Conferentie moet economische noodmaat regelen voor Europa bespreken Vrijstelling van omzetbelasting op advertenties Prins Bernhard reikte bijna 200 onderscheidingen uit k SNIPPER NIEUWS1 Opa Klijzing uit Purmerend wil wereldkampioen schap pijproken verbeteren Stichting van gedupeerde grondgebruikers op Walcheren verzette veel werk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijk initiatief van België Hervorming van de Europese Betalings Unie allereerst noodzakelijk V In troebel water* stelde candidaten- lijst vast Pineau aanvaardt opdracht Frans vliegtuig bij Nice neergestort. Demonstraties tegen Giese- king in Melbourne* Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Djjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2112 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 4 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: «ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.19 u., onder 18.26 u. Maan op 11.22 u., onder 4.52 u. Hoogwater Woensdag 5 Maart: Vlissingen: 8.56 u. 1.15 m., 21.42 u. 1.06 m. Terneuzen: 9.21 u. 1.36 m., 22.10 u. 1.28 m. Wemeldinge: 10.14 u. 1.11 m., 23.04 u. 0.98 m. Zierikzee: 8.41 u. 1.06 m., 21.16 u. 0.94 m. België overweegt de landen van het Atlantische Verdrag uit te nodigen tot een conferentie ter bespreking van noodmaatregelen om de dreigende economische crisis in Europa af te wenden, zo is te Brussel vernomen. Het is niet uitgesloten, dat België het initiatief zal nemen tot het by'een- |~"\E TELEGRAAF, het „snelst groei- ende dagblad", schijnt er behagen in te scheppen de moeilijkheden, die er op het ogenblik in tal van poli tieke partijen heersen, breed uit te meten. Vorige week publiceerde men het door ons overgenomen bericht, dat er een actie gaande was in de C.H.U.; enkele dagen later bracht men nieu we sensatie door mee te delen, dat er besprekingen gaande waren tussen de Katholieke Nationale Partij van de heer Weiter en de ontevreden groe pering in de Katholieke Volkspartij onder leiding van de heren Duynstee en Steenberge. En gistermorgen moest de A.R.-Partij het ontgelden. Onder het opschrift: „In de A.R., gist het", lanceerde men een bericht dat er on tevredenheid zou bestaan in de A.R.- partij over de vaststelling van de can- didatenlijst voor de Tweede Kamer, „welke lijst eenzijdig zou zijn be snoeid". Tot hen die gerekend moe ten worden het verzet te steunen be horen o.'m. de professoren Zuidema en Gerbrandy, aldus het bericht. Het eindigt dan met deze redactionele conclusie: „In het algemeen is er verzet uit de kringen van de jongeren, die het er geenszins om te doen is de oude beginselen van de partij te wijzi gen, maar die wel van mening zijn, dat deze beginselen met meer over tuiging dienen te worden voorge dragen door jongere krachten. Deze zijn ongetwijfeld bij de partij aan wezig, maar krijgen in de tegen woordige hiërarchie geen gelegen heid zich te ontplooien". IS HET TOEVALLIG, dat De Tele- 1 graaf steeds met dergelijke berich ten komt? Natuurlijk niet. Men heeft er wel degelijk een reden voor. Aller eerst om de slagzin „snelst groeiend dagblad" te kunnen blijven voeren. Het is nu eenmaal zo, dat vele mensen graag lezen, dat het „ergens gist", dat er in de modder geroerd wordt, dat onenigheid aan de kaak wordt gesteld. En bij De Telegraaf weet men heel goed, dat het roeren in de modder het water vertroebelt en dat het in troebel water goed vissen is! Dat is echter maar één kant van de zaak; wij geloven dat er toch diepere bedoelingen achter liggen. De Tele graaf is nooit „neutraal" geweest: De heer Holdert, die deze krant groot heeft gemaakt, heeft altijd beseft dat neutraliteit niet bestaanbaar is en daarom heeft hij altijd partij gekozen. In de dertiger jaren b.v. stelde hij zijn krant achter dr Colijn en hij heeft er niet slecht door geboerd! Thans zoekt men weer naar de juiste positie en men zoekt die positie bij de oppositie. Daarbij heeft men allereerst het oog laten vallen op de Chr. Histo rische Unie. Deze Unie heeft geen eigen dagblad meer. Bij het A.R. dag blad Trouw voelen scribenten uit de Unie zich uiteraard niet thuis en dus heeft De Telegraaf voor hen zijn ko lommen opengesteld. De heer Schmal geeft er regelmatig zijn visie in op het wereldgebeuren, terwijl de artikelen van prof. Gerretson, het C.H. Eerste Kamerlid terecht al een zekere ver maardheid hebben gekregen. En dat ter wijl de journalist Lunshof, die door veie Christelijk Historischen naar vo ren wordt geschoven, een der grote mannen uit de redactie is. De bedoeling is duidelijk: De Tele graaf wil een vaste lezerskring forme ren uit de ontevredenen in tal van par tijen. Daartoe is het nodig dat men door het geven van kleine speldeprik- ken die ontevredenheid aanwakkert. En het moet gezegd: men doet dit met grote vaardigheid. Het is daarom dat wjj hier zoveel aandacht aan De Tele graaf besteden. Wie het leest dient te weten uit welke hoek de wind waait! PJAARMEE de zaak als afgedaan te J-/ beschouwen zou echter getuigen van een grenzenloze domheid en van te ver gaande eigenwaan. Men kan dan, zoals de redactie van het Friesch Dagblad deed, uit de hoogte zeggen, dat mén „die krant niet leest", daar mee heeft men niet weggeredeneerd, dat er een kern van waarheid schuilt in hetgeen De Telegraaf te berde brengt. Er heerst inderdaad ontevre denheid in tal van onze politieke par tijen. Voor zover dat de candidaatstel- ling betreft is dat niet zo verontrus tend: vele duizenden worden opgeroe pen om een beperkt aantal candidaten aan te wijzen. Nu is het gezegde: zo veel hoofden, zoveel zinnen, hierbij ge lukkig niet van toepassing maar wel is het zo, dat teleurstelling niet kan uit blijven over het niet-opnemen van een bepaalde candidaat, die men toch zo geschikt oordeelde. Die teleurstelling treft men in alle partijen aan, dus ook jn de Prot. Christelijke. De Telegraaf ls echter verder gegaan: men heeft zo wel de leiding van de C.H.U. als van ae A.R. Partij ervan beschuldigd, dat ty blijven zitten tegen de wil van een ieel van hun partijgenoten en dat zij sen politiek voeren, waarmee dat deel ontevreden is. Dat is de kern van de zaak. En van deze critiek heeft De Telegraaf zich de spreekbuis gemaakt. Bestaat die ontevredenheid inder daad in die vorm? En is er reden voor? °at zijn vragen die, nu zij zo openlijk •n De Telegraaf gesteld worden, ook zen openlijk antwoord verdienen! roepen van een semi-officiële confe rentie van de verantwoordelijke econo mische functionarissen der N.A.V.O.- landen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Van Zeeland, heeft het plan te Lissabon besproken met verte genwoordigers van de grote N.A.V.O.- landen, die het denkbeeld toejuichten. België is van mening, dat een her vorming van de Europese Betalings- Unie in de eerste plaats noodzakelijk is H. W. Tilanus lijstaanvoerder. Met het oog op de komende ver kiezingen hebben Zaterdag zeven kamerkringen der C.H.U. vergaderd over de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Onder voorbehoud alle resultaten zijn nog niet binnen laten wij hieronder het resultaat vol gen: I. H. W. Tilanus, 2. F. H. van de Wetering, 3. Mr H. K. J. Beernink, 4. Mr J. J. R. Schmal, 5. Tj. Krol, 6. J. de Ruiter, 7. H. Kikkert, 8. Jkvr. Mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, 9. Ir C. Staf, 10. Mr H. Mulderye, 11. Mr W. F. E. Baron van der Feltz, 12. C. J. van Mastrigt, 13. Ir M. A. Geuze, 14. Luitenant-Generaal M. R. H. Cal- meyer. Wassenaars comité op bezoek bij dr Drees. Het comité, dat spontaan na het on geval op de Rijksstraatweg te Wasse naar, waarbij een meisje het leven heeft verloren, een actie is begonnen, heeft een bezoek gebracht aan minis ter-president Drees. Hoewel het deze vanzelfsprekend onmogelijk was een beslissing omtrent de gevraagde bevei liging van de Rijksstraatweg (gedeelte viaduct Den Haag tot Ursulakliniek Wassenaar) op korte termijn te geven, zegde hij toe de aangelegenheid direct met zijn ambtgenoten te zullen be spreken. De Franse regeringscrisis. Antoine Pineau, minister van Ver voer in de afgetreden Franse regering, heeft de opdracht om te trachten een nieuwe regering te vormen, aanvaard. Hij wil een regering vormen op louter technische basis met als doel de ver dediging van de munt en de strijd te gen de inflatie en prijsstijging. De 60-jarige Pineau is eigenaar van een kleine looierij te St. Etienne en is voorstander van bezuinigingen in de genationaliseerde industrie. Hij heeft een goede naam bij de radicalen, de links-radicalen en de volksrepublikei nen. Zelf is hij gematigd conservatief. BROODOORLOG TE ENSCHEDE GEËINDIGD. De broodoorlog te Enschede, die vandaag de derde week zou ingaan, is geëindigd. De prys van het witbrood is met vier cent verhoogd per 800 gram, waardoor het op hetzelfde ni veau ligt als veertien dagen geleden, nl. 41 cent. Een viermotorige „Languedoc" van de „Air France'' is gisteren op weg van Nice naar Parjjs bij Nice neergestort en in brand gevlogen. Van de 38 inzit tenden heeft één passagier, mevr. Delphy er het leven afgebracht. Het toestel stortte vijf minuten na het opstijgen neer, ongeveer VA km. buiten Nice bij de Victorine filmstu dio's. Het schijnt, dat de bestuurder nog getracht heeft terug te keren. Het grondpersoneel van het vlieg veld merkte direct, dat er wat bij zonders aan de hand was, toen het vliegtuig niet in de richting van zee, maar naar de stad vloog. Het toestel vloog in een wijde boog naar het vliegveld terug en zette het landings gestel uit. Het verloor echter hoogte, scheerde langs de daken en stortte tenslotte in een groep olijfbomen neer. Het toestel brandde hevig, toen red dingsploegen het bereikten. De mees te lijken zijn door de brand zo ver minkt, dat de identificatie moeilijk zal zijn. Men vermoedt, dat het ongeval is veroorzaakt doordat een vlucht trek vogels tegen de propeller is opgevlo gen en deze tot stilstand heeft ge bracht. Behalve Franse en Britse passa giers bevonden zich in het toestel twee Belgen en een Italiaanse. De vliegtuigen van dit type ver voeren gewoonlijk 37 passagiers, doch dit keer was een extra plaats inge ruimd voor de echtgenote van de ge zagvoerder. REGERING DIENT WETSONTWERP IN TOT Maatregel zal gelden voor de tijd van een jaar. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vrijstelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties en goedkeuring van het Kon. Besluit van 12 Januari 1952 tot gedeeltelijke schorsing van de heffjng van invoerrecht op courantenpapier. In de memorie van toelichting wijst de minister van Financiën o.m. erop, dat de Nederlandse dagbladpers en uit gevers van andere periodieke geschrif ten ernstige moeilijkheden ondervin den door de sterke stijging van de pa- pierprijzen, welke de laatste tijd heeft plaats gevonden. Hoewel de abonne mentsgelden aanmerkelijk zijn ver hoogd, kan de totale verzwaring van lasten niet worden opgevangen. Een verhoging der advertentieprijzen is' in PLECHTIGHEID IN HET PALEIS TE AMSTERDAM. Voor betoonde daden van dapperheid in en na de oorlog. Aan bjjna 200 militairen en burgers, die zich in de loop van de oorlog, de bezetting, politionele acties enz. hebben onderscheiden door daden van beleid, heeft Prins Bernhard gistermiddag in het Paleis op de Dam te Amsterdam ridderorden en bronzen kruisen uitgereikt. «P omhing. In een korte rede getuigde de Prins van zijn grote vreugde de onderschei dingen te mogen overhandigen aan zo- velen voor acties, die getuigen van moed, beleid, trouw, initiatief, stout moedigheid en taaie volharding voor Koningin, regering en volk. „Ik geef u de verzekering", aldus de Prins, „dat de kennismaking met wat gij gedaan hebt, mij heeft vervuld met diepe bewondering. Ik acht het een eer u de hand te mogen drukken. Het ge hele vaderland voelt wat ik voel en is stellig in gedachten hierbij aanwezig met zijn bewondering voor u, die men sen zijt van karakter, mensen, die de gemeenschap schragen". Op het bevel daartoe openden de trompetters de ban, de wachten traden in de houding. Onder de orgeltonen van ons volkslied las adjudant Eibers de mutaties voor, waarop de Prins van de reserve-luitenant der infanterie G. J. Schüssler en de burger J. M. Peters de eed afnam, hun de ridderslag gaf en de onderscheidingen van Ridder vier de klasse in de Militaire Willemsorde Maandag is het technische en admi nistratieve personeel van de Franse radio een dag in staking gegaan, waar door alle Franse radiostations van 11 tot 18.30 uur zwegen. Generaal Eisenhower brengt een bezoek van drie dagen aan de twee nieuwe NAVO- leden, Turkije en Griekenland. -• Roe menië heeft Turkije in een nota mee gedeeld, dat de toetreding van Turkije tot het „agressieve Noordatlantische blok" afbreuk zal doen aan de betrek kingen tussen beide landen. De Oost- Duitse regering heeft de regering te Bonn verzocht haar standpunt weer te geven t.a.v. het Oost-Duitse verzoek aan de vier bezettende mogendheden om in de nabije toekomst een vredes verdrag met Duitsland te sluiten. De Egyptische ambassade te Karatsji heeft het bericht tegengesproken, als zou de groot-Moefti van Jeruzalem door de Egyptische regering de toe gang tot het land zijn ontzegd. In dien door het Nederlandse bedrijfsle ven voldoende belangstelling wordt getoond, zal in October a.s. te Mexico een tentoonstelling plaatsvinden van Nederlandse producten. Tot opvolger van minister Lieftinck als „governor" bij het Internationale Monetaire Fonds is benoemd de president van de Ned. Bank, dr M. W. Holtrop. De vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer heeft Maandag een be zoek gebracht aan een aantal in dustrieën te IJmuiden. Achtereenvolgens werden daarop ruim 40 bronzen leeuwen, ruim 110 bronzen kruisen, 8 vliegerkruisen en ruim 40 kruisen van verdienste aan de decoranten met een persoonlijke ge lukwens van de Prins op de borst ge speld. Tot de gedecoreerden behoren twee Zeeuwen, de heren I. Moret te Sluiskil en P. Kloosterman te Nisse, die beiden het bronzen kruis ontvin gen. het algemeen niet mogelijk en ook door verder gaande bezuiniging in de bedrijven kan niet op voldoende wijze in het ontstane tekort worden voor zien. Hoewel de minister blijft oy de uoor hem in de Tweede Kamer uitgespro ken menmg, dat ee verlaging van de papierprijs in de toekomst waarschijn lijk is, is hij er zich van bewust, dat een dergelijke verlaging niet op zeer korte termijn valt te verwachten. Daarbij komt, dat ook de regering veel is gelegen aan een goede voorlich ting van ons volk. Een noodgedwongen inkrimping van de omvang van de dagbladen, welke omvang thans reeds aanmerkelijk kleiner is dan voor de oorlog, zou zij betreuren. Alles bijeengenomen is de regering dan ook tot de gevolgtrekking geko men, dat het in dit bijzondere geval gewettigd is over de grote bezwaren, welke tegen het verlenen van een vrij stelling van omzetbelasting voor het opnemen van advertenties bestaan, heen te stappen en voor te stellen om als tijdelijke maatregel bedoelde vrij stelling in het leven te roepen. De minister stelt er eenter prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat zoda nige maatregel als een zeer uitzonder lijke dient te worden beschouwd. De vrijstelling is gebonden aan de termijn van een jaar en geldt voor dagbladen, weekbladen, tijdschriften en andere tenminste drie maal per jaar periodiek verschijnende uitgaven. De opbrengst der omzetbelasting zal hierdoor met een bedrag van naar schatting 3 mil- lioen gulden dalen. Vijfduizend Chinezen hebben Zaterdag de onder Britse leiding staande politie te Kowloon aangevallen. Twee agenten en 12 burgers werden ge wond, terwijl meer dan dertig arrestaties werden verricht. Deze Radio- Telefoto geeft een beeld tijdens de onlusten weer: een brandweerman blust het vuur in een auto, die omvergeworpen en in brand gestoken is. WIE ZAL HET WINNEN? Amerikaan is, met 88 minuten en 2 seconden, de recordhouder. Opa Klijzing, wereldpijproker no. 2, lid van de Pijprokersclub „De Ge- sellighe Dampkring" te Purmerend, zal op 17 April a.s., als deze pijprokers club een jaar bestaat, een aanval doen op het wereldkampioenschap, dat momenteel op naam staat van de heer Paul Spaniola in de Ver. Staten met 88 minuten en 2 seconden. Een officiële uitdagingsbrief zal vanuit Purmerend worden verzonden. um tot ae aanval 'op het wereld record over te gaan zal de heer Klij zing niet alleen een uitdaging moeten zenden aan de huidige wereldkam pioen, maar ook twee grote kranten en twee radiostations (WFDF en WTAC) in Amerika van zijn voornemen moe ten inlichten. De wedstrijdtabak zal worden samengesteld door de voorzit ter van de Internationale Associatie, Carl A. Piercy en bestaan uit speciale Burleytabak. De vochtigheidsgraad zal door een speciale jury moeten worden gecontroleerd. Op het moment van af wegen één dag voor de weastrijd zal de vochtigheidsgraad moeten lig gen tussen de 12 en 14 procent. Aan de heer Klijzing zal 3.3 gram tabak worden overhandigd, tien minu- STAATSGREüJC iN ECUADOR MISLUKT. De minister van uetensie van Ecua dor heeft medegedeeld, dat te Quaya- quil, een grote stad ten Zuiden van Ouito, een opstandige bewegmg is on derdrukt, die erop gericht was presi dent Galo Plaza Lasso af te zetten. Het leger is trouw geoteven, doch enige ofticieren van de vloot en burgers be vinden zich in arrest. Ontslag bij Bruynzeels Deuren- fabriek te Zaandam. Na uitvoerige besprekingen met de besturen van ue Uniebonden heeft de directie van Bruynzeels Deurentaoriek te Zaandam een 7U-ial personeelsleden ontslag aangezegd, net betreft uitslui tend kraenten, die de laatste jaren in dienst zijn getreden. Bij Bruynzeels jLleurenfaoriek werken in totaal 6 a 700 man. Tot deze maatregelen is de directie moeten overgaan wegens de sterk ver minderde atzet van materialen. Dit is zowel een gevolg van de bouwstop en ïnvesteringsmoeuykheden als van ver minderde export. NOG ALTIJD IS NIET ALLE SCHADE AFGEWIKKELD. Walcherse tuinbouw dreigt in moeilijkheden te geraken. De Stichting van door watersnood getroffen grondgebruikers op Walcheren bestaat al heel wat jaren. De laatste tijd timmert zij niet meer zo aan de weg als in de periode, toen het nog zin had de stem te verheffen tegen de verschillende nog niet wettelijk vastgestelde schadevergoedingsregelingen. Maar dat wil niet zeggen, dat de Stichting nu stil zit. Achter de schermen wordt veel werk verzet voor de individuele getroffenen en nog elke Donderdagmiddag houden de voorzitter en de secretaris, de heren A. Geschiere J.Hzn. en J. L. Dregmans, zitting in zaal Montaan te Middelburg. Daar komen heel wat grondgebrui- mige gevallen is het niet uitgesloten, kers hun belangen bepleiten en hun problemen voorleggen. Het heeft dan veel weg van een advies- en inlichtin genbureau. Vaak kunnen de bezoekers direct worden geholpen. Toch is het frappant, dat niet meer agrariërs de weg naar dit adres weten te vinden en men vraagt zich af wat daarvan wel de oorzaak mag zijn. Is men onder de druk der omstandigheden apathisch geworden en ziet men op tegen de moeilijkheden, die ongetwijfeld ge paard gaan met pogingen om toepas sing te verkrijgen van regelingen, die in bepaalde gevallen gelden? Het schijnt wel, ot men alle actie meer dan beu is. Bovendien: waarom zou men het zich moeilijk maken, nu het de laatste jaren goed gaat in de agrarische sector en de afrekeningen met Landbouwherstel tot tevredenheid stemmen? Velen staan er thans beter voor dan men tijdens en na de inun datie durfde verwachten. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. Een speciale categorie landbouwers wordt gevormd door hen, die moesten of nog moeten herbouwen. In het alge meen is de wederopbouwregeling voor boerderyen redelijk. Hetgeen echter niet betekent, dat voor elk individueel geval alles in orde is. De stopprijs en het waardecijfer beïnvloeden de gehele financiering zeer belangrijk en in som dat deze aangevochten kunnen wor den. Bovendien komt het voor, dat een zodanig complex van schaden in één geval optreedt, dat een gunstiger rege ling dan normaal gewettigd is en ook verkregen kan worden. Het is dus ver keerd zich zonder meer neer te leg gen bij hetgeen in eerste instantie be kend wordt. Dat kan uiteindelijk de gene, die gaat herbouwen, een belang rijke som meer kosten dan nodig is. WONING EN BEDRIJFSRUIMTE. Als een onbillijkheid wordt het ge voeld, dat de bedrijven, waarvan zowel de woning als de schuur c.a. vernield zijn, onder wederopbouw boerderijen vallen, terwijl de bedrijven, waarvan alleen de woning vernield werd, bij herbouw onder de algemene wederop bouw ressorteren. De eerste regeling is aanmerkelijk gunstiger dan de tweede. In sommige gevallen wordt het daar door ongunstiger dan wanneer behalve de woning ook de bedrijfsruimte was vernield. Onbillijk is deze regeling, omdat woning mét bedrijfsgebouwen samen een economische eenheid vor men. Pogingen om gevallen als deze over te hevelen naar de sector weder opbouw boerderijen zijn helaas zonder resultaat gebleven. Voor financieel zwakke gedupeerden valt het te betreuren, dat herbouw op basis der vervangingswaarde nog niet mogelijk is, omdat de uitvoeringsrege ling van art. 8 der Wet op de Mate riële Oorlogsschade nog niet is ver schenen. Deze mensen kunnen wel nerbouwen en behouden ook het recht op toepassing van dit artikel, maar thans betekent herbouw een zware ka pitaalsinvestering en dat schrikt hen af. HET VEE. De afrekening voor het vee is zoda nig, dat geen rente wordt toegekend. Is dit in de meeste gevallen redelijk, om dat na de inundatie de veevoorziening plaatsvond, voor hen, die hun bedrijf aan anderen overdeden en tot voor kort geen vee konden gebruiken, be tekent dit een grote schadepost. Zy hebben n.l. ongeveer zeven jaar op af rekening moeten wachten. Zij hadden de volle waarde van hun vee tegoed en leden veel renteverlies. Het is zelfs voorgekomen, dat voor de aanschaf van vee gelden moesten worden opge nomen. Een verzoek alsnog in bepaal de gevallen tot rentevergoeding over te gaan is helaas algewezen. Door bemiddeimg der Stichting is deblokkering verkregen van gelden bij de Herstelbank, die werden gevormd door de tegoeden van hen, die hun be drijven staakten, maar die meestal van dit geld moesten leven. DE TUINBOUW. De tuinbouwsector op Walcheren dreigt in grote moeilijkneden te ge raken. Velen hebben hun bedrijf ge heel of gedeeltelijk hersteld dan wel herbouwd op financiële toezeggingen van Rijkswege. Daarna heeft een nieu we taxatie plaats gehad, die in de meeste gevallen veel lager uitviel. Het gevolg is, dat thans ook de vergoedin gen in de oorlogsschade te laag zijn vastgesteld. Wanneer verder de ont worpen financieringsregeling wordt uitgevoerd, betekent dit een zodanige schadelast voor de gedupeerden, dat van een rendabele exploitatie geen sprake zal kunnen zijn. Zij, die slechts ten dele hebben herbouwd of hersteld, kunnen niet op vooroorlogs peil komen en zy, die hebben afgebouwd, moeten tot teruggave van verkregen gelden overgaan. Tegen deze onhouuDare toe stand heeft de Stichting thans een sterke actie ingezet. ten voordat de wedstrijd begint. Te vens ontvangt hij dan twee gewone lu cifers, die alleen in de eerste minuut mogen worden gebruikt. Deze eerste minuut mag niet meetellen tot het vaststellen van de officiële tijd. De pijp zal even voor de wedstrijd geheel uit elkaar worden genomen en worden ge controleerd door drie juryleden. Slechts de tabaksrook, die uit de mond van de uitdager komt, zal gelden als bewijs, dat hij nog rookt. Geduren de het verloop van de wedstrijd moet dit geregeld door één van de vijf jury leden worden geconstateerd. De Duitse pianist Walter Gieseking is bij zijn aankomst op het vliegveld te Melbourne door dertig Joden ont vangen met het geroep: „Wij willen geen nazi's hier". Gieseking werd driftig en de autoriteiten trachtten vergeefs hem te kalmeren. „Waarom wint ge geen betere inlichtingen in, voordat ge spreekt", riep hij de de monstranten toe. „Ik ben nooit een nazi geweest". Sommige leden van Joodse organi saties liepen met borden, waarop stond te lezen: „Gieseking speelde voor Hitier". VERZETSACTIE OP MALAKKA Op Malakka hebben verzetsstrijders Maandag op drie kilometer van het station Rompin een trein laten ont sporen. Na de ontsporing ontstond een gevecht tussen politie en verzetsstrij ders, die trachtten de trein te plunde ren. ALARMTOESTAND IN NOORD-KOREA. Volgens een te San Francisco opge vangen uitzending van Radio Peking heeft de president van Noord-Korea met het oog op de builenpest-epidemie in Noord-Korea de alarmtoestand af gekondigd. Alle burgerlijke en mili taire instanties zijn opgeroepen om de ziekte te bestrijden. Het Russische persbureau Tass meldt, dat een internationale commissie van Franse, Engelse, Belgische, Italiaanse, Braziliaanse, Oostenrijkse en Poolse juristen in Noord-Korea is aangeko men om een onderzoek in te stellen naar de „door de interventionnisten begane misdaden". STIERENKEURINGEN OP WALCHEREN. Gisteren zijn op verschillende plaat sen van Walcheren de stierenkeurin gen gehouden. In Middelburg zowel als Veere was er geen aanvoer. In St. Laurens werden goedgekeurd: Bernard, eig. J. Willemse Dzn, Bru nette Adema, eig. L. J. Bierens. Afge keurd 1. Serooskerke. Goedgekeurd: Lutske Adema, eig. Kr. Besuyen; Frans, eig. S. de Bruin; Hudo van de Kievitshoek, eig. P. de Buck; Flores, eig. K. Kluyf- hout; Aaltjes Matador, eig. K. Kluyf- hout; Aaltjes Frans, eig. K. Kluyfhout; Dorus, eig. Gebr. Traas; Leon, eig. A. Langebeeke. Afgekeurd 2. Grijpskerke. Goedgekeurd: Dirk II, eig. Iz. de Buck; Rinus, eig. Joh. I. Ce- vaal; Frits, eig. A. Geertse; Frans II, eig. A. Poppe; Pietjes Adema II, eig. Kr. Poppe. Afgekeurd 2. In Oostkapelle werden er 3 afge keurd, in Vrouwenpolder 2. In beide gemeenten werd geen enkele stier go 'dgekeurd. Gapmge: Goedgekeurd: Wimkes Ade ma, eig. J. Aarnoutse; Richjes Frans, eig. W. Louwerse. Afgekeurd 2. De kwaliteit der aangevoerde dieren was over het algemeen matig. De ont wikkeling, zowel als de verzorging der stieren laat in vele gevallen te wen sen over. De aanvoer was normaal. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond Veranderlijke bewolking. Bijna over al droog weer. Overwegend matige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1