KABINETSWISSELING IN EGYPTE Reynaud kan geen regering vormen A SNIPPER NIEUWS' A Het „Jeugdhonk" te Goes werd Zaterdag geopend Middelburger ging als een dolle man tekeer Op vluchtheuvel van Ter Butting e stond eens een schuur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ali Maher Pasja maakte plaats voor Naguib Hilaly Pasja Besprekingen met Engeland uitgesteld Helgoland aan Duits land teruggegeven „Socialistische Unie'' zal aan verkiezingen deelnemen „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg" Landbouwj'ongeren op de planken ities in ons icie gelezen. jne DAMES- kou.sennylon lok zwaarde- tinten j 3.45. [rljze dames- Ui. KLAVER, delburg. TNCK-BRIL jeste kwali- eerd en het orraad gele- lglazen zijn. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. gö, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2111 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 3 MAART 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.21 u., onder 18.25 u. Maan op 10.26 u., onder 4.01 u. Hoogwater op 4 Maart 1952: Vlissingen: 7.35 u. 1.32 m., 20.11 u. 1.18 m.; Terneuzen: 8.00 u. 1.55 m., 20.40 u. 1.40 m.; Wemel- dinge: 8.59 u. 1.25 m., 21.37 u. 1.12 m.; Zierikzee: 8.41 u. 1.06 m., 21.16 u. 0.94 m. De politieke gebeurtenissen in Egypte hebben elkaar tijdens het afge lopen weekeinde snel opgevolgd. Zaterdagmorgen diende het Kabinet van Ali Maher Pasja zijn ontslag in en reeds gistermiddag heeft Koning Faroek het nieuwe Kabinet van Naguib Hilaly Pasja beëdigd. De oorzaak van het aftreden was een constitutionele crisis over de verdaging van het parlement. Hiertoe was aanvankelijk besloten, omdat de Kamer van Afgevaardigden zich verzette tegen het wetsontwerp ter verstrekking van vijf millioen Egyptische ponden aan zakenlieden, die bij de ongeregeldheden op 26 Ja nuari j.l. schade leden. Het Kabinet besloot van verdaging af te zien, toen overeenstemming was bereikt en de Kamer het ontwerp aannam. De be sprekingen met Engeland zijn uitge steld tengevolge van een ongesteldheid van de Britse ambassadeur, Sir Ralph Stevenson. Behalve premier is Naguib Hilaly Pasja opk benoemd tot militair gou verneur-generaal van Egypte. Het nieuwe Kabinet telt 15 leden. Het zal Wederopbouwkosten minstens 60 millioen mark. De zwart-rood-gouden vlag van de West-Duitse republiek is Zaterdag op het zwaar door bombardementen be schadigde eiland Helgoland gehesen, tea teken, dat het eiland aan Duitsland ls teruggegeven. Het enige bouwwerk op het eiland, dat ongeveer geen schade heeft opge lopen, een acht verdiepingen hoge to ren van het luchtdoelgeschut, zal voor lopig als vuurtoren dienst doen. Onmiddellijk na de plechtigheid be gonnen arbeiders aan de herstelwerk zaamheden. Evenals vroeger zullen op het eiland belasti igvrije drank en ta bak verkrijgbaar zijn. In de komende vijf jaar van wederopbouw mogen al leen zij het eiland betreden, die in het bezit zijn van een officiële vergun ning. De kosten van de wederopbouw worden op minstens zestig millioen mark geschat. BUILENPEST IN NOORD- KOREA? In een te San Francisco opgevangen uitzending van Radio-Peking is ver klaard, dat in Noord-Korea builenpest heerst. In de uitzending werden de Amerikanen er opnieuw van beschul digd in Noord-Korea een bacteriolo gische oorlog te voeren. streven naar de zuivering van het po litieke leven van corruptie, het terug trekken van de Britse troepen en de eenheid van Egypte en de Soedan. De eerste daad was het sluiten van de Foead Awal-Universiteit te Cairo, waarvan de studenten tegen de rege ring hadden gedemonstreerd. Egypti sche militairen bewaken het gebouw. Het congres van de „Socialistische Unie" te Rotterdam heeft besloten voor de Kamerverkiezingen In aUe kieskringen een candidatenlijst in te dienen. Tot lijstaanvoerder in veertien kieskringen werd aangewezen de heer C. Pronk te Rotterdam. In de kieskrin gen Friesland, Groningen en Drente zal het Friese Statenlid G. Roorda lijstaanvoerder zijn en voor de pro vincie Utrecht ir P. Schut te Amers foort. Een „oorlog voorkomende politiek", te realiseren door het scheppen van „een beter moreel klimaat" en socia lisatie vormen de hoofdpunten van het programma. De Unie is twee jaar ge leden gevormd door uit verschillende links-georiënteerde groeperingen (o.a. de oude S.D.A.P., de C.P.N. en de P. v.d.A..) afkomstige personen. De laat ste tijd hebben zich ook personen van positief-christelijke levensopvatting bij de Unie aangesloten, aldus de partij - eiding. WANORDELIJKHEDEN TE KOWLOON (HONGKONG). Te Kowloon, dat op het Chinese vas teland, tegenover Honkong, is gelegen, doch deel uitmaakt van de Britse kroonkolonie Hongkong, hebben zich wanordelijkheden voorgedaan, waarbij een menigte van ongeveer twintigdui zend personen Britse en Chinese poli tie aanvielen. Ook verscheidene blan ke voorbijgangers werden gewond. De aanleiding tot de wanordelijkhe den was de aankomst van een Chinese communistische missie, ter sterkte van een Chinese communistische missie, ter sterkte van dertig man, di/e Chi nese slachtoffers van de brand, in No vember j.l. zou bezoeken en' maat regelen zou beramen voor steunver lening. ENORME DIEFSTAL IN NEVADA. In Reno in de Amerikaanse staat Nevada is Vrijdag één van de grootste diefstaUen in de Amerikaanse geschie denis gepleegd. Dieven, die een safe weghaalden uit het huis van een mil- lionnair, de effectenmakelaar Redfield, maakten contant geld, juwelen en ef fecten ter waarde van in totaal bijna 2.500.000 dollar buit. Redfield, die van een feestje thuis kwam, verklaarde, dat hij het „tame lijk dom" vond, dat hij een dergelijke waarde in huis had gehouden. Het ge- stolene was niet verzekerd. De dieven lieten nog een millioen dollar aan ef fecten, die in een koffer opgesloten waren, achter. Toen de politie in Redfields huis kwam, zag zij de waakhond bezig met het afkluiven van een been, dat de dieven voor hem uit de ijskast hadden gehaald! DE FRANSE KABINETSCRISIS. Socialisten weigerden met Gaullisten te spreken. Paul Reynaud heeft president Auriol medegedeeld niet In staat te zijn een nieuwe Franse regering te vormen, omdat de socialisten weigerden aan beraadslagingen met alle andere Franse partijen, de communisten uitgezon derd, deel te nemen. Hun bezwaren gingen tegen de aanwezigheid van Gaullisten. Ex-premier Pleven, die daarna een verzoek van de president ontving, heeft dit niet aanvaard. Wederzijdse beschuldigingen te Panmoendjon. De geallieerde onderhandelaars te Panmoendjon hebben de communisten beschuldigd van schending van reeds bereikte overeenkomsten en verklaard te betwijfelen, of het nog de moeite loont om pogingen te blijven doen ten einde verdere overeenkomsten te be reiken. De beschuldiging slaat o.m. op de weigering om volledige gegevens over krijgsgevangenen uit te wisselen en verwerping van het beginsel, dat neutrale landen voor een wapenstil standsinspectie voor beide partijen aanvaardbaar zullen zijn. De Noorde lijken hebben op hun beurt de V.N. be schuldigd van schending van de over eenkomst, dat vliegtuigen de neutrale zóne niet zullen aanvallen. Reynaud onthulde, dat lifj het vol gende plan had: DE ETNA VEROORZAAKT AARDSCHOKKEN. Op de zuidelijke hellingen van de Etna gelegen boerderijen schudden Zondagavond op hun grondvesten ten gevolge van door de vulkaan veroor zaakte aardschokken. Duizenden boe ren verdrongen zich in de dorpsstra ten. De aardschokken hebben tot nu toe tachtig woningen onbewoonbaar ge maakt, terwijl in de muren van hon derden andere huizen gevaarlijke scheuren zijn ontstaan. De Etna zelf stootte wolken as uit, doch vertoonde geen tekenen van een hevige uitbar sting. Een tentoonstelling ontving een naam: De naam van de Oost-Vlaamse ten toonstelling, die van 12 tot 26 Juli a.s. in Middelburg wordt gehouden is thans bepaald op „Oost-Vlaanderen vlagt in Middelburg". Er worden van Belgische zijde be sprekingen gevoerd met de A.N.V.V. en het Belgisch directoraat voor toe risme. Op grote schaal zal intensieve propaganda worden gemaakt voor de tentoonstelling. Niet alleen in Neder land en België, maar ook in Engeland zuHen folders worden verspreid. Kwe kers uit Oost Vlaanderen hebben zich reeds bereid verklaard in deze weken Middelburg rijk te voorzien van Oost Vlaamse bloemenpracht. Ook wordt de mogelijkheid onderzocht om tijdens de expositie een vlootrevue van zeiljach ten in Veere te houden. Voorts is het waarschijnlijk, dat op 21 Juli, de Bel gische nationale feestdag, verscheidene Oost Vlaamse muziekcorpsen naar Middelburg zullen komen om daar een optocht te houden, waarin ook enige van de befaamde Vlaamse reuzen zul len meelopen. Deze optocht zal wor den opgeluisterd door een aantal brandweercorpsen uit Oost-Vlaande ren. Donderdagavond toespraak van Truman. President Truman zal Donderdag-De Perzi?che jegering zou aanvragen avond over alle belangrijke Ameri- n ove,rweglng, hebben voor de verkoop kaanse radiozenders en via de televi- Aalï Te,aa" koPers, die bereid zijn in aie een toespraak tot het volk houden 3 tankschepen te leveren. Ko ever het program voor wederzijdse be- 3 'anSn> gewapend met bamboesperen veiliging. icn flessen, zijn Zaterdag, tijdens de Joseph Short, perssecretaris van het ering van de 33e verjaardag van de Witte Huis, zei, dat Truman aan het 3 "'eaanse opstand tegen Japan, in Congres een verzoek om gelden voor 3 rscheidene Japanse steden slaags ge- militaire en economische hulp zal zen- 3 ak^ me?' Minstens 21 Ko- den, ongeveer op hetzelfde ogenblik 3 anen zijn aangehouden. - In het pro als hij zijn verzoek om hulp aan het 1 s Vgen 29 personen, die van spion buitenland ten bedrage van bijna acht raSe ten gunste van de communisten Ylrt 111;.1 "1 "1 "I TTT r~\ J /^l-> lil J 4 /I L rt L n 4- A 4-L 1. De vorming van een Kabinet van dertien ministers (de afgetreden rege ring telde er veertig). 2. Een herziening van de grondwet door daarin een bepaling op te nemen, dat de Nationale Vergadering zal wor den entbonden, indien zij een regering, die nog geen jaar aan het bewind is geweest, dwingt af te treden. 3. Aan de afgevaardigden zou niet riogen worden toegestaan te stemmen voor een verhoging der huidige rege ringsuitgaven. Nederlandse in Indonesië door messteek gedood. Mevr. H. Mourik, de echtgenote van de secretaris van het Ned. Commis sariaat te Makassar, is bij het verlaten van een restaurant door een messteek in de rug gedood. De moordenaar, die wist te ontsnappen, poogde haar de handtas te ontrukken. Te Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse luchtmacht thans over kleine atoombommen beschikt, die voor „tactische doeleinden" b.v, tegen vijandelijke troepen kunnen worden gebruikt. Deze „baby-atoom bommen" behoren tot de uitrusting van een nieuw type jachtbommen werper ,de F 84g. TENNESSEE DOOR TORNADO GETEISTERD. Minstens drie personen zijn omge komen in een tornado, die het plaatsje Fayetteville van 5000 zielen, alsmede verscheidene andere plaatsen in Ten nessee, heeft getroffen en omvang rijke verwoestingen heeft aangericht. 150 personen werden gewond en hele huizenblokken met de grond gelijk gemaakt. In sommige gebieden Ts de tornado met zware hagelslag gepaard gegaan. Ex-Moefti van Jeruzalem uit Egypte gewezen. De voormalige groot-Moefti van Je ruzalem, Hadj Amin el Hoesseini, is uit Egypte gewezen en heeft Pakistan om asyl verzocht, aldus meldt de cor respondent van de „New York Times'" te Karatsji. Volgens deze correspondent be schouwt men deze maatregel als een poging om de activiteit van de Mo hammedaanse extremisten te knotten Indiase congrespartij kreeg 74 der parlementszetels. De einduitslagen van de parlements verkiezingen in India zijn thans vol ledig bekend. De congrespartij heeft 74 procent van de zetels in het een trale parlement gekregen. De verdeling van de 489 zetels, die de inzet zijn geweest van de verkiezin gen, luidt: congrespartij 363; onafhan- kelijken 36; communisten 27; socialis ten 12, overige snipperpartjjen 51. Werk onder ongeorganiseerde jeugd kan beginnen. Het „Jeugdhonk" in de Korte Vorststraat te Goes is geopend. De jeugd, die voordien maar wat over straat zwierf, kan nu haar eigen clubhuis in bezit nemen. En wat voor een clubhuis! Ds H. M. Strating, de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad te Goes, zei Zaterdagmiddag bij de opening, dat hij er echt blij mee was. Het bleef van buiten wel erg onooglijk, maar met de restauratie van het interieur is het lokaal toch wel heel erg opgeknapt. Het hoeft ook geen luxe salon te zijn. De Hervormde Kerk ziet dit werk onder de ongeorganiseerde jeugd als een dienende taak van de kerk aan ons volk. De stad groeit en met die groei komen de problemen. Hij dankte tenslotte de velen, die geheel vrijwillig hun krachten aan dit werk hebben willen geven. Wika W. Veenhoven vertelde ver volgens wat het werk onder deze jeugd betekent. Dat de jongeren nu een eigen gebouw hebben, waar ze kunnen doen en laten wat ze willen, is van grote betekenis. Ze leren er samen werken en daardoor wordt het gemeenschapsgevoel, dat ze nog mis sen, aangekweekt. Men wil hun goede eigenschappen naar buiten halen. Hen zelf laten knutselen of lezen. De bedoeling is het gebouw gedu rende een paar middagen in de week na schooltijd en in de eerste avond uren open te stellen. Men kan starten met zes groepen van elk ongeveer twintig kinderen. Namens de kerkeraad sprak ds A. Tientallen ruiten werden ingeslagen— burgers en politie werden met luchtdrukpistool bedreigd. De bewoners van de( Spanjaard straat en Molstraat te Middelburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag opgeschrikt door een geweldig lawaai, gevolgd door een schietpartij. De Mid delburger F., die blijkbaar te diep in het glaasje had gekeken en in het bezit was van een luchtdrukpistool, is in deze straten als een wildeman tekeer gegaan. Hij moest blijkbaar zijn woede koelen en wist niets beters te doen dan de ruiten van het ge bouw van de Raad van Arbeid in te slaan. De inmiddels opgeschrikte Span jaardstraat-bewoners waren er ver volgens getuige van, dat een aantal ruiten van de huizen tegenover het ge bouw van de Raad van Arbeid even eens sneuvelde. Toegeschoten bewoners lyerden door F. bedreigd met het pi stool en zij wisten niets beters te doen dan zich maar op een afstand te hou den. Zodoende kon F. ongehinderd met zijn vandalisme doorgaan. Toen een agent op het strijdtoneel verscheen, werd ook deze bedreigd door F. Daar de agent dacht, dat het wapen van F. een echte revolver was, schoot hij en- Kring Zeeland van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt vergaderde. Zaterdagmiddag kwamen de afge vaardigden van aUe Zeeuwse afdelin gen bijeen in hotel „Centraal" te Goes. In de bestuursfuncties kwam geen wijziging. Besloten werd twee maal per jaar te vergaderen, n.l. in Novem ber en Januari. Hierna werden nog enkele vragen breedvoerig besproken, o.a. de kool- zaadbespuitingen (ook met vliegtui gen), mjjtziekte, de verzekering der bijenvolken van de leden, de suiker- kaart, projectiemateriaal enz. De voorzitter zal verschiUende van deze punten in de a.s. hoofdbestuurs vergadering naar voren brengen en zo mogelijk nog als voorstel voor de alge mene vergadering te Utrecht indienen. De datum van de 3e Goese Bijen- markt zal in de e.v. vergadering der fd. N.- en Zuid-Beveland worden astgesteld. kele malen in de lucht. Dit bleek niet te helpen. De dronkeman verdween uit de Spanjaardstraat, tientallen kapotte ruiten achterlatend. In de Molstraat werd de spiegel ruit van de winkel van de Fa Robijn ingeslagen. De politie schoot tenslotte op de benen van F. zonder hem te raken. Ook dit hielp niet. Op de hoek van de Molstraat en de Dam wist de politie de dolleman een klap met een revolver te geven, waardoor F. in el kaar zakte. De tik was flink aangekomen en F. moest door mevr. Pel worden verbon den, waarna hij overgebracht kon wor den naar het bureau van politie, waar hij voorlopig werd opgesloten. De schade beloopt vele tientallen guldens. F. zal ook terecht moeten staan wegens verzet tegen de politie en het bedrei gen van politie en burgers met een revolver. CHR. BAKKERS IN ZEELAND VERGADERDEN. Te Middelburg vergaderde het Ge west Zeeland van de Chr. Bakkers- bond. Jaarverslagen werden uitge bracht door de secretaris en de pen ningmeester. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter, de heer C. Douw, mede, dat hij zich niet herkiesbaar stelde. De heer A. v. d. Broeke te St. Laurens werd als zijn opvolger geko zen, doch hij verzocht de benoeming in beraad te houden. Het plan om de Bondsdag te Apel doorn gezamenlijk te bezoeken, zal in de afdelingen worden besproken. De Bondssecretaris, de heer Zuidhof, be sprak o.m., naar aanleiding van de jongste broodprijsverhoging, de kost prijs van het brood, de vaststelling van de ondernemerswinst, de beslissing van de minister om de z.g. compensa tiegedachte los te laten, het bedrijfs- pensioen en de sanering, alsmede de opheffing van de Vakgroepen en de opbouw van de P.B.O. OPA KIP VANDAAG 101 JAAR. Vandaag viert Opa Kip in Dreischor zijn 101ste verjaardag. De oude baas is nog heel vitaal en' rijdt zelfs nog op de fiets. milliard dollar in de toespraak zal ver dedigen. Uruguay schaft het presidentschap af. Zaterdag is in Uruguay het presi dentschap afgeschaft. Aan het hoofd van het land staat nu een raad van negen, waarin de partijen, die bij de Verkiezingen de meerderheid behaal den, alsmede de voornaamste opposi tiepartijen zijn vertegenwoordigd. President Soekarno benoemt twee formateurs. Prawoto Mangkoesasmito, vice-voor- zitter van de Masjoemi (Islamietische Partijen Sidik Djonosoekarto, presi dent van de P.N.I. (Nationale partij) 2on door president Soekarno belast met de vorming van een nieuwe re- Swing, die „sterk moet zijn en ruime steun in het parlement moet hebben". Bij de opdracht is geen tijdslimiet Besteld, doch in politieke kringen ver trouwt men, dat de formateurs spoedig 2ullen slagen. werden beschuldigd, heeft het Atheen- se militaire gerechtshof acht doodvon nissen uitgesproken. Teneinde aan de dringend nodige middelen te ko men, heeft de afgetreden Franse rege ring bij decreet bepaald, dat handels ondernemingen een deel van de winst belasting onmiddellijk moeten betalen, hoewel deze belasting eerst later ver schuldigd is. De „Almdijk" is Zater dagmiddag met Koning Leopold van België en zijn echtgenote aan boord uit Lissabon vertrokken via Curagao naar Cuba. Zondagavond is de Indo nesische missie van Schiphol per K.L.M.-machine naar Djakarta ver trokken. Aan ongeveer 200 arbeiders (een derde van het personeel) van de Philipsfabrieken te Roosendaal is me degedeeld, dat voor hen vanaf heden een verkorte werkweek van 40 uren zal gelden. Dit is een tijdelijke maat regel. Op weg naar de ambachts school in 's-Hertogenbosch zijn twee scholieren uit Vlijmen, de 15-jarige van Kessel en de even oude van Hei voort Zaterdagmorgen door een vrachtwagen uit Nieuwkuyk aangere den en ernstig gewond. Herder vond met zijn schapen een veilige wijkplaats. HEUVELVOET WAS VERSTEVIGD MET ZODEN. Bij het afgraven van de bekende vluchtheuvel te Ter Buttinge zijn enkele belangrijke ontdekkingen gedaan. Zo is komen vast te staan, dat op de z.g. kernheuvel een primitieve schuur heeft gestaan, waarin bij hoge vloeden schapen een veilige schuilplaats vonden en misschien ook de herder met zijn gezin heeft gewoond. Aangezien voorts uit gevonden scherven bleek, dat de heuvel dateert uit de 12e of de 13e eeuw, ligt de conclusie voor de hand, dat in die tijd de bedijking van Walcheren öf nog ontbrak èf zeer gebrekkig was. In de tweede periode, na de bedijking dus, is het karakter van vluchtheuvel verdwenen. Men neemt aan, dat de heuvel toen meer een krijgskundige taak had. De vluchtheuvel, die indertijd was aangekocht door het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen om een „vertegenwoordiger" van de zo karak teristieke Walcherse vluchtheuvels te bewaren, moest in het kader der her verkaveling worden afgegraven. Te elfder ure kon met het Bureau RuiL verkaveling een schikking worderJ getroffen, waardoor de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zelf het toezicht bij de afgraving zou hebben. De gehele heuvel werd afgegraven. Bij het begin van het werk lag de top ca. 3 meter boven het, tengevol ge van het moerdelven zeer ongelijke, weiland. Ook de heuvel zelf was ern stig geschonden. O.m. hadden de Duit sers indertijd in de heuveltop een mitrailleurpost geplaatst. Het bleek al spoedig, dat men te doen had met een z.g. twee-perioden- heuvel. Die van de tweede periode bezat een ronde omtrek, waarvan de straal aan de voet 16 meter heeft be dragen. De heuvel moet zeer steile taluds hebben bezeten, die een hoek van 55 tot 60 graden met het grond vlak maakten. Helaas kon men niet ontdekken, of er nog een ringgracht is geweest. VEEL AFBRAAKPUIN. Bij de gedeeltelijke slechting moet, zo toonde het onderzoek aan, ook een gebouw op de top zijn afgebroken, waarbij aan alle zijden afbraakpuin omlaag gestort is en de geleidelijk in breedte toenemende heuvel a.h.w. een mantel van steengruis heeft ge kregen. Dit feit, tezamen met de vondst van scherven, die behoren tot pingsdorf- en kogelpotaardewerk, gaf aanleiding de heuvel der tweede periode te da teren in de tweede helft der 12e of de eerste helft der 13e eeuw. Aan de voet van de heuvel temidden van de naar beneden gestorte grond werd allerlei aardewerk gevonden, dat uit sluitend gedateerd kan worden in de laatste helft der 16e eeuw. Toen moet dus de afbraak hebben plaatsgevon den. De betekenis van de heuvel, in de zin van toevlucht bij overstroming, is door het onderzoek minder juist ge bleken. De gedachten gaan eerder uit naar een krijgskundige taak, die van burchtheuvel. Ook naar de vluchtheuvel in de eer ste fase werd een onderzoek ingesteld. De heuvel blijkt toen een rechthoekig grondplan te hebben bezeten, lang 22.50 meter en breed 15 meter. De top reikte 2 meter boven de moeder bodem en de heuvel was opgewor pen uit zavelklel, terwijl de voet was verstevigd met een gordel van groe ne zoden. Het is duidelijk, dat juist de „kreek rug" voor bewoning werd uitgekozen, omdat deze hoger lag dan de om geving. Aardewerkscherven, aange troffen in de kernheuvel, bewijzen, dat deze bewoning niet voor de 12e eeuw kan zijn ontstaan. De heuvel bleek verder geheel te zijn ingebed in mestlagen, die dakpansgewijze van boven naar beneden liepen. Vermoe delijk is het schapenmest. Het vee vond beschutting in een primitief ge bouw, een op twee palenrijen rusten de schuur met onregelmatig grond plan. Dr W. S. Unger, Rijksarchivaris, deelde n.a.v. deze ontdekking mede, dat oudtijds de z.g. schapestellen, pri mitieve schuren, bij tientallen ver spreid over de onbedijkte Zeeuwse schorren hebben gestaan. Zij waren op een verhoogde stede gebouwd en herbergden soms herders met hun ge zinnen. VEILIGE WIJKPLAATS. Buiten de dijk aan de Hedwig- polder, aan de zuidelijke oever van de Wester-Schelde, treft men op de uitgestrekte schorren ook dergelijke „stellen" aan. Hier vonden grote kud den schapen bij hoge vloeden steeds een veilige wijkplaats. De conclusie is nu, dat ook bij de kern heuvel van Ter Buttinge eens een toestand moet hebben geheerst, gelijk aan die, welke thans nog buiten de Hedwigpolder kan worden waargeno men. Daaruit volgt, dat 'de bedijking van Walcheren in de 12e eeuw zo niet ontbroken heeft, dan toch uiterst ge brekkig moet zijn geweest. W. M. Odé zijn dankbaarheid uit over het genomen initiatief en de sympa thieke opzet. Er zal heel wat liefde, tact en geduld nodig zijn, zo zei de predikant, om de jongeren het club verband te doen begrijpen. Hij achtte het gelukkig, dat door deze arbeid het practische kan worden verbonden aan het geestelijke en een zegen, dat men dit teken van geestelijke bewogen heid t.a.v. onze neaste heeft willen stellen. Hij hoopte tenslotte, dat dit eenvoudige honk nog eens plaats zal mogen maken voor een ruimer club gebouw, ja, zag zelfs in de toekomst in iedere wijk een clubgebouw. Ook burgemeester W. C. ten Kate, die namens het gemeentebestuur een gelukwens uitsprak, hoopte op uitbrei ding van dit werk. Hij was blij, dat men dit werk onder de jeugd, die geen huiselijkheid kent, heeft aan gepakt. Een grote verrassing voor de vele aanwezigen, maar vooral voor ds Strating, was, dat de heer I. Ph. F. v. d. Plassche, die namens de kerk voogdij een gelukwens en de volle medewerking toezegde, een geschenk in geld overhandigde. Toen was de •openingsplechtigheid ten einde en konden de genodigden het nieuwe tehuis bekijken. Het honk heeft gelijkvloers een kamertje voor de leidsters. De eerste verdieping is ingericht als werkplaats. Er staat een grote zware werktafel, waaraan de jongens kunnen knutselen en het ge reedschap hangt in speciale rekken aan de muur. Op een zolder is nog een ruimte, speciaal voor de kleintjes, die daar kunnen plakken en met klei werken. Als afsluiting van het winter- programma heeft de Landbouw Jon geren Gemeenschap Zeeland Zaterdag in „De Prins van Oranje" te Goes een toneelconcours gehouden, waaraan door zes streken werd deelgenomen. De manier, waarop deze dag werd verzorgd, was goed en wie wilde weten hoe deze landbouwjongeren hun ontspanning verzorgen, kon hier terecht. Mevr. E. J. v. d. Broeckede Man, die samen met mevr. Bron, secretares se van het Prov. Gronings Rederijkers verbond (de heer H. d'Olivat te Sou burg was verhinderd) en de heer J. v. d. Woude, leraar aan het Goese Ly ceum, de jury vormde, kon dan ook terecht heel wat tevredener zijn dan vorig jaar, toen zij deze jongeren zo ongezouten de waarheid moest zeggen. De streek West Zeeuwsch-Vlaande ren kreeg Zaterdag de eerste prijs met de opvoering van het stuk: „De jas"; de streek O. Z.-Vlaanderen de tweede prijs met „Eerste aanvragen" en de streek Noord-Beveland de derde met „Een grandioos idee". Hoewel dit on getwijfeld juist was, zouden wij de streek Tholen óók willen noemen. Deze jongeren brachten n.l. het stuk „De zeldzame vaas", een spel, waarin meer diepte zat dan in de andere stukken, waaronder zich zelfs niemendalletjes bevonden. Dit stuk eiste van deze jon geren méér dan de andere stukken. De streek West Zuid-Beveland trad des ochtends het eerst op met „De pa pieren val". Er zat weinig in. De gar- derobière, door de jury apart genoemd, vonden wij een tikkeltje té gemaakt. „Eduard wordt mens", door Walcheren gespeeld, miste de vaart, die dit stukje nodig had. In „De Jas" was de moeder uitstekend gespeeld. Het stuk zelf be tekende weipig. De streek O. Z.-Vlaan- deren bracht levensecht spel door het inlassen van typisch Zeeuwsvlaamse gezegden. De politierechter in „Een grandioos idee" was, zoals de jury op merkte, juist getypeerd. Voor deze dag, oia onder leiding stond van de heer A. Doeleman, alg. adj. en de heer De Vrieze, voorzitter van de toneelcommissie, bestond flinke belangstelling. De orkesten van Zuid- Beveland en Hoek zorgden voor mu ziek. Smc kkel van horloges neemt toe. Na de grote uitvoerfraude blijkt thans, dat er toch ook nog artikelen frauduleus uit het buitenland worden ingevoerd. De smokkelaars hebben het oog weer eens laten vallen op de hor loges, waarvan er de laatste dagen in Z.-Vlaanderen weer verschillende in beslag genomen werden. Hoewel „Swiss made" en met chronometer, is de kwaliteit naar men ons mededeelde verre van goed te noemen, hoewel er blijkbaar altijd nog mensen zijn, die voor dergelijke inferieure artikelen behoorlijke prijzen betalen. GESTRAND SCHIP BIJ VALKENISSE VLOT. Nu zit een ander schip vast. Het Belgische m.s. „Sambre", dat op de plaat van Valkenisse aan de grond was gelopen, is Zaterdagmorgen om vier uur op eigen kracht vlot gekomen. Op ongeveer dezelfde plaats liep enige tijd later het Argentijnse gouverne mentsschip „Riosegundo" vast. DE BILT ZEGT: Half tot zwaar bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond Half tot zwaar bewolkt en tijdelijk enige regen. Langs de Waddenkunst krachtige tot harde, elders matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1