UIT 's LANDS VERGADERZALEN. 'WnpfAYt w? w$? de loupe Europees centrum voor atoomonderzoek CABALLEROConstante Kwaliteit ©p JèJb <2F „Generale Synode spreke zich uit* VAART DER STILTE 5 Spionnage-complot in Zweden opgerold* Mijnheer Peute zoekt zijn recht* Bittere pn voor staatssecretaris Van Rhijn* Paul de Groot is een welvarend man Mcj* Klompé is niet op haar mondje gevallen* N. C. k(eis) V. BESTAAT DERTIG JAAR. Dit jaar Britse atoom-explosie in Australië. R H F.IJM IN kefit/ Een poppenbadkamer, die echt werkte. Radiotoespraak van H* M* de Koningin* Communist leverde militaire geheimen aan de Russen. Over de school mei de Bijbel. ONS FEUILLETON. J Pagina 2 Dinsdag 19 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De en rrrang jrer het veld. [het gewon- [iep: „Vader, lp tafel!" /Iissingen is ksdag 20 Fe- len. flokkenfonds opgebracht. tdiH^ [ten, J. M. 31). eenZwaag- iRotterdam— [m, S. Cnos- W. Baay ta |v. d. Bijl te en. I Idoambacht, Ir Capelle a. 1M. Blok te mg Febr. 1952. 11—94; 31 kg ■48 kg onges. 39. IS Febr. Aan- en osseu 1027 J 1-2.95, 2.60-2.75, 2.12, 2.08. benten: Spruiten 1 56—59Veldsla jküol 8'21Geit 8; Boerekool -7; Prei 20-35; 100 kg. L. Krijnsen, lamer werden verd vastge- |t stuk heeft Jngvereniging Zaterdag- Kloet opge- rote belang- de jaarver- miging "Werd It van Maart anise ren. Tot Jzen de heren Markusse. Da [leiding. Kern. Don- ïeugdgebouw neldinge een laarvoor van Igstelling be- T door mej. lengde zang- iwisseling ge- J van Ieperen It orgel daar- t)e heer van louws dialect [rtenis uit de len en ander 1 maand aan lip-kerkschip tsvereniging. J de heer J. [esvereniging [vergadering, [de Schipper [gekozen de prd de gros tal voor de B. Roos- Vrijdag had tierv. Kerk Wieuwdorp de C.J.C. „p de heer het C.J.M.V. J programma pen tableau, otwoord. [de. Vorige remging „De larzitterschap secretaris d* dat de omr ei een leden- in de heren [G. Verhage tan de con fer J. Jobse 151ex 149 160)4 159H 82 117)4 UjH 147)4 Wgf 17J4 l'jj 50k S4>4 54)4 54 S3P» 7Ï^ -1/ 55 44H M \f* 50 51 9114 42 42)4 114)4 2114 21)4 6814 68?1 mi rty 110 7314 ni') 4814 58)4 19 ftral WA WA 20 (Van onze parlementaire redacteur). EEN ZEKERE HEER PEUTE, wonende in de omgeving van 's lands hoofdstad, is boos over zijn huisvesting, die werkelijk wel zeer slecht «chijnt te zijn. Dat hij niet de enige in Nederland is, is voor hem kenne lijk geen troost. Maar deze heer is niet alleen maar boos; hij is verbit terd. Stad en land heeft hij afgelopen om „recht te verkrijgen", maar overal Stoot hij het hoofd. Wat deed de heer Peute nu? Zo overtuigd was hij, dat tr in Nederland geen recht te vinden is langs normale weg, dat hij iets zeer abnormaals bedacht. Twee vrouwen en een jongen stuurde de verbitterde man naar de publieke tribune van de Tweede Kamer. Onverwachts wier- oen zij een aantal pamfletten over de balustrade, waarin alle nood uitvoe rig stond beschreven. Als sneeuw dwarrelden de gestencilde vellen neer op e hoofden der socialistische, communistische en liberale afgevaardigden, 'ij schrokken er een beetje van, maar een ogenblik later namen zij toch ennis van de inhoud van het geschrift. TWEEDE KAMERLEDEN GAAN BRITSE BEWAPENING BESTUDEREN. Zeven leden van de Tweede Kamer zul len vandaag van Schiphol naar Engeland vertrekken om de Britse bewapening en de defensiemaatregelen te bestuderen. Zij zullen voorts voorgelicht worden over de trainingsmethodes van het Britse leger, speciaal wat betreft de selectie van officieren en de opleiding van het territoriale leger. De leden van het gezelschap zijn: de heren J. J. Vorrink en E. Vermeer (bei den P.v.d.A.), J. J. Féns en Koersen (K. V.P.), Korthals (V.V.D.), A. B. Roosjen (A.R.) en H. Kikkert (C.H.) Heeft de heer Peute resultaat met deze zonderlinge methode? Beslist niet. Resoluut wees voorzitter Korten- horst met de duim naar de deur, waarop de parketwacht de „orde verstoorders" uit de zaal verwijder den. Zonder zijn toestemming mogen rij echter het gebouw niet verlaten. Maar dr Kortenhorst is een te lank moedig man om straffe maatregelen tegen deze mensen te laten nemen. Het is zelfs voorgekomen, dat een communistische ordeverstoorder met een goede gigaar naar huis ging. Dat was natuurlijk niet bedoeld als pre mie op de ordeverstoring, maar meer als vurige kolen op het hoofd. De aanhangers van de heer Peute zullen er dus ook wel goed afgekomen zijn, maar het resultaat van zijn poging is nihil. Met zulke streken laat de Kamer zich niet vangen. STAATSSECRETARIS VAN RHIJN heeft een bittere pil te slikken ge had. Hij verklaarde, dat de gedachte van de progressieve kinderbijslag van de baan is. Dat is niet zo heel gek, want de Kamer heeft destijds een desbetreffend voorstel verworpen. De K.V.P. trekt echter op onder het vaandel van deze kinderbijslag. Daar om diende de heer Engelbertink een motie in bij het broodprijsdebat om de regering uit te nodigen deze kwes tie nog eens te overwegen als het S.E.R.-rapport verschenen zal zijn. Een motie, die een slag in de lucht was, want de regering „overweegt" altijd als op haar verzoek een rapport wordt uitgebracht. Zij werd dan ook later ingetrokken. Prof. Romme kon natuurlijk niet verdragen, dat „de zaak van de baan zou zijn". Hij vroeg of dit een persoonlijk standpunt was van de staatssecretaris of van het gehele Kabinet. Onder grote hilariteit inter rumpeerde de communist Wagenaar: „Dat zou U dan allang weten", daar bij doelend op de formateur, die geen minister-president wilde zijn. De staatssecretaris haalde volledig bak zeil. Het hele probleem zal bekeken worden, zo zeide hij, ook de factoren die speelden toen de Kamer het wets ontwerp verwierp. Wat was echter de fout van mr van Rhijn? Deze: hij dacht te vroeg. Hij heeft wel in de gaten dat de progressiviteit In de kin derbijslag geen enthousiast onthaal vindt in de Kamer en dat dit vraag stuk hoogstwaarschijnlijk onder het bewind van dit meer aan de orde zal komen. Maar, dat mag men vooral niet zeggen als het vraagstuk in studie is. Trouwens voor de K.V.P. mag deze zaak in de verkiezingsmaanden niet van de baan zijn! Overigens is het een publiek geheim, dat ook de S.E.R. verdeeld is op dit punt. Waarom het rapport, dat reeds lang gereed is, niet wordt aangeboden is echter voorals nog een raadsel. MISSCHIEN wist U het nog niet, maar het ambtenarenverbod, de broodprijsverhoging en het voorstel van de regering om een Grondwets kamer in het leven te roepen, zijn allen maatregelen, die genomen wor den op bevel van Amerika. De rege ring móet ze nemen. Althans dat zeg gen de communisten. Bij ieder belang rijk of onbelangrijk debat komen ze met de Amerikaanse bevelen aandra gen. Het lijstje dat we nu gaven, aan de hand van de debatten der laatste Weken, kan nog best worden aan gevuld. Het is begrijpelijk, dat men fnet zulke mensen ieder aanrakings punt mist om te kunnen debatteren. Want we weten, dat het met de vrij heid gedaan is op het moment, dat zij de macht in handen zouden krij gen. Dan moet er slaafs geluisterd worden naar het bevel uit Moskou. Is het een wonder, dat men in de Kamer soms de communistische argu menten belachelijk maakt? Dat kan wel eens beter effect sorteren dan zwaarwichtige tegenargumenten. Zo zei Paul de Groot laatst, dat het welvaartspeil in ons land zo gezakt is, dat de gezondheidstoestand van de bevolking met de dag slechter wordt. Waarop Minister Stikker antwoordde: „Als ik de heer de Groot op het spreekgestoelte zie staan, in alle wel varendheiddan denk ik: gelukkig er zijn nog uitzonderingen". (Ingez. mededeling, adv.) N.V. NOURYPHARMA - DEVENTER Ernstig voedselgebrek op Flores, Op Flores neemt het voedselgebrek thans ernstige afmetingen aan. Twin tig scholen zijn gesloten omdat leer lingen en onderwijzers genoodzaakt waren er op uit te trekken teneinde voedsel te zoeken. In de streek van Riung is een aantal personen tenge volge van de honger overleden. Er is thans 500 ton rijst naar Flores ge zonden. Te Genève heeft de tweede zitting plaats gehad van de Unesco-conferentie ter bestudering van een Europees Centrum voor Atoomonderzoek. Een Commissie van de deelnemende landen tot oprichting zal onderzoeken. De Commissie heeft haar zetel te Genève. De Hollandse gedelegeerden zijn prof. dr C. J. Bakker van de Amsterdamse universiteit en de heer J. H. Bannier, directeur van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek. (Ingez. mededeling, adv.) EEN DER WEINIGE vrouwelijke afgevaardigden in de Tweede Kamer, die „grote politiek" bedrijft is mej. Klompé (K.V.P.). Zij weet alles van natuur- en scheikunde, zij is daar zelfs in gepromoveerd. Maar nu be handelt zij de buitenlandse politiek. Wellicht omdat daarin de atoomsplit- jing een grote rol speelt. Of die grote olitiek een typische vrouwelijke taak s, valt te betwijfelen. Eén ding heeft zij mee: zij is niet op haar mondje gevallen. Toen het ging om de wer kingsduur van de Europese Defensie Gemeenschap, zeide de heer Burger (Arb.) tot haar, dat zij over 20 jaar nog wel eens zouden praten. „Als U denkt, dat ik hier over twintig jaar nog sta, dan vergist U zich", zo ant woordde zij zeer gevat. Wij geloven echter niet, dat zij de politiek gauw vaarwel zal zeggen. Vacature-Van Bruggen open gelaten. Op 23 October hoopt de Ned. Chr. Reis- vereniging dertig jaar te bestaan. Het ju bileum zal gevierd worden tijdens de al gemene ledenvergadering te Den Haag, (Soch ook met een sterreis, die men deze zomer van verschillende punten uit naar Zurich hoopt te maken. Op de algemene ledenvergadering, die Zaterdag te Apeldoorn werd gehouden heerste een gezellige sfeer. Na een ont vangst ten gemeentehuize door mr A. L. des Tombe sprak voorzitter, dr A. van Beursen een openingswoord waarin hij de leden wees op de majesteit van Gods Schepping. Uit het jaarverslag van de heer C. H. Sonneveld bleek dat in 1951 het 10.000ste lid werd geboekt. Dr J. van Bruggen uit Heemstede die uit het bestuur trad krijgt voorlopig geen opvolger. Want Amster dam wenst uit tactische redenen een hoofdstedeling in het bestuur en Den Haag vond dat het juist zou zijn, het aan tal Hervormde leden met een te vermeer deren. Tenslotte werd een Haags voor- Itel aanvaard, om de vacature voorlopig aan te houden. De andere aftredende hoofdbestuursleden, de heren J. W. Fran- kenhuijzen te Voorburg, D. H. Goedhart uit Utrecht en C. Sonneveld werden her kozen. Voor de komende zomer werd een reis plan vastgesteld dat elk wat wils biedt. In Oostenrijk is het aantal doden ten gevolge van lawines sinds 15 Januari ge stegen tot 39. In Karinthië viel Zondag de meeste sneeuw sinds 1909. Gisteroch tend sneeuwde het nog steeds en men verwacht, dat het record van deze eeuw zal worden bereikt. (Ingez. mededeling, adv.) ivlosselexport weer begonnen. De export van mosselen naar Frank rijk is weer begonnen. Naar België en Frankrijk wordt nu 300 t. per dag ver voerd. Of dit vervoer evenwel van be tekenis zal blijven is niet bekend, aan gezien er geen toezegging is gedaan, dat meerdere kwantums zullen volgen. I)e Britse regering heeft meegedeeld dat nog dit jaar in Australië een proef zal worden genomen met een in Engeland Vervaardigd atoomwapen. De proef zal Worden genomen in nauwe samenwerking ttet de Australische regering. Er zal zorg Voor worden gedragen dat mensen noch dieren door radio-activiteit in gevaar zul len worden gebracht. Er ls niets meege deeld over de aard van het te beproeven Wapen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van bevoorrading heeft nog mee gedeeld dat het nemen van de proef met sen Brits atoomwapen een zaak is, die net gemenebest aangaat. De andere sta- ten-gemenebestleden zullen waarschijn lijk worden uitgenodigd deel te nemen aan de proefneming. Prinses Marijke was er erg blij mee. Op haar vijfde verjaardag heeft prinses Marijke van de verbindings troepen te Utrecht een voor haar poppen wel zeer nuttig cadeau ge kregen. Het werd gisterochtend bin nengebracht in de bibliotheek van het Paleis. Het geschenk bleek een miniatuurbadkamer te zijn, waarvan de afmetingen echter dusdanig zijn, dat Marijke's poppen zonder enig bezwaar in volle lengte in ds bad kuip kunnen worden ondergedom peld. De badkamer is „af" tot in alle fi nesses, compleet met vaste wastafel en toilet, met miniatuur waterleidin gen, verlichting enz. In de tegelwan den en de vloer zijn de emblemen van de verbindingstroepen opgenomen. Het geschenk werd aangeboden door een deputatie bestaande uit Majoor L. Vader, luit. I. Dekker, sergeant G. A. M. Bezouw, soldaat A. Parie en de burgermagazijnbediende, de heer J. E. van der Lee. Soldaat Parie, die in de burgermaatschappij instrumentmaker van beroep is, vervaardigde de badka mer tezamen met de heer Gazenbeek. Ze bleken eer van hun werk te heb ben, want prinses Marijke begon on middellijk het bad te laten vollopen en haar poppen een goede beurt te geven. Ook werden de kleertjes ge wassen in de wastafel, werden ze uit gewrongen en daarna op advies van de Koningin op de rand van de bad kuip te drogen gelegd. De badkamer was het geschenk van de dag, hoewel er nog talloze andere geschenken wa ren voor Marijke, zoals een arreslee, een kindertelefoon en enige reuzen- taarten, waarvan de jarige prinses de kaarsjes telde om te zien of ze wel de juiste leeftijd aangaven. Honderden gelukstelegrammen en brieven kwamen op Soestdijk binnen. De post heeft nog zelden zulke enor me hoeveelheden op het paleis moeten deponeren als in de afgelopen weken, want op de verjaardag van Prinses Beatrix werden er niet minder dan 6000 brieven bezorgd. De Stichting „Rjjksbehoud" heeft zich telegrafisch tot de regering en de Staten- Generaal gewend met het dringende ver zoek „om in geen enkel opzicht in te gaan op enigerlei voorstel om tot een ge mengd bestuur over Westelijk Nieuw- Guinea te geraken". Hedenavond om 20.05 uur xal HJVÏ. de Koningin via de beide Hllversumse zen ders het woord richten tot het Neder landse volk naar aanleiding van de uit gifte van de nationale leningen voor de woningbouw. Een van de grootste en gevaarlijkste spionnage-organisaties, die ooit in Scandinavië hebben gewerkt, is Zaterdag door de Zweedse veiligheidspoli tie opgerold. Naar is komen vast te staan heeft de groep bijna volledige gegevens aan de Russen verstrekt over het Zweedse defensiesysteem, dat in het Noordoosten is opgericht tegen een invasie via Finland. Hiertoe behoren o.a. de fortificaties van Boden, die gedeeltelijk onder de grond liggen en door de Zweedse militairen worden beschouwd als het krachtigste stelsel van permanente fortificaties ter wereld. Ook heeft zij inlichtingen verschaft over de strategisch belangrijke ijzer- spoorlijn van Zweden naar Narvik. De politie kwam en sloeg toe na een tip van de minister van Defensie, Torsten Nilsson. De bekentenis van de hoofddader, de communist Froitof Enbom (van Poolse afkomst), overschaduwde in de pers al het andere nieuws, zelfs dat van de Olympische Spelen. Het schijnt vast te staan, dat Enbom tussen 1940 en 1951 geregeld rapporten aan de Russen heeft gezonden. Vorig jaar begon Enbom gewetens wroeging te krijgen. Hij trad toen uit de communistische party en verhuis de naar Stockholm, waar hy lang zamerhand in een geestelyke crisis geraakte blikbaar kort nadat de spion Andersson tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld. PRUSSTUGING IN 15 JAAR Als men in 1952 onderstaande artikelen ...dan kreeg men inS37 voor hetzelfde geld onder* staande hoeveelheid wrttebrood ^ggggg roomboter kaas eieren 00§ifl koffie sigaretten Vlees (carto Het gevolg van deze crisis was, dat hij zich op Kerstavond tegenover een vriend volledig uitte en zeifs alles over zijn langdurige en omvangrijke spionnageactiviteit onthulde. De vriend waarschuwde het ministerie van De fensie en dit wendde zich op zijn beurt tot de veiligheidspolitie. Zo kon Enbom enige dagen geleden, nadat hij een maand lang geschaduwd was, worden gearresteerd. Toen Enbom, na zijn verhuizing naar Stockholm, opgehouden was met 't uitbrengen van zijn rapporten, deden de Russen nog verschillende pogingen om hem zyn activiteit te doen her vatten. Zo stuurden ze hem nog in October van het vorige jaar een ge wone prentbriefkaart met de volgen de tekst: „Hoe gaat het nu met je? Ik zou graag nog eens wat van je willen horen. Kunnen we elkaar niet eens weer zoals gewoonlijk ontmoe ten? Je Elsa". Enbom begreep waar het om ging. „Elsa" was de code naam van de spionnageorganisatie. Maar hij wilde niet meer. Volgens „Stockholms Tidningen" heeft Enbom zijn eerste contact met de Sowjet-ambassade gekregen via een vooraanstaande vertegenwoordi ger van de communistische partij in de Stockholmse gemeenteraad. Er zou kans bestaan op nieuwe arrestaties in Norrbotten, Stockholm en bepaalde havensteden. TWEE SPREKERS. Twee vooraanstaande mannen uit de Ned. Herv. Kerk hebben in de afge lopen dagen gesproken over de Chris telijke school: Prof. Dr G. C. van Nif- trik, de hoogleraar, die met zijn te Utrecht uitgesproken rede: „Hardega- rijp, een teken" zoveel stof heeft doen opwaaien, en Dr G. P. van Itterzon. die al eerder vierkant stelling had ge nomen tegen de opvattingen van de hoogleraar. Allereerst een tweetal citaten. Prof. van Niftrik zeide o.m.: „Het gaat om de school van Chris tus, heeft Kuyper gezegd. Daarop zegt mijn ziel: Amen. Vraagt ge: „Hebben we die school?" dan zeg ik: „Neen, we zijn op weg naar die school". Nu wil men dat de Her- Vormde kerk kiest: Christelijke school of niet. Maar die kerk heeft een critische functie en als men haar wil laten kiezen, maakt men haar tot een secte. De kerk moet de eenheid der natie bewaren en de schooltypen afmeten naar wat Kuy per de ideale school vond: de school van Christus. Nu staan openbare en Christelijke school als bolwerken tegenover elkaar. De kerk heeft van beide iets goeds te zeggen. Ze zegt tot de openbare school: neutraliteit is een onmogelijk ding; tegenover het Evangelie kan de kerk geen neutraliteit gedogen. Maar de kerk kan zich ook niet neerleggen bij de Christelijkheid van de Christelijke school". En nu Dr van Itterzon; deze stelde het aldus: „De Ned. Hervormde kerk be hoort in al haar organen, dus ook in de Hervormde Raad, met twee han den te zegenen: met de rechterhand het Chr. onderwijs, daarmee tevens het specifiek Hervormd onderwijs, en met de linkerhand het gods dienstonderwijs op de openbare school. Wat de kerk met name voor het openbaar onderwijs heeft gedaan en nog doet vergeef mij mijn hard oordeel is bitter weinig. De kerk, die van doorbraak spreekt, mag na zoveel praten wel eens to nen, wat het betekent in het open baar onderwijs door te breken en wat de kerk pracüsch bedoelt als zij zegt dat zij dit staatsonderwijs wil gaan kerstenen. Tot nu toe heeft het er alleen van weg dat met door braak alleen stukbraak van het Christelijk onderwijs wordt be doeld!" Zie hier twee sprekers. Is de een progressief en de ander conservatief? Ach tieen, beiden zoeken ongetwijfeld de eer van God en de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Maar men redeneert zo langs elkaar heen. Het streven van Prof. van Niftrik om via de openbare school weer het Evangelie in het mid den van ons volk te brengen is een goed en eerlijk streven, zij het een zeer moeilijke opgaaf'waarin men tot dusverre nog maar weinig succes heeft geboekt. Maar bij een dergelijke po ging tot vernieuwing is het altijd zaak voorzichtig te zijn, opdat niet met het badwater het kind wordt weggegooid, in casu dat bij de „Christelijke aan val" op de openbare school, de poging, om het ontkerstende kind weer tot Christus te brengen, het Christelijke kind vergeten wordt, het kind dat van huis uit het Evangelie wordt voorge houden, maar dat ook in die sfeer moet kunnen opgroeien. In die Chris- telijke sfeer, niet inde e v a n g e lisatiesfeer! Hoe zeer dat gevaar aanwezig is in de boezem der kerk en heus niet al leen in de Herv. Kerk! bewijst de enquête onder de Christelijk opgevoe de militairen, waarover wij vorige week schreven. Daarom is het goed dat ook in de Herv. Kerk de waar schuwende stem van Dr van Itterzon klinkt. „Houdt wat ge hebt!" dat moge men wel bedenken Dr G. P, van Itterzon: Op een te Leeuwarden gehouden bij eenkomst van het Chr. Onderwijs heeft dr G. P. van Itterzon uit Den Haag een beroep gedaan op dfe Generale Synode der Ned. Herv. Kerk om een uitspraak te doen inzake het Chr. Onderwijs. „De tijd van een zwijgende kerk is voorbij" aldus dr van Itterzon en het applaus van de honderden Friezen, uit de Hervormde Kring die wilden getuigen van hun liefde voor de school met de Bijbel, onderstreep te dit appèl. Dr van Itterzon schetste allereerst de ontwikkeling van de stryd voor een Chr. school te Hardegarijp. Men doet het open- Tegenover elkaar zaten ze in de erker. „Het is weer volop lente", zei Notaris Wiekheuvel, om toch maar iets te zeggen. Toen keken ze allebei naar buiten, waar het al byna don ker was en van de lente niets te ont dekken viel. „Ik heb een uitnodiging voor een ballon-opstijging", begon Karei. „We moeten er niet op ingaan", be disselde de Notaris. „En ik neem de uitnjdiging aan", ging Karei vastbesloten verder, „U weet nog wel van die opstijging by Dirksland. Dat meisje gaat trouwen. Ze willen dat ik op de bruiloft kom en het feest vergroot met een ballon- tocht vanaf hun weiland." „Dat verandert de zaak", gaf No taris Wiekheuvel toe. „Het is een mooie kans om dan afscheid te ne men van de ballonvaart en verder je aandacht aan je werk te schenken. Zoals dat van de winter gegaan is, kom je er niet. Het kantoor is groot genoeg om je helemaal op te eisen. Zo, dus je gaat nog een tocht maken. Wel, dan ga ik maar mee. Misschien is er een plaatsje voor mij in die bal lon en ik wil toch ook wel eens kennis maken met je vrienden daar." „U kunt meegaan, maar ik beloof niet dat het mijn laatste tocht is. Waarom moet ik het opgeven, als ik er plezier in heb? Mijnheer Léonard vaart ook nog steeds en...." „Léonard heeft zyn geld niet met ballonvaren verdiend, denk dat niet. Maar we zullen daar geen ruzie over maken, want er kan nog zoveel ge beuren voordat je oud bent...." Zo bleef dat afgesproken. Karei had er zyn plezier in om die opstij ging overal bekend te maken. Allang waren er de geruchten geweest dat bij van verdere vaarten zou afzien. gers. Zy was een boerendochter en ryk. Hij was een arbeiderszoon en arm. Zyn vader had achter de mest kar gelopen by haar vader, maar tus sen de kinderen was liefde gegroeid. Daar is veel over te doen geweest in het dorp. Boer Dirksland is er r r ge schuwd en gehaat en hy heen daar om trots neergekeken op het dorp. GO VERBUBG 73. Vorstermans had daar ook schuld aan en wanneer iemand by Karei om opheldering gekomen was had hy de veilige weg gekozen en het gerucht niet weersproken. Het leek beter om alle wegen vrij te laten. Ook aan Marianne stuurde hy het bericht van de plannen. Er kwam geen antwoord op, maar toch bleef er de hoop dat ze komen zou. Het was niet ver voor haar om naar het buur dorp te komen en al had ze gezegd dat ze het beter niet kon doen, daar mee was nog niet ontkend, dat ze toch komen zou. De gedachten daar aan gaven een ongewone spanning en een verlangen naar weerzien van oude bekenden. Zoals de ene feestdag verschillen kan van de ardere, door mensen- gunst! Daar heb je nu die bruiloft van Nellie Dirksland met Bert Ber- Toen is er om dat meisje gevochten door de jongens van het dorp: arbei derszoons hebben boerenzoons in het water gesmeten. Sindsdien is erg veel veranderd. Nu kunnen de mensen lachen om de ouderwetse ideeën van toen. „Ieder z'n meug", zeggen ze nu. Daarom stonden er al vroeg dorps kinderen voor het hek van hoeve Dirksland. Kindertjes in feestelijke jurkjes en blousjes. Ze drukten hun gezichtjes tussen de spijlen van het hek, waarin de vergulde letters: An no 1895, blonken als zuiver goud. Zo konden ze telkens een glimp zien van die grote witte lap, die uitgerold werd op de wei achter het huis. Telkens maar even, want steeds kwamen er koeien voor hen staan. Dwaas nieuws gierig stonden de beesten rond de ballon en als Karei ze weg joeg keer den ze schielijk weer terug om met nieuwsgierige lodderogen dat vreemd gebeuren te zien. Een leeuwerik, hoog en onzichtbaar in het blauw van de lucht nam deel aan de lente en aan de vreugde van deze vroege morgen. Boer Dirksland, met lange, bedacht zame passen en Notaris Wiekheuvel met deftige dribbelpasjes, wandelden met elkaar op het erf op en neer: van het hek tot bij de wei en weerom. Voor de bo;r was het een ongedachte verrassing, dat hij de talloze proble men, die nu eenmaal gerezen waren nu Bert met hem samen ging boeren zonder een cent in te brengen, met een vakman bespreken kon. De dag zou rustiger verlopen als de proble men waren opgelost. Over de weg, een pluim van stof achter zich, hotste een zware vracht auto brommend nader. De koeien hieven hun koppen en een enkele loeide haar welkom naar de weg. Achter de auto fietste de dorpsjeugd, nauwelijks zichtbaar in de stofwolk. Over hun stuur gebogen trapten ze als volleerde racers om de auto bij te houden en toch niet te laat bij Dirks land aan te komen. De kinderen bij het hek gingen juichend opzij. Een bijdehand joch, nog voordat de boer het zelf kon doen, had het hek open- gemorreld en duwde de beide hek helften zo hard hij kon opzij, zodat ze rammelend tegen de stootpaal botsten. Voor de auto uit holden ze het terrein op en boer Dirksland liet ze betyen. Het leven leek goed van daag, daarom! (Wordt vervolgd.) baar onderwijs geen onrecht, zo zeide hij, wanneer men zegt, dat van de staats school niet de Kerk, maar de staat het wezen bepaalt. Van de Kerk mag men toch verwachten, dat zij erkent van hoe grote waarde het Chr. onderwijs is ge weest in de strijd tegen de machten van ontkerstening en onkerkelijkheid. In tij den van ongeloof en afval, heeft de school met de Bijbel vele kinderen plaatsvervangend voor de Kerk bewaard of gewonnen. En zelfs ook nog vandaag zou een tiendubbel apostolaat nodig zijn om de ramp te keren, die de opheffing van de Christelijke scholen zou beteke- nen. Van de Hervormde Kerk verwachten wij, dat zij met twee handen zegent met de rechterhand het Christelijk on derwijs en daarmee tevens het specifiek Hervormd onderwijs, en met de linker hand het kerkelijk godsdienstonderwijs op de openbare school. Tot het zegenen met beide handen neeft de Raad voor Kerk en School zich ech ter niet op kunnen werken. Doelbewust trok de Kaaü zijn hand van de bijzon dere schoot terug en zegende uitsluitend het openbare onderwijs, aldus spr. Doorbraak naar één kant is gelijklui dend met stukbraak. Daarom besloot spr. met een hartstochtelijk beroep op de sy node, die in April weer bijeenkomt. De rverk moet hier spreken terwille van on ze kinderen, terwille van ons land en volk, dat met het evangelie moet worden bereikt. Ds W. A. E. van Dijk overleden. In de ouderdom van bijna 75 jaar is te 's-Gravenhage overleden ds W. A. F. van Dijk, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd 26 Maart 1877 te Utrecht geboren, studeerde aan de R.U. aldaar en werd in 1904 cand. in Zeeland. 7 Augustus van dat jaar aanvaardde nij het predikambt te Hums. Ds van Dijk diende de gemeenten van Schalsum, Ven huizen, Heerenveen, Batavia en Zeddam, waar hij 30 December 1943 met emeriaat ging. Ver. van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, Bovengenoemde vereniging zal haar jaarlijkse vergadering houden op Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Mei a.s. te Utrecht, onder presidium van het oud-lid cier Tweede Kamer de heer J. A. Bakker ie Menaldum. Behalve de gewonechmshou- delijke zaken komen aan de orde onder» werpen rakende de financiën der kerk en van de plaatselyke gemeenten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3