NEDERLANDS AANDEEL IN NAVO: 66 MILLIOEN GULDEN Brandende lompenloods bedreigde woonhuizen Dr J. Schouten spraK te Kamperland „EET MEER FRUIT" vertelden de Zeeuwen in Rotterdam Voor aanleg van vliegvelden en verbindingscentra FAURE krijgt meerderheid Britse defensiebegroting op 1346 millioen Pond vastgesteld 4 NIEUWS' Man doodde zijn huishoudster (PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Schild tegen agressie" Onze defensie* Proces tegen Marie Besnard verdaagd Vuurzee op de eilanden te Amsterdam Er werden nieuwe wapens genoemd Politiek een zaak van geloofsovertuiging Honderden huisvrouwen woonden fruitteeltavond bij Zon in haar loop bespied Schoolkinderen aan groot gevaar ontsnapt Indonesische delegatie zou teruggeroepen zijn Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen Van tier Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2106 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 26 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A> v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.34 u., ondei 18.14 u. Maan op 8.05 u., onde* 21.31 u. Hoogwater Woensdag 27 Febr.j Vlissingen: 3.01 u. 2.30 m., 16.10 u. 2.20 m.; Terneuzen: 3.35 u. 2.49 m., 16.02 u. 2.53 u.; Wemel- dinge: 5.01 u. 1.82 m., 17.26 u. 1.95 m.; Zierikzee: 4.45 u. 1.54 m., 17.16 u. 1.68 m. T ANDS DEFENSIE is voor 1 3 •*-' een program van anti-revo- ïtionaire beginselen geen aanhangsel, naar hoofdbestanddeel. En dat wel onder het drievoudig gezichtspunt: van protest tegen het cosmopolitisme; van protest tegen de overmacht van het stoffelijk geweld; en van protest niet minder tegen het voorbij zien van God in de geschiedenis der na tiën." Het was met deze woorden, dat dr Abr. Kuyper in „Ons Program" de reeks zijner artikelen over de land- verdediging aanving. „En inderdaad" aldus dr J. J. C. van Dijk in een artikel in „Schrift en Historie" „geen aanhangsel, want het gaat om niet minder dan om de handhaving van „onze nationale zelfstandigheid", een goed van zo hoge ■vaarde, dat aan de middelen tot ver lediging daarvan een belangrijke ilaats toekomt in een partijprogram, at uitgaat van de erkenning van Gods juvereiniteit en van de leiding Gods i de historie." En zo behoeft het dan ook niet te erwonderen, dat de partijprograms er drie Protestants-Christelijke par- jen over 's lands defensie geen on- uidelijke taal laten horen. De Anti-Revolutionaire Party zegt n Art. 20 van haar Program van ieginselen: „Kracht tot handhaving onzer nationale zelfstandigheid zoekt zij allereerst in de versterking van het nationale besef, onder meer door be vordering van de kennis onzer histo rie, en voorts in de instandhouding ener weermacht te land en ter zee, zo voor het moederland als voor de overzeese gewesten, die waarborg biedt voor de handhaving van orde en rust binnenslands, die in staat stelt tot nakoming onzer nationale ver plichtingen, en die, naarmate van ons vermogen, onrechtmatig buitenlands ;eweld kan wederstaan". De Christelijk-Historische Unie ver- laart in Art. 25 van haar Beginsel- rogram: „Ter beveiliging van de na- onale en geestelijke goederen van et Nederlandse volk en van het oortbestaan van het Ryk (Neder- nd, Suriname, de Nederlandse An- illen en Nederlands Nieuw-Guinea) ïeeft de Overheid de plicht ter zee, te land en in de lucht een krijgsmacht in stand te houden. De sterkte van de Nederlandse strydkrachten worde mede bepaald door de internationale verhoudingen, waarby gelet dient te worden op de militaire behoefte en de financiële en economische mogeliik- heden". Terwijl Art. 17 van het Program der Staatkundig-Gereformeerde Par ty luidt: „De overheid drage op doel treffende wy'ze zorg voor de defensie des lands, beide door leger en vloot, ook al hebbe zij te waken tegen tome loze opdrijving der krygslasten". Geen onduidelijke taal dus in deze drie Partyprograms. (~)OK MEERDERE der andere poli- tieke partijen in ons land wijden vry ruime aandacht aan 's lands de fensie. Zelfs de Party van de Arbeid ver klaart in Par. IX van haar Beginsel program: „Recht en gezag zullen in de internationale samenleving, met uitsluiting van elke eigen richting, moeten worden gehandhaafd door 'n Internationale macht. Teneinde aan de verplichtingen te dezen opzichte te kunnen voldoen, is mede een Neder landse gewapende macht nodig, die doelmatig en in democratische geest functioneert. Bovendien kan voorals nog de bescherming van rechtmatige Nederlandse belangen tot de taak dier gewapende macht worden gerekend". Zelfs de Party van de Arbeid, zei Ik daareven. Want velen, die tot haar behoren, nebben in de vooroorlogse dagen, toen ze verenigd waren in de S.D.A.P., meermalen geheel andere klanken laten horen. In December 1927 zei de socialist Van Zadelhoff in de Tweede Kamer: „Als, ondanks onze propaganda, ons leger in stand biyft en de oorlog komt, dan wete de Minister, dat hy ep ons niet kan rekenen. Ik hoop, Jat wij dan in staat zullen zyn alle oerekeningen in de war te sturen; als er oorlog komt, dan zullen wy pro beren door massale weigering, des noods door algemene werkstaking, die onmogelijk te maken". heer Albarda, in die dagen Voorzitter van d-> socialistische Twee de Kamerfractie, verklaarde in 1930 op een demonstratief congres van de S.D.A.P. en het N.V.V., „dat, wanneer de Regering de misdaad van de oor log zou ontketenen, daartegen elk doelmatig middel geoorloofd is, ook al valt het ver buiten het wetteliik geoorloofde". Overal werd de leu e „Geen mpn e® geen cent!" aangeheven, overal werd de „nationale ontwapening" ge- Predikt. Men zag bij reien demonstratief de „gebroken geweer"-insignes verschij- En bondgenoten uit velerlei kamp floten zich bij de ontwapeningspredi- Kers aan. artikel1 ^aarover na^er in een volgend N' J. Hs. p Volgens welingelichte kringen te v gdad zal het Iraakse leger spoedig an Engeland modern materieel voor gers ll--maC^t °ntvanSen. Iraakse vlie- lekl DE ATLANTISCHE RAAD heeft, naar van bevoegde zijde wordt vernomen, overeenstemming bereikt over de verdeling der kosten van het programma voor het aanleggen van vliegvelden en verbindings centra. Van de totale kosten, die geraamd zijn op 435.600.000 dollar zal Nederland 17.360.000 dollar betalen dat is bijna 66 millioen. Amerika neemt het grootste aandeel op zich en wel 182.000.000 dollar. Frankrijk en Groot-Brittannië betalen leder 56 millioen dollar, Italië 33.600.000 dollar, België 28.000.000, Canada 22.680.000, Denemarken 17.080.000, Noorwegen 12.880.000 dollar. De cijfers voor de andere landen zijn nog niet bekend. De veertien landen van de N.A.V.O. hebben besloten een nieuwe organisa tie op te richten met Parijs als hoofd kwartier. Sir Oliver Franks, de 47- jarige Britse ambassadeur te Washing ton is gekozen voor de functie van se cretaris-generaal van de nieuwe orga nisatie. Volgens een Britse functiona ris heeft Sir Oliver 48 uur de tyd ge kregen om een beslissing te nemen. In een door de Atlantische Raad uit gegeven communiqué wyzen de leden van het Noord-Atlantische Pact er met nadruk op, dat het verbond gesmeed is „als schild tegen agressie". Zyn eer ste doel is de vrede en de gewapende macht, welke met gezamenlyke in spanning door de leden wordt opge bouwd, zal slechts gebruikt worden voor de defensie der landen en de vei ligheid van hun volken. Gezegd wordt dat „het wederzijdse begrip en het gevoel van kameraad schap, welke de leden wensen te zien groeien niet bereikt kunnen worden door regeringsdaden alleen. Alle bur gers kunnen hun rol spelen by de ver eniging van de volken in één Atlan tische gemeenschap, die in steeds toe nemende mate de vruchten van vrede, vryheid en voorspoed zal afwerpen. De ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Engeland en Frank- rqk zijn in besloten vergadering bij- eengekomen, om de kwestie Duitsland te bespreken en een drie-mogendhe- den-verklaring over Oostenrijk. Naar men verwacht zullen de drie ministers een formule goedkeuren, volgens welke West-Duitsland een be drage van 11.250.000.000 mark aan de Europese defensiegemeenschap zal le veren. In het slotcommuniqué wordt een overzicht van de werkzaamheden ge geven. Onder meer wordt melding ge maakt van de toelating van Grieken land en Turkqe. De besluiten en over eenkomsten vloeien voort uit resulta ten van vroegere vergaderingen. De Raad zegt voorts nota te hebben geno men van de Paryse conferentie over de Europese defensiegemeensehap en het rapport van de Westelyke bezet tende mogendheden over de contrac tuele overeenkomsten met West-Duits land. De beginselen van de Europese de fensiegemeenschap zyn goedgekeurd evenals de schikkingen voor de samen werking tussen deze organisatie en de N.A.V.O. Men heeft zich verbonden aan we- derzydse beveiliging van de leden der twee organisaties te garanderen. Deze verplichtingen behoeven ech ter de ratificatie volgens de constitu tionele procedure door de onderschei dene landen. Besloten is, dat de N.A.V.O.-stryd- krachten van Griekenland en Turkije via de opperbevelhebber voor Zuid- Europa onder bevel zullen komen van de opperbevelhebber der strijdkrach ten in Europa. De marinestrijdkrach ten beider lanaen zullen voorlopig on der bevel blyven van de nationale op perbevelhebbers, in nauwe samenwer king met de andere marinestrydkrach- ten in de Middellandse Zee. De per manente commissie heeft opdracht het vraagstuk van het opperbevel over de marmestrydkrachten in de Middel landse Zee te bestuderen en op de vol gende vergadering van de Raad rap port uit te brengen. De Raad keurde voorts een rapport goed van de commissie voor de Atlan- sche gemeenschap, ingesteld te Otta wa, waarin aangedrongen wordt op economische samenwerking, uitbrei ding en liberalisatie van de handel en het uitwerken van mogelijkheden om nauwer samen te werken met andere lichamen, zoals de Organisatie voor Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Vanochtend vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering het wetsont werp der regering inzake de gUjdende loonschaal met 355 tegen 246 stemmen goedgekeurd. Hierdoor is een ernstige bedreiging van het bestaan van het Kabinet-Faure afgewend. Het proces tegen Marie Besnard, die verdacht wordt van het vergiftigen van elf personen, is gisteren verdaagd. De rechtbank heeft gevolg gegeven aan de eis van de verdediging, dat de iyken opnieuw worden onderzocht. Het proces zal vermoedeiyk in Juni worden voortgezet. Prof. Piedelievre van de Par ij se me dische faculteit is met de leiding van het nieuwe onderzoek belast en moet binnen twee maanden verslag aan de rechtbank uitbrengen. Bq het horen van het besluit van het Hof kuste Marie Besnard, in het zwart gekleed omdat zy nog over haar „dier bare overledenen" rouwt, haar advo caat, Gautrat, wiens aanval op de „zor geloosheid" en „knoeiboel" van de scheikundigen der politie aanleiding is geweest tot het besluit van het Hof om een nieuw scheikundig onderzoek te gelasten. DOODSTRAF VOOR ECHT PAAR ROSENBERG BEVESTIGD. Gisteren heeft het Amerikaanse Fe derale Hof van Beroep de over het Amerikaanse echtpaar Rosenberg uit gesproken doodstraf bevestigd. Julius Rosenberg en zijn echtgenote, Ethel, werden in April 1951 wegens atoom- spionnage veroordeeld. Het was de eerste maal dat een Amerikaans bur gerlek gerechtshof in vredestyd we gens spionnage de doodstraf oplegde. Sedert de veroordeling in April j.l. worden Rosenberg en zyn vrouw in Sing-sing gevangen gehouden. Gisteravond omstreeks kwart over acht sloegen de vlammen uit het dak van een houten lompenloods aan het Wittenburgerhoofd op de eilanden te Amsterdam. De loods, 1200 vierkante meter groot, die In een aantal afdelin gen was verdeeld, ls volledig uitge brand. Met niet minder dan 21 stralen, een waterkanon en een handnevelkanon, wérd het vuur van vier kanten bestre den. Tegen tien uur gisteravond was de brandweer zo ver gevorderd, dat er geen kans voor uitbreiding meer be stond. De loods (eigendom van de gemeen te Amsterdam) was in gebruik by de lompenhandel N.V. Tex en de poets doeken firma Koopman Schuurman. De brand ontstond in het deel dat bij de N.V. Tex als opslagplaats voor ba len lompen werd gebruikt. Een 24-jarige schilder ontdekte dat een aantal balen lag te branden. Hy poogde deze met inmiddels verschenen assistentie te blussen, doch het vuur, dat door de binnenstromende buiten lucht werd aangewakkerd en zich reeds spoedig een weg door het dak baande, noopte de mannen zich ijlings terug te trekken. De loods lag volkomen ingebouwd door woonhuizen. Slechts aan een kant de Kattenburgervaart, kon de brand weer direct water in het vuur werpen. In het verenigingsgebouw van het eiland, dat slechts door een smalle gang van de brandende loods was ge scheiden, waren vele clubs bijeen. Dank zij het rustige optreden van de beheerder ontstond er gaen paniek en verlieten allen het gebouw toen de brand op zijn hevigst was. „Speruren" voor de jeugd van Marken. Op het eiland Marken zullen de jongens en meisjes onder 18 jaar voortaan van 's avonds 11 tot des morgens 5 uur binnenshuis moe ten zqn. De gemeenteraad heeft dit besluit genomen, daar de baldadigheid op het eiland de laatste tyd grote vormen aannam en het meerma len gebeurde, dat jongens en meisjes van dertien en veertien jaar nog tegen middernacht op straat werden aangetroffen. Maandag zijn de cijfers van de Britse defensie-begroting bekend gemaakt. De uitgaven voor 19521953 werden geschat op 1346 millioen pond (ongeveer 15 milliard gulden), als volgt te verdelen: Do vloot 357 millioen pond (een verhoging van 79 millioen pond in ver gelijking met het vorige belastingjaar), het leger 521 millioen pond (103 mil lioen meer dan vorig jaar) en de luchtmacht 468 millioen pond (139 millioen pond meer dan vorig jaar). wikkeling van straalmotoren voor oorlogsschepen. Voorts wordt ge werkt aan 'n torpedo, „die zelf haar doel zoekt". Dit wapen zal worden gebruikt door schepen zowel als vliegtuigen. In de begroting wordt als meest be lovend luchtdoelwapen 't geleide pro jectiel genoemd, dat de tegenstander kan bestrijden op hoogten, die niet door luchtdoelgeschut en jachtvlieg tuigen kunnen worden bestreken. De Britse vloot zal voornameiyk worden uitgebreid met fregatten en mijnenvegers. Een groot vliegdekschip, vier lichte vliegdekschepen en zes tor- pedobootjagers zyn al een jaar in aan bouw. Binnenkort zal begonnen wor den met de bouw van een jacht voor Koningin Elizabeth, dat in oorlogstijd als hospitaalschip dienst zal kunnen doen. De uitbreiding van het personeel der strijdkrachten zal by de luchtmacht het grootste zijn, n.l. van 237.000 man tot 297.000 man. De tweede tactische luchtmachtgroep van de R.A.F., die een. „zeer belangryke bydrage voor 't geallieerde opperbevel in Europa" wordt genoemd, zal in de eerste plaats worden uitgebreid, o.m. met het nieu we „Venom" straalvliegtuig. Uit de begroting van Marine blykt, dat men methoden bestudeert om atoomkracht en brandstof voor ra ketten toe te passen in nieuwe duik boten. Er wordt melding gemaakt van „goede vorderingen" in de ont- l'k i H.M .de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de industrie- en huishoudschool te Zeist om eens op de hopgte te komen van nieuwe leerme- tlrodes, die daar worden toegepast. De Arnhemse raad heeft besloten de presentiegelden voortaan af te staan om de inschrijving op de nationale wo ningbouwlening te bevorderen, «r En in 's-Hertogenboseh is de burgerzinle ning van één millioen gulden voor de bouw van 100 huizen met byna f 40.000 overtekend. In Rotterdam is giste ren een vrouw aangehouden die uit een inrichting te Den Bosch was ont vlucht. Voor een Bossche taxi-chauf feur, die haar naar de stad aan de Maas had gereden betekende dit een strop van f 40. In Zaandam is giste ren een staking uitgebroken onder de havenarbeiders. Oorzaak is ontevre denheid over de regeling die een stu wadoorscombinatie heeft genomen in zake de tewerkstelling. Volgens Ass. Press zal Koningin Elizabeth II eerst in 1953 worden gekroond, want het is traditie in Engeland, dat een monarch wordt gekroond een jaar na de troons bestijging. Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland hebben de voorlopige voorbereidingen voor een Stille Oce aan-verdrag voltooid. De Australi sche minister van Handel, John Mc Ewen, heeft een programma voor de uitbreiding van de landbouw in het hele land bekend gemaakt om een eind te maken aan de verontrustende da- spi-o uiiwtiuguu. aidaKse vne- te maken aan ae verontrustende da- leid 111 Engeland worden opge- J ling van de Australische productie van voedingsmiddelen, e? Gisteravond heeft dr J. Schouten in een bewogen principieel betoog in een samenkomst in de Geref. Kerk te Kamperland, georganiseerd door de A.R.-kiesverenigingen op Noord-Beveland, gesproken over het onderwerp: „Onze politieke roeping". Diepgaand zette dr Schouten uiteen, hoe de po litiek een roeping is, die uitgaat van God en toonde hij het nauwe verband aan tussen Christendom en de politiek, welke zich moet gronden op hetgeen God ons in Zijn Woord heeft geopenbaard. Hierna sprak de A.R.-fractie- leider ernstige woorden van critiek betreffende het regeringsbeleid, dat steeds meer afweek van de wet Gods. In het bijzonder laakte de referent nog het financieel-economisch en het sociaal beleid van de regering alsmede de toenemende overheidsbemoeiing in het economisch leven. Met ernst wees dr Schouten er op, dat men als staatsburger zich met be langstelling bezig moet houden met de vraag in welke richting de staat wordt oestuurd en of het bestuur en wetge ving nog beantwoordt aan Gods gebod. Wie hieraan nog twyfelt moet denken aan het woord van Christus: „My is gegeven alle macht op hemel en aar de". Christus is Koning ondanks alle narigheid en ellende. Daarom is de politiek een zaak van geloofsovertui ging en is ze niet neutraal. Van be paalde zijde wordt dit alles en onze vryheid in gebondenheid aan Gods Wet weer in de waagschaal gesteld. Met klem vroeg dr Schouten zyn ge hoor een positief christelijk dagblad te lezen, om des te beter de politieke strijd om deze vrijheid ook op inter nationaal terrein juist te verstaan. OP TE GROTE VOET. Daar ig wezenlyk verschil, zo zei spreker verder, tussen overheidsbe moeiing en staatsvoogdy. De geest van het staatsdirigisme breekt steeds meer door op de departementen en het kwaad van de opeenhoping van de po litieke en sociaal-economische macht in één hand wordt steeds erger. De gevoerde huurpolitiek van de re gering noemde dr Schouten apert om rechtvaardig en ook de pensioenwet geving was zeer onvoldoende. Dr Schouten beperkte zyn zakelijke en principiële critiek tot de Noodwet ouderdomsvoorziening, volgens welke de uitkering geen recht is naar een verzekeringsstelsel, maar een gunst. Tot slot liet de A.R.-fractieleider niet na een dringend beroep te doen tot meerdere activiteit. „Geeft uw ge tuigenis", zo zeide hy. „Tracht ieder een te werven en te winnen. Het licht moet ook door u op een kandelaar ge plaatst worden". Uitvoerig beantwoordde dr Schouten nog een aantal vragen, die aan het eind van zijn belangwekkend referaat werden gesteld. Zaterdagavond is in het Oosteinde by Vronesteyn te Voorburg een vracht auto met aanhangwagen het trottoir opgereden en in de tuin van café Vro nesteyn terecht gekomen. Hierdoor werden ongeveer 20 fietsen totaal ver nield en werd de scheidingsmuur van de tuin omver gereden, terwyl twee gevels van woonhuizen beschadigd werden. Vermoedelyk heeft de be stuurder voor een voetganger, die de rijweg overstak, moeten uitwyken. Ook de Zeeuwse fruitkwekers hebben begrepen, dat het publiek opmerk zaam gemaakt dient te worden op het verbruik van fruit. Met dit doel is daarom gisteravond In het gebouw „Emporium" te Rotterdam een grote Zeeuwse fruitavond gehouden, die door meer dan 700 huisvrouwen werd bygewoond. Hen is op aardige en vlotte wijze getoond, dat er voor het fruit- verbruik vele mogelijkheden zijn. Het initiatief voor de organisatie van deze Zeeuwse avond is genomen door de Provinciale commissie van Veilingen in Zeeland en de Nederl. Fruittelers-organisatie in samenwerking met de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst. Op deze buitengewoon goed geslaag de propagandasamenkomst waren ve le prominente figuren uit de Neder landse tuinbouwwereld aanwezig. We zagen ir A. W. v. d. Plassche, direc teur-generaal van de landbouw, de heer C. Boudewijn, voorzitter van de N. F. O., ir G. de Bakker, Inspecteur van de tuinbouw en vele voormannen uit de Zeeuwse fruitkwekerswereld. Mevr. Kramer, de presidente van de afdeling Rotterdam van de Nederl. Vereniging van Huisvrouwen, vertelde in haar openingswoord hoe het eerste contact voor deze avond werd gelegd op de Sint Nicolaasveiling te Krabben- dijke. De voorzitter van de Zeeuwse afzet- commissie voor fruit, de heer J. Kake- de verdere Organisatie. In een interessant vraaggesprek tus sen de heren ir W. van Soest, Rijks- tuinbouwconsulent, S. G. Nooteboom, directeur van de veiling Krabbendijke en J. Kakebeeke te Wolphaartsdijk als fruitkweker werd vervolgens verteld over de fruitteelt in Zeeland. Fraaie lantaarnplaatjes gaven hierna 'n goed beeld van de Zeeuwse fruitteelt en bo venal ook van de schoonheid van het Zeeuwse landschap. Ir A. K. Zweede uit Wageningen ver telde hierna op zeer onderhoudende wyze over de mogelykheden van fruit- verwerking. Wat mej. Nauta, land- bouwhuishoudlerares vervolgens liet zien op het gebied van het verwerken De heer A. Vondeling uit Appelscha is benoemd tot voorzitter van de hoofd afdeling Akkerbouw van de Stichting -voor de Landbouw. Hij volgt in deze beek© te Wolphaartsdijk, zorgde voor van fruit in gebak en dergelijke was functie Ir M. A. Geuze te Poortvliet op. Te Nijkerk is gisteren een 69-jarige man gearresteerd die bekend heeft zijn huishoudster, de 48-jarige mej. A. v. d. B., te hebben vermoord. Het lijk van de vrouw werd Zondagochtend onder verdachte omstandigheden in zijn wo ning aangetroffen. De man zelf werd met een bloedende pols gevonden. Op een tafel lag een brief waarin zelf moord werd aangekondigd. De vreselijke ontdekking werd ge daan door een dochter van de man, die met haar echtgenoot en kinderen een kopje koffie kwam drinken. Zij vond de voordeur open en verder was er niemand te bekennen. Pas daarna werd het lijk van de vrouw aange troffen. De politie die gewaarschuwd werd liet de man, die in overspannen toe stand verkeerde, naar een ziekenhuis vervoeren. Hier bekende hij later zijn daad. Reeds drie jaar was de vrouw bü hem werkzaam. Meermalen had zij aangekondigd van betrekking te zullen veranderen. Zondagmorgen ont stond hierover een woordenwisseling waarbij de man zodanig in woede ont stak, dat hy een kussen greep en dit op haar hoofd drukte, waardoor zy stikte. niet alleen een lust voor het oog maar ook een streling voor de tong. Vele dames, die van haar baksel mochten proeven zullen het zonder twijfel zelf ook gaan proberen. Onder leiding van de heer M. J. Nqordhoek, hoofdassis tent van de tuinbouw te Goes, waren enkele zeer prachtige stands van ver schillende fruitrassen opgebouwd. De dames mochten van een zestal rassen de namen raden. Kisten fruit en blik jes geconserveerde vruchten waren de prijzen. Er werden natuurlyk vele vragen gesteld welke door de heer Kakebeeke werden beantwoord. Aan het eind van de bijeenkomst sprak de presidente de hoop uit dat de fruitkwekers ervoor zullen zorgen, dat er steeds goed fruit is en zy verzocht (ondeugend) „vooral niet te vroeg" te plukkenl Tenslotte werd aan alle dames een luxe doos met zes verschillende appel rassen aangeboden als tastbaar aan denken aan deze avond. TOTALE ZONSVERDUISTE RING GOED WAARGENOMEN Vooraanstaande sterrenkundigen uit tien landen, waaronder Nederland, hebben zich gisteren met kostbard instrumenten op heuvels, in tuinen en in verlaten posten in de woestijn In Soedan opgesteld om de totale zons verduistering waar te nemen, die om tien uur Nederlandse tyd verwacht werd. Deze totale zonsverduistering was alleen waarneembaar in 'n strook van ongeveer 145.000 kilometer lang en ruim 135 kilometer breed, die zich van het Zuidelyke gedeelte der Atlantischs Oceaan naar Siberië uitstrekte. De vol ledige verduistering duurde drie mi- nuten. In deze drie minuten zyn vele nieuwe gegevens verkregen over de temperatuur en samenstelling van de zon, de schommelingen in het magne tische veld van de aarde, enz. De Nederlandse eclips-expeditie te Khartoem stuurde gistermiddag een telegram waarin werd bericht, dat de waarnemingen een bevredigend ver loop hebben gehad. De temperatuur daalde aanmerkelyk. Te Basra was de zonsverduistering ondanks de bewolking dertig seconden waar te nemen. Arabische arbeiders spraken gebeden uit en schreeuwden teneinde „de geweldige walvis" schrik aan te jagen, die, naar zij geloofden, de zon verslond. Al het werk lag stil. Kolendamp in schoollokaal. Een klas van 37 kinderen van de „Paaschbergschool" te Ede ls aan een groot gevaar ontsnapt. Gistermorgen omstreeks half tien drongen door een defect aan de centrale verwarmings installatie, die in de kelder van de school staat, grote hoeveelheden ko lendamp door de naden van de vloer van het erboven gelegen lokaal. De onderwyzer werd eerst op het drei gende gevaar attent, toen zeven leer lingen plotseling het bewustzyn verlo ren en uit de banken vielen. Het di rect gewaarschuwde hoofd der school wierp onmiddellijk alle ramen open en liet de klas ontruimen. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Intussen hadden 10 kinderen, die er het slechts aan toe waren, melk te drinken gekregen, waarna zy spoedig weer by hun positieven waren, vyf kinderen konden niet op eigen gele genheid huiswaarts keren. De politie zorgde voor hun vervoer. Hun toestand is niet ernstig. Alle 425 kinderen van de school zyn voor een dag naar huis gestuurd. De kolendamp trok n.l. door het gehele gebouw. Van welingelichte zijde te Djakarta werd Maandag verklaard, dat de In donesische delegatie uit Den Haag naar Indonesië is teruggeroepen. Van officiële Indonesische zijde in Den Haag wenste men geen commen taar te geven op bovenstaand bericht. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist. In de ochtend plaatselyk mist, ove rigens droog weer met enkele opkla ringen. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke tot Oostelyke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur al® gisteren. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1