Morgen begint de N.A.V.O.-conferentie te Lissabon f Familie de Klerk heeft zich in Ontario een goed bestaan opgebouwd Overeenstemming met Adenauer en Westelijke Grote Drie SNIPPER NIEUWSk Prinses Marijke ontving prachtig verjaardagsgeschenk Zware sneeuwval in Oostenrijk en Noorwegen Pagina STAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Wij kunnen de yMigs' wel baas/' Walcherse ringrijders naar Oranjefeest te Breda, De voorbereidingen zijn bijna gereed Garantie tegen agressie zal tot West- Duitsland worden uitgebreid J Blijft Indonesisch kabinet aan? Nieuwe bankbiljetten van f 10,— Middelburgse slager werd Canadese boer Man, vrouw en kleinste spruit zijn nu met vacantie op Walcheren jtoman W., z.v. W ilijn; Pieter J., z,v* «ndijk; Arie, z.v. J Bertha L., d.v. T* annes C., z.v. J i; Pieter J., z.v. lanse; Catharina T f. Danielse; Willcni' Jelzen; Cornelis, 2.v' r. oei, 18 j. te Venen- H. K. Bernard, 55 en J. C. Eversdijk, echtg. van R. G. 79 echtg. van 74 j. weduwto. van imies M. J., z.v. M. v. M. de Putter en f., d. v. Th. Meer- Cois J., z.v. J. F, laatje C., d, v. j.; P. J. Meertens, !e Pauw; C. J. dé :usen. )han L, z.v. J. de j. te St. Annaland Zoer, 23 j. te Steen- annetje, d.v. M. de Wijk, 27 j. te Zui- 0 j.B. Bras, 30 j. eugel, 25 j. te Wc- R. M. Steur, 22 J. 1 j. echtgenote van J. KooleClement der Ley z.P. van M, C. Karman—dè -Luijlc z.; J. Dees— ra H. Kramer, 22 i. ider Maas, 18 j.; H. 1, 25 j. veduwn. van H, C. I vrouw van A. van j. weduwn. van P. vrouw van P. M. Maatje L., d.v. J. Pannetje C. d.v. Jre, 28 j, en G. van log, 39 j. en J. W. lisse, 30 j. en J. P. ld. ^hannes H. S., z.v. Diana L. M., d.tv Coppieters; Marian- n Driel; Willy M.a Kwartel j 19 j. te Axel en G. 93 j., wed. van T< I M. J. S. Berkman,, [andaert. Johannis A., z,y« Eeuwse; Adriaan Ö.g tole. iLeendert J. J, z.T« JPoelJohannes, 4.» iakoba, d.v. C. "ff I en EL de Voogdg ld van joh. ma xi één, U keurt. ok handel, t linst leton, rer |wat nties Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAAKGANG No. 2100 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 19 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: VACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.49 u., onder 18.01 u. Maan op 4.50 u., onder 11.12 u. Hoogwater Woensdag 20 Febr.: Vlissingen: 8.17 u. 1.37 m., 21.09 u. 1.35 m.; Terneuzen: 8.42 u. 1.58m., 21.37 u. 1.57 m.; Wemel- dinge: 9.38 u. 1.28 m., 22.32 u. 1.27 m.; Zierikzee: 9.20 u. 1.10 m., 22.13 u. 1.08 m. De voorbereidingen voor de N.A.V.O.-conferentie te Lissabon zijn bijna voltooid. Volgens een Westduitse woordvoerder te Bonn, hebben de drie voornaamste financiële deskundigen van de N.A.V.O., Harriman, Plowden en Monnet voorgesteld dat de Westduitse federale republiek jaarlijks een bedrag van elf en een kwart millioen mark aan verdedigingskosten van West-Europa zal bijdragen. De raad van plaatsvervangers, die te Lissabon het voorbereidend werk doen, werken nog aan de opstelling van de uitein delijke tekst van een protocol, dat de garantie tegen agressie van het Atlan tisch Pact tot Westduitsland uitbreidt, door de Europese defensiegemeenschap met het pact te verbinden. Volgens het protocol zal een gewa pende aanval op ieder lid van de Eu ropese defensiegemeenschap be schouwd worden als een aanval op het gehele Noordatlantische verbond. Ver bindingstroepen zullen voor samen werking op bijna elk niveau tussen de beide organisaties zorgen. REORGANISATIE. Voorts legt de raad van plaatsver vangers de laatste hand aan de reor ganisatie van het pact en de opstelling van de agenda voor de besprekingen van de N.A.V.O.-raad. O.m. moet nog worden gekozen tussen Londen of Pa rijs als zetel van 't permanente hoofd kwartier. Voor het eerst werd de ver gadering van de plaatsvervangers bij- Amerikaans jachtvlieger over de luchtoorlog in Korea. Is de Russische M.I.G. beter dan de straaljag rs van de Verenigde Staten? De mannen, die daar het best over kunnen oordelen zjjn de piloten zelf en zo mag men aan het oordeel van de Amerikaanse Majoor James Jabbara, die gistermorgen in Den Haag iets ver telde over zjjn ervaringen als jacht vlieger in Korea, zeer zeker grote waarde hechten. „De M.I.G. is ongetwijfeld op grote hoogte beter manoeuvreerbaar en sneller dan b.v. de Amerikaanse Sa bre", ,zo zeide hij, „maar daar staat tegenover, dat wij op lagere hoogte de baas zijn. Daar tenslotte de meeste luchtgevechten in Korea niet op grote hoogte worden gehouden is het dui delijk, waarom er in luchtgevechten meer M.I.G.'s sneuvelen dan jagers van de V. N." (n.l. 8 M.I.G.'s tegen 1 Sabre). Als zwakke punt van de M.I.G. noemde majoor Jabbara het betrek kelijk geringe vliegbereik Dit is dan ook de oorzaak, dat de meeste lucht gevechten in Korea in de buurt van de Jaloe worden uitgevochten. Als factor in het voordeel van de V. N. noemde de Amerikaan voorts de vliegvaardigheid van haar piloten. De Russen (want de meeste M.I.G. heb ben volgens" majoor Jabbara Russi sche piloten) zijn over het algemeen vliegtechnisch niet zo goed als hun tegenstanders, uitgezonderd de lei ders, die hij als boven de middelmaat kwalificeerde. Merkwaardig is dat de M.I.G.-pilo- ten vaak het gevecht trachten te ver mijden. Drie dagen blijft majoor Jabbara in Nederland en in Soesterberg en Vol- kel zullen de Nederlandse jachtvlie- gers met hem samen komen om erva ringen uit te wisselen en om de theo rie die ze geleerd hebben te kunnen testen aan de practische ervaring van onze 28-jarige Amerikaanse piloot. Z.R.V. groeit gestadig. Zaterdag werd in de Bogardzaal te Mid delburg de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden van de Zeeuwse Ringrij ders Vereniging. In zjjn openingswoord deelde voorzit ter P. Brasser mede, dat de vereniging thans 3S9 leden telt en vermoedeljjk zal toetreden Wemeldinge met 20 leden. De jaarlijkse contributie werd gehand naaft op f0,50 per lid. Het inleggeld voor fle 3-tallen op de te houden kampioens wedstrijden werd vastgesteld op f15 per I-tal. Voorzitter F. Brasser en secretaris L. Huissoon werden herbenoemd. Penning meester werd Joh. Maljaars uit Oostka- pelle, in de plaats van J. Riemens die wegens vertrek naar de N.O.P. bedankte. Besloten werd om tijdens de kampioen- wedstrijd klasse A. op 16 Augustus a.s. Ie Vlissingen te houden (gelijk met het [0-jarig bestaan V.V.V. te Vlissingen) in fceeuws costuum te rijden. Op de kampioenwedstrijd klasse B. op 10 Juli te Westkapelle worden de deel nemers vrijgelaten in net te dragen jostuum. Door de voorzitter werd de scheidende •enningmeester j. Riemens namens de (eden en het bestuur toegesproken. Hij johetste hem als een zelfstandig, correct jn doortastend bestuurslid, die in de moeilijkste omstandigheden wist wat hij (rilde en het fundament van de vereni- Jlng had helpen leggen. In principe is besloten door de Stich- Ing „Breda Oranjestad 1952" om Zeeland p dat grote Oranjefeest te doen verte- enwoordigen met de traditionele ring- jjderjj. 16 van de beste ringrijders zou- en daaraan kunnen deelnemen. Daar door het bestuur overleg is ge- (leegd met de besturen van de Hippische fportvereniging en het Olympisch Corni ce, bestaat de mogelijkheid dat ook op he tconcours te 's-Gravenhage en de Olympische dag te Amsterdam een aan tal ringrijders ingeschakeld wordt. De heer Cor Kolle te Vlissingen bracht namens de Walcherse ringrijders woor den van dank aan het bestuur. Tenslotte sprak de voorzitter zijn vol doening uit over de medewerking en de belangstelling van vele autoriteiten, in zonderheid door de hoogste gezagdrager in onze provincie jhr mr A. F. C. de Ca- •embroot. gewoond door vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije. De parlemen ten van beide landen hebben juist gis teren de toetreding van de landen tot de N.A.V.O. bekrachtigd. Tenslotte is tegengesproken als zou den Duitse en Spaanse waarnemers zijn uitgenodigd de bijeenkomsten van de N.A.V.O.-raad b# te wonen. NOORSE ATOOMGELEERDE VERMIST Op 8 Februari j.l. heeft de dertig jarige Noorse geleerde per Werenski- old zijn woning in Drontheim verlaten en sindsdien is er geen spoor meer van hem gevonden. Grote groepen studen ten en hulpcorpsen hebben voortdu rend naar hem gezocht, maar tever geefs. De politie heeft ook vele inlich tingen gekregen van mensen, die meenden Werenskiold gezien te heb ben, maar alle nasporingen zjjn zon der resultaat gebleven, DE VOORGESTELDE VER KIEZINGEN VOOR GEHEEL DUITSLAND Te Bonn is bekend gemaakt, dat de Westduitse regering haar ontwerp voor een wet betreffende het houden van algemene, vrije en geheime verkiezin gen voor geheel Duitsland aan de au toriteiten der vier bezettende mogend heden en aan de secretaris-generaal der V.N. heeft doen toekomen. GROTERE WERKLOOSHEID IN BELGIE De toenemende werkloosheid baart de Belgische regering grote zorgen. In tegenstelling tot de algemene verwach ting heeft het Belgische herbewape ningsprogramma geen oplossing ge bracht voor dit probleem en het aantal werklozen heeft thans het na-oorlogse recordcijfer van 320.000 bereikt tegen over 280.000 in de maand December 1951. Deze snelle stijging van de werk loosheid in de laatste maanden was vooral te wijten aan een ware slui- tingsepidemie der fabrieken in de tex tiel-, leer-, glas- en bouwindustrie. Ook de crisis in de Europese beta lingsunie, waardoor België genood zaakt werd zijn uitvoer te remmen, werkte de werkloosheid in de hand. Vliegtuig kreeg ooievaar aan boord. Toen het van Amsterdam naar Sydney onderweg zijnde vliegtuig „Pontianak" de tiende Februari Bangkok verliet voor de ruk van vijf uur naar Manilla, kwam het onderweg reeds de ooievaar te gen, die in zijn bek de kleine Libanees Antonio Marie Barakat droeg. Dus werd in allerijl de be manningsafdeling tot kraamka mer gemaakt. Een zich aan boord bevindende marine-arts, alsmede de steward Sloot en de stewardes mej. Marie C.efcoeur verleende 3sistentie. Een uur na de ge boorte zette ezagvoerder Sluy- ters de pontianak" in Manilla aan de grond. Nadat het bore- lingski boord was gedoopt werden moeder en kind naar een ziekenhuis in Manilla gebracht. De 23-jarige nader en zijn twee jarige dochter zochten in de Phi- lippijnse hoofdstad onderdak. Gisteren zette de familie met het volgende K.L.M.-vliegtuig de reis naar Australië voort. NEDERLAND GAAT VIJF KOELSCHEPEN VOOR DE SOWJET-UNEE BOUWEN Voor Russische rekening zullen vijf koelschepen van 2540 ton in Nederland gebouwd worden en wel twee te Am sterdam, twee te Sliedrecht en één te Kinderdijk. Deze schepen komen voor in het in 1948 afgesloten handelsverdrag tussen Nederland en Sowjet-Rusland. De hoofdmotoren zullen bij Werk spoor-Amsterdam en „De Schelde" te Vlissingen gebouwd worden. De schepen worden speciaal inge richt voor het vervoer van vis. Het totale bedrag van deze order is meer dan veertig millioen gulden. Heden zal het Indonesische Kabinet bijeenkomen om over zijn eigen po sitie te spreken, in het licht van het advies van de een na grootste rege ringspartij, de P.N.I., aan de regering om haar mandaat terug te geven. Waarnemers spraken de verwachting uit, dat de regering zal aanblijven ten minste tot begin Maart, ook al in ver band met de aan de gang zijde bespre kingen in Den Haag. Tegenover de mening van sommigen, dat het aanblijven van het kabinet, dat in de geest toch reeds demission- nair is weinig meer steun aan de In donesische deiegatie in Den Haag zou kunnen geven dan een ook in wezen demissionnaire regering, staat die van vele politieke waarnemers, dat het ka binet niet uit innerlijke zwakte, doch wegen handelingen van slechts één barer leden in de huidige toestand is geraakt. Intussen is de algemene ver wachting, dat het kabinet het advies van de P.N.I. zal opvolgen en binnen niet al te lange tijd inderdaad zijn mandaat zal teruggeven. LIJST VAN VOOR DUITSLAND VERBODEN WAPENS WORDT OPGESTELD De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten en de Westduitse bondskanselier dr Adenauer, hebben Maandag gesproken over het, na het vervangen van het bezettingsstatuiit voor West- Duitsland door afzonderlijke overeenkomsten met de Westerse verbondenen, uit te oefenen toezicht op de Westduitse industrie, hetgeen ten doel heeft de vervaardiging van verboden wapens te voorkomen. Naar Maandagavond te Londen is vernomen, werd tijdens deze besprekingen bijna algehele overeen stemming bereikt. Maandagavond hadden de ministers en Adenauer voorlopig overeenstem ming bereikt over een op te stellen lijst van verboden wapens. Een tweede vraagstuk, waarover thans wordt gesproken, is de vorm waarin een door de Westduitse rege ring op te stellen verklaring zal wor den gegoten. De autoriteiten te Bonn zullen hierin mededelen dat in West- Duitsland geen verboden wapens zul len worden vervaardigd. Naar ver luidt zijn de Fransen eventueel bereid genoegen te nemen met een dergelijke verklaring en zullen zij niet staan op het sluiten van een speciale overeen komst, waarin een dergelijk verbod zou moeten worden neergelegd, indien de Westduitse regeringsverklaring in voor hen aanvaardbare bewoordingen is opgesteld.E en commissie heeft thans tot taak gekregen een verklaring op te stellen, waarin de Franse en West- Resolutie van Amerikaanse senator inzake Tsjecho-Slowakije De democratische senator OConor heeft Maandag een resolutie ingediend waarin opgeroepen wordt tot verbre king van de diplomatieke betrekkin gen met Tsjecho-Slowakije, totdat de Amerikaanse verslaggever William Oatis, die zich in een Tsjecho-Slowaak- se gevangenis bevindt op beschuldiging van spionnage, vrijgelaten wordt. Zes nieuwe onderdelen korps luchtwachtdienst. Bij ministeriële beschikking zijn met ingang van 15 Februari j.l. de vol gende zes luchtwachtgroepen opge richt: Breda, Alkmaar, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen en Eindho ven. Het totaal aantal luchtwachtgroe pen alle staan onder het bevel van de commandant van het korps lucht wachtdienst is hierdoor op acht gebracht. Ter bestrijding van de werkloosheid in de Noordelijke provincies zullen in Groningen werken worden uitgevoerd tot een bedrag van 10 millioen. 900 emigranten, die met de „Sibajak" naar Nieuw-Zeeland hebben gereisd, hebben uit dankbaarheid een gedenk plaat voor het schip aangeboden. -« De Haagse politie is erin geslaagd een drietal beruchte inbrekers te arreste ren. Het Amerikaanse Bijbelgenoot schap heeft een legaat van een milli oen dollar ontvangen voor de Bijbel verspreiding. In Enschedé is een broodoorlog uitgebroken, daar één der bakkers het wittebrood met 4 cent in prijs heeft verlaagd. De anderen heb ben dit voorbeeld voorlopig nagevolgd. Er worden voorbereidingen getrof fen voor nieuwe atoomproeven in het gebied van dé Stille Oceaan. De Amerikaanse marine heeft foto's vrij gegeven van een nieuwe straaljager de „Poema", Duitse standpunten zyn verwerkt. Heden ochtend houden de ministers van Buitenlandse Zaken der Westerse grote drie en Bondskanselier Adenauer hun laatste bijeenkomst. Er zal dan wederom over de verklaring en de lijst van verboden wapens worden gespro ken. nEKDENKING FEBRIL&H-STAKING 1941 TE AMSTERDAM. Het herdeiUungscomité van de Febru- ari-staking 1941 te Amsterdam heeft ge dreigd alle arbeiders op Maandag 25 Fe- oruari op te roepen tot een algemene sta king, wanneer burgemeester d'Ailly een herdenkingsbijeenkomst op Zondag 24 Fe bruari blijft verbieden. Reeds enige malen heeft het comité gevraagd Zondag a.s. een herdenking te mogen organiseren, doch alle verzoeken werden axgewezen. Reeds had de bur gemeester meegedeeld, dat op Maandag 25 Februari een sobere herdenking zal worden gehouden, waarbij hij persoonlijk een krans zal leggen op het Waterloo- plein, waarna de burgerij gelegenheid krijgt daar eveneens bloemen neer te leggen. De Nederlandsche Bank zal binnen kort naast de thans in omloop zijnde bankbiljetten van 10,bankbiljet- te. i van dezelfde coupure van gewij zigd model in bet verkeer brengen. Op de achterzijde, waarvan de hoofd kleur evenals van de voorzijde blauw is, komt een afbeelding voor van het schilderij van Jacob van Ruysdael „Molen bij Wijk bij Duurstede". v„u een deputatie van de verbindingstroepen te Utrecht heeft Prinses Marijke voor haar vijfde verjaardag een miniatuur-badkamer voor haar poppen ge kregen. De poppenbadkamer functionneert volledig met stromend water en electrisch licht boven de vaste wastafel. Prinses Marijke begon onmiddellijk haar poppen een goede beurt te geven. HELE DORPEN SNEEUWDEN IN ZELFS BULLDOZERS STAAN MACHTELOOS Zowel uit Noorwegen als uit Oos tenrijk wordt opnieuw hevige sneeuw val gemeld. Enkele dorpen zijn inge sneeuwd hetgeen in Oostenrijk er toe heeft geleid, dat hier en daar de nood toestand moest worden afgekondigd. In Noorwegen is de bevroren sneeuw op sommige plaatsen zo hard, dat zelfs bulldozers geen kans meer zien, de sneeuwmassa's op te ruimen. De stad Villach in Karinthië is ten gevolge van de zware sneeuwval ge heel van de buitenwereld afgesneden. Melk en groenten worden schaars. Al leen de hoofdstraten van deze stad, één der belangrijkste centra van de Britse bezettingstroepen in Oostenrijk, zijn schoongemaakt. In de zijstraten ligt de sneeuw meters hoog. In de meeste plaatsen in Neder-Oos- tenrijk en Burgenland is de noodtoe stand afgekondigd. Dit betekent, dat de gehele bevolking moet helpen sneeuwruimen. Nabij Villach heeft een lawine een electriciteitscentrale vernield en een groot gedeelte bos weggevaagd. Nabij ^St. Veit (Karinthië) kwam een kind om het leven, toen een electrische ka bel onder de sneeuwvracht bezweek. In Hermagor, zestig km ten Westen van Villach, werden vier personen be dolven onder een grote hoeveelheid sneeuw, die van de daken gleed. IN NOORWEGEN. In het Noordelijk deel van Zuid- Noorwegen vallen nog steeds enorme hoeveelheden sneeuw. In de gebieden Tröndelag en Romsdal zijn in het af- Tot Juli 1947 had de heer J. de Klerk een slagerij in de Langeviele te Middelburg. Sedert voorjaar 1948 is hij eigenaar van een grote boerderij op een afstand van 10 mijl van de plaats Sarnia in de Canadese provincie On tario. Hij wil niet meer terugkomen en gaat na zijn vacantie, die hij bij de familie Simonse in Koudekerke doorbrengt, weer gauw kijken, hoe de vijf kinderen het er op de farm hebben afgebracht in de tijd, dat hij met zijn vrouw en zijn jongste spruit („Dat is een Canadees je!" zegt mevrouw de Klerk lachend van het negen maanden oude joch) op Walcheren zijn familie en kennissen nog eens opzocht. tractoren het paard grotendeels heb ben vervangen. Op de middelzware kleigrond verbouwt de Klerk hoofd zakelijk suikerbieten, tarwe, haver, gerst en mais. VOLKOMEN VRIJ „Well", zegt farmer de Klerk, die al eerder gevraagd heeft hem maar niet kwalijk te nemen, dat hij een „ge- mixted" taaltje spreekt (hetgeen ove rigens bést meevalt!), „als hier zo hoor van die enorme lasten, die de mensen te dragen hebben en van al die instanties en ambtenaren, dan zou ik alleen al daarvoor niet graag hier blij ven. In Canada ben je volkomen vrij te doen en te laten wat je wilt. Voor de suikerbieten contracteer ik met een fabriek en als ik de tarwe van het land heb gebaald, waarbij je nooit een con troleur ziet, laad ik die op een truck en rijd ermee naar de handelaar. En als ik een jaar geen zin heb om suiker bieten of weet ik wat te verbouwen, nou, dan doe ik dat niet. Er is geen mens, die daar wat over zeggen heeft!" Het klimaat bevalt de familie de Klerk best. 's Winters is het 'er wel kouder dan hier, maar je merkt dat niet zo, omdat de lucht veel droger is. Sneeuwen kan het er behoorlijk. Vorig jaar voor Kerstmis was mama met en kele kinderen in de car naar Sarnia, toen het hard begon te sneeuwen en te vriezen. Toen ze tegen hèt einde van de middag nog niet terug waren, is vader de Klerk mét tractor en kettin gen op onderzoek uitgetogen. Op twee myl van de boerderij vond hy de wa- Ernigreren is tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld en wy zouden dan ook met de heer de Klerk en zyn vrouw geen praatje hebben ge maakt, als zij niet tot de eerste Zeeuw se emigranten na de bevrijding hadden behoord en, wat niet vaak voorkomt, na nog geen vyf jaar weer even waren overgewipt naar het oude vaderland, onder meer om de 80e verjaardag te vieren van mevrouw de Klerks moe der. Vrijdagmiddag zetten ze voet aan land in Nederland en op 21 Maart gaan ze weer terug met de boot. DE LOTGEVALLEN. De lotgevallen in Canada van het gezin de Klerk zjjn vlug verteld. De eerste drie weken na aankomst in Sar nia in Juli 1947 werkte papa, die tot zyn 22e jaar in de loonslagerij van zijn vader had geholpen, bij een boer, zyn „sponsor". Daarna kwam hy negen maanden in zyn oude branche terecht, n.l. bij 'n slager-grossier. Het was na tuurlijk niet zijn bedoeling hier te blij ven en dus keek hij goed uit naar wat anders. Al vlug kwam het succes: hy kon een farm van 100 gemet kopen tegen zeer aannemelijke voorwaarden. Jaarlijks moet hy rente en aflossing betalen, maar die lasten zijn niet te zwaar. Toen begon het boeren op een ge mengd bedrijf. Momenteel bezit de heer de Klerk 20 stuks rundvee, waar van 8 melkkoeien en de rest jongvee, 15 varkens en een stuk of wat paarden. En dan natuurlijk de werktuigen, die een heel kapitaal uitmaken, maar die onmisbaar zijn in dit land, waar de gen, ingesneeuwd. Toen heeft ny heel eenvoudig de sneeuw weggeschept en de wagen naar huis getrokken met zyn tractor. Dat zijn zo van die leuke herinneringen aan een Canadese win ter. BIJ DE SPOORWEGEN. De oudste zoon is 19 jaar en werkt by de National Canadian Railway. Hij verdient goed en werkt vijf dagen per week van acht uur. Om zeven uur 's gelopen weekeinde vele wegen geblok keerd, het telefoonnet is ernstig be schadigd en verschillende dorpen zit ten zonder electriciteit. Twee grote plattelandsgemeenten zyn geheel ingesneeuwd en de voor da kust van het betrokken gebied liggen de eilanden zitten geheel zonder stroom. NIEUWE SPANNINGEN IN TUNESIE EN MAROKKO Maandag is als gevolg van nieuwe daden van sabotage de toestand in het Tunesische achterland slechter gewor den. De toestand wordt ernstig ge noemd. In Tunis worden groepen politie mannen gereed gehouden by de poor ten van de Arabische stad om aan ver wachte demonstraties het hoofd te kunnen bieden. Maandag is bekendgemaakt, dat de verbanning van de Tunesische commu nistische leiders met een maand is verlengd. In Casablanca is Maandag, toen do politie tussenbeide kwam by een ge vecht tussen Marokkanen, een Marok kaan doodgeschoten, drie personen, werden gewond. Zondagavond is het na aankomst van de SpaansAmerikaanse V.N.-afge- vaardigden, die een reis door Marokko maken, te Casablanca tot een botsing tussen demonstranten en politie geko men. Daarbij kwamen twee betogers om het leven. ELF MIDDELBURGERS ONTVINGEN DE LANDSTEINER-PENNING Propaganda-bijeenkomst voor de bloedtransfusie Tijdens de propaganda-bijeenkomst voor de bloedtransfusie, die de afd. Middelburg van het Ned. Rode Kruis gisteravond in de grote Schuttershof zaal belegde, heeft dokter L. J. H. Brongers, geneesheer-directeur van het Gasthuis, de Landsteinerpenning met bijbehorende oorkonde aan elf personen uitgereikt. Deze onderschei ding is ingesteld ais bewys van erken telijkheid voor hen, die vijf maal bloed hebben afgestaan voor hun medemen sen. De namen van hen, die het ere metaal ontvingen, luiden: mej. S. M. van Andel en de heren J. Maas, B. Hogendorf, P. C. Geldof, N. C. van weeK van acmuui. win zeven uuis Oost p. Pieterse, A. S. Cornelisse, 3. morgens gaat hy op stap en om drie H„,Jrp„ts„ x. p,mri„ G. Budde en P 7 aa ■- uT' t y f. VT+ Huibregtse, J. Poppe, G. Budde en P. uur 's middags is hy terug. Dan helpt j stejnen. De bijeenkomst werd met een kort hij zijn vader op de farm. De jongste kinderen gaan op school, een half uur lopen. Een grote winkel, waar je alles kunt kopen, staat op een afstand van 1% mijl. En het dichtstbijzijnde dorp is 7 myl ver. Tien minuten van de fam. de Klerk woont Joosse uit Seroosker- ke, die drie jaar geleden naar Canada kwam. Zo af en toe „buurten" ze na- tuurlyk. KERKELIJK LEVEN. Over de organisatie van het kerke lijke leven is de heer de Klerk zeer te spreken. De predikant van de Chr. Re formed Church komt geregeld de emi granten opzoeken, 's Zondags zijn er twee Engelse diensten en één Neder landse dienst. Ds J. Rook, die twee jaar in de Ver. Staten heeft gestaan, is nu predikant in Sarnia. Twee jaar geleden moest de kerk worden ver groot en nu is zy weer al te klein ge worden. Maar er wordt hard gewerkt aan nieuwe vergrotingsplannen. In het gezin wordt meestal Neder lands gesproken. De kinderen spreken even vlot Engels als Nederlands. On derling spreken zy meestal Engels. De algemene conclusie van de heer de Klerk, evenals die van zyn vrouw, is: „Wie wil emigreren, moet daar zelf over beslissen. Dwang of drang van welke zijde ook is uit den boze. En je dient te weten, dat er vele moeilijk heden zijn. Maar je moet nooit de moed laten zakken. Je moet blyven door vechten. Dan ligt er in Canada een mooie toekomst. Hoe meer werkkrach ten een gezin heeft, hoe eerder een goed bestaan is opgebouwd. Wfj gaan weer met vreugde terug". welkomstwoord geopend door mr. W. H. Vermaas, secretaris der afdeling. Daarna hield dokter Brongers een causerie over de aard en de betekenis van de bloedtransfusie. Hij vertelde o.m., dat tussen 1.600 en 1.700 men al geëxperimenteerd heeft met het in brengen van dierenbloed in het bloed van de mens, eerst lammerenbloed, omdat men dacht, dat bloed van het meest onschuldige dier op de wereld wel het beste zou zijn.De resulta ten waren dodelijk voor de mens. Het is met name aan de Weense arts Karl Landsteiner te danken, dat tegenwoor dig talloze levens behouden worden, door het toepassen van bloedtransfu sie. Hij was de man, die de samen stelling van het bloed ontdekte en van hem is ook de splitsing van de mensen wat de vierderlei bloedgroepen betreft afkomstig. Uitvoerig besprak dokter Brongers daarna de vele mogelijkhe den, die dit uitgangspunt biedt. 'Ten slotte deed hij een dringend beroep op de aanwezigen zich op te geven als donor. De afdeling Middelburg telt er momenteel ruim 200. Na de uitreiking der penningen en oorkonden w.erden nog enige films ge draaid, waarna gelegenheid bestond zich als donor aan te melden. DE BILT ZEGT Tijdelijk enige regen. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen tydelijk enige lichte regen of motre gen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1