Regering zal maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid nemen WESTERSE GROTE DRIE LICHTEN NAVO-LANDEN IN A Jcugdspoorweg-brigade te Heiloo Franse weduwe staat terecht wegens zevenvoudige moord Een nieuwe ministerconferentie ten behoeve van de Benelux? Een onderhoud op het ministerie van Buitenlandse Zaken* PROTESfANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen reden tot grote ongerustheid Meer defensieorders, meer woningen en uitvoering van publieke werken A. N.W, B. sfelf halve over wegbomen voor. Benoemingen voor het Kanaal-commando bekendgemaakt k SNIPPER NIEUWS 1 C Verdere liberalisatie van de Duitse invoer. Boodschap van Ëden aan Maher Pasja Uitgave i Stichting „Éeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vor9tstr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2103 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 22 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: «ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.43 u., onder 18.07 u. Maan op 7.05 u., onder 15.27 u. Hoogwater Zaterdag 23 Febr.: Vlissingen: 12.31 u. 1.89 m., u. m.; Terneuzen: 0.25 u. 1.92 m., 12.59 u. 2.09 m.; Wemel- dinge: 1.3o u. 1.44 m., 14.11 u. 1.62 m.; Zierikzee: 1.20 u. 1.21 m., 13.58 u. 1.38 m. (Van onze parlementaire redacteur). „Niet minder dan 166.000 paar ogen zijn thans op het parlement gericht", zo zei gistermiddag minister van den Brink in de Tweede Kamer en hij prees dan ook de heren Stapelkamp (A.R.) en Nederhorst (Arb.), die de regering interpelleerden over de huidige werkloosheid. „Ze hebben daardoor het Nederlandse volk een grote dienst hewezen". „Welke maatregelen denkt de regering op korte termijn te nemen; is zij reeds uitgestudeerd; heeft zij wel plannen?" Deze vragen wierp de heer Stapelkamp in zijn uitstekend betoog op. Ook de heer Nederhorst was van mening, dat er reden is om gealarmeerd te zijn. De minister zeide, dat de regering er naar zal streven om het aantal werklozen voor 1 Mei met 40.000 te verminderen. 25.000 zullen als seizoenwerklozen normaal afvloeien, zodat er ongeveer 90 a 100.000 overblijven. Een aantal dat de minister normaal noemde. De beide interpellanten vuurden maar liefst 24 vragen op de mi nisters af. Reeds nu heeft de heer Stapelkamp een motie aangekondigd over de DUW omdat hij van mening is, dat het in da praktijk teveel gewoonte is geworden, om de D.U.W. in te schakelen in plaats van de werkzaamheden over te laten aan het particulier initiatief. Volgens de A.R.-afgevaardigde moest de oor zaak van het groter leger werklozen gezocht worden in een verminderde vraag naar onze producten, in de con currentie van het buitenland en in een gebrek aan liquide middelen. Volgens de heer Nederhorst hebben wij „een goudverzamelende minister Lieftinck, die als een kloek op zijn eieren zit" of anders uitgedrukt: Hij let teveel op het in evenwicht brengen van de be talingsbalans, waardoor de werkgele- genheidspolitiek in het gedrang komt. DEFENSIEORDERS. Minister van den Brink zeide, dat als men beide factoren in het oog wil houden een werkloosheid van 3 pet. normaal moet vinden. Erg ongerust is de regering met. Prof. v. d. Brink noemde een zeer be langrijke oorzaak voor de huidige situ atie, dat in 1951 n.l. geen 1500 millioen is uitgetrokken voor de defensie maar slechts 1150 millioen. Daarom wordt er dit jaar ongeveer 1650 millioen be steed, d.i. 500 millioen meer. Hiervan zullen 350 a 400 millioen besteed wor den voor orders aan de industrie. uk WONINGBOUW. Naar verhouding ue werkloosheid in de bouwbedrijven groot. Bijna 42.000 arbeiders in de bouwvakken en aanverwante industrieën hebben geen y/erk. Volgens de heer Stapelkamp Vindt dit o.a. zijn oorzaak in (ie huur- politiek van de regering. Daar was minister in 't Veicl het niet mee eens. In de vier kwartalen van 1951 is resp. de bouw van 13.750, 4600, li.000, en 17.000 woningen goedge keurd. Vooral in het tweede kwartaal bracht de investeringskwestie beper king. Toen de minister zag dat deze maatregel zulke grote werkloosheid tengevolge had, heeft hij de teugel weer laten vieren. „Ik heb dus geen aansporing van de kamer nodig om de woningbouw zo froot mogehjk te doen zijn", zo merkte ij vrij hatelijk op. In de periode van 1 October tot half Februari is de bouw van 27.000 woningen goedgekeurd. 16 a 17.000 woningen werden daarvan slechts uitgevoerd. Dat is niet de schuld van het departement, maar de aannemers bouwen niet graag in de winter. De resterende 10.000 zullen echter spoedig ter hand genomen worden. 1000 WONINGEN EXTRA. Als bijzondere maatregelen deelden de ministers in 't Veld en v. d. Brink nog mede, dat 1000 woningen extra zuiien worden gebouwd. Deze zijn be stemd voor de industriële centra, waardoor de industrieën minder last Adres aan de minister van Verkeer. De A.N.W.B. heeft zich tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge wend en medegedeeld, dat de vele aanrijdingen van gesloten overweg bomen in 1950 niet minder dan 280 hun oorzaak vinden in het feit, dat deze bomen voor het snelverkeer dikwijls te onverwacht en dus te laat zichtbaar worden. De overweg moet voorzien worden van een rood flikker licht van groot formaat aan de rech terkant van de weg, dat zowel naar voren als naar achteren licht uit straalt. De overwegbomen zelf dienen voorzien te worden van kleine rode flikkerlichtjes. Verder verdient het aanbeveling, dat de overwegen, die op een afstand bediend worden, be staan uit halve bomen, zodat de weg gebruikers niet kunnen worden opge sloten. In het algemeen dringt de A.N.W.B. aan op het plaatsen van halve bomen. De onbewaakte over wegen moeten zo spoedig mogelijk van een automatisch beveilings- systeem voorzien worden. DE PLANNEN VOOR EEN EUROPESE LANDBOUW- GEMEENSCHAP De Franse regering heeft ministers van de 18 landen, die bij de O.E.E.S. zijn aangesloten, uitgenodigd voor een op 25 Maart a.s. te Farijs te houden conferentie ter bespreking van een plan voor het creëren van een Euro pese eenheidsmarkt voor landbouw en veeteeltproducten. Het ligt in de bedoeling een soort gelijke unie te scheppen, als waarin het plan-Schuman voorziet voor de ko len- en staalindustrie. Naar verwachting zal Frankrijk een vrije handel tussen de Europese lan den in een groot aantal producten, zo als granen, suiker, oliezaden, vlees, ge vogelte, eieren, reuzel, vet en wijn voorstellen. zullen hebben van het huizenprobleem. De woningen worden gegund aan de arbeiders in die gebieden, waar grote werkloosheid is. Dit zijn niet de 1000 woningen, die in de mijnstreek worden gebouwd. De bouw van 50.000 woningen is dit jaar wel gewaarborgd. De minister voor spelde, dat wij er in 1953 55.000 wo ningen bij zullen krijgen. 36 MILLIOEN VOOR PU BLIEKE WERKEN. Eén der middelen om de werkloos heid te bestrijden is volgens de inter pellanten het uitvoeren van werken op grote schaal. Ook op dit terrein had de regering wat in petto. Zij zal daar voor 36 millioen gulden .uittrekken. 14 millioen zal daarvan besteed wor den aan nieuwe waterstaatswerken. 3 millioen zal besteed worden aan de openlegging van de onontwikkelde ge bieden, zoals Z.O. Drente, 6 millioen voor de nieuwe cultuurtechnische wer ken, terwijl over de resterende bedra gen nog geen beslissing is genomen. Ook zal getracht worden om de ta baksaccijns te verlagen ten gerieve van de sigarenindustrie. Hierover zal over leg worden gepleegd met België. Zowel de minister van Economische Zaken als die van Sociale Zaken wa ren van mening, dat van een voort zetting van deze depressie-ontwikke ling geen sprake is. Heden wordt gerepliceerd. Stichting voor de Landbouw: PRIJSBEHEERSING VAN VOEDERGRANEN? Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft uitvoerig de toestand besproken, die is ontstaan doordat de regering het subsidie op buitenlandse voedergranen met f7. per 100 kg verlaagde. Het hoofd bestuur is van mening, dat het nood zakelijk is het evenwicht te herstel len tussen de akkerbouw en de vee houderij, dat door deze maatregel verstoord is ge\ 'orden. In de eerste plaats moet alle aandacht geschonken worden aan het openhouden van de mogelijkheid van uitvoer voor eind producten van de veehouderij. Verder verdient het aanbeveling zoveel mo gelijk voer op eigen bedrijf te ver bouwen. Tenslotte heeft het hoofd bestuur geconcludeerd, dat, wanneer de binnenlandse voedergranen een redelijke prijs overschrijden, maat regelen en deze prijzen te beheersen, moeten worden genomen. GEHEIME AMERIKAANSE LUCHTBASIS IN HET NOORD POOLGEBIED Luitenant-generaal Lewis Pick van de Amerikaanse genie heeft medege deeld dat de V.S. bezig zijn met het aanleggen van een geheime luchtbasis in bet Noordpoolgebied. In antwoord op vragen verklaarde generaal Piek dat tot nu toe voor de aanleg van deze basis en van een an dere in Noord-Afrika, reeds een be drag van honderd millioen dollar is besteed. ADENAUER BINNEN DE KOMENDE TWEE MAANDEN NAAR DE V.S. Een woordvoerder vdn het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaarde Donderdag niet verbaasd te zullen zijn, indien de W. Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, de Verenigde Staten in de komende twee maanden zou bezoeken. Verder werd gezegd, dat de regelin gen voor een dergelijk bezoek van de Duitse regeringsleider nog moesten worden uitgewerkt. De conferentie te Lissabon Voor de voltallige bijeenkomst van de veertien ministers van Buitenlandse Zaken van de N.A.V.O.-landen, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie gisteren op de Britse ambassade te Lissabon onder voorzitterschap van Eden, een bespreking gevoerd met collega's van de Beneluxlanden. Zij hebben hen op de hoogte gesteld van de resultaten van de Londense besprekingen met Adenauer. De ministers van Defensie zijn eveneens bijeengekomen om te spreken over de verdeling der kosten, ver bonden aan het uitvoeren van een reusachtig programma voor de aanleg van vliegvelden en verbindingsknooppunten in Europa. Het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Londen heeft gisteren enkele benoemingen bekend gemaakt voor het z.g. Kanaalcommando. Het grootste probleem, dat bij de onderhandelingen met West-Duitsland is naar voren gekomen is de bepaling van het type wapens, dat Duitsland niet zal mogen vervaardigen. De be sprekingen van de ministers van Bui tenlandse Zaken zijn overigens in het grootste geheim gevoerd. GEEN 50 DIVISIES. Gisteren hebben de ministers van Defensie het door de tijdelijke com missie Harriman opgestelde driejaren plan voor de opbouw van de N.A.V.O.- strijdkrachten goedgekeurd. Voorts zou eveneens het verslag van de mili taire commissie over de militaire doel matigheid van de voorgestelde Euro pese defensiegemeenschap zijn aan vaard. Voorts hebben de ministers de plan nen goedgekeurd om iets minder dan 50 divisies op de been te brengen in Europa. Men was het er over eens, dat dit risico's met zich brengt. Deze zaak moet ook nog in de voltallige N.A.V.O. raad worden besproken en goedge keurd. KANAALCOMMANDO. Het hoofdkwartier van de N.A.V.O. te Londen heeft de Britse marinecom- mandant te Portsmouth, admiraal sir Arthur John Power, benoemd tot eer ste geallieerde opperbevelhebber van het Kanaal-gebied. Het hoofd van het P 1 k Tegen een 23-jarige Amsterdamse los werkman is wegens een poging tot moord op zijn meisje, drie jaar gevan genisstraf geëist. In een electrotech- nisch bedrijf te Rotterdam heeft zich een ontploffing voorgedaan, gevolgd door een brand. Een 33-jarige electri- cien werd gedood, twee anderen liepen verwondingen op. Kolonel J. S. Wil son, directeur van het internationaal padvindersbureau te Londen, brengt 'n driedaags bezoek aan ons land. De collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft vorig jaar 88.226,94 op gebracht. In Augustus zal te Kerk- rade een internationaal concours voor tamboers- en pijpercorpsen worden gehouden. De pogingen om het op de Maasvlakte gestrande Engelse schip „Majory" vlot te trekken, zijn opnieuw mislukt. In Rotterdam is gisteren een tanker, die voor Argentinië ge bouwd werd, van stapel gelopen. Te Stockholm is een nieuwe handelsover eenkomst tussen Nederland en Zwe den getekend. De lawines in Oosten rijk hebben tot nu toe 42 doden geëist. Britse kust-commando, luchtmaar- schalk Alick Stevens, is benoemd tot opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten in hetzelfde gebied, dat het Kanaal en het Zuidelijke deel van de Noordzee omvat. Verder heeft het N.A.V.O.-hoofd- kwartier te Londen bekend gemaakt, dat, voor de onmiddellijke oplossing van wederzijdse vraagstukken, de chefs van marinestaven van de kust landen Frankrijk, Nederland, België en Engeland een Kanaal-commissie zullen vormen als onderdeel van de vaste commissie. De permanente ver tegenwoordigers van de chefs van ma rinestaven zullen te Londen gedeta cheerd zijn. Zeepost voor de „Van Galen" Het m.s. „Oranje", dat eind Februari uit Amsterdam naar Indonesië ver trekt, zal zeepost meenemen voor op varenden van Hr Ms „Van Galen", uit te reiken te Colombo. Deze post dient uiterlijk 25 Februari a.s. des ochtends 10 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. DE KWESTIE DER OORLOGSMISDADIGERS Een Britse woordvoerder heeft te Bonn verklaard, dat er geen kwestie van is, dat de raad, bestaande uit drie Duitse vertegenwoordigers en een van Frankrijk, Engeland en Amerika, voor de herziening van wegens oorlogsmis daden veroordeelde Duitsers, in wer king zal treden voor het van kracht worden van het verdragsstelsel, dat het bezettingsstatuut voor W.-Duits- land zal vervangen. Het voorstel tot instelling van de raad moet worden gezien als een on derdeel van het gehele verdrags stelsel en kan daarom niet los van an dere verdragen gezien worden. De aandacht is voornamelijk geves tigd op de ex-maarschalken Kesselring en von Manstein. In het geheel zouden alle gevallen van de 1.000 In West- Duitsland gehouden gevangenen her zien worden. Kanselier Adenauer zal naar ver wacht wordt, heden zijn besprekingen met de Westelijke geallieerden hoge commissarissen voortzetten. VEEL BELOVEND. De 19-jarige student uit Schoonho ven, K. van Ipenburg, die Maandag j.l. voor het candidaatsexamen che mie van de wis- en natuurkundige faculteit te Utrecht geslaagd is, kreeg daarbij van de faculteit een compliment voor zijn zeer vlotte studie. Hij is ook een vlotte leerling geweest bij het middelbaar onder wijs. Op 12-jarige leeftijd verliet hij de lagere school, behaalde na twee jaar het M.U.L.O.-diploma B, stapte over in de vierde klas van de 5- jarige H.B.S., die hij na twee jaar met een fraaie puntenlijst voor het einddiploma B verliet. Wederom twee jaar later, slaagde hij in on geveer de helft van de daarvoor staande tijd, voor het candidaats examen. K De Westduitse regering heeft het voornemen de geliberaliseerde invoer nog verder te verruimen. Men is nog bezig met het uitwerken van een Ujst van goederen, waarop deze maatregel van toepassing is. Deze lijst omvat behalve de hoofdvoedingsmiddelen en grondstoffen ook die goederen waar voor naar alle waarschijnlijkheid geen overdreven aanvragen voor invoer zullen worden ingediend. ATOOMMOTOR VOOR DUIK BOTEN Donderdag beeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergië machti ging verleend voor het onmiddeiijk bouwen van een atomische proefinstal latie voor de aandrijving van duikbo ten. Dit prototype, dat gebruikt zal wor den voor aandrijving van de twee ato mische duikboten die de Amerikaanse marine wil bouwen, zullen in een me talen gewelf van 70 meter doorsnede (om ongelukken bij proefnemingen te voorkomen) te West Milton (New York) worden gebouwd. In navolging van de jeugd-verkeersbrigades die dienst doen in verschillen e steden van ons land, Is in de plaats Heiloo, als eerste in Nederland, een jeugd- spoorwegbrigade opgericht. De taak zal zijn de jeugd en de volwassenen te instrueren hoe men zich in belang van eigen veiligheid te gedragen heeft bij het passeren van de overweg, die beveiligd is met een nieuw systeem, de z.g. halve overwegbomen, waarvan Heiloo ook de primeur van Nederland heeft De eerste dagen werken de jongens, die uitgerust worden met een rode pet en een staf, onder toezicht van de Rijkspolitie. Maandag a.s. gaat de Spoorwegbrigade zelfstandig aan het werk. De pas geïnstalleerde Brigade krijgt de eerste instructies van de Rijksverkeerspolitie. ZIJ ONTKENT ALLE BESCHULDIGINGEN Onder grote belangstelling is Don derdag voor het Hof van Assizen te Poitiers het proces tegen de 56-jarige weduwe Marie Besnard voortgezet. Zij wordt er van beschuldigd haar ouders, haar tweede echtgenoot, zeven andere familieleden en een vriend met behulp van arsenicum uit de weg te hebben geruimd. Volgens de aanklacht heeft zij door deze misdaden, die zij in een periode van vijftien jaar zou hebben gepleegd, in het geheel meer dan drie millioen francs geërfd. De beklaagde weende, toen werd voorgelezen onder welke omstandig heden haar tweede echtgenoot, Leon Besnard, was overleden. Deze zou zijn gestorven na het nuttigen van soep, die door zijn vrouw was bereid. Ma dame Besnard wordt niet vervolgd in zake de dood van haar eerste echtge noot. Men heeft weliswaar ook in diens stoffelijke resten sporen van arseni cum aangetroffen, doch de kwestie is reeds verjaard. De beklaagde ontkende met klem alle tegen haar ingebrachte beschuldi gingen. Inzake de dood van haar tweede echtgenoot verklaarde zij: „Als ik mijn man had gedood, zou ik al mijn geluk hebben vernietigd". De president las vervolgens een ver klaring voor van een kennis van ma- REGELING DER HANGENDE VRAAGSTUKKEN DIENT BESPROKEN TE WORDEN Te Brussel wordt vernomen, dat zodra Paul van Zeeland van de conferentie te Lissabon is teruggekeerd, de Belgische regering in een tegennota zal ant woorden op de Nederlandse desiderata met betrekking tot de definitieve ver wezenlijking van de Benelux. In de betrokken kringen der Belgische hoofd stad stelt men een ministerconferentie in het vooruitzicht tijdens welke de beide nota's het onderwerp van bespreking zouden uitmaken. Op deze con ferentie zou dan een werkplan worden opgesteld betreffende de regeling van de nog hangende vraagstukken. Van Belgische zijde wordt verklaard dat de Nederlandse nota talrijke pro blemen aanstipt, doch hiervoor geen enkele oplossing biedt. Bovendien wordt wel gesproken over de onwis- selbaarheid van de munt en gemeen schappelijke quota in de E.B.U., doch met geen woord wordt gewag gemaakt van het vraagstuk der waterwegen. In regeringskringen wil men zich in dit stadium nog niet uitlaten over de in de Nederlandse nota vermelde proble men. Men wenst de desiderata, al vorens stelling te nemen, grondig te bestuderen. „Ik ga graag naar Domburg." (Van een verslaggever) Ergens op het ministerie van Buiten landse Zaken op de afdeling van het Ka binet van de minister troffen we de on langs benoemde burgemeester van Dom burg mr W. J. E. Crommelin aan. On danks zijn drukke werkzaamheden, hij was juist bezig de correspondentie te be handelen van minister Stikker, die op het ogenblik in Lissabon vertoeft, had mr Crommelin even tijd ons te woord te staan. „Het is altijd een vurige wens van mij geweest", zo vertrouwde hij ons toe, „om burgemeester te worden". Tijdens mijn studie voor het doctoraal examen heb ik er al rekening mee gehouden. Of ik op deze benoeming gehoopt had? Maar natuurlijk Toch kwam de benoe ming nog onverwacht." De telefoon rinkelde en mr Crommelin had even wat anders in zijn hoofd dan Domburg en Zeeland. Maar even later gaat hij verdwer: „Ik ga graag naar Domburg. Het is een bad plaats, waar veel vreemdelingen komen. In interesseer me zeer voor de proble men, die in Zeeland leven en de Zeeuw se mentaliteit zal me zeker liggen. De be volking heb ik reeds vrij goed leren ken nen. Ik ben er van overtuigd, dat ik een prettige tijd tegemoet zal gaan". Ons onderhoud was kort en krachtig geweest. Er is niet veel tijd om op het ministerie een praatje te maken. Maar wij wisten al meer dan genoeg.... nAr W. J. E. CROMMELIN ....benoemd tot burgemeester van Domburg.... België zou ev. kunnen aanvaarden, dat, zoals overigens in het Benelux- verdrag wordt bepaald, de drie landen een ministerieel comité oprichten, dat onder controle der drie souvereine re geringen, belast zou worden met de coördinatie van de economie. GARNER IN LONDEN Robert Garnei-, vice-president van de Wereldbank, is'Donderdag uit Te heran in Londen aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met Britse autoriteiten en verslag zal uitbrengen over zijn besprekingen met de Perzi sche premier Mossadeq. Er zijn enkele punten waaromtrent wij overeenstemming bereikt hebben en andere waarmede wij in een im passe zijn geraakt, aldus Garner. Zijn verblijf in Londen zou geheel afhan gen van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Verwacht wordt, dat Garner ten minste drie dagen te Lon den zal blijven alvorens naar Was hington door te reizen voor verdere besprekingen. Het bezoek der Nederlandse parle mentsleden aan Engeland De zeven leden van de Nederlandse Tweede Kamer, die thans een bezoek aan Engeland brengen, zijn Donderdag door de Britse minister van Arbeid en Volksgezondheid, sir Walter Monck- ton, ontvangen. De Nederlandse volks vertegenwoordigers zullen veertien dagen in Groot-Brittannië blijven om militaire instellingen te bezoeken. Hun reis is ondernomen op uitnodi ging van het Britse ministerie van Buitenlandse zaken. De zeven Tweede Kamerleden zullen één Maart a.s. weer naar Nederland terugkeren. ONTPLOFFING IN TUNESIE Donderdagochtend is een hoogspan ningstransformator bij Sfax, door een dynamietontploffing ernstig bescha digd. Te Medenine in Zuid-Tunesië heeft de politie wapens en munitie ontdekt. Zeven personen zijn gearres teerd. dame Besnard, volgens welke beklaag de zou hebben gezegd: „Als u zich van uw man wil ontdoen, vergiftig hem dan met arsenicum. Dat laat geen spo ren na. Mijn beste vriendin heeft dit ook gedaan en iedereen heeft aan een natuurlijke dood geloofd". Het proces wordt heden voortgezet. WITBOEK OVER DE BRITSE DEFENSIE De Britse regering' heeft een witboek uitgegeven over het Britse herbewape ningsprogram. Hierin wordt gezegd, dat het door de Labour-regering voor drie jaar opgestelde plan over een lan gere periode gespreid dient te worden. Het in 1950 door de Labour-regermg vastgestelde bedrag van 1.500.000.000 pond voor het jaar 1953 zal verminderd worden tot 1.377.000.000 pond rekening houdend met de Amerikaanse hulp. Dit zou de onmiddellijke last verlich ten op de metaal gebruikende indus trieën, die ongeveer twee vijfde van de Britse export produceert. Het witboek zegt, dat de Labour- regering indertijd verklaard heeft, dat het drie-jarenplan van 4.700.000.000 pond slechts in deze vorm uitgevoerd kon worden als de arbeidskrachten, de grondstoffen, de machinegereedschap pen en andere industriële capaciteiten beschikbaar zouden blijven. Nieuw vrachtgebouw op Schiphol aan K.L.M. overgedragen In een feestelijke bijeenkomst is Donderdag op Schiphol het nieuwe vrachtgebouw door de bedrijfsdirec teur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, namens het ge meentebestuur overgedragen aan de president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman. Het woord werd hierbij gevoerd door de heren Dellaert en Plesman en door dr J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, die mededeelde, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de oud-piioot S. A. Steinbeck te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De Egyptische ambassadeur te Lon den, die gisteren te Cairo is terugge keerd heeft aan premier Maher Pasja een boodschap van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden over handigd. Volgens de premier heeft Eden daarin medegedeeld, dat Enge land een spoedige en totale overeen komst met Egypte wenst te bereiken. Voorts deelde hij mee, dat Eden's boodschap geen bepaalde voorstellen of een basis voor toekomstige bespre kingen bevatte, maar er de nadruk op legde, dat de huidige toestand volledig begrip tussen Engeland en Egypte eis te. DE OPLEIDING VAN WEST- DUITSE OFFICIEREN De Amerikanen zijn niet van plan West-Duitse officieren op tt leiden in de V.S., maar een dergelijke opleiding zal misschien wel worden gegeven door het Amerikaanse militaire opperbevel in Europa. Aan deze verklaring werd toegevoegd, dat geen besluit ten aanzien van de opleiding van West-Duitse militaire kaders zal worden genomen, voordat er een Europees leger, waarin West- Duitse eenheden zijn opgenomen, is gevormd. Frankrijk zou de Ver. Staten hebben verzocht de verlening van economische hulp in het lopende jaar aanzienlijk te verhogen ten koste van de militaire hulpverlening. DE BILT ZEGT Overwegend droog. Zwaar bewolkt maar overwegend droog weer met enkele opklaringen. Matige wind tussen West en Zuid- West. Middagtemperaturen tussen zes en negen.graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1