VIJFTIG DIVISIES EN VIERDUIZEND VLIEGTUIGEN VOOR W.-EUROPA Ernstige critiek op ontwerp ziekenfondswet Velen nemen een onverantwoord besluit Franse terugtocht in Indo-China rr Kabinetscrisis in Indonesië Vliegramp in Brenner Alpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND N. A. V. O.-landen zorgen dit jaar voor Grotere bevoegdheden voor Generaal Eisenhower Zware aardbeving bij Ludwigshafen Terugkeer delegatie uit Den Haag verwacht 1 SNIPPER NIEUWS k Na gevecht van 100 dagen Vermiste Wellington gevonden Ver, Mij Ziekenfondsen spreekt zich uit Emigratie een massa-probleem Provinciale bijeenkomst van het A*L*E»C* te Goes V*S* bouwen snelle koopvaarders Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2105 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 25 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Joes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.36 u., onder 18.12 u. Maan op 7.53 u., onder 20.04 u. Hoogwater op Dinsdag 26 Febr.: Vlissingen: 2.22 u. 2.32 m., 14.52 u. 2.37 m.; Terneuzen: 2.55 u. 2.51 m., 15.22 u. 2.56 m.; Wemel- dinge: 4.20 u. 1.86 m., 16.45 u. 1.98 m.; Zierikzee: 4.05 u. 1.58 m.; 16.35 u. 1.70 m. De veertien landen van de Noordatlantisch Verdragsorganisatie (NA VO) hebben er in toegestemd dit jaar te zorgen voor „ongeveer vijftig, ten naaste bij gevechtsklare divisies" en vierduizend gevechtsvlieg tuigen in West-Europa, aldus is Zondagavond te Lissabon bekendge maakt. De mededeling, waarin ook gezegd wordt, dat het program tevens betrekking heeft op „sterke vlootstrijdkrachten", berust gedeeltelijk op een rapport van de tijdelijke commissie, dat Zaterdag door de NAVO- raad in plenaire zitting is aanvaard. In het rapport wordt ondermeer ge zegd, dat de leden- staten zich, „met het oog op het voortdu- »ende gevaar van agressie", accoord verklaard de be voegdheden van ge neraal Eisenhower uit te breiden. Volgens een woord voerder, zou dit on dermeer inhouden 't EISENHOWER toezicht op het op leiden en uitrusten van de N.A.V.O. strijdkrachten. Dit betekent ook een vergroting van de huidige Shape-staf. De N.A.V.O.-regeringen wordt aan bevolen, te pogen de productie van schaarse materialen te verhogen en 't gebruik hiervan te controleren, de ar beidsmobiliteit te vergemakkelijken en het tekort aan arbeidskrachten in de industrieën, die voor de defensie wer ken, te verminderen. De in het rapport beoogde strijd krachten omvatten niet de bijdragen van Griekenland en Turkije, welke landen pas vorige week Woensdag tot de organisatie zijn toegelaten. Vandaag zullen de veertien minis ters van Buitenlandse Zaken in beslo ten zitting bijeenkomen teneinde een secretaris-generaal van de organisatie te benoemen. Men verwacht, dat zij ook een besluit zullen nemen ten aan zien van de plaats, waar het nieuwe permanente hoofdkwartier zal worden gevestigd, Parijs of Londen. Over het algemeen verwacht men, dat de Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, be noemd zal worden tot secretaris-gene raal en dat Parijs als zetel van het Prinses Elizabeth was niet bang. Een brief van de eigenaar van het hotel in de boomtoppen in Kenia aan de gouverneur van Kenia vermeldt enkele bijzonderheden over het bezoek, dat Prinses Eli zabeth van Engeland aan dit ho tel bracht. Vijf Februari, de avond voordat Koning George overleed, kwam zij bij dit hotel aan. Op dat ogen blik bevond zich een grote wilde olifant op slechts enkele meters afstand. Zonder enige aarzeling en zonder zich te haasten liep de Prinses moedig naar het hotel toe en beklom rustig de ladder. De gehele nacht keek de Prinses met haar echtgenoot naar het gevecht van rhinocerossen, het rondlopen van olifanten en het klauteren van bavianen. Toen de vorstelijke bezoekers de volgende morgen vroeg vertrokken, zei de eigenaar tot de Prinses: „Indien u even veel moed toont tegenover wat de toekomst u ook brengen moge als u toonde mef'n olifant op negen meter afstand, mogen we ons ge lukkig prijzen". Bij terugkomst op het buitenverblijf „Sagana Lodge" hoorde de Prinses het droeve nieuws van de dood van haar vader. Zondagavond heeft een zware aard beving de bewoners van het gebied Ludwigshafen-Mannheim van streek gebracht. De schok was zo hevig, dat men aanvankelijk dacht aan een ge weldige ontploffing. Door de buiten gewone sterkte van de beving kon de seismograaf van het meteorologisch instituut van Heidelberg de intensiteit niet meten. Te Mannheim werden twee sterke aardschokken waargenomen, die vergezeld gingen van een dof ge rommel. De schokken waren tot op een af stand van 120 kilometer te voelen. Na de eerste krachtige stoot om 22.30 uur volgden nog verscheidene schokken van geringe sterkte. Aanvankelijk meende men, dat zich een explosie had voorgedaan op het terrein van de Badense aniline- en sodafabriek. Over mogelijke schade tengevolge van de aardschokken is nog niets bekend- NOODTOESTAND IN SLOVENIë. Het Joego-Slavische Rode Kruis heeft het Internationale Rode Kruis verzocht onmiddellijk een hefschroef- vliegtuig te zenden om zieken en ge wonden te halen uit Slovenië, waar voor zover bekend, de" afgelopen dagen door lawines en sneeuwstormen min stens 50 personen zijn omgekomen. De ontruiming van bedreigde dor pen duurt voort, daar door een stijging van temperatuur het lawinegevaar Weer groter is geworden. Voor de bevoorrading van de dorpen die nog van de buitenwereld zijn af gesneden worden vliegtuigen gebruikt. De materiële schade wordt op ver scheidene milliarden dinar geschat. hoofdkwartier zal worden gekozen. Een woordvoerder van de N.A.V.O. verklaarde, dat het bereiken van het gestelde doel vertraagd kan worden door de wapenzendingen naar Korea en Indo-China. Indien echter in Korea een wapenstilstand zou worden geslo ten was het zijns inziens in ieder ge val mogelijk de plannen ten uitvoer te leggen. Het aanwerven van de troepen werd niet moeilijk geacht. Het probleem was het uitrusten van de divisies. Engeland zou hebben toegezegd in dit jaar de kolenexport naar het Euro pese vasteland met twee millioen ton te verhogen. De N.A.V.O. had ge vraagd deze export te verhogen om de noodzaak voor Europese landen om de Ver. Staten steenkolen tegen dollars te kopen te verminderen. PUBLIEK OVER ORGANISATIE WEST EUROPEES LEGER. Door het N.I.P.O. ondervraagd, heeft een deel van de Nederlandse bevolking zich uitgesproken over de organisatie van een West-Europees leger. Van de ondervraagden was 39 voor één West-Europees leger en 35 procent voor een zeer nauwe samen werking van de zelfstandige legers van West Europa, beiden onder één opperbevelhebber; 26 had geen oordeel. „Vóór een geïntegreerd Europees leger zijn de aanhangers van de V.V.D. en de P.v.d.A. In meerder heid tegen en dus vóór zelfstandig blijvende legers de aanhangers van de A.R., C.H.U., de S.G.P. en de Groep Weiter. De K.V.lis verdeeld; 44 is voor één leger en 41 voor zeer nauwe samenwerking tussen de zelfstandige legers. DE „MARJORV VLOT. Het onlangs op de Maasvlakte ge strande Panamese schip „Marjory" is Zaterdagmiddag om vijf voor twee vlot gesleept. DE KRONING VAN KONINGIN ELIZABETH II. Een woordvoerder van Buckingham Palace heeft verklaard, dat mén nog in het geheel niet de beschikking heeft over de datum van de kroning van Ko ningin Elizabeth de Tweede. Volgens de „Sunday Pictorial" be reidt men in het hof een verrassende stap voor. Men zou de hertog van Edinburg niet de rol willen geven van Prins Albert „omdat het verstand en de persoonlijkheid van de hertog een grote aanwinst voor het land beteke nen". Men overweegt, aldus het blad, de hertog te kronen als „Koning-Ge maal". AMERIKAANSE HULP VOOR FRANKRIJK. 175 milliard francs. Frankrijk en Amerika hebben over eenstemming bereikt over economische hulp aan Frankrijk, waar het de Fran se plannen betreft voor een Europees leger. Naar verluidt zal Frankrijk door deze hulp in staat zijn tegen het einde van 1953 twaalf divisies uit te rusten. Amerika heeft, naar men verklaart, 175.000.000.000 fr. ter beschikking voor de uitrusting der divisies. Tegen het einde van het jaar zal Frankrijk eveneens in staat zijn 27 es cadrilles uit te rusten. West-Duitsland en Oostenrijk morgen aan de orde. De ministers van Buitenlandse Za ken der Westelijke „Grote Drie" zul len Dinsdag, na de bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad, te Lissabon over West- Duitsland en Oostenrijk spreken, al dus is te Lissabon medegedeeld. De belangrijkste punten hierbij zul len zijn de West-Duitse bijdrage tot de Westelijke verdediging, de beperkin gen op de West-Duitse industrie en de huidige impasse bij de onderhandelin gen over een staatsverdrag met Oos tenrijk. Verkeersongeval eist één dode en een zwaar gewonde. Tussen Groenloo en Ruurloo is gisteravond omstreeks half negen een 58-jarige wielrijder, afkomstig uit het buurtschap Beltrum te Groenloo, aan gereden door een auto. De man werd zwaar gewond en overleed kort daar na. De auto botste tegen een boom. De inzittende bestuurder, afkomstig uit Noord Brabant werd zwaar gewond overgebracht naar het St. Vincentius gasthuis te Groenlo. Het Indonesische Kabinet van Sukiman Suwirjo heeft Zaterdagochtend besloten zijn mandaat aan de president terug te geven, teneinde „de politieke sfeer te verbeteren die door de moeilijkheden rond de ondertekening van de overeenkomst betreffende de Mutual Security Act was vertroebeld". Politieke waarnemers verwachten, heeft gisteren geen doorgang gevon- dat Sukarno die het teruggeven van het mandaat aanvaard heeft en het de- missionnaire Kabinet heeft verzocht de lopende zaken af te handelen, weder om de Masjumi (Mohammedaanse par tij) en de P.N.I. (nationale partij) zal uitnodigen een nieuwe coalitie-rege ring te vormen. Een verwacht bezoek van de vroe gere formateurs, Sukiman en Sidik Djojosokarto, aan het paleis Merdeka r r i A r-rins jbernnaru neeit een lichte griep en moet het bed houden. Een jachtrit die begin van deze week zou plaats vinden moest worden uitge steld. De Nederlandse afdeling van de „Canadian Broadcasting Corpora tion" zal in Maart beginnen met een brievenbusuitzending, die 's Woens dagavonds te beluisteren zal zijn op de golflengten 19,58 en 16,84 m. Dan zal antwoord worden gegeven op vragen die uit Nederland bij de C.B.C. Mon treal Pq-Po, Postbox 6000 binnenko men. Mr C. Houdijn-Beekhuis, oud president van het gerechtshof te Leeuwarden is Zaterdag te Beetster- zwaag in de ouderdom van ruim 77 jaar overleden. Vrijdagnacht is op de werf van de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij te Amsterdam een 31-jarige brander, door een ijzeren plaat die hij zelf had losgebrand, dodelijk getroi- fen. In opdracht van de K.L.M. is door „Carillon Films" te Voorburg een kleurenfilm vervaardigd over Europa als toeristengebied. De film, die door Leonard Huizmga van commentaar is voorzien, vertoont beelden uit vrijwel alle Europese landen. Op de emi- gratie-eonierentie te Genève heeft de afgevaardigde van Venezuela ver klaard, dat zijn .regering bereid is dit jaar 12.000 emigranten op te nemen. Gisteren is in een dorp in Zuid-Bnge- land een Britse Meteor-straaljager neergestort en in een boomgaard ont ploft. De piloot kwam om het leven. Een baby van een maand, die in een kinderwagen in de boomgaard lag te slapen, bleef ongedeerd, hoewel de brokstukken van het toestel rondom de kinderwagen terecht zijn gekomen. De Franse tandheelkundige Odette Cunin heeft een gebit geconstrueerd waarvan de tanden door magnetische kracht tegen het tandvlees blijven zit ten. Het blijft natuurlijk de vraag, wat er dan in dat tandvlees zélf zit.... den; vermoedelijk zullen zij dit bezoek vandaag afleggen. De president heeft de Zondag door gebracht in het bergoord Tjipanas, waar ook de aftredende premier ver toefde. Intussen werd in politieke kringen ten aanzien van de M.S.A.-overeen- komst gezinspeeld op de mogelijkheid, dat het parlement, dat heden een in terpellatie hierover in behandeling zou nemen, er naar zal streven de door mi nister Subardjo getekende overeen komst te bevriezen. De meerderheid van de partijen heeft zich tegen deze overeenkomst zelf uitgesproken, onge acht de door Subardjo gevolgde pro cedure, waarbij niet eerst overleg met de regering gepleegd is. In vele poli tieke kringen meent men namelijk, dat de overeenkomst door de onderteke- Zondag heeft de Franse waarnemend opperbevelhebber in Indo-China, ge neraal Salan, te Saigon medegedeeld, dat het uit vijf bataljons bestaande garnizoen van Haobinh (65 km ten Zuid-Westen van Hanoi) is teruggetrok ken. Strijdkrachten van de Vietminh trachten de stad te bezetten en wor den door Franse vliegtuigen bestookt, aldus de bekendmaking. Ook de 22.000 soldaten van de Franse Unie, die de 75 km lange aanvoer lijn van Hanoi naar Haobinh bezet hielden zijn op nieuwe verdedigings linies teruggetrokken. Het terugtrekken was Vrijdag j.l. begonnen en had een einde gemaakt aan de gevechten, die 102 dagen lang werden geleverd tegen de Vietminh- opstandelingen uit de met oerwouden bedekte heuvels en bergen bij de Zwarte rivier, aldus de bekendmaking. Haobinh werd op bevel van wijlen maarschalk de Lattre de Tassigny be zet om de aanvoerweg van de Viet minh van communistisch China naar "*V Onder de sneeuw begraven. Zondag heeft men het wrak van de „Wellington" van de R.A.F., die sinds 8 Februari op een vlucht van Enge land naar Marseille werd vermist, op een helling van de mont Aigoual in de Cevennen (Midden-Frankrijk) gevon den. Ook de lijken van de zeven inzit tenden werden aangetroffen. Het vliegtuig is blijkbaar in een dik ke laag sneeuw terechtgekomen en niet in brand gevlogen. Het wrak heeft twee weken onder de sneeuw gelegen en werd eerst ontdekt, toen dit week einde de dooi intrad. HONDERD VIERJARIGE OVERLEDEN. In het dorpje Hellow (gemeente Haaften) is de waarschijnlijk oudste inwoner van Nederland de heer H. van Horsen overleden. Hij bereikte de leef tijd van 104 jaar, en was vroeger land bouwer van beroep. Behalve een lichte hardhorendheid was hij tot op de laat ste dag vrij vitaal. HET LOOPT UITSTEKEND BIJ „STEUN WETTIG GEZAG" De aanmeldingen voor de gewapen de reservediensten van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" nemen de laatste tijd sterk in aantal toe. Al leen al voor de Nationale Reserve heb ben zich in Januari 1000 vrijwilligers gemeld. ning rechtsgeldig is geworden en dat tenietdoening daarvan onmogelijk is. In welingelichte kringen te Djakarta werd gisteren de kans op terugkeer van de Indonesische delegatie, die thans voor besprekingen inzake de Ne derlandsIndonesische Unie en Irian in Den Haag vertoeft, zeer groot ge acht. centraal Indo-China af te snijden en de opstandelingen te dwingen slag te leveren. Bij het terugtrekken werden slechts 15 soldaten van de Franse Unie gedood en 170 gewond. Volgens generaal Salan zullen de strijdkrachten van de Franse Unie nu hun consolidatie van de Tonkinese del ta intensiveren. In de delta zijn op standelingen geïnfiltreerd, terwijl Franse soldaten vastgehouden werden door de verdediging van Haobinh. Generaal Salan verklaarde voorts, dat door het bezetten van het betrok ken gebied en de thans uitgevoerde ontruiming de Franse Unie-strijd krachten 22.000 van de 40.000 man Vietminh-troepen die de strijd hadden aangebonden, buiten gevecht hebben kunnen stellen. Aan Franse zijde wa ren de verliezen 394 doden, 835 gewon den en 304 vermisten. De generaal achtte het niet onmogelijk, dat de Vietminh-troepen met hulp van de Chinese communisten hun oude sterk te weer zullen bereiken. Zij zouden z.i. echter niet in staat zijn opnieuw een offensief te ontketenen, zoals de afge lopen weken. Vier inzittenden gedood. Een van Genève gestart vliegtuig van de Zwitserse luchtmacht, een twee-motorige Beecbcraft B-7, is op 'n scherpe bergkam van de Zuid-Weste lijke helling van de Galmihorn in de Berner Alpen op een hoogte van 2950 meter te pletter geslagen. Nadat het vliegtuig de bergkam raakte waarschijnlijk kwam het in remous terecht en verloor het daar door plotseling hoogte gleed het eni ge honderden meters langs de berg wand naar beneden en kwam terecht op de gletscher. Het toestel is hierbij in stukken gebroken, drie van de vier bemanningsleden werden eruit geslin gerd en bleven dood in de sneeuw lig gen. Het lijk van de piloot werd in de romp van het vliegtuig gevonden. Na twee dagen bereikten twee mili taire reddingsploegen de plaats van 't ongeluk. De vier doden werden op sleeën naar het dal gebracht. Een foto graaf ging met de reddingploeg mee en maakte een serie opnamen van het bergingswerk. Vier leden van de reddingsploeg ko men aan bij het wrak van de Beech- craft van de Zwitserse luchtmacht (rechts). Links de totaal verwoeste ca bine van de Beechcraft, waar het stof felijk overschot van de piloot gevon den werd. Een deskundige bestudeert de notities in het Logboek. In een buitengewone vergadering van de landelijke raad der federatieve „Verenigde Maatschappij Ziekenfond sen", Zaterdag te Utrecht gehouden en uitsluitend gewijd aan de behandeling van het ontwerp ziekenfondswet, is grote bezorgdheid tot uiting gekomen over de voorgestelde wettelijke rege ling van de ziekenfondsverzekering. Bij deze federatie zijn 58 zieken fondsen aangesloten, die in totaal 7.3 millioen ziekenfondsverzekerden ver tegenwoordigen. Er werd een motie aangenomen, waarin de landelijke raad als zijn mening uitspreekt, dat de strekking en inhoud van het wetsont werp niet voldoen aan de minimum eisen, die in het belang van de gezond heidszorg van het Nederlandse volk aan een wettelijke regeling van het- ziekenfondswezen dienen të worden gesteld. In de motie die aan de regering zal Dat er in Zeeland nog zeker belangstelling bestaat voor emigratie bleek op de provinciale bijeenkomst van het Algemeen Landbouw Emigratie Co mité, die Zaterdagmiddag in „Het Schuttershof" te Goes werd gehouden. Aan deze samenkomst werkten mede de Z.L.M., dp L.J.G., de Bond van Plattelandsvrouwen en de Algemeen Nederlandse Landarbeiders Bond. Het was de secretaris van de Nederl. Herv. Emigratie-commissie, mr O. A. Gobius, die in een kort en principieel woord de taak van deze commissie uiteen zette, nadat de algemeen secretaris van het A.L.E.C., drs N. A. Vaandrager, gesproken had over het onderwerp „Verantwoorde emigratie-mogelijkheden en moeilijkheden". Drs N. A. Vaandrager bracht in zijn referaat naar voren, dat ondanks de economische opbouw van ons land, na de oorlog de vraag bleef bestaan voor velen Hoe vinden we een bestaan En het is deze vraag, die de laatste tijd met de toenemende werkloosheid des te klemmender wordt gesteld. Dat de emigratie een massaprobleem gewor den is bewijst wel, dat dit jaar 50 tot 60.000 personen ons landen hopen te verlaten. Nu is het juist de taak van het A.L.E.C. om een wakend oog te laten gaan over dezen mensen en de emigranten vooral persoonlijk te be naderen en dan adviezen te geven. Want velen nemen een onverantwoord besluit. „Wij selecteren", aldus drs ---- Vaandrager, „treffen voorbereidingen problemen voor aan God". en nemen de nazorg op ons van de emigranten". Achtereenvolgens be sprak de referent de mogelijkheden van emigratie naar Canada, Nieuw Zeeland en Australië. MR GOBIUS. Mr O. A. Gobius wees er op, dat de emigrant veel zal missen in het nieuwe vaderland, maar dat hij de Christelijke verbondenheid en de kerk weer terug zal vinden. Hij bond zijn gehoor op het hart in het nieuwe land trouw naar de kerk te gaan. „Neem uw geloof mee, dan zult ge zeker slagen in het nieuwe vaderland. Neem uw beslissing om te emigreren in volledige overeenstem ming met uw huisgenoten. Leg uw Mr Gobius besloot zijn ernstige ad viezen met een overzicht van de ker ken in de immigratielanden waarbij men zich kan aansluiten. De Hervormde contactpunten zijn: AUSTRALIë: Ds M. W. J. Geursen, 241 Rathdownestreet. Carlton. N 3, Melbourne; Ds M. Goudkamp, c/o As sembly Hall Presbyterian Church, Margaretstreet, Sydney. CANADA: de heer J. Heersink P.O. Box 459, Harriston Ontario; Ds G. J. ten Zijthoff. United Church Plainfield Ontario; Ds Karei Hanhart. Ref. Church, Monarch Alberta. NW ZEELAND: Ds W. van Wijngen. St. David's Manse Somme Parade Ari- moho, Wanganui. ZUID AFRIKA: Ds T. F. J. Dreyer, Postbus 111 Heidelberg. - Medegedeeld werd nog dat de Herv. Emigratie Commissie afd. Zeeland is gevormd. Voorzitter is ds A. W. M. Odé te Goes, secretaris ir J. Bos te Goes. De leden van deze commissie zijn: mevr. van Dijk te Oost-Souburg, J. Lodder te Vlissingen, dokter van Joost te Goes, ds van Ooyen te Nisse, ds C. B. Boere te Groede, ds J. W. Starrenburg te Sluiskil. Tot slot werd een drietal interessan te films over Canada, Australië en Nw Zeeland vertoond, waarvan men er twee voor het eerst in Nederland draaide. worden gezonden, wordt inzonderheid bezwaar geuit tegen: 1. De handhaving van twee groepen verzekerden, aangeduid als „werkne mers" en „andere dan werknemers" en de daarmee samenhangende geschei den financiering van beide groepen. 2. De mogelijkheid tot het scheppen, resp. handhaven van bijzondere rege lingen voor bepaalde groepen van ver zekerden. 3. De handhaving van verschillende loon- resp. inkomensgrenzen voor „werknemers" en „andere dan werk nemers". 4. De organisatorische opbouw van het ziekenfondswezen. 5. De voorgestelde samenstelling van de ziekenfondsraad en de daaruit te vormen colleges en commissies. 6. De mogelijkheid van uitbreiding van het aantal ziekenfondsen. 7. Het ontbreken van een bijzonder beroepsrecht voor de verzekerden. Vrijdag zal in de Ver. Staten het eerste van 35 schepen der Mariner- klasse te water worden gelaten, welke schepen sneller zullen zijn dan enige andere reeds in gebruik zijnde klasse schepen voor het vervoer van droge lading. De maritime administration deelde mede, dat de mariners, die naar schatting een constante snelheid van 20 knopen zullen kunnen ontwikkelen, de Ver. Staten vooraan zullen brengen in de rij van alle zeevarende landen bij de concurrentie voor het vervoer van stukgoederen. Het komt daarbij aan op grote snelheid en grote laad- capaciteit. De „Keystone Mariner" van 12.900 dwt., die Vrijdag van stapel zal lopen, zal tot de snelste schepen ter wereld behoren voor het vervoer van stukgoederen. Het Franse Kabinet heeft hedenoch tend vroeg de definitieve Franse de fensie-begroting voor 1952 vastgesteld op 1.400.000 millioen francs. Een com muniqué, dat na afloop van een Kabi netsvergadering van vier uur is uitge geven, geeft de volgende specificatie: 435 milliard voor overzeese gebieden, met name voor Indo-China, 830 mil liard voor het moederland en 135 mil liard voor civiele uitgaven, die binnen het bestek van de N.A.V.O. vallen, zo als vliegvelden, verbindingen enz. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist. Overwegend droog weer met op vele plaatsen enkele opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1