Overwinning van Churchill in het Lagerhuis Gemeenschappelijk Administratie Kantoor voor de sociale verzekering Minister Lieftinck gaf college Eisenhower niet naar V*S* terug? Goesse raad handelde de begroting vlot af ft >V> 3?.» PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tegenstellingen in Britse Labourpartij nemen toe Herbewapeningsprogramma werd goed gekeurd Hoe troebel is het water SNIPPER A V NIEUWS1'' i i Geen uitwisseling van stroom meer tussen Oost- en West- Berlijn Engeland wenst inkrimping van de O.E.E.S. Geschil over regeling van Duitslands vooroorlogse schulden Pagina r* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Wijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2114 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 6 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. P. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.14 u., onder 18.30 u. Maan op '13.41 u., onder 5.56 u. Hoogwater Vrijdag 7 Maart: Vlissingen: 11.47 u. 1.32 m., u. m. Terneuzen: 12.15 u. 1.53 m., u. m. Wemel- dinge: 0.34 u. 1.04 n:., 13.10 u. 1.24 m. Zierikzee: 0.16 u. 0.86 m., 12.57 u. 1.04 m. De Britse conservatieve regering heeft Woensdagavond in het Lagerhuis de overwinning behaald, doordat een door de socialistische oppositie inge diend amendement op de regeringsverklaring over de landsverdediging met 314 tegen 219 stemmen werd verworpen. Het schijnt, dat 62 socialistische Lagerhuisleden, toen het amendement in stemming kwam, niet hebben ge stemd. feu p)OM ZOU HET ZIJN te ontken- nen zo schreven wij in een vorig artikel dat er inderdaad in de Chr. politieke partijen een zekere mate van ontevredenheid bestaat". Hiervoor behoeft niemand zich immers te scha men. Ware het anders, ware iedereen geheel en al tevreden, dan zou er meer reden zijn tot ongerustheid. Gevaarlijk wordt die ontevredenheid pas als men sen gaan proberen die voor eigen wel zijn aan te wenden, zoals De Telegraaf dat naar onze mening doet. Eigenbaat is aan de door die redactie gelanceerde berichten niet vreemd en dan wordt het oppassen. Daarom is het naar onze mening goed open en eerlijk te zeggen, waar het op staat: die mensen, die on tevreden zijn gelegenheid te geven in hun eigen Prot. Christelijke pers hun bezwaren uiteen te zetten. Wij hebben één van de vooraan staande figuren uit die groep van Christelijk Historischen, die oppositie heeft gevoerd tegen de herverkiezing van die Kamerleden, die voor de sou- vereiniteitsoverdracht hebben gestemd en die critiek had op het ontwerp-ver- kiezingsmanifest van de Unie, ge vraagd zijn visie voor ons neer te schrijven op de candidaatstelling in de C.H.U., zoals die j.l. Zaterdag heeft plaats gehad. Hij gaf ons r'hier vol gende beschouwing: De uitslag van oe SLe..i.,xaigcii in de zeven groepsvergaderingen ter aanwijzing van de candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer welke op 1 Maart j.l. werden ge houden, zal in verschillende kringen der Christelijk-Historische Unie met meer dan gewone belangstelling zijn afgewacht. In de eerste plaats staat het wel vast dat tengevolge van de te verwachten uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal een aantal nieuwe leden hun intrede in de Kamer zullen doen, zodat het al leszins verklaarbaar is, dat men zich afvraagt met welke personen de fractie zal worden uitgebreid. In de tweede plaats zou uit die stemming wellicht kunnen blijken, hoever de invloed van degenen die critiek had den geuit op de door een gedeelte der Tweede Kamerfractie bij ver schillende gelegenheden aangenomen houding zich uitstrekte. Zoals bekend richtte de critiek zich in hoofdzaak tegen de verdeeld heid in de fractie bij sommige ge legenheden waar beslissingen van het hoogste gewicht moeten worden genomen. Volgens de critici wezen zowel het nationale belang als het beginsel voldoende duidelijk aan welke houding de Unie in haar ge heel bij deze gelegenheden had aan te nemen; in de Eerste Kamerfractie was van verdeeldheid dan ook geen sprake. Voorts gold de critiek nog de weinig principiële en weinig conse quente oppositie tegen het regerings beleid dat over het algemeen gedra gen wordt door beginselen die wel sterk afwijken van de christelijk- historische. Om deze reden achtte men ook het zitting nemen van twee christelijk-historische ministers in het Kabinet-Drees onjuist. Bij oppervlakkige beschouwing van deze uitslag van de op Zaterdag jl. gehouden stemming zou men ge neigd zijn de gevolgtrekking te ma ken dat de invloed van de oppositie zeer gering is geweest. Immers alle aftredende Kamerleden zijn opnieuw candidaat gesteld, zij het met een nogal gewijzigue rangorde, en de heer Tiianus, die een der gecritiseer- de figuren uit de fractie was, zal op nieuw als lijstaanvoerder optreden. Toch lijkt deze conclusie ietwat voorbarig. De heer Tilanus verwierf weliswaar door de uitslag over het gehele land de eerste plaats, doch niet in Noord-Holland en de Zuide lijke provincies, waar de oppositie relatief het sterkst was. In dezelfde vergaderingen leed de heer Kikkert, op wiens houding eveneens veel cri tiek was uitgeoefend, een gevoelig échec tegen de door de oppositie aan bevolen heer Van Mastrigt, een ge ziene figuur uit het C.N.V. Hoe critisch trouwens in brede kring de instelling tegenover de re- geringspolitiek was geworden, was reeds duidelijk gebleken uit de cri tiek die het uitérmate vaag gehou den ontwerp-verkiezingsmanifest '52 allerwegen in de C.H.U. had ont moet. Het lag daarom wel voor de hand, dat de door de oppositie ont wikkelde programpunten, zoals deze ter kennis van de kiesverenigingen werden gebracht en in dit.blad van 26 Februari jl.. gepubliceerd, de no dige weerklank zouden vinden. Men heeft echter, ofschoon de geoefende critiek veelszins onderschrijvend, in grote meerderheid hieraan niet als consequentie willen verbinden het vertrouwen op te zeggen in de Ka merleden die tot deze critiek aanlei ding hebben gegeven. In hoeverre deze wel zeer vergevensgezinde hou ding ook in politiek opzicht juist is, zal eerst in de toekomst kunnen blij ken. Tot zover deze beschouwing, die ons helaas ook wat te vaag is. Liever ware het ons geweest, wanneer meerdere concrete punten naar voren waren ge dacht en ook aandacht ware besteed De regeringsverklaring sloeg op het Britse herbewapeningsprogramma, waarvoor een bedrag van 4700 millioen pond sterling is uitgetrokken. In het socialistische amendement werd ver klaard, dat de oppositie het verdedi- gingsbeleid der regering steunt, doch dat zij betwijfelt, of de regering de be kwaamheid bezit de uitgestippelde po litiek ten uitvoer te leggen. Vervolgens nam het Lagerhuis met 313 tegen 55 stemmen een motie aan, waarin het zijn vertrouwen uitspreekt in het beleid der regering. LABOUR ERNSTIG VERDEELD. Nog nimmer is het meningsverschil tussen de leider der socialistische op positie, Attlee en zijn aanhangers ener zijds en de „man van de linkervleugel" Bevan en diens volgelingen, zo duide lijk aan de dag getreden als in deze zitting. Het verschil was tevoren reeds ge bleken uit de rede van Crossman, een aanhanger van Bevan. Met grote be langstelling van de zijde der conser vatieven werd Crossman aangehoord, die Attlee c.s. aanviel, hetgeen weer reacties veroorzaakte van volgelingen van de officiële koers der Labour partij. HET DEBAT. Het debat over de defensie werd door Churchill geopend, die o.m. ver klaarde bezorgd te zijn over de Britse luchtmacht en de hoogste mate van voorrang voor de vervaardiging van de laatste en beste types gevechtsvliegtui gen te hebben voorgeschreven. De ma rine legt zich toe op nieuwe onderzoe kingen en de bouw van nieuwe sche pen om het hoofd te bieden aan de twee voornaamste gevaren, onderzee boten en mijnen, die groter zijn dan aan het' .begin van de tweede wereld oorlog. In November, ais minister van De fensie, was hij geschrokken van het be ginstadium, waarin de defensie nog verkeerde. Hoewel een invasie uit de lucht hem niet waarschijnlijk leek, had hij het juist geacht alle mogelijke voor zorgen te nemen tegen landing van pa rachutisten en daarom 502 beweeglijke colonnes gevormd, samengesteld uit 249.000 officieren en manschappen. Churchill voorspelde, dat Engeland, zo dra over voldoende gemoderniseerde uitrusting beschikt kon worden, in buiten- en binnenland in totaal 22 di visies beschikbaar zou hebben. NEDERLAND. De minister van Defensie in de vo rige Labour-regering, Shinwill, ver klaarde o.m., dat z.i. Nederland in het geheel niet in staat is een behoorlijke strijdmacht op de been te brengen. „Ik betwijfel het, of de Nederlandse rege ring meer dan een brigade kan bij dragen", zo zei hij. Minister Joekes draaide bij de heer Stapelkamp had succes. SOCIALISTEN TEGEN INVLOED VAN BEDRIJFSLEVEN. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp „herziening uit voeringsorganisatie der sociale verzekering" met 45 tegen 22 stemmen aan vaard. De socialisten en communisten stemden tegen. Eerstgenoemden waren van oordeel, dat minister Joekes overstag was gegaan en dat er in het ge wijzigde wetsontwerp niets meer is terug te vinuen van zijn oorspronkelijke standpunt. Nadat een paar amendementen waren verworpen, meenden zij niet meer voor het ontwerp te kunnen stemmen. Geheel onverwachts kwam dit niet, daar de socialist van de Born aan het begin van de middag een uiterst scherpe rede hieiu, waarin de minister o.a. Weru verwéten, dat hij bukte voor de meerderheid van de Kamer. Anders was het met de heer Stapelkamp (A.R.), die als woordvoerder van de oppositie volledig zijn zin heeft gekregen. Alle amendementen, die hij had ingediend (en die waren aangenomen, als de minister het ontwerp niet had gewijzigd), kon hij intrekken. De bewindslieden waren wel in een zonderlinge situatie gedrongen. Zij hadden de taak om het gewijzigd wets ontwerp te verdedigen. Dit ging noch de minister nóch de staatssecretaris erg gemakkelijk af. Maar goed: minis ter Joekes meende te kunnen volhou den, dat hij niet overstag was gegaan en dr van Rhijn was van oordeel, dat de drie pilaren, waarop het ontwerp rust, zijn blijven staan. Ten eerste zal er geen eigen administratie zonder pre ventieve controle worden gevoerd, ten tweede heeft de Sociale Verzekerings raad voldoende invloed op het Ge meenschappelijke Administratie Kan toor en tenslotte heeft de minister in bepaalde gevallen ook nog iets te ver tellen. GEEN OVERHEIDSORGAAN. Zoals men weet "wilde minister Joe kes een Centraal Administratie Kan toor oprichten, terwijl de bedrijfsver enigingen bevoegd zouden zijn zelf de Eisenhower is Woensdag met zijn stafchef, generaal Gruenther, te Athe ne aangekomen voor besprekingen over de Griekse defensie. Het ge- meenbestuur van Caernarvon in Wales zal Koningin Elizabeth verzoeken haar zoon Charles de titel „Prins van Wa les" te verlenen. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, zal op 11 Maart per vlieg tuig naar Nederland reizen i.v.m. de komende ronde tafel-conferentie met de West. De Turkse regering heeft bij de N.V. Ned. Kraanbouwmaat schappij te Utrecht een order geplaatst van twee en een half millioen gulden voor de bouw van havenkranen, be stemd voor de haven Istamboel. De door de Canadese autoriteiten genomen beperkende maatregelen, i.v.m. een overbrenging van mond- en klauwzeer door emigranten zullen niet van in vloed zijn op het voortzetten van de K.L.M. emigratievluchten naar Mon treal. De te Reuver wonende familie van pater H. Kleyne heeft bericht ont vangen, dat de pater op een boottocht in de binnenlanden van Borneo is ver dronken. Ook een inlandse pater ver dronk. De provincie Groningen zal voor f 300.000 deelnemen aan de natio nale woningbouwlening. In de buurt schap Hoge Hexel in de gemeente Wierden is een geval vaS nekkramp geconstateerd bjj de familie L. Gis termiddag is op een onbewaakte over weg te Meppel een zesjarig meisje door een uit Groningen komende dieseltrein gegrepen en op slag gedood. Gister avond is de vlaggenfabriek „Prima Nova", gevestigd op de eerste étage van een pand in de Hoogstraat te Vlaardingen, door brand vernield. administratie te doen voeren. De heer Stapelkamp wenste geen overheidsor gaan, maar een bureau, dat door het bedrijfsleven bestuurd zou worden, een Gemeenschappelijk Administratie Kantoor. Hij kreeg zijn zin. De directe zeggenschap van de Sociale Verzeke ringsraad over het G.A.K. werd aan merkelijk verkleind, waarvoor in de plaats kwam, dat deze Raad zich kan doen vertegenwoordigen door één of twee personen in belangrijke vergade ringen van het G.A.K. De minister krijgt de bevoegdheid om aanwijzingen te geven aan de Sociale Verzekerings raad. De strijd om een C.A.K. of een G.A.K. was hierdoor voor de meerder heid van de Kamer beslist. AMENDEMENTEN VERWORPEN. Niet echter voor de heer v. d. Born. Deze had reeds een amendement inge diend om de bedrijfsverenigingen te verplichten haar administratie door het C.A.K. te laten voeren. Uitzonderingen werden echter toegestaan. Het amen dement werd met 2243 stemmen ver worpen. Voor waren de P.v.d.A. en de C.P.N. Een andere poging 'van deze socialistische afgevaardigde om de uit voering van de kinderbijslagwet niet onder deze wet te laten vallen, maakte ook geen schijn van kans. Nu waren er 21 stemmen voor en 44 tegen. De blijdschap van de heer Stapel kamp en de droefheid van de heer v. d. Born werden tot uiting gebracht in de visie, die deze afgevaardigden had den op de overheidstaak. „Gefelici teerd door Burgerrecht" zei de heer v. d. Born smalend tot de voorstanders van het ontwerp. De heer Stapelkamp West-Duitsiand heeft de stroomleve- rin(g aan de districten Berlijn-Treptow en Weissensee in de Russische sector stopgezet en de stroomvoorziening voor de Duitse spoorwegen in Berlijn, die onder Russische controle staan, ge schorst. Hiermee is een einde gekomen aan de beperkte uitwisseling van elec- triciteit tussen Oost- en West-Berlijn, die twee jaar heeft geduurd. Dinsdagavond sloot Oost-Duitsland de levering van electriciteit aan drie West-Berljjnse voorsteden (Wannsee, Rudow en Buckow) af. Direct na het afsluiten van de stroom uit Oost-Duitsland werd de voorziening overgenomen door sedert 1949 gebouw de West-Berlijnse krachtstations en de drie West-Berlijnse voorsteden hebben slechts 20 minuten zonder electriciteit gezeten. Woensdag hebben West-Berlijnse autoriteiten bekend gemaakt, dat zij Dinsdagavond onmiddellijk Hamburg hebben verzocht de stroomleveranties naar Oost-Duitsland stop te zetten. Ook hebben West-Berlijnse arbeiders de kabels, waarlangs enkele Oost-Ber- lijnse districten electriciteit ontvingen, uitgeschakeld. Onder leiding van Engeland hebben enige leden-staten van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking het voorstel gedaan de taken en het apparaat van deze organisatie op drastische wijze te verminderen of in te krimpen. Het zou de bedoeling zijn, dat van de organisatie, welke in 1943 voor de verdeling van de Marshall-hulp als te genhanger van de E.C.A. in het leven werd geroepen, alleen de technische afdelingen ter behandeling van vraag stukken, samenhangende met het han dels- en betalingsverkeer tussen de Europese landen, in stand worden ge houden. Engeland zou er de voorkeur aan ge ven, dat de organisaties van het Noord- Atlantische Verdrag, waarin de natio nale belangen sterker tot uiting ko men, worden belast met de taken, die de O.E.E.S. thans te vervullen heeft. Onbekende duikboten in de Caraïbische wateren? De Amerikaanse marine heeft om een rapport verzocht over vermeende waarnemingen van geheimzinnige duikboten in de Caraïbische wateren, waar manoeuvres worden gehouden van de Atlantische vloot. De regering van de Dominicaanse re publiek heeft verklaard, dat de duik boten waren waargenomen in de baai van Samana aan de' Noordoostelijke rand van de republiek. Aangenomen werd, dat het Russische duikboten wa ren. EERSTE KAMER. Zullen de sigaren goedkoper worden? Minister Lieftinck heeft gisteren de leden van de Eerste Kamer college gegeven over de staatsschuld. Daartoe had hij een zevental grote borden met grafieken meegenomen, die achtereenvolgens op een ezel werden ge plaatst. De „geachte afgevaardigden" hadden groot plezier, toen de voorzitter bevestigend antwoordde op de vraag van de minister, of „de ezel naast hem mocht worden geplaatst", waarop prof. Lieftinck het apparaat naast de voor- ziuerszetel neerzette. In zijn antwbord op de algemene fi nanciële beschouwingen verklaarde de minister o.m. dat zeer binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend, waarin een aanzienlijke verlaging van de accijnzen vooral op goedkopere si garen wordt voorgesteld. „De belasting op de sigaren zal daardoor nog lichter worden dan voor de oorlog het geval was", aldus de minister. Verder kondigde de bewindsman aan, dat een wetsontwerp zal worden ingediend inzake belastmgfaciliteiten ten behoeve van charitatieve en cul turele instellingen. Giften aan derge lijke instellingen, die gebonden zullen zijn aan bepaalde minimum- en maxi mumgrenzen, zuilen mogen worden af getrokken van de inkomsten-, loon- of vennootschapsbelasting. De aftrek mag niet meer dan 3 bedragen van het zuivere inkomen of van de zuivere winst en de aftrek zal alleen mogen worden toegepast op zuivere giften, d.w.z. giften, waaruit geen aanspraken volgen. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft mr Kolff (V.V.D.) o.m. verklaard: „Vlis singen weer de afvaarthaven te maken voor de lijndienst van de Mij „Zee land" op Engeland moet beschouwd worden ais net aflossen van een ere- scliuld aan Zeeland. De regering en ook de directie van de maatschappij zijn in deze in gebreke gebleven". Amerika wil bijna alles kwijt schelden. Naar verwacht wordt zal er op de conferentie over de buitenlandse schul den van Duitsland, die te Londen wordt gehouden, een geschil ontstaan over de regeling van de vooroorlogse schulden. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken stelt zich voor zo- OPSTAND IN FRANSE GEVANGENIS. Dinsdagavond hebben politie en be wakers traangas gebruikt om 700 mui ters in de gevangenis van Clairvaux te Troyes, ten Zuin-Oosten van Parijs, te bedwingen. Op een teken vielen de gevangenen de bewakers aan en zij slaagden erin de binnenplaats van de gevangenis te bereiken, waar zijn een onderhoud met de prefect van politie eisten om hem hun klachten kenbaar te maken. Toen de gevangenen weigerden naar de slaapzalen terug te keren werd hulp van de politie ingeroepen. Enkele ge vangenen .werden door de traangas- bommen licht gewond, één van hen moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Volgens de autoriteiten was de op stand aangesticht door een aantal ge- gevangenen, die onlangs uit de gevan genis van Eysses waren overgebracht. Deze hadden ae gevangenen van Clair vaux verteld, dat de toestand in Eysses veel beter was. BRAZILlë LID VAN DE NAVO? „De toetreding van Brazilië tot het Noord-Atlantisciie Pact zal waarschijn lijk eerder geschieden dan de opbouw van de Europese verdedigingsgemeen- schap", aldus heeft de staatssecretaris van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Brandu, ver klaard. Onlangs hebben de V.S. het tweezij dige militaire verdrag met Brazilië, dat tijdens de oorlog heeft bestaan, ver nieuwd. Op grond van dit verdrag zijn de bases voor Amerikaanse lucht- en marinestrijdkrachten in Natal (hoofd stad van de staat Rio Grande do Nor- te), die in de oorlog zijn aangelegd, opnieuw opengestel* Vliegtuigen- deden oefenaanval op Stromboli. TOCH CANDIDAAT VOOR hbi PRE&IUJQIN JLSCHAP? „Generaal Eisenhower zal niet naar de Ver. Staten terugkeren om een ver- kiezingsveldtocht te voeren als repu blikeins candidaat voor het president schap", aldus heeft de Amerikaanse Senator Malcolm Forbes, na een be zoek aan Europa verklaard. „Ik ben op het geallieerde hoofd kwartier geweest om de generaal over te halen naar de V.S. terug te keren", vervolgde hij, „doch ik heb, na met hem gesproken te hebben, mijn voor genomen reis door Europa bekort om het Amerikaanse volk te verklaren, Waarom generaal Eisenhower zijn land niet op de beste wijze zou dienen, in dien hij thans zijn functie in Europa zou neerleggen". Paul G. Hoffman, voormalig leider der E.C.A., heeft daarentegen te Phila- liet deze gelukwens voor wat zij was. „Wij zijn van oordeel", zo zei hij, „dat de overheid zoveel mogelijk terug moet treden, als het bedrijfsleven de taak zelf' kan verrichten. In de gedach- tengang van de heer v. d. Born mag het bedrijfsleven ook nog meedoen". delphia verklaard, dat Eisenhower als candidaat der republikeinen tot presi dent kan worden gekozen zonder aan een verkiezingsveldtocht deel te ne men. „De generaal heeft niet verzocht om tot president te worden uitgeroepen", zei Hoffman op een persconferentie. „Het is aan ons hem te vragen deze lunctie op zich te nemen. De generaal heeft het duidelijk gemaakt, dat hij ge hoor zal geven aan elk beroep van het Amerikaanse volk om zijn plicht, m welke functie dan ook, te vervullen". BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD. De Officier van Justitie te Dordrecht heeft bankdirecteur P. B. B. in hechte nis doen nemen. ±iij wordt er van ver dacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan fiscale overtredingen. B. zou hier door zowel zichzelf als zijn cliënten hebben willen bevoordelen. Tengevolge daarvan werd de Nederlandse Staat voor tienduizenden guldens te kort ge daan. Woensdagochtend hebben 200 vlieg tuigen van Amerika, Frankrijk, Enge land en Italië deelgenomen aan een wel de na-oorlogse als de vooroorlogse oefenaanval op het eiland Stromboli, schulden voor een belangrijk gedeelte Men heeft gecombineerde „beschieT kwijt te schelden en het verwacht, dat de andere schuldeisers dit voorbeeld zullen volgen. Te Lonaen zou echter algemeen de opvatting worden gehuldigd, dat er van Duitslands vooroorlogse schulden niets kan worden kwijtgescholden. Men meent te weten, dat de Europese crediteuren ev. voorstellen tot vermin dering daarvan van de hand zullen wijzen. tings- en bombardementsaanvallen" uitgevoerd. De luchtaanval werd. ge houden in het kader van de manoeu vres „Groot Slem" in de Middellandse Zee. Vier West-Duitse industriëlen van verraad beschuldigd. Vier West-Duitse industriëlen zijn Zondag te Kettwig aan de Ruhr gear resteerd. Naar verluidt worden zij be schuldigd van het verraden van be langrijke industrie-geheimen aan de Sowjets. De arrestatie geschiedde op last van de politie te Essen, toen de mannen in geheime vergadering bij een waren in een hotel te Kettwig. aan het o.i. belangrijke punt van de zo genaamde stembinding der fractiege noten. Hoe belangrijk de thans te ber de gebrachte bezwaren ook zijn, ze vertroebelen naar ons gevoelen het water toch niet zozeer, dat er van een modderpoel in de C.H.U. gesproken kan worden. Er is oppositie; maar laat men die niet buiten proporties op blazen! BIOSCOOP EN KLEUTERONDERWIJS. Zal het Grand Theater worden gesloten? Gistermiddag heeft de raad van Goes na een betrekkelijk korte discussie de bedrijfsbegrotingen en de gemeentebegroting van 1952 aangenomen. Uit voeriger werd gedebatteerd over het voorstel om het percentage van de ver makelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen van 35 tot 30 te verlagen. Dit voorstel nam de raad aan met 113 stemmen, maar het voorstel van de heer de Roo (V.V.D.) om deze vermakelijkheidsbelasting te verlagen tot 27 Vz en hieraan te koppelen de belofte om in de volgende raads vergadering voor te stellen het schoolgeld voor het openbaar kleuter onderwijs te verminderen, verwierp men met 68 stemmen. Het thema van een groot deel der debatten was de verlaging der verma kelijkheidsbelasting voor bioscoopvoor stellingen in verband met de vermin dering van het schoolgeld voor het openbaar kleuteronderwijs. B. en W. hadden nl. in hun toelichting naar vo ren gebracht, dat de vermakelijkheids belasting slechts tot 30 verlaagd kon worden, om de vermindering van dit schoolgeld mogelijk te maken. Hiervan geloofde de heer de Roo niets en met nadruk betoogde hij, dat er zeker nog f 1100.— uit de begroting te halen was om deze verlaging mogelijk te maken, waarop wethouder Buis met vuur ant woordde, dat er over een verdere be zuiniging op de begroting niet te den ken viel. De voorzitter bevestigde dit met de woorden: „Er zit weinig muziek meer in". Een stok achter de deur moest zijn een schrijven van de voorzitter van de Ned. Bioscoopbond afd. West, waarin gedreigd werd met sluiting van het Grand Theater, indien de vermakelijk heidsbelasting niet werd verlaagd tot 25 Maar de raadsleden lieten zich hierdoor niet intimideren. Over het al gemeen was men het erover eens, dat het onbillijk is, dat voor de bioscoop 35 procent en voor een andere vorm van ontspanning 20 vermakelijkheidsbe lasting wordt geheven. Ook waren alle sprekers van mening, dat het school geld voor het openbaar onderwijs ver minderd dient te worden. De algemene beschouwingen over de begoting namen niet veel tijd in be slag. AJUeen de heer Haverbock liet na mens de P.v.d.A. naast waarderenüe woorden voor het beleid van B. en W. enige critische opmerkingen horen. Zo passeerden de revue een nieuw bad- nuis, de werkwijze der huisvestings- eommissie, de nuisvesting van het openbaar lager onderwijs en het open- oaar kleuteronderwijs, de ev. grenswij zigingen en de onvoldoende voorbe reide voorstellen van B. en W. aan de raad. In zijn antwoord bracht de voor zitter o.m. naar voren, dat de stichting van het medisch centrum spoedig doorgang zal vinden. De discussie over de begroting van het gasbedrijf leverde de meaeueling van B. en W. op, dat de nog te benoe men directeur een gecombmeerae lunc tie zal bekleden. Nu de levering van gas over de lange afstand op nanuen is en de hoofdleiuing in Goes zal aitak- ken, zijn ondernandelingën gaande om de centrale administratie en tecnniscne staf van het gecombineerde bedrijf in Goes te vestigen. Tijdens de artikelsgewijze behande ling der begroting vroeg de heer Vroo- me (K.V.P.), wanneer de noodwonin gen op Klein-Finland zouden verdwij nen en pleitte deze afgevaardigde om de kwestie van de havendemping nog eens ernstig te bezien. In dit verband had de heer Haverhoek opgemerkt, dat de belanghebbenden van deze demping eventueel over f ÏUO.OOO beschikken. De raad keurde verder de begrotin gen van het Gasthuis en het Burgerlijk Armbestuur goed. Nederlandse planter op Malakka viel in hinderlaag. De 22-jarige Nederlandse planter M. E. R. Jansen heeft zich eergisteren al schietend een weg gebaand uit een hinderlaag, die hem was gelegd door 19 guerilla's op een Engeise rubberon derneming in het Labis-district, te Jo- Jiore op Malakka. Hij is met vijf kogel- 'wonden in een hospitaal opgenomen. Jansens munitie raakte op op het tijd stip, dat de guerilla's zich terugtrok ken, nadat ze zijn Chinese mandoer hadden gedood, een Maleise jeepchauf feur hadden gewond en het geweer van een politieman hadden gestolen. Door het vuren van de heer Jansen is één der aanvallers gedood en een an dere gewond. Antoine Pinay heeft president Auriol medegedeeld, dat hij bereid is zich als premier beschikbaar te stellen. Van daag zal de Nationale Vergadering hierover stemmen. BENOEMING DE HEER J. A. VAN BENNEKOM. Bij K.B. is de heer J. A. van Benne- kom, directeur der Chr. Kweekschool voor Zeeland te Middelburg, benoemd tot lid der commissie voor internatio nale samenwerking op het gebied van onderwijs, wetenschap en cultuur. De heer van Bennekom treedt daarin op als vertegenwoordiger der Alg. Ned. Onderwijzers Federatie en is opvolger van wijlen de heer A. P. Jungcurt.* Zaterdag installatie van de nieuwe burgemeester van Domburg, Zaterdag zal mr W. J. E. Crommelin worden geïnstalleerd als burgemeester van Domburg. Om 1 uur zai hij bij Duinvliet worden verwelkomd door een erewacht, waarna de stoet naar het dorp trekt. Om kwart voor 2 vindt de verwelkoming plaats namens de bur gerij bij het gemeentehuis, waar de schoolkinderen mr Crommelin zullen toezingen. Om half drie wordt een bui tengewone raadsvergadering genouden in zaal „Wuneimina", waarna om 4 uur een défilé plaatsvindt van de plaatselijke verenigingen. In zaal „Wilheimina" en „uramzicht" zai des avonds een feestavond worden gege ven, waaraan tal van verenigingen me dewerking verlenen. DE BILT ZEGT: 's Middags iets zachter. Weersverwachting geldig tot vanavond Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreide buien. Zwakke tet matige wind tussen zuid en zuidwest. Des middags iets zacnter dan gisteren. i

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1