KONING GEORGE s LAATSTE REIS naar Londen. VAART DER STILTE r Minister Subardjo ging buiten zijn boekje* „Het zwakzinnige kind heeft recht op de beste behandeling/' Weer stortte een vliegtuig neer in hlisabeth* Ziekenfondsen tegen het advies van Soc* Econ* Raad* 1 e midden van sombere praal. In Westminster Abdij opgebaard. Nationaal concours voor jonge kunstenaars. P.LR. cisf zijn aftreden. Dr A. van Voorthuysen herdacht. Op gebouw met 60 gezinnen. Hollandse Kunstzijde industrie ontslaat personeel. ONS FEUILLETON. KERK Dinsdag 12 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Duizenden en nog eens duizen den Engelsen en buitenlanders heb ben gisteren de laatste reis bijge woond die Koning George heeft gemaakt van Sandringham naar Londen, temidden-van de sombere praal, die reeds duizend jaar de dood van Britse koningen heeft vergezeld. Zondagavond reeds stonden de velen, regen en koude trotserend, te wachten langs de route van King Cross station naar de Westminster Abdij. Op deze reis van het kerkje van St. Mary Magdalena te Sandringham naar Westminster werd tot het station van Wolferton het stoffelijk overschot ver voerd op een affuit. De kist was gedekt door de koninklijke standaard en werd getrokken door een span paarden van de Royal Horse Artillery. Achter de affuit gingen de Hertog van Gloucesle. en de Hertog van Edinburgn te voet; zij werden in een auto gevolgd door Koningin Elizabeth, ie Koningin-moeder en Prinses Mar garet. Leden van de Koninklijke staf, jachtopzieners, houtvester en ander personeel vormden de achterhoede van deze processie. Voor het vertrek uit het kerkje namen de inwoners van Sandringham afscheid van hun koning met een eenvoudige dienst, die bijgewoond werd door de k ..mgin, de Koningin-Moeder en andere i,aijn van het koninklijk gezin. Twee van de geliefdste gezangen van Koning Geor ge, „Verblijf bij mij" en „De Koning der liefde is mijn herder", werden gezongen. Een krans van de Koningin-Moeder dekte de kist. Van het station van Wolferton naar Londen werd het stoffelijk overschot ver voerd in de wagon, die zestien jaar ge leden het lijk van Koning George V, de vader van de overleden Koning, naar Londen vervoerde. ,N'a aankomst op het station „Kings Cross" in Londen werd de keizerskroon, overgebracht uit de „Tower" van Londen, op de kist geplaatst voor de processie van vijf km langs Trafalgar Square naar de historische Westminster, waar het stoffelijk overschot tot de begrafenis op Vrijdag a.s. zal liggen opgebaard. In de Westminster nam de aartsbisr schop van York, dr Garbett, het stoffelijk overschot in ontvangst. Hij trad op in de plaats van de aartsbisschop van Can- teroury, dr Fisher, die ziek is. in de grote Westminster Hall was een schitterende katafalk opgericht. Onder het hoog oprijzende dak lag het stoffelqk overschot op een praalbed. Gedurende de komende dagen zal hier het Engelse volk zijn gestorven vorst de laatste eer bewijzen. Vrijdag zal het stoffelijk overschot van Koning George per trein naar Windsor worden overgebracht, een afstand van 40 km, om daar, na een uitvaartdienst, in de koninklijke kapel van St. George te worden bijgezet. Regerende vorsten zul len deze plechtigheid bijwonen. Zoals reeds eerder bekend is gemaakt, organiseert de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde (V.I.R.O.) in samen werking met de Stichting Duinrell op Zaterdagavond 16 Februari in Diligentia te Den Haag een nationaal concours voor Nederlandse kunstenaars, jonger dan 20 Jaar. De eerste prijs van dit concours bestaat uit een tournee door de V.S. voor televisie- en radioprogramma's op uit nodiging van de American Association for 'ihe United Nations. Inmiddels is een commissie voor de aanwijzing van de eerste prijswinnaar samengesteld. De tweede prijs bestaat uit een open baar optreden onder auspiciën van de stichting Duinrell. De naam van de tweede prijswinnaar, die door het pu bhek in de zaal door middel van stem biljetten zal worden gekozen, kan om teuinische reden eerst Maandag 18 Febr. bekend worden gemaakt. Voor dit concours werd op ruime scnaai ingeschreven. Voor zover reeds thans uit een voorlopige selectie kan werden opgemaakt, zullen ten minste acht jonge musici, enige solodansers en een voordrachtkunstenaresje deelnemen. De K.R.O. zal van het concours een televisie-reportage maken en de eerste prijswinnaar op 19 Februari voor haar televisie doen optreden. Door de wereld omroep „Radio Nederland" zal van het concours een radio-reportage worden ge maakt. KORTE BERICHTEN De Britse admiraal Sir Arthur John Power zal belast worden met het nieuwe vloot- en luchtmachtcomman do in het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noordzee. De opperbevel hebber van de luchtmacht zal lucht- maarschalk D. C. Stevens, eveneens een Brit, zijn. „Het is volkomen onjuist, dat op het ogenblik overwogen zou worden de leger- predikanten in geval van oorlog te be wapenen, aldus verklaarde ons desge vraagd de hoofdiegerpredikant kolonel d» de Kluis. Een dergelijke mededeling zou onlangs op een vergadering van C.H. Jongeren te Kampen zijn gedaan. Ds de kluis ontkende, dat de Nederlandse veld prediker in Korea, ds Meerburg, reeds wapenen zou dragen. in Amerika zijn met goed gevolg proe ven genomen met een nieuwe opvouw bare reddingboot, die door een vliegtuig kan worden uitgeworpen en radiografisch haar schipbreukelingen kan worden ge stuurd. De boot kan 15 personen bevat ten, heeft levensmiddelen voor 10 dagen aan boord en is uitgerust met een motor, radio en een toestel om uit zeewater drinkwater te distilleren. De voormalige Amerikaanse ambassa deur in Moskou, admiraal Alan Kirk, is benoemd tot voorzitter van het Ameri kaanse comité voor bevrijding van de volken van Rusland, aldus is in New turk bekend gemaakt. Stijging van aanvoer van vis en visserijproducten. De dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceer de cijfers over de aanvoer van vis en visserijproducten in het jaar 1951 to- Jen aan, dat deze is gestegen van 222.076.000 kg. waarde f71.508.000 in ]950 tot 257.300.000 kg. waarde 184.3 22.000 in 1951. Gemiddelde prijs bedroeg f0.32 a f0.33 per kg. De productie van schaal en week- wren nam toe van 33.474.000 kg. 1 waarde f 7.925.000) tot 51.783.000 kg. 'waarde f 11.526.000). „GOUDEN VERRADER" TERUG OP BONAIRE. Men kent het verhaal van de „loden verrader", het oude Scheggebeeld, dat toebehoort aan de familie Maduro op Curagao en volgens oude traditie steeds door de officieren van een be zoekende Nederlandse oorlogsbodem werd „gestolen" soms van de on mogelijkste plaatsen naar Neder land 'gebracht, daar opgeverfd en la ter teruggebracht. Twee jaar geleden heeft -de Marine Luchtvaart Dienst een gelijksoortige traditie gevestigd op het eiland Bo naire, waar zich eveneens een oud Scheggebeeld bevond, dat de naam van „Gouden verrader" gekregen heeft. Tijdens een receptie ten huize van de gezaghebber zagen enige offi cieren kans dit beeld te „stelen" en aan boord van de „Karei Doorman" te brengen. Op de reis, die dit vlieg- dekschip thans weer naar de West heeft ondernomen, bevond zich de „Gouden verrader" als enige vrouw aan boord van een schip met 1400 mannen. Dezer dagen bracht de „Karei Door man" tijdens de oefeningen een kort bezoek aan Bonaire. Van die gelegen heid is gebruik gemaakt om de „gou den verrader" met een kleine plech tigheid aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, n.l. de heer L. D. Ger- harts, het statenlid voor Bonaire. Zijn eigendomsrechten worden echter be twist door de eigenaar van een plan tage, zodat de heer Gerharts in zijn antwoord-toespraak opmerkte, dat hij nu naar twee kanten op zijn hoede moest zijn. Kabinetstorm in een glas (Indonesisch) water. Een situatie, die zich naar minister Mononutu aan Aneta verklaarde, „ernstig zou kunnen ontwikkelen", ontstond in het afgelopen weekeinde door het Zater dag genomen besluit van de partijraad van de P.I.R. (Partai Persatuan Indone sia Raja) om hej aftreden van mr Su bardjo (Masjumi) als minister van Bui tenlandse Zaken te eisen. Het besluit, dat genomen werd met de goedkeuring van de ministers van de P.I.R. en de parlementsfractie van de F.I.R. werd gisterochtend aan Sukiman overhandigd. De P.I.R. eist het aftreden van minis ter Subardjo, omdat deze in briefwisse ling met de Amerikaanse ambassadeur Merle Cochran de hulpverlening onder de Mutual Security Act, zij het met enige amendementen, heeft goedgekeurd. Ten eerste zou naar de mening van de partij mr Subardjo hierdoor hebben gehandeld in strijd met de onafhankelijkheidspoli- tiek van Indonesië, 'ten tweede zou hij zijn boekje te buiten zijn gegaan door niet eerst hèt kabinet op de hoogte te stellen. Het zwaartepunt van de M.S.A.-hulp- verlening ligt immers, naar de mening van de P.I.R., op het terrein van de de fensie. De P.I.R. zal haar ministers (mr Wongsonegoro voor onderwijs, Sewaka voor defensie en mr Gondokusumo voor agrarische zaken) uit het kabinet terug trekken, indien haar eis niet wordt in gewilligd, zo verklaarde men van de zijde van de P.I.R. aan Aneta. De Mas jumi en de P.N.I., de beide andere grote Jachtopzieners van het landgoed Sandringham hielden de dodenwacht bjj het stoffelijk overschot van Koning George VI, dat is opgebaard in de kleine parochie kerk van St. Maria Magdalena. Op de kist, welke bedekt is met een Koninklijke Standaard, ligt een krans van de Koningin-Moeder. De krans aan de voet is van Koningin Elizabeth. B. L. O.-congres te Utrecht. (Van één onzer redacteuren). In aanwezigheid van dr F. J. Th. R u 11 e n, minister van Onderwijs, heeft men te Utrecht een „Buitengewoon-Ondervvijs-Dag" gehouden. Deze was georganiseerd door de verschillende organisaties op dit gebied. Aan het afwerken van de congres-agenda werd niet eerder begonnen dan nadat men eerst de onlangs overleden inspecteur van het B.L.O., dr A. van Voorthuysen te Utrecht, had herdacht. De heer C. de Jeu, voorzitter van de Vereniging van Onderwijzers en Artsen, sprak een woord ter gedachtenis, waarin hij de ontsiapen funetionnaris schetste als een kundig arts, een groot inspecteur en een fijne geest. Voor de derde maal. Zondagavond laat is een viermotorig passagiersvliegtuig, een Douglas D.C. 6 met 62 personen aan boord, neergestort in een woonwijk van Elizabeth (New Jersey). Volgens de eerste berichten trof het een gebouw, waarin zestig gezinnen woonden. Het gebouw vloog in brand en minstens 33 personen werden gedood. Het vliegtuig was juist opgestegen van het vliegveld Newark. Het is het derde toestel, dat in de af gelopen maanden boven Elizabeth, dat in het verlengde van de rolbanen van het nabije vliegveld ligt, is neergestort. Bij de twee vorige rampen zijn in totaal zesentachtig mensen omgekomen. De Douglas stortte volgens de eerste be richten minder 'dan een kilometer van het stadscentrum neer en iets meer dan een kilometer van de plaats van de vo rige ramp op 22 Januari, waarbij dertig personen om het leven kwamen. Er zijn enige overlevenden uit het brandende wrak 'gehaald. Verminkte lijken lagen tussen de wrak stukken, die over een groot gebied ver spreid waren. De romp lag in het midden van de straat nabij het brandende ge bouw, welks achterzijde door het vlieg tuig getroffen is. Het toestel minste ge lukkig net een weeshuis, waarin zestig kinderen sliepen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door een aantal ontploffingen binnen het gebouw en van de benzinetanks van het vliegtuig. Het vliegveld Newark is onmiddellijk na de ramp voor verder verkeer gesloten, op instructies uit New York. Sinds enige tijd doet zich in binnen- en buitenland een sterke vermindering van de vraag naar rayon gevoelen door de moeilijkheden, waarmede allerwege de textielindustrie te kampen heeft. Dientengevolge heeft de N.V. Hol landse kunstzijde-industrie te Breda besloten, in afwachting van een herop leving, haar productie te verminderen en is aan ongeveer 150 werknemers ontslag aangekondigd. Voor het overige personeel zal ver- Volgens de totnogtoe bekende gegevens hebben zestien passagiers van het vlieg tuig de ramp overleefd. Vier personen waren ongedeerd en 12 moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden. Een luchtvaartcommissie van het Huis van Afgevaardigden staat op het punt een onderzoek naar de twee vorige on gelukken (het eerste op 16 December, het tweede op 22 Januari) te beginnen. De bewoners van de stad hadden met klem het sluiten van het vliegveld geëist. Door lawines zijn in een vallei bij de ItaliaansZwitserse grens vier personen om het leven gekomen. Door een lawine werden drie arbeiders bedolven. Itali aanse grenswachten snelden naar de plaats, waar de lawine was neergekomen. Drie van hen werden door een tweede lawine bedolven. Slechts twee van hen konden worden gered. Niet aLj controleur maar als medewer ker scheen hij de school te betreden. Met groot enthousiasme arbeidde hij naast de lee_ krachten. Zijn leven was veredeld doordat hij de bede „Uw wil geschiede" tot devies had gemaakt. Broeder dr C. D e n y s uit Oostakker (Vlaanderen) trad als eerste spreker op. Hij beschreef de taak van het B.L.O. bij de ontwikkeling van het creatief vermo gen van zijn leerlingen. In dit gedegen referaat gaf de spreker een beeld van de twee hoofdrichtingen op dit gebied. Noch de ene, noch de an dere stroming was dr Denys naar de zin. De oude opvatting houdt te weinig, de moderne opvatting teveel rekening met het creatief vermogen. Trachtend een synthese tussen beide richtingen te vinden zei de referent, dat een creatief mens receptiviteit nodig heeft. Evenwel, waar het kan moet de creatieve aanleg worden aangesproken, gebruikt en aangevuurd. Aan het eind van zijn wetenschappelijk betoog, dat hier verder niet wordt weer gegeven, gaf dr Denys vier gebieden aan waarop het creatief vermogen kan wor den ontwikkeld, namelijk de omgangs- en ervaringssfeer, de arbeidssfeer en de eigenlijke expansiehouding. De sleutel van alle succes in de crea tiviteit is de persoonlijkheid van de leer kracht. Met deze staat of valt alles. Het komt er op aan, dat de onderwijzersop leiding meer gebaseerd wordt op de cre atieve vaardigheid. Premievaststelling en bezuiniging. Het bestuur van de federatie „Ver- eenigde Maatschappij-Ziekenfondsen'' heeft in een open brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer met grote nadruk gewaarschuwd tegen be paalde aspecten van het advies, dat de Sociaal Economische Raad op ver zoek van de minister van Sociale Za ken heeft uitgebracht over de premie vaststelling voor de ziekenfondsen en bezuinigingsmogelijkheden. De „V.H.Z." omvat 58 ziekenfondsen met 45 procent van het totaal aantal (7.3 rnillioen) verzekerden in ons land. Het bezwaar richt zich tegen het betrekken in de beschouwingen van vragen, waarover de S.E.R. gezien zijn ondeskundigheid op dit gebied niet kan en mag oordelen. De geopperde moge lijkheid om de uitgaven te beperken door het vrije bezoek aan de huisarts te remmen wordt hiertoe gerekend. Ook de suggestie van de S.E.R. om moedelijk gedurende enige maanden ter vervanging van de bijbetaling op de de arbeidsduur worden ingekrompen, speclalistenkaart een bijbetaling op de huisarts- en apothekershulp in te voe ren acht de federatie slechts van so ciaal-economische betekenis voor zover het de uitvoering betreft. Het vraag stuk heeft sociaal-medische en mediseh- ethische waarde. Met ingang van vandaag is de prijs regeling voor de stucadoorswerkzaam- heden vervallen. (Ingez. mededeling, advert.' OPLEIDING. De heer W. van Liefland te Gro ningen sprak over de opleiding van de B.L.O.-onderwijzer. Hij herinnerde er aan dat de cursussen voor het diploma buitengewoon onderwijs veel belangstel ling hebben getrokken, al moet het be treurd worden dat er van de 1161 leer krachten bij het B.L.O. slechts 411 gedi plomeerd zijn. De opleiding was dus wei goed gere geld en jarenlang heeft het B.L.O. in Nederland de naam gehad van zeer hoog te staan. Sedert de wetenschap der orthopaeda- gogiek met sprongen vooruit is gegaan, zijn wij al meer achterop gekomen. Wij zijn niet in staat, zei de heer Van Lief land, ons te handhaven op het weien- schappelijk niveau dat ons werk op het ogenblik van ons vraagt. Wat ziet men nu? Dat velen met het B.L.O. terugvallen op het gewoon lager onderwijs maar dan iu vereenvoudigde vorm. Het is niet nodig dat alle leerkrachten bij het B.L.O. academische vorming krij gen. Noodzakelijk is een beperkt corps van leerkrachten die een verantwoorde wetenschappelijke scholing hebben ont vangen. Aangekweekt moet worden de „medische instelling" van de paedagoog ten opzichte van leerlingen. Men denke niet, dat ik de eisen te hoog wil opvoeren, zei de heer Van Liefland. Waarom een dokter en een predikant wel een academische opleiding en wij niet? Het zwakzinnige kind heeft recht op de beste behandeling. regeringspartijen, zouden gisteren hun standpunt ten aanzien van deze kwestie bepalen. Sommige leden van de Masjumi waren van mening, dat 't mogelijk is, dat de Masjumi minister Subardjo uit de re gering zal terugtrekken. De voorzitter van de executieve Masjumiraad, Moh. Natsir, zeide, dat het hier „een zeer ern stige zaak betreft. Wat zich tot dusverre met betrekking tot de M.S.A. heeft vol trokken, was niet te verantwoorden". Minister Mononutu, die aan de pers ver klaarde, dat de kwestie in ernstige be- scuouwing bij betrokkenen is, verklaarde op een vraag, of de situatie ernstig kan woraên opgenomen, dat „zij zich ernstig zou Kunnen ontwikkelen". Een woordvoerae van de P.I.R. zeide in een officiële toeiicntmg op de eis van de partij: „De minister van detensie, de heer öewaka, heett, na te hebben ge- noord van .ae brierwisseling tussen de minister van buitenlandse zaken en de Amerikaanse amoassaueur, aangedrongen op een spoedige bespreking hierover in het kabinet. Minister Subardjo heeft toen reeds zijn spijt betuigd over net gebeurde en zich bereid verklaard de democratisch parlementaire consequenties te dragen. De woordvoerder van de P.I.R. verklaar de nog nadrukkelijk, dat de bezwaren noch legen de minister-president, noch tegen het kabinet als geheel zijn gericht, doch uitsluitend tegen de door minister Subardjo gevolgde procedure, zodat de P.LR. volstond met het aftreden van mi nister Subardjo te eisen. Politieke waarnemers menen, dat voor al de laatste toevoeging van de P.I.R. de kans op een kabinetscrisis in Indonesië gering doet zijn. Dagelijkse voorlichting over groenten en fruit. Menige huisvrouw heeft dikwijls moeilijkheden bij de keuze van de" groente en het fruit voor haar gezin. Nu de piekuren zijn opgegeven heeft zij hierbij echter een belangrijke steun in de radiopraatjes van de groenteman en andere programma-onderdelen waarin wordt gewezen op de groente en het fruit dat op dat moment vol op te krijgen is. Deze voorlichting wordt gegeven in samenwerking en overleg met het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoopste producten welke volop verkrijgbaar zijn. Hierdoor neemt het verbruik toe en de gevreesde door draai wordt er door voorkomen of in ieder geval beperkt. Rotterdamse huisvrouwen zullen kennis maken met Zeeuws fruit. Op Maandag 25 Februari a.s. zullen de Rotterdamse huisvrouwen kennis kunnen maken met het Zeeuwse fruit op een zeer bijzondere manier. Door de Provinciale Commissie van Veilingen zal in samenwerking met de kring Zeeland der N.F.O. in deze stad een Zeeuwse fruitavond worden gegeven. Hiertoe heeft men contact opgenomen met verenigingen van huisvrouwen in Rotterdam. Het is de bedoeling dat onder lei - ding van Ir W. van Soest, Rijkstuin- bouwconsulent, de huisvrouwen op de hoogte worden gebracht met de cul- tuurzorgen, de kwaliteitseisen, het juiste gebruik en bovenal de waarde van het Zeeuwse fruit. Hieraan zal ook worden meegewerkt door enkele Zeeuwse kwekers en vei lingmensen. Verder zal een specialiste oj? dit ge bied demonstreren hoe het fruit in gebak e.d. kan worden verwerkt. Films en lichtbeelden zullen een en ander nader toelichten en verduide lijken. Zo gauw de zaken afgewerkt waren vertrokken ze naar het kasteeltje bij St. Etienne, want de herinnering aan Lion wilden ze allebei zö kort moge lijk bewaren. Marianne protesteerde tegen de tocht naar St. Etienne. Ze verlangde naar huis, zei ze. Maar Karei wilde haar zo lang mogelijk om zich heen hebben. Misschien zou ze zich tenslotte toch nog bedenken als ze eenmaal meegenoten had van het avontuurlijke in zijn bestaan. Ze scheen dat te begrijpen, want hoewel ze toegaf en meeging naar dë nieuwe vrienden op het kasteel, had ze voor al zijn verhalen slechts een trage glimlach, alsof ze meelij had met zo'n groot plezier om zo'n klein genoegerv Zijn successen leken haar goedkope successen omdat ze bereikt waren met domweg in een ballon zitten en ver der niets-doen. Hij deed of hij dat niet merkte, raakte alleen wat opge wonden om haar weerspannigheid en vertelde steeds drukker over al zijn belevenissen. Wanneer ze straks eerst maar eens kennis gemaakt heeft met mijn nieuwe vrienden, dacht hij, dan zal ze wel anders over een ballonvaarder gaan denken. Maar over zijn offer voor haar sprak hij niet meer. VRIENDEN. Nog voordat ze aan de hoofdweg naar St. Etienne waren, remde Ma rianne en zette haar wagen langs de wegkant. Met een verlegen glim lach waren ze de stop-plaats van die nacht voorbij gereden. Toen hadden ze nog gedacht dat de oplossing van alle vragen gevonden was en dat er geen woorden meer nodig waren om elkaar hun liefde te zeggen. Om el kaar hadden ze zichzelf vergeten en „Ik heb je gisteren vergeten te vragen", zei ze zakelijk. „Toch wil ik 't graag weten, om me later te kun nen herinneren hoe je was. Dat meis je, waarmee je een keer opsteeg, wie was dat?" Karei kon het niet laten om over die vraag te glimlachen. „Een tikkel tje jaloers ben je toch wel, Marian- GO VERBURG 67. ze hadden een ogenblik het geluk hervonden. Nu restte daarvan alleen nog de herinnering en een verdrietig herdenken was het. Daarna, Karei besefte het pijnlijk duidelijk nu, had hij haar verder van zich weggedre ven dan ooit, door zijn poging om haar met geld te winnen en daar tel kens op te wijzen. Hij werd er stil van; zijn begeerte om haar liefde voorgoed te hebben had hem ego- istisch gemaakt. Inplaats van alles had hij niets gewonnen en niets win nen is alles verliezen. Daarom ver raste het hem toen ze haar wagen stil zette langs de berm. Ze keerde zich naar hem om, haar arm geleund op het stuurwiel. De claxon gaf een onverwacht en jankend geluid, nu de motor zweeg. ne!" plaagde hij goedig, maar zij verzette zich tegen die gedachte: „Als ik je zeg dat het om de herin nering is, dan is dat zo", zei ze kort. Haastig, om het weer goed te ma ken, legde_ hij uit: „Het was de doch ter van een boer, die de opstijging betaaldemet heel het sappig relaas van de tocht en de voorberei ding, maar ook met het gelukkige slot. Zonder verder een woord daarover te vragen reed ze toen weer door. Hij was daar wat teleurgesteld om, want hij had op een reactie op zijn verhaal gehoopt, vooral ook omdat hij door had laten schemeren dat hij Nellie bewonderde om haar moed bij de bal lonvaart. Marianne was alleen maar zwijgzamer dan voor die tijd en hij kon er de oorzaak niet van raden, omdat hjj haar niet begrijpen kon. Het bezoek aan het kasteel was gauw achter de rug. Toen hij de klopper op de massieve deur liet drensen had Karei nog tegen Marian ne geknipoogd, alsof hij een verras sing voor haar had. Zij had daar stil om geglimlacht, toch wel wat on der de indruk van deze oude omge ving. „Leuk is het hier",zei ze be wonderend. Hij genoot daar evenveel van als zij, want tenslotte waren het zijn kennissen, die hier woonden: Kennissen van één dag maar toch ook zijn bewonderaars. Van achter de deur kwam het ver gesliffer van sloffende voeten, die naderden en naderden, zonder merk baar dichterbij te komen. Eindelij-k toch, Karei was al van het bordes af gegaan om te zien of ergens anders nog een deur zou zijn, draaide de deur open en toen stonden ze voor dat ge bogen vrouwtje, dat wantrouwend van de een naar de ander keek. Om haar te imponeren zei Karei: „Mijn heer verwacht ons". Het scheen weinig te helpen. Si...." zei ze en kel. Met bei haar handen duwde ze de deur weer dicht en stil-verbaasd luisterden ze naar het al maar zich verwijderende -gesliffer, dat toch niet verder scheen te gaan. Tenslotte be gon Marianne erom te lachen. „Me neer schijnt de afspraak vergeten te zijn", brweerde ze. (Wordt vervolgd.) Een Amerikaans specialist heeft mi- niscule plastic contact lenzen, vervaardigd die direct op de pupil worden aange bracht. ending Het eerste doctoraal examen te Kampen. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken te Kampen vond vanwege de Joh. Calvijnstichting het eerste docto raal examen In de theologie plaats. Ds J. v. d. Berg, Geref. predikant te Otto- Iand, slaagde cum laude voor dit exa men, zoals h(j in 1947 ook cum laude zijn candldaatexamen deed. Een buitengewone Generale Synode? In „De Reformatie" schrijft prof. dr K. Schilder een artikel getiteld„Hulpbe hoevende kerken". De hoogleraar heeft hierbij het oog op twee plaatselijke ker ken, waarin sedert lange tijd moeilijk heden zijn. Het gaat n.l. over de kerken van Zwolle en Kralingen. Gelijk bekend heeft de Generale Synode der Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O., die vorig jaar te Kampen vergaderde, zich met name met de moelijkheden te Kralingen meerdere dagen bezig gehou den. Prof. Schilder betoogt, dat hier „op korte termijn iets moet gebeuren". „Mijn vraag is dus: laat alle kerken met naam en toenaam bidden voor die twee hulp behoevende kerken. Ik weet uit ervaring ('44), dat een algemene voorbede ver harding of volharding werkt, op de pun ten, die in geding zijn. De zaak gaat ons allen aan. Met samen bidden verlenen we, als het worstelen blijft, de eerste werkelijke hulp. En mijn tweede vraag is: Indien (wat ik niet weet, want de classes zijn nog bezig) hetzij door de classes, hetzij door andere instanties, niet snel met goede vrucht wordt ingegrepen en toegepast (naar kerkverbandsregelen), laat er dan langs de verordende wegen 'n algemene roep komen om een buitengewone gene rale synode, 't Ergste ware: inslapen. En deze veldslag om de hanteerbaar- heid-met-behoud-van-aller-recht van ar tikel 31 kan uit Christus' kracht worden gewonnen voor God en voor de mensen. Een paar duizend gulden voor 't winnen van een oorlog-des-Heren en 't verjagen van de Boze, is dat te duur? Ik weet, dat U duizend-en één bezwaren kunt op werpen, Ik weet ook, dat ik gelijk heb, als ik zeg: het kan, en het mag. Als we niet erg gauw horen: de zaak is in orde, dan mogen alle kerken zeggen: laat ons samenkomen, opdat die kerkeraad zijn stukken op korte termijn op tafel legge, en wij samen als hulp behoevende ker ken wfj zijn het allemaal! laten weten, wat dat is: artikel 31 naar alle kanten opportuun onderhouden", aldus prof. Schilder. Ds jhr J. L. A. Martens van Sevenhoven overleden. In de ouderdom van 72 jaar is te Utrecht overleden ds jhr. J. L. A. Mar tens van Sevenhoven, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Jhr. Jan Louis Anne Martens van Se venhoven werd 40 Augustus 1879 te Zut- phen geboren. De overledene bezocht te Zutphen de Chr. school en het gymna sium en studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie. 19 November 1905 deed hij zijn intrede te Utrecht, welke gemeente hij 35 jaar heeft gediend. In Utrecht mocht hij een eigen wijkgebouw in gebruik ne men. Daar heeft jhr. Martens van Seven hoven tal van functies vervuld. Hij was voorzitter van het predikanten-weduwen- fonds, scriba-quaetor van de ring Utrecht, assessor van het classicaal bestuur en se- cundes lid van het Prov. kerkbestuur. De overledene heeft met name verdien sten voor het Chr. onderwijs. Zo was hij voorzitter van de bond van Prot. Chr. scholen in Utrecht, van het locaal comité van de Unie „School met de Bijbel" van de Ned, Herv. gemeentescholen en van de Emmaschool voor het Chr. Buitenge woon onderwijs. Van het curatorium van het Chr. Gymnasium was hij secretaris. De Ned. Evangelisch Protestantse vereni ging heeft de overledene als secretaris gediend, bovendien was hij bestuurslid van de Lukasstichting. Tevens was ds Martens regent van het burgerweeshuis. Behalve zijn werkzaamheid op Chr. soci aal terrein kan zijn hoogheemraadschap van het groot Waterschap Bijleveld en de Meerndijk worden genoemd. De overle dene was ereridder van de Johanniter- Orde, Commandij Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3