ZEELAND DOOR WATER EN VUUR SPORT en, SPEL. Na maandenlange politieke activiteit weet Amerika wie zijn president is. oen Gemaskerde mannen overvielen alleenwonende boer* Collecte „Klokken voor Amerika een groot succes* MATROZENSHAG Pagina 1 pxs |AND 4 November: Mengeling van conventies, open en gesloten voorverkiezingen en commissie-bijeenkomsten in de staten» Moedig verweer met een stoffer baatte niet. Laaiende Pijn van Znnrbrand op de maag - een kwelling voer velen. Gemiddelde opbrengst op het platteland groter dan in de steden. %/ICELES*^ MARNIX D'HONTENISSE Internationale code voor militair strafrecht? °"d" de loupe Standenlijst per 1 Maart 1952 Donderdag 6 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Bintjes". 2ost- rd de S. Herv. h. De kerfe 'en. Dank fier Ned. kunnett as het Kunst 3b f. a. stois, ng hij een Jinsdagmid- J. F. den er j. v. d. het 6-jarig 'gtel van de pens het met in- prdgouwe feau voor .liddelburg een boer- te Noord- nersbedrijf 8.430; P. B. 1.049; S. P. J A. Prince, I Velthoven, lm, Noord- (de, Noord- Wondergem M., d. v. JOoms; Wil- ■Groote; Cor- lijk en J. M. de Koning M., d. v. _an, z. v. H. Ij., d. v. m. "acobus, z. v. Verdouw, Velde, 28 j.; de Schelde, I z, v. M. C. laan I, z. v. □erendina G., |de Coninck A. F. van pe en M. J. A. Heeres; C. J. A. Belzen en en M. P. j. en M. Int Joosland; ■van Noppen, I. H. Grims, 1st, 29 j. te I22 v |dn. van h. |edn. van E. H. Donkel. I C., d. v. J- jrnelis, z. v. I P. Kwekke- J Lorier, 26 j. liet J. Boste- Als op 4 November a.s. in de Verenigde Staten de bevolking ter stembus gaat om een nieuwe pre sident en een nieuwe vice-presi dent te kiezen, betekent dat het af sluiten van maandenlange drukke politieke activiteit van de partijen. Reeds maanden te voren zijn dan, op aanwijzing van nationale com missies, landelijke conventies der partijen gehouden, waarop afge vaardigden uit alle staten en ge bieden een partijcandidaat voor het presidentschap en het vice-presi- dentschap hebben aangewezen. Op 4 November spreekt het volk zich dan uit over deze partijcandldaten. Het doet dit echter niet direct, doch Indi rect. Want btj de algemene presidents verkiezingen worden kiesmannen aan gewezen, ln totaal 531 (het aantal sena toren 96 plus het aantal leden ln het Huls van Afgevaardigden 435). Volgens de Grondwet hebben deze kies mannen het recht om op een ander dan hun partijcandidaat hun stem uit te brengen. In de practjjk komt het er ech ter op neer, dat z(j wel degelijk aan de keuze van hun partij gebonden zijn. Op 4 November komt dus bij de verkiezing der kiesmannen de uitslag van de stem ming der kiesmannen zelf reeds vast te staan. Op de eerste Maandag na de tweede Woensdag ln December, dit jaar dus op 15 December, brengen de geko zen kiesmannen ln de hoofdsteden van hun staten hun stem uit. Op 30 Januari 1058, om twaalf uur 's middags, wordt dan de nieuwe presi dent geïnstalleerd, DE ALLEREERSTE RONDEN. Het aanwijzen der afgevaardigden naar de nationale partijconventies (voor de democratische conventie 1590, voor de republikeinse 1205 leden), waarop dus de partijcandldaten voor de verkie zingen van 4 November worden aange wezen, loopt ln de verschillende staten en gebieden nogal uiteen. Het ls een mengeling van commissie-bijeenkom sten, conventies en „open" en „gesloten" voorverkiezingen. (Bij „open" voorver kiezingen kunnen ook nlet-partijleden stemmen). In zestien staten worden afgevaardig den bij voorverkiezingen gekozen. In sommige van deze staten vindt de kie zer op het stembiljet geen of slechts vage aanwijzingen omtrent de Candida- ten, die de candldaat-afgevaardlgde ter nationale conventie denkt te steunen. In Oregon b.v. mag de candldaat-afge- vaardigde naar de conventie aohter zijn naam op het stembiljet ln twaalf woor den zijn leuze vermelden. In 32 staten worden conventie-afge vaardigden door conventies of politieke oommissles aangewezen. In sommige staten (b.v. Washington) begint het glnt het proces met vergadering ln de kiesdistricten. Deze vergaderingen zen den afgevaardigden naar provinciale bij eenkomsten. De provinciale bijeenkom sten wijzen afgevaardigden naar staats- conventles aan en pas door deze con venties worden de afgevaardigden naar de nationale conventie aangewezen. Op deze verschillende manleren van aanwijzing van conventie-afgevaardig den bestaan evenveel variaties als er Amerikaanse staten zijn. In sommige staten verschillen de democratische en republikeinse procedures nog, zoals b.v. In Alabama, waar de democratische af gevaardigden bi) voorverkiezing worden gekozen, de republikeinse afgevaardig den echter door een conventie worden aangewezen. New York, de staat, die de meeste afgevaardigden naar de nationale partijconventies zendt (96 republikeinse en 98 democratische) heeft een combi natie van commissie- en voorverkiezin gen. DE NATIONALE CONVENTIES. Op de grote nationale conventies, die enige dagen duren, wordt eerst over een door een speciale commissie opgesteld verkiezingsprogramma gestemd. Op de derde of vierde dag worden dan de af gevaardigden van de diverse staten ln alphabetische volgorde opgeroepen om hun candidaat voor het presidentschap kenbaar te maken. (De staten mogen dit recht overdragen op andere staten). Over de gestelde candldaten wordt dan gestemd en veelal zijn er heel wat stem mingen en compromissen nodig voor een presidentscandidaat ls aangewezen. Hierna wordt een candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. Indien bfl de stemming der kiesman nen (ln December) geen presidentscan didaat de meerderheid zou behalen, kiest het Huls van Afgevaardigden uit de drie candldaten, die het grootste aan tal stemmen hebben behaald, een presi dent. De leden van het Huls stemmen hierbij niet Individueel, doch als staten. Een meerderheid van 25 stemmen is dan vereist. Indien geen candidaat voor het vice- presidentschap de meerderheid behaalt, kiezen de senatoren een vice-president uit de twee candldaten, die de meeste stemmen hebben gekregen. De senatoren stemmen Individueel. Twee gemaskerde Individuen hebben Dinsdagavond te circa half tien een roofoverval gepleegd op de 66-jarige veehouder F. Akkerman, die alleen aan de kanaaldijk onder de gemeente Koe dijk woont. Zj) verschaften zich toegang door verbreking van een rnlt aan de achterzijde van de boerderij en drongen via de dorsvloer en de slaapkamer, de hulskamer, waar de heer Akkermans zat, binnen. Hoewel de heer Akkerman slecht hoort, had hij toch reeds de aanwezig heid van de Indringers ln het achterhuis bespeurd en uit voorzorg zijn porte feuille met geld, die ln de slaapkamer lag, Inmiddels bij zich gestoken. Met een stoffer ging hij de Indringers te lijf, toen zij de hulskamer binnenkwamen, doch hij moest het tegen de robuste ke rels afleggen. De Indringers, die de boer eerst met een revolver hadden bedreigd, brachten hem met een scherp voorwerp zware verwondingen aan het hoofd toe. De rovers rukten de kleren van de boer open en ontfutselden hem zijn por tefeuille, Inhoudende een bedrag van on geveer f 3000.Daarna kozen ze ijlings het hazenpad. De heer Akkerman, die vrijwel geïsoleerd woont, heeft onmld- Koningin Elizabeth Is dit jaar 5 Juni jarig. Koningin Elizabeth van Engeland heeft besloten haar officiële verjaardag dit jaar op 5 Juni te vieren, de dag, die door haar vader, wijlen Koning George, voor zijn officiële verjaardag was geko zen. De werkelijke verjaardag van de koningin ls 21 April. De officiële ver jaardag valt op een Donderdag ln het begin van Juni. De precieze datum wordt elk jaar opnieuw vastgesteld. Op die dag wordt ter ere van de souverein een parade (trooping the colour ge naamd) gehouden. Extra televisieuitzending op feestdagen. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft erUn toegestemd, dat op de komende feest dagen, 30 April en 5 Mei, extra-televi- sle-ultzendtngen zullen worden verzorgd door de Nederlandse televisie-stichting. De V.A.R.A. zal In de gelegenheid wor den gesteld op 1 Mei een feestprogram ma vla de televisie uit te zenden. dellijk boeren ln de omgeving kunnen waarschuwen, die op hun beurt de poli tie ln Bergen op de hoogte stelden. Met een aantal politiehonden werd onmiddel lijk de achtervolging ingezet, maar voor lopig zonder succes. De groepscommandant van de rijks politie te Bergen verzoekt automobilis ten, die gisteravond tussen kwart over negen en kwart over tien op de Helder- seweg lifters hebben meegenomen in de richting Alkmaar of Den Helder, zich met hem ln verbinding te willen stellen (tel. K 2208—2444). Eén van de Indringers, die van de boer een klap met een stoffer heeft gekre gen, vertoont waarschijnlijk een wond aan zijn gezicht. (Ingezonden Mededeling). Maar talloze lijders aan brandend maagzuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige af doende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong, dadelijk na tafel. Dan van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen gebruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke' angstaanjagende kwaal: Schotten wensen na de kroning de „Stone of Scone" terug. Het feit, dat de „Stone of Scone", zo als door Churchill is medegedeeld, weer onder de Kroningszetel in de Ab dij van Westminster is aangebracht, heeft geregelde protesten van Schotse zijde in het Lagerhuis tengevolge. De Schotse afgevaardigden zeggen nl. de Kroningssteen als van Schotland „ge stolen" te beschouwen. Zij hebben er geen bezwaar tegen, dat de steen te Londen gebruikt zal worden voor de kroning van de Koningin, doch wen sen hem daarna in Edinburgh terug te krijgen. Churchill vermijdt partij te kiezen en heeft verklaard, dat de steen „voor het ogenblik" in Westminster te ruggebracht is, doch dat elk parlement op elk willekeurig tijdstip hieromtrent een andere beslissing zal kunnen ne men. (Ingez. mededeling, adv.) tt Gistermorgen heeft de voorzitter van het werkcomité „Klokken voor Amerika", mr G. L. Kortenhorst, medegedeeld dat de nationale collecte, die op 16 Februari werd gehouden, niet zoals men verwachtte 60.000 maar 114.000 heeft opgebracht. Hiermee zijn dus de populaire collecten die het Rode Kruis en de vereniging „De Emmabloem" houden, overtroffen. Deze ƒ114.000 is bijeengebracht door 581 gemeenten en men wacht nu nog de opbrengst nit de andere plaatsen in Nederland, waaronder zich onder meer grote steden als Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en Utrecht bevinden. In de collecte bussen werd een bedrag van ƒ109.000 gedeponeerd en ƒ5.000 werd nagezonden door hen, die om de een of andere reden hun bijdragen niet in de collectebussen hadden kunnen storten. Over het algemeen waren de gemiddel de bijdragen in de kleine plaatsen groter dan in de steden. Dit is begrijpelijk als men bedenkt dat op kleine plaatsen de mensen gemakkelijker te bereiken zijn en er in de grote steden toch al zo veel col lectes worden gehouden. Over veertien dagen zal het eindresul taat van de straatcollecte bekend zijn. Op de verzonden folders werd een bedrag van ƒ25.000 ontvangen. Een combinatie schonk ƒ17.000 en er werden toezeggin gen gedaan van 20.000 en 10.000. De heer Kortenhorst, die zelf een col lecte in de Tweede Kamer heeft gehou den, haalde van de afgevaardigden ƒ350 op en ook het personeel van de Tweede Kamer droeg zijn steentje bij. Nu de straatcollecte dan achter de rug is, wordt de tweede actie Ingeluid, die zich richt op de verschillende groepen der bevolking. De Nederlandse jeugd is reeds bezig door middel van bonnetjes geld bijeen'te brengen. Het garantiefonds zal zeker niet aangesproken behoeven te worden. Op het ogenblik is een symbo lische beiaard naar Amerika verzonden, die daar blijve» zal, totdat het eigenlijke carillon gereed is gekomen. Met klokken stoel en al weegt dit 5 ton, dat is juist het gewicht van de grootste klok van de beiaard, die nu zonder winst door de Ne derlandse klokkengieters vervaardigd wordt en die in totaaj 30 ton zal wegen. (Ingezonden Mededeling adv.) VAN ROSSEM S 12. Je bent werkelijk weer een ogenblik gerustgesteld. Maar de volgende dag lees je van uniformengesmokkel, van lichtseinen, uit Brabant en uit de Veluwe. 's nachts gege ven, door officieren van het Nederlandse leger aan Duitse Wichtvliegers, die over ons land razen. Wat betekent dat illemaal? De regering weet, dat Mussert en zijn bende niet te vertrouwen is. Hjj heeft zelf uitdrukkelijk in een in terview verklaard, dat wanneer Duitsland ons land eens binnenviel, Hitier hem en de zijnen rustig met de armen over elkander geslagen zou aantreffen. Is dat op zichzelf al geen landverraad? Wat zou Hitler in zijn eigen land pet dergelijke „schobbers" het woord is van de Neder landse minister-president die met de armen over elkaar Engeland willen afwachten, gedaan hebben? Dan krijg je van het raadselachtige incident bij Venlo te lezen en van de Haagse spionnengevallen, waarbij voor aanstaande lieden bétrokken zijn. Neen, die winter van '39 op '40 is niet alleen koud en hard, hij is ook raadselachtig geweest. Ja, koud is het ook opnieuw. Het ijs ligt tot op de bodem ran de sloten. De schotsen op de Oosterschelde vriezen ot een grote massale vlakte aaneen, zodat je er over iaën kunt naar Noord-Beveland en weer terug, wanneer het getij in acht neemt. Henk en Wim, die met de Kerstdagen thuis zijn, nemen •e gelegenheid waar en brengen via deze unieke gelegen- teid een bezoek aan hun oom in Kortgene, de broer van iun vader. En hun twee neven, ongeveer van dezelfde aeftijd maken de tocht mee terug naar „My Home". Het jjsat best. Het ijs ligt als een cementen vloer zo vast. Maar toch blijft het gevaarlijk. Want wanneer de jongens o® volgende dag weer naar huis terug willen, en Henk teet Wim hen tot aan de dijk brengen, zien ze dat, waar gisteren een ijsvloer lag, nu het water weer snel stroomt. moeten met een kleine roeiboot oversteken. Ook al een gevaarlijk werkje, want wanneer je tussen de schotsen ?®™eld raakt, kom je er bijna niet meer tussen uit en ®*jf je mee met de stroom de Schelde af naar de Noord- f®® en dan ben je hopeloos verloren. Je dient dus wel zoeken naar open vaarwater. Het lukt echter en de jongens staan, als ze over zijn, naar elkaar te zwaaien, "«houden thuis! Maar ook aan die winter komt een eind. Het wordt weer voorjaar. Ditmaal voorjaar 1940.... Het wordt „de tijd dat de koningen der aarde zich gereed maken ten strijde". April vindt Hitier klaar om zijn rampzalige plannen te verwezenlijken. Noorwegen. Groot is de verontwaardiging, wanneer de wereld leest en hoort van het opjagen van de Koning van Noorwegen irr de bossen van zijn eigen land, door de Duitse vlieg machines, die hun mitrailleurs op hem en zijn familie afvuren. Maar kort duurt de doodsstrijd van de dappere Noren. Het land blijkt door verraad al ondermijnd te zijn en de Engelsen komen te laat en met te weinig aanvalskracht om nog iets te kunnen uitrichten. Denemarken heeft zich inmiddels al overgegeven, zonder het bloed van zijn zonen geofferd te hebben in een hopeloze kamp. En de dreigende donderkoppen pakken zich samen boven onze eigen grensWe willen er niet aan, dat Nederland het lot van Noorwegen zou delen. Bovendien, we hebben onze waterlinie In de eerste dagen van Mei brengen de bladen beschou wingen over het feit, dat onze Vorstin de volgende week aan de top van Haar Dynastie zal komen staan. En in Aiffeustus zal onze Landsvrouwe Haar zestigste verjaardag vieren. Dat moet herdacht worden. Er worden al comité's samengesteld en plannen beraamd om dat op een waardige wijze te doen. Daar moeten we in ons dorp toch wat moois van maken, vrouw, zegt De Wilde. God geve, dat we het doen kunnen, zucht zijn vrouw. Hij kijkt haar aan en zwijgt. Hij denkt aan het lot dat de Noorse Koning trof, die nu als balling in Londen zit. In elk geval zal ik morgen cjirect order geven aan Arie, dat hij in de voortuin goudsbloemen en oranje Afri kaners zaait, dan hebben we in Augustus oranje voor 't huis. Dezelfde gedachte schijnt die avond, nadat men in de krant van de jubileumplannen bij het lustrum van onze Vorstin gelezen had, in het hoofd van duizenden Zeeuwen te zijn opgekomen. Nóóit heeft Zeeland zóveel oranjebloe- men gezien als in het rampjaar 1940, het jaar van Oranjes verbanning (Wordt vervolgd.) Volgens het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de wet-ooriogs- strafrecht, erkent men in het algemeen de noodzaak tot vaststelling van deze wet, daar de huidige strafbepalingen voor mlsdrjjven tegen de veiligheid van de staat onvoldoende zyn. Evenwel be staat er over de hoofdbeginselen van het ontwerp geen overeenstemming. Zo is er verschil van mening ln het bijzon der over de bedreiging van de doodstraf en de wjjze van berechting. De Nederlandse wetgeving heeft geen gelijke tred gehouden met de ontwikke ling van het internationaal strafrecht op het gebied van oorlogsmisdrijven. De regering stelt daarom voor de wetge ving op dit punt te herzien. Een aantal leden-rapporteurs stelden echter de vraag, of het niet wenselijk zal zjjn deze materie of een deel er van te regelen in een Internationale code, want ln de toekomst zal de legermacht van ons land ongetwijfeld deel uitmaken van een internationale strijdmacht, In het bij zonder zal moeten vaststaan, dat mili tairen van verschillende nationaliteit, die tezamen oorlog voeren, gehoorzaam heid verschuldigd zijn aan hun comman danten, ook als deze commandanten van een andere nationaliteit zijn. Andere le den knopen hier de opmerking aan vast, dat een dergelijke Internationale rege ling niet tot het zuiver militaire recht beperkt kan blijven en dat het nuttig zou zijn als onze regering hierover be sprekingen opent met regeringen van andere landen. In de grondwet wordt bepaald, dat leden van de rechterlijke macht voor hun leven worden aangesteld. In ver band hiermee brengen leden van de Tweede Kamer naar voren, dat dit ze ker niet het geval kan zijn met de leden van de ln te stellen militaire en bijzon dere rechtbanken. Deze leden willen graag van de Regering een uitspraak horen of de voorgestelde regeling al of niet grondwettig la. Bij de symbolische overdracht zal H.M. de Koningin dit voorlopige klokkenspel door het indrukken van een paar knop pen automatisch het Nederlandse en Amerikaanse volkslied laten spelen. De klokkentoren, waarin de beiaard zal worden opgehangen, komt geheel voor rekening van in Amerika woonachtige Nederlanders. V BEZINT EER GE BEGINT' De met zoveel moed vertrokken Urkers vissers hebben daar in Argen tinië een geduchte klap te incasseren gekregen. Hoe het daar precies toe gegaan is, is nog niet geheel duide lijk, maar zeker is wel, dat er groot ongenoegen heerst tussen de Vlamin gen en de Urkers (de vissers zijn daar in dienst van een Belgische rederij) en dat een van de oorzaken van die moeilijkheden is het niet willen wer ken op Zondag door de Urkers. De reder beweert dat dat noodzakelijk is om een redelijke vangst te verkrijgen, terwijl de Urkers zich beroepen op een mondelinge, afspraak, dat er op Zondag niet gewerkt behoefde te wor den. We willen allereerst ons respect be tuigen voor deze mannen. Ze verke ren daar in een vreemd land met an dere zeden en gewoonten dan de hunne; weliswaar vormen ze een groep en zijn ze niet van alle hulp versto ken omdat er in Argentinië een tame lijk grote nederzetting is van protes tantse Nederlanders, maar hun posi tie is bij een eventueel ontslag toch tamelyk précair. Desondanks houden ze vast aan hun naar Vlaams oor deel) puriteinse opvattingen, dat de Zondag de dag des Heren is, waarop het werk dient te rusten. Vele Neder landers in den vreemde kunnen daar een voorbeeld aan nemen. Om heel wat slechtere redenen dan deze zijn vele emigranten al ontrouw gewor den aan datgene wat zij als hun plicht hebben gezien. Een vrtiag van geheel andere aard is echter of deze vissers er wel goed aan gedaan hebben om onder die con dities naar Argentinië te trekken. Er is niet zoveel fantasie voor nodig om te kunnen vaststellen, dat er ernstige moeilijkheden uit voort moesten komen. Hier waren strenge Urkers en zwierige Vlamingen genoodzaakt in een nauw contact met elkaar te leven; twee Nederlands sprekende groepen en dus als het ware op elkaar aange wezen. Men vraagt zich af of de Ur kers zich dat wel voldoende gereali seerd hebben? Of zy inderdaad vol daan hadden aan die voorwaarde voor verantwoorde emigratie, dat men zich zo goed mogelijk moet overtuigen, dat men in het geestelijke klimaat van de verkoren streek kan aarden? Het zoe ken van alleen een economische basis is niet voldoende! En in de derde plaats leert dit voorval weer eens overduidelijk, dat bij een zakelijke overeenkomst woor den alleen niet voldoende zijn. Had men de voorwaarden nauwkeurig om schreven en was die overeenkomst door beide partijen ondertekend, dan had men wellicht veel narigheid kun nen vermijden. Nu staat het woord van de een tegenover dat van de an der; en ja en neen is een harde strijd Bijna twee derden van de 105.000 h.a. land in de Podelta, die deze winter zijn overstroomd, zijn nu weer drooggelegd. 35.000 h.a. staan nog onder water. Tegen de Herfst hoopt men alles droog te heb ben. Zaterdagmiddagvoetbal. le klasse. Nieuwdorp I 13 10 1 2 21 48—21 Arnemuiden I 15 10 1 4 21 59—22 Krabbendijke I 14 8 0 6 16 37—28 Rillandia I 13 8 0 5 14 3225* Colpl. Boys I 15 5 4 6 14 25—32 V.C.K. I 10 5 0 5 10 24—33 Kloetinge I 12 4 2 6 10 39—33 Kapelle I 14 4 2 8 10 3045 Wemeldinge I 11 3 3 5 9 25—33 Serooskerke I 13 0 3 10 3 15—57 2e klasse A. Mevo I 12 9 0 3 18 56—26 's-H. H.Kind. I 12 8 1 -3 17 45—31 Veere I 12 6 2 4 14 35—34 Wolf.dijk I 12 5 1 6 11 27—32 Kats I 12 5 1 6 11 27—38 Bevelanders I 12 2 4 6 6 13—19* Wissenkerke I 12 2 1 9 3 28—51* ze kuisse B. Arnemuiden II 15 13 1 1 27 58—25 Yerseke III 12 10 1 1 21 58—18 Krabbendijke II 13 6 4 3 16 44—29 V.C.K. 11 13 6 2 5 14 37—31 Kloetinge II 12 5 2 5 12 46—36 Rillandia II 12 4 1 7 S 39—47 Kapelle II 14 4 1 9 9 22—51 Wemeldinge II 14 4 1 9 9 32—67 Colpl. Boys II 14 3 2 9 8 24—34 Nieuwdorp II 13 3 1 9 7 28—50 ze klasse C. Mevo 11 10 6 3 1 15 56—24 Cortgene II 10 6 3 1 15 45—18 Bevelanders II 12 5 2 5 12 45—39 Veere II 10 5 1 4 11 32—32 Wolf.dijk II 9 3 2 4 8 26—22 Kloetinge III 8 2 0 6 4 19-41 Mevo III 8 1 1 6 3 15—62 2e klasse D. s-H.A.Kerke H 12 8 2 2 18 64—25 M'burg VII 10 8 1 1 17 42—22 R.C.S. IV 10 6 2 2 14 43—28 V.C.K. III 10 5 2 3 12 30—27 serooskerke II 12 3 2 7 8 33—49 Meeuwen I 11 2 3 6 7 29—39 Nieuwland I 12 3 1 8 7 2646 V.S.C. I 11 2 1 8 5 32—63 2e klasse E. Tern. Boys I 14 11 2 1 24 53—16 Zaamslag I 13 10 1 2 21 51—16 S.V.D. I 14 8 0 6 16 58—46 Driewegen I 14 7 2 5 16 34-40 Spui I 14 6 2 6 14 3823 Hoek I 14 5 2 7 12 42—50 A.Z.V.V. I 14 2 1 11 5 31—60 Beren I 13 1 0 12 2 24—80 2e klasse F. Hoek II 13 9 4 0 22 58—21 Tern. Boys II 12 8 2 2 18 49—22 Zaamslag II 13 7 3 3 17 61—30 Driewegen II 13 7 2 4 16 38—25 A.Z.V.V. II 14 7 0 7 14 50—60 Spui II 11 6 0 5 12 31—23 Zaamslag III 12 1 2 9 4 25—61 Kruiningen III 14 2 2 10 4 41—81* Beren H 10 1 1 8 1 15—45* 2 punten in mindering. Zomeravondvoetbal. De afdeling Middelburg van het Be- drijfs- en Zomeravondvoetbal hield een vergadering onder leiding van de heer J. Sukkel. De heer A. Imanse," voorzitter van de afdeling Zeeland van de KNVB, woonde deze vergadering bij. De heer J. Sukkel en C. Lammers werden als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer M. de Jonge, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer H. de Vries tot bestuurslid gekozen. Aan de nieuwe competitie zal door 12 elftallen worden deelgenomen. Deze zul len in één afdeling uitkomen en een halve competitie spelen. Tot competitieieiders werden benoemd de heren J. de Kam en P. v. d. Berg. Getracht zal worden om een vertegen woordigend elftal te doen uitkomen tegen een soortgelijk elftal uit andere plaatsen. Volleybalcompetitie Walcheren. In de 1ste klasse heren van de Wal- cherse volleybalcompetitie klom M.V.C. van de vierde naar de tweede plaats door zowel V.P.S. als Marathon een 0—2 ne derlaag toe te brengen. De strijd om de onderste plaats tussen Marathon en V.P. S. eindigde in een 02 zege voor V.P.S. De stand is nu: Wilno 5 5 0 10 10— 1 M.V.C. 6 5 1 10 11— 2 E.V.V.C. 7 5 2 10 10— 7 Luctor 6 4 2 8 9— 6 M. de Ruyter 7 2 5 4 810 V.P.S. 7 1 6 2 3—12 Marathon 8 1 7 2 215 In de 2de klasse speelde E.V.V.C. II niet minder dan vier wedstrijden en wist de leiding te veroveren, door deze alle te winnen. E.V.V.C. IV en Michiel de Ruyter 11 werden met 21 geklopt, ter wijl U.O.C. en E.V.V.C. IV in de tweede ontmoeting een 20 nederlaag te slikken kregen. E.V.V.C. III speelde drie maal en wist eveneens al deze wedstrijden te win nen, waardoor het naar de tweede plaats opklom. E.V.V.C. IV werd eerst met 21 en daarna met 2—0 geklopt, waarna M. de Ruyter II met 2—0 het onderspit moest delven. E.V.V.C. IV verloor ook nog met 02 van U.O.C., dat ook Michiel de Ruy ter II een 2—1 nederlaag toebracht. De stand is hier; E.V.V.C. II - -c* 15— 7 E.V.V.C. III 9 6 3 12 13— 8 M.V.C. II 4 4 0 8 8—0 E.M.M. 5 3 2 6 7—5 U.O.C. 6 3 3 6 7—8 to. de Ruyter II 7 2 5 4 610 E.V.V.C. IV 5 0 5 0 2—10 Marine 5 0 5 0 010 Volleybal op Schouwen. Het programma van de volleybalcom petitie op Schouwen en Duiveland onder ging een radicale wijziging. Het leidende Zierikzee kreeg van Mevo een onver wachte 21 nederlaag te slikken, maar handhaafde zich niettemin aan de kop. Mevo schoot wel uit haar slof, want ook Smash, nummer twee van de ranglijst, kreeg met 21 klop. Niettemin bleef Smash op de tweede plaats door een 21 overwinning op A Combinatie. Laatst genoemd team verloor ook nog met 20 van Hermandad, maar de politiemensen moesten in de Chr. Ulo hun meerdere er kennen (12). KORFBAL. Twee Nederlandse Bondsploegen naar Zeeland. Dit jaar bestaat de Zeeuwse Korfbal- bond 35 jaar. Ter gelegenheid hiervan zullen twee Nederlandse bondspioegen naar Zeeland komen voor het spelen van een wedstrijd. De ontmoeting zal plaats vinden op Hemelvaartsdag te Middelburg tijdens de jaarlijkse seriewedstrijden van de Middelburgse korf bal vereniging Swift. Prestatietournooi van „Swift". Het prestatietournooi van de Middel burgse korfbalvereniging Swift werd voortgezet. Er werd gespeeld in zeven groepen. De uitslagen waren; Swift ITogo 51; Swift II—S.S.S. 6—3; Swift III—Storm vogels 42; Swift IIIAtlas 41; Swift IV—Swift V 1—1; Swift IV—K.V.L. 0—2; Swift VSwift A 21; Swift VAnimo 00; Swift BZuidwesters adsp. 00; Swift CAnimo adsp. 02; Swift C Zuidwesters adsp. 10. Zaterdag worat het tournooi voortgezet met de volgende wedstrijden: Swift I Zeelandia; Swift V—Zuidwesters; Swift BAnimo adsp.; Swift C—K.V.L. adsp.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5