Lezers VAART DER STILTE r Financiering woningbouw wordt verbeterd» Eerste manifestatie van fabrikanten en grossiers* Een kordate groet, een olijke glimlach. Rijdende beiaards trekken door het land* Ds Ledeboer* een man vol ernst en eenvoud* „De Haven" te Breskens is aan In alles gebrek* t „Kleedt eerst uw woning aan!" 75 meter hoge schoorsteen stortte in. Fresco's te Verona ontdekt. HIER Actie moet slagen. Woningoouw, defensie en sociale maatregelen. Arrestaties te Djakarta. Gemeenten krijgen gelden uit het geblokkeerde fonds. ONS FEUILLETON. Vagina J Dingdag 5 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 t gaan planten, •n en het groen artier klaar zijn begrijpen het!" 'onnen vol ijver inding Kerk. igen H. L. van te Nijenga [ravenzande; ta te Woer- mer Holst ken. las H. Feddes, te Barendrecht te Pernis J. J. erdam B. Tira- 31 k.o.). en A. J. Moggre inten. nm H. Ligten- van den Berg K. de Goer ta ling TERDAM. uze noteringen per rwe, goed prijshou- -f25; prima kwali- •0—25,25. n verband met de verward beeld, zo- gesteld. groene erwten '0; bruine bonen OTTERDAM •waarts: Eigenhei- notering; Bintjes -fll; Furore f 14— pwaarts: Noorder- enheimers f 9,50 er f 10; Libertas alles per 100 kg. Groenten: Sprui- roene kool 7,50—17; '—21Gele Savoye 13—20; Peen 14; kg. Februari: Spruiten -55; Boere kool 10 920; Savoye kool 9; Appels en pe- 15; Goudreinette Enngaard 2738; Remy 41—42, alles andaag weer t. iendrik" naar heeft onder lat is de fuik ehulp van de ddel van gro- heeft een zo- Jgeleverd, dat aag de dienst ting van het is Bernhard" rlens te Brig- :n petroleum- ium stond, in omwonenden blussen, zodat er niet nodig lerkt. onderwijzeres J ulianaschool tot meer con- uitaat hiervan zond voor de eravond wor- klasse apart, gelijke avond ïej. de Nood. iet werk der uw-ingericnte ■lood een cau- net kind m ey, hoofd der >espraak. XJe Jti. Feitsma, werd in deze lkomd. reteken voor reikt aan de /an Fraassen, I, J. Scnrier, en M. west- itiiig „Vrede- w oer Geref. \v aarde op Js uieieiuan U 3o „An zo zaï leggen, weaentom". g bracnt op van mej. iwvereniging een gezei- oorzitier, ne van wei- ■voorzitter, ere-nd- AiillJI over ue gaven en- de Kof- Woiiter- iilms. i c rd o- net neer ung r S* iv a u. rvergatier mg bieeK, dat r acuter ue oetneer, die C. M. van estuursieaen heer J. P. g over het jnbaas sloot MEUBELBEURS: (Van onze speciale verslaggever). Gisteren is te Utrecht de eerste beurs geopend in de reeks van vakbeurzen, die dit jaar door de Kon. Ned. Jaarbeurs zijn georganiseerd. Het betreft hier de Beurs voor Meubelen en Woningtextiel", welke opgezet is ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten. Aan dit evenement nemen 175 expo santen deel, te weten 132 fabrikanten van houten meubels, 4 rietmeubelfabrikanten en 39 grossiers in woningtextiel. De be sane grond van de Jaarbeursgebouwen en -hallen aan het Vredenburg te Utrecht is door de Meubelbeurs ingenomen. Op een te Utrecht gehouden perscon ferentie heeft de heer A. Kempkei te Waddinxveen, voorzitter van de jubi lerende organisatie, enige opmerkingen eemaakt over de fabricage van meubilair in Nederland. Momenteel is het zo, dat de meubel industrie ook exporteert en wel vijf pet van de totale productie. 11e heer Kempkes, zelf oprichter van de Centrale Bond in 1912, bleek niet uit sluitend de goede kanten van de meubel industrie te wil'en zien. Er is bij de overscnakeling van het meubelambacht naar de meubelindustrie wel wat verloren gegaan. Het seriepro duet moet wel onder doen voor het hand werk. Toch moet men beslist niet denken, dat er met serieproductie op artistiek gebied niets te bereiken valt. Dit is veelal een kwestie van ontwerpen. Weet de ont werper een product te scheppen, zodanig van constructie en profilering, dat met minimale kosten een redelijke productie wordt behaald, dan kan de fabrikant het tegen aanvaardbare prijs de detaillist presenteren, welke het op zijn beurt te gen niet te hoge prijs bij het publiek aan biedt. Helaas, aldus de heer Kempkes, worden nog te veel dingen gemaakt die eer de naam „voorwerp" dan die van „meubel" verdienen en die geen goede lijn en juiste verhoudingen Vertonen. Er zijn stellig nog enige jaren van voorlichting van fabrikant en kopend pu bliek nodig om te bereiken, dat alleen „verantwoorde" meubels worden ver vaardigd en gekocht. kleedt eerst uw woning aan De heer F. H. W. Klein Bog te Amsterdam,- voorzitter van de Federatie van Nederlandse Textielgrossiersbonden, gaf hierna een uiteenzetting onder het molto: „Kleedt eerst uw woning aan!". De textielgrossiers hebben het vorig jaar niet te klagen gehad. Evenals in 1950 mag verwacht worden, dat tien Fabricksongeluk bij Jemappe. Zondagmiddag is de 75 meter hoge schoorsteen van een reeks cokesovens te Jemappe (Henegouwen) ingestort. Tien arbeiders waren op dat ogenblik nabij de schoorsteen aan het werk. Drie hunner werden gewond. Door het instorten van de schoor steen brak een gasleiding, waardoor brand ontstond. De brand woedde ver scheiüene uren. De brandweer gebruik te geen water, teneinde de ovens, die met zandsteen bedekt zijn, niet te be schadigen. Er moesten verscheidene tonnen kleiaarde worden aangevoerd om de gaten, waarlangs het gas ont snapte, te dichten. Zondagavond waren de brandweerlieden nog steeds aan het werk. Het vuur heeft echter de condensa toren- en de steenkolenopslag niet be reikt. De eigenlijke ovens in totaal 48 die in 1950 werden gebouwd, zijn echter zwaar beschadigd. De schade zou verscheidene miliioenen belopen. In de oude kerk van de Heilige Apostelen te Verona zijn fragmenten van uitstekend bewaarde fresco's uit de 14de eeuw aan het licht gekomen De ontdekking werd gedaan toen werklieden de gepleisterde muren van de sacristie aan het schoonmaken wa ren. De fresco's, die nu met grote voor zichtigheid worden blootgelegd, waren eeuwenlang verborgen geweest onder gepleisterde lagen, waardoor zij niet werden aangetast. Voor zover zicht baar, beelden de fresco's, afkomstig uit d" school van Verona, de Madonna af, op de troon gezeten temidden van en gelen en heiligen. en over de grenzen Bij ministeriele Dtscink.ting is bepaald, dat de cantinedienst (Cadii met ingang van 1 Februari wordt gecentraliseerd en dal de dienst recreatie en algemene ont wikkeling (R.A.O.) met ingang van de zelfde datum welzijnszorg genoemd zal worden. De Griekse ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd,' volgens het welk de vrouwen bij de volgende alge mene verkiezingen kiesrecht hebben. De Maatschappij „Air Canada" heeft medegedeeld, dat vanaf 1 Mei een toeris- tenvliegdienst tussen Europa en Canada geopend zal worden. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft in het komende financiële jaar meer Canadese hulp voor de Europese defensie in het vooruitzicht gesteld. Dr Kurt Schumacher, leider van de West-Duitse sociaal-democraten, heeft medegedeeld, dat zijn partij zal blijven bij haar duidelijk neen op een West- Duitse deelneming aan de Westelijke ver dediging. Binnenkort zal het toezicht op de Ja panse uitvoer aan de Japanse regering worden overgedragen. Dit houdt echter geen verzachting van de exportcontrole in. In Panama is men reeds een week op zoek naar een Zweeds technicus, Goeot Videgaard. Videgaard verliet zijn hotel kamer en is sindsdien niet meer gezien. Door de Amerikaanse fabriek Northrop Aircraft is een straalmotor voor kleine toerismevliegtuigen ontworpen. De motor, die slechts 80 kg zal wegen, zou een snel heid van 450 km per uur mogelijk ma ken. De bevolking van de Sowjet-Unie neemt jaarlijks met drie millioen zielen toe, al dus een bericht van Tass. Het vorig jaar zijn 247 valse munters in de V.S. gearresteerd. 1.380.882 dollar aan vals bankpapier in beslag genomen. Krachtens een besluit van de Britse minister van financiën, Butler, zullen de Britse ambtenaren voortaan op zestig jarige leeftijd niet met pensioen behoe ven te gaan. Er zal van hun dienst ge bruik gemaakt worden „zolang het mo gelijk is". De betrokkenen zullen even- Wel, indien zij de leeftijd van 70 jaar gaan bereiken, regelmatig „getest" wor den Het staat hun echter vrij bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd de dienst te verlaten van ons volksinkomen in de textielsector besteed is. Dat is vast niet slecht. Zoals het in de voorbije jaren was, zal het niet blijven en is ook allerminst wen selijk. Te wensen blijft, dat het publiek woningtextiel koopt naardat het geld heeft. Onder woningtextiel wordt ge makshalve ook verstaan de niet-textiele vloerbedekking, zoals rubber e.d. Meer en meer ziet men, dat een achter stand in de behoeftevoorziening niet wordt ingehaald. Als vader verleden jaar een bromfiets kocht en de gezinsbegeerte naar een tweede bromfiets voor moeder erg hevig wordt, dan zien ze het kapotte kleed niet meer. Zonder iets tegen brom fietsen te hebben, wilde de heer Klein Bog nochtans betogen, dat alles wat ons van de huiselijkheid afbrengt, gevaarlijk is. Daarom kan het advies „Kleedt eerst uw woning aan" wel terdege gegeven worden. Tenslotte heeft de gedelegeerde van de Federatie van Meubileringsbonden, de heer W. M. L. v. Oosten Beekman, namens de detaillisten iets gezegd. Hij stelde vast dat de situatie voor deze groep middenstanders allerminst gunstig is. De prijzen van de meubelen zijn eigenlijk te laag, gezien de houtprijzen, de sociale en andere lasten. Een olijke glimlach van de kleine prinses Anna en een kordate groet van prins Charles, die op weg zijn naar King's Gross Station, vanwaar ze met de Britse Koning en Koningin en hun tante Prinses Margeret, terug zullen reizen naar Sandringham. Met de rest van de Koninklijke familie zijn ze naar Londen gekomen om hun ouders uitgeleide te doen bij hun vertrek naar de landen van het Gemenebest. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh genieten nu reeds van de stralende zon in Nairobi (in Kenya). Dr Koctenhovst luidde de grote klok. (Van onze Haagse redacteur). De voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika", dr Kortenhorst, heeft Zaterdag de grote klok geluid. Op het Haagse Buitenhof stond op een versierde vrachtwagen een carillon opgesteld, dat ons volk zal oproepen om deze actie te doen slagen. Ook in Groningen en 'sHer togenboscii reden Zaterdagmiddag deze wagens, die hun vrolijke klanken ver spreidden. Het is de bedoeling dat zij heel het land zullen doortrekken om meer bekendheid te geven aan het grote doel, dat het Comité nastreeft. Dr Kortenhorst vertelde, dat op 16 Fe bruari in het gehele land een grote col lecte wordt gehouden voor dit goede doel. In bijna alle gemeenten van ons land bereid men zich voor op deze geld inzameling, die geschiedt met medewer king van de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissarissen der Konin gin in de provincies. De grootste klok zal ongeveer ƒ55.000 kosten. Deze moet waarschijnlijk worden opgebracht door de grootste provincies, zuid- en Noord-Holland. Zo zal iedere provincie zijn eigen klok moeten betalen. De twaalf kleinste klokken de grootste zijn dus bestemd voor de pro vincies zullen opgebracht moetén worden door de Nederlandse jeugd. Er zal een splitsing worden gemaakt tussen schoolgaande jeugd en studenten. Het geld voor de overige klokken wordt ver wacht uit verschillende groepen van het maatschappelijk leven. Zoals bekend, zal H.M. de Koningin op haar reis naar de Verenigde Staten een klein klokje, de Marijke kiok, meenemen en dit President Truman aanbieden. Het echte carillon, dat hopelijk omstreeks Kerstmis in Amerika zal kunnen spelen, zal geplaatst worden in een groot park in Washington, in de omgeving van de Wat het publiek ervan zegt. „Op het ogenblik worden er in Ne derland 50.000 woningen per jaar ge bouwd. Wat vindt U met het oog op de toekomst belangrijker Dat wij zorgen dat dit aantal wonin gen ook volgend jaar gezet wordt, of dat wij eerst met onze bondgenoten een voldoende sterk leger maken om elke aanval te weerstaan ook al wor den er dan 40 inplaats van 50.000 wo ningen per jaar gebouwd?" aldus vroeg liet N.I.P.O. Vijf en zeventig pCt van het publiek wil de nieuwbouw op peil houden. Slechts achttien pCt antwoordt „eerst voldoende sterk leger". Dat is de mening van jong en oud, arm en rijk, en van de aanhangers van de verschillende politieke partijen. Eerst woningen, dan een voldoende sterk leger. Op de vraag: „en wat vindt U belang rijker, dat wij zorgen dat dit aantal wo ningen ook volgend jaar gezet wordt of dat wij eerst nieuwe sociale voorzienin gen treffen, zoals verzekeren tegen werkloosheid, ook al worden er dan 40 i.p.v. 50.000 woningen per jaar ge bouwd?" vindt N.I.P.O. een soortgelijk resultaat. Zes en zestig pCt van het publiek wil de nieuwbouw op peil hou den. Zes en twintig pCt nieuwe sociale voorzieningen. Nederlandse ambassade. Dit klokkenspel zal op de hoogste heuvel van dit grote park worden geplaatst. Hoewel het hele Nederlandse volk gevraagd zal worden om een gift voor dit geschenk te geven, zullen ook de Nederlanders in het bui tenland niet worden vergeten. Zo zal men aan de Nederlanders in Amerika vragen of zij de klokkentoren willen leveren. Het Marijke-klokje zal versierd worden door de heren L. Meijs en G. v. Remmen, resp. kunstschilder en beeldhouwer. De bekende letterkundige b. v. Eijsselsteijn heeft gezorgd voor een opschrift: „het kleinste, het reinste". Op 14 Februari wordt dit klokje aan Prinses Marijke ge geven, die het echter op haar beurt aan haar Moeder zal moeten overhandigen. Grote bedrijven als K.L.M. en de H.A.L. hebben materiële hulp aangeboden, dat uiteraard dankbaar is aanvaard. Privé censuur In Thionvilles (Fr.) heeft een 13-jarige jongen bekend twee post zakken gestolen te hebben. Zijn grootmoeder, bij wie hij logeerde, had hem gezegd, dat zij een brief aan zijn ouders had gezonden, waarin zij verteld had, hoe ondeu gend hij was geweest. Op weg naar huis zag de jongen in de auto bus twee postzakken bestemd voor zijn woonplaats. Hij had de zakken meegenomen om te verhinderen, dat de brief aan zijn ouderlijke woning bezorgd zou wordn. Driemanschap pleegde 21 inbraken. De Haagse politie heeft in het Huis van Bewaring opgesloten een 21-jarige visbewerker, een 20-jarige militaire matroos en een 19-jarige leerling van de zeevaartschool. Dit drietal heeft niet minder dan 21 inbraken op zijn kerfstok. Het geld werd uitgegeven in cafetaria's en voor de bioscoop. Wegens uitle ken van financiële maatregelen. Ongeveer 50 personen, waaronder vele zeer prominente figuren uit het zakenleven te Djakarta, Indonesiërs, Nederlanders en Chinezen, zijn Zater dagavond en Zondag door de politie in samenwerking met het hoofdparket, aangehouden. De woordvoerder van 't hoofdparket, de heer Moro, deelde aan Aneta mede, dat deze aanhoudingen verhand houden met het uitlekken van nieuwe maatregelen met betrekking tot de afschaffing der deviezencertifi- caten. De nieuwe regelingen waren reeds Vrijdag in brede kringen van het be drijfsleven uekend, de belangrijkste bijzonderheden werden ioor sommigen telegrafisch doorgegeven om nog zo veel mogelijk winst te behalen of al thans verliezen te voorkomen. De heei Moro zeide, dat het openbaar maken van de door de regering geheim ge houden maatregelen een overtreding betekent van het wetboek van straf recht, zodat de betrokkenen gerechte lijk kunnen worden vervolgd. Vliegbasis in Noord-Groenland. Een geschikt tussenlandingsstation voor het voorgenomen vliegverkeer van Scandinavië naar de Westkust van Amerika via de Poolstreken is al aan wezig in Thule op het Noordwestelijk uiteinde van Groenland, ver benoorden de Poolcirkel. Een bekende Groenland reiziger heeft medegedeeld, dat naar zijn schatting vijfduizend Amerikaanse arbeiders de hele zomer van 1951 bezig zijn geweest met de aanleg van deze vliegbasis, die allereerst bestemd is voor militaire doeleinden, Er is een landings baan van 3 km. geschikt voor de grote zesmotorige bommenwerpers van het type B 36 en er zijn hangars en werk plaatsen voor het onderbrengen en onderhoud van straaljagers. Critiek op Ouderwetse Kanselredenaars" Met verwondering heb ik kennis ge nomen van een gedeelte van een stuk over: „Ouderwetse Kanselredenaars" (IX), voorkomend in Uw blad van Don derdag 17 Jan. j.l. Daarin wordt n.l., nadat is vastgesteld, dat de Afscheiding geen predikers van formaat heeft opgeleverd, de stelling ge poneerd, dat sommige Afgescheidenen de volgende opvatting huldigden (die men bij enkele oud-gereformeerde groepen nog aantreft): „een dominee, die mooi preekt is de rechte man niet". „Geleerd beid en mooie zinnen zijn geen kenmerk van het ware. Daarentegen zal de voor- Sanger, die in onbeholpen stijl preekt en ie in de platte taai (spat. van mij) het Woord Gods opent menigmaal voor de ware broeder worden aangezien". Gaarne zou ik deze stelling bewezen willen zien. Gods Woord als zijnde een voudig, behoort door de predikant een voudig en waardig te worden verkondigd. Platte taal behoort zeker op de preek stoel niet thuis, maar wordt en werd m.i. grijpen naar de pen^ nooit als het kenmerk van het ware aangenomen. Het is een onwaardige aan val op ons oud-gereformeerd volksdeel. Verder wordt ds Ledeboer ook in deze aanval betrokken, een man, die, met al zijn gebreken, terecht bij velen van ons volk nog in hoge waarde wordt gehou den. Volgens de schrijver van het artikel was ds Ledeboer „ook zo'n man, die zich zelfs schaamde, dat hij in zijn studenten tijd te Leiden had uitgeblonken in de Semietische talen; dat hij zelfs z'n bibli otheek verkocht en met een zeker wel behagen leerde hij de platte termen van zijn volgelingen aan". Hier schuilt de tweede adder onder het gras. De schrijver heeft wel zeer sterk zijn subjectief, negatief oordeel over ds Ledeboer en zijn volgelingen weergege ven. Men mag toch als eerste voorwaarde bij het schrijven van dergelijke artikelen stellen, dat de schrijver tracht een ob jectief, dus eerlijk oordeel te vellen. Zo afkeurend als hij schrijft over ds Lede boer, zo verheffend laat hij zich uit over dr A. Kuyper; daarmede wel zeer sterk de voorliefde voor een bepaald persoon tonend met aanranding van de waar heid. Ik zal trachten dit laatste met enige citaten aan te tonen: Op bl. 41 en 42 van Ds L. G. C. Ledeboer in zijn leven en Kijkt U nog eens in de kast? U hebt gelijker is iedere-week Speelgoed, luiers voor 4 baby's, tijd— een extra collecte, maar toch vragen schriften en spelen en lest-best win- wij even Uw aandacht voor ons Am- terjassen, niet al te groot s.v.p. Kijkt bonezenkamp „De Haven" Inderdaad, Goes kreeg ook een kamp ter verzorging. Het voormalige arbei derskamp „De Haven" te Breskens is ingenomen door 95 Protestantse Ambo nezen en binnen enkele weken wordt dit aantal 195. De ernstige vragen om trent hun lot en onze verantwoorde lijkheid kunnen niet opzij geschoven worden en alle Christenen uit Goes worden gevraagd samen te werken en hun culturele en ook maatschappelijke steun te verlenen. Natuurlijk waren zij liever in hun eigen mooie warme land gebleven, maar als K.N.I.L.-soldaten beloofden vangen voedsel, onderdak en veilig- wonen ze in kale kampen. Zij ont vangen voedsel onderdak en veilig heid en missen hun land, familie, vreugde, gezelligheid en veel comfort. Op het ogenblik wonen er 11 gezin nen met samen 30 kinderen, die geen enkel stuk speelgoèd hun eigendom kunnen noemen. Gezinnen tot 3 kin deren hebben één vertrek, grotere ge zinnen twee. In een hoek van de ver der kale muur staan de bedden. Onge verfde tafel en stoelen, zie daar hun verdere meubilair. Gordijnen, kleedjes of wandversieringen vindt U spora disch. Neen, het hoeft niet luxueus te zijn, maar moet het „kaal" blijven? Misschien bent U eens in de gele genheid de kampbeheerder, de heer Mijnsbergen, te vragen een kijkje te mogen nemen en vindt U hen samen, vader en moeder en 10 kinderen, de pas geboren tweeling midden tussen de anderen, of bezoekt U de moeder met 11 kinderen, jjvaarvan de vader in „Bethesda" ziek ligt. Verder vindt U er 44 ongehuwde soldaten in groepjes van 16 samen wonende. Allen samen bezitten ze 5 winterjas sen en onderling regelen zij wie er zich buiten het kamp mag begeven. Schrikt U niet als U de Cantine-kerk-verga-. derzaal binnenkomt, die is kil, kaal en koud. Hier moeten de tijdschriften, postpapier, spelen enz. het goed ma ken. Een ping-pong-spel is aanwezig, maar helaas geen geschikte tafel. Doch voor deze maal vragen wij ver der niets, maar herhalen even, waar het meeste naar uitgezien wordt: U nog eens in de kast? Verzameladres van goederen: Mw. de Kruyter, Beatrixplein 6, Goes, Telef. 2716. Verder moogt U bellen en wij komen het graag afhalen: Mw. Flinterman, Telef. 2790; Mw. Steutel, Telef 2931; Mw. de Meester, Kamperfoeliestr. 37; Leger des Heils, Telef. 2071. Het Interkerkelijk Comité „De Haven" arbeid geschetst" door J. H. Landwehr, staat o.a.: „In October 1842 liet ds L. een ge deelte van zijn boeken verkopen, omdat hij walgde van dat lichte brood. Met smart dacht hij eraan, hoe hij eertijds nog behagen in die lectuur had kunnen scheppen. Zijn lievelingsschrijvers wer den V. d. Groe en Smytegelt. L. heeft door zijn predikatiën velen gesticht, maai' geleerd is er weinig van hem. Innig was altoos zijn toon, rijk zijn beschrij ving van het geestelijk leven. Dat leven had hij van alle zijden bespied bij zich- zelven en bij anderen. In de physionomie van dat leven was hij verder doorgedron gen dan de meestfe predikers van zijn tijd". Verder uit: „Ter gedachtenis aan L. G. C. Ledeboer", 193Ü blz. 34: „Veel meer voedsel voor de ziele, die waarlijk hongeren en dorsten naar ware geestelijke spijze, zal er in ds Ledeboer's preken geweest zijn dan in de scnoon- Kiinkenae, nietszeggende redenen van sommige predikanten onzer dagen, die met hun waanwijsneid komen te veroor delen, of zo af en toe nog wei wat van deze waardige dienstxnecnt des Heeren komen goed te keuren, maai' in hoofd zaak toen zeggen of senrijven: „alles te zamen genomen heelt ds Lebeboer toch maar weinig nut gesticht". Verder schrijft dhr Beversluis in „Ds Ledeboer en zijn gemeenten", uitg. Le Cointre, MiddelDurg, 1900, blz. 17: „Als kanselredenaar waren het geen schitterende talenten, geen juist geëven- redigde gesticuiatiën, geen speculatie met klinxende wooraen, geen streng belijnde en fijn uitgesponnen predikatiën, welke een talrijke scnare van noorders tot hem lokte, maar het kenmerkend bewijs in zijn woorden, dat hij waarlijk een am bassadeur van net hemelnof was. Hoewel er veel -nortends en stotends in zijn voor dracht was, welige voortkwamen uit zijn in hoge mate zenuwacntig temperament, lag er toch een zonderlinge kraent in zijn spreken. Een gloed, niet door het vuur der welsprekendheid verwekt, maar door het vuur des Heiligen Geesxes, verwarm de het hart v« es Heeren Volk en ver teerde de e spot e:i de veracn- tirig zijner haters Ter aanvulling meinet voigenue, uit het Ger. WeekDiad, 12 jan. 1900: „Een godvruchtige vrouw ging elke prediking horen, waartoe zij maar ae ge legenheid vond. Toen haar vriendinnen zich er over verwonderden, hoe zij onder het gehoor kon zijn van voorgangers, wien net aan uitnemendheid van gaven of voordracht ontbrak, gai zij ten ant woord „Als vreemdelingen tijdmg uit hun vaderland kunnen krijgen, uan xomt het er voor hen volstrekt niet op aan, of de bode van de begeerde tijding haar ai of niet in welsprekende woorden over brengt, als zij maar de inhoud van de boooscnap mogen vernemen". De schrijver vermeldt voorts nog, dat de Afscneiding althans in haar begin periode geen kanselredenaars van for maat bracnt. Deze zinsnede klopt niet met hetgeen we dienaangaande vinden in de Cnr. Encyclopaedie onder de ru briek: Kanselredenaars over Ds. v. Vel- zen: „Ds v. Velzen was een steil-gerefor- meerd man, die evenals De Cock uit de oude geref. beginselen leefde. Bovendien was hij een geleerd man, begiftigd met grote gaven als redenaa r". tspat. van. mij. B.). x Het hierboven aangehaalde moge vol doende zijn om aan te tonen, dat, hoewel ds Ledeboer geen kanselredenaar is ge weest in de zin, zoals de schrijver der artikelen beoogt weer te geven, dan toch door zijn ernst en eenvoud voor velen het middel heeft mogen zijn tot hun be kering. En is dat niet de schoonste vrucht van een door God geroepen predikant? E. M. BAKKER, Middelburg. Nationale woningbouwlening op komst. Op korte termijn zal een aantal maatregelen tot uitvoering komen, welke ten doel hebben eensdeels om met de vermindering van de veel te hoog opgelopen kortlopende schuld van de gemeenten een krachtig begin te ma ken en anderdeels om de financiering van de woningbouw en andere urgente nieuwe kapitaalsinvesteringen van de gemeenten in belangrijke mate moge lijk te maken. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben besloten zeer binnenkort uit de geblokkeerde gelden van het gemeentefonds een bedrag van rond f 102 miliioen, zijnde het overschot op de dienst 1948, vrij te geven voor aflossing van gemeentelijke vlottende schuld en voorts ten behoeve van een negental gemeenten een bedrag van ongeveer f 50 millioen in het eerste half jaar 1952 naar gelang van de behoefte beschikbaar te stellen voor de finan ciering van reeds in uitvoering zijnde kapitaalswerken op het gebied van de eiectriciteitsvoorziening, waarvoor nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Voorts zullen de gemeenten op zo kort mogelijke termijn aanbiedingen bereiken van geldleningen uit de door levensverzekeringmaatschappijen en pensioenfondsen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Uit deze bron zal nog deze maand door genoemde bank voor considatie van vlottende schuld, voor woningbouw aangegaan, aan de gemeenten aanbie dingen worden gedaan tot een totaal bedrag van ongeveer f 80 millioen, ter wijl in het tweede halfjaar daarop nog aanbiedingen voor hetzelfde doel zullen Weer zoefde de draaideur rond. Karei wendde 't hoofd om te zien wie daar nu weer binnenkwam. Hij keek recht in de donkere ogen van de Italiaanse ballon vaarder. Alle kleur trok weg uit zijn ge zicht. Hij begreep dat de kerel direct het verband tussen dit nachtelijk ge sprek en de vernielde ballon zou zoeken, „Doe net alsof je niets ziet", zei hij kort. „Dat is de Italiaan die jou zoekt Hij zal begrijpen dat ik er nu meer van weet. Ga naar hoven en pak daar vlug je koffer. Wacht op me bij je auto, Maar vlug, want je hebt geen tijd te verliezen". Marianne wilde zich verweren. Ze voelde niets voor een vlucht. Ik zal..." begon ze, maar hij weerde haar woor den af. „Vlug", zei hij, „als hij opbelt is over tien minuten de politie hier. Ik zal proberen of ik hem aan de praat kan houden". Met haar hoofd gebogen, onwillig maar toch ook zelf niet direct een andere oplossing wetend, ging Ma rianne naar boven. Terwijl hij haar zag gaan kreeg Karei opeens diep meelij met haar. „Ik zou willen, dat ik dit ongedaan kon maken", fluisterde hij. „Hoe kon je zo dom zijn om op deze manier mij tegen te willen houden". Met tegenzin slenterde hij de brede gang in, aan het eind waarvan hij kasteelheer en Vorstermans zou hem juist de Italiaan de conversatie-zaal daar weer kunnen vinden, zag binnengaan. Toen de deur dicht- De veelheid van zorgen en voorzor- sloeg liep Karei wat sneller, om te gen verwarde hem en geërgerd stond weten wat de man ging doen. Hij zag hij op. Hij wilde niet begrijpen waar door de glazen deur hoe de ballon- om Marianne zijn ballonvaart onmo- vaarder regelrecht naar het tafeltje gelijk had willen maken Inplaats van van Vorstermans en Léonard liep, die hier een paar gezellige dagen te heb- er de. stemming goed in schenen te ben, zat hij nu heel de tijd die hij nog GO VERBURG 62. hebben, want met vrolijk armbewe- gen verwelkomden ze de Italiaan en gedrieën zetten ze de borrelpartij voort. Gerustgesteld keerde Karei te rug. „Zo is 't nog veel beter", besloot hij. In de hal ging hij zitten om na te denken over wat hij nu moest doen. Nu de terugweg naar Nederland al beginnen, zou niet te doen zijn. Eerst moesten ze voldoende rust hebben. Toch wilde hij Marianne liefst niet in deze stad laten, waar de politie haar zocht. Beter was het om naar een an dere stad te rijden en naar een hotel te zoeken Direct dacht hij toen aan St Etienne. De volgende dag zou hij daar moeten zijn als gast van de in Frankrijk zou zijn in zorgen Van de trap zag hij Marianne naar beneden komen Hij ging haar tege moet en nam haar koffer over. „Hij is aan het fuiven met Vorstermans en Léonard", stelde hij haar gerust op haar ongezegde vraag. Aan de portier voldeed ze de reke ning. Det man vroeg niets, zeker kwam zo'n middernachtelijk vertrek meer voor en verwonderde hij zich over het vreemde gebeuren niet meer. Karei liet voor Vorstermans de boodschap achter dat hij de volgende morgen wel opbellen zou om zijn vertrek te verklaren. Door de nacht reden ze toen de eenzame weg naar St Etienne op en ze voelden zich veilig in eikaars na bijheid. Alles leek goed, zelfs beter dan voorheen. Nu het direct gevaar geweken was zou er tijd zijn om de moeilijkheden te bepraten. Marianne begon daar ai direct mee: „Zou die man een prijs gewonnen hebben, als ik niet „Wie zal daar iets van kunnen zeg gen? Nu hij niet meegedaan heeft denkt hij natuurlijk van wel, want 'n gemiste kans lijkt op een gemiste prijs". „Misschien zou ik hem een vergoe ding kunnen geven, Hoeveel kon hij winnen?" „Dat is onmogelijk, om hem dat te vergoeden, want hij zal denken dat hij wel de eerste -prijs gewonnen zou hebben. Daar komt nog bij, dat er een wisselbéker bij de prijs hoort, die onbetaalbaar is Reken dan maar uit: drieduizend gulden was de prijs en die beker. Dat is immers niet te doen Ze gaf niet direct antwoord. Ook zij schrok van dat bedrag. Toch zei ze na een poosje: „Maar het is immers mijn schuld? Die Italiaan heeft groot gelijk dat hij het er niet bij laat zit ten, Het was te voorzien dat ik er last mee zou krijgen". ,We zullen proheren om de grens over te komen, „bedisselde hij. „Het luwt dan wel weer"; (Wordt vervolgd). volgen tot een bedrag van ongeveer f 40 millioen. Uit dezelfde bron zal voor de finan ciering van de nieuwe woningbouw tot het eind van dit jaar een bedrag van ongeveer f 120 millioen voor de ge meenten beschikbaar zijn. „ELCK WAT WILS". De voorbereiding van de nationale woningbouwleningen, nit te geven door de bank voor Ned. Gemeenten is thans zover gevorderd, dat de introductie van deze leningen op een termijn van enige weken kan worden tegemoet gezien. Hierover kan thans reeds worden medegedeeld, dat verschillende typen van leningen zullen worden aangebo den met zodanige voorwaarden, dat „elck wat wils" zal worden geboden, opdat een ieder zijn steentje tot de financiering van de nationale woning bouw zal kunnen bijdragen. De gemeenten zullen de haar uit de nationale woningbouwlening toevloei ende gelden kunnen gebruiken bij voor keur voor de financiering van voor '52 goedgekeurde nieuwe woningbouw als mede voor met de woningbouw in rui me zin samenhangende werken van dringende aard en voorts voor andere urgente bouwwerken (scholen, enz.). In verband hiermede heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken met 't oog op een ordelijke gemeentelijke finan ciering, waaronder die van de woning bouw, tot Gedeputeerde Staten der provinciën en tot de gemeenten het verzoek gericht dat de gemeenten zich voorshands zullen onthouden van de uitgifte van leningen, zowel voor con solidatie als voor de financiering van nieuwe objecten. HERZIENING RENTEGAMMA De geruchten, welke de laatste da gen in omloop zijn inzake een afschaf fing of principiële herziening van het rentegamma zijn ongegrond. Wel is in overweging een beperkte aanvulling van dat gamma voor langlopende le ningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3