v» d. A. redden Compromis-amendement van de P. moet het voorstel van de regering Elizabeth II ontving tal van buitenlandse staatshoofden Internationaal leger voor het Verre Oosten Prinses Marijke gaf haar moeder een klok Zullen de A.R., C.H., S.G.P. en C.P.N. de grondwets wijziging torpederen? Kalief van Gafsa vermoord FAURE'S KABINET HANGT AAN EEN ZIJDEN DRAAD Nederlands geschenk voor Amerika Classis Zeeland zal niet aan het verzoek der Synode voldoen* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vijf en veertig procent Lange debatten in de Tweede Kamer 1 SNIPPER A j NIEUWS1' t 4 4 I" Samenwerking tussen gemeentebesturen en Bedrijfshoreca Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2097 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE R1JDAG 15 FEBR. 1952 Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.57 u., onder 17.54 u.; Maan op u., onder 9.13 u. Hoogwater Zaterdag 16 Febr.: Vlissingen: 4.57 u. 1.77 m., 17.20 u. 1.80 m.; Terneuzen: 5.26 u. 1.95 m., 17.47 u. 1.99 m.; Wemel- dinge: 6.41 u. 1.50 m., 19.00 u. 1.63 m.; Zierikzee: 6.21 u. 1.25 m., 18.43 u. 1.40 m. Die veldprediker is een geschikte peer!" moge dan een wel wat al te joviaal ant woord zijn op de Vraag hoe de recruut denkt over de geestelijke verzorging in ons leger, (zie het artikel in ons blad van Vrijdag 8 Februari), het is in ieder geval een antwoord, dat meer inhoudt dan een botte afwijzing. Het is typisch neergeschreven door een onkerkelijke, die nog nooit onder het gehoor van een dominee had gezeten en die tot zijn eigen verbazing tot de conclusie moest komen, dat een do minee toch niet zo'n saaie doodsbid- der was als hij wel had gedacht. Onkerkelijken beschouwt men 't staatje, dat wij bij dat artikel gaven, oppervlakkig dan valt het nog wel wat mee met die onkerkelijkheid in Nederland. Zeven en dertig van de 178 ondervraagden gaven op geen godsdienst te belijden, iets meer dan 20 procent. Gaat men echter wat die per op de antwoorden in, dan komt men tot geheel andere conclusies. Al lereerst gaven er van de 178 66 in het geheel geen antwoord op de gestelde vraag. Laten we aannemen dat er van deze 66 een derde deel dus 22 zo zijn opgegaan in het beantwoorden van de andere vragen over het soldatenleven, dat ze deze vergeten zijn. Misschien zijn er onder hen ook wel geweest, die het van een commandant ongepast vonden om hiernaar te vragen en die dus gezwegen hebben uit verlegen heid. Men mag echter rustig aanne men, dat twee-derde deel het niet de moeite waard gevonden heeft te ant woorden, 44 dus. Van deze 44 hadden er 13 opgegeven, dat ze onkerkelijk waren; van hen weet men dus hoe de zaken staan. De 33 overigen ech ter zijn voor een groot deel Her vormd, voor een kleiner deel Gerefor meerd; waarom hebben zij niet ge antwoord? Zou het niet bij velen van hen zo geweest zijn, dat ze wel in meerdere of mindere mate godsdien stig waren opgevoed, maar dat ze daar nu, in dienst, in de vrijheid, maar liever niet aan herinnerd wil den worden? Zo zijn er immers heel wat: jongens die veel te streng zijn opgevoed, bij wie thuis godsdienst iets was, waar je eigenlijk wel eens een ogenblikje tijd voor behoorde te nemen, maar tja, vrije tijd is zo schaars. En daarom denken ze er in dienst ook maar niet aan, want dat soldatenleven heeft zoveel mooiere dingen te bieden! Rangschik deze 44 maar gerust on der de onkerkelijken, de godsdienst lozen. Daarbij komen allereerst de 24 „zonder godsdienst", die wel ant woord gaven. En tel er ook de 12 negatieven, 11 Hervormden en 1 Gereformeerde, maar bij. Dat maakt een totaal van 79 op de 178, om streeks 45 procent dus. Vijf en veer tig procent „zonder godsdienst", dat is de practijk. Die 20 procent, die officieel wordt opgegeven, is maar theorie! VIJF EN VEERTIG PROCENT is 'n ontstellend hoog getal. Maar. het cijfermateriaal, dat de enquête van deze compagniescommandant ons verschafte, is gelukkig nog niet uit geput. Van die 24 immers, die op gaven dat ze geen godsdienst be leden, waren er 14 die blij waren, dat de dienst hun gelegenheid bood ken nis te nemen van het Evangelie van Christus. Het wil natuurlijk niet zeg gen, dat ze daarmee voor Christus zijn gewonnen maar wie zal dat duiven beweren van allen, die wel in een kerkelijk register staan ingeschre ven! Men mag deze 14 in ieder geval aftrekken van het lijstje van h$n, die niets meer van God of gods dienst willen weten; die 14 mag men van de 79 aftrekken. Men komt dan op 65 en in procenten uitgedrukt op 36. Negen procent minder. Let daar eens even goed op; negen procent minder door het werk van die ene man, die veldprediker, die door God tot die taak geroepen is. Dat is een groot lichtpunt in die duisternis van die 45 procent. Het is een bewijs, dat die onkerkelijkheid niet synoniem is met afkeer van God, met onbekeerlijkheid. Natuurlijk kan men hiertegen aan voeren, dat deze cijfers maar op die ene groep betrekking hebben en dat een andere groep misschien een ge heel andere uitkomst te zien zou heb ben gegeven. Misschien misschien ook niet. Laten de cijfers trouwens wat afwijken, het feit blijft bestaan, dat de onkerkelijkheid van ons volk veel groter is dan men denkt.en het feit blijft ook bestaan, dat die onkerkelijkheid voor een deel de schuld is van de kerken zelf. Een passieve schuld: de fouten van de kerk op deze aarde; maar ook een actieve schuld: te weinig het licht laten schijnen, te weinig een „dwing ze om in te gaan!" Hoe kan anders een veldprediker in enkele maanden tijds dat afschuwelijke getal 45 terug brengen tot 36? WEDEROPBOUWPLAN MIDDELBURG GOED GEKEURD. Het gemeentebestuur van Middel burg heeft van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bericht ontvangen, dat het weder- opbouwplan bij besluit van 13 Febr. 1952 is goedgekeurd. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft gisteren een groot debat gevoerd over het voor stel van de regering om een grondwetswijziging in tweede lezing te laten behandelen door een speciaal in te stellen grondwetskamer. Slechts de antirevolutionairen en de communisten hebben reeds verklaard tegen de instelling van deze Kamer te zijn. De heer Tilanus (C.H.) is nog niet uit gesproken over het voorstel van de regering, daar hjj eerst het lot van zijn zeer ingrijpend amendement wil afwachten. Dit zal echter wel verworpen worden. Wij kunnen dan aannemen dat ook de C.H.U. tegen zai stemmen. De houding van de P. v. d. A. is nog niet zeker. Deze fractie is verdeeld en het hangt van het aannemen van het socialistisch amendement af, of de regering de vereiste tweederde meerderheid zal krijgen. De heer Bruins Slot (A.R.) zag in het voorstel van de grondwetskamer een inbreuk op het vertegenwoordi gend stelsel en sprak dan ook van een verkapt referendum. Als het gaat om een grondwetswijziging moet men in de eerste plaats op een partij stem men en niet primair letten op de aard van de voorstellen. De heren Oud (V.V.D.) en de Graaf (K.V.P.) waren enthousiaste voor standers van het wetsontwerp, dat zij principiëel juist achtten. Het grote voordeel is, dat de continuïteit tus sen de Staten-Generaal en de Rege ring beter gewaarborgd is. Er kan nu volgens het systeem van de rege ring een grondwetswijziging midden in een parlementaire periode vallen zonder dat het Parlement behoeft te worden ontbonden. De heer Tilanus (C.H.) zag de tweede lezing gaarne opgedragen aan de verenigde vergadering van de Staten-Generaal. Dan wordt het on mogelijk dat 17 leden van de Eerste Kamer in staat zijn de grondwets- De Kalief van Gafsa, Hamoeda, die bekend was om zijn pro-Franse ge zindheid, is Woensdagavond, toen hij in zijn auto stapte, doodgeschoten. Behalve de Kalief werden ook nog twee Franse politie-agenten ver moord. De dader wist te ontkomen. Parachutisten van het vreemde lingenlegioen, zijn naar Gafsa ver trokken. Op het station te Gabes hebben zich Woensdag twee explosies voor gedaan. In de omstreken van Sfax en Bizerta gaat het vernielen van tele foondraden voort. De politie heeft twee arrestaties verricht. wijziging tegen te houden. De socialisten probeerden te berei ken om de grondwetswijziging in tweede lezing te beperken tot de Tweede Kamer, die dan met twee derde van de uitgebrachte stemmen haar fiat moet geven. Wordt dit amen dement niet aangenomen, dan willen de socialisten de Eerste Kamer wel inschakelen, maar die moet dan ook de beslissing nemen met grote meer derheid. WAT DOET DE P. v. d. A.? Het derde amendement van de heer Goes van Naters had de bedoeling het huidige stelsel van de grondwetswijzi ging en het voorstel van de regering alternatief te stellen. Er blijven dus twee mogelijkheden bestaan en het zal een kwestie van opportuniteit moeten zijn welke mogelijkheid wordt gekozen. Dit amendement moet ge zien worden als een compromis, daar er in deze fractie ook tegenstanders van de grondwetskamer zijn. Het zal wel eens zo kunnen zijn, dat de voorstanders van het voorstel van de regering de keus hebben dit compromis-amendement te aanvaar den of het voorstel van de regering te doen sneuvelen. Want met de stemmen van de A.R., C.H., C.P.N. en S.G.P. tegen kan de regering niet veel missen om in de tweede lezing de vereiste tweederde meerderheid te halen. N.C.R.V. geeft televisiereportage van de begrafenis in Londen. e Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal hedenavond in het N.C, R.V.-televisieprogramma een uitge breide filmreportage word-n uitge zonden over de begrafenisplechtighe, den in Londen. Een van de leden van de televisiestaf van de N.C.R.V. is in verband daarmee naar Engeland ver trokken. Het verleden maand gevormde Franse Kabinet-Faure hangt aan een zijden draad. De premier heeft van de motie van de regering over de Franse deelname aan de Euro pese verdedigingsgemeenschap een vertrouwenskwestie gemaakt. Nu hebben de socialisten samen met de Gaullisten besloten morgen tegen deze motie te stemmen. In de door de regering gesteunde motie wordt gezegd: 1. De Nationale Vergadering keurt de eenmaking van nationale strijd krachten in de Europese verdedi gingsgemeenschap, met bepaalde ga ranties aangaande de Duitse bijdrage, goed, wegens het voortduren van het internationaal wantrouwen. 2. Frankrijk blijft zijn steun geven VOOR DE BEGRAFENIS VAN GEORGE VI. KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD NAAR LONDEN VERTROKKEN. Een half uur nadat Koningin Juliana op het paleis Soestdijk van Prinses Marijke het kleinste klokje in ontvangst had genomen, namens alle Neder landse kleuters, van het carillon, dat de Koningin tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten zal aanbieden aan president Truman als bewijs van dankbaarheid voor het vele, dat de Amerikanen tijdens en na de oorlog voor Nederland hebben gedaan, vertrok het Nederlandse koninklijk paar precies elf uur van het vliegveld Soesterberg naar Londen ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid van Koning George van Engeland. De Prins was gekleed in het uniform van vice-admiraal. Op het vliegveld van Londen waren o.m. ter begroeting aanwezig de hertog van Gloucester, een broer van de overleden Koning en de Neder landse ambassadeur in Londen, jhr Michiels van Verduynen. Koningin Juliana cn Prins Bernhard gebruikten het noenmaal in „Clarence House", hetgeen tot nu toe de Lon- dense woning van Koningin Elizabeth was. Behalve Koningin Elizabeth zelf zaten mede aan Koning Gustaaf en Koningin Victoria van Zweden, de hertog van Edinburgh en lord en lady Mountbatten. Koningin-moeder Elizabeth heeft gisteravond in Buckingham Palace gedineerd met Koningin Juliana en Prins Bernhard. Om 11 uur reden de Koningin en de ?rins naar Westminster Hall, waar zij ongeveer vijf minuten zijn gebleven en het voorbijtrekken van mensen langs de katafalk gade sloegen. Vannacht herbergde Londen het grootste gezelschap buitenlandse ko ninklijke gasten, overgekomen voor de begrafenis van wijlen Koning George VI, dat sedert een tiental jaren in een stad tezamen is geweest. Toen de deuren van Westminster Hall, waar het stoffelijk overschot van Koning George ligt opgebaard, gistermorgen vroeg werden geopend, stond een menigte van naar schatting 25.000 mensen reeds te wachten. Ongeveer 185.000 mensen hebben de laatste eer aan Koning George PLAN VAN REDGWAY: Volgens kringen, welke in nauw contact staan met de Japanse regering, heeft generaal Ridgway bij zijn bespreking met de Japanse premier Josjida °P 8 Februari een Amerikaans plan ontvouwd voor de oprichting van een Internationaal leger. Dit leger zou moeten worden gebruikt ingeval van nieuwe agressie van communistisch China, b.v. in Indo-China of Thailand. De kern van het voorgestelde leger zou, volgens genoemde kringen, uit tien divisies bestaan: twee Amerikaanse, twee Britse, twee van nationalis- lisch-China, twee Japanse, een Franse en een Philippijnse divisie. bewezen. Een vrouw viel flauw na zeven uur wachten. Een invalide vrouw werd langs de baar gedragen. De begrafenis zal eenvoudig zijn en vrijwel gelijk aan de rouwdienst bij de begrafenissen van Koning Ed ward de zevende en Koning George de vijfde. Tijdens de dienst zullen de vorstelijke personen op 't koor staan, vlak achter de kist. In sommige delen van de Oost- duitse provincie Thüringen is de noodtoestand afgekondigd. Vele dor pen waren als gevolg van zware sneeuwval al verscheidene dagen van de buitenwereld afgesloten. Getracht wordt door middel van skiërs de dor pen van het hoogstnodige te voor zien. De Amerikaanse democrati sche senator Connally heeft een reso lutie ingediend, die de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Amerika en Hongarije voorstelt. Hij verklaarde zulks te hebben gedaan naar aanleiding van het voorval van de Amerikaanse vliegers, die boven Hongaars gebied tot landen gedwon gen werden. In de loop van dit jaar zal het nieuwe gebouw yan de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten in de Paleisstraat in Den Haag in gebruik worden genomen. De Neder landse gemeenten willen als geschenk aan hun vereniging de decoratieve aankleding en meubilering van de vergaderzaal in het nieuwe gebouw aanbieden. Van de 300.000 Belgen, die zich bij de bevrijding in 1944 als gevolg van de oorlog buiten de lands grenzen bevonden, zijn er 4531 nog niet teruggevonden. Een groot aantal van deze als vermist geregistreerde Belgen is afkomstig uit de Belgische Oostkantons (Eupen en Malmedy). Zij werden bij de Weermacht ingelijfd en op het Oostfront door de Russen gevangen genomen. aan de pogingen tot algemene ont wapening. 3. Frankrijk keurt gelijkwaardige behandeling van Duitsland in de ge- integreerde organisatie goed, maar de contractuele overeenkomst, welke het bezettingsstatuut zullen vervangen, moeten garanties aangaande wapen- fabricage, politie en de verdeling der financiële lasten bevatten. Duitslands toetreding tot de Europese verdedi gingsgemeenschap mag het geen recht geven op toetreding tot de Noord- atlantische organisatie. Nu aan deze motie de vertrouwens kwestie verbonden is, zal het stem men van de socialisten niet bepaald worden door de fractie, doch door het dagelijks bestuur van de partij en premier Faure hoopt, dat de socialis ten zullen besluiten zich van stem ming te onthouden. Een andere mo gelijkheid is, dat de socialisten het niet eens zullen kunnen worden over tegenstemmen en onthouden. De Nationale Vergadering heeft be sloten de socialistische motie, die in houdt dat er voor Juni geen besluit genomen zal worden, met 344 tegen 240 stemmen niet te bespreken. Egyptische premier bestudeert: VERDEDIGINGSVERDRAG VOOR HET MIDDEN-OOSTEN De Egyptische premier, Ali Maher Pasja, zou de mogelijkheid van een verdedigingsverdrag voor het Midden Oosten, volkomen volgens het model van de regionale verdragen binnen de Verenigde Naties, bestuderen, om aan het Brits-Egyptisch verschil een eind te maken. Premier Maher Pasja is van oordeel dat de verdediging van het Suez- kanaal „niet meer in zijn huidige, be perkte aspecten moet worden gezien" en dat dit een zaak is waarin de Ver enigde Naties, die belast zijn met het handhaven van de wereldvrede, moe ten worden betrokken. Mahers nieu we regionale verdedigingsplan zou in overeenstemming zijn met de ver plichtingen, welke het lidmaatschap der Verenigde Naties met zich mee brengt. De invoering er van zou het legeren van Britse strijdkrachten in de Suez-kanaalzone overbodig maken. DUITSERS IN DIENST. „De voormalige Duitse generaal Farmbacher en vijf of zes andere ge wezen Duitse opperofficieren doen thans dienst in het Egyptische leger", verklaarde een hoge functionaris van de Westduitse regering gisteren te Bonn. „Met het oog op het feit, dat Groot-Brittannië en Egypte thans overhoop liggen, is dit voor ons zeer onaangenaam", voegde hij hieraan toe. Duitsland cn de N.A.V.O. GEEN LID - TOCH STEMRECHT? Volgens de diplomatieke correspon dent van het Amerikaanse weekblad „News Week" heeft de Amerikaanse minister var. Buitenlandse Zaken, Acheson, verleden week in een brief aan zijn Franse collega Schuman, er bij deze op aangedrongen een compro mis-oplossing voor Duitse deelname aan de N.A.V.O. te steunen. Dit com promis-voorstel wordt op het ogenblik uitgewerkt door. de raad van plaats vervangers van het Atlantisch Pact en wil Duitsland zonder lidmaatschap 'n stem geven in de besluiten van de N.A.V.O., aldus de correspondent. Grote belangstelling voor obligatie lening van de N.V. ^.Z.E.M. Naar wij vernemen bestaat voor de Obligatielening van f 10.000.000, die door de N.V. P.Z.E.M. zal worden aan gegaan, grote belangstelling. Waar schijnlijk zal de lening worden over- tekend. Een getingel van een klokje klonk gistermorgen door één van de zalen van het paleis Soestdijk. Het was Prinses Marijke, die door het aanslaan van het eerste z.g. kleuter klokje van het carillon, dat aan Amerika geschonken wordt, een sym bolische handeling verrichtte en dit onderdeel van het geschenk aan haar moeder overhandigde. Prinses Ma rijke kon er maar niet genoeg van krjjgen en hield niet op met het ha mertje tegen het klokje te tikken. Deze overdracht geschiedde namens de Nederlandse jeugd en de voorzitter van het comité „Klokken voor Ame rika" dankte dan ook de jeugd en het gehele Nederlandse volk voor het geschenk, dat het Amerikaanse volk gegeven zal worden als een blijk van erkentelijkheid voor alles wat het Amerikaanse volk heeft bijgedragen tot onze bevrijding en de hulpverle ning daarna. Koningin Juliana zei, dat het haar een groot voorrecht zal zijn het ge schenk, dat de tolk van het Neder landse volk beoogt te zijn, aan te bieden. Het comité bood daarna Prinses Marijke een ander klokje aan, dat ze prachtig vond. „Ik zet het op mijn kamer", riep ze verheugd uit. Op de foto zien we hoe Prinses Marijke vol belangstelling het mooie stuk „speelgoed" bekijkt, dat ze zo juist haar moeder heeft aangeboden. „Erefonds voor oud-verpleegsters". Teneinde het geld, dat nodig is om de oud-verpleegsters te helpen, spoe dig bijeen te krijgen, zal het werk. comité alle burgemeesters van Neder land verzoeken te willen bevorderen, dat in iedere stad en in ieder dorp plaatselijke comité's worden opgericht, die zich in willen zetten voor het doel, de helpende hand te bieder, aan de vrouwen, die vele jaren achtereen zieken ver-pleegden, doch nu zelf in moeilijkheden zijn geraakt. Van het „Erefonds voor oud-verpleegsters" zal een Stichting worden gemaakt, waar voor binnenkort de bestuursleden door het landelijk comité zullen wor den gekozen. De zaak-Van Herwijnen. Vier voorstellen vier afwijzingen. Twee volle dagen heeft de Classis Zeeland der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) vergaderd over de vraag of zij gehoor zou geven aan het be sluit, genomen tijdens de Gen. Sy node dezer kerken te Amersfoort en het vorige jaar te Kampen bevestigd, om ds van Herwijnen als predikant te erkennen. Zoals men weet was ds van Herwij nen destijds, toen hij als Geref. predi kant te Rilland-Bath stond, geschorst cn afgezet wegens zijn houding ten opzichte van de Duitse bezetter (dit was althans de achtergrond; de schor- singsgronden luidden anders!). Ds van Herwijnen trad toen toe tot de kerken naar art. 31 de bezwaarde kerken van Zeeland wensten hem echter niet meer te erkennen. Men is nu tot de conclusie geko men, dat men aan dit synodale ver zoek geen gevolg kan geven en men heeft besloten hiervan mededeling te doen aan alle kerken in Neder land, met de motieven van het be sluit. Een commissie is opgedragen deze motieven te formuleren. Behalve het verzoek van de Synode lagen nog drie bemiddelingspogingen ter tafel, n.l. van de kerk van Hoek, die van Terr euzen en die van Mid delburg. Zowel Hoek als Terneuzen L.J.G. KADERDAGEN TE DOMBURG BEGONNEN. Gisteren zijn te Domburg in het Jeugdcentrum „Nieuw Walcheren" de kaderdagen van de Landbouw Jonge ren Gemeenschap Zeeland begonnen. Een veertigtal deelnemers konden gis termiddag begroet worden door de voorzitter van de L.J.G., de heer Js. Cevaal, waarna de heer G. H. L. Schouten een uiteenzetting gaf over de bedoeling van deze kaderdagen. Nadat een aantal liederen waren gezongen werd een gezellige maaltijd gehouden. Gisteravond sprak de heer A. van Uxem over „De boerenstand en het platteland van morgen". Hij legde er de nadruk op, dat de plattelandsbevolking sterker aandacht zal moeten besteden aan de culturele belangen. Voorts zei hij, dat de alge mene tendenz bestaat, dat de boe renbevolking zich de laatste jaren minder doet gelden dan vroeger. Na deze inleiding werd een splitsing ge maakt in 5 discussie-groepen, waar gepraat werd over de vraag of de plattelandsorganisaties momenteel de juiste weg bewandelen op organisato risch gebied. Verder sprak men over de vraag wat het platteland moet en kan doen om een redelijk bestaan te verkrijgen. Tenslotte moest men de feiten aangeven, die leiden tot het verschil in verhouding tussen platte land en stad. Aan het begin van de avond werd een commissie geïnstal leerd, die tot taak kreeg het weekend verder te leiden. Tijdens het verdere verloop van de kaderdagen zal men in een discussie op de gang van zaken critiek uitoefenen, waardoor de deel nemer ook practisch inzicht krijgt in het leiden van bijeenkomsten. wilden dat wèl aan het verzoek der Synode zou worden voldaan; Hoek echter met de restrictie, dat men niet zou erkennen dat er een kerk in Ril land-Bath bestaat in de zi.- door de K.O. bedoeld en dat met ds van Her wijnen zou worden gesproken over zijn independistisch optreden. Terneu zen wilde het laatste ook; om de zaak eindelijk eens uit de wereld te helpen verzochten zij de Classis ds van Her- wijnen „de facto" te erkennen, echter met behoud van alle bezwaren, die er tegen hem bestaan. En tenslotte was er een voorstel van Middelburg dia wilde dat men ds van Herwijnen zou verzoeken naar Zeeland te komen om over zijn schorsing en afzetting te spreken. Daarna zou men dan kunnen beslissen. Geen dezer drie voorstellen kon echter een meerderheid vinden in de Classis, ook al op grond van het feit, dat men reeds herhaalde malen ge probeerd heeft met ds van Herwijnen samen te spreken; deze had echter steeds geweigerd zijn medewerking te verlenen. Binnen afzienbare tijd zal de Classis in vervroegde zitting bijeen komen om de formulering der motieven vast te stellen. Ver. van B. en S. op Walcheren vergaderde. In de vergadering der Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, die gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Big- gekerke in Hotel „De Burg" te Mid delburg werd gehouden, heeft de heer W. ten Haaf, secretaris der afd. Zee land van Bedrijfshoreca, een uiteen zetting gegeven van de nieuwe wet telijke regeling, welke de samen werking beoogt tussen de gemeente besturen en Bedrijfshoreca, nu het werk van laatstgenoemd lichaam niet meer volledig een privaat-, doch meer een publiekrechtelijk karakter zal krijgen. De heer ten Haaf zal ook de afzonderlijke gemeentebesturen nog bezoeken. Een ander belangrijk agendapunt was de inleiding van ir A. P. Lin- denberg, die namens de P.Z.E.M. met de heer A. F. Linse aanwezig was, over de ontwerp-overeenkomst met betrekking tot de straatverlichting, welke aan alle gemeentebesturen was toegezonden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Tijdelijke opklaringen. Zwaar tot halfN bewolkt en over wegend droog weer. Matige tot zwak ke wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1