S VOOR JUNI GEEN BESLUIT OVER DUITSE HERBEWAPENING Het kakken van volksbrood is niet meer verplicht Talloze Engelsen trokken langs een Koningsbaar Antwerpen-Moerdijkkanaal tast nationale Nederlandse belangen aan. Conservatief voorstel: Terugtrekking van Russische troepen uit Duitsland Prof* Anema gehuldigd Belgische regering bij verrassing verslagen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND s k z.v.u.- Socialistische motie in Fvankrijks Assemblee Brand verwoest sigaren fabriek. \k SNIPPER A'i< Vj NIEUWS''j Sombere grootsheid na bittere kou Conclusie van het Comité Waterwegen En de Benelux wordt er niet door gediend, maar geschaad I Het niet gaan van Koning Boudewijn naar Londen heeft een staartje Pagina 4 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. $0, Tal. 2498, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 4435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen i Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7 e JAARGANG No. 2095 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 13 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zgn op 8.01 u., on der 17.50 u.; Maan op 22.07 u., onder 8.52 u. Hoogwater Donderdag 14 Febr.t Vlissingen: 3.54 u. 1.91 m., 10.17 u. 1.96 m.; Terneuzen: 4.22 u. 2.08 m., 16.42 u. 2.13 m.; Wemel- dinge: 5.45 u. 1.55 m., 18.02 u. 1.71 m.; Zierikzee: 5.28 u. 1.28 m., 17.50 u. 1.44 m. Isen Iers a«s. 19 Maart iaterdag 16 Iravoorstel- tac en Fergolesi yer, Otto in Doorn rden of om de Insbergen, len f 3,75; piet-leden Gistermiddag sprak in de Franse Nationale Vergadering Heuillard, wiens gezondheid door gevangenschap in het kamp Buchenwalde geruïneerd is. Hij zei: „Ik wens niet, dat mijn zonen en kleinkinderen aan de zijde strij den van de beulen van hun vader. Ik ben een gedoemde. Ik zal spoedig sterven, doch laat mq eerst een waarschuwing tot u richten: Wantrouw de Duitsers altijd: Herbewapen Duitsland niet. Toen ik in Buchenwalde was, hebben mijn vrienden en ik een eed gezworen ons altijd te zullen verzetten tegen iedere vorm van een Duitse herbewapening. De meeste van mijn vrienden zijn dood, doch ik richt mij uit hun naam tot de Assemblee". De vergadering luisterde in volledige stilte. Toen barstte een luid applaus los. De minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, begaf zich naar de spreker en drukte zijn hand. De socialistische fractie is voornemens aan het slot het debat over de Europese verdedigingsgemeenschap een motie in te dienen, die de regering verzoekt voor de eerste Juni 1952 geen besluit te nemen in de kwestie van de Duitse herbewapening. De regering zou bovendien uitgenodigd worden, nogmaals een beroep op Engeland te doen, deel te nemen aan het streven naar een Europese de fensiegemeenschap. Generaal Pierre Billotte (Gaullist) sprak hiervoor als zijn mening uit, dat de kwestie van Duitslands her bewapening niet dringend was. Des kundigen waven het er over eens, dat er de volgende twee jaar geen kans was op oorlog. De conservatief Georges Loustenau verzocht het plan op te schorten han gende de kansen op overeenstemming met de Sowjet-Unie op basis van het volgende voorstel: 1. Terugtrekking van de Russi sche troepen op de lijn Danzig- Cracow. 2. Terugtrekking van de gealli eerde troepen op de Rijn. 3. Vrije verkiezingen in Duits land onder toezicht van de „Grote Vier" en vier neutrale landen. De socialist Naegelen zei naar aan leiding van de in de Bondsdag goed gekeurde voorwaarden, dat het niet Hartelijke woorden in de Eerste Kamer. Prof. A. Anema, de fractievoorzitter der A.R. in de Eerste Kamer, die Zondag 80 jaar werd, is gistermiddag by de aanvang van de vergadering van dit College gehuldigd. „Op 80-jarige leeftijd nog een be langrijke politieke rol te spelen, is vermeldenswaard", zo zei de Kamer voorzitter, mr J. A. Jonkman. „Wij zien tegen u op als een bijzondere figuur in deze Kamer, niet alleen om dat gij onze nestor zijt, maar omdat gij een sieraad zijt van deze Kamer. In u wordt gerechtvaardigd, dat deze tak der volksvertegenwoordiging wel senaat wordt genoemd. Gij zijt de Kamer steeds voorgegaan in het zich beperken tot de grote hoofdzaken overeenkomstig het karakter van deze Kamer". Namens de regering sloot de minis ter van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van der Brink, zich bij de gelukwensen van de Kamer aan. „In de jaren, dat ik zelf lid van deze Kamer ben geweest, is het mij opge vallen, hoe prof. Anema in zijn ge loofsovertuiging steeds het voedings- gebied heeft gevonden voor al zijn handelen, ook op politiek gebied". De minister besloot met de opmerking, dat het gehele volk zich gelukkig mag prijzen in het bezit van een groot man als prof. Anema te zijn, in wie „geen bedrog gevonden werd". De grijze nestor dankte voor deze gelukwensen. Hij verklaarde, dat de Kamer hem ontzettend veel heeft ge leerd en steeds geprikkeld heeft tot nieuwe studies. „Bovenal heb ik hier een schat van vriendschap verworven, waarvoor ik mijn leven lang dank baar zal zijn." Brandweerman door hartaanval overleden. In Culemborg is gisternacht de si garenfabriek „Graaf van Pallandt" geheel door brand verwoest. De vrijwillige brandweer, die in de voornacht werd gealarmeerd wist eerst het vuur te bedwingen en keer de weer terug in de kazerne. Kort daarop werd echter opnieuw alarm gegeven, doch toen bleek de fabriek niet meer te redden. Tragisch is, dat na de terugkeer van de eerste blussingswerkzaamhe- den, een lid van het corps, de heer A. Bander, tengevolge van een hart aanval overleed. belast zich \ten en ad- mder enige PRINS BERNHARD MET TWEE PRINSESSEN NAAR FINLAND? Zij zijn van plan om op de „Piet Hein" te verblijven. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen vermoedelijk deze zomer naar Helsinki gaan om de Olympische zomerspelen bij te wonen. Als deze plannen doorgaan dan zal Prins Bernhard met zijn twee doch ters en het verdere gevolg 26 Juli Per vliegtuig vertrekken. Het jacht „Plet Hein" zal dan al in Helsinki t(jn. Zy zijn n.l. van plan verblijf te houden op de „Piet Hein". aan Duitsland was voorwaarden te stellen. West-Duitsland diende zich te verheugen, dat het zo spoedig na zijn nederlqag in de gemeenschap der landen werd opgenomen. De socialistische oud-minister van Defensie, Jules Moch, drong er bij de regering op aan alle besluiten inzake de Westduitse herbewapening tot één Juni uit te stellen teneinde de ont wapeningscommissie der Verenigde Naties een eerlijke kans te geven. Moch, die zelf lid is van genoemde commissie, verklaarde uit gesprekken met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjlnsky, de indruk te hebben gekregen, dat het mogelijk zal zh'n het wederzydse wantrouwen geleidelijk weg te nemen. Wanneer er te Lissabon een besluit zou worden genomen ten aanzien van de Westduitse herbewapening, zou dit, naar de mening van Moch, de ont wapeningscommissie tot volkomen machteloosheid doemen. Hij was van mening, dat, hoewel West-Duitsland gelijke rechten had gekrégen in de kolen- en staal gemeenschap, dit nog niet betekent, dat dit land het recht heeft overal enze bondgenoot te worden. Wij zijn niet van plan zekere .waarborgen op grond van de wapenstilstandsover- eenkomsten op te geven. Wy zijn evenmin bereid West-Duitsland als lid van het Noordatlantische Pact te ac oepteren. Hij voerde verder scherpe critiek op het plan voor het Europees leger, dat hemelsbreed verschilt van hét plan, dat ingediend werd, toen hij minister was. TWEEDE KAMER: ALGEMENE CRITIEK VAN TILANUS OP DE GRONDWETSWIJZIGINGEN. Minister Mansholt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering heeft besloten de verplichting tot het hakken van volks brood op te heffen. Als voorwaarde stelde hij, dat er een behoorlijke voor ziening van alle broodsoorten moet zijn. In dit broodprqsdebat speelde de motie-v. d. Wetering een grote rol. Niet minder dan vier maal werd zij gewijzigd. Tenslotte sprak men nit, dat de regering ten spoedigste voor volksbrood een maximum prijs moet vaststellen, welke gebasseerd is op de kostprys, zonder toepassing van de compensatiegedachte en vermeerderd met een redelijke ondernemingswinst. Vandaag wordt over deze motie gestemd. - NEDERLAAG VAN DE FRANSE REGERING. Een stemming over een procedure kwestie was er gisteravond de oor zaak van, dat de Franse regering gisteravond in de Nationale Verga dering een nederlaag moest lijden. Een voorstel van premier Faure om Zaterdagmiddag, Zondag en Maandag te vergaderen, om de Begroting te bespreken, werd met 324 stemmen tegen en 294 voor afgewezen. Protest van Ridway: RUSLAND NAM 778 BOTEN IN BESLAG. Generaal Ridgway heeft gisteren bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen het in beslag nemen van 178 Japanse visserboten. 114 boten zijn weer teruggegeven, maar 29 worden nog vastgehouden en 33 vissersboten zijn spoorloos verdwenen. De minister was nog niet zo over tuigd van de noodtoestand In het bakkersbedrijf. Er zal echter een com missie worden benoemd, die zal na gaan wat er gedaan zal worden om tot een duurzame verbetering te komen. Wat betreft de compensatie, zei Staatssecretaris van Rhyn, dat men geen loonbeleid kan voeren met duim stok en lineaal. De grote gezinnen zijn nu enigszins de dupe, maar zy hebben ook voordelen gehad. De suggestie om door de heffing op de productie van de vrye granen een veevoederfonds, op te richten werd door minister Mansholt vrij enthou siast ontvangen. Aan het begin van de vergadering werd de Kweékschoolwet aangenomen met 726 stemmen. De communisten stemden tegen. De heer van Sleen (Arb.) zei, dat door het amendement- Roosjen het openbaar onderwijs ten achter wordt gesteld in de financiële gelijkstelling. Gisteravond begon de Tweede Kamer aan de debatten over de grondwetswijziging. Door de heer Romme werd de volgende motie in gediend: „De Kamer, van oordeel, dat nadere voorzieningen behoren te worden getroffen, om te kunnen tegengaan het tot uitdrukking bren gen door leden om vertegenwoordi gende lichamen van een streven, ge richt op verandering van de bestaan de rechtsorde met behulp van on wettige middelen, nodigt de rege ring uit dit onderwerp in nadere overweging te nemen en van het resultaat ervan aan de Kamer mede deling te doen". Deze motie werd mede ondertekend door de heren Schouten en Tilanus. Laatstgenoemde keerde zich practisch tegen elk voorstel van de regering, daar hy de nrgentie niet kon inzien. Het zal Donderdag worden voordat de Kamer de wetsontwerpen afzon derlijk zal bespreken. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal 2 April a.s. bijeen komen ter bespreking van de zaken met betrekking tot het theologisch hoger onderwijs. Ook zal de verkiezing van een nieuw moderamen en een breed- moderamen plaats vinden. Officieel bezoek van Koningin Juliana aan Canada gaat niet door. Het officiële staatsbezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in April aan Canada zal niet door gaan, in verband met de hofrouw, die in Canada tot eind Mei wordt aange nomen. - Het is waarschijnlijk, dat het Ko ninklijk paar na de beëindiging van hun reis in de Verenigde Staten en kele niet-officiële bezoeken In Canada zullen afleggen. Een woerdvoerder der Westduitse regering hééft gisteren op een pers conferentie te Bern medegedeeld, dat West-Duitsland verwacht een be drag van aeht milliard mark te zulle'n bijdragen als aandeel in de kosten voor het op de been brengen van een Europees leger. EGYPTISCHE REGERING AAN CRISIS ONTSNAPT. De Egyptische regering is aan een crisis ontsnapt. De Wafdfeti sche partij stélde de toenmalige mi nister van Binnenlandse Zaken ver antwoordelijk voor de relletjes. Na lange beraadslagingen achter geslofën deuren besloot de fractie evenwel haar steun aan de regering te blij ven geven. Engelse militairen doorzochten gis teren een dorp in de omgeving van Tel el Kebir, waar ze 23 eigen gemaakte bommen vonden. De Engelsen hebben nog 1300 man hulppolitie in hechtenis, waarvan er gisteren 50 zijn vrijgelaten. Morgen zal ten paleize Soestdijk het „Kleuterklokje" uit het carillon, dat het "Nederlandse volk aan het Amerikaanse zal schenken en waarvoor a.s. Zlaterdag in heel het land zal worden gecollecteerd door Prinses Marijke aan H. M. de Konin gin worden overhandigd. In Tune sië hebben zich gisteren verscheiden incidenten voorgedaan. In het dorp Sahelline aan de Zuidkust zijn twaalf verdachten gearresteerd. Een Arabier wierp een handgranaat in een vracht auto met troepen tussen Sfax en Gabes. Bij Leutasch heeft een la wine een boerderij met alle inwoners bedolven. Reddingsploegen hebben de bedelvenen nog niet gevonden. Bijna alle wegen in de provinoie Salzburg zjjn geblokkeerd. Gisteren vertrok ken 830 Nederlandse emigranten met de „Waterman" naar de Unie van Zuid-Afrika. Het is de grootste Neder landse groep, welke naar Zuld-Afrika is geëmigreerd na de oorlog. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft voor alle Vietnamen tot vijftig jaar het volgen van cursussen in lezen en schrijven verplicht gesteld. Voor kinderen van zes tot veertien jaar geldt de leerplicht. Terwijl de „Big-Ben" gister morgen acht slagen liet horen, openden zich de deuren van West minster Hall, waar Koning George ligt opgebaard. Toen gingen de eersten van de yelen, die de gehele .nacht in de bittere kou hadden ge wacht, zwijgend naar binnen. (Foto boven. Ook nonnen wachtten in de rij hun beurt af om de Koning de laatste eer te bewijzen. (Foto be neden.) De grote ruimte, de grijze muren en het houten dakgewelf van West minster Hall werden slechts verlicht door zes reusachtige kaarsen rondom de lijkbaar, die het geheel het aan- „Ten aanzien van het Antwerpen—Moerdijkkanaal moet nu, zo goed als in 1927, een afwijzend oordeel worden uitgesproken. Het ka naal tast nationale Nederlandse belangen aan. Niet alleen havenbe- langen, doch ook de belangen van de Nederlandse industrie, die in haar fundamenten zal worden geschaad. Het slagen van de industri alisatie zou op onverantwoorde wijze in de waagschaal worden ge steld Dit is de conclusie die het Nederlandse comité Water wegen trekt in zijn zojuist verschenen rapport over het Nederlands- Belgisch waterwegenvraagstuk. In het comitédat op 7 Juni 1951 in Den Haag werd opgericht ter be hartiging van de Nederlandse belan gen bij de RijnSchelde-verbinding, de stop van Temaaien en het Kanaal GentTerneuzen hebben o.m. zitting de heren J. H. Bal, lid K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden, H. A. A. Baron Collot d'Escury, voorzitter Eerste Ned. Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent en ondervoorzitter van de K. v. K. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, C. A. Kammeraad, voorzitter van de K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden, te Middel burg en de voorzitter van de Stich ting v. d. Landbouw in Zeeland, de heer G. H. E. M. van Waes. Het rapport behandelt uitvoerig de AntwerpenRijnverbinding, aange zien over de Stop van Temaaien en het Kanaal Gent—Terneuzen tussen de Belgische en Nederlandse delega ties reeds overeenstemming is be reikt. Aan de geschiedenis van de Ant werpenRijnverbinding wordt aller eerst aandacht besteed. De pogingen om de eis van het AnthwerpenMoer- dijkkanaal op enigerlei wijze in re latie te brengen mpt het verdrag van 1839 en de afdamming van Kreekrak en Sloedam worden in dit hoofdstuk niet geslaagd genoemd. Temeer om dat door Nederland steeds is gezorgd dat de vaart over de tussenwateren aan de eisen des tijds bleef voldoen. Evenmin wordt het Belgische stand punt, dat van de Benelux niets kan komen als niet eerst overeenstemming over het kanaal is bereikt, aanvaard. Men heeft daaraan een hoofdstuk ge wijd, waarin de ontwikkeling der ha vens in België en Nederland wordt nagegaan en haar plaats in het eco nomisch bestel onderzocht. In dit hoofdstuk wordt onder meer aangetoond, dat Antwerpen, in tegen stelling tot Amsterdam dat zich te vreden moest stellen met de bescheiden rol van nationale Nederlandse haven zich ondanks de relatief ongunstige lig ging ten opzichte van 'de Rijn, tot een van de zeer grote Noordzeehavens heelt kunnen ontplooien. Dit is te dankén aan het feit, dat deze, In eerste aan leg nationale, haven in haar achter land steunt op een omvangrijke natio nale exportindustrie met bet gevolg dat ze meer stukgoed verwerkt dan Rot terdam en bovendien veel minder kwetsbaar is. Het havehverkeer geeft in Nederland een stlmnians tot de in dustriële ontwikkeling, aldus het rap port, terwijl voor België de industriële expansie primair is en waaruit het havenverkeer voortvloeit. Het graven van het kanaal zou be tekenen, dat de verkeersuitgang van ons land, vergeleken met België, in de internationale goederenstroom aan zienlijk minder gunstig wordt. Dat be tekent niet alleen achteruitgang van de Nederlandse havens maar ook een aantasting van de grondstoffenvind- plaats voor de Nederlandse industrie. Dat voor het interne Beneluxver- keer de kanaal betekenis zou hebben wordt ontkend en er wordt bijgevoegd, dat een nieuwe autostrada tussen Ne derland en België in de toekomst voor de Benelux-economie van veel meer nut zou blijken. Een waarachtige Benelux-geest, zo besluit het rapport, verzet zich tegen het graven van een kanaal. De Bene lux eenmaal tot stand gekomen, kan slechts blijven voortleven als beide partners krachtig zijn en voldoende bronnen hebben om voor de gezamen lijke welvaart uit te putten. schijn van sombere grootsheid gaven. Op iedere hoek van de baar stona op het platform van de baar een officier van de elite-garde in rode uniformjas en op de grond een lia van de lijfwacht van de Koning. Zij hielden hun wapens naar beneden gericht. Aan de voet van de baar lagen twéé kransen. Op het kaartje, dat er aait* gehecht was, stond: „Van Magareth", De bevolking liep langzaam en iit stilte langs de katafalk. De straten bij Westminster Hall waren voor het verkeer afgesloten. Tegen het middaguur stonden naaf schatting vijftienduizend mensen In een brede rij op straat te wachten. De hertog van Norfolk, die de lei ding heeft van de plechtigheden tij dens de rouwperiode en bij de ter aardebestelling van wijlen Koning George, heeft de Britten gisteren, verzocht zich in de dagen voor de begrafenis en op de dag zelf zo on opvallend mogelijk te kleden. ALLE C.V.P.-LEDEN WAREN NIET AANWEZIG. De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 91 stemmen (Soc., Lib. en Comm.) tegen 84 stemmen (C.V.P.), bij 1 onthouding, een motie van de heer Bohy (Soc.) goedgekeurd, waarin de samenstelling wordt betreurd van de Belgische afvaardiging naar de begrafenis van de Engelse Koning. Zoals bekend, heeft Koning Boudewijn besloten niet zelf aan de plechtig heid deel te nemen doch zijn broer, Prins Albert, te zenden. De stemming in de Kamer, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, viel m het voordeel van de oppositie uit, doordat een aantal C.V.P.-leden niet aanwezig was. Eerste minister Jean van Houtte verklaarde, nadat het resultaat der stemming bekend was, dat de regering hieruit niet de consequenties zou trekken, aangezien de stemming bij verrassing was geschied. Spaak (Soc.) verklaarde, dat het absurd was te beweren, dat bij een plotselinge stemming de minderheid zou moeten wachten tot de meerder heid voltallig aanwezig is. Dit zou omgekeerd betekenen, dat de meer derheid niet kan stemmen zolang de minderheid niet volledig aanwezig is. „Waarom trekt u niet de consequen ties uit deze stemming?" zo riep hij uit, „en stelt u de Koning er niet van op de hoogte, dat u in de min derheid bent gesteld en uw ontslag aanbiedt?" Frans van Cauwelaert, de voorzit ter van de Kamer, weersprak hierop de beweringen van enige zijner partij genoten als zou de stemming niet vol gens de reglementen zijn geschied. „Wanneer men een meerderheid vormt, dan moet men ook zijn ver plichtingen nakomen en zorgen aan wezig te zijn qp de Kamerzittingen om zijn belangen te verdedigen", zo merkte hij op en hq liet erop volgen, dat de régering zich na deze stem ming thans zelf over haar houding zal moeten beraden. Toen Van Cauwelaert hierop verzocht de debatten over de begroting van Buitenlandse Zaken te vervolgen, verklaarde de socialis tische fractievoorzitter Bohy: „Onder deze omstandigheden wensen wij niet langer aan de besprekingen deel te nemen". De oppositie verliet toen luid protesterend de Kamer. Nader wordt vernomen, dat de leden der regering na afloop der Kamervergadering in spoedvergade ring bq een zqn gekomen. T.B.C.-bevolkingsonderzoek. HALF APRIL START MEN OP ZUID-BEVELAND. De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Zuid- en Noord- Beveland heeft gisteren in Hotel „Do Korenbeurs" te Goes uitvoerig van gedachten gewisseld over de komen de doorlichting van de bevolking der Bevelanden. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, secretaris van de Prov. vereniging tot bestrijding der tuber culose, deelde mede, dat volgende week het werk in Zeeuwsch-Vlaande ren zal beginnen. Op de Bevelanden zal men half April beginnen en wel in Yerseke. Vervolgens komt Oost-Zuid-Beve land aan de beurt en daarna West- Zuid-Beveland. Besloten werd voorts een verkeers- commissie samen te stellen voor de Bevelanden, welke als adviserend lichaam zal optreden bij alle moge lijke vervoersproblemen, b.v. t.a.v. de busaansluitingen. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden. Veranderhjke bewolking met plaat- seiyk enkele sneeuw- of hagelbuien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Op de meeste plaat sen aanvankelijk nog lichte, en hier en daar matige vorst. Temperaturen overdag oplopend tot boven het vriespunt. 1 f el

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1