VANNACHT VALT DE BESLISSING OVER FAURE'S KABINET Van middeleeuws bestuur in de 18e eeuw tot huidige democratie De N. A.V, O. laat het niet bij besprekingen Zó van de weg de lucht in SNIPPER NIEUWSk rr Meisje uit Ovezande overleden na ongeval bij Krabbendijke PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 28 FEBR. 1952 Vertrouwen gevraagd voor moeilijke taak Franse premier wil eind maken aan verspilling van 1 milliard franc per dag Het hele jaar door grootscheepse oefeningen op zee Nieuwe grondverzakking in België De reis van het koninklijk paar Wissekerke 300 jaar Deze zomer herdenking. Bevrijdiogsmonument te Vlissingen wordt op 31 Mei onthuld HUIS is nog graslinneO 40 van 11.50 even slopen van 2.85 nu :en van 3.93 HEMDEN van 2.95 nu ock korte en HEM- 1.95. r éénmaal 1 lebben voor KENS en ij aan mor- het kraam iterlockhuis. Uitgave i Sighting „Zeeuwsch Dagblad". H.-jfcJkantwr Goes, L. Vorststr. SO, TeL 2138, bfl geen gehoor voor 2iverten2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren VDssingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2108 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S Hartjes Vlissmgen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.30 u., onder 18.18 u. Maan op 8.30 u., onder uur. Hoogwater op Vrijdag 29 Febr.: Vlissingen: 4.23 u. 2.10 m., 16.51 u. 2.06 m.; Terneuzen: 4.55 u. 2.27 m., 17.21 u. 2.23 m.; Wemel- dinge: 6.18 u. 1.65 m., 18.39 u. 1.72 m.; Zierikzee: 5.59 u. 1.40 m., 18.26 u. 1.47 m. EERHERSTEL NAZI'S IN MUNCHEN. De gemeenteraad van München heeft het besluit genomen, dat vrijkomende functies in de gemeentediensten bij voorkeur bezet moeten worden door beambten, die wegens hun vroegere lidmaatschap der Nazi-party uit de ge meente-dienst zijn ontslagen. Het op zienbarende besluit werd verdedigd met het argument, dat de vroegere Nazi's mogelijk een ondergrondse be weging zouden gaan vormen. Critici zijn daarentegen van mening, dat Munchen nog niet vergeten kan, dat het eens „de hoofdstad der beweging" is geweest. Zeven millioen voor opheffing woningnood beroepsmilitairen. Minister Staf overweegt van de be grotingen van Marine en van Oorlog tezamen dit jaar een bedrag van 7 mil lioen gulden te bestemmen ter voor ziening in de woningnood van het mi litaire beroepspersoneel en ter ver mindering van het bedrag aan ver plaatsingskosten in komende jaren. Overleg met zijn ambtgenoten van Fi nanciën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting is hieromtrent gaan de en de verwachting bestaat, dat een aanzienlijk aantal weningen, in het bijzonder, bestemd voor militair perso neel, met medewerking van beide ambtgenoten tot stand zal komen. De bouwvoorziening in reeds vergevorder de plannen van bepaalde gemeenten zal naar verwachting aldus verzekerd kunnen worden, aldus de minister in e Memorie van Antwoord aan de te Kamer. Woensdagavond heeft de Franse premier, Faure, aan niet minder dan 20 clausules van zijn ontwerpbegroting de vertrouwenskwestie verbonden. Aan gezien volgens de grondwet 48 uur moet verlopen tussen het stellen van de vertrouwenskwestie in de Kamer en de stemming, zal eerst in de nacht van Donderdag op Vrijdag over deze clausules van Faure's ontwerp, en over zijn Kabinet, worden beslist. In zijn 135 clausules tellende begroting, die een bedrag van 3620 milliard francs bedraagt, tracht Faure een einde te maken aan verspilling van on geveer 1 milliard franc per dag. Door een belastingverhoging van 15 procent wil de Franse premier nu 184 milliard franc binnen krijgen. Tevens tracht hij de inkomsten met 44 milliard te verhogen door verscherping en ver snelling van de belastingheffing. Bij de stemming zal de regering de communisten en de Gaullisten sa men ruim een derde van het aantal af gevaardigden tegenover zich vin den. De meeste afgevaardigden van de partij van Faure, de radicalen, en de meeste gematigd conservatieven staan vijandig tegenover nieuwe belastingen; zij eisen grotere bezuinigingen in de genationaliseerde industrieën, die met verlies werken. Woensdag heeft Faure de afgevaar digden meegedeeld, dat defensie-uitga ven onmiddellijke voorschotten uit de schatkist eisen. Terwijl in de Nationale Vergadering de strijd om de begroting gaande was, opperden regeringaanhangers Woens dag in de wandelgangen, dat de rege ring mogelijk bijzondere maatregelen van de vergadering zal moeten vragen om te voorkomen, dat de schatkist leeg raakt voor de begroting zal zijn goed- Een omvangrijk programma van meer dan dertig maritieme en amphibische oefeningen voor de zeestrijdkrachten van de landen van de Noord-Atlan tische Verdrags Organisatie is thans opgesteld. De oefeningen, die dit jaar reeds in de Engelse wateren en de Middellandse Zee werden gehouden, be horen tot dit programma, dat zich uitstrekt over het gehele jaar 1952, met als hoogtepunt de zomeroefeningen. Het programma omvat verdediging van convooien, anti-onderzeeboot operaties, mijnenleggen en mijnenvegen, bombardementen en amphibische oorlogsvoering. Aan de manoeuvres en oefeningen zal worden deelgenomen door Groot- Brittannië, de Ver. Staten, de Euro pese landen aan de kusten van de At lantische Oceaan en de bij de Noord- Atlantische gemeenschap aangesloten landen aan de Middellandse Zee. Er wordt verwacht, dat de landen op gro tere schaal zullen deelnemen dan in voorgaande jaren. De zeestrijdkrach- ten van de Ver. Staten in de Europese wateren zullen ook in actie komen en waarschijnlijk zullen zij, voor de eer ste keer, deelnemen aan gemeenschap pelijke oefeningen in het Atlantische zeegebied. Ten Westen van Groot-Brittannië, in Het Kanaal en in de Noordzee zal in Juni een grootscheepse koopvaardy- beschermingsoefening worden gehou den, die de belangrijkste oefening wordt van het jaar. Zij wordt aange duid als „Castinets" en zal, naar men aanneemt, de meest vergaande van de in dit gebied gehouden Noord-Atlan tische oefeningen zijn, en tevens ook iii - Een jaar met aftrek is gisteren ge ëist tegen de 24-jarige soldaat B. P. uit Amsterdam die in Januari 1948 zich onttrokken heeft aan uitzending naar Indonesië. Hij keerde niet terug van inschepingsverlof, maar dook tot 28 November 1951 onder. In de Wie- ringermeer is men op het ogenblik be zig met het uitgraven van een, ver moedelijk uit de 16e eeuw daterend, scheepswrak. Het is een eikenhouten schuit van 6 meter breed en 25 meter lang. In het scheepslichaam werd reeds 'n hertengewei en diverse aardewerk- scherven gevonden. Het is het grootste wrak dat men tot op heden in de voor malige Zuiderzeebodem heeft gevon den. Dank zy een actie van de die renbescherming, politie en de land bouwende stand zijn in Hengelo alle kettinghonden bevrijd van hun kluis ters. In de gevallen waarbij het wen selijk werd geoordeeld de hond niet geheel los te laten, werd het dier aan een lange looplijn gelegd. Israël heeft Rusland verzocht de emigratie van Joden toe te staan. Bij een jun gle-gevecht op Malakka is de Chinese guerilla-leider Ah Peng, op wiens hoofd een prijs van tienduizend dollar was gesteld, doodgeschoten. Hij was de politieke commissaris van een groep van het (rode) „Maleise volksleger voor de bevrijding". Men noemde hem ook wel „de koffiekoning" omdat hy vaak zijn manschappen verzocht geva ren te doorstaan om koffie in de ste den te gaan halen. Drie vliegers van een, boven de Stille Oceaan ontplofte, reuzenfort zijn gisteren door een Ame rikaans oorlogsschip opgepikt. Ze dre ven rond'in een rubberbootje. Naar ze ven andere leden van de bemanning Wordt nog gezocht. Volgens de New York Times streeft de Britse regering naar de instelling van een Amerikaans —Brits strategisch luchtcommando „nu aan beide zijden van de Oceaan de nieuwste wapens ter beschikking zul- 'en komen". Prins Bernhard zal naar mag worden verwacht over enkele da gen zijn werkzaamheden kunnen her vatten. 1 de doeltreffendste op operationeel ge bied. Te dien einde zal een groot aantal oorlogsschepen van verschillende lan den samenkomen, waaronder schepen van Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Denemarken, Groot-Brit tannië en wellicht ook de Ver. Staten. By deze oefeningen zijn convooien in de kustgebieden en op de Oceaan be trokken, terwijl vliegtuigen van vlieg kampschepen en walbases eveneens 'n belangrijke rol spelen. Voorts zal begin Maart in de Britse wateren het tweede gedeelte van de mijnenveegoefening „Bandeau" wor den gehouden; het eerste deel van deze oefening had plaats in Januari van dit jaar by Harwich. Hieraan nemen van Nederlandse zijde Hr Ms mijnenvegers „Borndiep", „Hollands Diep", „Mars diep", „Ooster-Schelde", „Texelstroom" „Volkerak" en „Wester-Schelde" deel onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse A. J. Bos. In da Middellandse Zee worden ge durende het voorjaar en de zomer enige convooi-oefeningen en de jaar lijkse oefening ter verdediging van Malta gehouden. gekeurd. Zy menen, dat de regering mogelijk gedwongen zal zyn toestem ming te vragen om de limiet op voor schotten van de Franse Bank aan de schatkist in 1947 bepaald op 175 milliard francs te verhogen. Een week geleden was de schuld van de schatkist aan de Bank 169 milliard franc. De nieuwe belastingen en bezuini gingen zyn grotendeels ontworpen om de deze week door de N.A.V.O. te Lis sabon bepaalde militaire uitgaven te kunnen bekostigen. Aan het begin van het jaar zyn de staatsuitgaven voor burgerlijke doeleinden reeds goedge keurd. Faure's taak is des te moeilijker, omdat hij heeft moeten toegeven, dat de herbewapemngskosten mogelijk ge durende het jaar nog zullen stijgen. De nieuwe belastingen en bezuinigin gen zouden dan niet voldoende meer zijn om deze kosten te dekken. Om zich van een meerderheid in de vergadering te verzekeren dient pre mier Faure de wens van de radicalen en conservatieven om particuliere on dernemingen niet te veel van de lasten der herbewapening te laten dragen te rijmen met de eisen van socialisten en volksrepublikeinen, dat de levensstan daard van de arbeiders dient te wor den beschermd. SIR FRANKS WEIGERT POSITIE BIJ N.A.V.O. Lester Pearson, de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft de plaatsvervangers der N.A.V.O. ver zocht zo spoedig mogelijk te vergade ren dit zal waarschijnlijk morgen of Zaterdag gebeuren teneinde overleg, te plegen over de weigering van Sir' Oliver Franks, om secretaris-generaal der N.A.V.O. te worden. Pearson zelf wenst de post evenmin te bekleden. Gisteravond heeft zich een nieuwe grondverzakking te Zichem-Zussen- Bolder voorgedaan. De Daalstraat is over een lengte van een tiental meters ingestort. Daardoor lopen opnieuw vijf huizen gevaar. Men verwacht nog meer verzakkingen. VANDAAG GAAN DE „KLOKKEN VOOR AMERIKA" SCHEEP. Klein carillon zal voorlopig de plaats van het officiële geschenk Innemen. Het carillon, dat Koningin Juliana namens de Nederlandse bevolking aan de Ver. Staten zal aanbieden, zal van daag met de „Amsteldijk" van de Hol- land-Amerika lyn verscheept wor den. Dit is echter niet het werkelijk ca rillon, maar een klein, dat uit 32 klok ken bestaat en op 3 April a.s. door de Koningin aan president Truman zal worden aangeboden als symbool van het nationale geschenk. Het blyft in Meridian Hill Park opgesteld staan en zal daar worden bespeeld tot het tijd stip, waarop het werkelyk carillon, dat uit 49 klokken bestaat waarvan de elf grootste de provinciën en 38 klei nere de bevolkingsgroepen voorstellen zjjn definitieve plaats in Washington heeft gevonden (vermoedelijk om streeks Kerstmis). Het kleine is gratis ter beschikking gesteld voor dit doel door de Neder landse carillongieters. Het weegt 5J/4 ton en is opgehangen in een klokke- stoel naar Fries model. Maandag j.l. werd het bespeeld door de heer Staf Nees, directeur van de beiaardierschool te Mechelen, het enige opleidingsinstituut van beiaar diers ter wereld. Deze sprak zijn vol doening over de harmonische opbouw van dit kleine carillon uit. Op 2 April zal de reis beginnen van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Ver. Staten. Dr J. H. van Royen, Nederlands ambassadeur in de Ver. Staten en mr J. Visser, chef-pro tocol van het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gisteren naar New York vertrokken om het be zoek voor te bereiden. Dr van Royen verklaarde bij zijn vertrek, dat de Koningin en de Prins zich per vliegtuig onmiddellijk naar Washington zullen begeven. Eerst la ter zullen zij New York bezoeken. De 120 jaar oude rystpellerij van Wessanen's koninklijke fabrieken N.V. te Wormerveer zal wegens gebrek aan grondstoffen in Mei worden stopge zet. 80 a 90 man van het 150 man tel lende personeel worden ontslagen. Auto vloog door spoorbomen Naderende dieseltrein tijdig tot stilstand gebracht Op de overweg tussen Krabbendijke en Rilland-Bath is Dinsdagavond om streeks half elf een Chevrolet-personenauto met tien inzittenden, die terug keerden van het carnaval in Bergen op Zoom, door de neergelaten spoor bomen gevlogen. Twee meisjes werden zwaar gewond en moesten in allerijl naar het ziekenhuis „Sint Joanna" te Goes worden vervoerd, waar één hun ner, mej. J. Goense uit Ovezande gisterochtend is overleden. naderende vrachtauto tot stilstand te Was dit ongeluk reeds vreselijk de anderen acht inzittenden kregen al len eveneens kwetsuren een ern stiger ongeval is afgewend, doordat men tijdig de dieseltrein naar Vlissin gen, die moest passeren tot stilstand kon brengen. Een vernielde spoor boom lag namelijk dwars over de rails geslingerd. De auto een huurwagen uit Goes werd bestuurd door A. Steyn uit Hoedekenskerke. By hem zaten zijn broers P. S. en J. S. en zyn neef J. S. uit Hoedekenskerke. Voorts twee jon gelui de W. uit Baarland, de heren J. van 't W. uit Ovezande en N. V. uit Biezelinge alsmede de dames L. van 't W. en J. G. uit Ovezande. Volgens de overwegwachter, die het ongeval zag gebeuren, is de auto in volle vaart door de bocht voor de over weg gekomen en met grote kracht door de afsluiting gevlogen. Twintig meter verder kwam de vernielde wa gen tot stilstand. De overwegwachter toonde grote te- genwoordig beid van geest. Hij wist 'n zone. brengen en eveneens de dieselbestuur der met een lamp te waarschuwen. Direct heeft de man toen, samen met de uit 'n hoofdwonde bloedende auto bestuurder en de bestuurder van de vrachtwagen de obstakels van de rails verwijderd. De trein had slechts tien minuten vertraging. Medische hulp was spoedig ter plaat se. De doktoren Nome en v. d. Doel uit Krabbendijke verzorgden de eerste hulp. De Rijkspolitie de districtscom mandant majoor W. H. van Ballegoyen de Jong was aanwezig in tegenwoor digheid van de subs. Officier van Jus titie, mr J. L. Andreae heeft 't on geval dezelfde avond nog gereconstru eerd. Volgens de bestuurder van de Chevrolet zouden de remmen van de wagen hebben gehaperd. Koning Leopold zal samen met een Frans-Columbiaanse wetenschappelij - ke expeditie een reis maken naar de bronnen van de Orinoco en de Ama- Driehonderd jaar geleden kwam de bedijking van de Wissekerkepolder tot stand. Lange jaren, nadat de stormvloeden in 1530 en 1532 Noord- Beveland overspoelden, had het land daar woest en ongerept gelegen. Slechts de toren van de oude welvarende plaats stond er nog in dit ge bied van schorren en slibben, waar bij iedere vloed de kreken volliepen, Hier en daar zwierf een herder met een kudde schapen over de schorren. Het was in het midden van de gouden eeuw dat de ambachtsheren van Wissekerke en Geersdijk octrooi aanvroegen om land in te dijken. Elf November 1651 kwamen de heren te Middelburg bijeen ter vaststelling van de voorwaarden waarop de schorren „tot eenen vasten coorenlande" dienden gebracht te worden. De zaak werd beklonken en dra ging men over tot het indijken van de Wissekerkepolder. O. heer M. P. de Bruin uit Middelburg beschrijft in zijn boekje - Wissenkerke - het ontstaan van het dorp driehonderd jaar geleden en de geschiedenis van deze Noordbevelandse plaats. Dit hoekje zal door het gemeentebestuur tegen een klein bedrag aan de bevolking ter beschikking worden gesteld. Maar hierbij wordt het niet gelaten. Wissekerke is van het plan het 300-jarig bestaan niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Een definitief pro gramma van de feestelijkheden is nog niet vastgesteld, maar Dinsdagavond be sloot de Oranjevereniging de herdenking plaats te doen hebben in de tweede helft van Juni. En niet alleen het 300-jarig be staan, maar ook het feit dat het dorp een nieuwe riolering heeft gekregen en voorzien Is van een keurige nieuwe be strating een aanzienlijke verbetering voor het doorgaande verkeer en ruime trottoirs is een aanleiding om de bloe metjes een weinig buiten te zetten. GESCHIEDENIS. Het is met het oog op deze feestelijk heden, dat we nu een blik in het ver leden slaan en zien hoe de bestuursvorm van de heerlijkheden Wissekerke en Geersdijk zich ontwikkelde tot het de mocratisch bestuur van de huidige ge meenteraad. Al gauw verrezen de eerste huizen in de nieuwe polder. Zo werd in 1655 een hoekhuis gebouwd in de Voorstraat. Ge stadig breidde de bevolking zich uit en 30 April 1658 besloten de ambachtsheren een college van schout en schepenen aan te stellen, in plaats van de dijkgraaf en de gezworenen. Lenaert van Merenburch was de eerste schout. Ook het kerkelijke leven ontwikkelde zich in het nieuwe dorp. De bevolking was op Colijnsplaat aangewezen om naar de kerk te gaan. Maar op 28 Mei 1660 wordt ds Merizon van Colijnsplaat ge machtigd om naar Middelburg te gaan en voor de classis te pleiten voor de komst van een predikant naar Wisse- Wissekerke Een kijkje op de Dorpsdyk. kerke. 0 Januari 1661 wordt de eerste preek in het dorp gehouden door ds Me rizon en een maand later doet de „Eerw. en Godtsalige Johannus Lievens" zijn in trede als predikant. Maar nog zijn de Wissekerkers niet tevreden, want de kerkdiensten worden nog in een boeren schuur gehouden. Weer wordt er onder handeld met Middelburg en het moet omstreeks 1670 geweest zijn, dat men het nieuwe kerkgebouw kon openen. MIDDELEEUWS BESTUUR. Hoewel het dorp zich steeds» verder uitbreidde, was het bestuur nog steeds op Middeleeuwse leest geschoeid. De am bachtsheren deelden de lakens uit en be noemden de schout en schepenen, voor wie zij de richtlijnen uitstippelden. En deze richtlijnen waren niet mis. Zo gold sinds 1694 deze Middeleeuwse bepaling: „Alle op- en ingesetenen sullen alle ja ren een dagh of twee uiterlyck ten dien ste van het ambagt moeten wereken Geen wonder dat de bevolking deze macht van de heren op de duur niet meer nam en er in 1787 een oproer uitbrak. De Franse revolutie kwam en het was na een regen van bepalingen, dat in 1798 de Fransen met één pennestreek een ein de maakten aan de heerlijke rechten. Voor het bestuur van de plaats betekende dit een drastische ommekeer en een nieuwe ontwikkeling, die haar voltooiing vond in de Gemeentewet van Thorbecke. DE HISTORIE HERHAALT ZICH. De Franse bezetting verliet begin De cember 1813 het eiland. Enige dagen la ter trachtte een Franse marine-aldeling weer op het eiland te landen, maar „een vereenigde drom burgers, landlieden en arbeiders met geweren, stokken en rie ken gewapend" verhinderde deze landing bij het Kamperlandse veer. De Noord- bevelanders maakten 16 man gevangen. De geschiedenis herhaalt zich: Op Dolle Dinsdag verlieten de Duitsers het eiland. Evenals in 1813 kwam een marinebiot uit Veere opdagen, die door de onder- grondsen beschoten werd met buitge maakte Duitse geweren. Mitrailleurvuur deed de moedige partisanen terugtrek ken. In vogelvlucht gingen we de historie van Wissekerke na, het dorp, dat in deze drie eeuwen uit groeide tot een welvarende plaats en waarvan de bewoners niet zon der reden het 300-jarig bestaan waardig hopen te herdenken. /iis Acmand tegen ae inzittende van het links onder afgebeelde voertuig zou zeggen: „Vlieg op!", dan zou hij tot zijn grote verbazing moeten constate ren, dat aan zijn al of niet vriendelijk gemeende uitnodiging prompt gevolg zou worden gegeven. Voorzien van vleugels, staart en schroef (aan de achterzijde) verandert dit vehikel n.l. in een zeer luchtwaardig vliegtuig, dat we op de bovenste foto met een snel heid van bijna 180 km per uur over zijn op de grond staande „grote broer" zien razen. Op de grond bereikt de „vliegende auto" een snelheid van ruim 137 km per uur. De motor heeft een vermogen van 125 P.K. Het pla fond bedraagt ruim 3600 meter. De Moulton Taylorfabriek te Oakland in Californië, die de „Aerowagen" con strueerde, hoopt haar in serie te kun nen vervaardigen tegen de prijs van 4000 dollars. Vlissingen gaat op Zaterdag 31 Mei a.s. de dag voor Pinksteren een nieuwe invasie van de Commando troepen beleven. Het wordt ditmaal „a peacefuli invasion" (een vredelie vende invasie), zoals een der officie ren het in een brief aan bet gemeente bestuur noemde. Op die middag zal 't bevrijdingsmonument, dat momenteel door de beeldhouwer Titus Leeser in Ommen wordt vervaardigd, worden onthuld in tegenwoordigheid van tal rijke leden van het 4e Commando, die op 1 November 1944 de landing uit voerden, die leidde tot de bevrijding van de Scheldestad. De Britse admiraliteit heeft reeds alle medewerking toegezegd en heeft tevens een torpedoboot jager beschik baar gesteld voor het vervoer. Aange zien ook een 150 Fransen deel uit maakten van het 4e Commando is ge vraagd om ook deze manschappen en officieren met een Franse torpedoboot- jager naar Vlissingen te brengen. Na de onthulling zal door het ge meentebestuur een maaltijd worden aangeboden, alsmede een gezellige avond. De volgende dag zal waar schijnlijk een* tocht over Walcheren worden gemaakt. Een tiental Nederlanders, die bij de Commando's tijdens de landing waren ingedeeld, zyn eveneens uitgenodigd. Onder hen bevindt zich de vroegere Inspecteur van Politie van Vlissingen Van Nahuijs, die destijds als gids op trad. Hema-pand in Haarlem door brand geteisterd. In de afgelopen nacht te 1 uur is de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in het grote winkelpand van de Hema aan de Kruisstraat. De brand was ontstaan in een etalage. Toen de brandweer ver scheen, sloegen de vlammen tot aan de nok van de gevel. Men had het vuur aan de buitenzijde spoedig onder de knie. Het vuur had zich intussen over het pand verspreid en richtte veel schade aan. Via een trap bereikte het de eerste verdieping, waar de lunch room is gevestigd. De schade is aan zienlijk. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Tot half 12 had personeel gewerkt ter voorbereiding van een speciale reclameweek. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige Noordelijke tot Noord-Oostelyke wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1