m l n I RAI ZEELAND DOOR WATER EN VUUR ES KALODERMA Terug uit Amerika bracht ds H. J. Buddingh de rest van zijn leven in Goes door. Energieverbruik in 1960 bijna het dubbele van eigen productie* tentoonstelling-person In twee jaar tijds 66 millioen nodig voor Nieuw Guinea* Roofmoord in verduisterde auto Pagina 4 catiën irin i! HIER Twee manieren om op koffie ce besparen Ongeëvenaard in kwaliteit! Q Oer1i9s*e enautomobielet Nationale Raad Welzijn Militairen in oprichting. 24 Februari 1852 24 Februari 1952 Omstreeks 1860 stichtte hij een Chr. school en enkele jaren later een tehuis voor weduwen en wezen. j Zeeuwse Wandelingen MARNIX D'HONTENISSE GEMEENTERADEN Donderdag 28 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD J. geh met D. de met M. Zwemer: de Willigen; Th. Hulsenboom; f 'auwelse; J. gtop; gthart Schenlc. irnelia P. J., v Rozinga; Alpho'n.' Ertvelde en E. de rbeeke, 26 j. en S. j. te Waarde en M. van den Dun- r> 24 j. te Herwen j. te Baarland en 8 j. weduwn. van z.v. J. J. Pleune M. P. Bevelander, ikke, 75 j., echtg. icoba, d.v. F. Ha- iana M., d.v. W. 2 j. te Kapelle en ïklin A. Jf. z.v. A. feuwis, z.v. F. van Tanneke, d.v. T. iendt; Cornelia H. stiane L. P d.v. >bijn; Eliza E. J„ Bockstal. 'A. A. Veretraeten. en G. J. F. A. 19 j. en G. M. A. M. de Bruyn, M. Bont, 19 j, elden, 48 j. echtg. iw, 73 j. wed. van 78 j., echtg. van jiove, 78 j. echtg. 78 j., I. R. van brengen ter open- - secretarie ter in- ?en van de Schiet- n Ontspanning" jddelburg om ver- xploiteren van een oefeningen in per- t-g, kadastraal be is voormiddags 10 m bezwaren tegen :e brengen en deze te lichten, die bezwaren heb- dagen, vóór het itarie der gemeen- ingekomen schrif- 1.V. Dordiger, langer Telefoon irzending gdragen. Pagina 5 Zal de wind Nederland uitkomst bieden? Invoer van steenkool en omschakeling op olie is noodzakelijk. In een rapport van de commissie voor de bestudering van het vraagstuk der energievoorziening in Nederland is berekend, dat het energieverbruik in 1960 26 millioen ton standaard-steenkool zal bedragen. De eigen productie aan steenkool, aardolie en aardgas zal de 14 millioen ton standaard-steenkool niet te boven gaan, zodat 12 millioen ton zal moeten worden ingevoerd. Wan neer hierin wordt voorzien, zonder dat verschuiving optreedt van kolen naar olie oi omgekeerd, dan wordt verwacht, dat ongeveer 4 millioen ton door vloeibare brandstoffen zal kannen worden gedekt. De commissie acht het onwaarschijn lijk, dat de steenkool-exporterende landen van Europa, die buiten de Rus sische invloedsfeer vallen, de resteren de 8 millioen ton zullen kunnen dek ken. De Schuman-organisatie zal daar aan weinig kunnen veranderen. Voldoende energie-aanvoer is dus niet te verwachten, tenzy steenkool nit Amerika wordt geïmporteerd, van het stoken op steenkool op olie wordt over gegaan en de beschikbare energie zo efficiënt mogeiyk gebruikt wordt. Indien de mijn Vlodrop spoedig aan gelegd wordt, zal deze over 15 jaar in volle productie zijn. 1.25 millioen ton per jaar zou daar kunnen worden gehaald. De totale productie van eigen bodem zou hiermee op peil gehouden kunnen worden. Zelfs bij aansluiting van Nederlandse mijnzetels op Duits gebied zal de totale jaarproductie waarschijnlijk niet hoger dan 13 mil lioen ton komen. De commissie verwacht een afnemen van de productie van het olieveld Schoonebeek van 700.000 ton thans tot 450.000 ton in 1060 en 125.000 ton in 1970. GETIJBEWEGING EN WIND KRACHT. Zij kwam verder tot de conclusie, dat energiewinning uit getijbeweging, zo als aan de Franse en Britse Atlanti sche kusten wordt voorbereid, voor Nederland niet mogelijk is. m over 4e grenzen De mogelgke terugroeping van Merle H. Cochran, de ambassadeur van de V.S. in Indonesië, is het onderwerp ge weest van een bespreking op het Ame rikaanse departement van Buitenland- re Zaken, aldus een bericht uit Washington ln de „New York Times". De kapitein-luitenant ter zee A. N. baron de Vos van Steenwijk is benoemd tot stafofficier, tevens liaisonofficier bü het geallieerd Kanaalcommando. De besprekingen tussen Japan en Nationalistisch China over een vredes verdrag zijn afgebroken. Het struikel blok by de besprekingen vormde het feit, dat Japan niet de nationalistische souvereiniteit over het Chinese vaste land wil erkennen. Na een byeenkomst tussen Malcolm Macdonald, de Engelse commissaris in Zuld-Oost-Azië en de Siamese premier Fubul Songgram, heeft Siam besloten de rijstuitvoer naar Engelse gebieden te staken. Vertegenwoordigers van 31 landen en van de Wereldbank zullen vandaag te Londen een conferentie beginnen over de regeling van de vooroorlogse buitenlandse schulden van Duitsland. Volgens de Paryse correspondent van D.P.A. zal de voor de vergadering van der Ver. Naties te Parijs by het Paleis Chaillot gebouwde vleugel mogelijk het secretariaat-generaal van de Navo ter beschikking worden gesteld. Engeland zal tenminste een derde van de luchtmacht van 4000 vliegtui gen, die de Navo dit jaar wil vormen, voor zyn eigen rekening nemen, aldus is van gezaghebbende zijde te Lissabon vernomen. Energie uit windkracht wordt in in ternationaal overleg onderzocht. Ne derland onderzoekt, of tot dit doel op grotere hoogte dan waarop metereologi- sche waarnemingen worden gedaan, bruikbare windsnelheden gevonden worden. Een eerste electrische centrale, aan gedreven door kernenergie, zal, naar ln wetenschappelijke kring verwacht wordt, over 10 tot 15 jaar tot stand komen. De energie uit een kilogram uranium of thorium komt overeen met die uit 2500 ton steenkool. Vele tech nische en chemische problemen moe ten nog worden opgelost, voordat de eerste stoom voor het aandrijven van turbines in electrische centrales door kern-energie verhit zal worden. (Ingez. mededeling, adv.) Eerst0 manter: Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die mtnder kost. Maar prettig tuit U dat wel niet vinden, icant waar blijf je. als je ook op dat kléine dagelijkse ge noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voortaan De Gruyter's Roodmerk met 10% korting. Dat scheelt U ruim 20 cent op een half pond en U hebt bo vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kunt! 't Is maar een weetf „Stichting Technisch Landbouw- jongerenwerk" opgericht. Een „Stichting Technisch Lhndbouw- jongerenwerk" is door de R.K. Ned. Boe ren- en Tuindersbond, de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland en de Chr. Jonge Boeren- Tuindersorga nisatie in het leven geroepen. Deze stichting beoogt door het ge ven van richtlijnen en subsidies, technische wedstrijden onder jonge boeren, tuinders en landarbeiders te bevorderen. Hierdoor wil men bij dragen tot grotere vakbekwaamheid en technische vaardigheid van deze jongeren. (Ingezonden Mededeling adv.) Galea: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercröme: grote tube pot 3.50 1.95 (Ingezonden Mededeling adv.) Ie Dag opening 14 uur 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAI-Gebouw Amsterdam Dezer dagen wordt in het leven ge roepen de „Nationale Raad Welzyn Mi litairen", onder voorzitterschap van Prins Bernhard. Deze raad beoogt een hoog niet- ambtelijk trefpunt te zijn, waarin mi litaire- en burger-ambtelijke instanties samenkomen met de kerken, maat schappelijke organisaties en het be drijfsleven, om in algemene zin het welzün te behartigen van de militairen en gedemobiliseerden. Behalve aan ont wikkeling, ontspanning en vrije tyds- besteding, zal vooral ook aandacht worden geschonken aan de sociale be langen van de militair, die als gevolg van de langere diensttijd in het ge drang kunnen komen. De behandeling van individuele gevallen zal worden overgelaten aan de daarvoor aangewe zen militaire, civiele, kerkeiyke en maatschappelijke instanties. Als vice-voorzitters hebben In de raad raad zitting genomen prof. dr J. E. de Quaij en de heer M. A. Reinalda, Commissarissen der Koningin in de provincies Noord-Brabant en Utrecht. De Raad zal morgenmiddag in de Prinses Julianakazerne in Den Haag worden geïnstalleerd door minister Staf. In het vorige artikel over Ds Buddingh hebben we gezien, dat hij uit de gevangenis verlost werd door het vragen van vrijheid. Nu was de twist appel met de Afgescheidenen dus gedeeltelijk opgeruimd en ze beschouw den hem weer als een der hunnen voor zolang het duurde. Op een beroep hoefde hij niet lang te wachten: in 1844 werd hij predi kant te Groningen. Opstandcb'ngen in Indo-China blazen brug op. Dinsdag hebben opstandelingen van de Vietmin de voornaamste verkeers- en spoorbrug van Saigon naar Zuid- West-Cochln-China opgeblazen. Ruim de helft van de brug, die de grootste is in Zuid-Indo-China, stortte in. Men verwacht, dat het drie weken zal du ren, voordat de brug hersteld is. Het wegverkeer naar de rijkste rijstvelden I besluit genomen. Zonder zijn zaken te van Indo-China is afgesneden. regelen liet hij de hofstede aan ande- Bijzonder naar zyn zin had hy het in Groningen niet, zyn hart trok naar Zeeland. Maar terugkeren naar waar hij ontslagen was, dat was te veel voor de onbuigzame Buddingh. Hy liep al geruime tijd met een ander plan rond: hy wilde naar Amerika. In 1848 liet hij zyn Groningse gemeente in de steek en vergezeld van zeventig Nederlanders uit verschillende gedeel ten van ons land, vertrok hij naar de Nieuwe Wereld, 's Zondags preekte hij, maar de opkomst was niet groot. Hij vond er weinig ware vroomheid, wel veel sleur en gewoonte. Behoefte om ergens vast predikant te worden gevoelde hy helemaal niet. Daarom werd hij boer. Het boeren beviel hem echter evenmin, hij had er trouwens ook niet veel verstand vanl Hy ver langde terug naar Holland, vanwaar de roepstemmen steeds dringender werden. En toen de weduwe met wie hij boerde liet merken, dat ze graag zijn vrouw wilde worden, iets waar hy helemaal geen zin ln had, was zyn Bodemonderzoek door professoren van de Technische Hogeschool. Gelgktydig zyn thans'ingediend de begrotingen voor 1951 en voor 1952 voor Nieuw-Guinea. Voor wat 1951 betreft Is er op de gewone dienst een tekort van ruim 16 millioen gulden en voor 1952 van byna 13 millioen gul den. Daarnaast zal 33 millioen gulden aan kapitaalsuitgaven moeten worden besteed, welke zullen moeten worden gedekt uit door Nederland te verstrek ken leningen. In totaal zal Nederland voor Nieuw Guinea in deze beide jaren dns een bedrag van omstreeks 62 millioen gulden moeten opbrengen. ren over en in 1851 stond hy weer in ons land. In Groningen wilde men hem wel terug hebben, mits hy beloofde in het vervolg de ordelyke weg te bewande len en de gemeente niet in de steek te laten, zoals hij hier gedaan had. Buddingh wilde echter deze verkla ring niet geven en voor de tweede keer verbrak hy de gemeenschap met de Chr. Afgescheiden Gemeenten. 1... Medegedeeld wordt hoe na de sou- vereiniteitsoverdracht deze onderwer pen allereerst de aandacht opeisten: P.T.T., scheepvaart, het havenwezen, luchtvaart, mijnbouw, veeartseny- kunde, geld- en deviezenverkeer, volksgezondheid, onderwijs, boswezen en belastingen. Tevredenheid wordt betuigd over de vorderingen van post, telegraaf en telefoon en over de scheepvaartverbindingen met Neder land.1 De kustvaart, die door de K. P. M. wordt verzorgd, laat echter wel wat te wensen over; met de bouw van een aantal nieuwe vaartuigen (waar onder patrouillevaartuigen voor de politie) zal dan ook bijna 3 millioen gemoeid zyn. Ook over de luchtverbindingen is men tevreden; de K.L.M. onderhoudt een bjndienst, terwijl voor binnen lands verkeer een dakota beschikbaar is. Een tweede dakota van de K.L.M., die gebruikt zal worden voor karte ring, is dan nog in reserve voor de binnenlandse dienst. De verbetering der vliegvelden zal echter ook een aanzienlijk bedrag vorderen. Het mynbouwkundig-geologisch on derzoek zal dit jaar ter hand worden genomen ln samenwerking met de mijn- bouwkundige faculteit van de T. H. te Delft; de leiding zal berusten by een tweetal hoogleraren. Maar wacht dan eens even afl Opnieuw grijpen de don kere massa's elkander aan, opnieuw begint het te grom men en het wordt donkerder dan het geweest is. Het kan dan een korte poos zo dreigend stil zyn, dat mens en dier tich angstig bergen. En je weet dan wel, wat er komen gaat. Volgens het besef van De Wilde ziet het er nu ook to boven Europa uit. Zyn vrouw, die altijd een beetje op timistischer kyk op die dingen heeft, zegt: Jij ziet het altijd zo donker in, ze zullen het toch niet op een tweede wereldoorlog laten aankomen? Ze hebben daar genoeg mee geleerd. Ze hebben niets geleerd, de mensen leren nooit lets, let er eens op, zegt hij. De volgende dag komt de Jood, Hammelburger, de slager van het dorp, de bestelling thuis brengen en mevrouw zegt: „Het ziet er met de toestand toch een beetje beter uit, vind je niet, Hammelburger?". De Jood gebaart druk, terwijl hy haar aankijkt op een manier, alsof hy zeggen wil: hoe kom je toch zó onnozel? Geloof d'r maer niks van, zegt hij grimmig, ik ken dat. Ik heb ie al meer gezeid ik heb femielie in Duitsland. Ja hoort 'r noe netuurlijk niks meer van, ze benne waer- 8chieniyk allang gecrepeerd, maer die zoue je wat aeres kennen vertelle. Doch ie nou, dat Hitler tevreje is vóór ie heel Europa heb? Geen spraeke van. Wacht maer is, hie kriegt ons land oak nog. Hie zal niet rusten eer ie net als Haman alle Jode an de galg heit hange.... Ze kijkt hem verschrikt aan. Wat ben jij somber, Hammelburger. Wat denkt je wel, Hitler is alleen geen baas! En je kent de geschiedenis van Haman toch ook wel verder. Als er een Haman is, ml God wel zorgen, dat er ook een Mordichai is. De tieje benne niet as vroeger, daer mot je niet op rekene. Ik denke wel is met zurg an mien wief en kien- ders, wat zal d'r nog bove d'r hoofd hange Hij slaat het deksel van zijn fietsmand met een harde klap dicht en tikt aan zijn pet. De wanhopige trek op het Jodengezicht blijft haar de gehele dag bij. Het is met meer dan gewone belangstelling, dat ze de internationale berichten volgt. In November moet Henk onder de wapenen komen. Hy heeft al een paar keer uitstel gekregen, maar dat is nu afgelopen. En Henk Is helemaal geen jongen voor de dienst. Hij ^eeft zich moei lijk en een goed soldaat wordt hij nooit. Onder een massa- discipline weet hy zich niet te buigen. De vorige malen heeft hij zijn diensttyd in verbetenheid volbracht en naar zyn militaire spullen heeft hy sinds niet meer omgekeken. Maar zyn vader zegt, dat de dienst hem goed doet. De jongen leert er omgaan met andere mensen. 't Zijn me er nogal mensen, moppert Henk dan. Maar als Henk op een trieste Novemberdag gepakt en gezakt het hek uitloopt, vergezeld van Dina en Gerda, die hem naar het station brengen, slaakt toch ook De Wilde een zucht en hij zwaait, naast zyn vrouw staande op de stoep van de voordeur, naar de jongen zo lang als zij hem zien kunnen. De volgende dag krijgen ze uit Tilburg een briefkaart, waarop hij met een paar onduidelijke potloodkrabbels ver telt, dat hy is ingelijfd bij een regiment, dat by Mill in Noord-Brabant in stelling ligt. Zo vlak bij de grens zucht moeder De Wilde. En op de avond van die zelfde dag luistert het gezin, dat maar uit vader, moeder en de twee meisjes bestaat, weer naar de radio, die mededeling doet van de moord aanslag, welke een zeventienjarige Jood, Crynszpan, ge pleegd heeft op de secretaris der Duitse legatie te Parijs, Von Raht genaamd. Deze geschiedenis brengt de hele wereld weer in span ning en menigeen houdt de adem in, wanneer Hitler in eén radiorede wraak toezegt. Op 9 November sterft Von Raht en een nooit gehoorde progrom breekt los over gans Duitsland. Duizenden Joden worden gevangen genomen en in koele bloede vermoord. Synagogen worden in brand gestoken en alle Joden uit het bedrijfsleven uitgestoten. Bovendien wordt hun een boete opgelegd van één milliard Mark. Nederland houdt een nationale collecte voor de stakkers. Deze brengt ruim vier honderd duizend gulden op. Het geld Is bestemd voor de slachtoffers, wie het gelukt Is de grens over te komen. Maar inmiddels zijn de grenzen ge sloten. Hoe hartverscheurend het ook is, minister Cohjn moet mededelen, dat niet eindeloos vluchtelingen uit Duitsland in Nederland kunnen worden toegelaten. Ont roerende taferelen spelen er zich aan de grens af. Vele, wanhopigen jagen zich zelf de dood in, liever dan in de inferno, welke de vroegere „Heimat" voor hen geworden is, terug te keren. (Wordt vervolgd.) Voor het onderwijs zal beide jaren omstreeks 3% millioen gulden worden uitgegeven. Opgemerkt wordt, dat men zal afstappen van het systeem, dat het onderwijs ten laste komt van de staat. Men zal de vooroorlogse status: onderwijs in handen van zen ding en missie, weer invoeren. Bestu deerd wordt of men in het zuidelijk deel van het eiland Nederlands op de scholen zal kunnen invoeren. Aan de volksgezondheid wordt bij zondere aandacht besteed. In Mano kwari en te Sarmi zijn ziekenhuizen in gebruik genomen, terwijl gelden zijn uitgetrokken voor de bouw van een centraal ziekenhuis in Hollandia. De U.N.A.C. schonk hiervoor een kin derzaal. Ter bevordering van de visserij is in Nederland een kotter en een to nijnjager besteld. De jager wordt in April a.s. afgeleverd. Slachtoffer lag reeds een week in een greppel, daders thans gegrepen. Twee ongeveer 30-jarige inwoners van Zutphen, S. P. en Van S. hebben hun stadgenoot, de 61-jarige voorma lige brandstoffenhandelaar J. A. Boer, in een verduisterde auto met een dun riempje gewurgd, waarna zy het stof feiyk overschot in een greppel naast de weg wierpen. De roofmoord werd gepleegd tussen Enschede en Hengelo. Het stoffelijk overschot werd Dinsdagmiddag bij toeval door een voorbijgangster ge vonden. Het had daar reeds een week gelegen, want de vermoorde bracht op 18 Februari j.l. een bezoek aan een kennis te Enschede. Sindsdien was niets meer van hem vernomen. Het is nu gebleken dat P. en Van S. de heer de Boer in Enschede hebben getrof fen. Zij boden aan hem met de auto naar Zutphen te brengen. Op weg daarheen hebben ze de heer de Boer vermoord. Door snel recherchewerk heeft de Hengelose politie de daders gisternacht kunnen horen. Beiden, door de Am sterdamse politie, op verzoek van de Apeldoornse politie, gearresteerd we gens verduistering en heling van een auto, legden een volledige bekentenis af. Roof was de opzet van de gruwe lijke daad. De buit viel echter zeer tegen, want het slachtoffer had slechts f20 by zich en een gouden horloge. Het geld en het horloge hadden de daders zich toegeëigend. Nieuwe Hongaarse uitvinding ter besparing van benzine. Kapitein Endre Suranyi van het Hon gaarse Volksleger heeft patent gekregen op een apparaat, dat volgens de Hon gaarse autoriteiten 15 tot 40 benzine bespaart zonder dat de prestaties van een auto worden verminderd. Volgens het vakverenigingsblad „Nepszava" kan het nieuwe apparaat worden aangebracht aan de carburator van iedere soort auto. De benzineaanvoer wordt automatisch ver minderd of geheel stopgezet wanneer de belasting van de motor wordt vermin derd, wanneer er geremd of wanneer men een heuvel af rijdt. TERUG IN GOES. In zyn dierbaar Zeeland' hoopte hy rust te vinden en hy vertrok naar Goes, waar hy door bakker De Jonge weer gastvry ln zyn woning werd opgeno men. Hier predikte hy weer ais voorheen voor het gedeelte, dat niet by de Chr. Afgescheidenen kerkte, de groep die de oorsprong werd van de Vrye Evange lische Gemeente, juist een eeuw gele den. Enkele jaren later ontstond ook by deze kleine groep onenigheid, toen Ds Buddingh het in zyn hoofd kreeg de psalmen op hele en halve noten te laten zingen. In 't begin gaf dat nogal verwarring, zodat de gemeente gere geld moest „overdoen". Een andere nieuwigheid was de wekelijkse viering van het H. Avond maal, zoals hy dat in Engeland had gezien. De grootste scheuring ontstond ech ter tengevolge van Buddinghs afwij king van de leer. Hy verwierp de goddelijke Drieëenheid, had een an dere opvatting over het geloof en oefende scherpe critiek uit op de Ca techismus. Vroeger predikte hy altijd zeer dogmatisch en zonder voorbe houd de absolute predestinatieleer, nu ging hy overhellen naar de algemene verzoeningsleer, (plm. 1860). Zijn bezwaar was echter meer tegen de theologische termen gericht dan tegen de zaak zelf. Of zoals Dr Gun ning (die een dik boek over hem heeft geschreven) het uitdrukt: „De dwalingen zitten meer in zijn hoofd dan in zijn hart. En tot zijn dood toe heeft Buddingh niet anders gepredikt dan Jezus Christus en dien gekruist". EEN KLEINE GEMEENTE BLIJFT OVER. Aan waarschuwingen heeft het hem niet ontbroken en in déze tijd had Buddingh het vaak zeer moeilijk met zichzelf. Vele leden verlieten zijn kerkgemeenschap, waaronder de meest vermogenden. Maar zij, die bleven, gingen na zijn preken niet ongezegend huiswaarts. Want als hij eenmaal aan 't preken was, gaf hij ondanks zijn in consequent en zonderling gedrag zie- levoedsel mee aan heilbegerige hoor ders. Hoewel de financiële draagkracht der gemeente nu kleiner werd, gebrek werd er niet geleden, schuld werd er niet gemaakt: de offervaardigheid der gemeenteleden was groot. Dit bleek ook bij de stichting van een Christe lijke school, die geheel door eigen le den bekostigd was en waarvan mid den 1861 de laatste rekening betaald kon worden. Als hoofdonderwijzer werd benoemd de heer Bloemendaal; men kon hem geen bepaald salaris garanderen, hij moest het maar met God wagen. En 't heeft hem aan niets ontbroken. Nu begon Buddingh te denken aan de zorg voor weduwen en wezen. Aan de Westwal te Goes had men een huis gekocht, maar de bewoners wilden het niet verlaten, het was een Rachabshuis, een huis van ontucht. Zonder dreiging of dwang, alleen door aanhoudend bid den, verlieten ze het na vier maanden geheel vrywillig. Nu werden er bidstonden gehouden om het geld voor de nieuwe inrich ting bijeen te krijgen en het is er ge komen. Naast de oude naam werd de steen „Rehoboth" in de gevel gemet seld en later by de uitbreiding nog „Eben Haezer". EEN EIGENAARDIGE DOMrNEE. Talrijk zyn de anecdoten die over Ds Buddingh verteld worden. Hij hield er dan ook eigenaardige manie ren op na. Soms kon hy niet preken, „de dominé heeft de Geest niet", fluisterden, dan de mensen elkaar eer biedig toe en ze vonden dat zeer stichtelyk. Hy zat dan te luisteren naar het preeklezen van een ouder ling. Dit was b.v. het geval als er iemand in de kerk was tegen wie hij iets had of als er slecht gezongen werd. Of als er volgens zyn mening „een ban in het leger" was; dan wierp hy zyn preekmantel over de preekstoel en liet de gordynen voor de ramen schui ven, de kerk was in de rouw. De ban werd dan weggebeden of weggezongen. Een vrouw die eens 'n openbaring had gekregen, dat ze met hem moest trou wen, probeerde hy uit de kerk te bidden, een al te opgedirkt meisje be strafte hy midden onder de preek, vrouwen die haar kleine kinderen meebrachten verweet hij dat ze thuis niet voldoende gebeden hadden wan neer die kinderen gingen huilen. Geen wonder dat de mensen wel eens on rustig in de kerk zaten, want plotse ling kon je zonde beschreven of je naam genoemd worden. Talrijk zijn ook de voorbeelden van gebedsverhoring. Kakelende kippen werden stil op zijn gebed toen hij eens in een schuur predikte; de wand luizen in zijn gevangeniscel verdwe nen; een arme vrouw die alleen ka potte stoelen had werd op zijn gebed geholpen, daar er juist een stoelen- matter langs kwam Een onverkwikkelyke geschiedenis was de verwydering met zijn trouwe vriend De Jonge. De aanleiding was alleen maar het woord van diens vrouw, toen Ds Buddingh enkele we ken op reis geweest was: „Wel domi né, wat zijt ge toch lang weggeble ven." Dit argeloos uitgesproken woord viel verkeerd. Toen ze toch bij hem ter kerk bleef komen, probeerde hij haar uit de kerk te bidden en toen dit niet hielp, trachtte hij haar er uit te vloeken door de vloekpsalmen over haar hoofd uit te storten, maar de vloek is niet gekomen. Tenslotte werd bakker De Jonge met heel zijn gezin geschrapt uit het lidmatenboek. Hij legde zijn ambt als ouderling neer en is overgegaan naar de Ned. Hervorm de kerk. In 1870, het sterfjaar van Buddingh, is het nog tot verzoening gekomen, waarvoor de onbesuisde dominé de eerste stap heeft gezet op 't liefelijk pad der verbroedering. Op 10 November 1870 is Ds Bud dingh ontslapen en 6 dagen later on der geweldige belangstelling begraven. Vele goede woorden zijn er bij het graf gesproken, bijzonder liefelijk wa ren de woorden van bakker De Jonge in de Goese Courant ter zijner ge dachtenis. L. v, W. Een Hagenaar zag Dinsdag ln een por tiek een pakje liggen, dat bewoog. De inhoud bleek te zijn een jongetje, dat één dag oud was. Het kindje ia naar een ziekenhuis overgebracht ARNEMUIDEN. Verdwijnt de naam „Roomsestraat"? Dinsdagmiddag kwam de gemeenteraad van Arnemuiden onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, de heer J. Polderdijk, bijeen. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat men bericht had ontvangen van de benoeming van de heer J. v. d. Bos tot burgemeester. De nieuwe burgemeester zal binnen enkele dagen de gemeente be zoeken. Voorts werd meegedeeld, dat de burgerzinlening, die zou worden uitge schreven, vooriopig niet doorgaat, gezien de nationale woningbouwleningen. Het verzoek van de Gerei. Gemeente tot het in erfpacht krijgen van een strook grond by het nieuwe kerkgebouw aan de Spoor straat, werd goedgekeurd. De erfpacht geldt voor 49 jaar. Er zal alleen een pastorie mogen worden gebouwd of een uitbreiding van het kerkgebouw. Aan de Bijz. School werd een voor schot verleend van ƒ21,52 per leerling. Aan het verzoek van de heer F. Meertse om in aanmerking te komen als timmer man werk voor de gemeente uit te voe ren, werd voldaan. Bij de rondvraag bracht de heer J. Joosse de naam „Room sestraat" ter sprake. Hij vond dat een dergelijke naam niet past in een Prot. gemeente. Hy deed een voorstel tot wij ziging van deze naam. O.m. werd als nieuwe naam gedacht aan Langebeeke- straat, om daarmee de nagedachtenis van wylen burgemeester J. Langebeeke te eren. B. en W. zullen in de volgende ver gadering een voorstel doen t.a.v. de naamsverandering. De heer La Soe bracht de woningbouw ter sprake en vroeg B. en W. plannen gereed te hebben om wanneer uit de na tionale lening gelden voor woningbouw worden toegewezen, waarop enige kans bestaat, de plannen klaarliggen. In dit verband werd gesproken over de moge lijkheid van de bouw van duplexwonin- gen waardoor meer gezinnen konden worden geholpen, dan met de bouw van woningwetwoningen. ZIERIKZEE, Bouwplan van circa 100 woningen aangenomen. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig waren de heren Weth. Gerrit sen, en de raadsleden J. W. v/d Doel en Groenendijk. De voorzitter herdacht het verscheiden van het vroegere raadslid de heer H. Minkema. Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.m. een schrijven van het N.V.V., Besturenbond en P.v.d.A. inzake de benoeming van een lid in de Commissie van Advies Soc. Dienst. Het schrijven werd in handen van B. en W. gesteld om nader te worden bezien. Aan genomen werd een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lening ad 2 ton bij de Bank van R. Koole Zn. ad 2 en y8 provisie. De voorzitter deed mede delingen omtrent de woningoouwlemng. De gemeente kan wanneer voldoende ten name van deze gemeente wordt inge schreven, nog 26 woningen bouwen. Ier .ergadering waren ir. rH. Klokke en dt directeur van de Centrale Dienst, de heer Argelo. Zij ontwikkelden een bouw plan dat circa 100 woningen omvat. De raad besloot, in principe dit bouw plan te aanvaarden. Hierna hield de heer M. Haverhoek, commandant Luchtbe schermingsdienst, een causerie over het doel en organisatie van de burgerbe scherming en verdediging in oorlogstijd. Na onderzoek der geloolsbrieven werd de heer M. de Moor als opvolger van de heer J. C. Linders als raadslid toegelaten. Als lid der Industriecommissie werd be noemd de heer A. J. Argelo als lid com missie tot wering van scnooiverzuim en heer Ir. C. Koning, als lid in de badhuis commissie de heer J. Baas. Als leerkracht aan de eerstdaags te openen Beatrix- school (B.L.O.) werd benoemd mej. W. M. van Duuren te Katwijk aan Zee. Een voorstel van de heer Simmers tot het verlenen van ƒ209,— subsidie aan tie gymnastiekvereniging „Olympia" werd verworpen, het voorstel van B. en W. tot het geveu van 100,werd aange nomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5