Uit Ze&tondö iPteden. Redelijke sanering van de Walcherse land bouw is veilig gesteld* Tot heden werden ongeveer 80 bezwaar schriften tegen toedeling van gronden ingediend. Nieuwdorp klopte Rillandia (4-1) In totaal 120 Walcherse boeren naar de Noörd~Oost-Polder. DE S^ADIO brengt u KERK EN SCHOOL Goes Middelburg, Zierikzee, Vlissingen, De dood loert aan het water Lotsy over het amateurisme T holen. Russisch kerkkoor zong in Middelburg Nagekomen Advertentiën Maandag 25 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Op het ogenblik hebben 85 Walcherse boeren een bedrijf in de Noord- Oost-Polder. Het is de bedoeling, dat de laatste groep, die uit opgeveer 85 boeren bestaat, nog dit jaar zal vertrekken. Als ook zij hun gronden in deze Polder in gebruik zullen hebben genomen, zullen de Walcherse boeren daar in totaal ongeveer 2000 ha. bebouwen. Van officiële zjjde vernamen wij, dat daarmede een redelijke sanering van de landbouw op Walcheren zal' ziin bereikt. J Zoals men zich zal herinneren heeft de regering een aantal jaren geleden, teneinde deze sanering veilig te stel len, in de Noord-Oost-Polder in totaal 3000 ha. grond voor de Walcherse boe ren ter beschikking gesteld. Het blijkt thans, dat daarvan maar ongeveer tweederde zal worden opgenomen. Dit wil echter niet zeggen, dat de rege ring als gevolg hiervan gebruik zal maken van de haar in de Herverkave lingswet Walcheren gegeven bevoegd' heid om Walcherse boeren te dwingen hun eiland te verlaten en zich in de N.OP. te vestigen. Want zoals ge zegd: met de verplaatsing van de boe ren, die zich daartoe vrijwillig aan meldden, waardoor .gronden op Wal cheren zijn vrijgekomen, kan het doel een redelijke sanering van de Wal cherse landbouw, worden bereikt, Natuurlijk zou het prettiger zijn ge weest, indien de belangstelling voor vestiging in de N.O.P. wat groter was geweest. Dan zouden nog meer Wal cherse boeren een prachtig bedrijf in het nieuwe land hebben kunnen be trekken. Nu dat echter niet het ge val is, kan de beschikbaar gestelde grond aan anderen (en er zijn er ge noeg, die graag grond willen hebben!) worden verpacht. DE GEMIDDELDE BEDRIJFS GROOTTE. Het is moeilijk precies te zeggen, of de omstandigheid van het niet voldoen de gebruik maken der mogelijkheden tot verplaatsing naar de Noord-Oost- Polder enige invloed zal hebben op de gemiddelde bedrijfsgrootte der toe te wijzen gronden. Als gemiddelde grootte, waarop een levensvatbaar bedrijf is te exploiteren, is men uitgegaan van 10 ha., maar men voelt wel, dat het niet mogelijk is met een schaartje de be schikbare grond in partjes van 10 ha. nauwkeurig te knippen. Hier zal het iets meer zijn, daar wat minder. Waarbij de ligging en de kwaliteit van de grond natuurlijk fac toren zijn, die de uiteindelijke be slissing bepalen. Hoe het zij, in het nieuwe Walcheren zal de boer kun nen meekomen met zijn collega's in andere delen van het land en zal het euvel van de snipperperceeltjes op gronden, die vèr van de boerderij af liggen, tot het verleden behoren. Als men weet, dat bij de registratie der grond bleek, dat er zo'n slordige 37.000 percelen op Walcheren lagen en dat dit getal na de herverkaveling zal zijn teruggebracht tot een aantal, dat tus sen een vierde en een vijfde van die 87.000 ligt, dan heeft men een aardige Indruk van de grote voordelen, die deze herverkaveling biedt, DE WENSZITTIN GEN. Dit alles brengt ons op hetgeen mo menteel aan de gang is, n.l. de „wens zittingen" in de Walcherse dorpen, waar de boeren mogen opgeven, wel ke gronden zij graag willen hebben. (De z.g. uitwonende eigenaren, grond bezitters van buiten Walcheren dus, worden naar Middelburg opgeroepen) Voor wat de Zuidwatering en de om geving van Westkapelle betreft is deze fase al achter de rug. Ook in Grijps- kerke zijn de boeren al wezen „wen sen" en nu zijn St. Laurens en Vrou wenpolder aan de beurt. De wensen der boeren vormen de basis voor het nieuwe plan van toedeling. De boeren in de Zuidwatering heb ben de hun toegewezen gronden reeds In gebruik genomen. Zowel uit dit deel van Walcheren als uit het rayon West kapelle zijn elk ongeveer 40 bezwaar schriften ontvangen van boeren, die met het hun toebedeelde niet accoord gin- DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I (602 M.): AVRO: 7.00 Nieuw,. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Gevarieerde muziek; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Promenade-orkest en solist; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.30 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze Amerikaanse Bu ren"; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.30 Viool en piano; 18.00 Nieuws ;18.15 Hawaiian-muziek18.40 Su- r' aamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Jazzmuziek; 19.42 „Morele herbewapening", cau- ■erie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Ge varieerd programma; 21.15 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 21.30 AVRO-allerlei; 21.35 Lichte tfiuziek; 22.05 „Dit is uw land, uw volk", klank beeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 1000 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 „Nieuws van de luchtmacht", cau serie; 13.25 Gram.; 13.30 Amusementsmuziek; 14.00 Gevarieerd programma; 14.55 Pianorecital; 15.15 C ira.15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor -de Jleken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 port; 17.45 Regeringsuitzending: J. A. van Beu- ge: „Zending en missie in Nieuw-Guinea"18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje 18.30 Lichte muziek; 18.45 Cursus voor leken- •pelers; 19.00 „Hier is vrij Europa", vaudeville programma 19.30 Gram.19.40 „Dit is leven", Causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van 20.15 Gevarieerd programma; 22.30 „Démasqué", declamatorium22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin'" causerie; 23.2524.00 Gram. gen. Al deze bezwaarschriften worden nu onderzocht en getracht wordt met de boeren tot overeenstemming te ko men. Het is waarschijnlijk, dat heel wat bezwaren in der minne kunnen worden opgelost. Een aantal der bezwaarschrif ten blijkt op misverstanden te berus ten. Hoe groot het aantal zal zijn, dat door de Raad van Beroep behandeld zal moeten worden, is uiteraard nu nog niet te zeggen. Ook degenen, die bezwaren inbrach ten, moesten hun gronden in gebruik nemen. Dit ligt voor de hand, omdat anders deze gronden niet alleen braak zouden blijven liggen, maar vooral, omdat niet in gebruik nemen als een sneeuwbal zou werken wat de andere gronden aangaat. Het gevolg zou im mers zijn, dat ook anderen niet in staat zouden zijn hun gronden te be trekken. De Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden heeft voor de Her verkavelingscommissie, die dit zelf niet kan, omdat zij geen rechtspersoon is, gronden gekocht tot een totale op pervlakte van 250 ha. Dit is voor het allergrootste gedeelte grond, welke gekocht is van boeren, die naar de Noord-Oost-Polder vertrokken. Voor lopig zijn deze gronden in gebruik gegeven aan hen, die door verlies van eigen grond wegens aanleg van we gen, watergangen enz. daaraan het meest behoefte hebben. Het is de bedoeling (en trouwens ook wettelijk voorschrift) na de uiteinde lijke toedeling der gronden over te gaan tot een herschatting. Deze zal echter eerst plaats vinden, wanneer de verbe teringen te beoordelen zijn, maar na tuurlijk ook weer op een zodanig tijd stip, dat vaststaat, dat deze verbeterin gen niet het gevolg zijn van het werk van de boer zelf. Het verschil tussen de eerste en deze schatting wordt opge nomen in de lijst van geldelijke ver rekeningen, die voor ieder weer anders zal luiden. Een enorm werk, dat veel rekenen eist van de ambtenaren van het Bureau van Uitvoering der Herver kavelingscommissie. Ned. Herv. Herk. Beroepen te Kampen (vac. J. H. Hartzheim), J. L. Meesters te Veen- dam. Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois (vac. D. Westerveld), P. Holst, Woerden. Beroepbaar. De classis Hilversum der Geref. Kerken heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Griffioen, cand. aan de V.U. Zijn adres is Hyacintenlaan 11 te Hil versum. Na coll. doctum heeft dezelfde clas sis beroepbaar verklaard drs J. Vegh, voorheen hulppred. in Hongarije. Zijn adres is Nieuwe 's Gravenlandseweg 5b te Bussum. Stichting voor 'de Landbouw in Zeeland. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland heeft aangewezen als onteigeningsdeskundige, teneinde par ticulieren van advies te dienen en te kun nen bijstaan in gevallen van grondver- koop voor niet-agrarische doeleinden, de heer S. A. N. van Oeveren te Wolfaarts- dijk. Dit advies wordt gegeven in overleg met de Commissie Grongebruik van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Uitvoering der P.T.T. Zaterdagavond hield de sport- ontspaningsvereniging der P.T.T. af deling Goes een toneelavond in de zaal Krijger te Goes. Door de zustervereni ging „Bundeltouw" uitTerneuzen werd het stuk „Westerman en Zoon" opgevoerd, hetwelk de aanwezigen zeer apprecieerden. De spelers ver tolkten hun rollen* op uitmuntende wijze. Tijdens de pauze vond een ver loting plaats, waaraan vele prijzen verbonden waren. De voorzitter van de Goese vereniging, de heer A. P. H. Goossen, bood de speelsters en spelers na afloop chocolade en sigaretten aan en bedankte het bestuur van „Bun deltouw" voor de bereidwillige mede werking. A. den Doolaard spreekt. In het kader van de Boekenweek 1952 zal de bekende schrijver A. den Doolaarc (E. Spoelstra) Woensdagavond 27 Febru ari in de „Prins van Oranje" alhier een lezing houden over zijn nieuwe boek „Kleine mensen in de grote wereld". De schrijver Rudolf van Reest zal hem in leiden. Aanbesteding boerderij te Middelburg, Door de architect K. Boot te Middel burg werd Vrijdag aanbesteed het bou wen van een woning met landbouw- schuur, waarin veestalling met daarbij behorende werken, aan de Nieuwe Vlis- singseweg voor rekening van de heer J. Lorier. Er werd als volgt ingeschreven: Firma de Rijke en van Belzen te Mid delburg f 57.200; L. P. in't Veld te Middel burg f55.970; A. C. Polderdijk te Nieuw en St Joosland f55.190; C. Holthuyzen te Middelburg f 55.860; L. de Rijk te Mid delburg f56.697; J. M. Goedemondt te Vlissingen f58.444; Firma C. Vaes en Zn. te Souburg f55.500; Firma Iz. Franse en Zn. te Middelburg f58.190; Firma C. Jo- ziasse en Zoon te Middelburg f57.975; N. Th. van Doorn te St Laurens f57.200; J. Olyslager te Middelburg f55.960; J. Jobse Mzn. te Oostkapelle f55.840; A. Blanken- burgh te Nieuwdorp f56.980; Firma J. van Wieringen te Alphen aan de Rijn f 58.365. De heer Minkema overleden. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is te Zierikzee overleden de Tech nisch Hoofdambtenaar le klas in dienst van de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij, de heer H. Minkema De overledene is bijna 25 jaar aan de P.Z.E.M. verbonden geweest, eerst in Zeeuwsch Vlaanderen en daarna te Zierikzee alwaar hij nu 22 jaar werkzaam was. De heer Minkema is ook bekend door zijn rol, die hij heeft gespeeld in de bezettingsjaren. Hij heeft toen, on der de ogen van de Duitsers, via de particuliere telefoonlijnen van de P.Z. E.M., de verbinding onderhouden met het overige reeds bevrijde deel van Zeeland. Voor dit werk mocht hij een Engelse onderscheiding ontvangen. Uitkomst voor het verkeer. Momenteel heeft men een aanvang ge maakt met het slopen van het grote ge bouw, annex bakkerij v.h. van de Firma Jansen alhier. Het bouwvallige gebouw, dat ruim 500 jaar oud, was een sta in de weg geworden voor het verkeer aldaar, zodat de komende verbreding der straat een grote verbetering voor het verkeer zal worden. Geslaagd. Voor het fruitteeltdiploma slaagde deze week op de eindles te Steenbergen de heren J. C. en W. C. van de Berge te Tholen. Raadsvoorstellen. Voor de raadsvergadering van Vrijdag stellen B. en W. o.a. voor benoeming van burgemeeste Kolff tot onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand; Het ge ven van namen aan twee straten. De straat, die de Koudekerkseweg verbindt met de Julianalaan krijgt de naam „Prins Bernhardlaan". De nieuw aan te leggen straat aan de Noordzijde van de Nieuwe Markt zal heten, „Anthony v. d. Woordt", aankoop van het Rijk van gronden o.a. ruim 13 ha sportveld voor f 151.509,70; voor plantsoenaanleg rond het monument van het 4e commando wordt f4600 ge vraagd. Reddingsdienst langs Kanaalzone naar Gent. Brandweercorpsen uit Terneuzen en Sluiskil, de politie en de vrijwillige reddingsbrigade van Terneuzen zullen gezamenlijk trachten het aantal ver drinkingsongevallen langs het kanaal van Terneuzen naar Gent te verklei nen. Nu door de gemeenteraad van Ter neuzen gelden voor de verbetering van het reddingswezen beschikbaar zijn gesteld, is het mogelijk geworden een perfecte organisatie op te bouwen. De brandweerlieden volgen reeds een cur sus E.H.B.O. en de aanschaffing van materiaal is reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Vanaf heden kan reeds de organisa tie te hulp worden geroepen en wel door bij verdrinkingsongevalien steeus voor de omgeving van Terneuzen te bellen: gemeentepolitie, telefoon 2160 en voor de omgeving Sluiskil: brand weer, telefoon Sluiskil 40. De vrijwillige reddingsbrigade Ter neuzen is een actie begonnen tot het inrichten van verscheidene hulpposten langs de kanaalzone, ondermeer be staande uit kasten met reddingmidde len waarin tevens instructies, hoe te handelen bij ongevallen. Ook wil men telefoon-abonné's inschakelen langs de kanaalroute. Op bedrijven en particu lieren wordt nu een beroep gedaan tot het verkrijgen van gelden voor verde re uitbouw van deze organisatie. De Rotterdamsche Bank N.V. te Terneu zen (postrekening 382711) verklaarde zich bereid de geiden voor dit doel in ontvangst te nemen. Men wil ook in de toekomst de brandweer van Sas van Gent in deze organisatie betrekken. VOETBAL. Liever 10.000 voetballende jongens meer, dan een sterk Nederlands elftal. „Voor mij is veel belangrijker, dat er tienduizend jongens méér voetbal len in ons land, dan dat wij een sterk Nederlands elftal hebben". Dit zei Ka- rel Lotsy, de voorzitter van de K.N. V.B. Zaterdagmiddag op een bijeen komst te Amsterdam. Hij sprak over 't standpunt van de K.N.V.B. ten aanzien van 't amateuris me en hield een pleidooi tegen het be roepsvoetbal. Teveel mensen hechten tegenwoor dig enorme waarde aan de overwin ning en niet aan de ontspaning en het spel zelf; deze ongezonde'belangstel ling leidt tot misbruik van de sport. Men wil er geld uit slaan". Hij verklaarde zich tegen de bouw van meer dan 1 stadion in ons land en zag veel liever, dat het geld werd ge bruikt voor de aanleg van sportvel den. De gemeenten bouwen de stadions niet om de sport te dienen, aldus de heer Lotsy. Sprekend over het beroepsvoetbal noemde de heer Lotsy de beroepsspe lers „Slaven die met kettingen aan hun werkgevers zijn geklonken". (Ingez. mededeling, adv.) ZATERDAGMIDDAGVÜETBAL CORTGENE II EN HOEK II LIETEN EEN STEEKJE VALLEN. Zaterdag hebben spelers en supporters hun voetbal-hart weer kunnen op halen. In de eerste klasse, waar slechts 2 wedstrijden gespeeld werden, hiel- den de jongens van Nieuwdorp zich in Rilland uitstekend door hun gast heren met niet minder dan 41 te kloppen. Voor de leiders-plaats was dit ook beslist noodzakelijk omdat Arnemuiden zich door Colijnsplaatse Boys niet van zijn stuk liet brengen en met een 42 overwinning de terugreis kon aanvaarden. Bekercompetitie. Voor de competitie om de Zater dagmiddagbeker vpn de afdeling Zee land van de K.N.V.B., hebben de vol gende clubs ingeschreven: Arnemui den, A.Z.V.V., Colijnsplaatse Boys, 's-Heer Arendskerke II, Kapelle, Kats, Mevo, Nieuwdorp, R.C.S. IV, Rillan dia, Terneuzense Boys, Zaamslag en Wemeldinge. 2e klasse B. Arnemuiden IIColpl. Boys 52. Kapelle IIKloetinge II 21. Nieuwdorp IIRillandia II 64. Yerseke III—V.C.K. II 3—2. Het leidende Arnemuiden stelde ook ditmaal niet teleur en legde op de bei de punten beslag evenals Yerseke III dat V.C.K. een kleine nederlaag toe bracht. Nieuwdorp bleef boven de ver wachting en bracht het verder dan een gelijk spel door de volle buit thuis te houden. Kapelle deed hier niet voor onder en bleef, ondanks de sombere prognose, de sterkste in de ontmoeting tegen Kloetinge. Het steeg hierdoor 2 plaatsen op de algemene ranglijst, ten koste van Wemeldinge II en Colpl. Boys II. 2e klasse C. Mevo^IIIMevo II 010. Wolpfiaartsdijk IICortgene II 33. Het zal voor de reserves van Cort gene zelf wel een tegenvaller gewor den zijn dat Wolphaartsdijk hen tot een gelijk spel gedwongen heeft. Een kostbaar puntje ging hierdoor verlo ren waarvan Mevo II, dat een weinig spannende strijd met zijn derde elftal speelde, gretig gebruik maakt, door thans de leiding over te nemen. 2e klasse D. R.C.S. IV—V.C.K. III 2—2. Serooskerke II—V.S.C. I 9—4. Dat de wedstrijd voor R.C.S. niet zou meevallen hadden wij verwacht en de uitslag heeft dit dan ook beves tigd, doordat V.C.K. zijn gastheren één puntje wist af te snoepen. Serooskerke bleef inderdaad de meerdere van V.S. C. en steeg hierdoor van de 7e naar de 5e plaats. 2e klasse E. Hoek I—Tern. Boys I 25. Tern. Boys hebben in hun laatste wedstrijd niet teleurgesteld. Het wach ten is nu op de laatste wedstrijden van Zaamslag, welke het nog even ver kan brengen als de leiders, zodat dan een beslissingswedstrijd noodzakelijk zal worden. 2e klasse F. Tern. Boys IIHoek II 11. De ontmoeting tussen de beide ri valen van deze klasse is op een gelijk spel uitgelopen. Hoek blijft weliswaar de leiding behouden maar verloor toch een kostbaar punt aan Tern. Boys dat met 2 punten achterstand de 2e plaats bezet houdt. JUNIOREN A. Groep I. Schoondijke IVlissingen I 22. Zeelandia IArnemuiden I 12. Walcheren IR.C.S. II 30. Serooskerke IR.C.S. I 25. Groep H. Hansw. Boys IVlissingen II uitgest Kapelle IGoes I 18. Krabbendijke I—Goes II 13. JUNIOREN B. Groep I. Oostburg IVlissingen I afg. Vlissingen II—Middelburg I 2—0. Walcheren IZeeuwen I 05. Nieuwland IZeelandia I 31. Groep n. Zeeuwen IIIVlissingen IV 1I. R.C.S. I—Middelburg III 2—2. Breskens IZeeuwen II 22. Vlissingen IIIMiddelburg II afg. Groep IV. Zierikzee IMevo I 90. Groep V. Axel ITerneuzen I 33. A.Z.V.V. IZaamslag I 5I. Tern. Boys ISluiskil I 4—1. Kleurenfilm over Marokko» BRUSSEL (324 M. Vlaams): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Oram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tenor en piano; 14.00 --15.30 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; S.715 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Gram.; 1830 Voor de soldaten; W.OO Nieuws19.30 Gram.19.50 Causerie20.00 Hoorspel21.45 Gram.22.00 Nieuws22.15 Gram. .12.55—-23.00 Nieuws. V-A.R-A.-TELEVISIEUITZENDING. 20.15—21.45 1. Herdenking van de geboortedag van C. S. AJama van Scheltema; 2. Het Neder landse Pierement; 3. Weeroverzicht; 4. Film; Finzii 5. Studio-Vastenavond. Op zeer onderhoudende en geestige wijze hield de heer D. van Sijn uit Sche- veningen Donderdagavond j.l. in de zaal van de heer van Boven te Tholen voor de leden van het „Nut" een lezing over zijn reizen in Noord-Afrika. Op zeer dui delijke wijze liet hij het leven zien van de planten en dieren in Marokko en in het gebergte. Hij vertelde ook over het con- sepuentie geloofsleven van de Mohamme danen, de folklore van dit volk, de ge bruiken, bij geboorte, bij huwelijk en bij het sterven. Na zijn lezing stelde de heer van Sijn de aanwezigen in de gelegen heid vragen te stellen, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. De voorzitter, de beer P. J. Duinker sloot deze avond. Hij deelde voorts mede, dat half Maart de beer Reeder uit Tholen, opzichter van de Kerkrestauratie, een leziug met licht beelden zal houden over oude'gebouwen. ARNEMUIDEN Gemeente-secretaris met pensioen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal aan de heer J. J. Huijssen gemeentesecretaris van Arnemuiden op zijn verzoek eer vol ontslag worden verleend. De heer Huijssen werd in 1919 alhier tot ge meentesecretaris benoemd en ontving enige tijd geleden wegens zijn lange staat van dienst een Koninklijke on derscheiding. De raad, die morgenmid dag om 2 uur bijeenkomt, zal een nieuwe functionaris in zijn plaats be noemen. BRUINISSE Ter aarde bestelling. Onder grote be langstelling had Vrijdagmiddag de begra fenis plaats van de heer J. W. Roth, in leven kapitein op de schepen van de dienst ZijpeNumansdorpshaven van de Rotterdamsche Tramweg Mij. De heer Roth, die ruim 46 jaar in dienst dezer maatschappij is geweest, had daarbij alle rangen doorlopen. Als zodanig werd hij herdacht door de heer C. van Leeuwen, hoofdcontroleur der R.T.M. op Schouwen Duiveland. Ds van den Brink sprak woor den van troost tot de nabestaanden, las een Schriftwoord en bad het Onze Vader, terwijl een zwager van de overledene dankte voor de zeer grote belangstelling. Van alle R.T.M.-schepen woei de vlag halfstok. Kon. Ned. Middenstandsbond. De afde ling van de Kon. Ned. Middenstandsbond hield Donderdagavond haar jaarvergade ring in het „Centrum". De voorzitter, de heer A. de Koning sprak een openings woord en knoopte daaraan een beschou wing vast, over de toestand van de Mid denstand in Nederland. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Joh. Huibers was in mmeur gesteld. Naar aanleiding van de komende Winkelsluitingswet zai aan het Gemeentebestuur van Bruinisse worden verzocht, om zo mogelijk met de belangen van de Middenstand rekening te willen houden en de verplichte slui tingsmiddag vast te stellen op Dinsdag middag. Besloten werd na ampele be spreking om aan de Muziekvereniging „Nu Met Hope" steun te verlenen bij het organiseren van het op Tweede Pink sterdag te Bruinisse te houden concours van Muziek- en Zangverenigingen op Schouwen Duiveland. De bestuursleden, de heren A. de Koning en M. van de Ber ge werden herkozen. KAMPERLAND A.R.-Kiesvereniging. De A.R.-Kiesver- eniging kwam Donderdagavond in leden vergadering bijeen, o.l.v. voorzitter de heer J. Tange. Jaarverslagen werden uit gebracht door de secretaris M. Douw en de penningmeester A. J. Filius. De ver eniging heeft thans 168 leden. De aftre dende bestuursleden M. E. de Kam en J. G. Marcusse werden herkozen. De ge meenteraadsleden J. G. Marcusse en J. M. Filius gaven daarna een duidelijke uiteenzetting over het gevoerde gemeen tebeleid. Tenslotte werd de candiatenlijst vastgesteld voor de Tweede Kamer. De voorzitter deelde nog mee, dat Noord- Beveland voortaan behoort tot de Sta- tenkieskringcentrale Goes. KOUDEKERKE „In dienst der Kerk". De Herv. Man nen- en Vrouwenvereniging hield samen met de Zendingskrans een gecombineer de jaarvergadering. Door de voorzitter word deze avond een inleiding gehouden over „De barmhartige Samaritaan", ter wijl de heer C. Brasser een beschouwing hield over „Kerkrestauratie". Verder ver leende medewerking een dameskoortje o.l.v. mevr. Pouwer. Mevr. Bimmel zong enkele liederen. Met de jaarverslagen bleek dat er een actief verenigingsleven was, hoewel het ledenaantal nog uitge breid kan worden. In de pauze werd een verloting gehouden waarvan de opbrengst ten bate kwam van de orgelrestauratie. Het geheel stond onder leiding van de heer C. Schipper. KRUIN IN GEN „Helpt Elkander". Op Donderdag hield de varkensverzekeringsmij „Helpt Ei kander" haar jaarvergadering o.i.v. de vice-voorzitter P. Kole dz. Uit net verslag van de penningmeester bleek, dat ont vangen was f 1.076,27 en uitgegeven f 696,42. Gestorven of afgemaakt waren 5 varkens tot een waarde van f 457,36. Er werd 90 pCt uitgekeerd, zodat een batig saldo in kas is van f 379,55. Besloten werd de contributie op f0,25 per varken en per week aan te houden, en bij huissiach- ting de varkens voor afkeuring te ver zekeren. De vice-voorzitter P. Kole Lz. werd tot voorzitter, de heer E. Wiskerke Pz. tot vice-voorzitter, en de heer C. Komejan tot commissaris gekozen, ter wijl tot secretaris werd herbenoemd de heer M. Leijs. N1SSE Chr. gemengd koor. Het Chr. gemengd Koor te Nisse heeft besloten om op 12 Maart a.s. (biddag) des avonds in de Ned. Hervormde Kerk te Nisse een openbare uitvoering te geven waaraan ook zal medewerxen een mannenkoor en de mu ziekvereniging ,Ons Genoegen" van Nisse. Het gemengd koor zal o.a. uitvoeren, Solo zang en koorzang van J. Zwart. De mu ziekvereniging voert uit, „Avondgezang" van E. Ruh een Paraphase over gezang 282, en „Des Heerendag" van Kreuter. ST. LAURENS Vergadering C.B.T.B. Vrijdagavond ver gaderde de afdeling C.B.T.B. o.l.v. de heer J. Koole Mnz. De heer W. C. Ale- wijnse bracht verslag uit van de bestuurs vergadering van Kring Walcheren en van de algemene vergadering te Middelburg. Daarna sprak de heer P. S. Marinissen, directeur van het boekhoudbureau van de C.B.T.B. over; „Belastingaangelegenhe den". Hij gaf een duidelijke toelichting op de jongste belastingherziening en wees in verband daarmee op de betekenis van de Stichting voor de Landbouw, die voortdurend contact had met de minister. VROUWENPOLDER Jaarvergadering Ver. Chr. Lager Onder wijs. Donderdagavond hield de vereni ging Chr. Lager Onderwijs haar jaarver gadering onaer voorzitterschap van de hee J. Janse. De vereniging teit 118 leden. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit evenals de penningmeester die een goed slot van f218,84 boeken kon. Het afge lopen jaar bracht enige veranderingen van leerkrachten, terwijl het hoofd der scnool, na benoeming naar elders, na be spreking met het bestuur toch bleef. De aftredende bestuursleden de heren J. de Bruyn en N. Mesu werden herkozen. Dit jaar zal voor het eerst de nieuwe cursus 1 September beginnen (v.h. 1 April) Er werden reeds 19 leerlingen opgegeven. Het hoofd der school de heer W. A. de Wolf sloot met dankgebed deze vergade ring. w cSTKAJPELLE Vergadering Z.L.M. Dezer dagen ver gaderde de afdeling Westkapelle van de Z.L.M. in „Het Kasteel van Batavia", onder voorzitterscnap van de heer P. K. van Rooyen. Ais bestuursleden werden herkozen de heren J. Mindernoud Jz. en jx. Mindernoud Jz. Wegens de hoge leef tijd trad de heer W. ivtindernoua at ais iia van de adviescommissie en werd geko zen J. Mindernoud Jz. Mr Scnimgeinan sprak over „Voedergranen, Suikeroieten en verzekering", waarna na de pauze een film werd vertoond. IJsclub. In safé de „Vriendschap,, kwam Donderdagavond de IJsclub „iNova- Zembla" bijeen onder voorzitterscnap van cnr. Minderhoud. Uit net verslag van de penningmeester bleek dat er in kas is f300. De voorzitter stelde voor om een bunker aan te vragen voor de mate rialen. Besloten werd bij een ïjsfeest prij zen beschikbaar te stellen van blijvende waarde. WOLPHAARTSDIJK A.R.-Kiesvereniging. Donderdagavond vergaderde de A.K.-Kiesveremging onder voorzitterschap van de heer M. van de Vrede. Na een openingswoord van de voorzitter volgde een onderwerp over „Christendom en Internationale Orde ning", door het bestuurslid de heer C. Snoep. Besloten werd in Maart een fami- lie-avond te houden. Daar de heer Snoep met Maart zijn arbeid in Vrederust zai aanvaarden, werd afscheid van hem ge nomen. JAARVERGADERING ZEEUWSE SCHAAKBOND. Zaterdagmiddag werd in hotel „Cen traal" te Goes onder voorzitterschap van drs J. Scheltens de algemene jaar vergadering van de Zeeuwse Schaak bond gehouden. Na een kort openingswoord reikte de voorzitter met een toepasselijk woord de medailles uit aan de heren J. L. Woudstra (Riiiand-Bath) voor het be halen van het persoonlijk kampioen schap van Zeeland; J. v. d. Hagen (Axel) voor het persoonlijk kampioen schap van de le klasse en A. Walrecht (Kapelle) voor het snelschaakkam- pioenschap van Zeeland. De door de heer L. J. Woudstra uitgeloofde me daille voor de club, die het kampioen schap van de Z.S.B. zou behalen in dit geval Terneuzen kon nog niet worden opgestuurd. De periodiek aftredende bestuursle den drs J. Scheltens (voorzitter), P. Langendijk (penningmeester) en H. Voorhans (2e secretaris) werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd het jeugdschaken te propageren. Hiertoe zal getracht wor den contact op te nemen met besturen van diverse scholen om tot oprichting van jeugdclubjes te komen. Deze club jes zullen regelmatig het tijdschrift van de Kon. Ned. Schaakbond ontvan gen. Studenten, nakomelingen van de ballingen, die in 1925 het Russisch Or thodox Seminarie in Parijs stichtten, hebben een koor gevormd, dat regel matig op tournee gaat. Deze concertreizen zijn bittere nood zaak. Het doel is om gelden bijeen te brengen om in de levensbehoeften te voorzien en voortzetting van de studie aan het Parijse seminarie mogelijk te maken. Was het wellicht dit laatste, dat meer dan 800 bezoekers Zaterdag avond binnen de muren van de Mid delburgse Oostkerk bracht om te ge nieten van de uitstekende en tevens devote zang van dit Russische studen tenkoor? Het koor zong deze avond een aantal liturgische bestanddelen uit de Russische Orthodoxe kerk. Alhoe wel hier en daar kleine onzuiverheden voorkwamen, werd óver het geheel genomen zeer goed en fraai gezongen. Enkele eigenaardigheden, die opvielen waren, dat bij de uitgevoerde werken, bijna alles homophone muziek was en dat bij de zeer zeker oude melodieën, zo goed als geen gebruik gemaakt was van de oude kerktoonsoorten. Het con cert, dat besloten werd met het ont roerend schoon gezongen. „Onze Va der", heeft zeker niet nagelaten diepe indruk te maken. Ds W. B. A. Smits, Ned. Herv. predikant sprak een ope ningswoord. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer HINDRIK MINKEMA in leven technisch hoofdambte naar le klas in dienst der ven nootschap. Wij verliezen in hem een plichts- getrouw ambtenaar en goed medewerker. Bestuur en Directie van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij- Middelburg, 23 Februari 1952. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden onze ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- Groot- en Overgrootmoeder, mep PAULINA ADRIANA DE GRAAF echtgenote van Cornelis Goud in de ouderdom van 68 jaar en 4 maanden. Haar diepbedroefde Man, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naam, C. GOUD. Waarde, 23 Februari 1952.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2