SCHUMAN VOELT NIETS VOOR DE HERBEWAPENING VAN DUITSLAND ;al r op vk snipper nieuwsk r* i k UK Ex-premier Daladier wil een beroep op Rusland doen Nw* Guinea blijft onder Nederlands bewind ZELFSTANDIGHEID VAN DE „WEST" VOORGESTELD „Mijn vader was een voorbeeld van belangloze toewijding" Engels-Egyptische besprekingen kunnen volgende week beginnen A Negentien personen door een lawine gedood 1 AGD FRTÖJÈSTAWTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wederzijds wantrouwen EMIGRATIE» J Grondige voorlichting aan Maar dc eenheid van het Nederlands Koninkrijk wordt niet aangetast Zware sneeuwval in ver scheidene landen. Huldiging van de heer C» K» Maartense I Pagina 4 idvert.) lekker" en liter gal men, andera het bederft, imeurig en CARTER'S ie liter gal ertering en e te regelen, del, onover- stromen. en J. Bal. J. den Haan, M. A. H. O. 24 j. en P. van echtg. van A. Willem J., 2. v, >by, a. v. J. Piater J., t. v. Wagenaar, 26 j. geh. met 0. iet P. Gideonsé. arlna R., d. r. ïanna M., d. v, n; Cornells 17., Haaften. 28 j te Bergen Geboren: Maria ndertse; Helena celman: Adriaan T. de Ridder; rabalgen en M. Pasman en H. J. T. Vermeula v. J. C. Kraal] v. A. de Brea 5 j. en K. M. en J. Vader, )I. Konst, 19 j. j. J. Vreeke, 25 igault, 18 j. j., echtg. van 76 j., wed. van v. J. D. Gi- Pieternella, d. ornelis, z.v. K. I. van A. Wat- d. v. C. M. r Hart. nine M., d. ieven, z. v. A,, driaan J., z. T. Anthon, z. y. Marinus A., Ie; Adriana E., te Kortgene lderom, *5 j. te re, 23 J. j., wednr. van 64 echt£. Neeltie M., d. en; Adriaan Adriaan eft de Jager. G. M. van de J. Rijk, 31 li ie, 23 j.j. aê wed. van P. sduwn. viü W. innei W., 25 *n J. la A. on.bet, loende ngen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2094 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 12 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: YACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.03 u., onder 17.48 u.; Maan op 20.51 u., onder 8.43 u. Hoogwater Woensdag 13 Febr.: Vlissingen: 3.25 u. 1.90 m., 15.49 U. 1.99 m.; Terneuzen: 3.53 u. 2.09 m., 16.14 u. 2.16 m.; Wemel- dinge: 5.16 u. 1.55 m., 17.35 u. 1.71 m.; Zierikzee: 5.00 u. 1.27 m., 17.25 u. 1.44 m. Schuman vervolgde: Wij hebben slechte ondervindingen met Duitsland opgedaan en het verleden staat zeer De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft gisteren een debat in de Franse Nationale Vergadering geopend, dat drie dagen zal duren en dat, naar verwacht wordt, een Franse onderschrijving van het beginsel van de instelling van een Europees leger zal opleveren. Schuman drong er in zijn toespraak op aan, dat Frankrijk en Duitsland het nog steeds tussen hen hangende wantrouwen zullen overwinnen. Hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk het onmogelijk acht zijn? toestemming te geven aan een herbewapening van Duits land. „Dit", zeide hij, „is niet zozeer een gevolg van wantrouwen onzerzijds, doch het wordt eerder veroorzaakt door onze wens de internationale spanning niet nog hoger op te voeren." levendig in onze herinnering gegrift. Er zijn nu evenwel in beide landen mannen aanwezig, die de algemene atmosfeer willen verhelderen. Wij moeten deze taak krachtdadig blijven volvoeren. Minister Schuman deelde de Fran se Nationale Vergadering mee, dat zij, evenals de Westduitse volksvertegen woordiging in de afgelopen week heeft gedaan, zal moeten bepalen tot hoever Frankrijk zal gaan in de uit eindelijke besprekingen om te komen tot een Europese verdedigingsgemeen- scbap. Schuman waarschuwde de afge vaardigden dat, indien frankrijk het denkbeeld van de instelling van een Europees leger zou verwerpen, Duits land Frankrijks plaats in een nieuw verdedigingsstelsel zou innemen. De minister stelde voor, dat het lidmaatschap van een Europese de fensiegemeenschap bekrachtigd zou worden door andere Westerse landen, die niet aan het stelsel deelnemen. Een terugtrekking uit de gemeen schap zou beschouwd worden als agressie, zoals omschreven in het At lantische Pact. Schumans rede werd over het al gemeen koel ontvangen. Slechts M.R.P.-leden, sommige radicalen en enkele socialisten applaudisseerden aan het einde. IV. NT AAR WELK LAND MOET WOR- DEN GE-EMIGREERD, is een vraag, die gemakkelijker is te stellen dan te beantwoorden. In Nieuw-Zee- land, Australië, Canada, Zuid-Afrika en enkele Zuid-Amerikaanse republie ken heeft men immigranten nodig. Sommige van die landen vragen alleen maar geschoolde vaklieden en wei geren ongeschoolde arbeiders. Maar vóór alles dient de emigrant de economische mogelijkheden, de sociale toestanden, de historische achtergronden, de zedelijke structuur en de geestelijke levensopenbaring te kennen. Emigratie raakt het totale bestaan van de mens. Helaas is het maar al te dikwijls voorgekomen, dat de emigrant niet of slechts oppervlakkig heeft geïn formeerd naar de toestanden in het land, dat zijn tweede vaderland zal worden. Teleurstelling kan in zo'n geval niet uitblijven en wie zal zeg gen hoeveel ellende en leed dan door de emigrant en zijn gezin worden ge leden. HEN DIE WILLEN EMIGRE REN IS EEN VOLKSBELANG. Wie Zich opwerpt om van voorlichting te dienen, aanvaardt een zeer grote ver antwoordelijkheid voor de gevolgen, welke dit voor de belanghebbende heeft. Op die voorlichting komt het 8an. Vrijbuiterij en beunhazerij op dit terrein kunnen niet worden ge duld. Wanneer iemand, die de Christe lijke levensovertuiging is toegedaan, wil gaan emigreren, dan behoort hij zich aan te sluiten hij de Christelijke Emigratie Centrale. Deze Chr. Orga nisatie is opgericht in 1927 en is der halve reeds een kwart eeuw op dit gebied werkzaam. Het C.N.V., de C.b.t.b., het Verbond van Chr. Werkgevers, de Chr. Middenstands bond en enkele andere organisaties zijn in haar bestuur vertegenwoordigd. Deze organisatie kan de aspirant emigrant de noodzakelijke voorlich ting verstrekken en dat niet alleen over de economische mogelijkheden. Dringend raden wij daarom aan, om zich vooraf met de Christelijke Emi gratie Centrale in verbinding te stel len. Ook verdient het aanbeveling om de brochure „Verantwoorde Emigra tie" en het „Emigratierapport" van Minister Joekes aan te schaffen. Wij ontleenden hieraan voor het schrijven van deze artikelen tal van gegevens. DE TAAK DER OVERHEID IS SUBSIDIE TE VERLENEN aan de emigranten en aan de emigranten verenigingen, waardoor de emigratie krachtig kan worden bevorderd. Dat de Overheid de geschoolde ar beider en vakman ongaarne ziet emi greren is vanzelfsprekend en dat met name de ongeschoolde eerder voor subsidie in aanmerking komt moet Worden aanvaard. Doch aan de ge schoolde vakman en arbeider moeten door de Overheid geen extra moei lijkheden in de weg worden gelegd, wanneer hij bereid is zelf de kosten van de overtocht etc. te betalen. En verder moet het aantal formaliteiten, waaraan door emigranten moet wor den voldaan, zoveel mogelijk worden beperkt. Vooral dit laatste de Ne derlandse formulieren-ziekte moet radicaal worden gewijzigd. Zo lezen wij b.v. in'"het orgaan van het Vlaams Economisch Verbond, dat de Beigen veel gemakkelijker naar Zuid-Afrika ons broedervolk emigreren dan de Nederlanders. Ik herinner mij nog de glorieuze intocht van Paul Kruger in Zeelands hoofdstad. Getooid met de Transvaalse vierkleur, met „boerenhoeden" op en met bandeliers om onze jeugdige lendenen, vormden wij een erewacht voor deze held van Zuid-Afrika. Ik herinner mij ook nog levendig, dat een onderwijzer van onze school zich iedere Maandagmorgen verkleedde als Transvaalse boer en onze cent voor het verdrukte volk in ontvangst kwam nemen. Het gaat dan toch niet op, dat wij naar dit land, waar men onze taal spreekt, en waar men naar ons vraagt, zoveel moeilijker kunnen emigreren dan andere volkeren. Dit geldt niet alleen voor de emi grant naar Zuid-Afrika, maar voor alle immigratielanden. Men moet hier van loket naar loket, en het aantal formulieren dat men heeft in te vul len is legio. Een betere organisatie is dringend gewenst. Het zal de emigratie, die thans een volksbelang is geworden bevorderen. G. L. Generaal Aumeran (rechts onaf- hankelijk) zei, dat Duitsland zal po gen de overhand op Frankrijk te ver krijgen onder de dekmantel van het zogenaamd Europese denkbeeld. Een herbewapend Duitsland zou het In zijn voordeel kunnen achten zich met de Sowjet-Unie te verbinden. Hy werd toegejuicht door de Gaullisten, sommige gematigde conservatieven en zelfs sommige socialisten. Minister Schuman antwoordde nog van oordeel te zijn, dat een oplossing van het Saarprobleem gevonden kan worden voor de ondertekening van een vredesverdrag met Duitsland. De benoeming van Granval tot am bassadeur in Saarbriicken ls een lo gisch gevolg van de Franse politiek ten aanzien van het Saargebied. Zij is reeds lang overwogen en West- Üultsland zou de benoeming niet op portuun geacht hebben op welk tijd stip zij ook gekomen zou zijn. OUD-GELUID. Ex-premier Daladier drong er op aan een beroep op de Sowjet-Unie te doen om deel te nemen aan een ontwapeningsconferentie, daar het voorgestelde defensiestelsel niet doel treffend was. ONDERHANDELINGEN MET INDONESIË VERLIEPEN VLOT. Bij de onderhandelingen over de Nederlandse Indonesische Unie zijn geen moeilijkheden ondervonden, al dus bleek uit de rapporten, die de regering over de besprekingen te Den Haag ontvangen heeft, zo werd in betrouwbare bronnen medegedeeld. De onderhandelingen over de ver houding tussen Nederland en Indone sië zijn reeds in een vergevorderd stadium gekomen, zodat verwezen lijking van de overeenkomsten op internationale basis binnen korte tijd tegemoet kan worden gezien. Voorts werd medegedeeld, dat men over de financiëel-economische be trekkingen tot dusver niet tot een oplossing is gekomen. De besprekin gen hierover zullen worden voort gezet, zodra de koerier van de Indo nesische delegatie, de heer Yamin, uit Indonesië in den Haag is terug gekeerd. Voedingsraad een adviescollege. De taak van de Voedingsraad is om de ministers van advies te dienen, omtrent alle vraagstukken, waarbij de voeding of de voedselvoorziening zijn of dienen te worden betrokken. Daarbij zal het dan altijd gaan om een wetenschappelijk gefundeerd ad vies, dat ook rekening houdt met de onderscheiden bijkomende aspecten. Van de noodzaak van zulk een wetenschappelijk adviescollege zijn de ministers van Sociale Zaken, Volksgezondheid en Landbouw over tuigd, aldus blijkt uit een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Minister Drees: De bevolking moet eerst voldoende ontwikkeld zijn. Zolang de bevolking nog niet het ontwikkelingspeil heeft bereikt, waar op zij zelf over dit punt zal kunnen besissen, zo heeft dr Drees onlangs te Washington verklaard, blijft N.- Guinea onder Nederlands bewind. In tussen vormt het Vraagstuk Nleuw- Guinea ongetwijfeld de voornaamste moeilijkheid in de verhouding Indo nesië en Nederland. Over het experiment met de onaf hankelijkheid van Indonesië zei dr Drees, dat het in sommige opzichten bemoedigend is geweest, in andere opzichten weer ontmoedigend. De In donesiërs hebben hun best gedaan en veel volvoerd, maar met betrekking tot bet nakomen van hun staatkundi ge overeenkomst met Nederland heb ben wij natuurlijk wel enigszins reden tot klagen. VERKLARING VAN Mr BUISKOOL. De Ronde Tafel Conferentie met de West zal waarschijnlijk de eerste week in April beginnen. „Gezien het feit", zo zei mr dr J, A, E. Buiskool, voorzitter van de Surinaamse regeringsraad, die deze mededeling deed, „dat bfj de aanvang van het voor-overleg të Den Haag over de Ronde Tafel Conferentie tassen Nederland, de Ned. Antillen en Suriname, de stand punten der aan dat overleg deelnemende partijen nogal ver uiteen schenen te liggen, kan ik niet anders zeggen, dan dat de moeilijkheden op aan vaardbare wijze zijn opgelost. Er is bij de besprekingen naar gestreefd de zelfstandigheid der drie rijksdelen in de op de R.T.C. vast te stellen definitieve rechtsorde zo sterk mogelijk te verzekeren, zonder dat hierdoor de eenheid van het Koninkrijk zal worden aangetast." BOODSCHAP VAN ELIZABETH II. CHURCHILL: TUSSEN EEN WERELDRAMP EN EEN GOUDEN TIJDPERK. De belangrijkste punten van het voor-overleg waren wel de toekom stige staatkundige opzet van het Koninkrijk; verder de vraag, welke aangelegenheden als gemeenschappe lijke zaken dienen te worden be schouwd voor de samenstellende de len van het Koninkrijk en de wijze waarop deze aangelegenheden dienen te worden behartigd. In de loop van deze week zal in de laatste bijeen komsten van de gemachtigden der drie regeringen het „werkstuk" voor de R.T.C. worden vastgesteld ln de definitieve vorm, waarin het aan de oonferentle zal worden voorgelegd. Deze tekst zal dan eerst aan de re geringen der drie rijksdelen worden overhandigd, die het stuk daarna ter beschikking van de delegaties naar de R.T.C. kunnen stellen. Generaal Eisenhower heeft de on officiële voorverkiezingen te West- Hartford met ruime meerderheid van zijn partijgenoot Robert Taft ge wonnen. DE RUST KEERT TERUG BIJ HET SUEZKANAAL. De inleidende besprekingen tussen Engeland en Egypte kunnen de vol gende week beginnen. Gehoopt wordt dan 'n basis te vinden voor volledige besprekingen om de geschillen op te lossen. Men is van mening, dat het BritsEgyptische geschil wellicht kan worden opgelost door het sluiten van een regionaal Verdedigingsverdrag tussen de Arabische landen, hetwelk dan zou kunnen worden verhonden aan andere verdedigingsverdagen, zoals het voorgestelde Middeliandse-Zeeverdrag en het Atlantisch Pact. Generaal Erskine heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de gouver neur van de Kanaalzone, Abdel Hady Gharaly. Men heeft gesproken over de wijze waarop de toestand in de Kanaalzone weer kan worden hersteld. De laatste tien dagen hebben zich geen incidenten meer voorgedaan. Generaal Erskine heeft alle mili taire wegversperringen en controle posten op de hoofdweg tussen Port Said, ïsmailia en Suez laten weg nemen. Verder zijn veertig man van de Egyptisch politie te ïsmailia weer be wapend. Het aantal olietankschepen, dat dagelijks Suez mag verlaten, is verhoogd tot tweehonderd. De Britten handhaven echter hun strenge controle langs alle wegen, die van de Kanaalzone naar de Nyidelta leiden. De verzachting van de beperkende maatregelen in de Kanaalzone zouden zijn genomen om de nieuwe Egypti sche regering te helpen bij haar taak om de economie van het land te her stellen en te verbeteren. Bovendien zouden de Egyptische en Britse auto riteiten gezamenlijk een politiek van verzoening nastreven om de spanning in de Kanaalzone te verminderen, zulks met het oog op het houden van onderhandelingen om het gehele Brits-Egyptische vraagstuk op te lossen. Intussen blijven de Britse troepen in ïsmailia op hun post. De avond klok, die voor een gedeelte van de stad geldt, blijft van kracht en de Europese wijk blijft verboden gebied. Uitgave Dr Kuyperstichting, Den Haag. Uitgave Landsdrukkerij, Den Haag. Volgens nog niet bevestigde be richten zijn by de verkiezingswan- ordeiykheden in de Perzische provin cie Zaboi vijftig doden gevallen, ter- wyi honderden personen zouden zyn gewond. Frankrijk, Italië, België, Nederland en West-Duitsland krijgen het leeu wendeel van de militaire orders, die de V.S. in het buitenland zullen plaatsen. Er gaan weer eens ge ruchten over de devaluatie van de Franse franc. Het dagblad „Het Vrije Volk" is wegéns smaadschrift veroordeeld tot een geldboete van f 300.Gisteren is het Engels schip, „Baltonia" ter hoogte van Cal- lantsoog in moeilijkheden geraakt. De sleepboten „Holland II" en „Oceaan" zijn van Terschelling uit ter assisten tie vertrokken. Het is de bedoeling het schip naar de rede van Texel te slepen. De Haagse gemeenteraad heeft besloten aan de Stichting „Hol land-Festival" een subsidie te ver lenen van 70.000 gulden. Zeerovers hebben ter hoogte van de Chinese kust het Britse stoomschip „Wing Sang" (3560 ton) aangehouden. Een Amerikaanse diplomaat, Edward Stansbury, en de kapitein van het schip werden gevangen genomen, maar honden tegen betaling van 10.000 dollar naar het schip terugkeren, dat daarop de reis naar Keeioeng (For mosa) voortzette. Minister Stikker met Koningin en Prins naar Engeland. Naar wij vernemen zal minister Stikker zich tn het gevolg van H. M. Koningin Juliana en Prins fiêrrihard naar Engeland begeven om de begra fenis van Koning George VI bij te wonen. Koningin Elizabeth de tweede heeft een boodschap tot het Lagerhuis ge richt. Deze werd door premier Chur chill aan voorzitter Morrison over handigd, die haar voorlas. De Koningin zegt in haar boodschap o.m.: „Ik weet, dat het Lagerhuis met my de ontydige dood van myn dier bare vader betreurt. Ondanks zqn slechter wordende gezondheidstoe stand heeft myn vader zich tot het einde toe gegeven aan de vervulling van de taak, waarin hij een ideaal zag en die Inhield het dienen van zyn volk en het in stand houden van de op de grondwet berustende regering. Hy heeft my een voorbeeld van be langeloze toewydlng gegeven. Ik ben besloten dit, met Gods hulp, zo getrouw mogeHjk na te volgen. Later richtte het Lagerhuis een adres aan de Koningin, waarin het uiting gaf aan zijn diepgevoelde medeleven en waarin het haar zijn getrouwe toewijding betuigde. Alle parlementsleden waren in het zwart gekleed bij het voorlezen van de boodschap. De voorzitter had de ceremoniële rouwdracht aan. CHURCHILL. Churchill zei, dat aan het einde van het Victoriaanse tijdperk in 1901 Groot-Brittannië de verschrikkelijke twintigste eeuw inging. Het had ech ter de stuiptrekkingen van dit tijd perk doorstaan. „Wij staan nog rechtop, als eiland volk en als middelpunt van een Ge menebest en een imperium, dat zich over de gehele wereld uitstrekt, ter wijl in andere landen zoveel gevallen en vervangen is door andere kracht ten en stelsels." De grootste schokken zijn voor ons eiland gekomen tijdens de regering van de overleden Koning. Hij had echter nooit zijn vertrouwen in Groot- Brittannië, het Gemenebest en het Imperium verloren. „Wij brengen hulde, omdat wij al len met hem de steenachtige weg omhoog gingen en hij met ons." „Een lieftallig en jeugdig persoon Prinses, echtgenote en moeder is erfgenaam van al onze tradities en al onze glorie, doch ook van de ge varen, die in vredestqd nooit groter zijn geweest dan nu. De nieuwe Ko ningin is ook erfgename van al onze inneriyke kracht en onze loyaliteit, zy bestygdt de troon in een tijdperk, waarin het mensdom staat tussen een wereldramp en een gouden tijdperk." Churchill zeide te hopen, dat een gouden tüdperk zou aanbreken. ATTLEE. Clement Attlee sprak voor de op positie: een groot Koning en een zeer goed man was heengegaan. In zijn persoon was hij een levende schakel van zijn gebied. Attlee zeide te ho pen, dat de regering van Elizabeth de tweede „even glorieus zal zijn als die van haar grote voorgangster Ko- nlgin Elizabeth de eerste". Uit Oostenrijks Tirol wordt gemeld, dat lawines aldaar vele spoorwegen hebben geblokkeerd en twee huizen verwoest. De express-trein uit Parijs kwam met enige uren vertraging te Wenen aan. in Salzkammergut is het verkeer op verscheidene wegen door lawines gestremd. Vele gemzen en .herten zijn door de zware sneeuwval naar de bewoonde wereld gedreven. In vele delen van de Belgische Ar dennen zijn de wegen door sneeuw geblokkeerd. In het midden en Noor den van het land zijn tengevolge van zware regen- en sneeuwval rivieren buiten haar oevers getreden. Een aan tal wegen is overstroomd. Boven Jutland (Denemarken) heeft zware sneeuwstorm gewoed, waar door dorpen werden afgesneden, we gen geblokkeerd en bootdiensten moesten worden gestaakt. Vele scho len zijn gesloten. Honderden auto's raakten ingesneeuwd. In Kopenhagen was het verkeer Maandagmorgen ont wricht. In het Mittelberg-district nabij Bregenz in West Oostenrijk zijn Zon dagavond 49 personen onder een la wine bedolven. Negentien personen zijn om het leven gekomen en tien gewond, de overige twintig zijn onge deerd. Zü bevonden zich allen in een berghut. Het betreft 46 Duitsers, die wintersport beoefenden en de eigenaar van de hut en zijn vrouw en kind. CONTACTAVOND „HOLLAN- DIA-MELKFABRIEKEN". De N.V. Hollandia-Melkfabrieken heeft gisteravond in de „Prins van Orahje" te Goes haar jaarlijkse con tactavond gehouden met de melk- leveranciers. De grote zaal en de daarachter liggende zaal waren stamp vol, toen de directeur van de fabriek te Oud-Gastel, de heer G. Rockx, de bijeenkomst opende. Met interesse werd vervolgens ge keken naar de B.P.M.-film „Paarde- krachten voor de boer", die een grgot deel van de avond in beslag nam. Na de film volgde een pauze en sprak de heer Rockx over diverse zuivel- aangelegenheden, waarbij uiteraard ook verscheidene vragen werden ge steld. De avond werd besloten met een tweetal aardige filmpjes. Volgens uit Linz ontvangen berich ten is in het dal van de Traun in Opper-Oostenrijk een goederentrein tengevolge van een lawine ontspoord. De Russische zone van Opper-Oosten rijk is geheel van Tsjecho-Slowakije afgesneden. Aan de Tsjechoslowaakse kant van de grenszijde zijn duizen den manschappen van de politie en het leger bezig de wegen vrij 4e maken. Op verscheidene plaatsen in Noor wegen heeft de hevige sneeuwval van de afgelopen dagen het verkeer ont wricht. Op een van de Lofoten kostte een lawine het leven aan een der- tien-jarige jongen. Radio Stockholm heeft gemeld, dat boven het Zuidelijke deel van Zwe den zware sneeuwstormen woeden. Na de „Radmar" de „Marjory"? Zal het lot van het onder de Pana mese vlag varende Amerikaanse schip „Marjory" gelijk worden aan dat van de „Radmar", die nu al enkele weken op de Maasvlakte ligt, diep in het zand gezogen en nog slechts met een geringe kaïis op berging? De posities van beide schepen worden reeds met elkaar vergeleken en het enige, dat in het voordeel van de „Marjory" pleit is, dat de stranding nog „vers" is en het schip zich dus nog niet al te zeer heeft „gezet". De plaats waar de „Marjory" thans onbeweeglijk zit, is al even ondiep als die waar de „Bad- mar" ligt. Er staat zelfs zo weinig water, dat zo&Is we van L. Smit Co's internationale sleepdienst verne men het ook voor de zeesleep- boten ondoenlijk is op het ogenblik iets te beginnen. Inmiddels zijn de 30 leden van de bemanning door de „Jan Leb" van boord gehaald. DE HEER S. VAN HOEVE OVERLEDEN. Te Vlissingen, waar hij een verga dering had bijgewoond, is in zijn auto, op weg naar huis, plotseling overleden de heer S. van Hoeve, oud burgemeester van Zaamslag. De heer van Hoeve bestuurde zelf de auto. Naast hém bevond zich de gemeente secretaris van Axel, de heer J. Haris. De heer van Hoeve, die te Axel werd geboren, bereikte de leeftijd van 67 jaar. In 1918 werd hij tot burge meester benoemd. In Augustus 1943 ontsloeg de bezetter hem. In Sept. 1944 keerde hij terug. Met ingang van 1 Juni 1949 verkreeg hij eervol ont slag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Schotten voelen zich gegriefd. Het bestuur van de „Scottish Co venant Associat Ion", een organisatie, die zelfbestuur voor Schotland wenst, heeft een plechtig protest aangete kend tegen de uitroepen van Prinses Elizabeth tot „Elizabeth de tweede". In de desbetreffende verklaring wordt gezegd, dat Elizabeth de eerste geen Koningin van Schotland was en dat dus de huidige Koningin Elizabeth ook niet de tweede is voor Schotland. De adviseurs van de Koningin worden er van beschuldigd geen acht te heb ben geslagen „op de gevoelens van het aan Hare Majesteit loyale Schotse volk". Waarom gaat Koning Boudewijn niet naar Londen? Het Belgische blad „Le Peuple" maakt gewag van uitlatingen van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, voor een aantal journalisten te Londen, volgens welke Koning Boudewijn daarom niet naar Londen gaat, omdat de Koning van Engeland ook niet aanwezig was by de begrafenis van Koning Albert van België. Het blad meent, dat £eze gang van zaken de meerderheid van het Belgische volk heeft verwonderd en pijnlijk getroffen. „Het is moeilijk te begrijpen", zo schrijft „Le Peuple", „dat persoonlijke en familie-aangele genheden Koning Boudewijn hebben kunnen verhinderen een laatste hulde te brengen aan de vorst van eert land, die in 1940 de weerstand in Europa verpersoonlijkte en wiens moed onze bevrijding heeft mogelijk gemaakt". De eerste minister Jean van Houtte, zou gedreigd hebben af te treden. (Zie ook pagina 3.) Voorzitter nam afscheid. Jaarvergadering te Goes van de Ned. Chr. Grafische Bond. Gisteravond kwam de Aid. Goes van de Ned. Chr. Graf. Bond in jaar vergadering byeen. De heer J. MarJjS uit Vlissingen, welke het hoofdbestuur van de N.C.G.B. vertegenwoordigde, werd welkom geheten, alsmede dq heer A. de Lange, voorzitter van de Chr. Besturenbond Goes e.o. Deze vergadering droeg een feeste- lpk karakter, daar alle leden ver gezeld waren van hun echtgenote of verloofde. Muziek en zang wisselde» elkaar af, terwijl door een der leden een film werd vertoond. Verschillen» de goocheltoeren werden ten beste gegeven door de heer J. J. Doelemari uit Middelburg. Na de pauze deelde de voorzitter, de heer C. K. Maartense, de aanwezi gen mede, dat deze vergadering de laatste zou zijn, die hy als voorzitter leidde. Circa 30 jaar had spreker de leiding van de Afd. Goes. Hy memoreerde verschillende feiten uit de achter liggende jaren, waarna hy tenslotte de leden en in het bpzonder de be stuursleden van zyn afdeling dank bracht voor het vertrouwen al die jaren in hem gesteld en voor de vriendschap en steun van velen door hem ondervonden. De heer D. Gorsse sprak namens de Afd. Goes een woord van dank eö bood de scheidende voorzitter het ere voorzitterschap der afdeling aan. Spr. overhandigde hem daarop een keurig uitgevoerde oorkonde. De heer J. Marijs uit Vlissingen, lid van 't Hoofdbestuur der N.C.G.B., sprak namens het Hoofdbestuur, doch ook als vriend en overhandigde de heer Maartense een fruitmand ert mevr. Maartense prachtige bloemen. Namens de Chr. Besturenbond sprak de heer A. de Lange. De heer M. v, d. Slikke verzocht de aanwezigen dO heer Maartense staande toe te zingen Ps. 121 (gew.) vers 4. Tot slot dankte de voorzitter, de heer C. K. Maartense, allen voor de hem gebrachte hulde. Uienprijs sterk gedaald. De uienprijs die lange tüd rond 30 cent per kg. schommelde en zelfs nog even de prijs van 35 cent per kg. be reikte is deze week plotseling ge daald tot 24 ct. per kg. De oorzaak van deze prijsdaling schijnt gezocht te moeten worden in de ruime aanvoer van uien uit Oost- Duitsland op de Londense markt, ter- wyi wegens deviezenmoeihjkhedert ook Frankrijk werd uitgeschakeld als afnemer. Een gehouden taxatie van de Ne derlandse voorraad wees er op, dat tegen het einde van het seizoen toch nog een tekort zou bestaan, vandaar dat men zich in telerskringen niet zo erg ongerust maakt over deze pïpsval, tenzp dat natuurlijk de aanvoer van de Oost-Duitse uien in Engeland zou blijven aanhouden, wat men evenwel niet verwacht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Veranderlijke bewolking met hier en daar een sneeuw- of hagelbui. Matige en af en toe krachtige wind uit Noordebjke richtingen. Tempera tuur oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1