Twee obligatieleningen en rentespaarbrieven ter waarde van honderd en vijf en twintig gulden. de (oupe VAART DER STILTE VAN HOUTENS CACAO Chefarine .4' Bij slagen kan in 1960 het woning tekort zijn overwonnen* Vrijwillig verzekerden krijgen te weinig waarborgen* Ontvoering van Finse collega bracht Zweedse spion tot inkeer* Drie leningen voor de Woningbouw, Postkantoren zullen worden ingeschakeld. Als 't knaagt in Uw spieren, üw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen Principiële critiek van de Federatie Verenigde Maatschappij Ziekenfondsen. de beste de geurigste de zuinigste Een gulle gastheer, die met officieren borrelde. Onder ONS FEUILLETON. GRIEP? Chefarine „4 doei wonderen. Woensdag 20 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ngvliet, bijkerk, Nieuwe Jjwborst |N. van Lam- louwen, erschap In Gilst Lm. bpwaartst Jirore 141 JOzand- 11; Vo- |rd 8.60- [rdappelea uze note- JTarwe op Kit zonder Jauw met Kaver 28— Tenschoon 40-65; Hande- J^i; gans- kt fruit: I A 7179 -69; idem ludreinet 34.70- |I 34.90- II 44-69 1 Veiling j Wilde- iDeliciout Ie Pippin 636» Zoete 35—41» jalles per kg. Voor ct per lari '52. 164 kg |kg on fijn 18; Idie de jsniging (monse. werd en tot tr. Het (ak een li-zitter. fcd een pn den en wa- feloegen Ie sloot let één en. het Ivorden Naar len om |oor da van Daarbij laad or •an de lien in J April, luis in lareerd •1 twee tcrdag- ■Zoute- Jtspan- IZoute- |zn, die voord, der L. ver de Iveland Ig. De nardo" pauze lijster" vereni- [tter F. bolver- Uit llenaar, Jen he llingen. Ibegro- Iten en |ol had Itgaven Izen F. hem en I Klerk bge. Eindelijk en ten langen leste is dan de nationale lening voor de woningbouw uit de bus gekomen. Of eigenlijk zijn het drie leningen. De eerste is een novum voor de Nederlandse Staat: men gaat n.l. over tot het uitgeven van z.g. rente spaarbrieven in stukken van f 100 en f 25. Deze coupures zullen voor het eerst aflosbaar zijn op 1 October 1958 en wel tegen een koers van 125 procent. In de loop der jaren zal de waarde dan stijgen, tot ze per 1 October 1974 alle aflosbaar zullen zjjn en dan tegen een koers van 250 procent, een waardever meerdering dus van twee en een half maal. Men behoeft echter nooit op de aflosslngsdata te wachten, daar de stukken op de beurs verhandelbaar gesteld zullen worden. De regering hoopt op deze wijze f25 mlllioen ln handen te krijgen. VOORKEUR. Een merkwaardigheid van deze lenin gen is nog, dat men voorkeur kan uit spreken voor een bepaalde gemeente. Aan de rentespaarbrieven en aan de re- cepissen van de obligatieleningen is n.l. een briefkaart gehecht, waarop elke deel nemer kan Invullen aan welke gemeen te de opbrengst van zijn deelneming naar zijn oordeel ten goede moet komen. Indien deze briefkaart binnen de daar voor vastgestelde termijn aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten (die officieel ls aangewezen als de uitgeef ster van deze leningen), zal met deze voorkeur volledig rekening worden ge houden. Zowel minister In 't Veld als mr Oud hebben echter de hoop uitgesproken, dat deze voorkeur zo weinig mogelijk zal worden toegepast. Een evenrediger sprei ding van het bouwvolume zal dan moge- ijk zijn. Een andere nieuwigheid is dat men bij de Postkantoren zal kunnen inschrijven en wel op de rentespaarbrieven van f25. De coupure» van f100 zullen verkrQg- De tweede lening is een normale lening met een looptijd van 25 jaar, rente 4\'4 procent, coupures van 1000 en 500 gul- Jen. Totaalbedrag 20 mlllioen gulden of zoveel meer als wordt ingeschreven. De derde lening ls eveneens een obli- iatielening in coupures van 1000 en 500 ulden, echter met een looptijd van 22 aar en een rentewisseling van nul, vijf u tien procent: tot 1 October 1957 geen rente, daarna tot 1 April 1969 een rente van 5 procent en gedurende de laatste vijf jaar, tot 1 April 1974, een rente van 10 procent. Met deze leningsvorm hoopt men vijf millioen gulden binnen te krij gen. Een totaal dus van omstreeks 50 millioen gulden. Als deze leningen slagen heeft de minister van Wederopbouw, Mr J. in 't Veld, de meest optimistische verwachtingen. Hij voorziet, dat zich in Maart een geweldige op leving van de bouwactiviteit zal manifesteren. Gerekend wordt op 55.000 woningen in 1953 en in de volgende jaren dezelfde aantallen. Dan zal in 1964 of 1965 het wo ningtekort zijn ingehaald. Indien 8000 woningen per jaar ln duplex worden gebouwd, dan zal dit te kort waarschijnlijk reeds in 1960 zijn opgeheven. Met blijdschap kan geconstateerd wor den, dat deze leningen ten enenmale het premie- oftewel gokelement missen: men Is in deze gelukkig gezwicht voor de door velen ingebrachte principiële be zwaren. Desondanks is men er, vooral met het uitgeven van de rentespaarbrie ven, in geslaagd, inschrijving voor een ieder aanlokkelijk te maken. Men heeft dit bereikt door een samengestelde rente berekening. Een eenvoudig voorbeeld: koopt men een stuk van f 100.dan ls dat na een jaar geen 100 maar 103V4 gul den waard (bij een rente van 814 pro cent). Na twee jaar echter 1103.50 plus 312 procent rente van dat bedrag, enz., »nz. Zo komt men op 1 October 1958 tot »en koers van 125 procent: het stuk is dan 125 gulden waard. Dit blijft zo door gaan: op 1 Mei 1963 is het stuk f150. waard, op 1 April 1967 f180.op 1 April 1971 f210.en tenslotte op 1 October 1974 f250.Deze data zijn de data van {.flossing door het Rijk. 'Heeft men ech- er tussentijds geld nodig, dan behoeft men niet op die data te wachten: d* (tukken zijn immers op de beurs ver koopbaar tegen een koers die ook zal bepaald worden door deze interestbere kening. Vooral voor de kleinere man, die toch ook zijn steentje wil bij dragen, zit hierin veel aantrekkelijks. -'V.) ea venijnige scheuten door Uw leden schieten c .ér dan tijd om K.uschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg Toch is Kruschen geen tovermiddel 't Is alleen maar de natuurlijke stimu lerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuive rende organen, die deze verlichting teweeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. baar zijn bij door de gemeenten aan te wijzen banken, boerenleenbanken en in stellingen. Voor de Inschrijving op de obligatieleningen zijn enkele banken aan gewezen. WAAR BLIJFT HET GELD? De gehele opbrengst van deze leningen zal ten goede komen aan de gemeenten „om bij voorkeur te worden gebruikt voor de financiering van de voor 1952 goedgekeurde nieuwe woningbouw, als mede voor met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringen de aard en voorts voor andere urgente bouwwerken zoals scholen. De leningen aan de gemeenten worden voor minstens 22 jaar verstrekt: de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft niet het recht een lening voor dien op te zeggen. Belgische natuurliefhebbers tegen kazernebouw. De Belgische „Vereniging van Natuur- en Stedenschoon" heeft tijdens een te Antwerpen gehouden persconferentie stelling genomen tegen de Nederlandse militaire plannen met het gebied rond Ossendrecht in Zuid-West-Brabant. De vereniging heeft baar grieven aan de Belgische regering kenbaar gemaakt, van wie zfl officiële stappen vraagt om de uitvoering der plannen alsnog te verhin deren. Zoals men weet zal er te Ossendrecht een kazerne voor ca. 3000 manschappen worden gebouwd. In de onmiddelbjke nabijheid daarvan zijn 750 hectaren bos- en heidegronden (voor 80 procent parti culier bezit van Belgische grootgrondbe zitters) bestemd om tot oefenterrein te dienen. De gronden zullen van de Belgen worden gehuurd. (Ingez. mededeling, adv.) DOBBELMANN lekker man I Het ontwerp Ziekenfondswet. De Federatie Verenigde Maat schappij Ziekenfondsen, waarbij 58 ziekenfondsen zijn aangesloten, die tezamen 45 pCt van het totaal aan tal van 7,3 millioen ziekenfonds verzekerden vertegenwoordigen, heeft in een nota critiek op het on langs gepubliceerde ontwerp Zie kenfondswet tot uiting gebracht. Het ontwerp vormt, volgens de nota, ln veei opzichten een codifi catie van het tijdens de bezetting in 1941 ingevoerde ziekenfondsen- besluit met bijbehorende uitvoe ringsbesluiten. Het karakter van het wetsontwerp W/I (Ingez. mededeling, adv.) mmiiMBnamimmmÊiiÊmnaHBÊnm thans ct» per 109 gtaa De Zweedse spionnage-affaire De ontvoering van een zeer gevaarlijke Finse gpion is volgen» het Stockholm»» dagblad „Dagens Nyheter" de oorzaak geweest dat de Zweedse spion Fritiof Enbom bezwaren begon te krijgen tegen z(jn werk. Enbom kende deze Fin al Zweedse veiligheidspolitie vertelde. HU zei dat en de schreiende kinderen in Kemi zal Vrijstelling luisterbijdrage voor bepaalde verzets-invaliden. Burgerverzetsinvaliden, die voor min stens 70 procent arbeidsongeschikt zijn en aan wie deswege een buitengewoon pensioen is toegekend, kunnen vrijgesteld ivorden van de verplichting tot het beta len van luisterbijdrage, voor de tijd, Waarvoor hun dit pensioen is toegekend. Zij moeten hun aanvraag om vrijstelling Inzenden aan de buitengewone pensioen raad te 's-Gravenhage en daarbij vermel en of zij houder van een radio-ontvang- estel of van een aansluiting op een om- foepdistributie-inrichting zijn. In eerstbedoeld geval moeten zij tevens da serieletter en het nummer van hun luister vergunning vermelden. Slachtoffer van moordaanslag overleden. Zoals bekend is, is op 6 Februari j.l. In Ïen woning aan de Bollenhofsestraat te 'trecht door een onbekende man een moordaanslag gepleegd op de 62-jarige ewoonster. Aanvankelijk leek het of de estand van de vrouw langzaam vooruit >ng. maar Zondag is zij in het zieken- uis overleden. Moeder mishandelde haar kind. In hoger beroep stond Maandag voor 't Amsterdamse Gerechtshof terecht een 39- arige Duitse vrouw, die er zelfs volgens Se verdediger Pruisische methodes op na lield. Wanneer de kinderen iets hadden hisdaan, al was het slechts een kleinig- 'eid, werden ze grondig afgeranseld. Het 10-jarig dochtertje was eenmaal 'n Politiebureau binnengevlucht omdat ze niet meer naar huis durfde. De 36-jarige fchtgenoot merkte op, dat zijn vrouw een furie is. De procureur-generaal eiste zes maan- flen gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk. Nederlands predikant naar Suriname. Ds G. J. Graafland, predikant der Ned. «erv. Kerk te Zeist, zal op 22 Februari I"et de „Bonaire" naar Suriname ver wekken om in Paramaribo, als Ned. Her vormd predikant in dienst der Evange lische Broedergemeente te Zeist, het massa-jeugdwerk ter hand te nemen. voor die tijd. HQ kreeg volgens het blad opdrachten om naar mans woning ln Kemi te reizen, samen met een andere Fin, en hem daar te arresteren. Dat ge beurde en de Finse spion werd naar de Russische grens gevoerd, waar de Sow- Jet-politle hem overnam. Enbom was kennelijk geschokt, toen hij dit aan de zei dat hfl nooit do vertwijfelde vrouw vergeten, de ontvoerde Finse communist nam in de sptonnage ln Finland eenze Ifde voorname plaats ln als Enbom ln Zweden. Enbom beweert dat hjj zijn spionnagewerk ls gaan liquideren na de Finse reis. Zijn splonnage omvatte o.a. de Btreek bij de ZweedsFinse grens, de belangrijke vesting Boden en de aan het Noordelijk deel van de Botnische Golf gelegen kust plaatsen Pitea, Lulea en Haparanda. Nadat aan de mal-inespion Andersson levenslange gevangenisstraf was opge legd kreeg Enbom nog groter bezwaren. Hij probeerde de aangerichte schade nog een weinig te herstellen door aan de mi litaire autoriteiten in Boden een anonie me brief te sturen over zijn spionnage- werkzaamheden, die de vesting Boden en de z.g. Kalix-linle betreffen. De brief was voor de militairen blijkbaar een complete verrassing. Tijdens de verhoren heeft Enbom ook verteld hoe hij achter feitenmateriaal kwam, dat hij zich niet door eigen waar neming kon verschaffen. Dank zij zijn driemaandelijkse Russische bijdrage wa» hij in staat officieren en andere moge lijke zegslieden mee naar restaurants le nemen. Hij was een erg gulle gastheer. De brandewijn vloeide rijkelijk en zijn gasten lieten zich verleiden om te vertel len, wat hij weten wilde. Op geraffineer de wijze wist hij zich ook hulp te ver schaffen van een in de vesting Boden werkzame burgerwerkman. De veiligheidspolitie heeft zeer sterke verdenkingen opgevat tegen een bekende communist in Stockholm. De betrokkene is nauw verbonden aan de krant „Ny Dag" en heeft, verschillende afdelingen van de communistische inlichtingendienst in Zweden geleid. Hij schijnt ook Enboms superieur te zijn geweest. KORTE GOLFZENDER. De veiligheidspolitie heeft speciale des kundigen aan het werk gezet bij de na sporingen in Enboms geboortestreek. In een villa In Bjuraa is een korte golfzen- der gevonden, die tot Enboms beschik king stond voor het geval hij niet op de gewone manier met zijn opdrachtgevers in contact kon komen. In Norrland is de opvatting algemeen, dat er een hele ben de achter Enbom stond en dat er spoedig meer personen zullen worden aangehou den. Uit Enboms anonieme brief aan de autoriteiten blijkt, dat hij de Russen di recte militaire inlichtingen van grote waarde heeft gegeven, en ook inlichtin gen over het moreel der Zweedse strijd- over de burgerlijke verdediging, alsmede technische bijzonderheden over de ver krachten, zeer gewichtige bijzonderheden politie is nu o.a. druk bezig met een on- trasplonnage. Het ging o.a. om de vraag of ae Westelijke mogendheden in Norr land splonnage bedreven. Voordat hfj gearresteerd werd heeft Enbom al zijn brieven over de apionnage- groep verbrand. De Zweedse veiligheids politie ls nu o.a. druk bezig met een on derzoek naar aanleiding van Enboms aanwijzingen, dat hij „atoomkoerier" voor de Sowjet-Unie geweest zou zijn. Al» dit inderdaad juist mocht blijken, zullen ook de Noorse en de Finse politie worden ingeschakeld, omdat er in dat ge val ook daar „atoomkoeriers" moeten zijn. Eerste permanente Ned. Herv. Kerk in Noordoostpolder ln gebruik De eerste permanente Ned. Herv. Kerk in de Noord-Oost Polder, welke te Em- meloord ls gebouwd, zal Donderdagavond officieel ln gebruik worden genomen. In een speciale dienst zal dan voorgaan ds C. D. van Noppen, Ned. Herv. predikant te Zwolle, voorzitter van het Zuiderzee- fonds. Tot nu toe heeft de Ned. Hervormde gemeente in de Noord-Oost Polder zich steeds moeten behelpen met noodgebou wen, zoals cantines, houten kerkjes, kerkgebouwen van andere kerkgenoot schappen, enz. Thans krijgt men echter de beschikking over een groot stenen kerkgebouw, waarin ongeveer 500 zit plaatsen zijn. Naast de kerk is een groot verenigingsgebouw geplaatst. In Noorwegen zijn de kosten van le vensonderhoud gestegen met 25 procent sinds het voorjaar van 1950. acht men in hoofdzaak afgestemd op de sociale verzekering, waaraan de volksgezondheidszorg, bemiddeld door de ziekenfondsen, ondergeschikt wordt gemaakt. „Een principiëel bezwaar van de federatie ten opzichte van dit onder scheid (het onderscheid tussen ver plicht verzekerden („werknemers") en vrijwillig verzekerden („anderen dan werknemers"), richt zich tegen een regeling, waarbij aan vrijwillig verzekerden minder waarborgen voor een geneeskundige verzorging wordt gegeven dan aan hen, die tot de werknemers behoren. De financiering der ziekenfonds verzekering, gebaseerd op de hand having van het onderscheid tussen werknemers en anderen dan werk nemers, dreigt volgens de federatie met name voor de kleine zelfstandi gen, gepensionneerden en anderen tot een hoogst onbevredigende en uit zichtloze aangelegenheid te worden. Dit gebrek ook aan eenvoud en uni formiteit bestendigt bovendien een omslachtige administratie van de zie kenfondsen, hetgeen de beheerskosten ongunstig zal blijven beïnvloeden. Handhaving in de wet van twee soorten verzekerden acht de federatie onaanvaardbaar. De premieheffing op basis van de maatschappelijke welstand van de verzekerde dient zoveel mogelijk te worden benaderd, terwijl het thans bestaande dure en onpractische cou ponsysteem moet worden afgeschaft. In de nota is vervolgens een plei dooi opgenomen voor opheffing van het onderscheid tussen de loongrens voor de verplicht verzekerden van f4925.en de inkomensgrens voor de vrijwillig verzekerden van f 4000. Deze discriminatie van de kleine zelf standigen voor toetreding tot het ziekenfonds wordt onaanvaardbaar geacht en instelling van één uniform- grens, onder de huidige omstandig heden te stellen op f4925.wordt aanbevolen. Grote teleurstelling en ongerust heid uit de federatie over de pers pectieven, die het wetsontwerp op organisatorisch gebied opent. Niet al leen dat volgens de federatie thans bestaande chaotische toestanden o] ziekenfondsgebied worden bestendigd maar ook wordt uitdrukkelijk de mo gelijkheid geopend om In plaatsen en streken, waar reeds verscheidene zie kenfondsen werken, nog andere zie kenfondsen toe te laten. Een derge lijke ontwikkeling wordt in flagrante strijd geacht met de ook van over heidswege uitgeoefende aandrang tot sanering van werkgebieden en de con centratie van ziekenfondsen daar, waar verscheidene fondsen in eenzelf de gebied werkzaam zijn. Keeper doodgevroren gevonden in sneeuw. Het lichaam van de 28-jarige Duitse keeper Hans Ludwig, die na het spelen van een wedstrijd, 'n week geleden, ver mist werd, is gevonden in de sneeuw even buiten zijn woonplaats Bad Steben, bij de W.-Duitse grens. De politie neemt aan dat Ludwig de weg is kwijt geraakt toen hij na de wedstrijd huiswaarts ging. Door vermoeidheid overvallen is hij doodgevroren in de sneeuw. (Ingez. mededeling, adv.) MOSDER 2E0T:„ NA HOUANDSE WNTERVREHOD. DOST 2MNENBZRG'S ROOKWORST --yi HET BESTS DEUODi MM.AUEMAAl ZWANENBERG'S ROOKWORST..KOiOSSAAl! De koeien stoven weg voor de auto, bleven dan staan kijken op een vei lige afstand. Toen kon het gewende werk van ventiel koppelen en vullen beginnen. Van alle richtingen kwa men de buurtbewoners en dorpelin gen aan. Een drukte als op een boel huis was het op het erf. Glimlachend als een vorst die terugkeert van een overwinning ging de boer over zijn bezit. Vandaag was het de dag van zijn glorie. Karei trok zich van die dingen niets aan. Hij had zijn gedachten bij zijn werk, dat hem lief geworden was en waarvan hij ging scheiden. Zó was dat: „Vandaag koppel ik voor 't laatst het ventiel aan de ballon en nooit meer zal ik het gas horen suizen en de ballon zien zwellen'. Straks zal ik opstijgen, hoger dan ooit, maar het zal voor het laatst zijn. Ik zal vanavond dalen of vannacht ergens dalen bij een stad of een dorp, of mogelijk ook midden in een boerenwei en daar zal ik het omhulsel opvouwen.... voor de laatste keer." Het leek onwezenlijk, want het was lente en lente betekent terugkeer van alles wat voor goed verdwenen scheen. Afwezig keek hij op als Iemand hem riep, of als de kinderen pret om iets hadden, maar hij hield niet als anders zijn vrolijk praatje, met verhaaltjes over vorige belevenissen en beloften aan de vossenjager die het eerst bij de ballon zou zijn. De wind was gunstig voor de af spraak: Karei zou het bruidspaar meenemen tot het dorp en alleen zou hjj dan verder gaan. Nellie had dat zo gewild, al keek Bert ook zuinig toen hij van het plan hoorde. 't Liep tegen tienen: de tijd waarop ze op zouden stijgen. De wind was zwak, de ballon wiegelde nauwelijks. Toch tevreden nu het werk op tijd klaar was, zat Karei Bovenkamp op de rand van de mand. Om zich een houding te geven, nu hQ tegen de jongens voortliep en naar hem toe kwam. „Marianne!" zei hij voor zich heen. Twee man hadden haar handen stevig tussen hun vereelte vingers, hoewel ze gewillig meeliep. Aan haar gezicht en de norse uitdrukking in haar ogen merkte hij dat ze niet uit zichzelf hier was. Hij kleurde rood van verontwaardiging en direct daar- GO VERBURG 74. mensen geen woord zei, bestudeerde hij de kaart. Als hij geluk had zou hij weer over of vlak langs het dorp van Marianne komen. Ineens stond toen z'n besluit vast: Als ik daar in de buurt kom zal ik dalen en haar gaan zeggen dat ik m'n laatste vaart ge maakt heb. Het denken daaraan deed hem goed. Heel de omgeving vergat hij. Hij had dat beter kunnen laten, want 'n lacherig stel jonge kerels drong door de ring van mensen. Pas toen ze op het met touwen omheinde open stuk kwamen keek hij op. Vluch tig zag hij een meisje tussen de jon gens in. „Nellie!" begreep hij zonder nadenken en hij ging recht staan in de mand. De mensen verdrongen zich om beter te kunnen zien en een jui chend gejoel ging op. Dat alarmeerde Karei en als gebeten liet hij de kaart uit zijn handen vallen, zodat hij er even later met zijn voet op stond. Hij herkende nu het meisje dat tussen de na trok dat rood weg voor een mate loze drift. „Los!" schreeuwde hij en zijn stem sloeg over van woede. Hij had dat beter kunnen laten want de mensen lachten er des te harder om en de jongens plaagden overmoedig: „Doe maar niet alsof je 't niet pret tig vindt. We weten dat wel beter!" en hun lach klonk boven het gejuich uit. „Vlegel", siste Karei, maar ze sche nen het evenmin te horen als haar dreigend: „Jullie zullen hier wel meer van horen! Beken daarop!" Met drie man beurden ze het meisje in de ballon. Kuw, zoals boerenkerels dat kunnen doen. Karei zette zijn hand op de rand om uit de mand te springen. Hij wilde er met zijn vuis ten op slaan, al zou hjj ook moeten verliezen. Die kerels hier gingen met hun spelletje te ver. Haar kleine hand op zijn arm hield hem terug. „Niet doen", zei ze ang stig. „Je kunt ze toch niet baas en ze zullen mij alleen op laten stijgen als je er uit gaat." Nauwelijks had ze die woorden ge zegd of aan vier kanten tegelijk be gonnen de jongens de ballastzakjes van de mand af te haken. Een paar keer raakte Karei één van hen met zijn vuist, maar ze lachten ook daar om. Karei voelde al dat de ballon los raakte. 't Ging alles zo snel, hij wist niet beter te doen dan de vulslurf open te trekken en zichzelf over te geven aan de overmacht. En die over macht had zo beslist: We zullen die twee samen een tochtje laten maken. Allebei beduusd dor dit vreemd ge beuren keken ze naar de aarde die snel weg scheen te zakken. Achter de boerderij, kleine figuurtjes nu, stond het bruidspaar. Enthousiast zwaaiden ze, maar Karei en Marianne wuifden niet terug. Ze hadden er de lust niet toe; zelfs dachten ze er niet aan. Wat hier gebeurd was streed zó met alles wat ze ooit in hun leven beleefd had den, dat ze nauwelijks wisten of ze boos en geërgerd of blij en uitbundig moesten zijn. Hoe kwam het dat Karei ineens moest terug denken aan een avond, nu een goed half jaar geleden? Zó was het toen: boerenzoons vochten tegen arbeidersjongens.... Om een meisje vochten ze, want het dorp heeft z'n eigen manier van problemen oplossen. Halfluid, als voor zichzelf zei hij het: „Zo zjjn onze manieren...." maar Marianne hoorde het en ze reageerde fel: „Fraai is het", zei ze. Toen lach ten ze allebei, eerst zij spottend en hij verlegen, toen allebei spontaan en be vrijd, (Slot volgt.) V „EEN DODE MUS, EXCELLENTIE!" „Pieterse „Excellentie „Hoe vind je mijn nieuwe woning bouwlening, Pieterse?" „Niet slecht, excellentie, niet slecht. Dat komt wel in orde!" „Tja, Pieterse, daar heb ik nu zes maanden voor gevochten. Ik heb er een stuk reclame voor gemaakt, die de Regerings Voorlichtingsdienst me niet verbeterd zou hebben!" „XJ bedoelt, excellentie....?" „Nou, je weet toch, Pieterse, hoe dikwijls ik op mijn kop heb gekregen, omdat ik wel veel praatte, maar geen huizen bouwde. Maar, tja, wat wilde men van mij? Een minister van We deropbouw kan niet opbouwen zonder geld. Bij collega Lieftinck hoefde ik niet aan te komen, want diens porte feuille was al gerold door collega Staf, figuurlijk gesproken natuurlijk!" „Natuurlijk, excellentie!" (Afgrijzen in de stem van Pieterse). „Toen heb ik ze .allemaal eerst bang gemaakt door te zeggen, dat we in 1952 maar 40.000 huizen konden bou wen. Wat waren ze kwaad, Pieterse! Leider Koos zei me niet eens meer goeiendag! Maar toen heb ik ze lang zaam maar zeker weer waf uit de put gehaald. Ik spreek niet voor niets minstens een keer in de week ergens in het openbaar, Pieterse!" „U bent ongetwijfeld de meest ac tieve excellentie, excellentie!" „Weet je nog, dat ik ze verteld heb, dat ze minder moesten gaan roken en minder moesten gaan snoepen en dat ze dat geld moesten sparen voor de woningbouw. Wat zaten ze toen op de kast, PieterseKom, steek eens een sigaar op!" „Kan dat er wel af, excellentie? Moeten we dan niet sparen?" „Natuurlijk wel, maar het snoepen en roken laten ze toch niet. Ik heb ze alleen zo bang willen maken, dat ze ondanks snoepen en roken toch in schrijven op mijn lening!" „Voortreffelijk gedaan, excellentie!" „Ja, en als klap op de vuurpijl, heb ik ze nu verteld, dat we in 1960 uit de huizen-misère kunnen zijn. Dat is nog een aansporing te meer, begrijp je. Maar tjadaar zal nog wel een zware wijs op gaan, weet je!" „Kom, kom, excellentie. V heeft die reclame zo mooi verzorgd, dan komen die huizen er toch vanzelf wel. Elke week maar blijven spreken, dan gaan die bouwvakkers wel aan het bouwen. Zijn we gelijk van die werkloosheid af. Een mooi stuntje, zo vlak voor de verkiezingen, excellentie. Knap werk!" „Ja, ja. Ik ben blij dat jij er bent. Pieterse.... wat hoor ik daar bij het raam?" „Ik zal even voor U kijken, excel lentie!O, er is een mus tegen het raam gevlogen, excellentie, werd ze ker achterna gezeten. Hij is dood, ex cellentie!" „Een slecht tekenPieterse. Blij zijn en een dode musdat is een vreemde uitdrukking!" „Jawel, excellentie!" DE KRONING VAN KONINGIN ELIZABETH Maandag heeft Koningin Elizabeth de hertog van Norfolk, die verant woordelijk is voor de kroningsplech tigheden, ontvangen. Men acht het echter onwaarschijnlijk, dat binnen kort de datum voor de kroningsplech tigheid zal worden bekendgemaakt. Mogelijk zal niets bekend worden gemaakt voor het einde van de peri ode van volledige, hof rouw, op 31 Mei. Koningin Elizabeth zal zelf de dag van de kroning bepalen. Joego-Slavisch voorstel aan Hongarije over grensafbakening Het Joego-Slavische ministerie van Buitenlandse- Zaken heeft het Hon gaarse gezantschap te Belgrado een nota doen overhandigen, waarin Hon garije wordt voorgesteld tezamen met Joego-Slavië een commissie te vormen, die het verloop van de Hongaars Joegoslavische grens op bepaalde pun ten opnieuw in beschouwing te nemen. In de nota wordt verklaard dat vele op dergelijke punten gevestigde grens posten in de afgelopen oorlog verwij derd of vernietigd zjjn. If Ungez. mededeling, adv.) Wanneer U zich onbehaaglijk voeli oi pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. U voelt zich direct een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. 'BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET. 'n jfyje doet wonderen.' REIS VAN ADMIRAAL Mc CORMICK DOOR EUROPA Admiraal Lynde D. Mc Cormick, de kort geleden benoemde geallieerde op perbevelhebber van de Atlantische O- ceaan, vertrekt volgende week voor een rondreis van een maand door Eu ropa. Op 29 Februari komt de admi raal te Londen aan. Hij zal voorts een bezoek brengen aan Parijs, Kopenha gen, Oslo, Amsterdam, Lissabon, en Reykjavik. Op 18 Maart gaat hij naar Ottawa.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3