WEINIG KANS OP A-BOM Sarco globine DE RODE SIKKEL OF DE OSSEN ONDER HET 1UK maar men houdt er wel rekening mee. de loupe KONINGIN ELIZABETH II Burgerlijke verdediging is Zelfverdediging' Ons volk moet zichzelf leren beschermen; de overheid verschaft de middelen. Organisatie naar Engels voorbeeld. tot souverein uitgeroepen. Onder INDIA EN HET COMMUNISME Zaterdag 9 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DE 24STE JUNI 1948, het begin van de blokkade van Berlijn, is een van de méést critieke dagen geweest in de na-oorlogse gespannen verhouding tussen Oost en West. Ware het toen tot een gewapend conflict gekomen, dan zou West-Europa er is géén generaal, die dat ontkent eenvoudig onder de voet zijn gelopen. Thans, ruim drie jaar later, is het machtsevenwicht niet onbelangrijk in het voordeel van het Westen verschoven. Met die verschuiving is ook het zelfver trouwen van het Westen herleefd en daarmede het vertrouwen van de militaire leiding, dat eventuele luchtaanvallen door een West- Ëuropese luchtverdediging onderschept, althans ten dele verhinderd kunnen worden. Met dit alles is ook de zekerheid gegroeid, dat het nu zin heeft om dt verdediging van de burgerbevolking voor te bereiden. Drie jaar geleden zou dat onmogelijk zijn geweest. Toen had een onverwachte aanval tot vernietiging kunnen leiden. Nu echter kan een luchtaanval tot „schade" beperkt blijven, mits er zo vlug mogelijk een organisatie tot bescherming van de burgerbevolking in het leven wordt geroepen. deze arbeiders is volkomen getraind, 10 pCt half. Een organisatie die misschien alleen bij de gedisciplineerde Engelsen kan worden ingevoerd heeft het mogelijk gemaakt dat 16.000 arbeiders binnen een minuut in de schuilkelders kwamen. De I.C.I heeft de kosten voor zijn burger lijke verdediging begroot op 200 millioen gulden tegen 25 millioen in de tweede wereldoorlog. De industrieën mogen deze kosten in mindering brengen op hun in komstenbelasting. Korpsen en diensten. Een probleem is ook de brandweer. Veel materiaal moet er nog komen. Mo biele colonnes zullen rond de steden worden opgesteld. Iedere colonne moet bestaan uit 50 pompen, een radiowagen, een keuken en 450 manschappen. Zo werkt men ook in Londen aan een plan om over de gehele stad waterreser voirs aan te leggen. Het plan omvat niet minder dan 12000 watertanks met een ge zamenlijke Inhoud van ruim twee milli ard liter. De tanks zullen worden ver bonden door 400 myl pijpleiding. Voorts zullen de Engelse reddingploe- gen worden uitgerust met „dosismeters" waarmede de intensiteit van de gevaar lijke gammastraling na een atoombom aanval kan worden geregistreerd. Trage aanmelding. Er zijn Engelsen, en er zullen onge twijfeld ook Nederlanders zijn, die bur gerlijke verdediging in deze „eeuw van de atoombom" nutteloos vinden. Meestal zijn zij misleid door de sterk overdreven wijze waarop de uitwerking van de atoombom is beschreven. „Want wij staan niet machteloos tegenover de atoombom. Ieder nieuw wapen brengt een tegen- wapen op", zo redeneren de Engelse Ci vil Defense-ambtenaren. Men verwacht, dat ook in ons land bij de werving voor de burgerlijke ver dediging soortgelijke reacties zullen komen. Dit heeft de werving voor de Nationale Reserve reeds geleerd. „We komen wel als de nood aan de man komt"is maar al te vaak het ant woord. Ons volk kan zich echter een afwach tende houding nog minder permitteren dan de Engelsen, die immers het werk kennen van de burgerlijke verdediging uit de afgelopen wereldoorlog en voor wie een aanvullende training naar ver houding niet zoveel tijd in beslag zal nemen. In ons land zal echter alles van het begin af moeten worden geleerd en daar is tijd voor nodig. Kostbare tijd, die zal ontbreken, wanneer het, onverhoopt, eens tot een conflict zou komen. De stafschool van de burgerlijke ver dediging in ons land, die te Barneveld is gevestigd, is de eerste copie in Europa van de Engelse school te Sunningdale. In Barneveld hebben reeds meer dan Britse luchtbeschermers kunnen hier- ov*r meepraten. Londen alleen stond bloot aan tientallen bombardementen bij dsg en naeht in de periode van Septem ber 1940 tot Mei 1941. Er vielen duizen den slachtoffers. Maar groter nog was bet aantal slachtoffers geweest indien niet de. altijd nog inderhaast opgebouw de, Civil Defense de burgerlijke verde diging paraat had gestaan. Niet machteloos. De burgerbevolking behoeft niet mach teloos te staan. Dat heeft ook de Neder landse regering begrepen, toen zij onlangs vier wetsontwerpen indiende, welke ver band houden met de organisatie van de burgerlijke verdediging. Naar Engels voorbeeld wil Nederland lijn maatregelen nemen. Ook hier heeft tnsn ln overleg met de militaire autori- tsiten een lijst opgemaakt van da maxi mum tonnages aan bommen waarmede da belangrijkste gemeenten, de zgn. A- gemeenten, per aanval rekening hebben fe houden. Deze A-gemeenten zijn o.a. de havensteden als Rotterdam, Amsterdam ia Vlissingen, het regeringscentrum Den Jaag, spoorwegknooppunten als Amers foort en de marinehaven Den Helder. Hoewel deskundigen van oordeel zijn, dst er in ons land geen doel is te vinden, dat belangrijk genoeg zou kunnen zijn voor een aanval met een A-bom is toch met een beperkt gebruik van dit wapen rekening gehouden. Men is er namelijk van overtuigd, dat een A-bomaanval op een dichtbevolkte stad zonder burgerlijke verdediging zeker duizenden slachtoffers méér zal maken. Nederlandse organisatie. I. on. iauu, zo heeft men berekend, moet üe burgerlijke verdediging in geval van oorlog kunnen beschikken over min stens 200.000 vrijwilligers. Diensten en corpsen staan op het punt te worden op gericht. De uniformen ervoor zijn reeds ontworpen. Voor deze „noodwachten", waarin de overheids-organisatie zal wor den verdeeld, zullen practisch in aanmer king komen de voor de militaire dienst afgekeurden en jgesteiden alsmede I 1000 leidinggevende personen de cursus sen gevolgd. De hoofdinstructeurscursus voor de brandweer ls afgesloten, die voor de opruimings- en reddingsdienst en voor de politie zijn nog gaande. Plannen zijn gereed. De plannen in Nederland liggen klaar, men weet hoeveel vrijwilligers er nodig zullen zijn, welk materieel moet worden gekocht, welke diensten er nodig zijn en hoe de gelden voor dit alles verkregen zullen worden. (Het Rijk zal de zwaarste lasten dragen). Bij de uitvoering van haar plannen wordt de regering geadvi seerd door de stichting „Bescherming Burgerbevolking", een niet-politlek li chaam, waarin vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties, van godsdienstige groeperingen en van vrouwenorganisaties zitting hebben. Een onder deze stichting staande werkcom- missie van particulieren is belast met de werving van vrijwilligers. Deze combinatie van overheid en bur gerij op het gebied van de burgerlijke verdediging is uniek. Zij garandeert de bevolking immers invloed op de maat regelen, welke tot haar bescherming zul len worden genomen. Zij garandeert daarmee tevens een goedwerkende burgerlijke ver dediging. De regering kan evenwel niet meer doen dan de organisatie opbouwen en de werktuigen ver schaffen. Uit de bevolking zullen vrijwillig de duizenden mannen en vrouwen moeten komen, die in ge val van nood met de door de over heid verschafte middelen moeten kunnen omgaan. En deze vrijwillige massale aanmelding zal alleen kun nen gebeuren als men inziet, dat burgerlijke verdediging „zelfverde diging" is. Het tonisch krachtpreparaat Vraagt hei Uw apotheker of drogist NEDERLANDSE HULP AAN INDIA. Volgens het orgaan van de Ned. Jeugdgemeenschap „Vrije Vaart", door welke organisatie in de afge lopen zomer een krachtige hulpactie ls gevoerd onder de leuze „Neder land helpt India" om de dreigende hongersnood in India te keren, heeft deze actie een kwart millioen gul den aan gelden en goederen ln na- tura opgeleverd. Vijf scheepsladin gen z\jn reeds verzonden en hel res tant zal een dezer dagen worden verscheept. President Peron van Argentinië heeft een besluit getekend, dat het op vrije voeten stellen behelst van 35 leden der Argentijnse socialistische partij, die het zij tot gevangenisstraf waren veroordeeld, hetzij zich, in afwachting van hun be rechting, in verzekerde bewaring bevon den. Mei groot ceremoneel. De officiële proclamatie van de troonbestijging van Koningin Elizabeth II, geschiedde volgens een duizendjaar oude traditie van pracht en praal. In elke plaats in Engeland werd de plechtigheid ge houden. in Londen echter geschiedde dit in een grootser stijl. De voor naamste plechtigheid voltrok zich in het carré van het paleis van St. James, dat dateert uit de elfde eeuw en 400 jaar geleden als paleis herbouwd werd. De „Royal Horse Guards" in gala uniform en de „Royal Trumpeters" in goudbestikte kledij stonden op een balkon voor het carré opgesteld te zamen met de hoogste heraldische functionarissen in- schitterende gewa den in allerei kleuren. Aan het hoofd van de schilderachtige groep op het karmozijn-gedrapeerde balkon stond de „Earl Marshall of England",- de Hertog van Norfolk, eerste her tog en hoofd van het Heraldisch college, met zwarte steek met her melijnen kuif. Hij was verantwoordelijk voor de details van alle koninklijk ce remonieel. Naast hem stond de heraut van de kouseband, een van de drie Engelse Heraldische functionarissen, die deze titel dragen. Deze was ge kleed in fluwelen mantel met goud op- stiksel en purperen dekmantel. In zijn witgeschoende handen hield hij het perkament met de tekst van de pro clamatie. Achter de Earl Marshall en de heraut van de kouseband stonden de twee andere herauten voor Engeland, Norry en Clarencieux, geflankeerd door de herauten van Lancaster, Windsor, Richmond, Somerset, Chester en York. De herauten werden bijgestaan door hun schildknapen, die gekleed waren in gebloemd damast en die de heraldische titels dragen van Port cullis, Rouge, Dragon, Rouge Croix en Bluemantle. Doodse stilte trad in, nadat een rof fel was geslagen op de zwartomfloer- ste trommels op het carré en de heraut van de kouseband de procla matie ontvouwde en deze op plechtige toon voorlas. Na de voorlezing zette de kapel de eerste maten van het volkslied in waarop de menigte in de straten, op de daken en achter de vensters in de houding ging staan. Koningin Elizabeth 2 was voor haar onderdanen in Londen uitgeroepen tot souverein. De stoet stelde zich toen op en de rijtuigen reden naar Charing Cross, naar de City. Daar las de heraut van Lancaster opnieuw de proclamatie voor aan de menigte. Vervolgens ging het langs de Strand naar Temple Bar waar de toegang tot de city was af gezet met een roodzijden koord. Hier kwam de vertegenwoordiger van de city van Londen naar het voorste rijtuig toe en vroeg met lui der stemme: „Wie komt daar?" De schildknaap Bluemantle trad naar vo ren en verzocht namens de Koningin toegang tot de city. Bluemantle werd naar de lord mayor geleid en het zij den koord werd verwijderd. De stoet ging vervolgens door Fleet Street de krantenwijk naar de Royal Exchange, het centrum van het verzekeringsbedrijf, waar de heraut van Norry de proclamatie voorlas, voor de vierde maal, err daarna de Lord Mayor drie hoera's op de Koningin uitbracht. Onderwijl werd de proclamatie over het gehele land in de grote steden en gemeenten door de burgemeesters voorgelezen. SORRY, U BENT MIJ TE BEKROMPEN! De N.C.R.V. mag zich in een groei ende populariteit verheugen en dat is niet in de laatste plaats te danken aan de zo succesvolle Haak-In actie en aan de steravonden, waarnaar iedere Don derdagavond honderdduizenden luiste ren, al dan niet lid van de N.C.R.V. Deze belangstelling is een verblijdend verschijnsel. Weliswaar gaat er van dergelijke avonden niet zo heel veel evangeliserende werking uit waar bij het de vraag is of, als men hel er al te dik bovenop legt, er dan nog zoveel belangstelling voor zou be staan! maar het kan de mensen er toe brengen ook op andere pro gramma's van de N.C.R.V. af te stem men en bovendien weerspreken deze avonden het praatje, dat het Chris tendom iets is, waarbij je altijd som bere kleren en een somber gezicht moet (aan) trekken. Het doorbreken van dergelijke vooroordelen is nu eenmaal een eerste vereiste om iemand tot een wèl zuiver oordeel te brengen! Aan deze populariteit zijn ook ge varen verbonden. In de eerste plaats natuurlijk dat van vervlakking, van een teveel zoeken van de neutrale belangstelling. Hierover willen we het echter niet hebben. Er ligt n.l. een ander gevaar en wel dit dat men voor al moet zorgen dat het peil van de uitzendingen dusdanig hoog is, dat het geen voedsel geeft aan critiek van anti-christelijke elementen. Wij denken hier speciaal aan een deel van onze jeugd. Vroeger had men een zeer treffende naam voor een be paalde groep van jongelui, die door hun middelbare schoolopleiding zich mijlenver verheven achtten boven al les wat niet hun „intellectuele peil" bereikt had. Die knapen en meisjes, die wel eens hun neus buiten de grens hadden gestoken en nu plotseling dit Nederlandje m aar een „burgerlijk landje" vonden. „Sorry-mannetjes" placht men die te noemen, want het woord „sorry" was toen in de mode en het leek wel op hun tong vastge kleefd. Het zijn dit soort jongelieden, die met hun grote mond en hun waan wijsheid maar al te vaak de geest van een bepaalde groep, scholieren of sol daten, bepalen. Die oorzaak zijn dat eenvoudige jongens, die niet zo welbe spraakt zijn, zich soms verlegen terug trekken en soms toelaten dat hun be ginselen worden bespot. Zie, het moet ons van het hart, dat de N.C.R.V. aan dit soort lieden nogal eens de kans geeft hun spottende op merkingen te spuien, daarbij dikwijls anderen beschaamd maken. In vroe gere Haak-In uitzendingen hebben we dat al eens bespeurd en enkele we ken geleden constateerden we het op nieuw, toen de leider van de familie competitie het woord jack (een kle dingstuk met een j; het mocht ook een woord uit een vreemde taal zijn) niet bleek te kennen en het met j ek wilde schrijven. Dat het woord jack ook hier is ingeburgerd, vooral in de uitdrukking windjack, bleek de man niet te weten of vergeten te zijn. Natuurlijk zijn dit kleinigheden maar ieder weet dat juist een kleinig heid een goede zaak grote schade kan berokkenen. Een tikkeltje te weinig zout kan een juweel van een gerecht bederven. De N.C.R.V. heeft voortref felijke uitzendingenmaar juist door deze dommigheidjes kan men die mensen die daarvoor gevoelig zijn, afstoten en hun voedsel geven aan hun bewering dat die Christelijke mensen in wezen toch maar onont wikkelde en dus bekrompen stumpers zijn. Wat grotere zorgvuldigheid bij het kiezen van deskundige medewer kers lijkt ons wel op zijn plaats. uis ATOOMaUM. ....voor ieder wapen een tegenwapen vrouwen. Militairen en vaarplichtigen liet. Wjj hebben het betreffende wetsont werp reeds beschreven. Het is duidelijk, dat de burgerlijke ver- pediging geen plaatselijke aangelegen heid is en dat de overheid wel terdege per een en ander zeggenschap moet heb ber:. De burgerlijke verdediging in Enge land is een aangelegenheid waarmee 23 jhlnisteries zijn gemoeid. Engeland is ver- jjsald in districten, en ook Nederland is daarom verdeeld in kringen. Een aparte status in de Engelse bur- lerlyke verdediging vormen de fabrie- *'n en industrieën, die meer dan 200 werknemers in dienst hebben. Zij moe- Wn zichzelf zien te redden. Deze zelfbe scherming omvat, naast de brandweer- J® reddingsploegen, ook formaties die «linnen optreden tegen saboteurs en pa rachutisten. Deze formaties bestaan allen H» vrijwilligers! Men neme bijvoorbeeld jmPerial Chemical Industries een be ad» van 120.000 arbeiders. Vijf pCt van C1 RGENS IN INDIA is een man ■Li op weg lokaal. Hij heeft er geen vrije op weg gegaan naar het stem dag voor gekregen: zo is deze maal 'dat de man stemmen mag een feest dag. De man heeft een stembiljet bij zich, maar uit dat biljet kan hij niets wijs worden want lezen of schrijven kan hij niet. Maar de man weet wat hij wil: hij is een aanhanger van de Congrespartij, de regeringspartij van Pandit Nehroe, de minister-president. Op die partij wil de man stemmen en hij weet ook hoe hij dat doen moet. In het stemlokaal staat een groot aantal stembussen en op elk van die stembussen is een tekening aange bracht, het symbool van iedere partij, die aan de verkiezingen deelneemt. De man zoekt even; hij kan trouwens zoeken want niemand ziet hem. De verkiezingen zijn vrij en geheim zo als dat past in een democratisch ge regeerd land. Daar staat de bus die hij zoekt; de bus waarop de tekening prijkt van de twee naast elkaar voort- ploegende ossen, het juk over hun brede schonken. De man werpt zijn biljet in die bus en gaat heen; hij heeft zijn plicht gedaan. Na hem komt een ander. Ook hij komt alleen in die ruimte met de bus sen. Hij kan evenmin lezen dus ook hij moet zoeken. Maar hij zoekt niet de vreedzaam voortploegende ossen, deze man is communist en zijn ogen speuren naar zijn symbool: de gesty- leerde korenaren met daaronder langs de sikkel. In die bus werpt hij zijn biljet en dan gaat ook hij heen. NAAST ELKAAR staan die twee bussen maar die symbolen, die op beide prijken, bergen een wereld van verschil in zich. De grondgedach te is gelijk: de twee vreedzaam voort- ploegende ossen en de korenaren wij zen beide op de wil om het volk te voeden. In India is dat een probleem van de eerste orde: voedsel voor die millioenen. Betekent niet één mis oogst, dat er enkele millioenen van de honger zullen omkomen? Dat de zuigelingensterfte, die toch al zo schrikbarend hoog is, opnieuw zal stijgen en dat mannen te zwak zul len worden om hun noodzakelijk werk te doen? Daartegen wil de Congres partij vechten en daartegen willen de communisten vechten. Maar nu komt het verschil: die ossen dragen het juk om deze plaag te bedwingen zal er gewerkt moeten worden, zal men zich ontberingen moeten getroosten, zal men zelf moeten aanpakken. Rond de gestyleerde korenaren der communis ten echter windt zich de sikkel. Ook die gebogen sikkel kan ook een vre selijk moordwapen zijn. De bedrei ging ligt er in: niet goedschiks, dan kwaadschiks! Omstreeks 140 millioen van de 177 millioen kiezers zijn in India nu ter stembus geweest. Een volledige uitslag is dus nog niet bekend. Maar wel is bekend, dat de communistische partij de op een na de grootste partij van India is geworden. De meeste men sen hebben het juk verkozen boven de sikkel, een vreedzame opbouw bo ven het geweld van de revolutie, maar wie had durven voorspellen, dat in dit land van Gandhl, de geweld loze, de gedachte van het geweld zo spoedig veld zou winnen. Op 30 Jan was het vier jaar geleden dat de Ma- hatma viel onder moordenaarshand, dat de prediker van het ongewapend verzet tegen onrecht de laatste adem uitblies. Hjj was in India een legen darische figuur, een man die sprak tot aller verbeelding, niemand uitge zonderd. Bij zijh dood rouwde het ge hele volk van India, en eigenlijk de gehele wereld. Maar vier jaar later is men hem vergeten. De legende blijft, maar de nobele gedachten van deze grote denker hebben geen wortel geschoten. T"AE SCHULD HIERVOOR moet voor L' een groot deel gezocht worden in de Congrespartij zelf en bij zijn te genwoordige leider, Pandit Nehroe. Tussen de gedachten van Pandit Nehroe en Gandhi gaapt een diepe kloof, ook al waren beiden dan lei ders van dezelfde partij. Een kloof die haast even diep is als die tussen Churchill en een Attlee b.v. Pandit Nehroe is socialist. Hij is wel bevan gen door de gedachten van Gandhi en predikt ook een geweldloze politiek in internationale verwikkelingen, zo ten aanzien van China en Korea, maar als het op de belangen van zijn land aankomt is hy zeker niet wars van geweld. Dat blijkt meer dan duidelijk uit de door hem gevoerde politiek ten aanzien van Pakistan in het geschil WIJLEN MAHATMA GANDHI ...weinig bleef over van zijn leer... Kashmir. Kashmir is een oud vorstendom en zoals aan alle vorstendommen werd het bij de zelfstandigheidsverklaring van India en Pakistan de keus gelaten zich bij een van deze twee nieuwe staten aan te sluiten. Men verkoos ech ter voorlopig een zelfstandig bestaan, wat niet naar de zin van Pandit Nehroe was. Hij gaf aan zijn legers bevel het gebied te bezetten en na een zeer bloedige strijd want ook Pakistan mengde zich onmiddellijk in het conflict werd Kashmir bezet en in feite bij India inigelijfd. Sedert 1 Januari 1949 heerst er een wapen stilstand en trachten bemiddelaars namens de Ver. Naties een oplossing te zoeken. Die oplossing zal echter wel nooit komen, zolang India op het juridisch door niets te verdedigen standpunt blijft staan, dat dit vors tendom India's gebied is en dat in menging door de Ver. Naties in dit geschil dus inmenging betekent in een binnenlandse politieke aangele genheid. Talloze voorstellen zijn al sian India gedaan en tal van landen hebben al hun goede diensten aange boden maar Nehroe weigert. De gedachte van geweld boven recht, die volkomen in strijd is met Gandhi's ideologie, is hem niet vreemd! PI DE CONGRESPARTIJ ZELF bo tert het trouwens ook niét al te goed. Tot voor komt had de partij een president en twee vice-presiden- ten. Deze laatsten waren de rnach- tigsten: de een was Pandit Nehroe de minister-president en de het meest naar buiten optredende figuur, de ander was Vallahai Patel, minister van binnenlandse zaken, die op het volk meer invloed uitoefende dan Nehroe. Tussen deze twee vlotte het niet al te goed, wat in September 1950 tot uiting kwam bij het kiezen van een partijvoorzitter. Patel steun de de eandidatuur van Poersjotam das Tandon, een man die tegen Neh roe vele bezwaren had. Desondanks werd Tandon gekozen met 1306 tegen 1092 stemmen. Kort daarop echter, in December 1950, stierf Patel. Neh roe trad uit de partij, veroorzaakte 'n breuk en 't resultaat is dat hij thans voorzitter is en dat Tandon „wegge promoveerd" is tot lid van het uit voerende orgaan van de partij. De oorzaak van dit geschil moet allereerst gezocht worden in Neh- roe's houding ten opzichte van Kash mir en Pakistan en daarnaast in zijn binnenlandse politiek, speciaal ten aanzien van de kwestie der ontheem den. Het uitroepen van twee onafhan kelijke staten in Voor-Indië heeft grote volksverhuizingen teweeg ge bracht. Hindoes zijn uit Pakistan naar India getrokken en omgekeerd zijn de Moslem in grote getale naar het Mohammedaanse Pakistan gegaan. In dit India, waar toch al toestanden heersen, die elke beschrijving tarten, waar, maar heel langzaam, de oude feodale rechten teniet gedaan kunnen Worden en waar vorsten en rijke land adel de primitieve bevolking, nog gro tendeels analfabeet, overheersen als in de donkere middeleeuwen in Europa, in dat India veroorzaakt een dergelijke landverhuizing helemaal een chaos. Ieder lid van de Congrespartij is het er over eens, dat hierin verandering dient te komen, dat het volk moet worden opgericht uit die bittere ar moede. Maar over het hoe en het tem po zijn de meningen verdeeld. De so cialist en intellectueel Nehroe wil dat in het tempo volbrengen, waarin het land zich in de afgelopen jaren heeft ontwikkeld: in oorlogsjaren waarin een vrij behoorlijke industrie uit de grond is gestampt en waarin het goud bij hopen naar India is gestroomd. Anderen echter beseffen maar al te goed dat dat niet kan. Een derge- Sjke plotselinge omschakeling' en een. tijdperk van 50 jaren mag men in dit onmetelijke rijk met zijn oude tradities wel plotseling noemen roept sociale spanningen op, die hel land naar de afgrond voeren. Het sterke bewijs voor deze stelling is wel het grote aantal communistische stemmen, dat nu is uitgebracht. NTEHROE'S HOUDING is nog uit iets anders verklaarbaar. Pandit Nehroe droomt een machtsdroom. De leus: „Azië voor de Aziaten!" is ook zijn leus. Weliswaar niet zoals de Japanners die gebruikten: een groot Aziatisch Japan, maar wel een Azia tisch blok, een samengaan van vrije Aziatische staten. Een blok dat ge hanteerd kan worden als een „derde macht" in het grote geschil tussen Oost en West, tussen het communisme en de Westerse vrijheidsgedachte. De ze gedachte op zichzelf is nobel, maar de uitwerking ervan zal tijd vragen, veel meer tijd, dan Nehroe zichzelf wil gunnen. Birma, de Philippijnen, Indo nesië ze kunnen met moeite zichzelf op de been houden; hoe zullen ze dan een rol kunnen spelen in de internatio nale politiek? China is communis tisch geworden en nu is de commu nistische partij ook de op een na grootste partij in India, een land als China. Denk niet dat het met dat communisme wel meevalt, dat er een speciaal Indiaas communisme bestaat. Men heeft dat ook van China gedacht, maar de practijk leert wel anders. Mao tse Toeng is een bondgenoot van Stalin en als in India de communis ten ooit aan de macht zouden komen zouden zij ook bondgenoten, vazallen van het Kremlin zijn. En daarmee zou men dat grote stuk van de we reld, dat men het Verre Oosten pleegt te noemen, wel als verloren kunnen beschouwen voor de Westelijken. Dat is het gevaar van de machtsdroom van een Nehroe. Het gevaar van een so cialisme, dat ontevredenheid wakker maakt zonder in staat te zijn die on tevredenheid weg te nemen MAHATMA GANDHI, de grote leider, is een legende geworden, een welhaast onwerkelijke figuur naar wie men door alle eeuwen heen met ontzag zal opzien. Maar zijn gedach ten, zijn vreedzame ideologie is men na vier jaar tuelhaast vergeten. Hoog stens beschouwt men die als een cu riositeit. Bijna 2000 jaar geleden viel Jezus Christus onder moordenaarshand En heden ten dage wordt zijn evangelie nog gepredikt in de gehele wereld. Omdat zijn evangelie het Goddelijke evangelie is. Dat is het wezenlijke verschil tussen de leer van Gandhi en de l'eer van Christus. Niet het „Azië voor de Aziaten" zij de leus: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods!" dat is de boodschap van Christus. Voor Pan dit Nehroe.... en ook voor U en mij!

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3