de loup< Noodwet Ouderdomsvoorziening zo spoedig mogelijk verdwijnen* ENORME STIJGING VAN DE WESTDUITSE PRODUCTIE. HONGER OP MIDDEN-JAVA. RS moet België wil geen fusie van de valuta. Waarom kocht België geen Nederlandse boter? Militaire bijdrage bedraagt elf en een kwart milliard mark* Loonpolitiek gevaar voor vakbekwaamheid. Rosendaal denkt er anders over. (r Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten l Ministers Peters moet maar verdwijnen* Zelfs bungkil is er niet voldoende. Damesschoenen voor het voorjaar en de zomer SCHEEPSTIJDINGEN KARSOTE RUB KERK pagina i Do^erdaq 21 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD uit! it de houtkever es gaat leggen, het grootste i reeds Uw tvas behandelt, bestrijdt U de udige en doel- nt alléén Peli hèt middel andere scha- sok met glans! len reeds door jetast dan ook anten in- en X, OT.HE 5EMAK.' UAAR M M. RUPPERTt Pagina 5 (Van een speciale medewerker). Op een te Utrecht gehouden studieconferentie van het Christelijk Nationaal Va., verbond, heeft de heer C. J. van Mastrigt, verbondssecretarls, gesproken over het vraagstuk van de ouderdomsvoorziening. Nadat hij dit probleem van alle kanten had bekeken en men er op de confe rentie met vragen nader op was ingegaan, gaf de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, een slotbeschouwing. Wat staat ons te doen met betrekking tot de ouderdomsvoorziening, vroeg hij. Eén doel moeten wij zeker voor ogen hebben, namelijk dit) de Noodwet-Ouder- do-.svoorziening dient zo spoedig mogelijk te verdwijnen. Ten eerste om morele redenen. Ons volk gaat stuk aan deze Noodwet; degenen die er van leven maken in feite hun testament reeds en voeren het uit. De wet houdt geen rekening met de zondige aard van ons mensen. Nu is het onjuist om critiek te dezer zake uit te brengen op de regering, zo ging de heer Ruppert voort. Want waar om Kon die Noodwet er komen? Omdat degenen die geroepen waren de pensioe nen uit te keren verzuim hadden ge pleegd. Het bedrijfsleven heeft niet tijdig gezorgd voor een betere ouderdomsvoor ziening en zo moest de regering dan wel ingr.jpen. De Noodwet is er dus geko men omdat het bedrijfsleven in gebreke bleei. Noodzakelijk is heden: het stichten en Liitoouwen van onze bedrijfspensioen fondsen. Deze Noodwet moet nu weg; de rege ring zal daartoe zelf de nodige stappen moe.en doen. Laat zij na wat gedaan be hoort te worden, dan zal de Sociaal Eco nomische Raad het initiatief moeten ne men om de zaak aan de orde te stellen. De heer Ruppert gaf tenslotte uiting aan zijn blijdschap over het voorstel in zake de ouderdomsvoorziening dat van de drie vakeentralen is uitgegaan. Wij doen goed ons als organisaties daar van heler harte achter te stellen. En voor alle dingen geldt, dat wij niet teveel moeten redeneren met becijferingen en statistie ken voor een verre toekomst maar dat wij vandaag aangaande de ouderdoms voorziening hebben te doen wat onze plicht is! Dat komt het eerst aan de orde, zei de heer Ruppert. VERZEKERING. In zijn betoog over deze kwestie had de heer van Mastrigt herinnerd aan het standpunt van Talma: „Een arbeider moet van zijn arbeid kunnen leven, niet alleen in de tijd dat hij deze arbeid ver richt, maar ook in tijden dat hij deze ar beid niet of niet meer verrichten kan". Deze uitspraak is nog steeds het stand punt van de christelijk-sociale beweging. Hiermede is meteen vastgesteld, dat het C.N.V. het systeem van verzorging ver werpt. Noch de staat, noch de bedrijfstak, noch de onderneming behoort de niet- meer-werkeude arbeider gelden voor le vensonderhoud toe te schuiven. De arbeider dient gedurende de jaren dat hü werkt een gedeelte van zijn loon te reserveren, teneinde daarover te kun nen beschikken in de tijd van zijn ouder dom. Geen verzorging dus maar verzeke ring. De ouderdomsvoorziening is eigen lijk een onderdeel van de loonvorming. Do heer van Mastrigt ging na welke (Ingezonden Mededeling adv.) Hoe kan Uw maag „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagsnur Die „angst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk ver lichting bij 't eerste optreden van brandend maagzuur en zelfs de hevig ste aanval kunt U met Rennies dade lijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoen de en.gemakkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten: ook voor de gaande en komende man. De Benelux. Volgens de Nederlandse nota met betrekking tot de voorwaarden voor het sluiten van een definitieve Bene- lux-Unie zal de Unie volledig moeten worden uitgevoerd en zich in het bij zonder tot de valuta moeten uitstrek ken. Volgens „La libre Belgique", het blad, dat dikwijls fungeert als spreek buis van de Belgische regeringsinstan ties, zal België deze voorwaarde waar schijnlijk van de hand wijzen. Een fu sie van de valuta gaat ver boven het- feen werkelijk nodig Is en zou aanlei- ing geven tot nutteloze en gevaarlijke wrijvingen. Een fusie van het geld wordt tot de onmogelijkheden gere kend. Internationale Christelijke Vredesbeweging. De Internationale Christelijke Vre desbeweging houdt een openbare ver gadering op Zaterdag 23 Februari te 80 uur in de Waalse Kerk te 's-Gra- Venhage. Op deze vergadering zullen korte toespraken worden gehouden door mr J. J. R. Schmal, M. August Charlier uit België, frau dr Kurz uit Zwitser land, prof. dr Gesina, H. J. van der Molen en Probst Gruber uit Duits land. Deze toespraken zullen worden af gewisseld door gemeenschappelijke zang. C.P.S.-Werkconferentle. Van Donderdag 17 tot en met Zater dag 19 April wordt op „Woudschoten" een weekconferentie vanwege het C.P.S. gehouden, ditmaal voor de hogere leer jaren. De centrale gedachte in deze Werkconferentie is; „de aesthetische opvoeding en de mogelijkheden in de hogere leerjaren". Deze gedachte, die de laatste jaren Sterk de belangstelling heeft in brede kringen, zal principiëel worden toege licht en practisch worden uitgewerkt. Omtrent de kosten van deelname aan deze conferentie en alle verdere Inlichtingen hoopt de Commissie zich binnenkort per circulaire tot alle scho len te wenden. stelsels er momenteel voor de financie ring van de ouderdomsvoorziening zijn. Men kent het kapitaaldekkingsstelsel en het omslagstelsel als hoofdmethoden. Geen van beide stelsels bevredigt volko men. De inleider zag de oplossing In een mixtum van beide stelsels. Hij bleek geen voorstander te zijn van een gelijk pen sioen voor allen. Wel zal men collectief de lasten moeten dragen maar de verre kening dient individueel te geschieden. Wie tijdens zijn werkjaren grotere pres taties heeft verricht moet dat ook in zijn pensioentijd merken. Ook verklaarde de heer van Mastrigt zich tegen een van te voren vastgesteld bedrag; dit bedrag zal een bepaald per centage moeten uitmaken van het bi] de uitkering geldende loon. Ondanks het protocol van Luxemburg. Door Nederland is langs diplomatieke weg te Brussel protest aangetekend tegen een Belgische aankoop van 500 ton verse boter in Denemarken. Deze handelwijze aldus de Nederlandse opvatting, strookt niet met het protocol van Luxemburg van 1950, waarbij België en Luxemburg zich verbonden bij voorkeur Nederlandse boter te kopen. Nederland gaf voor an dere producten aan de Benelux-partners leveringsvoorkeur op de eigen markt. Hoewel de situatie nu nog niet zo is, zo wordt in zuivelkringen verklaard, dat Nederland niet in staat zou zijn om op betrekkelijk korte termijn 500 ton verse boter te leveren, kan men dus van een zekere schaarste spreken. Hiervan heb ben, naar mening van deze zuivelkringen, Belgische opposanten van het Nederland se voorkeursrecht op de Belgische markt een dankbaar gebruik gemaakt om te suggereren dat de Nederlandse verse bo ter op was en dat dus elders gekocht kon worden. Zuivelkringen achten de boter- politiek in Nederland zelf van de afgelo pen maanden in zekere zin een klap in het eigen gezicht, omdat hierdoor Bel gische tegenstanders van het voorkeurs recht de kans kregen dit recht aan te tasten. In Januari werd flink gespaard, zo blijkt uit de door de Ned. Spaarbankbond gepubliceerde cijfers. Bij de algemene spaarbanken werd ingelegd f 52.142.813 en terugbetaald f41.897.465, hetgeen een be sparing betekent van 110.245.348. Rapport N. A. V. O.-commissie De West-Duitse regering heeft gisteren het door de drie voornaamste financiële N.A.V.O.-deskundlgen Harriman, Blow den en Monnet uitgebrachte rapport over de voorgestelde West-Duitse financiële bijdrage aan de West-Europese verdedi ging, gepubliceerd. De tijdelijke N.A.V. O.-commissie beveelt, als gemeld, aan dat West-Dultsland jaarlijks een bedrag van elf en een kwart milliard mark aan de kosten der West-Europese verdediging zal bijdragen. De drie N.A.V.O.-„wijzen" laten zich met lof uit over het West-Duitse econo mische herstel en de energie en het har. de werken der West-Duitse bevolking. In het rapport wordt gezegd dat de totale West-Duitse productie in het lopende be. lastingjaar is gestegen, hetgeen, als ge. volg van de West-Duitse wijze van be lastingheffing, een grote stijging der be. lastingopbrengst zal teweeg brengen. In het rapport der commissie wordt voorts gezegd dat de verhoogde West- Duitse productie in 1951 mede is veroor zaakt door het bijna geheel in het pro ductie-proces inschakelen der 1.400.000 werklozen. Harriman, Plowden en Monnet verkla ren dat de West-Duitse productie sinds de in 1948 ingevoerde geldhervorming met zestien procent per jaar is gestegen. In 1951 bedroeg de industriële productie het dubbele van die in 1948. De totale Duitse in- en uitvoer is thans in even wicht. ADVIESBUREAU VOOR PENSIOEN- EN SPAAR FONDSEN. In verband met de Pensioen- en Spaarfondsenwet, die binnenkort in werking zal treden en welke dwin gende voorschriften geeft ten aanzien van pensioen- en spaarregelingen, is een stichting in het leven geroepen onder de ngam „Adviesbureau voor pensioen- en spaargelden". Het doel van deze stichting is het Nederlandse bedrijfsleven behulpzaam te zijn bij de uitvoering en toepassing van de wettelijke bepalingen omtrent pen sioen- en spaarregelingen, nu ver plicht wordt gesteld, dat ieder pen- sioenfonds voortaan elk jaar een door een accountant gecontroleerd rapport bij de Verzekeringskamer indient, ter wijl pensioenfondsen, die eigen risico blijven dragen, daarenboven periodiek een actuarieel verslag moeten over leggen. eerst ging het ken. Links-rechtS. ti scherp over hes REGERING BESLOOT TOT ONTGINNING VAN VLODROP De ministerraad heeft besloten dat zal worden overgegaan tot ontginning van het mingebied Vlodrop, aldus heeft de minister van Economische Za ken, prof. dr. van den Brink, in de Eerste Kamer medegedeeld. De minister verklaarde, dat de ont sluiting van dit mijnenveld 12 jaar zal duren. De levensduur van de mijnen schatte de minister op 80 jaar. Htj ver wachtte, dat het gebied ongeveer hon derd millioen ton steenkool zal opbren gen. 3500 mensen zullen, wanneer de mijnen op volle kracht werken, hier een bestaan kunnen vinden. Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. Maandag kwam de verenigingsraad van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale ln Nederland, te Driebergen ln jaarlijkse vergadering bijeen, In zijn openingswoord betoogde de heer C. Cornelissen, dat de gelelde loonpolitiek heeft geleld tot eeu te grote nivelle ring der lonen, waardoor ln de toe komst de vakbekwaamheid ln gevaar dreigt te komen. Het is niet gewenst, dat de Overheid zich van dit terrein terugtrekt. Zeker moet de loonvloer behouden blijven, doch wel zal er meer dere vrijheid moeten komen, opdat "de bedrjjfsgenoten (werkgevers en werk nemers) ln overleg de lonen en ar beidsvoorwaarden kunnen regelen. Wat het streven naar opvoering der productiviteit betreft merkte spreker op, dat het zeker noodzakelijk Is om de concurrentie met het buitenland te kunnen volhouden. Echter staat de Christelijke vakbeweging afwijzend tegen elke uitbreiding van de Zon- dagsarbeid tot opvoering der produc tiviteit. De penningmeester, Mr W. Brak, gaf vervolgens een uiteenzetting betref fende de voorgestelde regeling voor uitkering bij ongevallen, die de dood of levenslange gehele of gedeeltelijke invaliditeit tengevolge hebben. Het is de bedoeling, dat dit nieuwe recht der leden van de Centrale op 1 April a.s. zal ingaan. In de middagvergadering gaf de secretaris, de heer C. v. d. Wal, een overzicht van de positie van de Ver enigingsraad, alsmede van de reeds ingestelde vak- en bedrijfsgroepen. Hij liet zien, hoe ten gevolge van de reorganisatie de Central* thans is op gebouwd uit bedrijfsgroepen, die weer onderverdeeld zhn in bedrijfstakken. Op de mededelingen van de pen ningmeester en de secretaris volgde een geanimeerde discussie. Na een krachtig slotwoord van d« voorzitter, waarin hU allen opwekte, mede te werken tot de uitbreiding en inwendige versterking der organisatie, werd de goed geslaagde vergadering met dankgebsd gesloten. De drie „wijzen" voorspellen een aan zienlijke uitbreiding der West-Duitse productie in de komende jaren. De hier voor nodige nieuwe werkkrachten zullen huns inziens in de thans door werklozen gevormde arbeidsreserve kunnen worden gevondën. Men kan met het volste recht verwachten dat de Duitse uitvoer, als ge volg van een voortgezette stijging der productie en grote vraag van andere lan den, zal blijven stijgen. Meer productie der West-Duitse steenkoolmijnen zou er toe bijdragen de betalingsbalans te ver beteren. De tijdelijke N.A.V.O.-commissie be sluit haar rapport met de opmerking dat de aanbevolen West-Duitse bijdrage voor de kosten der West-Europese verdediging binnen de financiële draagkracht van het land valt. Zij voegen hieraan toe dat zij, met het doen van deze aanbeveling, de West-Duitse federale republiek hebben gerangschikt onder de grotere landen, die de toon aangeven b\j het bereiken van een gemeenschappelijke verdediging. (Ingez. mededeling, adv.) Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va* der. Moeder en kind. Het Schelde-Rijnkanaal. Belangen van West-Brabant. Burgemeesters A. Freijters te Roosen daal heeft in zijn nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad de gelegenheid aangegre pen zijn vertrouwen uit te spreken in, wat hij noemde een gezonde oplossing van de ScheldeRijnkwestie. Herinnerend aan het verzet uit Rotter damse kringen, dat steeds scherper vor men is gaan aannemen, zeide burgemees ter Freijters dit verzet slechts te kunnen begrijpen voorzover het door eigenbe lang is ingegeven. De burgemeester prees zich gelukkig met het feit, dat in de jongste vergade ring van de Provinciale Staten van Noord-Brabant duidelijke taal over deze aangelegenheid is gesproken. Op dit mo ment wilde hij nogmaals releveren welke grote belangen er voor West-Brabant op het spel staan. Behoorlijke waterverbin dingen zullen een einde maken aan de achterlijkheid en ontoegankelijkheid wel ke deze streek reeds te lang tot nadeel zijn geweest. Met een Moerdijkkanaal zal deze streek prachtig tot ontwikkeling kunnen komen en dat noemde de burge meester in verband met de snelle be volkingstoeneming vooral niet een lo caal maar een nationaal belang. v lNlG y[£Ltnet 'ém Kost Iets aar practisch niets De jeugd geeft in de actie voor het nieuwe Militaire Tehuis te Middelburg de toon aan. Zo wist Adri Sturm te Middelburg een bedrag van f25 bijeen te bren gen met de verkoop van de bouwsteentjes. Jopie Joosse te Nieuwland kon f 5 afdragen, Jaap v. d. Hoven te Oostkapelle zond f 1.25. Van N.N. te Zoute - lande werd f 5 ontvangen en van een andere N.N. 2.50. Twee ge zinnen te X zonden f4.50 Uit Nieuwdorp werden twei belangrijke giften ontvangen. De Ned. Herv. Kerk zond f30, ter wijl het batig saldo van f 5 van een uitvoering van de Chr. Reciteerclub in dit dorp voor het Mil. Tehuis werd bestemd. Op deze wijze kwam de stand op f 10.387,67. Tot onze spijt blijven de gif ten van verenigingen of collectes of verlotingen op feestavonden uit. Vorig jaar kwamen daardoor grote bedragen binnen, doch dit maal wil het niet erg vlotten. Zo is het ook met collecten op brui loften of andere huiselijke feeste lijkheden. Mogen wij hierop nog even de aandacht vestigen en er op wijzen, dat giften gaarne wor den ingewacht op giro 67878 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. U weet het, over enkele maanden gaat het nieuwe Mili taire Tehuis te Middelburg open en dan moet er minstens f15.000 bijeen zijn. J) Eerste Kamerleden menen; Sommige leden van de Eerste Kamer brengen in een Voorlopig Verslag naar voren hoe onverantwoordelijk het is het beheer over het departement van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen toe te ver trouwen aan een bewindsman, die van de politiek in de laatste jaren gevoerd en van de beslissingen in verband daar mee genomen, zich blijkbaar moeilijk een klare voorstelling heeft kunnen maken, aangezien hij geheel buitenstaander is ge weest. Het gevolg hiervan is, dat de mi nister onzeker is in zijn beleid juist in een periode, waarin de moeilijkheden met Indonesië een scherpere vorm aan nemen. Deze leden van de Eerste Kamer vra gen zich dan ook af of het langer aan blijven van de bewindsman wel kan wor den geacht te zijn in het belang van het land. Onder DEFENSIE-INSPANNING MAG LEVENSPEIL NIET TE VEEL DRUKKEN. Na redelijke bewapening weer voortgaande economische opbouw Met grote zorgvuldigheid wordt er voor gewaakt, dat de Nederlandse defensie inspanning een al te grote of ondrage lijke last zou gaan leggen op het levens peil. De Westerse wereld heeft zich ten doel gesteld, zo deelt de minister van Buiten landse Zaken in de Memorie van Ant woord mede aan de Eerste Kamer, om zodra een redelijk bewapeningspeil is bereikt, weer met volle kracht voort te gaan met de sociale en economische op bouw. Nederland heeft f 1.000.000 uitgetrokken voor herstel en „relief" aan Korea, die voor een deel ten goede komt aan de vluchtelingen. De tegenwaarde van 25.000 dollar wordt geschonken aan de Ver. Na ties tot hulpverlening en werkverschaf fing aan de Palestijnse vluchtelingen. Uit verschillende delen van Midden- Java blflven berichten binnen komen, dat de bevolking honger lijdt, door de zeer hoge rijstprijzen en doordat in vele plaatsen de aanplant heeft gele (Ingez. mededeling, adv.) PlKé. FLANEL, HYDROPHIEL. Walmeer men spreekt zagen wij in het Victo- talrijke nieuwe variaties over een flatje gaan de ria-hotel te Amsterdam van de pump en de ;edachten van vele Ne- talrijke „flatjes" in di- cocktailschoen. Boven- erlanders over het al- verse kleuren van zeer dien is een nieuw idee gemeen uit naar enkele licht beige tot lichtbruin, gelanceerd, namelijk het riante kamers, douchecel waaronder veel naturel muiltje, een schoentje en keuken, waarnaar zU tinten, maar ook vooral zonder wreef, enkel of reeds geruime tijd tever- in andere kleuren, zoal» hielband. Er wordt ech- geefs hebben uitgezien, sherry claret en bor- ter niet verwacht, dat Spreekt men echter dit deaux. dit type ln Nederland woord uit tegenover een Het schoenwerk in het een grote mode zal wor- schoenenfabrikant, dan komende voorjaar en de den. Voor het geklede krijgt het een geheel zomer zal over het al- schoeisel zijn de voor- andere betekenis. Wan- gemeen zijn voorzien naamste kleuren naast neer wij namelijk zeg- v?n licht soepel onder- zwart, waaronder veel gen, dat er dit voorjaar werk. Vooral bij de flat- lak, bruin ln de tan- vele flatjes verwacht jes is een maximum aan kleuren, hazelnoot en worden, betekent dit souplesse betracht. D* z.g. cacao, grijs in de- geen grote uitbreiding zware sportschoen zal zeilde kleuren, groen in van het woningbouwpro- in het nu komend* d* meer gedekte kleu- gramma, doch heeft het voorjaar zulks in ren, alsmede claret en betrekking op het in toe- tegenstelling met d* vo- bordeaux, nemend* mat» populair rlga voorjaarseizoenenBij d* sportieve schoe- worden van de platte enigszins op de achter- nen valt op, dat aanzlen- schoen, di* da naam grond blijven, ultgazon- l(jk minder gebruik ge- .flatje" haalt gekregen, aerd enkele klassiek* maakt ia van auada in Op aan «choenenshow modallan waaraan altijd da plaats waarvan laar georganiseerd door het behoelte zal blijven. g*kom*n ia. K*ua ga- modecentrum van da Bij de modellen mat noag.... all het nu maar «chotn- an laderbrancha hoga hakken zagen wij voorjaar wil worden! den van bandjirs. De honger blijkt uit het angstwekkend toenemen van ziek teverschijnselen. Uit Bonang bij Demak wordt door het bestuurskantoor gemeld, dat daar 14.500 personen moeite hebben om rijst te vinden. De Gerakan Tani gaat ver der en meldt, dat bij Bonang een. paar honderd mensen niet meer tot het eten van rijst komen en de rijst hebben moeten vervangen door Bungkil Ke- lapa, het overblijfsel van de klapper, nadat de klapperolie eruit geperst is. Deze Bungkil vult de maag wel, maar heeft weinig voedingswaarde. Overi gens is ook deze Bungkil duur gewor den. Ook in gebieden van de residentie Surakarta wordt honger geleden. Voor al in de kabupatens Wonogiri en Su- kohardjo, reeds vanouds minus-gebie den. De gezondheidsdienst in Solo meldt, dat bij grote aantallen perso nen de gevolgen van ondervoeding door het nuttigen van onvolwaardige voe dingsstoffen te merken is. In het re gentschap Sukohardjo betreft het on geveer 2200 personen en in Wonogiri 1800 personen. Door de gezondheids dienst wordt reeds een onderzoek in gesteld, terwijl in samenwerking tus sen bestuur, sociale zaken en gezond heidsdienst gaarkeukens zijn opge richt in de bedoelde gebieden. GROTE VAART. LEMSTERKERK: 20 te Rotterdam; PAPEN- DRECHT: 20 te Kaapstad; RIDDERKERK: 19 vn Kaapstad naar Teneriffe; NIEUW AMSTER DAM: pas. 19 Kp Hatters nr Port au Prince: WATERMAN: pas. 19 Kp Verde nr Kaapstad; ZUIDERKRUIS: pas. 19 Sable Eil. nr Halifax; BLOEMFONTEIN: 19 vn Marseille nr Amster dam; JOHAN VAN OLDENBARNEVELD: 19 770 mij! N.W. Fremantle nr Sydney; WILLEM RUYS: 19 vn Tandjong Priok nr Singapore. HAVEN VAN VLISS1NGEN. Te Vlissingen aangekomen, 19 Febr.: LIES van Antwerpen; SABA van Antwerpen; ROLF van Antwerpen; RUA van Nakskov 20 Febr.: KOR- TENAAR van Rouaan. Van Vlissingen vertrokken, 19 Febr.: LIES nr Garston; 20 Febr.: SABA near Klngslijm. Gepasseerd naar Antwerpen 19 Febr.: MILZAR M. van Londen; HEBE-NOBEL van Londen; KONINGIN JULIANA van Wbrkinton naar Gent; HERSILLA van Curasao. lasseerd van Antwarpan 19 Febr.: NOORD- LAND naar Middeliborought Mant» naar Lon den van Gaat; HOUDSBOSCH naar 3tavang*r MELISKERK naar A'dam; 20 Febr. SUMA naar Londan; DIJK naar R< BACCHUS naar A'dam; ARNE- .otterdam. V „MAAR EXCELLENTIE TOCH!" „Pieterse. „Excellentie „Vind je mij een onsociaal mens, Pieterse?" „Maar excellentie toch! Hoe kan nu een onsociaal mens aan het hoofd staan van Sociale Zaken! Komex cellentie, geen muizenissen!" „Jij hebt gemakkelijk praten, Pie terse, maar ik moet straks weer voor die Kamer verschijnen en daar mo gen ze mij niet, weet je!" „Maar excellentie toch! Hoe kan dat nu? U bent de enige minister die geld uitdeelt! Kinderbijslag, ziekengeld, in- validiteitsuitkeringoverbruggings- steunwachtgeld en werkloosheidsuit keringen. Ze mochten U wel op de handen dragen!" „Dat willen ze ook wel, Pieterse, als ze me ook mogen laten vallen! Je zult eens horen hoe ik straks weer op mijn kop krijgIn die nieuwe werkloos heidswet, dacr zit het hem juist!" "„Maar die wet is toch niet nieuw, excellentie. Die was in September 1949 al klaar!" „Ja, Pieterse, dat weet ik ook wel. Nu zijn ze kwaad dat het twee en een half jaar geduurd heeft voor ik aan de uitvoering toekom. Kan ik het dan helpen? Laten die mensen toch eens beseffen, dat een sociaal paradijs geld kost. En je weet zelf hoe collega Lief- tinck is!" „Precies, excellentie!" Ontzag in de stem van Pieterse). Maar afijn, nu zijn al die moeilijk heden dan overwonnen en nu is er weer wat anders. Nu is het aantal werklozen in die tussentijd met meer dan 100.000 gestegen. Ik kan toch niet al die mensen maar zo van de nieuwe wet laten profiteren als ze nog nooit een cent premie hebben betaald? Zeg nu zelf, Pieterse. Het is mijn schuld toch niet, dat er zoveel werkloosheid is. En het is toch ook mijn schuld niet, dat er geen geld is. Ik m o e t toch wel onderscheid gaan maken tussen vóór- 1-Juli-werklozen en na-l-Juli-werk- lozen! Maar als dat ontwerp komt, dan zwaait er wat, Pieterse!" „Kom, kom, excellentie, dat valt nog wel wat mee, denk ik!" „Nee, Pieterse, het valt niet! I k val vrees ik, straks als de verkiezin gen komen!" „Wanneer zij de verkiezingen, ex cellentie?" „Vóór 1 Juli, Pieterse!" „Maar excellentie toch (Ingez. mededeling, adv.) werkt van twee kanten tecje/yk ^ending KUiSfDOM DE NIEUWE BIJBELVERTALING. De kerkeraad der Geref. Kerk te Naaldwijk heeft er bij de classis 's-Gravenhage-West op aangedrongen de Generale Synode te verzoeken maatregelen te nemen, opdat een spoedige invoering van de nieuwe Bijbelvertaling in de eredienst moge lijk wordt gemaakt. De kerkeraad der Geref. Kerk te West-IJsselmonde gaf zijn predikant toestemming de nieuwe Bijbelvertaling in de eredienst te ge bruiken. Een der ambtsdragers had daartegen bezwaren, als zou dit be sluit zonder uitspraak van de Generale Synode in strijd zijn met dit kerk verband. Toen de kerkeraad niet be reid was hetbesluit in te trekken diende de zaak ter vergadering van de classis Barendrecht. De classis was het, na brede discussie, eens met het besluit van de kerkeraad. De kerke raden van de Geref. Kerk te Zaan dam en Zutphen hebben eveneens bij de classis aangedrongen de Generale Synode te verzoeken stappen te onder nemen voor spoedige invoering van de nieuwe Bijbelvertaling. Duitse Evangelische Kerk. DE WAPENS MOGEN NIET OPGENOMEN WORDEN. Maar weerloosheid is ook niet goed Leidende Evangelische theologen en leken in de Bondsrepubliek staan op het standpunt, dat het Duitse volk niet weer de wapens mag opnemen om de oude Duitse machtspositie te heroveren. Het Duitse volk moet met alle kracht de vrede dienen, doch dit betekent niet zonder meer bereidheid tot weerloosheid. Deze opvatting is vastgelegd in een memorandum, dat o.m. door de Evan gelische bisschoppen in de Bonds republiek is ondertekend er. de Raad van de Evangelische Kerk in Duits land is toegezonden. De opvatting, dat het geweten de Christen verbiedt voor een Duitse verdedigingsbijdrage te stemmen was niet op de geboden gebaseerd, aldus het memorandum. De kerk kon niet beslissen of de liefde voor de broe ders in het Oosten goedkeuring of afkeuring van de verdedigingsbij drage impliceerde. „Zeker is slechts, dat Duitse eenheid zonder vrijheid voor onze broeders in het Oosten geen vervulling, doch een definitieve vernietiging van hun hoop brengen zou." Het hoofd van de Protestantse Kerk in Hessen, dr Niemöller, heeft in een brief aan bisschop Otto Dibelius van Berlijn om bijeenroeping van de Sy node der Duitse Protestantse Kerk gevraagd. Verwacht wordt, dat Nie möller de kwestie van de Duitse bij drage aan de herbewapening voor de Synodehet „parlement" van de Duitse Evangelische Kerk, zal bren gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5