ZEELAND DOOR WATER EN VUUR de loupe Persoon van de Koning mag niet in discussie komen. P. v. d. A. behoeft niet aan de regering deel te nemen. 0 Pleegzuster BLOEDWIJN Emigratie in 1951* Nederlanders kunnen in Curasao tonen wat zij mans zijn* Britse commando's kozen Vlissingen als plaats voor hun monument* >or een (ijk istuunV >eter IS 'Ti (uses :ken Kamerleden adviseren het wetsvoorstel in te trekken* NIEUWE ENERGIE Jaarlijkse schade bedraagt f 2.650.000* Op straten en wegen komt U Englebert tegen. Ecn nieuwe bromfiets. MARNIX D'HONTENISSE Gemeenteraden* BLOEMBOLLENPAKKET Kwekery BAKKER-VAN DIJK Het zal worden geplaatst aan de weg naar het Eiland. Van de Zeeuwse Water schappen. 'aglna 1 Saterdag 1 Maart 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 V ngaren JTUUMS staalt- 123.7 ntasie-dessli Iderne 142 ngaren Lleurs [dessins 138.79; ïsostuums en' litend prima, |en munten' in afwerking.] [pONNEN| ruitdesslns' 23.79 (lin de soie 3.99 jsuze dessins 19.79 IAAT 10-12 /ilhelminadorp» .Vissekerkei HJ 7 wlka Veen- n 2.30 ds Fok- 10 da Hoek te nsteen; G: 10 GV: 10.16 ea 2 en 6 leesd. v. Roon; G: -v f en 6 ds v. d. fcesd.; OG: 10' t- H: 9-30 ea fên 2.30 leesd-j 't Zand: H' pijl. Zaamslng' De leeftijd van de troonopvolger. By de besprekingen in de afdelingen van de Tweede Kanier van het wets voorstel om de leeftyd waarop de Koning of de vermoedelijke troonopvolger meerderjarig wordt te verhogen, is gebleken, dat van verschillende zijden te gen dit voorstel overwegende bezwaren zjjn aangevoerd. Zo was men van oor deel, dat aan de huidige leeftijdsgrens van 18 jaar niet mag worden getornd en verscheidene led^n deden een krachtig beroep op de regering om, nu ln de Staten Generaal ernstig verschil van opinie blijkt te bestaan over de wense lijkheid van de voorstellen, deze voorstellen ln te trekken, voor de openbare behandeling. Anderen voegden hier nog aan toe, dat de Indiening van het wets ontwerp hen verbaasd had. Het behoorde Immers niet tot de onderwerpen welke de regering enkele maanden geleden urgent heeft verklaard en boven dien waren ln het land nooit bezwaren geuit tegen de leeftijd van 18 jaar, waarop de troonopvolger de troon bestijgt. De aanvaarding van het ontwerp, zo argumenteert men, zal ln de toekomst lot grote moeilijkheden kunnen lelden. Immers de kans op het regentschap ls vergroot. Niet alleen wordt, wanneer «en Koning komt te overlijden, de kans op het regentschap met drie Jaar ver lengd, bovendien zal een regentschap noodzakelijk zijn ln een geval, waar nu directe troonsbestijging mogelijk ls, n.l. Indien bij het overlijden van de Koning Roofoverval op meisje bij Steenwijk. In de buurtschap Paaslo ls Donder dagavond kwart over acht het 25-jarige meisje Geertje W., die op haar flets huiswaarts keerde, door twee Jonge mannen vastgegrepen en beroofd. Een van de onverlaten gaf haar een klap, Waardoor het meisje van de fiets viel. Pe ander onderzocht Intussen haar tas. tJlt een zijvakje van haar reistas ont vreemdde hfl de portemonnale, waarin Zich echter maar enkele dubbeltjes be vonden. In de tas had het meisje voorts nog papiergeld, maar dat hebben de rovers in de haast niet opgemerkt. Het meisje was die avond teruggekeerd van een bezoek aan haar verloofde te Ros- terhaule. Volkomen overstuur kwam zij thuis, daardoor heeft men er niet onmiddellijk aan gedacht de politie te waarschuwen. Hierdoor zijn kostbare uren verloren gegaan. Intussen wordt nog steeds naar de daders gezocht. (Ingezonden Mededeling adv.) voor zieken en Kerstellenden geeft Uw apotheek en drogist heeft ze de troonopvolger wel de leeftijd van 18, maar niet van 21 jaar heeft bereikt. Een regentschap, is een uitzonderings toestand, die zoveel mogelijk vermeden moet worden. Een ander groot bezwaar ls, dat van geval tot geval beoordeeld kan worden of het wenselijk ls of de troonopvolger reeds op zijn 18de Jaar meerderjarig wordt. Wil men dit oordeel uitspreken, hun zal de persoon van de Koning in discussie moeten worden gebracht en dit, zo brengt men naar voren, behoort naar ons constitutioneel recht tot elke prijs te worden vermeden. Andere leden daarentegen waren weer van mening dat bij een troonsop volging op 18-jarige leeftijd een vol doende opleiding niet kan zijn voltooid. Het ls een groot algemeen belang dat de opleiding van de troonopvolger door de troonopvolging op 18-jarlge leeftijd niet wordt onderbroken. Het voordeel van een ongestoorde brede opleiding weegt zeker op tegen het nadeel van een langere regentschap. Noorwegen heeft tot nu toe 1600 vluch telingen opgenomen. Daarbij bevonden zich o.m. 500 Joodse vluchtelingen, 170 Tsjechische en Baltische vakarbeiders, en ruim honderd T.B.C.-patiënten met hun familieleden. 37605 Nederlanders vertrokken naar een ander land. Volgens de door de Stichting Land verhuizing Nederland uitgereikte devle- zenvergunntngen zijn ln de loop van 1951 37605 emigranten vertrokken. Naar Canada emigreerden zoals bekend 18.604 personen, naar de Verenigde Staten van Amerika 2.262 personen, naar Brazilië 206 personen, naar Zuid- Afrlka 2.588 personen, naar Australië 10.494 personen, naar Neeuw-Zeeland 3.187 personen en naar de overige lan den bulten Europa 1.322 personen. De meeste emigranten waren afkomstig uit de provincie Zuid-Holland (10.198), daarna volgen Noord-Holland (7.425), Friesland (4.006), Noord-Brabant (3.577), Gelderland (3.016), Groningen (2.453), Overijssel (2.055), Utrecht (1.762), Limburg (1.358), Drenthe (1.178) en ZEELAND (577). Gerang schikt naar de gezindte emigreerden 10.659 Rooms-Katholleken, 10.001 Ned. Hervormden, 10.852 Gereformeerden (alle overtuigingen), 1469 personen die behoorden tot de „overige gezindten" en 4624 personen, die niet tot een gezindte kunnen worden gerekend. Komen er masten bij Schiphol, die hef landen belemmeren? Het Tweede Kamerlid de heer Pos thumus (P. v. d. A.) heeft aan de mi nisters van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat het volgende gevraagd: 1. Is 't juist, dat het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland over weegt een bovengrondse hoogspannlngs -■ leiding tot stand te brengen tussen Haarlem en Aalsmeer? 2. Bestaat de mogelijkheid dat een dergelijke bovengrondse leiding, nu dan wel ln de toekomst, het ongehinderde en veilige luchtverkeer van en naar het vliegveld Schiphol in bepaalde omstan digheden zal kunnen bemoeilijken, en kan als gevolg daarvan de mogelijkheid ontstaan, dat het vliegveld Schiphol minder attractief zou kunnen worden geacht door het internationaal lucht verkeer 3. Wegen de voordelen van een zo veilig mogelijk luchtverkeer niet zwaar der dan de nadelen, die eventueel aan een andere oplossing verbonden zouden kunnen zijn Een brug-probleem bijna opgelost. 150 WEZEN BELETTEN ARRESTATIE VAN HUN DIRECTEUR. Een te Hongkong verschijnend katho liek dagblad meldde, hoe 150 Chinese wezen van tussen tien en twintig jaar communistische wachten, die pater Jean Billot, de Franse directeur van het „Tou Se Wen Ho"-weeshuis te Sjanghai, kwa men weghalen, beletten hun voornemen ten uitvoer te leggen. De wezen begonnen de directeur ln zijn kamer op te sluiten, zodat de poli tie hem niet kon bereiken. De kinderen stemden er vervolgens ln toe hun direc teur op het hoofdbureau te Sjanghai der Chinese communistische veiligheidspoli tie te zullen komen brengen, doch slechts Indien de communistische politie mannen het weeshuls zouden verlaten. Daarop trokken de wezen, met pater Billot, door de straten van Sjanghai alle omstanders toeroepend: „Dit is een goe de man; wij protesteren tegen zijn ar restatie". Toen zij bij het hoofdbureau der veiligheidspolitie waren aangeko men, ging pater Billot naar binnen. De wezen gingen by de Ingang zitten en wachtten twee uur, totdat hij weer te voorschijn kwam. Daarop vertrokken zij, met pater Billot, weer naar het wees huis, waarvan deze nog steeds directeur Is. Er ls grote kans, dat Nederlandse bruggenbouwers binnen afzienbare tjjd een monument van hun kunnen op Cu rasao zullen kunnen oprichten. Het be stuurscollege heeft nameiyk by de ellan- denraad een voorstel ingediend om het verkeersprobleem, ln het bijzonder het vraagstuk van de oeververbinding tus sen de belde stadsdelen Punda en Otra- banda definitief op te lossen. Voorge steld is een hooggelegen boogbrug over de St. Annabaal zoals de Ingang van de haven ln het Schottegat heet te vervaardigen. De noodzakelijkheid van het totstand- brengen van een betere verbinding tus sen beide stadsdelen wordt reeds jaren lang gevoeld. De pittoreske pontonbrug „Koningin Emma der Nederlanden" ls tot dusverre de enige oeververbinding, doch zij is zowel voor de scheepvaart als voor het toenemende landverkeer een hinderlijk obstakel. Zij voldoet niet meer aan de eisen, die het landverkeer stelt en het gehele verkeersvraagstuk ln de binnenstad wordt er onoplosbaar door gemaakt. Het wachten voor de brug en het omrijden rond het Schotte gat vormen een schadepost voor de volkshuishouding, die geschat wordt op f 2.650.000 per Jaar. Bovendien wordt door een aanvaring van de brug het rechtstreekse autoverkeer tussen de bei de stadsdelen voor kortere of langere tijd geheel uitgeschakeld. In 1948 ls de brug na een aanvaring 47 dagen buiten gebruik geweest, terwijl van 25 Novem ber 1942 tot 24 Januari 1950 veertien aanvaringen zijn geschied. Het aantal auto's ln Willemstad neemt gestadig toe, n.l. met ongeveer 1000 per jaar. Thans zijn er 8000 motor voertuigen op Curagao. Vooral ln Pun da geeft dit grote aantal een schier on oplosbaar probleem, ln het bijzonder wanneer de brug gesloten ls voor land verkeer. Verbeteringen in de huidige toestand kunnen slechts worden aange bracht ten koste van buitensporige fi nanciële offers. Deze verbeteringen, waarmede mllUoenen gemoeid zijn, kun nen echter het eigenlijke vraagstuk niet oplossen. De kosten van de brug wor den geraamd op zes millioen gulden. (Ingezonden Mededeling adv.) K.V.P.-voorzitter pleitte voor de eenheid. In zgn openingsrede van de party raadsvergadering van de Katholieke Volksparty heeft de heer W. J. Andries- sen gezegd, dat het in de party thans niet gaat om vleugels, hetzy rechter of linker. Het concept-program, morgen het program, is het program van de partij als een eenheid. Met nadruk pleit te de heer Andriessen voor een sterke eensgezindheid als het hoogste goed. De heer Andriessen was van mening, dat een al te veel hameren op het aam beeld van -■ aanwezige meningsver schillen aar innerlijke kracht van de partij afbrei doet. Na de goede sfeer van de besprekin gen met de groep Steenberghe genoemd te hebben, zei de voorzitter van de K.V. P., dat het partijbestuur niet op het standpunt staat, dat het land niet te re- eren zou zyn zonder dat de P.v.d.A. aaraan deelneemt. De geest van het concept-verkiezlngs- Over de bromfiets langs de Neder landse wegen wordt veel lof gespro ken. Toch kleven er nog steeds ge breken aan. Bezwaren gaan uit naar acceleratie die bij vele bromfietsen Vrij klein is, naar het remvermogen men mist twee onafhankelijke rem- ijien en een zekere onhandelbaar heid in verkeersopstoppingen. Een der ervaren Nederlandse fabrieken zal binnenkort een verbeterde bromfiets ih de handel brengen. Het remvermo gen daarvan is opgevoerd, doordat in de voorvork een trommelrem is aan gebracht. Achter wordt op terugtrap- naaf geremd. Nieuw aan deze „Cycle Star" ls ook, dat de motor, die onderaan het dub bele frame bij de trapnaaf ls aan gebracht, de beweging met een rol op de achterband overbrengt. Deze motor kan met een handgreep aan het stuur tijdelijk of voor langere tyd ontkop peld worden, waardoor iedere gewen ste snelheid tot 30 km en gewoon fietsen mogelijk wordt. Behalve d# koppeling worden gas en choke in combinatie op het stuur bediend, waardoor zelfs koud starten mogelijk is. Indien de Indonesische regering niet voor 1 Maart de in beslag genomen goederen van de „Talisse" en de „Bli- tar" aan Nederland terug geeft, zal de Nederlandse regering deze kwestie aan het Uniehof voorleggen, aldus heeft minister-president dr Drees geant woord op de vraag van het Tweede Kamerlid Welter (K.N.P.). programma ls er op gericht, dat aan de staat niet meer invloed wordt toegekend dan dat nodig is voor het algemeen wel zijn. De persoonlijke verantwoordelijk heid moet zoveel mogelijk worden be vorderd en collectief te treffen maatre gelen mogen niet ontaarden in collecti- vistische regelingen. Wensen ten aanzien van een aantal punten van practlsche politiek door de groep Steenberghe geformuleerd, z.jn door de verklezlngsprogramcommlssie behandeld. GEALLIEERDEN GAVEN MILITAIRE VOORDELEN PRIJS. Vice-admiraal Joy, het hoofd der Geallieerde delegatie, die met de staf officieren der communisten onderhan delt over het sluiten van een wapen stilstand in Korea, heeft in een tegen over Amerikaanse verslaggevers afge legde verklaring onder meer gezegd, dat de verbondenen in de loop der onderhandelingen, die thans acht maanden hebben geduurd, hun aan vankelijke militaire voordeel hebben prijs gegeven en thans onderhandelen bij een toestand, waarin de tegen standers elkander in evenwicht hou den. Hij zei, dat de communisten van het hun door de onderhandelingen ge schenken respijt gebruik hebben ge maakt om hun militaire positie te versterken. „Zouden de verbondenen thans militaire druk willen uitoefe nen, om het sluiten van een overeen komst te bespoedigen, dan zouden zij dit slechts kunnen doen door het brengen van zeer zware offers onder hun eigen manschappen. En toch is het uitoefenen van militaire druk de enige wijze om het tot stand komen van een wapenstilstand te bespoedi gen", verklaarde vice-admiraal Joy. Over 10 jaar is Amsterdam 4 tuinsteden rijker. Naar schatting over 10 jaar zullen vier tuinsteden totaal circa 35.000 woningen aan Amsterdam zijn toe gevoegd. In tuinstad Slotermeer (10.000 wo ningen) is reeds met de woningbouw begonnen. In de a.s. tuinstad Geuzen veld (5000 woningen) is de grond- ophoging van het Westelijk deel ge reed en met die van het Oostelijk deel een begin gemaakt. Thans hebben B. en W. de gemeen teraad de voordracht doen toekomen te beginnen met de ophoging der ter reinen voor de derde tuinstad: Sloter- vaart (6200 woningen). In voorbereiding is het bouwrijp maken van terreinen voor de vierde tuinstad: Osdorp (13.500 woningen) Onder V ALS VROUWEN BIDDEN. Toen de oude Simeon, naar het evangelie van Lucas, Jozef en Maria zegende, nadat zij het Kindéke Jezus in de Tempel gebracht hadden, had hij een speciaal woord voor Maria. „En ook een zwaard zal door Uwzelfs ziel gaan" zo zei hij. Let er wel op, dat dit woord tot Maria gesproken is, tot de moeder. Want al wordt er dan wel eens de gek gestoken met de zegs wijze dat de vrouw het zwakke ge slacht is en al is dat ook wel eens lachwekkend, als men een potige vrouw naast een schriel manneke ziet staan! dat neemt niet weg, dat de vrouw de zwakste blijftde meest kwetsbare. Om de reden, die Simeon bedoelde: om haar moederschap! In de loop der eeuwen zijn rampen over de mensheid gegaan, natuurram pen en rampen door de zondigheid in de mens zelve: nijd en afgunst die tot vreselijke oorlogen hebben geleid. Bij al die rampen is het de urouio getueest die het meest geleden heeft: als echt genote, als verloofde, maar speciaal als moeder. De band die moeder en kind bindt is een andere dan die tus sen vader en kind. De vader kan lij den omdat zijn zoon lijdt, hij kan in machteloze woede zijn handen wrin gen maar de hartepijn, die de moe der voelt is hem onbekend. Aan dit alles denkt men als men, zoals in de afgelopen dagen het ge val is geweest, vrouwen ziet samen komen om niet alleen hier maar over al ter wereld de handen te vouwen en tot God-te bidden om behoud van de vrede. Daarin ligt een ontroerende gedachte: op dat ogenblik vallen de verschillen weg, verschillen van bloed en van ras, van stand en nan opuoe- ding. Eén zijn zij in het gebed dat op stijgt voor Gods troon, één omdat zij allen vrouwen zijn, beducht voor het lijden dat een oorlog speciaal hen zou brengen. Natuurlijk, mïllioenen op deze aarde lachen daarom. Zij geloven niet in het gebed, zo min als zij in God of in Zijn barmhartigheid geloven. Zij kij ken liever naar de machthebbers de zer wereld, die naar hun gevoelen meer invloed kunnen uitoefenen dan dat gebed van die vrouwen. Of zij kijken nergens meer naar en zoeken maar het liefst de pleziertjes van het leven: de ellende komt dan vanzelf wel! Toch bidden die vrouwen. In hun zwakheid klemmen zij zich aan God vast, die de Almachtige is. De zwak ken en de Almachtige is er een be ter verbond denkbaar? Mïllioenen lachen maar zij die geloven weten beter. Gelukkig zijn die vrouwen en ook die mannen die gelovig kunnen aanvaarden, dat Hij de hoorder is der gebeden. Wim heeft er trouwens ook in liefde over gezwegen, want hij kent zijn zusters.Hij heeft zijn vriend de raad ge geven z\jn zware koffer, die, wanneer hij een reis naar Amerika ging maken moeilijk groter en zwaarder had kunnen zijn, maar niet helemaal uit te pakken in de kleer kast, doch het meeste goed er maar in te laten, tot hij het werkelijk nodig mocht hebben en het zolang maar in zijn koffer achter slot te houden. Theo had hem even onder zoekend aangekeken, maar hem toen blijkbaar wel be grepen en zijn wenk opgevolgd. Zo zijn de meisjes er niet achter gekomen, wat er allemaal wel aan kleedij en gezondheidsmiddelen was meegegeven door zijn zorg zame moeder. Zo wordt oudejaarsdag dan gevierd. 's Avonds gaan ze allen naar de kerk. Dominé Versendaal zal voor het eerst in deze gemeente zijn oudejaarspreek houden. Hij is een jongeman van even dertig jaar en hij staat nog maar een half jaar in deze Zeeuwse gemeente, waar hij de harten van het jonge volk eer gestolen heeft, dan dat der ouderen. Hetgeen niet verwondert. Je moet maar een oude dominé, die ruim dertig jaar hier „gestaan" heeft gewend zijn geweest, dan sta je als goede Zeeuw een beetje afwijzend en schuchter tegenover elke andere predikant, Iaat staan, zo'n jong broekje. Maar dat is allemaal veel veranderd. Want de jonge dominé is een ijverig werker. Hij is trouw in zijn gemeente en hij kan met mensen omgaan. Je hebt van die bekende kanselredenaars, die je bijna nooit in de gemeente ziet. Maar dit is met hem niet het geval. Hij is altijd overal te vinden, bij zieken en gezonden, in blijdschap en droef heid en ook wanneer er niets aan de hand is. En zijn cate chisaties zijn feestavonden voor de jeugd, Hij zit er midden in en brengt hun belijdenis en de waarheid bij, zonder dat ze er feitelijk erg in hebben, dat ze cursus krijgen. Hij is hunner één, maar toch blijft hij er boven, op een afstand. Ze zullen het wel laten een loopje met hem te nemen. En een orde? Wanneer hij aan 't doceren is, kun je behalve zijn levendige stem niets, maar dan ook niets horen. Ademloos hangen ze vaak aan zijn lippen. En dan geeft hij vrij debat. Ze komen met de moeilijkste problemen, de gekste vragen, de onzinnigste onderwerpen, en hij laat ze het tweede half uur hun gang maar gaan. En dan komt hij los. Hij neemt ze er tussen, hij antwoordt de zot naar zijn dwaarheid en hij antwoordt hem ook niet naar zijn dwaasheid, precies naar het nodig is. En het slot is, dat ze allemaal met hem dwepen en er thuis van vertellen, wat ze weer gehoord hebben. En door de harten der kinderen heen wint hij de harten der ouders. Wanneer ze samen zijn knipoogt De Wilde wel eens naar hem en zegt: Ga zo maar door, het komt best ln orde. En zo is die eerste oudejaarspreek er ook weer een ge weest, die stof tot denken geeft. Het is geen Feithiaanse sentimentaliteit geweest van „Uren dagen, maanden jarenmaar de geloofstaal van een Mozes, de man Gods, die ons te bidden gaf: „leer ons alzo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart beko men Je hoort bij hem altijd iets anders, dan bij een ander, en als je hem gehoord hebt, moet je altijd zeggen: ja, zoals hij het zegt is hetzei De Wilde, toen ze door de heldere maanavond naar huis wandelden. Moeder maakte het thuis gezellig. Er waren oliebollen en noten en choco lademelk en Dina speelde piano, terwijl Wim met zijn viool haar begeleidde. Zo'n avond vliegt om. Vooral wanneer er ook nog zwaar gedebatteerd wordt. Henk en Wim zijn het niet met elkaar eens. Wim zou officier willen worden, of op zijn minst vliege nier, en Henk kijkt hem verachtelijk aan, terwijl hij -schouderophalend, zegt: Je bent niet goed snik, heb jij daar zo'n plezier in om andere mensen dood te maken? Dat niet, zegt Wim. Nou dan, waar is de dienst anders voor? Jij bent een saaie Piet, je moest een poosje bij ons op school komen, dat zou je goed doen, vindt Wim. Hij is verontwaardigd over die onverschilligheid ten op zichte van land en volk bij zijn broer. Jij weet niet waarnaar je verlangt, zegt Henk. Dat weet ik drommels goed. Wanneer we niet een beetje wakker worden in ons landje en die lamlendigheid van ons afgooien, gaan we er straks onder, net als in de Franse tijd. Zijn moeder schudt het hoofd. Ze weet wel, dat haar jongste zoon sterk onder de invloed staat van de geest, die de studenten bezielt, de geest van het nationalisme, dat vraagt naar daden en het praten meer dan zat is. (Wordt vervolgd.) BORSSELE. Extra bouwvolume voor 3 woningen. De gemeenteraad vergaderde Woens dag onder leiding van de wnd. burge meester J. Walhout. Door Ged. St. Is de gemeente medegedeeld, dat extra bouw volume is toegewezen voor drie wonin gen, zo mogelijk te bestemmen voor personeel A.M.Z. De raad ging na bespreking accoord als lid toe te treden tot de vereniging 'Koningin Wilhelminafonds. Per jaar zal de gemeente f 10 betalen. Aan de heer G. A. Bax werd eervol ontslag ver leend als bezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. B. en W. stelden de raad voor verder een onbezoldigd amb tenaar Burgerlijke Stand ter secretarie te benoemen. De raad kon zich hiermee verenigen. Benoemd werd de heer G. Almektn- ders. Na enige besprekingen werd be sloten tot vaststelling gemeenschappe lijke regeling oprichting Prot. Christ. Streekziekenhuis te Goes. Voor 5, tegen 2. Voor de gemeente- en bedrijfsrelce- nlng 1950 na te zien werden aangewe zen de heren C. Almekinders en P. J. van Llere. De heer M. de Regt Jz. werd herbenoemd ln het Burgerlijk Armbe stuur. Aan het adres van de gemeente raad van Middelburg en aan de Prov. St. om de provinciale bijdrage ln de ver- pleegkosten van armlastige krankzinni gen te verhogen werd adhaesie betuigd. De verhogingen, aangevraagd voor leer middelen en brandstof O.L. school, kon de goedkeuring van. de raad wegdragen. Een verzoek om subsidie van het Bur gerlijk Armbestuur voor een jongen, die ter opleiding naar een Inrichting moet, werd toegestaan. De heer C. Almekin ders vroeg naar de sneeuwoprulming. De voorzitter deelde mede, dat opdracht was gegeven, maar dat er nalatigheid lö het spel was. De heer J. de Smit ves tigde de aandacht op kleine gaten in 't dorpsplein. De heer v. Liere bracht in het midden of het mogelijk zou zijn op de haven enige verbetering aan te bren gen, dat het bietenlossen zou vergemak kelijken en minder kosten zou meebren gen. Na besprekingen hierover werd besloten 'n deskundige te raadplegen of de bodem aan de kaaimuur geschikt ls zware vrachten te torsen. OOSTKAPELLE. Raad niet in beroep. Woensdagavond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deed mededeling van zijn herbenoeming en gaf een kort over zicht van het in het afgelopen jaar voorgevallene. Wethouder Maljaars dankte voor de gesproken woorden. Tot plaatselijk deurwaarder werd be noemd de heer P. F. van Maaren te Middelburg. Besloten werd niet in beroep te gaan tegen het streekplan. Aan de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten werd een bedrag van een halve cent per inwoner toegekend. De bijdrage voor leerlingen die te Middelburg een cursus voor kleuteronderwijzeres vol gen werd verhoogd tot f 75 per jaar per deelnemer. Aan de afdeling Oost- kapelle van de E.H.B.O. werd een sub sidie verleend. In verband met de voorbereiding voor de burgerlijke be scherming werden door de voorzitter enkele inlichtingen verstrekt. Tevens deelde de voorzitter mede dat de brandweersirene binnenkort aange sloten zal worden. Uitvoerig werd ge sproken over de aanvangsdatum van de openbare lagere school. Deze zaak werd naar Burgemeester en Wethou- (Ingezonden Mededeling adv.) Qxtra goedkoop 50 grootbioemige gladiolen, 1U0 Franse ranonkels, i Totaal 100 „klavertjes vier", f 375 50 Montbretia's, 25 enkele anemonen, 25 dubbele anemonen, 1 10 rijkbloeiende dahlia's, Volledige plantaanwljzlng 15 rijkbloeiendevasteplanteii/ wordt bijgevoegd. Graf/s mis reclame: 5 pakjes bloemzaad. Betaling onder rembours, per pottwlstel of op giro 48991 7 HIILEGOM 46 TELEF. 5396 Vraagt uitgebreide prljicourant met gekleurde afbeeldingen Tijdens een persconferentie, die in het Stadhuis te Vlissingen werd ge houden, heeft burgemeester mr B. Kolff bijzonderheden medegedeeld over de onthulling en de totstandkoming van het monument voor de Britse Commando's. Dr Kennedy, die destijds was Inge deeld bij de Commando's, welke in Vlis singen landden, was de eerste, die het initiatief nam. Later werd contact ge legd met de commanderende officier, kol. Dawson, en met kapt. Newcastle, die het eerst voet aan wal zette. Toen enige jaren geleden het beeldje voor het Stadhuis en de vlag van het 4e Com mando aan het Vllssingse gemeentebe stuur werd overhandigd, werd een chèque achtergelaten met het verzoek voor het aangegeven bedrag een pas send gedenkteken op te richten. Spon taan heeft de burgerij daarna nog meer gelden bijeengebracht. De raad voteer de gelden voor het voetstuk. Vlissingen mag zeer verheugd zyn. dat het 4e Commando, dat landingen heeft uitgevoerd op de Lofodden, by Dieppe, by Boulogne en op D-day ln Normandië, Vlissingen heeft uitgekozen ders verwezen teneinde daar advies over uit te brengen. Vastgesteld wer den een wijziging van de begroting voor 1951 en voor 1952. Een verzoek van de vereniging Dieren in Nood om subsidie werd afgewezen. Besloten werd tot intrekking van het besluit tot verkoop van grond aan P. Zee- veld. Deze grond zal voorlopig wor den verhuurd aan Zeeveld. Uitvoerig werd gesproken over de aanschaffing van stoelen voor het verenigingsge bouw. Hoewel de voorzitter enerzijds het noodzakelijk achtte stoelen aan te schaffen vroeg hij zich anderzijds af of het verenigingsgebouw wel steeds volgens de normale eisen door alle gebruikers werd gebruikt. Spreker stelde voorts de vraag hoe de exploi tatie van de stoelen gefinancierd moet worden. Daar er verschil van mening heerste of er afzonderlijk tarief voor gebruik van stoelen, of wel verhoging van de zaalhuur moest worden ge vraagd, werd deze kwestie terug ver wezen naar B. en W. Bij de rondvraag vroeg de heer A. W. Louws voorzieningen te treffen aan de vuilniswagen. De heer Paar- dekooper vroeg inlichtingen over het vastgestelde inhaalverbod in de Dorpsstraat. Voorts vestigde de heer Paardekoper de aandacht op de toe stand van het trottoir langs de Dorps- sraat. De heer Wondergem vroeg en verkreeg nadere inlichtingen over de nieuwe beplanting. De heer Melis vroeg of er reeds plannen bestonden voor verbetering van de Brouwerijweg. als de plaats voor het monument ter nagedachtenis aan de heldendaden van de Commando's en van de gesneuvelden. Ook de burgers, die hun leven gaven voor de bevrijding, worden met de op richting van dit monument geëerd. EEN SOLDAAT. Het was de wens van de commando's, dat het monument een soldaat zou voor stellen. Nadat vele moeilijkheden uit de weg waren geruimd, werd de beeldhou wer Titus Leeser uit Ommen bereid ge vonden een monument te vervaardigen. Het beeld dat in gips bijna gereed is, zal deze maand worden gegoten in brons. Het voetstuk is 1.05 m. hoog en de mannenfiguur eveneens. Een moei lijkheid was ook de plaats van het beeld. De Commando's wilden het graag geplaatst zien by de Molen, waar zy landden. Het zou daar echter niet pas sen. Het monument zal nu een plaats krygen aan de weg naar het Eiland, waar de oude Ooster- of Dokhaven zich bevind. Het zal het embleem van het 4e Commando dragen, - alsmede op- s chrlften ln het Engels en Nederlands. OPROEP. Om de kosten zo laag mogelijk te houden is besloten een beroep op de gastvrijheid van de Vlisslngers te doen, wanneer op 31 Mei de Engelse en Franse vrienden naar Vlissingen zu! en komen. Zij, die voor twee nachten on derdak willen verschaffen, kunnen dat melden ter gemeentesecretarie 2e af deling. Er zy'n voorts onderhandelingen aan de gang over de aanwezigheid van Nederlandse zee-, land- en luchtstrijd krachten. Nog niet bekend is, welke burgerlijke autoriteiten van Nederland se zijde van hun belangstelling zullen blijk geven. Bij K.B. is in de provincie Zeeland aan de heer R. M. J. Lannoije, te Aarden burg, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van gezworene van het waterschap het Vrije van Sluis; Aan de heer J. de Bruijne, te Cadzand, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van lid van het bestuur van de waterkering van het Ca- lamiteuze waterschap Tienhonderd ea Zwarte.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5