Het regent bezwaren tegen de regeringsvoorstellen» Er mag ia Nederland geen één land bouwbedrijf meer bijkomen. Ritthem heeft een dorpshuis. VAART DER STILTE „Aan het regeringsbeleid ontbrak appèl op het volk*" Pagina 2 Mr Oud verontschuldigend:, „Zelfs Homerus sliep wel eens". K.N.M.V, op dc bres voor Veilig Verkeer» Drieduizend ton appelen naar Frankrijk, Belangwekkende inleiding van dr ir A. Maris van het L. E. I. DE c£>ADIO brengt u Gebrek aan belangstelling werd in de hand gewerkt. Dorpshuis kreeg waardige opvolger. Bouw schuren, fundering en grondwerken in Zuid-Sloepolder» ONS FEUILLETON. SPORTNIEUWS Maandag 18 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Daarna diep- ;enminste een op de knieën een wedstrijd ipelen?" '4t. •eniging voor lelijke Belan- vond en Vrij- eeft geboden, htskunstenaar ian ook twee- huttershofzaal Warm en voordracht ;nde gebaren. de novelle pisschot, het van de sim- handelsman en zichzelf bij zijn dap- ps het verhaal van F. de n A. H. van Goes als be- gewerkt) en ing van twee schrijft, die, krijgen over dat hen bei- ook de zaal Een man eerd", waar- Gang) en de n zwakheden ier gold, dat mziek maakt, uel Falkland verhaal „De 'hiry, besloot n voordracht. derd. nige tijd ge in een leeg- osmaerstraat, nd door de politie ge- Jl. en de 31- Ze hebben ben gepleegd gesteld van )e ontvreem- wijn en sla- terhaald. :cte. cte voor het dse volk aan leeft f361,24 de scholen komst heb- van Schou- cteerd voor lat lek". De als bestuurs- ;m en J. Gel tot bode de iesvereniging. werden we an de heren rdijk (penn.) de heren W. erwijl in de werd geko- verslag van at een batig 40. ad dezer ge in openbare nten van be- Chr. School, Prot. Chr. egroting 1951 Op de ver- j>rak de heer dbouwschool omische ont- Hij ging afhankelijk aarverslagen het vereni- ukjes proza luze was er 1. nd hield de Coöp. cheren" een de heer H. woord. Hier- Coöp. Land- n", de heer t gebruik kwaliteit, afzet der heer Lijf- u„p en afzet •ondslag. OP j een en an- ;rden er en- der het an en de oop Een oude strijd ontbrandde. (Van onze parlementaire redacteur.) Het debat over de „nieuwe rechtsorde", deed weer oven de oude strjjd om de Indonesische kwestie ontbranden. En de ene kant ziet men de regering die gesteund wordt door de K.V.P. en (als het er op aankomt) door P.v.d.A. Anderzijds trekken de A.-R., C.-H. en V.V.D. broederlijk op. Niet alleen het feit, dat er in het voorstel van de regering gesproken tvordt van Nederlands Nienw-Guinea deed die strijd ontbranden. De socia listen, die een amendement hebben ingediend zullen als dit verworpen wordt de regering toch wel steunen. Neen, veel meer ging het zware staatsrech telijk debat over de positie van Hoofdstuk 14 in onze Grondwet. Dit hoofdstuk is destijds ingelast om voordat de R.T.C. heeft plaats gehad een overgang te krijgen naar een werden door de minister bestreden. Zjj nieuwe rechtsorde. Destijds is daar over zwaar gedebatteerd, omdat de oppositie van mening was, dat de grondwet geen regeringsprogram moet bevatten, maar klare taal dient te spreken. Dat het een program was blijkt wel uit de woorden, „dat er een Unie gevormd zal worden". En dan komen er bepalingen, dat de rechtszekerheid, de fundamentele rechten en vrijheden gewaarborgd moeten zijn. Als klap op de vuurpijl leest men dat de Ver. Staten van In donesië federatief moeten zijn opge bouwd. De regering stelde voor om het artikel dat deze bepalingen bevat' te schrappen, want zo zeide minister Beel, wij moeten de grondwet aanpas sen aan de gewijzigde rechtstoestand. Zij bevat nu een abnormaal beeld van de verhouding tot Indonesië. De tegenstanders van de minister was dat helemaal niet met hem eens. Zij wa ren van mening, dat de genoemde bepalingen nog niet zijn uitgewerkt, om de doodeenvoudige reden, dat er niets van terecht gekomen is. De be windsman daarentegen zeide, dat Hoofdstuk 14 spreekt van de „over gang" naar de nieuwe rechtsorde en dus niet over de rechtsorde zelf. Deze wordt thans in de allereerste plaats beheerst door de Unie-Statuut. De op positie zeide weer op haar beurt, dat als men de grondwet onder het Unie- Statuut vandaan trekt, de regering alle kanten uit kan. Of zoals de heer Oud (V.V.D.) het treffend typeerde: „Wij zijn niet bereid de regering aan alle ankers los te gooien" De gemoederen werden op de duur vrij verhit. Prof. Gerbrandy (A.R.) riep met stemverheffing uit, dat hij tot zijn laatste ademtocht zou strijden voor het vasthouden van Hoofdstuk 14. Maar minister Beel maakte zich ook een beetje kwaad. „Die stekeligheid kan men verwachten van een be windsman die de topueranttooordelyk- heid draagt voor de ondergang van het Koninkrijk", zo zeide de A.R.-af gevaardigde. Waarop de minister re pliceerde: „van prof. Gerbrandy had ik een dergelijke uitlating niet ver wacht, ik dacht dat hij hoogstaander was". Wie denkt, dat alleen de grijze hoogleraar het met de minister aan de stok had, vergist zich. Ook de heer Oud (V.V.D.) maakte zich vreselijk kwaad. Juist op het moment, dat de ze sprak van het gevaarlijke stand punt van de minister, kwam minister Beel tussenbeide. Al zwaaiend met het rapport van de staatscommissie interumpeerde hij op felle toon: „Waarom heeft U Uw handtekening gezet onder het rapport van de staats commissie? Daarin is met geen woord over deze bezwaren gerept. U had een minderheidsnota kunnen indie nen. Ach, zo zeide de heer Oud „zelfs Homerus sliep wel eens". Minister Beel merkte daartegen op, dat de V. V. D.-afgevaardigde toch wel niet op elke vergadering van de grondwets commissie zal hebben geslapen! Hoe het zij: een Kamerlid is natuurlijk altijd vrij om zijn stem te bepalen. Men moet zich echter kunnen voor stellen, dat de heer Beel de ontboe zemingen van de heer Oud niet erg prettig vond, daar hij zijn vereiste meerderheid zag verdwijnen. Tal van andere bezwaren, bijv. van de heer Tilanus (C.H.), dat men de gezagsverhouding met de West regelt kwamen allen van de hoek die toch tegen het ontwerp zal stemmen. De heer de Graaf (K.V.P.) had meer suc ces, Zijn amendement, gesteund door de A.R. C.H. en V.V.D., om te bepalen dat de wijziging van de rechtstoestand ten opzichte van Nieuw-Guinea bij wet wordt vastgesteld, kon de goed keuring van de regering wegdragen. In de wet werd niet alleen van vast stellen, maar ook van goedkeuren ge sproken, hetgeen zou betekenen, dat bij tractaat zou kunnen regelen. Het socialistisch amendement om niet te spreken over NederlandNieuw Gui nea, maar van „niet zelfregerend ge bied, waarover het Koninkrijk de souvereiniteit uitoefent" vindt geen aanhang in de Kamer; noch bij de regering, noch bij de andere fracties. De oude garantieprijs voor de varkens houderij van ƒ2.38 per kg geslacht ge wicht is met ingang van 18 Februari 1952 met 0.16 aan duurder voer verhoogd tot ƒ2.54 per kg geslacht gewicht vermeer derd met kwaliteitstoeslagen van resp. 0.03 en 0.06 voor tweede en eerste kwaliteit bacon. Oók in Zeeland. Woensdag 20 Februari a.s. zal motor rijdend Nederland de strijd aanbinden tegen het hedendaagse onveilige wegver keer. Dan organiseert namelijk de Kon. Nederlandse Motorrijders Vereniging in ruim 60 plaatsen In ons land haar tra ditionele Verkeerscompetitie, een wed strijd in parate verkeerskennis tussen de bij de K.N.M.V. aangesloten motorclubs. De motorrijders zullen door een theo retisch examen moeten bewijzen, dat zij met recht genoemd mogen worden de „veiligste weggebruikers", zoals de on gevallenstatistieken ons leren. Dat er van overheidszijde grote be langstelling voor dit K.N.M.V.-initiatief bestaat, blijkt wel uit de spontane me dewerking van Rijks- en Gemeentepolitie alom in den lande, onder wier toezicht de meer dan 85000 antwoorden op de ge stelde verkeersvragen zullen moeten worden Ingevuld. De twee best geplaatste motorclubs zullen in de loop van het voorjaar nog een practisch verkeersexamen moeten afleggen om de hoofdprijs, welke bestaat uit een beker, te verwerven. In Zeeland vinden de examens plaats te Tholen, ln Hotel Zeelajad, 20.00 uur (M.C. „Eendracht"); te Zierikzee, in „Huis van Nassau", 20.00 uur (M.C. „Sparta"); en te Middelburg, ln Café „De Vriendschap", 20.00 uur (M.C. „De Zeeu wen"). Met ingang van 20 Februari. Vrijdag heerste op de Zeeuwse vei lingen een buitengewone activiteit. De Franse regering heeft namelijk toe stemming ge'geven voor de invoer van drieduizend ton appelen. Dit kwantum mag met ingang van 20 Februari a.s. worden ingevoerd. Het ligt in de bedoeling, zo vernamen wij nog, dat half Maart weer een der gelijk kwantum zal worden vrijge geven. Speciaal voor de goudreinetten is deze maatregel van groot belang en verwacht mag worden, dat de eerst volgende dagen grote hoeveelheden geruimd zullen worden. Het was dan ook hard nodig, want de koelhuizen zitten zeer vol. (Ingez, mededeling, adv.) bewijzen AKKE R'TJ ES onschatbare diensten! 2e verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderénd. Kaderdagen der L. J. G. te Domburg. De ruim 40 deelnemers en deelneemsters aan de kaderdagen der L.J.G. in het Jeugdcentrum te Domburg hebben Vrjjdag geluisterd naar dr Ir A. Maris van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag, die sprak over „De arbeidsvoorziening en de werkgelegenheid ln de Zeeuwse landbouw". De heer G. H. L. Schouten leidde op voortreffelijke wyze de interessante discus sie, die op deze inleiding volgde Des avonds sprak mej. G. v. d. Akker aan de hand van het boekje „Scheel Engeltje" van mr J. v. d. Hoeven over het probleem van het geestelijk onvolwaardige kind ln het gezin. Dr ir Maris begon met vast te stel len, dat in alle landen ter wereld de landbouw de oudste bestaansbron is. Hoe meer het economische leven in een land zich ontwikkeld, des te gro ter worden de moeilijkheden voor de landbouw. Om deze gezond te houden, is het noodzakelijk, dat er doorlopend een stroom van mensen afvloeit naar andere bedrijfstakken, terwijl de technische ontwikkeling van de landbouw, waardoor de te bewerken oppervlakte voor één man ieder jaar toeneemt, deze noodzaak nog urgenter maakt. Door deze oorzaken ontstond de wanverhouding tussen mensen en grond. Talloze remmingen veroorza ken, dat de stroom, die moet afvloei en, niet vlug genoeg gaat. Er is in ons land per agrarische werker 4 ha ter beschikking, terwijl dit b.v. in Ame- rinka nog 20 ha is. De gemiddelde bedrijfsoppervlakte in Nederland is maar 10 ha. DINSDAG 19 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I (402 M.): AVRO: 700 Nieuws; 7.15 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: f-00 Nieuws; 8.15 Gram»; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den9.35 Gram.10.50 Voor de kleuters11.00 Voor de zieken; 11.30 Alt en piano; 12.00 Orgel, piano en viool12.30 Land- en tuinbouwmedede- ïingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Lichte muziek; 12.50 Olympische Winterspelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze Amerikaan se Buren"; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 16 50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 1730 Pianorecital; H.Ot) Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen: 19.00 Pianospel-19.15 „Paris vous parle" 19.20 Klein koor en solisten; 19.45 Gram»; 19.50 ».I)e inspectie van het schriftelijk onderwijs", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Olympische Winter spelen; 2015 Gevarieerd programma; 21.25 „Disco- gram"; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmuziek; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten8.15 Gram»; 9.00 Voor de huis- vroinv; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; (12.30—12.33 Land- en tuin- b'uwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Promenade orkest; 14.00 Gevarieerd pro gramma; 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Pen je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.30 Olympische Spelen 1952; 17.45 liegeringsuitzending: P. J. Merkelijn: „Hoe 11 Nieuw-Guinea bestuurd?" 18.00 Nieuws; 13.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje18.30 Lichte muziek; 18.45 Olympische Spelen 1952; 19.00 „Hier Is vrij Europa", vaudeville-programma; 19.30 Gram.19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gram. 20,CO Nieuws en weerberichten20.08 De ge wone man; 20.15 „Die Schöpfung", oratorium (ln de pauze: De Radiodokter, gram. en actuali teiten); 22.30 Gram.; 22.45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.2524.00 Maastrichts stede lijk orkest. BRUSSEL (Vlaams 324 M*.): 12.00 Gram; 12.30 Weerberichten; 12.34 Lichte gram.; 12.50 Koersen; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Bariton en piano; 13.30 Gram.; 13.45 Bariton en piano; 14.00 —15.30 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleuters; 17-30 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram»; 19.50 Causerie; 20.00 f.uisterspel20.45 Gram.21.45 Actualiteit22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.55—23.00 Nieuws. K.R.O. TELEVISIEUITZENDING. 20.15—21.45: 1. „Vpor oog en oor"; a. „Kamp vuren langs de Evenaar"b. Actualiteit of film c. Weeroverzicht; Pauze. 2. „Blok Q 52", detec tive spel. Dr J. Schouten te Middelburg t In een zo goed als volle Noorderkerk te Middelburg heeft dr 3. Schouten, voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen, gisteravond een rede uitgesproken onder de titel: „De politieke toestand van vandaag en onze taak". Deze samenkomst, welke de inleiding vormde van de ver kiezingspropaganda door de Middelburgse K.V., stond onder leiding van de heer J. de Wolf, voorzitter der Centrale K.V. Middelburg te Serooskerke. Na uitvoerig ingegaan te zijn op het nauwe verband tussen de bin nenlandse toestanden en de interna tionale situatie, waarvan de grote militaire uitgaven een gevolg moes ten zijn, constateerde dr Schouten een ernstig gebrek aan belangstelling en een zeker onbehagen t.a.v. de rege ringsdaden. Hij was van mening, dat deze situatie door de regering zelf ln de hand is gewerkt. Na de bevrijding heeft aan de re- geringspolitiek ontbroken het appèl op het volk. De oorzaak daarvan is, dat veel te weinig werd rekening ge houden met de ziel van ons volk en dat werd vergeten, dat ons volk zich nog niet heeft losgemaakt van zijn oorsprong en zijn geschiedenis. Als tweede oorzaak van het gebrek aan bezieling noemde dr Schouten de negatieve instelling der Kabinetten, het alleen maar afbreken van het oude. Daardoor kreeg het regerings beleid een rusteloos karakter. Alles werd overhoop gehaald en heel ons staatsbestel werd omgewoeld. In wezi i werd revolutionnair gehan deld, omdat de band tussen verleden en heden werd doorgesneden. En het gevolg van deze vernieuwingsdrang was: enorme uitbreiding van het aan tal diensten en van de departementen, die haast onbestuurbaar z«n gewor den. Hetgeen weer met zich mede bracht een geweldige stijging der uit gaven. Wat de sociale sector aangaat ver klaarde de heer Schouten niet te kunnen begrijpen de opmerking, dat er zoveel is gebeurd. De wacht- en werkloosheidsverzekering is het enige constructieve werk, maar zij wordt op een ogenblik ingevoerd, dat zeker drie jaar te laat ligt. STAATSO VERWOEKERING. Dr Schouten wees er op, dat de A.R. partij volstrekt niet is tegen be moeienis der overheid met het sociale en maatschappelijke leven, indien dit maar tot doel heeft de handhaving der gerechtigheid. Dit is iets volko men anders dan de staatsoverwoeke- ring, die de eigen taak en betekenis van de organen en organisaties der ken helaas niet ongedaan hebben ge maakt. In het verdere deel van zijn rede, waarin hij uitvoerig stilstond bij de ontstellende verwereldlijking van het hele leven, besprak dr Schouten de kwestie- Hardegarijp, waarin de bijl is gelegd aan de wortel van het chris telijk onderwijs. Zeer teleurstellend was de heer Schouten over de hou ding van prof. van Uftrik, die hoofd bestuurslid is der C.H.U. en die van uit zijn wijsgerig-theologische beschou wing in wezen nu ook het bestaans recht van de christelijke sociale en politieke organisaties discutabel moet stellen. Aan het slot van zijn rede wees dr Schouten de aanwezigen op hun politieke roeping, speciaal in de a.s. verkiezingsstrijd, waarin het getuige nis moet uitgaan en die een strijd met Gods hulp is tot het geven van nieu we vastheid aan ons volk, het procla maatschappij ontkent, die principiëel meren van de bevrijding door Jezus door de socialisten wordt voorgestaan 1 Christus van de zondaar, maar ook en welk streven de rooms-katholie-1 van Zijn Koningschap op alle terrein. „Bie Keetje" werd Ons Dorpsleven". De Ritthemse dorpsherberg heeft in vroeger jaren niet voor niets „De Verwach ting" geheten. Men leefde er blijkbaar in de verwachting van betere dingen. Die zijn er thans gekomen, want Vrijdagmiddag was het feest, ter gelegenheid van dc officiële opening van het verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven", een prachtig, doel matig gebouw, op de plaats van de tijdens de inundatie verwoeste dorpsherberg verrezen. Een groot aantal genodigden kon de burgemeester de heer P. Daniëlse in het nieuwe gebouw verwelkomen. O. m.- wa ren aanwezig de burgemeesters van Kou- dekerke en Souburg, de raadsleden, af gevaardigden van verschillende vereni gingen. Na een beschrijving van het ge bouw te hebben gegeven, wees de burge meester op de bijzondere betekenis van de naam, die men het gebouw heeft ge geven. Hij herinnerde er aan hoe er voor de oorlog sporadisch in de dorpen een behoorlijk verenigingsgebouw aanwezig was, doch hoe men na de oorlog overal het belang van dergelijke gebouwen heeft ingezien. In Ritthem had men op dit gebied niet over enige luxe te beschikken. „We had den," aldus de heer Daniëlse, „het café van de Wed. Wesdorp. In de wandeling werd er dan gesproken over „Bie Keetje" of ln „De Café". Toen „De Café" verwoest was, moest men zich met consistoriekamer en school gebouw behelpen. Dank zij de financiële steun van Volksherstel, Stichting „Schel- demonden" e.d., kon door de gemeente in samenwerking met de nieuwe eigenaar de heer L. van Eenennaam, een bevre digende regeling worden getroffen om tot herbouw te geraken. De burgemees ter dankte vervolgens allen, die aan de bouw hebben meegeholpen en wees er op, dat voor 100 jaar is vastgelegd, dat de verenigingen zonder betaling van zaalhuur, doch uitsluitend tegen vergoe ding van vuur, licht en schoonhouden, van het gebouw gebruik kunnen maken. Tenslotte onthulde de burgemeester een tegeltableau, dat is aangebracht ter her innering aan de stichting van het gebouw. FELICITATIES. Ds J. C. Muller, Herv. predikant, geli- citeerde als eerste, de hoop uitsprekend, dat het gebouw niet alleen ten dienste zou staan voor de verenigingen, doch dat NIET ROYAAL. Relatief gezien neemt Zeeland geen slechte plaats in, al is de verhouding tussen mens en grond niet royaal. Van de bedrijven ligt 40 pCt beneden de 5 ha, 20 pCt tussen 5 en 10 ha en de rest boven de 10 ha. De gemiddelde be- drijfsgrootte Is 12 tot 13 ha en het aantal ha per werker bedraagt 5. Ook in Zeeland is door de intensi vering van de landbouw en de bij zondere teelten reeds heel wat ge daan om de wanverhouding op te los sen. Het gemiddelde aantal arbeids uren bedraagt hier 400 tegen een landsgemiddelde van 500. In Amerika bedraagt het slechts 50! Dr Maris was van mening, dat de arbeidsintensiteit niet meer kan wor den opgevoerd en dat door de techni sche ontwikkeling het aantal arbeids uren per ha in Zeeland en volgende jaren tot 300 zal dalen. Ook wat de bijzondere teelten betreft. De thans algemeen aanvaarde con clusie is, dat het aantal mensen in de landbouw en dus ook het aantal be drijven niet meer mag to nemen. Dit brengt o.m. belangrijke consequenties mede voor de kolonisatie van de IJssel- meerpolders. De hier te stichten be drijven zullen het totale niet mogen verhogen. DE AFVLOEIING. Uitvoerig ging de heer Maris daar na in op het vraagstuk der afvloeiing van agrarische jongeren. Van de 50.000 beroepspersoneel extra, die jaarlijks werk moeten vinden (in Bel gië is dit aantal nihil), zijn er 19.000 agrarische jongeren, Slechts 7.000 zul len in de landbouw nodig zijn, zodat de rest zal moeten afvloeien. Het per centage bedraagt voor Zeeland 47, het laagste voor het hele land, terwijl Brabant 75 pCt aan de top staat. In dit verband wees de inleider op de enorme betekenis van beroepskeuze- bureaux, waaraan z.i. door de land bouworganisaties nog lang niet vol doende aandacht wordt besteed. Het vraagstuk der „overtollige" boe renzoons is nog moeilijker. Op zeer vele bedrjjven werken twee of drie zoons van de boer mee, terwijl straks maar één hem zal kunnen opvol gen. De oplossing wordt bovendien bemoeilijkt door het feit, dat bijna alle zoons een agrarische opleiding ont vingen) DE LANDARBEIDERS. Speciale aandacht wijdde dr ir Ma- ris aan het landarbeidersvraagstuk en de seizoenwerkloosheid, waardoor een groot gedeelte van ons arbeiders- reservoir ongebruikt wordt gelaten. Met name op Tholen en in Z. Vlaan deren wordt de toestand langzamer hand, sociaal en economisch bezien, i st. Deze kwestie hangt nauw sa lt met de aard van de bedrjjven, n.l. of het loon- of gezinsbedrijven zijn. Naar de mening van de inleider is, ook in Zeeland, het aantal te klei ne bedrijven van minder dan 10 ha te groot. Op zulke bedrijven is de productie per werker nog niet de helft van die op grotere bedrijven, zo heb ben onderzoekingen aangetoond. Had men, wat de andere delen van ons land betreft, de ontgonnen woeste gronden der laatste 40 jaren niet aan boerenzoons gegeven, maar de te kleine bedrijven vergroot, dan zou thans dit vraagstuk niet bestaan. Walcheren noemde de heer Maris een lichtend voorbeeld, omdat daar aan de cultuurtechnische werken de sanering der bedrijfgrootte is gekoppeld. Za. is het probleem der te kleine bedrijven in het gehele land op deze wijze op te lossen. Er is daarvoor niet meer dan 60 tot 70.000 ha nodig en dat is slechts een derde van de nog in te polderen gedeelten van het IJsselmeer. Uitslag aanbesteding. Grote belangstelling bestond Vrijdag voor de openbare aanbesteding van verschillende werken in de Z u l d- Sloepolder, welke gehouden werd te Breda. LANDBOUWSCHUREN. Voor de bouw van 8 landbouwschuren (uitgezonderd de fundering) in percelen en in massa werd als volgt ingeschreven: Aann.bedr. Geerdink, Rotterdam, perceel V 405.000; Korteweg's Bouw Mij., Breda, V ƒ388.888; C. A. van Veldhoven, Zierik zee, V 375.000; P. F. Voet, Kloosterzande, 366.000; C. Havermans, Breda, V ƒ364.863; E. J. F. Torremans, Tilburg, V ƒ361.740; C. van Gorp Zonen, Wemel- dinge, perc. I, 44.500, II 80.000; III 84.000; IV 148.000, V 356.500; J. M. J. Schrijver, Goes, pere. III ƒ86.200; IV ƒ128.700, V ƒ349.900; G. M. Breas Zn., Goes, perc. III ƒ85.800, IV ƒ129.453, V 349.900; Fa. Heykamp II, Vlissingen, V ƒ349.900; J. Walraven, St. Laurens, V ƒ348.850; A. Poelman Zn., Ritthem, V 343.850; Potters Co., Breda, V 340.000 W. C. van den Bosch, Dordrecht, V 338.600; Gebr. Janssen, Nisse, V ƒ338.000 J. Geschiere, Middelburg, V 335.000; R. Slotema, Wissekerke, V ƒ333.700; Adr. de Kok, Bergen op Zoom, V ƒ329.000; J. E. van Balen, Lewedorp, perceel II er ook voor de jeugd gelegenheid zou zijn zich te ontspannen met allerlei spe len. De eigenaar, de heer L. van Eenen naam, sprak een dankwoord, waarbij hij vooral de burgemeester, de raadsleden en de aannemer dankte. De voorzitter van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Wal cheren, de heer J. L. Dregmans, wees op het belang van een goed verenigingsge bouw in de dorpsgemeenschap. Passend in het kader van de plaatselijke gemeen schap, aldus de heeT Dregmans, moet de jeugd zich kunnen vermaken. Hij noemde het een novum, dat navolging verdient, dat gemeentebestuur en particulier initi atief hier iets goeds hebben totstand ge bracht. Namens de muziekvereniging „Onda' sprak de voorzitter, de heer J. Machielse, een felicitatie uit. De heer B. J. de Mey, oud-hoofd der school, vertelde tenslotte iets over de geschiedenis van de oude herberg „De Verwachting". (Ingez. mededeling, adv.) ff -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. ten :a\jAe^efV „Goed. Ik heb je al gezegd, dat Breedljk uit de tijd is nietwaar' Zijn nalatenschap is een warboel en zijn kinderen zijn tuk op een erfenis. Soms zijn de mensen hard, mijn jon gen. „Maar over je werk hier moeten we het toch nog eens hebben, want ik word langzamerhand oud, be grijp je". LENTE Heel die lange winter leek het als of de blijdschap niet weer zou keren in het leven van Karei Bovenkamp. Eens was Vorstermans bij hem geko men en die had hem overrompeld met een macht prachtige plannen voor het volgend ballon-seizoen, waar Karei weer optimistisch en vrolijk door was geworden. Wel had hjj te gengeworpen, dat Notaris Wiekheuvel niet meer mee wilde doen, maar Vor stermans had dat bezwaar wegge lachen. „Ik zal die oude rot wel eens een bezoekje brengen", zei hij en wer kelijk was hij al de volgende dag op het kantoor gekomen. Maar na die tijd keek hij zuur en zuinig als er over Notaris Wiekheuvel gesproken was en in een openhartige bui ver telde hij het Karei; „Die ouwe schijnt het wel heel erg op jouw begrepen te hebben, want toen ik over mijn plannen begon werd hij direct al wild-woest. „Je laat die jongen met rust. Begrepen!?", zei hij vinnig. „We hebben zijn hoofd al lang genoeg op hol gebracht met dat onzinnig bal- longedoe. Op die manier komt er niets van hem terecht. Ik wil een Notaris van hem maken, waar de mensen vertrouwen in kunnen hebben, zoals dat met mij het geval was, Ik heb zame dwang leek, werd daardoor tot Toen het voorjaar kwam herbegon een beschermende zorg. Als een vader zou Notaris Wiekheuvel hem aan een toekomst helpen. Hij proefde de grote goedheid uit die gedachten en hij zou zonder meer afscheid van zijn ballon genomen hebben als aan de stille tochten door de lucht niet de herinnering zat van avontuurlijke 7s GO VERBURG 72. plannen met hem en ik vind het niet nodig, dat jij dan ook nog eens plan nen met hem gaat maken. "Afijn, je begrijpt wel, dat ik me voortaan niet meer met die geschiedenis bemoei De Notaris is in staat om de hypo theek op mijn huis op te zeggen en dan kan ik naar een ander.om meer te gaan betalen. Jullie zoeken het maar uit, met z'n beidjes". Eerst voelde Karei zich geprikkeld door de bedilzucht van Notaris Wiek heuvel, maar toen hi^ rustig over dat alles ciacht moest er om lachen. Zo zou een vader met zijn zoon om springen en de Notaris had geen zoons, zomin als Karei nog ouders had. Wat hem eerst een onverdraag- landingen. Bovenal die ene landing zou onvergeten blijven en er was nog de onvervulde belofte aan zich zelf, dat hij roem zou halen en rijkdom in deze sport en dat alles bij Mari anne ruilen voor haar liefde. Dat was de eis van zijn eerzucht en dat stond hem nu in de weg bij het aan vaarden van de plannen van Notaris Wiekheuvel. Zo verliep de winter in een voort durend weifelen tussen sport en be roep. Eerst was het denken aan de beslissing die eenmaal komen moest hem een kwelling. Later kwam door een fatalistische onverschilligheid voor in de plaats. Hij zou wel zien waar het schip zou stranden. hij zijn wandelingen naar de Achter weg en als voorheen lag hij dan in het gras te genieten van de zon en de vogels. Eens, van een wandeling thuisge komen, vond Karei daar toen die brief van Bert Bergers. Over een maand zouden hij en Nellie trouwen en omdat Karei met zijn ballon deel had aan hun geluk, wilden ze op hun trouwdag een ballon-opstijging orga niseren. Het dorp had zich hij dit hu welijk neergelegd en er zouden meer mensen bij het feest zijn dan bij het mislukte oogstfeest. Alle kosten, na tuurlijk, waren voor rekening van Boer Dirksland. Karei voelde zich bovenmate vro lijk worden om dat voorstel. Zo zou er dan toch nog een ballonvaart in het vooruitzicht zijn, zonder dat hij er moeite voor gedaan had. In zijn blijdschap ging hij nog diezelfde avond naar Notaris Wiekheuvel, maar toen het geluid van de zware bel in de brede marmeren gang verklonk, werd hij onzeker. Zou het plan hier even gunstig ontvangen worden als door hemzelf? Zo kwam het dat hij bijna bedeesd vroeg: „Ik zou U graag even willen spreken, Notaris". „Er is toch niets ernstigs gebeurd?" schrok de oude heer. ,Nee, niets ernstigs, maar toch wil ik er eerst even met U over spreken." (Wordt vervolgd.) 80.500, III 81.500, V 327.000; K. Fraau- je Zn., idem, perc. II ƒ80.500, perc. III ƒ81.500, V ƒ327.000; F. de Ruiter C, Beenhakkers, 's-H. Arendskerke, perc. II ƒ80.700, III ƒ81.300, V ƒ327.090; J. van Koeveringe, Schore, V ƒ325.000; J. van Wieringen, Alpen aan de Rijn, V ƒ323.136 H. E. v. Deest v/h Goudse Aann. Mij., Gouda, V ƒ320.000; J. Priem, Ovezande, V 317.200; D. v. d. Poel, Oudelande, perc, I ƒ38.950, II ƒ79.057, III 79.057, IV 118.007, V 315.071; H. Stouten M. J Padmos, Brouwershaven en Dreischor, V ƒ314.900; J. van Gorsel, Scherpenisse, perc. I ƒ38.322, II ƒ77.700, III ƒ78.678, IV ƒ117.481, V 312.181; G. J. Akker mans, Wagenberg, perc. I ƒ38.330, II ƒ77.830, III ƒ78.830, IV 117.660, V ƒ310.000; J. de Kok, Goes, V ƒ309.900; J. de Jonge en A. den Herder, Kapelle Biezelinge en Wolphaartsdijk, V ƒ306.975; C. Priem, Lewedorp, perc. I ƒ37.812, II ƒ76.324, III ƒ77.114, IV ƒ115.316, V ƒ306.566; C. F. Schijf, Driewegen, perc. XV 332.000; H. H. Harmsen Zoon, Willemstad, perc. Ill 86.900; J. Baaijens, Kapelle Z.B., perc. I ƒ38.349, II 76.750, III ƒ77.179, IV ƒ115.247; A. J. Herwig, Willemstad, perc. II ƒ86.900; A. Otte Zn., Nieuwdorp, perc. I 42.800, II 85.400 C. Bax, Roosendaal, V ƒ295.000. Gunning is aangehouden. FUNDERINGEN. Voor het maiien van de fimderingen voor 8 landbouwschuren. 5 op gew. be- tonpalen en 3 op putringen, waarover gew. betonconstructies, werd als volgt ingeschreven: B.A.M.- Bouwbedrijf, Oisterwjjk ƒ92.500; Fa. Heykamp II, Vlissingen ƒ92.100; N.V. Korteweg, Breda ƒ88.888; Aann. bedrijf H. Stouten, Brouwershaven ƒ85.590; W. C. van den Bosch, Dordercht 84.800; P. v. d. Schoot, Tilburg ƒ84.100; P. F. Voet, Kloosterzande ƒ83.100; J. van Koe veringe, Schore ƒ81.300; A. C. Haeck, Souburg ƒ80.000; D. van der Poel, Oude lande 79.500; P. de Reyt, Terneuzen ƒ79.300; Aann.bedrijf „De Oosthoek, Uden ƒ78.700; H. Timmenga, Vught ƒ78.600; Rott. Hei- en Heip. bedr. v.h. J. Nederveen, Rotterdam J 77.300; Aann. bedrijf Geerdmk, Rotterdam ƒ75.000; Aann.bedr. „Zeeland" N.V., Middelburg ƒ74.900; A. Otte Zn., Nieuwdorp ƒ73.800; C. van de Klippe, Vlissingen 73.450; J. Haringman, Goes 73.000; ri. E. van Deest v/n Goudse Aann. Mij., èiouda ƒ72.700; J. Geschiere, Middelburg ƒ71.500; Bouw- en Gew. Betonbedrijf Potters Co., Breda ƒ71.000; J. van Wieringen, Alphen aan de Rijn ƒ68.352; C. Bakx, Roosendaal ƒ64.900; A. de Kok, Bergen op Zoom, Antwerpsestraatweg 20 62.990. Ook hier werd de gunning aangehou den. GRONDWERKEN. Voor nel uitvoeren van grondwerken enz. en het aanbrengen en leveren van verhardingen op de erven van 10 boer derijen werd ingeschreven als volgt: P. F. Voet, "Kloosterzande ƒ83.900; P. Broeken, Breda ƒ58.400; J. Hoogesteger, Wemeidinge ƒ52.830; II. Timmenga, Vught ƒ49.600; Aann.bedrijf Geerdink, Rotterdam ƒ47.000; K. W. Dekker, Veere ƒ45.800; Aann.bedrijf „De Oosthoek, Uden N.B. ƒ43.400; C. Wiskerke 8c Zoon, Nieuwdorp ƒ42.500; J. van Wieringen, Alphen aan de Rijn ƒ42.500; J. Moerland, St. Annaland ƒ40.922; Aann.bedrijf „Zee land" N.V., Middelburg ƒ39.800; P. de Reijt, Terneuzen 39.800; F. Duynhouwer, Goes ƒ37.900; G. J. Eland, Vlissingen ƒ36.576; A. Otte Zn., Nieuwdu'.p 34.800; H. E. van Deest v.h. Goudse Aann. Mij., Gouda 34.700; J. van 't v er- laat, Hardinxvelü, Kantoor Middelburg woonark „Waterlelie" 32.800. Gunning is eveneens aangehouden. SCHAKEN. Middelburg III—Koudekerke 5—2, Voor de 2de klasse A van de Zeeuwse Schaakbond speelde Middelburg III te gen Koudekerke. De hoofdstedelingen behaalden een voorlopige 52 overwin ning. De uitslagen waren: L. J. Woudstra A. v. d. Heyden afgebroken; F. de BuyzerJac. de Witte 10; G. Woudstra —Chr. Schipper 1—0; K. Holster—Jac. Wielemaker 0—1; J. A. Verdonk—A. Ma- rinusse 10; J. JoosseP. Boone afgebr.; K. van BelzenP. de Witte 10; J. M. de Koning—J. Steutel 0—1; D. Faase—D. Jo- ziasse 1—0; F. de Klerk—Jac. Jansen af gebroken. tm

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3