PINAY PREMIER VAN FRANKRIJK Oproep tot bezuiniging Roosevelt vergiste zich ia Rusland» DREIGENDE BREUK IN DE BRITSE LABOUR-PARTIJ. k SNIPPER NIEUWS' A', Besprekingen over de afvaart der Mij* „Zeeland" van Vlissingen De Waicherse bevolking wordt beschermd Hoedekenskerke haalde zijn nieuwe burgemeester in PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De zeventiende na de oorlog Koesjiro schommelde als een schip. Kansen van Churchill om aan het bewind te blijven stijgen Geen Deense ooier meer voor Amerikaanse troepen Jburgemeester Oud vraagt ontslag» Consumenten gaan zich verenigen. Twee arrestaties in de affaire „Stad en Land", Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2115 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 7 HAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.12 u., onder 18.32 u. Maan op 14.56 u., onder 6.15 u. Hoogwater Zaterdag 8 Maart: Vlissingen: 0.11 u. 1.34 m., 12.43 u. 1.55 m. Terneuzen: Ö.39 u. 1.55 m., 13.09 u. 1.76 m. Wemeldinge: 1.43 u. 1.19 m., 14.13 u. 1.43 m. Zierikzee: 1.24 u. 0.98 m., 13.58 u. 1.21 m. De Franse Nationale Vergadering heeft de aanwijzing van Pinay tot minis ter-president (de zeventiende na de oorlog) met 324 tegen 206 stemmen be krachtigd. Als minimum gold de volstrekte meerderheid van 313 stemmen. Pinay verklaarde tegenover journalisten, dat de uitslag een grote verrassing voor hem betekende. „Ik dacht 296 stemmen te krijgen, hetgeen eervol zou zijn geweest, en verwachtte rust te krijgen en dan morgen te gaan vissen". 27 meest rechtsgezinde Gaullisten hielden zich niet aan het besluit van hun partijfractie zich van stemming te onthouden. De overweging van Pinay vormt een grote verrassing voor de politieke waarnemers, die van zijn ne derlaag overtuigd waren. Toch heeft men weinig vertrouwen, dat het hem zal gelukken Frankrijk de krachtige regering te geven, die het nodig heeft om uit de ernstige politieke en finan ciële crisis te geraken. „REDELIJK LIBERALISME". In zijn rede voor de Nationale Ver gadering zei Pinay voorstander te zijn van een „redelijk liberalisme", dat voor technische vooruitgang is in een sfeer van „gezonde concurrentie". Er dienden rigoureuze bezuinigingen in de uitgaven ingevoerd te worden en de De aardbeving in Japan. Amerikaanse militaire vliegtuigen hebben boven de door de aardbeving ge teisterde Japanse havenstad Koesjiro voedsel, dekens en geneesmiddelen uit geworpen. Alle spoor- en wegverbindin gen tussen Koesjiro en de rest van het eiland Hokkaido zijn verbroken. Een ooggetuige heeft voor de radio ver klaard, dat de stad vijftien minuten lang „schommelde als een schip". Door de verbroken verbindingen is het moeilijk betrouwbare gegevens uit het. getroffen gebied te krijgen. Er kwamen berichten binnen, die melding maken van 21 doden, 159 gewonden en 6 ver misten. Ook boven Kiritappoe zijn voedsel en geneesmiddelen uitgeworpen. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwar tier van generaal Ridgway worden in dit dorp 23 personen vermist. Volgens niet bevestigde berichten zou den in Oerakawa (ten Zuiden van Koes jiro) 123 pernonen om het leven zijn ge komen en in het gebied ten Zuidoosten van Sapporo, de hoofdstad van Hokkai do,, 125 personen worden vermist. Men gelooft, dat de aangerichte scha de ruim een milliard jen tien millioen gulden beloopt. Volgens de Japanse staatsspoorwegen zal herstel van ver nieuwde l()nen en materieel 800 millioen jen kosten. staat diende het voorbeeld te geven voor een goede administratie. De „geest van bezuiniging" moest zich meester maken van de gehele natie. Verspilling en fraude moesten gestraft worden. Voor de bestrijding der be lastingontduiking stelde Pinay voor: amnestie voor ontduikers als zij be kenden en het invoeren van een stren ge belastingcontrole met het ev. in trekken van handelsvergunningen van ontduikers. Attlee» In een bespreking van het kortgeleden versohenen boek „The struggle for Europe" (de worsteling om Europa) van de hand van de voormalige oorlogs correspondent Chester Wilmot, dat veel opzien heeft gebaard en reeds vrijwel direct na zijn verschijning als het beste werk van 1952 werd beschreven, schrijft de gewlzen Britse minister-president en leider der Britse socialistische partij Clement Attlee in het maandblad „The national and English review" onder meer: „Wilmots boek toont aan hoeveel Stalin te Jalta won, omdat wijlen pre sident Roosevelt zich vergiste in de na de oorlog te verwachten Russische re acties. Roosevelt schijnt gedacht te heb ben, dat Engeland een imperialistische mogendheid is en de Sowjet-Unie niet. Roosevelt deed in het Oosten en in het Westen onnodige concessies aan de Russen, waarvoor wij allen thans duur betalen. Deze geallieerde concessies werden om niet gedaan, daar de ver bondenen geen Russische hulp nodig hadden om Japan te verslaan. In feite hebben de Russen in het Verre Oosten de vruchten geplukt van overwinningen, bevochten door de democratische strijd krachten. Nog geen secretaris-generaal der N.A.V.O, Minister Stikker zal benoeming niet aanvaarden. De raad van plaatsvervangers van de Navo heeft Donderdag wederom geen besluit genomen over de benoe ming van een secretaris-generaal. Voor de volgende vergadering op Dinsdag a.s. zullen de twaalf leden-staten een nieuwe, herziene lijst van mogelijke candidaten opstellen. Volgens een woordvoerder der Navo is bericht ontvangen, dat de Neder landse minister Stikker geen benoe ming zou kunnen aannemen. HET LEK GESTOPT! De N.C.R.V.-actie „Stop dat lekl" is geslaagd. Gisteravond kon Johan Bo degraven op de steravond de verblij dende mededeling doen, dat het bedrag van honderdduizend gulden ruim was overschreden. Zodoende kon, onder donderend applaus, aan de directeuren van Sonnevanek en Zonnegloren ieder f 50.000.in handen worden gesteld. En er was nog een verrassing. Want de N.C.R.V. heeft, zo werd medege deeld, het aantal van 275.000 leden overschreden De bescherming der burgerbevolking. Zelfstandigheid Rode Kruis blijft gehandhaafd. Bij de bescherming van de burgerbe volking In oorlogstijd zal het Rode' Kruis ten nauwste met de overheid en met particuliere organisaties samen werken. De eigen zelfstandigheid blijft echter gehandhaafd. Indien leden van het Rode Kruis bij de bescherming dienst doen, zullen zij terwille van de eenheid eenzelfde uit rusting dragen als anderen, echter met de onderscheidingstekenen van het Rode Kruis. De leden-vrijwilligers zullen hun werk in corpsverband en onder eigen commandanten verrichten. Zij krijgen geen verbandacte met de overheid, doch een bij hun eigen organisatie, waarbij hun rechten tenminste dezelf de zijn als die van degenen, die bij de bescherming burgerbevolking zullen dienen, aldus is officieel bekend ge maakt. Het „schaduwkabinet" van de Britse socialistische partij is gisteren bijeenge komen om de ernstige tweespalt die Woensdagavond by het defensiedebat In het Lagerhuis aan het licht is getre den, te bespreken. Volgens Reuter zjjn de partijleiders ontsteld over de omvang van de breuk. Vele volgelingen van Att lee zjjn van gevoelen, dat van Bevan en de zjjnen moet worden geëist, dat zij één Ijjn trekken met de party of haar anders moeten verlaten. De leiding staat echter voor een groot probleem, daar degenen, die van de officiële poli tieke koers zjjn afgeweken, zo talrijk zjjn zij maken bjjna een vijfde van de partij uit dat strenge disciplinaire maatregelen onmogelijk tegen hen ge nomen kunnen worden zonder de party van boven tot onder te splijten. Boven dien zyn vier van de vooraanstaande „dissidenten" lid van het bestuur. Intussen bereiden Bevan en de zijnen een nieuwe aanval voor in het Lagerhuis wanneer de begrotingsvoorstellen de volgende week worden aangekondigd. Zij zullen daarbij uitgaan van het stand punt, dat de nieuwe versoberingsmaat regelen, welke in de begroting opgeslo ten liggen, onnodig zouden zijn geweest, ROOFOVERVAL OP JUWELIER TE AMSTERDAM. Woensdagmiddag heeft een 22-jarige man een poging gedaan tot een roof overval op een 6I-jarige juwelier in Amsterdam. De man was al tweemaal in de winkel geweest met het doel een ring te kopen. Toen hij voor de derde maal de zaak aan de Heiligeweg be trad, stond de juwelier te telefoneren. Hij sloeg de juwelier onverhoeds met een gummiwapenstok op het hoofd, waardoor een bloedende hoofdwond ontstond. De juwelier begon te gillen en de aanvaller sloeg op de vlucht. Een 21-jarige bediende was inmiddels toe gesneld en wist de vluchtende aanval ler nog op de Heiligeweg te achter halen. De man is aan de politie over geleverd. indien de regering de opvatting had ge huldigd, dat het bewapeningsprogram aangepast moet worden aan de econo mie van het land. Door de breuk in de Labourparty schij nen de kansen van Churchill om gerui me tüd aan het bewind te blijven te stygen, zo merkt Reuter op. j'J Het Zweedse parlement heeft een wetsvoorstel aangenomen, dat de vei ligheidspolitie machtigt brieven te openen en telefoongesprekken af te luisteren, indien zij iemand van spion- nage of sabotage verdenkt. Het par lement van het Saargebied heeft met grote meerderheid het wetsontwerp tot goedkeuring van het plan-Schuman aangenomen. De geallieerde raad voor de burgerluchtvaart in West- Duitsland heeft de regering medege deeld, dat op door de raad te verstrek ken vergunning nieuwe luchthavens kunnen worden gebouwd en in gebruik genomen. Adenauer heeft de geal lieerde Hoge Commissie verzocht om tussenkomst van de Westelijke mo gendheden, teneinde vast te stellen, in hoeverre de Sowjet-Unie bereid is een vredesverdrag met Duitsland te slui ten. Het bureau voor wederzijdse be veiliging heeft Oostenrijk 6 millioen dollar geschonken om dit land te hel pen zijn schuld aan de E.B.U. te vol doen. -» Twee Tunesische ministers hebben de Franse troepen, die in Ja nuari een zuiveringsactie in het gebied van Kaap Bon hebben uitgevoerd, be schuldigd van excessen. De commis sie voor de invoer van West-Duitsland heeft invoer van groenten uit Neder land tot een bedrag van 1,2 millioen Mark toegestaan. Verder werd 420.000 Mark toegestaan voor fruitinvoer en 630.000 Mark voor dj invoer van uien uit Nederland. De Sowjetrussische begroting. Bijna een vierde voor de defensie. Op de Sowjetrussische begroting voor 1952 is van een totaal der uit gaven van 476,9 milliard roebel (ruim 429,2 milliard gulden) 113,8 milliard (ruim 102,4 milliard gulden) voor de militaire uitgaven uitgetrokken. De in komsten worden op 508,8 milliard roe bel geschat (ruim 457,9 milliard gul den). Het bedrag voor de defensie is veel groter dan verleden jaar, toen er ruim 96,3 milliard roebel werd uitgetrokken. Nederland nam de levering over. „Denemarken heeft het contract voor de levering van boter aan de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa aan Nederland verloren zien gaan, daar dit land prijzen kon noteren, die 10 pro cent lager waren", zo schrijft het Deen se blad „Boersen". Het zal de eerste maal zijn, dat een ander land dan Denemarken boter aan de Amerikaanse strijdkrachten zal le veren. De Deense autoriteiten hebben aangeboden 700 ton boter te leveren tegen 7,22 kr. of ongeveer f 4 per kg., maar Nederland noteerde nog lager. Het blad beklaagt zich over het Ne derlandse stelsel van het geven van een bonus voor uitvoer, die met dollars betaald wordt. Het voegt er aan toe, dat er veel is, dat dóet veronderstellen, dat dit niet de enige reden was voor het succes van de Nederlandse offerte, maar dat'liet ook een soort van wraak neming was, omdat Denemarken on langs een contract wist te verkrijgen voor de levering van 500 ton boter aan België. Bij de aanvang van de raadszitting van gistermiddag heeft burgemeester Oud medegedeeld, dat hu zich in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd met een verzoek om ontslag tot H. M. de Ko ningin heeft gewend, zonder daaraan zijnerzijds een bepaalde datum te ver binden. Burgemeester Oud is bereid zijn ambt te bekleden totdat hij opgevolgd wordt. Wordt de Sultan van Djokja Indonesisch minister-president? Uit Djakarta wordt vernomen, dat de grootste moeilijkheid der beide Ka binetsformateurs nog is het vinden van een geschikte candidaat voor de post van minister-president. De Sultan van Djokja schijnt momenteel de meeste kans te hebben. Een veel gehoorde veronderstelling is, dat de Masjoemi en de P.N.I. de portefeuilles van Bui tenlandse en Binnenlandse Zaken zou den ruilen. In dat geval wordt Roem. minister van Binnenlandse Zaken en Ali Sastroamidjojo, de huidige Indone sische ambassadeur te Washington, die van Buitenlandse Zaken. De nieuwe premier van Egypte, Na- guib Hilali Pasja, heeft de diplomatie ke vertegenwoordigers van de drie grote westelijke mogendheden ontvan gen. Met de Britse ambassadeur zou de mogelijkheid besproken zijn van een hernieuwing der pogingen om tot een overeenkomst te komen met Engeland. Voor overleg met bedrijfsleven. In Den Haag is een comité gevormd, dat de oprichting van een Nederlandse Consumentenbond zal voorbereiden. De initiatiefnemers willen een juiste erken ning verkrygen van de consument als deelnemer in het economisch bestel, het geen inhoudt medezeggenschap by de totstandkoming van maatregelen die zjjn belangen raken. De bond wil als vertegenwoordiger der consumenten gaan optreden in het overleg met het bedrijfsleven en de overheid t.a.v. maatregelen met betrek king tot de prijsvaststelling, aard en kwaliteit der geconsumeerde artikelen en voorts publicatie en voorlichting ver zorgen. De bond wil nauw samenwerken met de vrouwenorganisaties (Huishoud- raad, Ned. Ver. v. Hulsvrouwen, e.d.), die reeds op dit terrein werkzaam zijn, Tot samenwerking is reeds In principe besloten. Jongen van 17 jaar slachtoffer van granaatontploffing. De zeventienjarige Nico Wijnker is gistermorgen in Spanbroek het slacht offer geworden van een granaatont ploffing. De jongen, die bezig was met het uitbaggeren van een sloot, heeft daarbij vermoedelijk een granaat ge vonden en deze naar de achter de boerderij gelegen schuur gebracht. Fa milieleden hoorden een geweldige ont ploffing. Bij de schuur aangekomen troffen zij de jongen aan. De levens geesten waren toen reeds geweken. Er is enige ontspanning in de Suezkanaalzóne. Manschappen van het eerste bataljon van de Queens Own Cameron Highlanders repeteren een traditionele Schotse zwaarddans in voorbereiding van een door het bataljon te geven concert. De toeschouwsters zijn „Wrens", leden van de Women's Royal Naval Service van de „Osiris", welke in de Kanaalzone gestationneerd is. MirTTSTER WEMMERS KONDIGDE AAN: Niet alleen economische argumenten zullen gelden. Minister Wemmers heeft gistermiddag in de Eerste Kamer medegedeeld, dat bij de beslissing over de afvaarten naar Engeland de regering niet uit sluitend economische argumenten zal laten gelden. De regering kan de Stoomvaartmij. „Zeeland" echter niet dwingen een lijn te exploiteren, die gedoemd is met verlies te werken. Minister Wemmers verklaarde zich bereid nog eens in overleg te treden met het gemeentebestuur van Vlissingen en met de Provincie Zeeland om het vraagstuk van de afvaarten te bezien. Bij de debatten van gisteren ver klaarde mr Baron de Vos van Steen- wijk (V.V.D.) zich voorstander van de instelling ener kleine commissie ter be studering van het vraagstuk der af vaarten naar Engeland. De commissie zou dit vooral uit het oogpunt van de WAT IS DE TAAK DER RIJKSPOLITIE IN OORLOGSTIJD? Ver. van B. en S. ontving deskundige voorlichting. in de vergadering der Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walche ren, die gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke in Hotel „De Burg" te Middelburg werd ge houden, heeft de heer J. L. R. Kapitz, luit.-kolonel b.d. van het voormalig K.N.I.L., die kortgeleden werd benoemd tot hoofd van de Kring Walcheren Z. 1 (Middelburg met het Waicherse platteland) voor de bescherming der bevolking in oorlogstijd, een uitvoerige en zeer verhelderende uiteenzetting gegeven van de organisatie van deze dienst en van de maatregelen, die reeds zijn of nog zullen worden getroffen. De heer Kapitz, wiens bureau in het kantoor van de Maatschappelijke Zorg aan de Bogardstraat te Middelburg is gevestigd, deelde o.m. mede, dat voor de bescherming der bevolking Walche ren in drie rayons is gesplitst. Het eer ste wordt gevormd door Middelburg, het tweede door het westelijke en het derde door het oostelijke gedeelte van het kanaal door Walcheren. In beide laatste rayons is een onderverdeling in sectoren tot stand gebracht met als centrale punten de plaatsen Koude kerke, Souburg, Veere en Arnemuiden. Het ligt in de bedoeling van de heer Kapitz de plaatselijke blokhoofden in alle gemeenten instructies te geven over hetgeen zij in geval van nood te doen hebben. Dit zal sectorsgewijze ge schieden. DE POLITIE. In de vergadering hebben de burge meesters er de sterkste nadruk op ge legd, dat zij precies dienen te weten, hoe bij een ev. oorlogstoestand de ver houding zal zijn tussen de Rijkspolitie en de gemeentebesturen. Zij achtten dit van het grootste belang en wilden een antwoord op de vraag, of dan alle manschappen van de Rijkspolitie aan de gemeenten zullen woraen onttrok ken en voor de handhaving van de or de slechts over enige reserve politie mannen beschikt kan worden. Het is nog niet bekend, of hiervoor reeds een landelijke regeling is getroffen. Men het geval mocht zijn, zo'n regeling ten spoedigste bekend dient te worden. AFSCHEID. Aan het einde der vergadering werd op zeer hartelijke wijze afscheid ge nomen van mr H. v. d. Schuur, die de Vereniging geruime tijd als secretaris penningmeester heeft gediend en die oenoemd is tot gemeente-secretaris van Veendam. De voorzitter dankte de neer van der Schuur voor zijn vele werk en bracht de grote verdiensten van de scheidende functionaris naar voren, waarbij hij erop wees, dat mr v. d. Schuur zeer vele rapporten voor üe Vereniging heeft uitgeoracht. Bur gemeester A. H. S. Stemeraing van oouburg sloot zich als voorzitter van de Stichting Rusthuizen Walcheren, waarvan mr v. d. Schuur bestuurslid was, bij deze woorden aan. Tot opvol ger van de heer v. u. Schuur werd ge kozen de heer L. v. d. Hiele, gemeente secretaris van Veere. spreiding van industrieën moeten be zien. De heer Kramer (Arb.) voegde daar later nog aan toe, dat de minister nu eindelijk eens een beslissing moet ne men. Hij moet daarbij niet vergeten, dat, wanneer Hoek van Holland wordt gekozen, een deel van het vervoer naar Oostende zal gaan. RODE KRUISTEKENS WERDEN VERWIJDERD van hospitaaltrein te Panmoendjon. De hospitaaltrein, die veranderd is in een verblijf van de journalisten, dia de onderhandelingen te Panmoendjon verslaan, heeft thans geen Rode Kruis tekens meer op het dak. Generaal van Fleet heeft gelast de kruisen te ver wijderen na een protest van de Noor delijken. De trein was gestationneerd in de veiligheidszone, doch noordelijke vliegtuigen hadden de tekens waarge nomen. Wegens poging tot doodstraf heeft de Amsterdamse rechtbank gistermorgen de 23-jarige Amsterdamse los werkman A. van G., die op een avond in de vorige zomer zijn voormalige verloofde, de 24- jarige mej. J. W. in het huis van haar oom en tante aan het Rembrandtplem te Amsterdam enige steken met een mes in borst en rug had toegebracht, conform de eis veroordeeld tot 3 jaar was van mening, dat, indien dit niet gevangenisstraf met aftrek. ONDER ZEER GROTE BELANGSTELLING. Mr H. J. M. Stieger kreeg direct al ieders sympathie. Zelden is op Zuid-Beveland een burgemeester bij zijn installatie zoveel belangstelling en sympathie ten deel gevallen als mr H. J. M. Stieger gisteren in Hoedekenskerke en Kwadendamme. Niet alleen waren er vele autoriteiten aanwezig om hem met zijn benoeming geluk te wensen, ook vele vrienden en oud-studiegenoten waren uit alle hoeken van het land gekomen om de jonge burgervader te fêteren. Om kwart voor twee werd de nieu we burgemeester door een feestcomité welkom geheten bij de hofstede van de heer Nieuwenhuijze, waar de fanfare corpsen uit Hoedekenskerke en Kwa dendamme en de schoolkinderen ston den opgesteld en waar hij werd toege sproken door een lid van het comité, de heer Th. van Doeselaar. Onder erepoorten en langs de met vlaggen versierde huizen ging het toen naar het verenigingsgebouw, waar de schoolkinderen en de kleuters hem toezongen. Vriendelijk dankte mr Stie ger de jeugd en haar leider, de heer C. Bierens, wnd. hoofd der o.l. school. Het heus niet zo kleine verenigings gebouw was geheel gevuld, toen de wnd. burgemeester, de heer M. Steijn, de raadsvergadering opende. Nadat het K.B,. door de secretaris, de heer M. A. v. d. Have, was voorgelezen, werd mr Stieger met zijn moeder binnengeleid. In zijn toespraak tot de nieuwe bur gemeester herinnerde de heer Steijn aan de oorlogsverwoesting en het her stel, dat onder leiding van burgemees ter Vogelaar en ook in zijn ambtspe riode mocht geschieden. Het zal niet lang meer duren, of de honderdste nieuwe woning, na de bevrijding ge bouwd, zal zijn voltooid. Hij wenste mr Stieger een gezegende ambtsperiode toe en hing vervolgens de ambtsketen om. Mr STIEGER OVER ZIJN TAAK. In zijn installatierede gaf burge meester Stieger eenvoudig maar-tref fend weer hoe hij zijn taak ziet, nl. iedereen te geven waar hij recht op heeft. Door een plechtigheid als deze wordt de autonome positie van een ge meente weer eens onderschreven, zei hij, en hierop voortbordurend besprak hij de plannen tot samensmelting van de gemeenten. Hij hoopte, dat Hoede kenskerke zijn zelfstandigheid zou mo gen behouden en zag dan ook in zijn oenoenung een. bekrachtiging van een reeds lang bestaande toestand. Voor netgeen door zijn ambtsvoorgangers tot stand is gebracht, na de oorlog, had h(j de grootste bewondering. Zeif met concrete plannen komen kon hij niet, doch de bouw van een nieuw gemeen tehuis, de verbetering van de Kwaden- damse grintweg, als verbinding tussen de beide dorpskommen, en niet het minst de woningbouw heeft zijn groot ste belangstelling. Hij besloot zijn rede met een beroep op de andere gemeen ten tot samenwerking en een zeer sym pathiek woord tot de secretaris en de gemeente-ambtenaren. Hierna was het ogenblik aangebro ken om wnd. burgemeester M. Steijn te danken voor zijn werk. Hij werd eerst toegesproken door wetnouüer Jac. Beulens en vervolgens door de secretaris, die hem, mecle namens het gemeente- en secretariepersoneel, een fraaie vulpen aanbood. Na het dank woord van de heer Steijn werd het of ficiële gedeelte besloten. VELE GELUKWENSEN. Vele gelukwensen zijn daarna uitge sproken. Allereerst door mr dr A. J. J. M. Mes, die niet als lid van G.S., maar als voorzitter van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen zijn beste wensen aanbood en, er nog een per soonlijk woord aan vastknopend, hem prees als een man, in wie alle kwali teiten voor een goed burgemeester aanw62ig zijn. (Zie vervolg op pag 2.) Ontwerp-verdrag voor Europees leger bijna gereed. Donderdag zijn te Parijs deskundi gen bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het ontwerp-verdrag voor een Europees leger, bestaande uil contingenten uit zes landen, w.o. West- Duitsland. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zal het verdrag, behou dens onvoorziene omstandigheden, bin nen vier of zes weken door de betrok ken ministers van Buitenlandse Zaken kunnen worden geparafeerd. Het me rendeel van de kwesties, welke de des kundigen nog moeten bespreken, is van technische aard. NU OOK AL EEN ATOOM- SYMPHONIE. Het symphonisch orkest van Oak Ridge zal op 19 Maart in New York een uitvoering geven van de „Ouverture by de inwijding van een atoomreactor", zy heeft vier delen en is gecomponeerd door professor Arthur Roberts, een be kend natuurkundige en een oud-leerling van het conservatorium van New York. Naar aanleiding van het justitieel on derzoek naar de gedragingen van enkele bestuursleden van de Bouwspaarkas „Stad en Land" te Alkmaar, zijn twee bestuurders, de heren J. P. en J. P, H„ door de Rijkspolitie in overleg met de justitie gearresteerd. Z(j worden ver dacht van valsheid in geschrifte. Parkeerterrein bij de Koepoort te Goes. In de "Woensdag gehouden raadsver gadering vroeg de heer Zuidema, of juist is het bericht in de bladen, dat de bewoners van de percelen bij de Koe poort een aanzegging hebben ontvangen, dat zij de woningen moeten ontruimen daar deze worden gesloopt en zo ja, of er de mogelijkheid is, dat het vrijko mende terrein voor parkeerterrein be stemd wordt. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de P.T.T., aan wie de woningen beho ren, meer dan eens op het onhoudbare van de toestand ter plaatse is gewezen. Het gevolg is geweest, dat het nu in derdaad in de bedoeling ligt deze wo ningen af te breken. De P.T.T. was aan vankelijk voornemens een muur om het terrein te plaatsen. Dit gaat echter niet door. De gemeente kan het terrein in bruikleen krijgen. Over de bestemming zal nader een besluit genomen moeten worden. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond Voor de zuidwestelijke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Meest matige zuid oostelijke wind. Ongeveer - dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1