OPNIEUW WENDEN DE WESTELIJKE DRIE ZICH TOT HET KREMLIN r Faure verslagen „LISSABON" ECONOMISCH NIET ZO ERG GESLAAGD \k SNIPPER NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onze defensie» Voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk TWEE OUDE MENSEN VONDEN DE DOOD IN DE VLAMMEN Na acht jaar wordt het tijd, dat een belofte wordt vervuld Roofoverval te Valkenswaard Minister Stikker: Amerikaanse critiek op Nederlands geschenk Bij brand in tehuis te Alkmaar De Geref» Gemeente te Arnemuiden nam nieuw kerkgebouw in gebruik Naar betere afzet van eieren in Zeeland Uitgave Stichting „ïeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2483. Giro 274289. Kantoren Vllssingen Vein der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2109 Abonnementsprijs j 6.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 29 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.28 u., onder 18.19 u. Maan op 8.48 u., onder 0.20 u. Hoogwater op 1 Maart 1952: Vlissingen: 5.07 u. 1.91 m., 17.32 u. 1.84 m.; Terneuzen: 5.39 u. 2.09 m., 18.02 u. 2.03 m.; Wemel- dingen: 6.53 u. 1.56 m., 19.15 u. 1.57 m.; Zierikzee: 6.35 u. 1.31 m., 18.56 u. 1.34 m. ii. DE LEUZE „Nationale en interna tionale ontwapening" werd in de dertiger jaren in velerlei kringen aangeheven. Allereerst door hen, die èn in de Volkenbond èn in de kracht der mas sale arbeidersbeweging de mogelijk heid zagen om de oorlog voor immer uit te bannen en een blijvende vrede tot stand te brengen. Daarnaast waren er defaitisten, die het openlijk predikten dat een leger in een klein landje als het onze toch niets te betekenen had als de grote wereldmachten met elkaar in botsing zouden komen. Ze klonken luid, al deze stemmen. En velen luisterden er naar, deden krachtig mee aan de afbraak van ons leger en onze vloot. Totdat de Meidagen van 1940 en de daarop volgende bange bezettings- en oorlogsjaren deze stemmen deden verstommen en bij velen bezinning brachten. Wat was er overgebleven van de macht van de Volkenbond, wat van de kracht der internationale rode ar beidersbewegingen? Terwijl de moed en de dapperheid van onze „jongens" bij de Grebbe- berg, van onze mariniers in Rotter dam, van onze vloot bij de slag in de Java Zee, van onze piloten in de R. A. F., van de Prinses Irenebrigade in de dagen vóór de bevrijding om het bij deze enkele voorbeelden te laten het voor meerderen toch wel duidelijk maakten, dat ook een klein leger, een kleine vloot en een ge ringe luchtmacht van wel terdege grote betekenis kunnen zijn in de worsteling der volkeren tegen elkaar. Geen wonder dan ook, dat vele der vooroorlogse stemmen verstomden. Dat deze niet meer pleitten voor af- oraak van leger, vloot en luchtmacht. VELER STEMMEN verstomden. Echter niet die van allen. Sommige komen de laatste tijd zelfs weer meer naar voren, 't Zijn die van hen, die reeds in 1931 in verschillen de bladen de volgende advertentie lieten plaatsen: „Mede Christenen! Indien het Uw heilige overtuiging is: Dat Christendom en oorlog tegen strijdigheden zijn! Dat Gods Woord ons leert zelf verloochening en niet zelfhandha ving! Dat wij op geen voorwaarde ons mogen verdedigen op zulk een ge raffineerde en zondige wijze als in een oorlog het geval is! Doet dan Uw plicht en sluit U aan bij „Kerk en Vrede". 't Zjjn de stemmen van hen, die elke oorlog veroordelen en zich daar bij menen te kunnen gronden op Gods Woord. 't Zijn stemmen, welke reeds vaak geklonken hebben en waarover in de loop der tijden zeer veel geschreven en gediscussieerd is. Ze mogen echter ook nu niet ge> heel onweersproken blijven, temeer, omdat ze de laatste tijd zoals ik daareven opmerkte weer harder gaan klinken dan ze gedaan hebben. De beste Schriftverklaarders uit de oude en nieuwe tijd laten tegenover hen intussen geen onduidelijk geluid horen. Calvijn het voetspoor volgend van Ambrosius en Augustinus zei reeds: „Indien men mij tegenwerpt, dat er in het Nieuwe Testament geen enkel getuigenis of voorbeeld gevon den wordt, waardoor geleerd wordt, dat de oorlog een der Christenen ge oorloofde zaak is, dan antwoord ik in de eerste plaats, dat de reden om oor log te voeren, die er vroeger was; ook thans nog voortduurt en dat er integendeel geen reden is, die de Overheid ervan zou afhouden haar onderdanen te beschermen." Prof. Haitjema verklaart in „Ge loof en Oorlog", dat er geen princi pieel verschil is tussen het politie zwaard der Overheid en het zwaard tot afweer van van buiten indringend geweld, dat de orde binnen het staats- gebied wil verstoren. „(Krijgsdienst en oorlog" aldus eens Prof. Dr H. Bavinck „zijn daarom op zichzelf niet zondig, even min als Overheid en Staat en alle andere elementen der cultuur. 't Hangt er alleen van af hoe ze ge bruikt worden. Indien ze dienen tot handhaving der gerechtigheid, zijn ze van uitnemende waarde en zijn ze te beschouwen als ordinantiën, door God ingesteld". T N DIT LICHT GEZIEN was het dan 1 ook geen wonder, dat Dr Abr. Kuyper 's lands defensie niet als een aanhangsel maar als hoofdbestanddeel van een partijprogram zag. Het gaat daarbij immers ik her inner nog eens aan de woorden van Dr J. J. C. van Dijk „om niet min der dan om de handhaving van „onze nationale zelfstandigheid", een goed van zo hoge waarde, dat aan de mid delen tot verdediging daarvan een belangrijke plaats toekomt in een partijprogram, dat uitgaat van de er kenning van Gods souvereiniteit en van de leiding Gods in de historie." Die middelen tot verdediging van onze nationale zelfstandigheid, welke moeten ze zijn? Met name in deze tijd, nu schier alles in het wereldleven zo geheel veranderd is? Daarover nog nader in een slot artikel. N. J. Hs. BEGIN APRIL R.T.C. MET DE WEST. Nederlandse delegatie benoemd. Begin April zal de Ronde Tafel-con ferentie met de West in Den Haag aan vangen ter voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden. Als delegatie-leden aijn benoemd minister Peters (voorzit ter), de ministers Beel, Mulderije, stikker, Staf en de heren J. de Kadt, dr de Kort, mr Kropman, H. J. W. A. "ley er ink, prof. Romme, prof. Scher- merhorn en F. H. v. d. Wetering. De Britse, Franse en Amerikaanse regeringen hebben Donderdag te Washington medegedeeld dat zij „met spoed nieuwe voorstellen be studeren, die er op gericht zijn tot overeenstemming met de Sowjet- Unie te komen over het hergeven aan Oostenrijk van de volledige on afhankelijkheid". Voor midden Maart zullen de Westelijke Grote Drie aan het Kremlin de tekst van een bekort staatsverdrag met Oostenrijk toezenden. Hierin zal worden voorgesteld, dat alle vier de bezettende mogendheden een verdrag van acht artikelen aanvaarden in plaats van het gedetailleerde ontwerp-verdrag, waaromtrent de onderhandelingen zijn doodgelopen. Hét besluit hiertoe is door de drie Westelijke landen te Lissabon genomen, na de N.A.V.O.-bijeenkomst aldaar. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat niet overwogen wordt een vredes verdrag met Oostenrijk te sluiten, bui ten de Sowjet-Unie om. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat de drie grote Westerse mogendhe den zich „er ongerust over hebben ge maakt dat de door haar getroffen rege lingen voor 'n bijeenkomst der plaats vervangers van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „Grote Vier", welke 21 Januari j.l. te Londen gehou den had moeten worden, werden ver ijdeld door het niet op de bijeenkomst verschijnen van de Russische plaats vervangende minister". De „Westerse Grote Drie" brengen in herinnering dat in 1943 te Moskou een BritsRussischAmerikaanse ver klaring is uitgegeven, waarin Oosten rijk onafhankelijkheid werd toegezegd. Frankrijk heeft de verklaring een jaar later onderschreven. Hierin werd ge zegd dat de ondertekenende mogend heden „vastbesloten waren Oostenrijk van de Duitse overheersing te bevrij den en het weer tot een vrij en onaf hankelijk land te maken". „Sindsdien zijn acht jaar verstreken en Oostenrijk is, ondanks 258 bijeen komsten van de plaatsvervangers der betrokken ministers van Buitenlandse Zaken, nog steeds geen onafhankelijk land", aldus de verklaring. De vier bezettende mogendheden hebben tot nu toe overeenstemming over 48 van de 53 artikelen van het ontwerp-vredesverdrag met Oostenrijk bereikt. Nog geen overeenstemming werd bereikt over; 1. De toekomstige bestemming der zich in Oostenrijk bevindende ver plaatste personen. 2. Het toezicht óp bepaalde industri ële bedrijvigheid in Oostenrijk, welke de Duitse herbewapening zou kunnen bevorderen. 3. Het bezitsrecht van in Oostenrijk wonende onderdanen der verbondenen. 4. De Oostenrijkse voor-oorlogse schulden. 5. Een regeling van de betaling voor voorraden, die de Sowjet-Unie Oosten rijk na afloop van de oorlog heeft ge leverd. De Sowjet-Unie heeft tijdens de langdurige onderhandelingen over een vredesverdrag met Oostenrijk ook het vraagstuk der „zuivering van voorma lige nationaal-socialisten" en dat van de toekomst van Triëst te berde ge bracht. HIJ ZAL AFTREDEN. De Franse regering heeft de neder laag geleden bij de stemming over het belangrijkste artikel van de begroting, waarbij de meeste belastingen met 15 procent verhoogd worden. De uitslag van de stemming luidt officieel; 309 tegen en 283 voor dè re gering. Toen de uitslag bekend was is het kabinet onmiddellijk bijeengeroe pen. Hoewel Faure niet met een abso lute meerderheid is verslagen en 'uit dien hoofde constitutioneel niet ver plicht is af te treden, is het evenwel gebruikelijk, dat een Franse premier zijn Ontslag indient wanneer hij bij 'n vertrouwenskwestie verslagen wordt. Faure verklaarde in de wandelgan gen terwijl er in de Kamer gestemd werd, dat hij zou aftreden indien hij verslagen zou worden met welke cij fers dan ook. Slachtoffer overleden. Naar eerst thans bekend is gemaakt, werd Zaterdagavond omstreeks 10 uur te Valkenswaard een roofoverval ge pleegd op de 72-jarige Keur, koopman m lompen en oude metalen. Na ern stige mishandeling werd K. van al zijn geld beroofd.'De buit moet naar schat ting enkele duizenden guldens hebben bedragen. K. is Maandagmiddag in het Sint Jozef ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen der mishandeling overleden. De recherche is er inmiddels in ge slaagd als vermoedelijke dader van de roofoverval op te sporen zekere H. L. van B. uit Eindhoven. Van B. heeft nog geen bekentenis afgelegd. De 39-jarige mej. A. de B., die K. goed kende en van B. de nodige inlichtingen heeft verstrekt, waarvoor zij een aandeel in de buit zou krijgen, heeft verklaard, dat van B. de overval heeft gepleegd. Mej. A. de B. en van B. worden morgen voor de Officier van Justitie te Den Bosch geleid. Gisteravond is per vliegtuig uit Lissabon, waar hij de vergadering van de N.A.V.O.-raad heeft bijgewoond, teruggekeerd de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. „In politiek opzicht is er in Lissabon grote vooruitgang geweest", zo zeide hij in een kort interview tot de journalisten op Schiphol, „maar in econo misch opzicht maak ik me zorgen". De minister noemde het zeer teleur stellend, dat de Britse ambassadeur in Washington, Sir Oliver Franks, ge weigerd heeft de functie van secretaris generaal van de N.A.V.O.-raad op zich te nemen. Thans zuilen op hun bijeen komst van II Maart a.s. te Londen de „deputees" een ander moeten aanwij zen. Wel zeide minister Stikker er een idee van te hebben, wie voor de func tie in aanmerking kunnen komen, doch hij wenste zich hierover verder niet uit te laten. Naar bekend is hebben de vorige week geruchten de ronde gedaan, dat hij zelf onder de candidaten kon wor den gerangschikt. In dit verband ant woordde hij op een desbetreffende vraag niet te geloven, dat men een i i i Drie arbeiders zijn om het leven ge komen en tallozen gewond toen giste ren in een dynamietfabriek in Opper- Oostenrijk twee vaten met ontplof fingsmiddelen explodeerden. Twee van de drie arbeiders werden volkomen in stukken gescheurd. Het grootste deel van de fabriek is verwoest. De kus ten van Florida worden door zware stormen geteisterd. Vijf schepen zijn vermist. De beveiligingsdiensten in de Sowjet-zone van Duitsland zullen versterkt worden met 82.350 man. Er is een „burgerlijke fabriekswaeht" in gesteld, die proefstations en laborato ria bewaakt en toezicht houdt op het technisch personeel. In Lissabon zouden maatregelen zijn besproken om Sowjet-Russische diplomaten dezelfde beperkingen op te leggen, als de Wes telijke diplomaten in de Sowjet-Unie ondervinden. Koningin Juliana zal op 3 April, daags na haar aankomst in Washington, de verenigde vergadering van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat toespreken. verzoek tot hem zou richten. „Wij hebben ons in Lissabon uitvoe rig bezig gehouden met de vraag hoe groot de Duitse bijdrage zal zijn in de Europese defensie-gemeenschap en hoe uit bedrag, dat voor dit jaar is vastgesteld op 11,25 milliard Duitse marken verdeeld zal worden. Maar nogmaals moet ik zeggen, dat hier in economisch opzicht veie voetangels en klemmen zitten. Wat heeft het voor zin om een Europese defensie-gemeen schap te vormen als Duitsland tenslot te blijkt niet over voldoende geld te beschikken?", zei hij. „Men moet een gegeven paard niet in de bek kijken". „Men moet een gegeven paard niet in de bek kijken", zei gisteren mr L. G. Kortenhorst, de voorzitter van het comité voor de aanbieding van een beiaard aan de Ver. Staten, toen het A.N.P. hem een bericht uit de „Chica go Tribune" voorlegde, waarin dit blad critiek levert op het Nederlands caril lon geschenk. Onder de kop „Een-richting verkeer", schreef het blad ondermeer: „Konin gin Juliana Wil president Truman een carillon aanbieden wanneer zjj hem in April te Washington 'n bezoek brengt, zulks om een bewijs te geven van de dankbaarheid van .Nederland jegens de Ver. Staten. Tot dusver heett zij pas één van de 49 klokken, en een oproep om bijdragen voor de rest van het ca rillon is met onverschilligheid ontvan gen. In Amsterdam, een stad met een miliioen inwoners, is 1315 dollar inge zameld, een zesde deel van wat men verwacht had. De zuinige Nederlan ders zijn blijkbaar tevreüen met de huidige gang van zaken, waarbij het geld in één richting vloeit. Zij zijn wellicht bang", aldus het blad, „dat, als ze roekeloos met een gulden om springen, zij ons zullen bederven". Mr Kortenhorst noemde dit bericht volkomen vals. Uit alle delen van het land worden berichten ontvangen, zei In het in de Alkmaarder Hout gelegen tehuis voor ouden van da gen, „Westerlicht", heeft in de nacht van Woensdag op Donder dag een felle brand gewoed, tenge volge waarvan twee bewoners, de 70-jarige 'mevr. Blom en de 82-jari- ge heer K., om het leven zijn ge komen. De overige 257 bewoners en de in wonende verpleegsters en dienstboden konden in veiligheid worden gebracht. De gehele nacht zijn de brandweren van Alkmaar en vijf omliggende ge meenten in de weer geweest om van het gebouw te redden wat er te redden viel. i.»en kon (zie foto) echter niet verhinderen, dat twee bovenverdiepin gen van de Westelijke helft van het gebouw aan het vuur ten prooi vielen. Gisterochtend tegen twaalf uur von den de politie en de brandweer onder de puinhopen, op de plaats waar de brand vermoedelijk is ontstaan na melijk in de kamer van het echtpaar Blom het stoffelijk overschot van de 70-jarige vrouw, over wier lot men in het onzekere verkeerde. Haar echt genoot was uit het raam geklommen en heeft via de dakgoot de kamer van andere bewoners van het huis kunnen bereiken en deze medebewoners kun nen waarschuwen, dat zijn vrouw zich nog in de kamer bevond. Door de grote hij, welke er op wijzen, dat de stout- «to imrwanhtmepn zullen worden over- rooKontwiKKeimg zag men ecmer geen ste verwachtingen zuilen worden over troffen. Men verwacht een opbrengst, die het dubbele zal bedragen van het geraamde bedrag. Hoofdcommissaris van Politie in Den Haag benoemd. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot hoofdcommissaris der ge meentepolitie te Den Haag majoor J. H. A. R. Gualtherie van Weezei, bij K.B. van 27 Febr. 1952. Hij is thans commandant corpscommandotroepen te Roosendaal. Zes jaar voor vrouw die haai man wurgde. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de 50-jarige weduwe P. v. d. B. uit Mierlo (N.-Br.) veroor deeld tot zes jaar met aftrek. Verleden jaar wurgde zij in een vlaag van djrift haar man. Tot directeur van het bondsbureau van de Chr. Bond van Slagerspatroons is benoemd mr F. E. Oskam te Drie bergen. De heer Oskam zal per 1 Maart zijn functie aanvaarden. kans de vrouw te bereiken. Later vond men in het puin de stoffelijke resten van de 82-jarige heer K., wiens kamer zich naast die van mevr. Blom bevond. Men verondersteld, dat het onoordeel kundig gebruik van een electrische kookplaat de brand heeft veroorzaakt. Afd. Walcheren Ned. Chr. Kruideniersbond opgericht. Opgericht is de afdeling Walcheren van de Ned. Chr. Kruideniersbond. In de daartoe te Middelburg belegde bij eenkomst werd het woord gevoerd door de secretaris van de landelijke bond, de heer H. van Keulen, die op net belang wees van de Chr. organi satie. In verband daarmee sprak hij over het belang van een sterke orga nisatie ten opzichte van de P.B.O. en de vertegenwoordiging in de Kruide niersvakcentrale. Tot de atdeimg traden 25 leden toe. In het voorlopige bestuur namen zit ting de heren B. C. Geers, voorzitter; W. Vader en J. Houmes te Middelburg, alsmede J. Blankenburg te Vlissingen en L. Ovaa te Souburg. Men besloot tot het voeren van een propaganda- actie teneinde meer leden te krijgen. Ds L, Rijksen leidde eerste dienst Voor de Geref. Gemeente te Arnemuiden was het gisteravond een grote gebeurtenis toen voor de eerste maal het Woord werd verkondigd in het nieuwe kerkgebouw, dat aan de Spoorstraat is verrezen. Ds L. Rijksen, predikant te Middelburg leidde de eerste dienst, die door meer dan 300 per sonen werd bijgewoond. In 1942 werden voor het eerst door de Geref. Gemeente diensten te Arne muiden gehouden, in 1948 werd een zelfstandige gemeente gevormd, terwijl thans een eigen bedehuis in gebruik kon worden genomen. tenslotte besloot men een eigen kerk Bij het begin van de dienst zong men staande Ps. 119 vers 53, waarna Ps. 36 werd voorgelezen. Na het gebed en het zingen van Ps. 68 vers 5 en 8 gaf ds Rijksen een overzicht van de geschiedenis van de Geref. Gemeente te Arnemuiden. Hij herinnerde er aan hoe op 18 December 1941 de kerkeraad van Middelburg werd verzocht lees- diensten in Arnemuiden te houden. Op 19 April 1942 werd voor het eerst een leesdienst gehouden in de open bare school o.l.v. ouderling J. de Kok te Middelburg. De eerste spreker, die in de gemeente optrad was ds Rijksen, destijds nog student. Begin 1943 wer den voor het eerst eigen ambtsdragers gekozen. Ai spoedig verzocht men zelf standig te worden, hetgeen op 18 Sep tember 1948 geschiedde. In Juni 1949 te bouwen, hetgeen nu is geschied. De kerkdiensten werden iedere Zondag gehouden achtereenvolgens in de openbare school, chr. bewaarschool, Geref. Kerk, raadszaal gemeentehuis, Herv. Kerk te Kleverskerke en ten slotte tot Zondag j.l. in 't verenigings gebouw. Ds Rijksen preekte vervolgens over Ps. 36 vers 8, waarin David spreekt over Gods goedertierenheid. Hij be paalde zijn gehoor allereerst bij het feit, dat de goedertierenheid noopt tot verwondering, dat zij een voortreffe lijk verblijf biedt en tenslotte dat zij een treffelijke zaak is. Na de predica te bood ds Rijksen de kerkeraad zijn gelukwensen aan. Hij dankte de waar nemend burgemeester voor de mede werking van het gemeentebestuur on dervonden en sprak vervolgens dank woorden tot de architect, de opzichter, aannemer en onderaannemers alsmede hun personeel. De afgevaardigden van de Herv. en Geref. Kerk werden dank gebracht, het bestuur van het vereni gingsgebouw, de predikanten ds Aan- geenbrug en ds Dieleman, die aanwe zig waren, de kerkeraad van Middel- ourg, de afgevaardigden van de elassis- gemeenten. De leden van de gemeente werd dank gebracht voor de schenking van de vloerbedekking der consistorie en de doopleden en catechisanten voor de schenking van de loper voor de preekstoel. De waarnemend burgemeester, de heer J. Polderdijk, sprak vervolgens namens de burgerlijke gemeente en bood gelukwensen aan. Hij hoopte, dat er spoedig een pastorie zou worden ge bouwd. Ds Aangeenbrug, die destijds de eerste steen legde, h-rinnerde bij zijn felicitatie aan Ps. 116. Ds Diele man bood namens de Part. Synode Zuid gelukwensen aan. Ouderling J. de Kok sprak als voorzitter van de kerkeraad van Middelburg, waarna de voorzitter van de plaatselijke kerke raad, de heer J. Joosse, in zijn dank woord op Gods goedheid wees. Hij was verheugd, dat het oudste kerkeraads- lid, de heer van Belzen, deze dag kon meemaken. De dienst werd besloten met het zingen van Ps. 122 vers 3. Medewerking van pluimveehouders noodzakelijk. Op het gebied van de eierafzet in Zeeland heerst sinds lange tijd een chaotische toestand, waaraan men thans een einde wil maken. Er is daar toe een commissie in het leven geroe pen, die een aanvaardbaar plan heeft opgesteld. De heer C. Zwagerman, oud- Rijkszuivelconsulent te Middelburg heeft als voorzitter van deze commis sie een uiteenzetting gegeven van dit plan in een Donderdagmiddag te Mid delburg gehouden vergadering. De heer Zwagerman vertelde, dat in Zeeland jaarlijks 30 tot 35 miliioen eieren moeten worden afgezet. Aange zien er nu een veel te grote marge ligt tussen de producenten- en consumen tenprijs en de afzet van overproductie grote moeilijkheden geeft, moeten er minder tussenschakels komen, die aan de eierhandel moeten verdienen. Men heeft nu de beide veilingen ingescha keld als verzamelplaatsen. De veiling te Middelburg zal Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen als werkgebied krijgen en de veiling te Goes de rest van Zeeland. Op de duur kan men ko men tot samenwerking bü afzet van overschotten en prijsvorming. De vei lingen hebben zich verplicht niet meer aan particulieren te leveren en zij zul len eenzelfde gedragslijn volgen tegen over de grossiers en de kleinhandel. Aan alle pluimveehouders zal een contract worden voorgelegd, waarin de bepalingen zijn opgenomen voor leve ring aan de veiling. Op deze wijze wil men de machtspositie van de verza melaars breken, hetgeen betekent, dat de bonafide verzamelaars worden in geschakeld en de onbetrouwbare ver zamelaars worden uitgeschakeld als zij niet bereid zijn mee te werken aan een reële handel. Als men er niet in slaagt de medewerking te krijgen van de pluimveehouders is het plan practisch mislukt. Overleg tussen de pluimveehouders en de veiling zal mogelijk zijn door de instelling van een ledenraad uit ieder gemeente één vertegenwoordiger door de pluimveehouders aan te wij zen waaruit dan weer een commis sie wordt gevormd, die regelmatig be sprekingen voert met de veiling-direc ties. Volgens de Rijkspluimveeteeltcon- sulent, de heer van der Zande, zijn da kosten van ophalen in Zeeland hoger dan in de pluimveegebieden. Daarom zal men hier genoegen moeten nemen met prijzen, die lager liggen dan dia van de veiling te Barneveld. De V.P.Z. gaat thans aan het werk om de mede werking van de pluimveehouders te krijgen. Nieuw orgel voor Vrij Evang. Gemeente te Goes. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vrij Evangelische Ge meente te Goes is in het midden dei- gemeente een commissie gevormd, dat zich ten doel stelt bij de herdenking van dit 100-jarig bestaan begin Octo ber de kerk een nieuw orgel aan ta bieden. Aan de Fa Vermeulen te Over- schie is reeds opdracht gegeven het orgel te bouwen, dat men in October hoopt af te leveren. Reeds beschikt da commissie over een geldsbedrag en men rekent op verdere offervaardig heid van de gemeente zodat men in het najaar het gehele orgel kan afbe talen. Voorzitter van deze commissie is de heer C. Duvekot Lzn. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk plaatselijk mist, overi gens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige Westelijke tot Noord-Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1