Koningin Elizabeth II Engelands nieuwe vorstin Engelands Koningin en Kroonprins, Vele wensen konden in 1951 niet worden verwezenlijkt Bijeenkomst van politieke leiders drie maanden na wapenstilstand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sowjet-veto in de V eiligheidsraad Mitchell in moeilijkheden bij Schiphol Voorlopig geen vorst* kSNIPPER Ari< i A NIEUWS L Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen i Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2090 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 7 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: «ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.13 u., onder 17.38 u. Maan op 14.42 u., onder 7.28 u. Hoogwater Vrijdag 8 Febr.t Vlissingen: 0.32 u. 1.46 m., 13.00 u. 1.56 m. Terneuzen: 0.01 u. 1.67 m., 13.26 u. 1.77 m. Wemeldinge: 2.04 u. 1.32 m., 14.30 u. 1.44 m. Zierikzee: 1.46 u. 1.11 m., 14.15 u. 1.22 m. KONING GEORGE VI OVERLEDEN Koning George de Zesde van Engeland is in de vroege morgenuren van Woensdag in zijn slaap zacht en kalm overleden. De vorst bereikte de leeftijd van 56 jaar. Hij stierf op zijn buitenverblijf Sandringham, waar hij de vorige dag had gejaagd. In September van het vorige jaar had hij een ernstige longoperatie ondergaan, maar de hoop was alge meen, dat Koning George volledig zou herstellen. Dit heeft zo niet mogen zijn. De Almachtige God, voor Wie alle mensen gelijk zijn, nam ook dit leven en dat op het meest onverwachte ogenblik. Precies een week geleden vertrok de oudste dochter, Kroonprinses Elizabeth, vergezeld van haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, voor een reis van vijf maanden door Kenya, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Zij werd onmiddellijk op de hoogte gesteld van het overlijden van haar vader en reeds vanavond verwacht men haar uit Kenya terug in Londen. Kroonprinses Elizabeth wordt de nieuwe Koningin van Engeland en zij zal, zo is reeds besloten door de Privy Council, de Raad des Konings, de titel Elizabeth de Tweede voeren. Zij is 25 jaar oud. De officiële afkondiging van de troonsbestijging van Koningin Elizabeth zal morgenochtend om twaalf uur in het openbaar geschieden. Haar eerste daad zal zijn het nemen van een besluit aangaande de tijd en de plaats van de begrafenis van haar vader. Het is vrijwel zeker, dat het stoffelijk overschot van de Koning van Sandringham, in East Anglia, naar Westminster Hall, bij Westminster Abbey, zal worden overge bracht, waar het op een praalbed zal worden opgebaard. Koning George scheen geheel ge zond te zijn, toen hij op zijn buiten- blijf arriveerde. Dinsdag had hij veel plezier beleefd aan de jacht en juist om dit alles kwam het bericht van zijn sterven zo volkomen onverwacht. Op Sandringham bevonden zich ook Ko ningin Elizabeth, zijn vrouw, Prinses Margaret, zijn jongste dochter, alsme de zijn kleinkinderen Prins Charles en Prinses Anne. Toen gistermorgen om half negen een kamerdienaar hem wil de wekken, trof hij de vorst dood aan. De dienaar riep onmiddellijk hoffunc tionarissen, die het treurige nieuws aan de Koningin mededeelden. Zij ging direct naar de slaapkamer van haar echtgenoot, kuste zijn voorhoofd, maar weende niet. Slechts zei zij: „Wij moe ten het Elizabeth mededelen. Wij moe ten het de Koningin mededelen". Onmiddellijk nadat premier Chur chill het overlijdensbericht van. de Ko ning was medegedeeld, riep hij het Kabinet bijeen. Het Lagerhuis verga derde gistermiddag zeer kort en be sloot de debatten over de buitenlandse politiek uit te stellen. Reeds gister avond legden alle leden de eed van trouw af aan de nieuwe Koningin. Hoewel het Kabinet niet in feite treedt zullen alle ministers officieel hun ambt opnieuw moeten aanvaarden en bij hun herbenoeming de hand van de vorstin kussen. Vanavond zal Chur chill een radiorede tot het Britse volk richten. DE TROONSBESTIJGING. De Privy Council bestaat in naam uit alle tegenwoordige en vorige leden van het Kabinet. In de praktijk doen alleen de leden van het in functie zijn de Kabinet de zaken af. Koningin Eli zabeth zal onmiddellijk een vergade ring van het Kabinet, nu dus optre dend als Raad des Konings, bijeen roepen en in handen van de Lord Chancelor, Lord Simonds, de eed af leggen. Als de normale procedure wordt gevolgd, zal de troonsbestijging pas over enkele maanden plaatsvin den. Het nieuws van de troonsbestij ging zal heden van het dak van St. James Palace omgeroepen worden door de Heraut van de Orde van de Kou senband. De mededeling zal voor de City of Londen gedaan worden door de Lord Mayor op Mansion House. Zij zal worden voorafgegaan door de traditio nele fanfare. Prins Charles, de driejarige zoon van Koningin Elizabeth, wordt de nieuwe Kroonprins. Zijn zusje, de achttien maanden oude Prinses Anne, zal de troonopvolgster in tweede lijn zijn. Prinses Margaret is de opvolgster in de derde lijn. Prins Charles krijgt de titel Hertog van Cornwall. VLAGGEN HALFSTOK. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van Koning George werden de vlaggen op de officiële ge bouwen in Groot-Brittannië halfstok gehesen. Voor Buckingham Palace verzamelde zich een grote menigte. De B.B.C. eindigde haar uitzendingen, be halve voor nieuwsberichten. President Truman heeft zijn diepste medeleven met de Britse koninklijke familie en het Britse volk betuigd. Het Canadese Kabinet heeft Prinses Eliza beth reeds tot Koningin uitgeroepen. Het Egyptische Hof zal 14 dagen rou wen, het Noorse 4 weken, de Zweedse en Griekse Hoven 3 weken en het Ne derlandse Hof zal 14 dagen halve rouw in acht nemen. GEMEENTERAAD VAN GOES VERGADERDE. Jongerenorganisatie der P. v. d. A. contra Stichting „Burgerzin". In de vergadering van de Goese raad heeft burgemeester W. C. ten Kate gisteravond een nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij gewaagde van de groei der gemeente en de vele vernieuwingen. Vele wensen konden helaas niet ver wezenlijkt worden en ook voor de begroting 1952 kon wegens gebrek aan middelen maar weinig worden geraamd. Op de kapitaaldienst kon met moeite een bedrag gebracht worden voor enige stukken riolering. Jammer acht te hij het ook, dat de bouw van het Medisch Centrum nog niet verwezen lijkt kan worden wegens weigering van bouwvolume voor het badhuis. Met het industrieterrein loopt het goed. Een vierde hal kon worden aan besteed, terwijl een particulier een vijfde hal gaat bouwen. Het overblij vende middenterrein achter de melk fabriek van het Hollandiaconcern is verkocht. De zuiveringsinstallatie zal deze zo mer gereed komen en de plannen voor de bouw van een nieuwe ambachts school en huishoudschool nemen vas tere vormen aan. Betreffende de gas- voorziening op lange afstand is door B. en W. een concept-contract in tweede lezing ter bestudering ontvangen, zulks n.a.y. wensen en opmerkingen in de raad kenbaar gemaakt. Als oudste lid dankte de heer R. Zuidema voor de geuite wensen. We derkerig wenste hij de voorzitter een gelukkig jaar en sprak hij de hoop uit, dat ook in 1952 onder Gods zegen de raad zal werkzaam zijn in het waar achtig belang der gemeente. Onder de ingekomen stukken was een adres van de jongeren-organisatie van de Partij van de Arbeid, waarin de raad verzocht werd alles in het werk te stellen, opdat de plannen van de Stichting „Burgerzin", die onsociaal en ondemocratisch werden genoemd, niet zullen worden uitgevoerd. B. en W. stelden voor te antwoorden, dat er bij de actie van „Burgerzin" geen sprake is van enige onsociale handeling en dat uit de verdere actie zeker zal blijken, dat met de belangen van een ieder rekening zal worden ge houden. Na enige bespreking, waaraan werd deelgenomen door de heren Visscher, Zuidema, de Roo, Vroome, de voor zitter en wethouder Roose, werd beslo ten dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering. B. en W. zullen zich nader omtrent de plannen van „Burgerzin" op de hoogte stellen. GELDLENINGEN. Verder kwamen aan de orde een drietal voorstellen tot het aangaan van geldleningen van resp. f 125.000. f 250.000 en f 150.000.tegen een rente van 4 pCt. onder voorwaarde, dat het restant van een drietal geldleningen van 3%, 3% en 3% wordt afgelost. De bedoeling is, dat de op deze wijze ver kregen gelden zullen worden gebruikt voor de bouw van woningen. Deze voorstellen werden, nadat door de heer de Roo op het dwaze van deze politiek, gevolg van het optreden der regering was gewezen, z.h.s. goedge keurd. B. en W. werden voorts gemachtigd van het Rijk eventueel gelden te aan vaarden voor het bouwen van max. 85 vervangingswoningen vopr gerepatri- eerden. Aan het begin der vergadering sprak burgemeester W. C. ten Kate een woord ter nagedachtenis van wijlen de heer G. Eckhardt, die tal van jaren deel uitmaakte van de raad. Deze woorden werden staande aangehoord. DE BILT ZEGT: Brekende bewolking. Van het Noord-Westen uit brekende bewolking en geen regen van beteke nis meer. Matige en aan de kust later nu en dan krachtige wind tussen West en Noord-West. In de middag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. IIIIBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW Ill Britten doorzoeken Egyptisch dorp. Britse troepen hebben de Egyptische politiepost in het dorp El Hamada na bij Tel el Kebir doorzocht, nadat zij bericht hadden gekregen, dat zich daar wapens bevonden. In het gebied wer den geen Egyptische politiemannen aangetroffen. De Britten vonden wel vijf geweren en 75 patronen. COMPLOT TEGEN EVA PERON? De Argentijnse politie heeft ruim honderd personen gearresteerd, die be trokken waren bij een complot om Eva Peron te schaken. Bij het complot zou een aantal leger en vlootofficieren zijn betrokken, o.w. de voormalige chef van de generale staf, luit.-kol. Suarez. De samenzweerders zouden zich ook hebben willen meester maken van het hoofdbureau van politie en van ver schillende regeringsgebouwen. Amerikaanse hulp voor Nederlandse oorlogsinvalide. In Mei 1940 werd de onderofficier D. v. d. Heuvel te Schiedam door een bomscherf getroffen, tengevolge waar van hij langzamerhand verlamde. De vorige maand las hij een bericht, dat een Joegoslaaf, die een soortgelijk geval had, genezen was met behulp van cortisone. Hij stelde zich in verbinding met de heer W. C. J. M. van Lanschot te Eind hoven, voorzitter van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsinvaliden. Deze nam contact op met het hoofdbureau van de Internationale Federatie van Oud-strijders, dat de bemiddeling in riep van het hoofdbestuur van de Ame rikaanse Bond van Oud-strijders te New York voor de toezending van 1500 gram cortisone. De Amerikanen zon den direct met een militair vliegtuig een pakje van 2000 gram naar Frank fort. Vandaar werd het geneesmiddel- naar Nederland verzonden en thans zal de heer v. d. Heuvel het toepassen. De winter trekt zich op het ogen blik verder naar het Oosten terug. Vorst van betekenis komt alleen nog voor in Noord-Scandinavië, in Midden- en Noord-Rusland en in het Alpenge bied. Een terugkeer van „nachtvorsten" is de eerstkomende dagen niet waar schijnlijk omdat het binnendringen van de zachtere Oceaanlucht de tempera tuur vooral in de nacht belangrijk zal doen stijgen. De huidige ontwikkeling van de weerstoestand betekent dus het einde van een periode met grillig winter weer. De Noordkoreaanse generaal Nam II heeft voorgesteld binnen drie maanden na het totstandkomen van een wapen-, stilstand een bijeenkomst van politieke leiders bijeen te roepen, waarop zou moeten worden gesproken over het te rugtrekken van alle buitenlandse troe pen uit Korea en het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk. De generaal deed zijn voorstel ver gezeld gaan van een verklaring, waar in de regeling van de Koreaanse oorlog wordt gekoppeld aan het herstel van de vrede in het Oosten. Het voorstel noemt geen plaats voor de conferentie van politieke leiders, doch oppert, dat vijf afgevaardigden van elke partij er aan zullen deelnemen. DE KRIJGSGEVANGENEN. De subcommissie voor de uitwisse ling van krijgsgevangenen is overeen gekomen, dat groepen van nationale Rode Kruisorganisaties van beide par tijen krijgsgevangenkampen zullen bezoeken en behulpzaam zullen zijn bij de repatriëring van gevangenen. Men is het ook voorlopig eens ge worden, dat er andere plaatsen van uitwisseling zullen zijn dan Panmoen- djon. De Noordelijken weigerden op nieuw ermee in te stemmen, dat neu trale inspectieploegen achter de linies krachten der V.N. waren 306.070, waaronder ruim 47.000 doden. Paling deed gemaal stil staan. Het electrische gemaaltje van het Waterschap Kamerhop, nabij de Rijp, stond dezer dagen plotseling stil. Toen de machinist een onderzoek instelde, bleek een paling van ruim drie kilo tussen de schoepen te zitten. De lengte van de vis was ruim 90 centimeter. gevangenen zullen verhoren en zich op de hoogte stellen van hun wensen t.a.v. repatriëring. Het algemeen secretariaat der V,N. te Parijs maakt bekend, dat de Noor delijken in de Koreaanse oorlog tot 3J December 1951 1.601.350 verliezen aan doden, gewonden en vermisten hebben geleden. De verliezen van de strijd- A.L.E.C. organiseert te Goes LEZINGEN OVER EMIGRATIE. Zaterdag 23 Februari a.s. zal in de Prins van Oranje te Goes door het Al gemeen Landbouw Emigratie Comité (A.L.E.C.), waaraan deelnemen de Z.L. M., de L.J.G., de Bond van Plattelands vrouwen en de Alg. Ned. Landarbei- dersbond, met medewerking van de Hervormde Emigratiecommissie een openbare bijeenkomst worden georga niseerd, waarin uitvoerig over de emi gratie zal worden gesproken. Als spre kers treden op drs N. A. Vaandrager, alg. secr. van het „A.L.E.C.", met het onderwerp „Verantwoorde emigratie- mogelijkheden en moeilijkheden" en mr O. A. Gobius, secr. van de Herv. Emigratiecommissie, die iets over de taak van deze commissie zal vertellen. Na afloop van de lezingen zullen en kele films worden vertoond. De „Marsdiep" liep aan de grond. De mijnenveger „Marsdiep" is gis termorgen even buitengaats Delfzijl op een zandplaat gelopen. De „Marsdiep" was op weg van Den Helder naar Delf- zijn, om een mijn te vegen, die daar in de vaargeul ligt. Gisteravond half ze ven is het schip weer vlot getrokken. De Sowjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken tegen het Franse voorstel om Italië apart tot de Ver. Naties toe te laten. Het voor stel kreeg tien stemmen voor en één stem tegen, die van Malik. Malik lichtte zijn veto toe met te zeggen, dat de Westelijke mogenheden Italië wilden toelaten, omdat dit land1 lid was van „het agressieve Noord-At- lantisehe blok". Hierna werd een Russische resolutie verworpen, waarin er bij de Alg. Ver gadering op wordt aangedrongen de volgende dertien staten tegelijk toe te laten: Albanië, Buiten-Mongolië, Bul garije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Eire, Jordanië, Oos tenrijk, Ceylon en Nepal. De Russische afgevaardigde Malik voegde later Li- rt it-.li c i -i byë daar nog aan toe. Onafhankelijk, begaard en met een sterke wil. De West-Duitse .bonasdag heeft zich gisteren na een debat van drie uur met 293 tegen 29 stemmen bij 25 onthou dingen accoord verklaard met het wetsontwerp der regering tot het hou den van verkiezingen in geheel Duits land. Premier Mossadeq heeft Robert Garner, vice-president van de Interna tionale Bank, uitgenodigd als zyn gast in Teheran te verblijven. De nestor van de Argentijnse socialistische partij, de 78-jarige Dickman, is uit het dage lijkse bestuur der partij gestoten, om- dut hij zonder machtiging onderhande lingen met Peron zou hebben geopend. - Wegen zeelieden uit Cuba, Neder land, Noorwegen, Finland en Dene marken, zijn een hongerstaking begon nen uit protest tegen hun detinering op een eiland in de buurt van Manilla In afwachting van hun repatriëring. Sinds het opheffen van de koffie-rant- soenering in Nederland is het smokke len van koffie naar West-Duitsland via de Rijn sterk toegenomen. In de stil le wjjk Buiten Wittevrouwen te Utrecht heeft gistermiddag een onbe kende een aanslag op de 62-jarige be woonster, die alleen thuis was, ge pleegd. Hij sloeg haar met een hamer neer. De Haagse politie heeft een 38-jarige Hagenaar aangehouden, die een aantal eigenaren van radiozaken en geluidswinkels heeft opgelicht door een verhaal op te hangen, dat hij so ciale verzorger was bij de luchtstrijd krachten en nauwe relaties onderhield ®jet piloten van de K.L.M., waardoor ny goederen kon kopen. Hij betaalde echter niet. Gisteren is de 4-jarige 'ictor Peul in de ouderlijke woning aan de Adrianalaan te Rotterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Koningin Elizabeth van Engeland is op 21 April 1926 te Londen geboren. Kroonprinses werd zij echter eerst op 11 December 1936, toen koning Edward VIII (de vroegere Prins van Wales), de troon opgaf en werd opgevolgd door haar vader. Op 16-jarige leeftijd werd Elizabeth kolonel van de Grenadier Guards; in de laatste maanden van de tweede we reldoorlog volgde zjj in een transport training centre te Aldershot een op leiding tot chauffeuse. ZJJ werd een bekwaam autobestuurster en loodste haar wagen vlot door de drukke Lon- dense city Op 20 November 1947 trad zij in het huwelijk met luitenant Philip Mountbatten, die de titel van Hertog van Edinburgh had gekregen. Op 14 November 1948 werd het paar een zoon geboren, Prins Charles van Edinburgh, en op 15 Augustus 1950 een dochter, Prinses Anne. Het kroonprinselijk paar ondernam verschillende buitenlandse reizen. O.a. bezocht het in Mei 1950 Parijs, in De cember 1950 Griekenland en in April 1951 Rome. Tijdens het verblijf van haar echtgenoot op Malta bezocht Prin ses Elizabeth hem daar enige malen. Mede in verband met de minder gun stige gezondheidstoestand van Koning George kwamen steeds meer repre sentatieplichten te rusten op Eliza beth. In dit verband is ook de reis van het kroonprinselijk paar naar de Ver. Staten en Canada in October 1951 te vermelden. Nadat het voorgenomen bezoek van Koning George en zijn ge malin aan Australië op advies der be handelende geneesheren tot tweemaal toe afgezegd moest worden, viel de Kroonprinses de taak ten deel in plaats van haar vader een bezoek aan enige dominions te brengen. Elizabeth zal Engelands eerste vrou welijke heerser sinds Koningin Victoria zijn en de vijfde regerende Koningin in de' Engelse geschiedenis sinds Ko ningin Mary, gemalin van Philips II van Spanje. Haar voorgangsters waren: Mary I Tudor, géborén 1516, regeerde van 1553 tot 1558; Elizabeth I Tudor, geboren 1533, regeerde van 1558 tot 1603; Mary Stuart, gemalin van de Koning-Stad houder Willem II van Oranje, geboren 1662, regeerde tezamen met haar ge maal van 1689 tot 1695; Victoria, ge boren 1819, regeerde van 1837 tot 1901. De Engelsen hebben veel waardering voor de onafhankelijke houding en de sterke wil hunner nieuwe Koningin. Elizabeth rookt niet en gebruikt zel den alcohol; bij speciale gelegenheden drinkt ze wat champagne. Ze spreekt vloeiend Frans en Duits, en heeft ook onderricht in Italiaans en Spaans ge had. Ze houdt, van toneel en speelt gaarne piano. Ze is een goed spreek ster en heeft een duidelijke stem. 65.000 AMBTENAREN STAKEN IN GRIEKENLAND. Meer dan 65.000 ambtenaren in ge heel Griekenland zijn gisteren in sta king gegaan Zij eisen aanzienlijke loonsverhoging. Men verwacht, dat de regering alle dringend noodzakelijke ambtenaren zal oproepen. In Athene, Pireaus en andere steden houdt de politie zich gereed. Ministeries en an dere bestyursgebouwen worden be waakt. De regering heeft 10 procent loons verhoging voor lagere ambtenaren met ingang van 1 Februari aangeboden. Het vakverbond heeft dit aanbod ech ter afgeslagen, aanvoerend, dat het een provocatie is, welke verdeeldheid onder de ambtenaren poogt te zaaien. Vele Amsterdammers zagen gister avond met verbazing een groot vlieg tuig op niet meer dan 70 a 80 meter boven de stad vliegen. Eén der moto ren Scheen niet goed te functionneren. Het was een bommenwerper van de Marine Luchtvaartdienst, die van Val kenburg was opgestegen en reeds vier uur in de lucht was. Valkenburg was echter plotseling dichtgetrokken en daar de piloot nog maar weinig ben zine aan boord had, wilde hij zo snel mogelijk op Schiphol landen. Dit bleek echter niet zo eenvoudig, omdat het radiokompas van het toestel gestoord was en de piloot voor de landing over geen enkel radiohulpmiddel beschikte. De wolkenbasis lag bovendien op 90 meter. Derhalve werd het toestel bin nengeloodst op het dwarspeilsysteem, waarbij de vlieger instructie kreeg reeds boven Amsterdam beneden 90 meter te vliegen. De landing werd per fect uitgevoerd met een „klapperende" motor, die op het ogenblik, dat het toe stel de baan raakte, reeds geheel stil stond. Op de v-I-jaardag van zijn kleinzoon, Prins (.males, 14 November 1951, werd deze opname gemaakt van de thans overleden Koning. Het was de eerst» foto ha zijn ernstige Iongoperatie. NOORDELIJK VOORSTEL TE PANMOENDJON. Terugtrekking der buitenlandse troepen zou moeten worden besproken. De bestandscommissies van Verbondenen en communisten hebben Woens dag, voor de eerste maal in twee maanden, een voltallige zitting gehouden om voorbereidingen te treffen voor de bespreking van het laatste agendapunt, nl. de aanbevelingen aan de wederzijdse regeringen. a

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1