DING 0 Drie millioen ontheemden in Duitsland dreigen een „grote trek" te beginnen. VAART DER STILTE NIEUW-GUINEA MOET WEER IN DE IJSKAST. Vliegend fort stortte neer» Morgen viert Prof» Anema zijn tachtigste verjaardag» BAA YENS UW OPTICIEN (T Naar Engeland en Frankrijk is er weinig export» Minister Lukaschek in moeilijkheden Massale aanval van ongelukkigen op het geweten van de mensen» Souvereiniteit van Nederland erkend» Nederlandse verliezen in Korea, SCHEEPSTIJDINGEN Officiële Publicatiën Het geheim van de Valckenhorst. Gemeenteraden» ONS FEUILLETON. Pagina 4 Zaterdag 9 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 lige hunting is een |e wandelschoen. In het boven- f>ij de steek op de rechts is zo een- npel als het maar Jr is origineel bei- en een verdere Ijkt ons overbodig. 9.30 en 10.45 ds .0 ds Sneller; En- kerk; WH: 10.45 ledam; G: 9.30 en 19.30 en 5 ds de 45 ds Hoekstra. ds de Boer; G: 2 lercksen (In Ned. H: 9.30 en 2 ds en 6 leesd. We- |30 ds v. Ieperen; plstra; GG: 10, 2 dhr Sevensma; 10 dhr Sevensma. len 2.30 ds Oost- |igdd.)G: 10 ds 9.30, 2 en 6 H: 10 en 3 ds I; 10 dhr Kraak, en 2.30 ds Fok- H: 10 ds Pon- G: 10 en 2.30 In 6 leesd.; GV: ïordijk. Zierikzeel loon; G: 10 en 5 |ank; C: 10 en 6 en 6 leesd.; OG: (lande: GV: 10.30 1. 't Zand: H: 10 Inslag: G: 2 x ds Geref. Kerk; Ie; GV s= Geref. flir. Geref. Kerk; Imeente; VEG DG - Doops- IB Ned. Prot. 1 Gemeente; WH EL Evang. Ig, advert.) „Roma", dat arriveren werd Ie Franse haven- |ale boottrein zal te Roosendaal D.P. om 20.53, Haarlem 21.49 en '.Jrijssel zullen de varkensmestwed- ■aan naar schat- ndsjongeren, zul- vedstrijd is meer voor de verbe- apel. sjes- en de geheel d 6 jaar st- p. m. wol ge- I 12.50 |s in beige 12.- en <|.85, met I 22.75, tn bruin ilburg nieuws. Drie millioen der vluchtelingen, -waarmede West-Duitsland in 1945 en - daarna is overstroomd, leven nog steeds in zo armelijke omstandig heden, dat zij een haard van sociale onrust vormen in enkele gedeel ten der bondsrepubliek. Sleeswijk-Holstein in het Noorden en Beieren in het Zuiden' zijn nog altijd de vluchtelingengebieden bij uitstek. Daarheen heeft zich aan het einde van de oorlog de grote stroom der negen millioen ontheemden begeven en de meesten hunner zijn er ge bleven ondanks de vele pogingen, die in. de laatste twee jaren zijn ondernomen om hen over te plaatsen naar streken, waar meer werk gelegenheid beschikbaar is. Van twee-derden der vluchtelingen kan men zeggen, dat zij met min of meer fortuin een nieuw bestaan heb ben veroverd, zij het grotendeels op een sociaal veel lager niveau dan het oude. zij hun drukmiddel op de regering nog wat meer kracht bij zullen zetten. De scherpe aanvallen, die minister Lukaschek in de laatste maanden van de nu ook politiek georganiseerde vluchte lingen heeft ondervonden, hebben een goed deel bedorven van de voldoening, De laatste drie millioen brengen de West-Duitse minister voor de verdreve nen, Lukaschek echter toenemende zor gen. Zij hebben in de laatste maanden zelfs een revolutionnair geluid laten ho ren en jegens het naar hun mening te trage ambtelijke apparaat van Bonn de dreiging geuit zichzelf recht te zullen gaan verschaffen. Hoe denkt men zich die zelfhulp? Een naar maanden geleden is ergens in een voor vijftig procent door werkloze vluch telingen bewoond dorp in Sleeswijk Holstein de gedachte geopperd de men selijke ellende in groepen van twee tot driehonderd personen te bundelen en op nieuw te gaan trekken op zoek naar een land met betere levenskansen dan een houten barak of een zolderkamer. Het is tekenend voor de gemoedsgesteldheid van vele der vluchtelingen, dat deze gedachte in korte tijd opgang heeft gemaakt. In de dorpen van Sleeswijk en in het Beierse woud kan men thans aan de café's aankondigingen vinden, dat de „Trekvereniging" op een bepaald uur sitting zal nouden. Dan komen er hon derden ongelukkigen, die zich aan willen melden voor een wilde trek In het voor laar. Het aantal gegadigden is in korte tijd tot in de tienduizenden gestegen. De trekkers willen er tezijnertQd met boe renwagens en met vrouwen en kinderen op uit gaan en allereerst een aanval doen op de landen, die tot dusverre niet veel lust hebben getoond om vluchtelingen op te nemen. Dit zijn vooral de gebieden der voormalige Franse zóne. De gedachte stamt van een zekere Noback in Suederbrarup, niet ver van de Deense grens. Hij heeft ook de cen trale organisatie in handen gehouden, een vijftigjarige Berlijner, die weet wat or ganiseren is. Hij gaat er prat op, dat zijn Berlijnse fabriek m Mei 1945 nog dage lijks vijftig tanks afleverde. Men verheelt zich niet de moeilijkhe den, die zich bij een trek van duizenden havelozen zouden voordoen. Maar men rekent er op, dat de massale aanval op het geweten der medeburgers succes zal hebben. Vooreerst gebruiken de trekkers hun plannen als een drukmiddel jegens de regering te Bonn. Minister Lukaschek verkeert daar sedert geruime tijd. in een moeilijke positie omdat hij naar de me ning der vluchtelingenleiders zich niet krachtig genoeg heeft doen gelden jegens de „onwillige landen". Het grote pro gramma der van staatswege georganiseer de landverhuizing is sedert November 1949 in gang, maar het is grotendeels in het water gevallen door de tegenstand van de landen, die bestemd zijn om nieuwe bevolking op te nemen. Er zou den volgens het plan 300.000 man ver huisd moeten zijn. In werkelijkheid is men slechts tot de helft gekomen en se dert geruime tijd maakt het plan hele maal geen voortgang meer. MINISTER MOET OVERLEGGEN. De vluchtelingenminister heeft zich nu genoodzaakt gezien het overleg met de voorstanders van zelfhulp op te nemen. Hij heeft nieuwe beloften moeten doen maar nog niet zoveel vertrouwen gewekt dat de trekkers van him plannen hebben afgezien. Het ziet er eerder naar uit, dat die hij kon koesteren omtrent het wel slagen van zijn pogingen om de inter nationale aandacht voor het Duitse vluch telingenprobleem te vragen. Deze pogin gen zijn enkele weken geleden bekroond door het bezoek, dat de minister zelf een vluchteling uit Silezië, aan de Ver enigde Naties heeft gebracht. Lukaschek was over zijn Parijse besprekingen zeer voldaan en was ervan overtuigd, dat Duitsland een grote morele overwinning heeft behaald door de erkenning van deze bijzcndere Duitse zorg als een internati onale aangelegenheid. Het heeft drie ja ren geduurd voor die erkenning kon worden verkregen nadat de wereldcon ferentie van Kerken in Amsterdam in 1948 voor het eerst het probleem op in ternationaal niveau had aangesneden. Maar de vluchtelingen zelf wach ten meer op een daadwerkelijke verbetering van hun armzalige levensomstandigheden dan op een internationale erkenning. Australische Minister verklaart: De verliezen van de Nederlandse mili taire eenheden, die op Korea strjjden met de strijdkrachten der Verenigde Naties, bedragen tot dusver 71 gesneu velden, 269 gewonden en 3 vermisten, aldus bljjkt uit de cijfers, die de secre taris-generaal der V.N., Trygve Lie te Parijs heeft bekend gemaakt. Tot en met 31 December 1951 hebben de strijdkrachten der V.N. tn totaal 806.070 man verloren aan gewonden, vermisten en gesneuvelden. De commu nistische verliezen op Korea werden on langs te Washington op 1.601.350 man geschat. GROTE VAART. MELISKERK: 7 van Bremen naar Hamburg; SIBAJTAK: 7 van Wellington naar Soerabéja; WESTERDAM: 7 840 mijl W. ten Zuiden van Scijllis naar Rotterdam; WILLEM RUYS: 7 170 mijl O. Dpndrahead naar Djakarta; ZUIDER KRUIS: 8 te Rotterdam: KOT A INTEN: 4 te Makassar; JOHAN V. ÓLDENBARNEVELDT f van Aden naar Sydney; RIJNKERK: pass. 7 Gibraltar naar Rotterdam HAVEN VAN VL1SSINGEN. Te Vlissingen aangekomen 7 Febr.HEANI- LOENE van Antwerpen; HANON van zee; TWIN van Antwerpen; 8 Febr.: ZWERVER van Antwerpen; VIRGO van Antwerpen; JOJO van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 7 Febr.: ANTJO naar Rostoc; KONINGIN JULIANA, tiaar Glas- fow; ISINA naar Bordeaux; HANON naar zee; Febr.: VALHALL naar zee. Gepasseerd naar Antwerpen 7 Febr.TIMOR van zee; ERNA van Esbjerg naar Zeebrugge*. JULIA van Polen naar Antwerpen; ELLES- IERA van zee; KATHLEEN van Londen; ALISERS van zee naar Gent. Gepasseerd van Atnwerpen 7 Febr.: MICHEL SWENDEN naar zee; OOTMARSUM naar Rot terdam; 8 Febr.: BREMEN naar Rotterdam; ARKELDIJK naar Rotterdam; STENTOR naar Amsterdam. Bekendmaking. B. en W. van Middelburg brengen ter open bare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 28 Januari j.l. besloten heeft %an de vereniging „Christelijke School aan het Zand", medewerking te verlenen, als bedoeld in artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, voor de aanschaffing van 18 schoolbanken en van nieuw materiaal, in verband met de in voering van het vak handenarbeid. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 8.07 u., onder 17.44 U. Maan op 17.25 u„ onder 8.22 u. Volle Maan 1.28 u. Hoogwater Maandag 11 Febr.: Vlissingen: 2.27 u. 1.84 m., 14.50 u. 1.94 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.03 m., 15.15 u. 2.13 m. Wemeldinge: 4.14 u. 1.54 m., 16.32 u. 1.68 m. Zierikzee: 3.59 u. 1.28 m., 16.22 1.41 m. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, heeft verklaard, dat Australië de Neder landse souvereiniteit over Neder lands Nieuw-Guinea erkent. Hij is het met de Nederlanders eens, dat hun souvereiniteit over het gebied moet worden voortgezet. „Naar onze me ning heeft Indonesië er geen werke lijke aanspraken op. De bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea is eth- nologisch van andere oorsprong", zo zei de Australische minister. „Het is een feit, dat het vraagstuk Nieuw-Guinea uit de ijskast is ge haald en in Indonesië een aanmerke lijke hitte heeft ontwikkeld. De In donesiërs hebben er bij de Neder landers sterk op aangedrongen, er mede in te stemmen, dat dit onder werp bij de onderhandelingen in Den Haag samen met het vraagstuk van de Nederlands-Indonesische Unie zou worden besproken, waarop de Neder landse regering toestemde dit punt op de agenda te plaatsen, ofschoon men er op wees, dat men geen aan wijzing in de richting van een oplos sing zag, indien in de houding van Indonesië geen wijziging kwam. In naam van de regering van het Australische Gemenebest heb ik aan de Indonesische regering en andere regeringen, die belang bij deze kwes tie hebben o.a. die van Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Ver enigde Staten kenbaar gemaakt, dat wij beslist geloven, dat het voor alle partijen het beste is, dit bijzondere geschil, althans voor het ogenblik, weer in de ijskast te plaatsen, zolang andere meer dringende vraagstukken in dit deel van de wereld worden bestudeerd en opgelost. Tijdens een sneeuwstorm is een Ame rikaans vliegend Reuzenfort, dat op weg was van Tokio naar Korea, in de om geving van een Japans dorp neergestort. De bemanning van elf koppen kwam om het leven, want het vliegtuig voerde een volledige bommenlast. De bommen ont ploften toen het toestel in de rijstvelden neersloeg. Brandweer en reddingsploegen konden daarom onmogelijk het wrak dichter dan 800 meter benaderen. Als ge volg van dit ongeluk werd ook een bur ger gedood, worden er drie vermist en zijn er tien ernstig gewond. Zestien hui zen werden in de as gelegd. Op zoek naar de originele manuscripten van Shakespeare. De New Yorkse toneelrecensent en toneelschrijver Colvin Hoffman zal naar Groot Brittannië gaan om daar naar originele handschriften van Shakespeare te zoeken. Hoffman was, na een onderzoek van 13 jaar in Ame rikaanse boekerijen, tot de conclusie was gekomen, dut bedoelde manus cripten te vinden zouden zijn in een meer dan vier eeuwen oud huis in Londen. Hoffman vertelde toestem ming van de tegenwoordige eigenaar te hebben gekregen tot dit onderzoek. Hoffman meende dat de manuscripten in het huis verborgen waren door iemand, die de hand gehad had in de publicatie van het eerste folio in 1623. Ik zou in het openbaar tot onze Indonesische vrienden willen zeggen, dat wij gaarne een nauwe, harmoni euze en constructieve samenwerking met hen willen onderhouden. Wij kunnen moeilijk de thans her haalde aanspraak van Indonesië op de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea begrijpen, vooral, daar het duidelijk is, dat de Indonesische regering een grote reeks ernstige vraagstukken op het gebied van de economie en de veiligheid in zijn hui dig grondgebied heeft op te lossen Het voornaamste vraagstuk, dat Australië en Indonesië bijna gemeen schappelijk delen, is het risico van een poging van het communisme in Azië om in zuidelijke richting op te rukken. Om hieraan doelmatig het hoofd te bieden moeten de regerin gen van Australië en Indonesië vol komen eensgezind zijn en moeten er geen wrijvingspunten bestaan, zoals de kwestie Nieuw-Guinea zeer wel zou kunnen worden. Een goede jeugdfilm. (Van onze correspondent). In Den Haag heeft de première ge draaid van de Nederlandse jeugdfilm „Het geheim van de Valckenhorst", een film die vervaardigd is op initiatief van de Farcifal-groep. Deze organisatie, kennelijk stammend uit r.k. kring', heeft ingezien dat er grote behoefte is aan films voor jeugdigen. En dan vooral avoniuren-films, waarin jon gens en meisjes spelen. Bovendien moeten die films taferelen brengen uit het eigen land. Vermeden dient te worden dat dergelijke films zoe te verhalen in beeld brengen. Met „Het geheim van de Valckenhorst" heeft de Parcifal-groep een goede greep gedaan. De film behandelt een aardig gegeven, n.l. de avonturen van een pad- vindersgroep die in e en„spooKkasteel" gaat overnachten en daar tussen een smokkeiaarsgroep terecht komt. Ai is het amateurisme in deze film wel aanwijsbaar, niettemin zullen jongens en meisjes de spannende avonturen met open mond en bonzende harten volgen. Verleden jaar behaalde de Parcifal- groep met de jeugdfilm „De ciub van de Zwarte Panter" groot succes. Het ziet er naar uit dat deze tweede film dezelfde resultaten zal halen. Wij menen dat de Nederlandse jeugd met deze films zeer gebaat is. In tegen stelling met wat de buitenlandse produc tie op dit gebied soms brengt, zijn deze films vrij van verxeerde tendenzen. Men kan ze iedereen laten zien. Wellicht kan de Christelijke Filmactie, die zich meer en meer gaat ontplooien, voor haar jeugdvoorstellingen gebruik maken van dit soort films. De Parcifal- groep draait ze overal in het land in verenigingsgebouwen. Men kan bewondering hebben voor dit initiatief. Het opnemen van een film is een dure bezigheid, maar wanneer de resultaten zijn zoals bij „Het geheim van de Valckenhorst", dan zullen de kosten er wel uitkomen. Deze film zal het doen bij de jeugd. BAARLAND. Begroting onder de loupe. De raad der gemeente Baarland ver gaderde Woensdagmiddag onder voor zitterschap van loco-burgemeester C. J. de Mol. De voorzitter memoreerde in het kort de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De heer De Vriend antwoordde als oudste raadslid hierop. De heer De Vriend deelde mede, dat eind Maart, begin April een nieuwe bur gemeester benoemd wordt. De begroting voor het dienstjaar 1952 was het voornaamste agendapunt. De heer De Vriend had de begroting bestu deerd en alles in het werk gesteld pos ten te vinden waarop bezuinigd kan worden, doch het is hem niet gelukt hiertoe posten aan te wijzen om het te kort te doen verkleinen. Het was de heer Van Damme opge vallen, dat een post voorkomt ad f 350 voor vervanging van schoolboekjes, die nog gesteld waren in de oude spelling. De voorzitter antwoordde, dat hierom trent overleg gepleegd ls met de Inspec teur van het Lager Onderwijs. Ook de heer Elenbaas zei geen pos ten te kunnen aanwijzen waarop bezui nigd kan worden. Ten aanzien van het tekort ad f 2856.98 op de gewone dienst vroeg hij aan B. en W. wat hiermede moet worden aangevangen. De voorzit ter zei, dat dit juist voor B. en W. het duistere punt ls. Hierna werd de begro ting z.h.s. aangenomen. Deze begroting heeft op de gewone dienst een totaalcijfer van f 98.186,29 ln Inkomsten en uitgaven, waarbij is opgenomen het tekort ad f 2856,98 on der de Inkomsten. De kapitaaldlenst vermeldt onder de luk. f 262.886,67 en onder de uitgaven f 383.683,48. Als enige post op de kapitaaldienst staat een bedrag van f.15.000 voor de verbetering yan de Stelsedijk (gedeelte weg Kwadendamme-Ovezande. Voor de bewoners der Burg. Vogelaarsstr. is ge rekend op de plaatsing van een straat lantaarn, terwijl voor het bevolkingson derzoek op de t.b.c. een bedrag van f250 geraamd wordt. Ten behoeve van de verbetering van de Stelsedijk werd besloten tot aankoop van grond en bomen van P. de 'Winter en M. Acda. 's-HEER ABTSKERKE. De heer P. Deurloo beëdigd. De raad van deze gemeente kwam ln openbare vergadering onder voorzitter schap van burgemeester Jansen bijeen. P. Deurloo werd tot secretaris van het burgerlijk armbestuur beëdigd. Tot le den van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de he ren P. Deurlo, M. Remijnse, W. de Jon ge, W. Minnaard en H. van Liere. Besloten werd de wedde van de op zichter van bouw- en woningtoezicht te verhogen van f125 tot f200 per jaar. Verder werd besloten toe te treden als lid van het Instituut voor bestuurswe tenschappen. Nadat nog een begrotingswijziging voor 1951 en een voor 1952 werden vast gesteld, gaf de voorzitter tenslotte een uiteenzetting betreffende de bescher ming van de bevolking ingeval van oor logsomstandigheden. HOEDEKENSKERKE. Protestants Christelijke school krijgt twee lokalen. De raad dezer gemeente kwam ln openbare vergadering bijeen, onder het voorzitterschap van de wnd. burgemees ter, de heer M. Steijn. Een verzoek om subsidieverlening van het bestuur der R.K. uitleenbibliotheek te Kwadendamme, werd aangehouden tot de volgende vergadering. De huren der woningen, Molenstraat A 134 en A 135 werden verhoogd van f 4 óp f 5 per week. De zesde wijziging van de begroting voor de dienst 1951 werd vastgesteld. Op een verzoek van het bestuur oer R. K. bijzondere lagere scholen om ver goeding voor een vakleerkracht voor handwerkonderwijs, werd na uitvoerige discussie besloten vergoeding toe te ken nen voor 3 klokuren per week, volgens het vastgestelde tarief. Tegen stemden wethouder Lous en de raadsleden Boo gaard en Boone. Op een verzoekschrift. Ingediend door het bestuur der Stichting „Protestantse Christelijke School", welke sinds kort ls opgericht, werd besloten een tweetal lokalen der o.l. school beschikbaar te stellen. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Boone er de aandacht op, dat de nale ving van de wtnkelslultlngsverordenlng te wensen overlaat. De voorzitter kon nog mededeling doen, dat een nieuwe Algemene Politie verordening gereed ls gekomen en ln de eerstvolgende raadsvergadering in be handeling zal worden genomen. Nestor van ons Parlement. (Van onze parlementaire redacteur). Zondag a.s. wordt Prof. Mr Anne Anema tachtig jaar. Hij is de nestor van ons Parlement. Sinds 1921 vertegenwoordigt deze uitnemende geleer de de A.R. fractie in de Eerste Kamer. En hij doet dat op onnavolgbare wijze. Veel spreekt Prof. Anema niet. Als fractievoorzitter bepaalt hij zich tot de grote zaken. Maar beklimt hij eenmaal het spreekgestoelte in de Senaat dan is iedereen aandachtig, wetende, dat zij een redevoering aan zullen horen, die boeiend is door stijl en inhoud. Een Kamerlid van tach tig jaarl Wellicht zijn er mensen, als zij dit lezen, die denken, dat deze man zijn tijd niet kent. Niets is echter minder waar. Prof. Anema is een sieraad van ons Parlement; één van die mensen die alleen maar vrien den heeft. Een boekwerk zal verschijnen met zijn parlementaire wapenfeiten. Als men deze markante figuur, met zijn reusaohtlge snor en kaarsrechte rug ziet, dan zal men zich vergissen in zijn leeftijd. Krijgt men de gelegenheid hem te horen spreken, dan zal men ver baasd staan over zijn soepele geest, die altijd jong schijnt te blijven. Leng zijn zijn redevoeringen nooit. En aan repli ceren heeft deze wetenschapsman een hekel. Maar doet hij het, dan moet de betrokken bewindsman oppassen, dat hij op zijn voetstuk blijft ataan. Om niet ver ln het verleden terug te gaan: mi nister Wemmers heeft dit nog onder vonden. De grijze hoogleraar gaf een beschouwing ten beste over de Acte van Mannheim. De minister wist niet goed wat hij er op antwoorden moest en hij beperkte zich tot de opmerking, dat met de beschouwingen van Prof. Ane ma, waarvoor hjj de grootste bewonde ring had, niet het laatste woord gezegd behoeft te zyn, „maar dat daartegen over een behoorlijk gefundeerde gedach- tengang kan worden gesteld, die tot een ander, en uit een oogpunt van vervoer- belang, meer aanvaardbaar resultaat leidt". Een kind ln de politiek zal be grijpen, dat de bewindsman blijk gaf volkomen ln het nauw te zijn gedreven. Deze gebeurtenis deed zich voor na de jongste parlementaire redevoering van Prof. Anema, waaruit dus blijkt, dat hij nog lang niet voor een gat te vangen is. Zonder twijfel zouden we treffender staaltjes kunnen opnoemen. Want zijn redevoeringen zfln altijd hoogtepunten. Dat blijkt wel het beste uit het feit, dat de jubileumcommissie een boekwerk gaat uitgeven, waarin de voornaamste parlementaire wapenfeiten van Prof. Anema worden gememoreerd. Naast de redevoeringen van Groen, Thorbecke en Kuyper zullen we nu ook die van Ane ma krijgen. En dat is wel het beste compliment, dat men een staatsman kan maken. MAN VAN DE WETENSCHAP. Behalve een groot parlementariër is Prof. Anema een groot wetenschapsbe oefenaar. Nietvoor niets werd hij be noemd tot lid van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. Oorspronke lijk maakte hij school op het terrein van het burgerlijk recht. Later legde hij zich toe op de studie van het volkenrecht. Zijn verdiensten op dit terrein zijn van onschatbare betekenis. De Ideeën, die hij Een delegatie van het Amerikaanse Congres, die ln November een bezoek aan West-Duitsland heeft gebracht, zegt dat Europa zich moet verenigen of on dergaan. lanceert ziju op dit moment stellig nog niet verouderd. Integendeel, van deze 80-jarige kan men nog het „progres sieve" geluid horen. Voor de A.R. partij, die hij met hart en ziel als trouw Calvinist dient, ls zijn visie van grote betekenis. Hij is de man, die een geweldige stimulans heeft be tekend voor het werk van dr Colijn. Mede door zijn opvattingen was deze oud-partljlelder zo fel geporteerd voor de gedachte van de Volkenbond. In de levensloop van deze grote Ne derlander zit een stijgende lijn. Na het eindexamen gymnasium studeerde hij korte tijd in de klassieke letteren aan de Gemeentelijke en de Vrije Universi teit te Amsterdam. Daarna ging hij naar Leiden om rechten te studeren. Zijn pro motie volgde ln 1894. Vervolgens was hij advocaat, journalist, raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof te Amsterdam en in 1904 volgde zijn be noeming tot hoogleraar aan de V.U., wat hij tot 1945 ls gebleven. Nog steeds ls hij lid van het Permanente Hof van Arbitrage. Zoals we reeds terloops opmerkten: de 80ste verjaardag zal niet onopge merkt voorbijgaan. Er is een ere-comité gevormd, waarin o.a. zitting hebben Minister-President Drees, de voorzitters en alle fractievoorzitters der belde Ka mers en de vice-president van de Raad van State. Op 13 Februari a.s. geeft voorzitter Jonkman te zijner ere een receptie in het gebouw van de Eerste Kamer. De woorden van lof zullen dan zeker niet achterwege blijven. Want be halve een groot parlementariër en we tenschapsman gaat men vooral een be minnelijk man huldigen. vruchten. Ondanks dit viel de opname capaciteit van het binnenland ln Janu ari niet tegen. De trage handel kwam door een han delsovereenkomst met Duitsland, die niet werd nagekomen. Nog ligt het fruit, dat voor Frankrijk bestemd was, voor een groot deel ln de bewaarplaat sen. Op 8 Januari echter werd na veel on derhandelingen het nieuwe handelsver drag met Frankrijk geparafeerd. In han delskringen herleefde de hoop. Het ver drag was getekend, nu zou alles toch nog goed komen, al had het dan wat lang geduurd. Het kwam echter anders uit. Tot op heden heeft de Franse T6ge- f llngez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 Onderzoekend keek hij Karei aan: „Je meisje heeft me te pakken gehad" stelde hij nuchter vast. Zijn vingers maakten het gebaar van geld tellen. „Ik zou ook hoog gevaren hebben en de eerste prijs gewonnen", verklaarde hü dat gebaar nader. „Drieduizend gulden zou ik gewonnen hebben en de beker." Karei haalde onwillig zijn schouders op. Het was moeilijk om dat te erken nen, want 'tis gemakkelijk om zoiets achteraf te zeggen. Toch dwong hij zichzelf om te knikken. Hij mocht deze kerel nu niet kwaad maken. Badoni glunderde opeens. Hij kwam weer overeind en zijn uitgestoken hand legde hij op Kareis schouder, met een gemoedelijk klopje. „Die vrouwen", zei hij vertrouwelijk. „Ik begrijp ze. In Italië zijn ze precies eender; ze wagen alles voor een man. Laten we delen: Jij de beker en ik het geld dan is alles weer in orde." Karei deinsde een stap achteruit. Heel zijn wezen kwam tegen die rege ling in opstand, want de eerste prijs winnen zonder meegedaan te hebben was toch al te erg. „Afzetter", schold hij, maar Badoni begreep het woord niet. „Goed?" drong hij aan en toen hij de onwil zag ln Kareis ogen, dreig de hij vriendelijk: „Ik zal er dan met de rechercheur over spreken. Mis schien kan de zaak dan nog ongedaan gemaakt worden." Karei begreep de wenk. Nog één maal probeerde hij: „Als we nu ieder eens vijftienhonderd gulden namen?" Maar de Italiaan wilde daar niet eens over praten. Hij wist zich zeker van zijn slachtoffer en vond het niet meer dan billijk, dat Karei dat voor zijn „Geef Ik dan zo weinig om Marianne, dat ik nog niet eens die ene prijs voor haar kan missen?" Om die gedachte te verwerken stond hij lang stil in de gang, voordat hij naar haar kamer liep en daar na een zachte tik naar binnen ging. Marianne schaterde om zijn vreem de bezoek aan Badoni en het verlies GO VERBURG 65. J meisje over had. Ook Karei moest het eerst zó gaan zien, voordat hij kon zeggen: „Goed. Wanneer de aanklacht is ingetrokken zal ik U het geld geven.Toen kon hij zijn afkeer niet verborgen en in duidelijk Nederlands zei hij: „Maar een bandiet blijf je." De Italiaan lachte daar vriendelijk om en hij stak hem zijn hand toe als bewijs van zijn kameraadschap. Zachtjes nu trok Karei de deur achter zich dicht, maar hij voelde zich niet voldaan over deze zaak. Het was niet omdat hij het geld niet voor Marianne over had, maar omdat hij het Badoni niet gunde. Onbewust haalde hij die beide gedachten door elkaar en angstig vroeg htf zich af: van het geld leek haar niet te hinde ren. Toen Karei telkens weer over dat geld begon om daarmee zijn offer voor haar te vergroten, spotte ze daar openlijk mee. „Ik had altijd gedacht dat ballon varen een sport was", zei ze. „Maar als ik dat zo eens hoor, is het een voordelig zaakje en anders niets." Die woorden hinderden Karei, want ze kleineerden zijn daad. Ook miste hij er haar dankbaarheid voor zijn hulp ln. Scherp verdedigde hij zich. „Omdat jij zo royaal met geld om kunt springen is dat met een ander nog niet zo. Voor mij is f3000 een heel bedrag, dat geef je zo maar niet weg." De Zeeuwse koelhuizen liggen vol mei fruit. Tn de fruitkoelhuizen in Zeeland zijn nog vele honderdduizenden kilo's fruit opgeslagen. Een heel klein gedeelte hiervan zjjn peren, maar de overgrote meer derheid vormen de appels. Appels die wachten op het ogenblik dat zij uitgesla gen worden om de weg naar de consument te gaan. De laatste maand is de handel wel erg traag. Er ls uit de vele bewaarplaat sen geruimd voor een prijs, welke ln vele gevallen beneden die van het najaar lag. Op de binnenlandse markt wordt veel ring nog geen Invoervergunningen ge- concurrentle ondervonden van de zuid- geven. Terecht vraagt men zich in handels- en fruitkwekerskringen af wat dan wel de waarde van handelsovereenkomsten is. Vooral nu bekend ls geworden, dat Italië in het laatst van November 2000 ton appelen aan Frankrijk zou leveren, maar er 22.000 heeft geleverd. ENGELAND WACHTEND OP NIEUWE REGELING. De Invoerbeperkingen van Engeland op 8 November was een gevoelige klap voor de 'appelexport. Op 17 November werden ln beperkte mate weer invoer vergunningen voor vers fruit gegeven. Thans is echter het ogenblik dicht bij, dat de uitgegeven vergunningen vol zijn. Dit betekent: weer een exportmogelijk heid minder. Dezer dagen worden de besprekingen met de Engelse regering hervat voor een nieuwe handelsovereenkomst. WEST-DUITSLAND, EEN AFNEMER VAN BETEKENIS Ook ln de afgelopen weken was W. Duitsland weer een goede afnemer. De Duitse kweker vraagt echter steeds meer bescherming tegen Invoer. De autoriteiten overwogen op grond hiervan een invoerverbod voor appels van 1 Februari tot 15 Maart. Inderdaad ls voor andere landen dit invoerverbod ook gekomen. De Nederlandse onder handelaars wisten dit echter voor Ne derland te voorkomen. Wel ls de mini mum-exportprijs voor appels verhoogd van 15 tot 22.5 cent per kg. Voor de mindere soorten kan dit wel licht een terugslag ln prijs tengevolge hebben. Een belangrijk voordeel ls dat de Duitse grens open blijft voor goede kwaliteiten en soorten. Er schijnt behoorlijk vraag te zijn, wat trouwens ook wel tot uitdrukking komt ln de verladingen voor Duitsland. Door deze vraag zijn vooral de laatste dagen de prijzen wat opgelopen. Goud- retnet A b.v. tot 50 cent. BELGIE KWALITEITSFRUIT. Van Belgische zijde ts er geregeld be langstelling voor kwaliteitsproducten. Belèië vraagt uitsluitend de beste soor ten en kwaliteiten en wil hiervoor graag goede prflzen betalen. Wanneer de prijzen op het huidige peil blijven en nog Iets aantrekken mag wel verwacht worden, dat een geregel de uitslag uit de koelhuizen plaats vindt. Dit ls ook absoluut noodzakelijk wil er straks geen opeenhoping van het aan bod komen op een tijdstip dat er mis schien kost wat kost geruimd moet worden. GOES TEL. 2159 „Waarom doe je het dan 7" klaagde ze verder. Plotseling begreep hij dat zelf ook niet meer. Als dat geld voor haar niets betekende zou ze het ook nooit kunnen waarderen, dat hij het opof ferde voor haar. Wat voor hem iets groots en werkelijk een offer was zou in haar ogen niets zijn en haar liefde niet waard. „Ik wilde je er mee helpen", leg de hij nors uit. „Maar als het voor jou niet de moeite is mag je die drieduizend gulden ook zelf betalen." „Waarom wilde je me helpen?" vroeg ze verder. „Begrijp je dat niet?" Hij zei het verdrietig, omdat hij het herstel van het verspeelde geluk verwacht had. Hij kreeg niet anders dan een koel verhoor. „Ik hoop dat ik het verkeerd be grijp", zei ze. „Is het zo, dat het je bedoeling is om op deze manier je belofte alsof er niets gebeurd was." Hij voelde zich betrapt, hoewel zijn bedoeling toch anders geweest was, niet zo ruw en nuchter als zij het nu zag. „Ik was wel van plan om alles wat ik met de ballonvaart verdienen zou op te offeren voor jou", erkende hij. „Maar ik wilde je eerst laten zien dat je ook in de sport, in deze sport iets bereiken kunt." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5