Zesde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties is ten einde V Toestand in Suez~kanaalzöne verbetert 1 weede Kamer verwierp motie tot intrekking van ambtenarenverbod A'i Lagerhuisdebat over de buiten landse politiek Adenauers verklaring tegen gesproken In Stockholm vluchtte een Let uit de Russische ambassade EN. m I854 'm 9$ DINGEN eststrate bbendyke ON PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijk of van geën betekenis? Malik zei* „Derde wereldoorlog is eigenlijk reeds begonnen" Humoer rond strand- foto s. k SNIPPER NIEUWS Overstromingen in Frankrijk. Plattelandsvrouwen bespraken verenigingswerk JRS Pagka 4 n GOES. :he Bank se Gas Sumatra io adiator ïelting ia Copper Steel Motors Motor Nickel itt :eel Brands el service )il Oil Oil nion ater Texas >rk Centr. vania n Pac. en: P. de Rijke J. WestenbrinkJ. YsseldijkC. Beye ?erd 1—1; A. Wes- P. HartM. Boo- -J. den Engelsman kker 2—0. iblicatiën 16S'A 163 81 'A SOM 123J4 l.ïl3 W8 150 110 lOlT 5654 57 S6K 57J4 25 74 54% 55Q 1354 1$ 50% 51M 1554 45J4 6y 64< 11 44% 11754 11754 22 23 69J4 71M 84X 84 112^ 113 77 78X 5051* 20* - 8* 20^ 21J4 20*4 20* 39JI 39* >p Ryksinstellingen. anciën vestigt er de iringen op Rijksinstel- mogelijk moeten wor- ten laste van de ver- •an algemeen bestuur nde diensten, instel- 31 Mei a.s. bij het ingediend. Irukkerij- en Uitgeve- ijf der Posterijen, Te- het Staatsmuntbedrijf. edrijf te IJmuiden en n uiterlijk 15 Maart uldeisers wordt er na- gevestigd, dat latere tel der afdoening kaq kan, op verzoek, een erkregen. ^ART. !vaston naar Golf van van Antwerpen naar ass. 3 Scyllis nr Rot- Kotterdam; WILLEB! Guardafui naar Dja- DENBARNEVELDT: )RANJE: pass. 3 Pe- JNDAM: 3 te New ew York; WESTER- Rotterdam. en hohnen z. BLAD unnik over e en krijk; k V: wolk isme; isme; ƒ5.50 5000 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2089 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 6 FEBR. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneujen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.15 u., on der 17.36 u. Maan op 13.33 u., onder 6.55 u. Hoogwater Donderdag 7 Febr.: Vlissingen: 12.07 u. 1.40 m.; 0.00 u. 0.00 m. Terneuzen: O.04 u. 1.56 m., 12.32 u. 1.61 m. Wemel- dinge: 1.01 u. 1.24 m., 13.30 u. 1.30 m. Zierikzee: 0.44 u. 1.04 m., 13.16 u. 1.10 m. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft te Parijs haar zesde zitting beëindigd. Zij heeft drie maanden geduurd. Engeland heeft deze zitting „belangrijk" genoemd. Van Russische zijde is verklaard, dat geen besluiten zijn genomen, die de moeite waard zijn. Toen het laatste agendapunt was af gehandeld, bracht secretaris-generaal Trygve Lie hulde aan de voorzitter, de Mexicaan Nervo. Als aandenken bood hij hem een voorzittershamer met ins criptie aan. Ook Sir Gladwyn Jebb (Engeland) en mevrouw Eleanor Roosevelt (V.S.) gaven hun waardering te kennen over het voorzitterschap van Nervo. De Sowjet-afgevaardigde Malik prees Nervo's objectiviteit. De Franse minister van Buitenland se Zaken Schuman zei, dat de resulta ten niet altijd zo groot waren geweest als de verwachting, maar dat door per soonlijk contact het vertrouwen in de goede wil van de mensen, onverschillig hun opvattingen en soms hun doelstel lingen, is versterkt. Nervo verklaarde, dat, ondanks hef tige woorden en nog onopgeloste pro blemen, de Assemblée heeft bijgedra gen tot verwerkelijking van de doel einden, die allen nastreven. De bemid delende rol van de kleinere mogend heden was gedurende de afgelopen zit ting duidelijker geworden en het prin cipe van zelfbeschikking was beves tigd. Nadat de afgevaardigden staande een minuut stilte in acht hadden genomen, verklaarde de voorzitter de zitting ge sloten. Tegen het einde van de zitting heeft Malik verklaard, dat de derde wereld oorlog eigenlijk reeds begonnen is. Amerikaanse functionarissen houden rekening met de mogelijkheid, dat Ma- lik zich ongewild een belangrijke aan wijzing van de Russische buitenlandse politiek heeft laten ontvallen. Zij wij den bijzondere aandacht aan het feit, dat Malik nogal in verlegenheid ge bracht scheen, toen hem naar de volle betekenis van zijn woorden werd ge vraagd. llllll!llllllllllillllllllltiHfflHllllli)mi11IIIIIHIIIlHIHIlllll11limHIHIIH1IHIIIIIIIIHIHHIIHIIIIIIIIimillllllllHtililHIHIIIIlllllim Kapitein Carlsen dankt Tilburgs studentencorps. In antwoord op het gelukstelegram van het dispuut „Aone" van het Tilburgs studentencorps St. Olof heeft kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise" het ere-lidmaatschap van dit dispuut aanvaard. Uit Amerika is gisteren het antwoord van kapitein Carlsen binnen gekomen. De inhoud van deze brief is als volgt: „Mijne heren, ik grijp de eerste gelegenheid, die mij wordt geboden aan mijn diepe erkentelijkheid te betonen aan u en uw studentencorps voor de mij verleende onderscheiding van het orde teken van uw dispuut. Uw geste schenkt veel voldoening aan deze nederige zee man. Met oprechte hoogachting: Hendrik Kurt Carlsen. P.S. De eigenaars van mijn maatschappij verzekerden mij, dat er spoedig een nieuwe „Flying Enterprise" zal zijn". BRITTEN VERZACHTEN BEPERKENDE BEPALINGEN. De Britse autoriteiten zijn begonnen de onlangs ingestelde beperkingen in de Suez-kanaalzöne te verzachten, zulks wegens het verbeteren van de toe stand in de laatste dagen. Het onderzoek van personen bij de verschillende controleposten is ge staakt en er zullen meer olietankauto's van en naar Suez mogen rijden. Het doorzoeken van voertuigen bij wegver sperringen zal voortgaan. Een verdere verzachting der beperkende maatrege- COMMUNISTISCH RELLETJE MISLUKTE. Dr Drees: „Uw kwasi-opgewondenheid is lege luchtl" (Van onze parlementaire redacteur). „Waarom zou men iemand de keel afsnijden, als je vergif in zijn soep kunt doen", zo luidt een Arabisch spreekwoord en minister-president Drees han teerde dit gistermiddag in de Tweede Kamer, toen hij sprak over de oorlogs dreiging, die hij niet zo acuut vond. Overigens heeft dr Drees heel wat moeten doorstaan. Er was n.l. aan de orde de interpellatie van de communist Wagenaar over het ambtenarenverbod. vernietigd. Het moet onmogelijk ge maakt worden, zo zei hij, dat de com munisten sleutelposities innemen en dat zij kennis krijgen van vertrouwelijke stukken. Behalve dat Nederland zich heeft aangesloten bij het Noord Atlan tisch Pact zal het ook onderscheidene maatregelen treffen tot innerlijke be scherming. Van de andere partijen kwamen twee socialisten, de heren Burger en Scheps, en de K.V.P.-er Dassen aan het woord. De laatste vroeg zich af, of de regering niet dezelfde maatregelen moet treffen tegen de vredesbeweging en de derde weg, hetgeen door de mi nister echter werd ontkend. De heer Scheps ging de communisten met grote oratorische talenten te lijf en noemde hen „soldaten van het valse heil". Een motie-Wagenaar om het verbod in te trekken werd met 627 stemmen ver worpen. DE KWEEKSCHOOLWET. In de avondvergadering kon minis ter Rutten antwoorden op de vele re devoeringen over de kweekschoolwet. De voornaamste punten bleven echter liggen tot de behandeling van de 20 amendementen. Wèl deelde de be windsman mede, dat de mulo het voor portaal van de onderwijzersopleiding moet zijn, omdat anders niet genoeg onderwijzers zullen worden afgele verd. Op zijn ministerie is men aan een wijziging van de lager onderwijswet bezig, teneinde het mogelijk te maken, dat Esperanto op de school zal worden onderwezen. De mogelijkheid om de hoofdacte te behalen op de tot nu toe gebruikelijke manier zal open blijven tot 1962. Het behoeft geen betoog, dat dit voor de trouwe aanhangers van Stalin een goede gelegenheid was om weer eens een relletje op touw te zetten. Dit ge lukte echter niet, omdat men in de Kamer vreselijk kalm bleef. De heer Wagenaar sprak van een Amerikaanse heksenjacht en hij legde verband tussen de reis van dr Drees naar Amerika en dit verbod. Dr Drees wees er terecht op, dat de kwasi-opge wondenheid van de communisten voor hem lege lucht is, want waar zij aan het bewind zijn, daar is elke vrijheid De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen een klacht behandeld van drie meisjes uit Dokkum, die tijdens een vacanticdagje in Scheveningen wa ren gefotografeerd en later tot de ont dekking waren gekomen, dat deze foto was gebruikt voor ansichtkaarten van het strandleven. De verdachte in deze zaak was de uitgever van de prent briefkaarten, die wegens overtreding van de auteurswet door de Amster damse kantonrechter was veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. De president, mr J. Meihuizen, noem de de foto's zeer decent, maar de meis jes vonden het, naar zij tegenover de politie hadden verklaard, heel onaan genaam, dat iedere straatjongen in Dokkum met een foto van haar in bad- costuum zou kunnen rondlopen. Een boekhandelaar in Dokkum, die deze prentbriefkaarten ook had ontvangen, had dan ook moeten constateren, dat ze in Dokkum onverkoopbaar waren. Overigens waren over het gehele land verspreid, ongeveer 100.000 van deze kaarten verkocht. De officier van Justitie besloot zijn requisitoir met de rechtbank te vra gen de verdachte een aanzienlijk lagere straf op te leggen dan de kantonrech ter had gedaan, namelijk tien gulden boete of vier dagen hechtenis. Ten slot te was het woord aan de verdediger, mr P. J. Witteman. Deze betoogde, dat de verdachte altijd behoorlijke op vattingen over zijn beroep heeft ge toond. Tegen de foto's als zodanig was dan ook weinig bezwaar. De meisjes hebben waarschijnlijk het grootste deel van de dag waarop de foto's werden gemaakt, in badpak in Scheveningen rondgelopen, en daarmee niets onbe hoorlijks gedaan, zodat ook de foto's zeker niet onbehoorlijk zouden kunnen worden genoemd. De meisjes waren bovendien, toen de foto's genomen werden, nog kinderen van een jaar of vjjftien, zodat hij niet kon zien, waar om zij eigenlijk bezwaar hadden tegen deze prentbriefkaarten. Haar opmer king over de straatjongens noemde hij typisch kleinsteeds. ARRESTATIES IN ARGENTINIË De Argentijnse radicale partij deelt mede, dat verscheidene prominente le den zijn gearresteerd. Volgen onbevestigde berichten zijn on geveer veertig personen in de afgelo pen 48 uur gearresteerd en beschul digd van samenzwering. Onder hen be vindt zich luitenant-kolonel Francisco Suarez, die in Juni jl. reeds enige we ien was vastgehouden wegens een be weerd complot tegen de regering van Peron. len zal afhangen van de samenwerking van de zijde van de plaatselijke Egyp tische autoriteiten. Volgens het Wafdistische hlad „Al Misri" zal premier Maher Pasja moge lijk zelf een poging doen om het Brits- Egyptische geschil op te lossen, mocht hij er niet in slagen een nationaal front te vormen. VELE ARRESTATIES. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken, Maraghy Bey, heeft ver klaard, dat de autoriteiten bijna allen, die verantwoordelijk zijn voor de sa menzwering van 26 Januari, hebben aangehouden. „De regering is bereid haar volledige verantwoordelijkheid te dragen. Wij zullen niemand, die schuldig wordt be vonden, sparen, voormalige regerings functionarissen noch leden van de po litiemacht", aldus de minister, die ont hulde, dat de politie van Cairo is gere organiseerd en dat de politiecomman- dant is vervangen. De Griekse afgevaardigde bij de V.N., Alexis Kyroe, heeft de goede diensten van zijn land aangeboden om te helpen bereiken, dat Egypte en de andere Arabische staten deelnemen aan een Westelijk verdedigingsstelsel. TRUMAN STELT ZICH VOORLOPIG CANDIDAAT. -President Truman heeft besloten zijn naam op de candidatenlijst voor de voorverkiezingen in New Hampshire te laten staan, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Het Witte Huis maakte de inhoud van een brief bekend, waarin de pre sident zeide, dat hij gezwicht was voor het verzoek van de voorzitter der de mocratische partij, Frank McKinney, en „vele goede democraten in New Hampshire". FAURE STELT DE VERTROUWENSKWESTIE. De Franse minister-president Faure heeft Dinsdagavond in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld over het verzoek om met spoed het wetsontwerp in bespreking te brengen betreffende de invoering van een glijdende loonschaal. De stemming zal vanmiddag worden gehouden. Het regeringsontwerp, dat de auto matische aanpassing van de laagste lo nen aan de stijging van de kosten voor het levensonderhoud eerst na een maand van kracht wil laten worden, is door de commissie van de Nat. Ver gadering verworpen». De commissie was van mening, dat iedere prijsstij ging van tenminste tien procent on- 1 middellijk gevolgd zou moeten wor den door een verhoging van de gega randeerde minimumlonen. Van socia listische zyde werd zelfs voorgesteld deze automatische verhoging reeds bh prijsstijgingen van vijf tot tien procent toe te passen. Toen dit voorstel niet werd aangenomen, legde de rapporteur der commissie, een socialist, zijn func tie neer. De Garonne heeft gisteren het hoogst geregistreerde peil bereikt. Op sommige plaatsen staat het overstroomde land drie meter onder water. Elf personen zijn om gekomen. Honderden boerderijen staan onder water en zware schade is aange richt aan de voet van de Pyreneeën. Agen, met een bevolking van 33.500, staat voor tweederde blank. Men zoekt met hefschroefvliegtuigen naar ingesloten ge zinnen. Groot gevaar dreigt voor Marmande (12.000 inwoners), waar nieuwe water vloeden tegen de oude fortificaties beu ken Het water in de stad stond reeds 40 cm hoog. NEDERLAND EN DE E.B.U. Opnieuw overschot in Januari. Het overschot van Nederland in de Europese Betalings Unie over de maand Januari zal vermoedelijk circa f 375 millioen belopen, In dit overschot is begrepen een bedrag van f 132 mil lioen, dat door Duitsland versterkt is afgelost op de schuld aan Nederland. Blijkens de verkorte balans van de Ned. Bank per 4 Februari is onze tte- viezenpositie opnieuw versterkt. De netto reserve is gestegen tot f714% miilioen, waarmede goud en deviezen tezamen thans een bedrag uitmaken van f 1910 millioen. De chartale geld- omloop is in de afgelopen week nog met f 20 millioen toegenomen. Het sal do van de schatkist is gestegen van f 142 tot f 232 millioen. De buitenlandse politiekrvqn Groot-Brittannië CRITIEK OP PREMIER CHURCHILL. Labouroppositie steunt regeringsbeleid. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag een debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat twee dagen zal duren, geopend met een algemeen overzicht van de internationale toestand. Voor hy opstond drong de leider van de Labour-oppositie, Attlee, erop aan, dat de premier zelf het debat zou be ginnen met een volledige verklaring over zijn bezoek aan de V.S. Churchill antwoordde, dat dit be zoek natuurlijk deel zal uitmaken van het debat, maar alleen een onderdeel zal vormen. Minister Eden verklaarde over de Britse samenwerking met het Europe se leger, dat de Britse regering het voornemen heeft een zo nauw mogelij- tlte verbinding met de Europese defen siegemeenschap tot stand te brengen, in al haar politieke en militaire ont wikkelingen. Over Egypte zei Eden: „Wij zijn ab soluut oprecht in ons verlangen om een overeenkomst met Egypte te be reiken, die de veiligheid van het Mid den-Oosten en het Suezkanaal zal ver zekeren. Een dergelijke overeenkomst moet, indien zij blijvende waarde wil hebben, eveneens rekening houden met de ware en rechtmatige verlan gens van het Egyptische volk". KOREA. Hij bevestigde, dat Churchill tijdens zijn bezoek aan Washington geen nieu we verplichtingen t.a.v. Korea had aangegaan. De minister kondigde voorts aan, dat Engeland een vertegenwoordiging zal vestigen bij de zetel van het hoge ge- GEEN ULTIMATUM VAN DE BONDSKANSELIER? Zij was slechts voor „intern partij gebruik" bedoeld. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de berichten tegengesproken, volgens welke kanselier Adenauer ge zegd heeft, dat hij het verdrag voor een Europees leger niet zal onderteke nen voordat de West-Duitse wensen betreffende de vertegenwoordiging in het Atlantische Pact en de Saarkwes- tie zijn ingewilligd. Volgens een communiqué van het ministerie heeft de kanselier slechts tegenover zijn partij verslag uitge bracht over de buitenlandse politiek en de moeilijkheden, welke zich heb ben voorgedaan. Buitenlandse waarnemers, aldus i J i kri Op het ogenblik zijn de uitslagen van de verkiezingen in India voor bij na tachtig procent bekend. De rege rende Congrespartij heeft de leiding behouden, de communistische partij is als op één na de sterkste groep uit de bus gekomen. Het communistische nieuwsbureau „Nieuw China" meldt, dat troepen van de Vietminh zware slagen toebrengen aan veertien batal jons Franse versterkingstroepen, die, ondersteund door vliegtuigen, tanks en pantserwagens, zich vechtende een weg trachten te banen naar het om singelde Hoabinh. Een Amerikaanse bommenwerper B-29 is bij het landen op de vliegbasis March in Californië met een huis in aanraking gekomen en neergestort. Vijf inzittenden kwamen om het leven, zes werden gewond. Denemarken zal dit jaar voor het eerst bloembollen naar West-Duitsland ex porteren. Op 29 Februari a.s., de eerste Vrijdag in de lijdensweken, wordt de protestantse Vrouwen-We reldgebedsdag gehouden in 104 landen, w.o. Nederland. Gisteren heeft H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen de voorzitters van de colleges van Algemeen Bestuur van Suriname en de Nederlandse Antillen, dr J. A. E. Buiskool en mr dr M. F. da Costa Gomez. Minister Mansholt heeft zich naar Parijs begeven voor het voeren van besprekingen met de Franse minister van Landbouw. Gis termiddag heeft Koningin Juliana on verwacht een bezoek gebracht aan de Johannastichting te Arnhem. ACHTERVOLGING HAD GEEN SUCCES. Sowjets wilden hem naar Rusland brengen. Dinsdag is een 25-jarige Let uit de Russische ambassade te Stockholm ontvlucht, nadat twee Russische diplomaten getracht hadden hem tegen te houden. De man rende onder het uitroepen van „ik word vervolgd" de straat op. De Russen zetten onmiddellijk in een auto de achtervolging in. De Lei wist echter te ontkomen in een werkplaats in de buurt. Toeu de politie, die telefonisch gewaarschuwd was, verscheen, trokken de Russen zich terug. De Let deelde de politie mede, dat hij een week geleden in Stockholm was aangekomen. Daar had hij een landge noot ontmoet, die hem aanbood voor onderdak te zorgen. Dit bleek echter de Russische ambassade te zijn, het geen hij pas bemerkte, toen hij binnen was en, volgens zijn zeggen, werd aan gevallen door vijf mannen, die hem vertelden, dat hij naar het vliegveld zou worden gebracht voor transport naar Rusland. Toen hij een mes had getrokken, hadden de Russen hem dit afhandig gemaakt en hiermee de voe ring van zijn kleding stukgesneden op zoek naar „geheime boodschappen". De Let had zich echter weten los te ruk ken en de straat kunnen bereiken. FRANKRIJK BEPERKT IMPORT Vanaf gisteren heeft Frankrijk de volgende producten van de liberalisa- tielijst geschrapt: visserijproducten vis, mosselen, oesters, kreeft), bloem bollen, vlaslint, zaailijnzaad, erwten en bonen. Aan de Franse grens zijn reeds Ne derlandse goederen, o.m. partyen ha ring, die gisteren verzonden waren, te ruggestuurd. Reeds vóór gisteren ver zonden goederen worden nog toegela ten. (Men zie ook pag. 3). BELGISCHE SENAAT KEURT PLAN-SCHUMAN GOED. De Belgische Senaat heeft het plan- Schuman met 102 tegen 4 stemmen by 58 onthoudingen goedgekeurd. De communisten stemden tegen. De socialisten onthielden zich, omdat zij vrezen, dat de uitvoering van het plan zou kunnen leiden tot het sluiten van catie mede in het algemeen belang zou veel Belgische kolenmynen, waarvan zijn geschied. Op 19 Februari zal de de productie als „oneconomisch" geldt.procureur-generaal conclusie nemen. ZAAK-FONTEYN VOOR DE HOGE RAAD. Gisteren heeft de Hoge Raad het cas satieberoep van de 52-jarige ex-ser geant-konstabel van de Kon. Marine A. H. Fonteyn, die zowel door de Am sterdamse rechtbank als het gerechts hof wegens smaadschrift tot twee maanden voorwaardelijk en een geld boete van f 100 werd veroordeeld, be handeld. Fonteyn bevond zich in 1933 onder de achtervolgers van de „Zeven Pro vinciën", dat door de muitende beman ning langs de kust van Sumatra werd gestuurd. Abusievelijk werd hy aan vankelijk onder de muiters gerang schikt. In 1934 kwam hy terug in Den Hel der en werd hy wegens asthma afge keurd. Sindsdien heeft Fonteyn 17 jaar lang gestreden voor wat hy ziet als rechtsherstel. Toen zijn pogingen niet tot resultaat leidden, gaf hy in 1949 een pamflet uit, waarin hij openly k de marine-artsen, die hem destijds hadden afgekeurd, van valsheid in geschrifte beschuldig de. Rechtbank en Hof hebben hem des wegen op grond van „smaadschrift" veroordeeld. Mr H. Smit te 's-Gravenhage heeft gisteren een cassatieberoep voor de Hoge Raad toegelicht. Hij bestreed daarbij de dagvaarding, die z.i. niet alle elementen van smaadschrift bevat en betoogde, dat het Hof gebruik maakte van ongeoorloofd bewijsmate riaal. Het Hof heeft bovendien niet weerlegd, dat de desbetreffende pubii- Reuter, menen, dat het ministerie poogt de uitwerking op de buitenwe reld van Adenauers woorden, die be doeld waren voor „intern partij ge bruik", te verzachten. De geallieerde Hoge Commissarissen hebben Adenauer uitleg gevraagd over zijn woorden. Een zegsman van Ade nauer noemde het geschil „een kwes tie van nuances" en zeker geen ultima tum. „KLOKKEN VOOR AMERIKA" In Goes werd een actiecomité gevormd. Zaterdagmorgen 16 Februari zullen vrolijke klokkenklanken over Goes beieren en zullen tientallen schoolkin deren deur aan deur een gift komen vragen voor de actie „Klokken voor Amerika". Dan zal de bevolking haar steentje kunnen bijdragen voor het ca- riUon, dat door H. M. de Koningin na mens het Nederlandse volk aan Ame rika zal worden geschonken uit dank voor wat deze natie voor ons land heeft gedaan. Men heeft daartoe de stad in 24 wij ken verdeeld en deze wyken, (die heel klein zijn), zullen door enkele school kinderen in een paar uur kunnen wor den afgewerkt. Op een gisteravond in het stadhuis gehouden vergadering heeft burgemeester W. C. ten Kate met een aantal vertegenwoordigers (sters) van het onderwys, de middenstand, de werknemers (de werkgevers en het U.V.V. ontbraken op het appèl) be sproken hoe men eén en ander zal organiseren. Er werd een plaatselijk comité ge vormd, waarin zitting namen de heren H. C. van Donk, hoofd chr. ulo, H. v. d. Veen, hoofd o.l. school en pater Ha mer, dir. r.k. lyceum, namens het on derwijs, A. Vermaire namens de mid denstandsverenigingen en N. J. Karhof namens de pers. Voor de werknemers zal nog een vertegenwoordiger wor den aangewezen, evenals voor de werkgevers en de U.V.V. Van de schooljeugd apart zal, als bij drage voor het Maryke-klokje, nog een kleinigheid gevraagd worden. Deze in zameling, die dus alleen op de scholen wordt gevoerd, zal plaats vinden op 8 Februari a.s. Op deze datum zal des avonds in het stadhuis de commissie voltallig verga deren i.v.m. de voorbereiding der col lecte op 16 Februari. GARAGEHOUDER UIT NIEUWLAND STAAT VRIJDAG TERECHT. Vrijdagmiddag zal de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg de zaak behandeleq tegen de garagehouder M. P. K. uit Nieuwland, die ervan wordt verdacht, begin Februari 1951 een po ging te hebben ondernomen om zijn vrouw door gasverstikking van het le ven fe beroven. De zaak zou eerst op 18 Januari j.l. voorkomen, doch moest toen worden terugverwezen naar de Rechter-Com- missaris voor een nader onderzoek. zagsórgaan voor de Europese kolen- en staalgemeenschap, teneinde betrekkin gen met dit lichaam aan te knopen. De Labouroppositie in het Lagerhuis diende een motie in, waarin zij haar steun aan de Britse buitenlandse poli tiek bevestigt, doch op Churchill per soonlijk critiek oefent, omdat hij er niet in geslaagd is de Britse politiek inzake Korea aan de Amerikanen dui delijk te maken. Churchill zal vandaag spreken. Laat in de avond zal over de Labourmotie worden gestemd, tenzij zij wordt inge trokken, nadat Churchill zijn verkla ring heeft afgelegd. DISCUSSIE OVER EMANCIPATIE. De leden van het provinciaal bestuur en de afdelingsbesturen van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland hebben gisteren op de kaderdag, welke in het Schuttershof te Goes werd ge houden, uitvoerig van gedachten ge wisseld over het verenigingswerk. Ruim 50 dames waren aanwezig, toen de presidente, mevr. KostenseKraak, de bijeenkomst opende. In de ochtendvergadering sprak de algemeen secretaresse, mej. Brink, over verenigingstechniek, het gebruik van de leidraad voor besturen en het werk van het algemeen secretariaat Zij behandelde hierbij het verenigings leven zoals dit is gegroeid sinds 1814, wees op het grote belang van lande lijke organisatie en omschreef aan de hand van de statuten het wezen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, waarbij voornamelijk gestreefd wordt naar bevordering van de plattelands- belangen in de ruimste zin des woords, zowel maatschappelijk als hygiënisch, cultureel en economisch. In dit verband besprak zij de gezins zorg, de hulp aan gerepatrieerden en emigranten, het medewerken aan da oprichting van badhuizen, zwembaden, onderwijs en vakontwikkeling. Na de middagpauze besprak mej. Brink een aantal vragen, naar aanlei ding van het onderwerp gesteld. De dag werd besloten met een alge mene en zeer levendige discussie over een actueel onderwerp, nl. de emanci patie van de plattelandsvrouw. Men was over het algemeen van gevoelen, dat daar nog alles aan ontbreekt. Eén opmerking trof ons, nl. dat vér doorgevoerde emancipatie, zoals in Amerika, slechts leiden kan tot minder gelukkige huwelijken, ja zelfs tot echt scheiding. „KNAL-METEOOR" ONT PLOFTE DICHT BIJ DE AARDE Inwoners van het Noorse dorp Lem hebben vorige week een zeer sterk lichtverschijnsel waargenomen. Het bleef vijf minuten zichtbaar en een halve minuut nadat het uit het gezicht was verdwenen volgde zo'n hevige knal, dat de deuren in sommige huizen openvlogen. Een Noorse professor heeft als zijn vermoeden uitgesproken, dat men een meteoor heeft waargeno men, die uit elkaar is gesprongen en wel aanmerkelijk dichter bij de aarde dan op de voor meteoren gebruikelijke hoegte van twintig a dertigduizend niötör. Na de ontploffing was de maan enige tijd rood, zo vertelden ooggetuigen. Zy vermoedden, dat dit kwam door gas- ontwikkeling bij de de ontploffing. DE VERKIEZINGEN IN GEHEEL DUITSLAND. Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft medegedeeld, dat het Kabinet het herziene wetsontwerp betreffende verkiezingen in geheel Duitsland heeft aangenomen. Het ontwerp zal nu door de Bonds dag moeten worden behandeld. A.F.P. meldt, dat in het ontwerp een bijeenkomst van de vier bezettingsmo- gendheden wordt voorgesteld voor de organisatie van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De geallieerdén en Noordelijken op Korea hebben gisteren een compromis bereikt over het aantal'inspectiegroe- pen voor de gedemilitariseerde zöne. De V.N. hadden 15 ploegen voorge steld, de Noordelijken vijf. Het cijfer is thans vastgesteld op 10. DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Weersverwachting geldig tot vanavond In de ochtenduren hier en daar nevel of mist. Overigens half tot zwaar be wolkt en droog weer. Matige en aan de kust tot vrij krachtig toenemende Westelijke wind. In de middag onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1