§crl)an en Alaavljet r Uit Zeeiandi lUeuurbjeA man Eilanden lissingen in beroep tegen Streek plan -W alcheren» auonluren Eerste m 1 Wegens het niet aanduiden van plan- Paauwehburg. Mutaties bij de P. Z. E. M. WATERSTANDEN DE c£>ADIO brengt u Middelburg. Vlissingen Goes. Lening van f250000 voor woningbouw. KERK en veiling „Klei 75 meter stortt Fresco's te Vej HIER Dinsdag 5 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD De Prov. Staten hebben met z.g. plan-Paauwenburgr, dat in het ontwerp-Streek- Slan wel in zyn geheel als bebouwde kom was opgenomen, weggelaten, voorzover it op Koudekerks grondgebied was gelegen; aan de grond, welke dit plan in het ontwerp innam, is nu een agrarische bestemming gegeven. Eagina 5 Dit is geschied op advies van de vaste commissie van de Planol. Dienst. Deze deed dit uit de overweging, dat het Streekplan geen basis dient te zijn voor het bouwen op het territoir van een na burige gemeente, waar dit niet in on derling overleg geregeld werd. Nu de grenswijziging Vlissingen— Koudekerke nog geenszins vastligt, meent men, dat het plan-Paauwenburg van het Koude kerks grondgebied dient te worden weg gelaten en daarvoor in de plaats een agrarische bestemming wordt gelegd. Bovendien voert men aan, dat de ge meente Vlissingen nog grote onbebouwde terreinen in de kom heett liggen, welke eerst dienen te worden volgebouwd. Het gemeentebestuur heeft tegen het niet opnemen van dit plan ernstige be zwaren. Het voert aan, dat alle deskun digen het erover eens zijn, dat een nieuw behoorlijk uitbreidingsplan niet kan wor den ontworpen binnen de nauwe grenzen van Vlissingen. Voor een uitbreiding was het oog gericht op Paauwenburg. Door deze woonwijk te ontwerpen wordt te vens aansluiting verkregen op de bestaan de lintbebouwing aan de Koudekerkse- weg. Voorts zal het complex op voor treffelijke wijze worden verbonden met de verschillende reeds bestaande gedeel ten van Vlissingen en met het recreatie gebied van zee en duinen met de daar- aehterliggende bebossing. WAAROM OP KOUDEKERKS GEBIED? Een reden, waarom dit complex moest worden ontworpen op gebied van Koude kerke, is, dat ter plaatse zich een be langrijke sprink bevindt, welke ten be hoeve van de ontwatering van de Polder Walcheren niet kan worden gemist. Het gemeentebestuur is van me ning, dat een Streekplan ten doel heeft orde te scheppen en de ontwikke ling vau een streek moet leiden in nauw keurig overwogen banen, waarbij de grenzen van de gemeenten op de achter grond worden gedrongen, met andere woorden: een Streekplan heeft een bo- ven-gemeentelijke ordening ten doel. Ring Goes en omstreken van het C.J.M.V, bijeen. In het verenigingsgebouw te 's-Graven- polder waren Zaterdagmiddag de C.J.M. V.-ers van ring Goes e.o. samengekomen voor hun eerste vergadering in dit jaar. Zij hebben zich vooral bezig gehouden met het doel van het ringwerk, alsmede de opzet hiervan. De heer C. de Jonge uit Yerseke hield hierover een inleiding. Na opening door de voorzitter, de heer Johs. Kaboord uit Wolfaartsdijk, werden de huishoudelijke zaken in vlot tempo afgehandeld. De heer van Dijk uit 's- Gravenpolder hield een Bijbelinleiding. In discussiegroepen werd het onder werp vgn de heer de Jonge besproken. In de maand Januari 1952 hadden bij de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriei- teits-Maatschappij de volgende perso- neelsmutaties plaats: Aangesteld in vaste dienst als: Technisch ambtenaar le klas: C. Brood man te Vlissingen; Technisch Ambtenaar 2e klas: G. P. Damen te Goes; Hulp- electricien: A. P. Drijgers te 's-Heer Abtskerke. Bevorderd tot: Bouwkundige: A. Blok te Middelburg; Technisch Ambtenaar le klas: J. Bécude te Middelburg, J. P. de Lange te Vlissin gen, A. W. Strubbe. te Middelburg; Hoofd tekenaar; A. ten Bruggencate te Vlissin gen; Boekhouder 2e klas: P. Maljers te Vlissingen; Technisch Ambtenaar 3e klas: G. C. But te Vlissingen; Klerk 2e klas: A. J. van As te Vlissingen; Machinist 2e klas; H. L. Bostelaar te Vlissingen; Mon- teur-Electricien le klas: M. I. van den Broeke te IJzendijke, W. C. van der Hooft te Breskens, C. J. Scheele te Vlis singen, J. L. as te Aardenburg; Electri- cien: J. A. Wisse te 's-Heer Arendskerke; Lijnwerker: J. A. Oppeneer te Axel, C. H. van Overdulve te Axel, J. M. Verberk- moes te AxeL Ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan J. H. J. Poorthuis te Vlissingen. Het atoomonderzoek in de Sowjet-Unie. De president van de Russische aca demie van wetenschappen, Alexander Nesmejanof, heeft verklaard, dat de Russische natuurkundigen in het afge lopen jaar veel bereikt hebben op het gebied van atoomonderzoek. Met succes werd met kunstmatig verwekte radioactieve atomen gewerkt voor de plantengroei, de phsychologie en in de fabrieken. Russische geleerden hadden nieuwe ontdekkingen gedaan op het gebied van het planetaire stel sel. Mannheim 262 (onveranderd)Trier 266 (plus 0.08); Keulen 213 (plus 0.12); Ruhrort 416 (plus 0.08); Lobith 1027 0.03); Nijmegen 814 0.02)Arnhem 810 (onveranderd)Eefde 386 0.14); Deventer 289 0.14); Namen 190 0.02); Borgharen 4161 0.24); Belfeld 1278 0.17); Grave 551 0.28); Vreeswijk 075 0.Q8) Lith 195 (- 0.26). WOENSDAG FEBRUARI 1952. HILVERSUM I (402 M.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; (9.30—9.35 Waterstanden); VPRO; 10.00 School radio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Gram.; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voor dracht; 12.15 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel en zang; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.40 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital;; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo; 1745 Regeringsuitzending: mr M. P. Bajetto: „Het boek in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 R.V.U.: dr J. C. A. Fetter; „De mens en zijn lot"; 19.00 „Staatsbemoeienis en persobnlijke vrijheid", dis cussie; 19.20 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20:00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade orkest, omroepkoor en solisten; 21.00 Sportforum; 21.40 Dansmuziek; 22.15 „De geologische kaart van Nederland", causerie; 22.30 Joodse uitzending; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst. 11.00 „Lux in Tenebris", hoorspel. 12.15 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Gram. 12.37 Lichte muz.12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Marinierskapel. 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Strijkkwartet; 15.30 Gram.; 15.45 Ierse volksliederen; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 Koorzang; 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radio- krant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Kamerorkest en soliste; 21.00 „In ternationale samenwerking: Luxe of noodzaak?", causerie; 21.20 Meisjeskoor; 21.40 Harpensemble; 22.00 Orkestconcert; 22.30 Internationaal Evange lisch commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.35 24.00 Grara. BRUSSEL (Vlaams 324 M.) 12.00 Lichte mu ziek; 12.30 Weerberichten; 12,34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Voordracht; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespre king; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Radiofeuille- totu 20.00 Omroeporkest; 21.00 Actualiteit; 2LI5 Ethnische muziek; 21.45 Gram.; 22.00 Niguws; 22.15 Kamermuziek; 22.55—23.00 Nieuwe WAT EEN PRACHT MOP! „Mannen, we zijn er!" sprak Ali Ben Klop. „Kijk, deze grote akker hebben we uitgekozen. Gisteren heeft de reus. zich hier tegoed gedaan aan de rijpende gewas sen en ik heet geen Ali Ben Klop als hij van nacht niet terugkomt. De mannen van Gertjan, Maartje en Turko zitten aan de andere kant van deze akker. Nu zal ik jullie eens gaan vertellen wat we gaan doen. Kijk, die bieten die jullie in die zakken dragen, zjjn niet echt. Die heb ik gemaakt en Gertjan, Maartje en Turko hebben ze geschilderd!" „Wat zeg je, Ali Ben Klop? Zijn de bieten niet echt?" Met open ogen luisterden de mannen naar het verhaal van de beeldhouwer. „Ja", vervolgde deze, „de bieten zijn van steen en jullie moeten nu die stenen bieten in deze akker gaan planten. De bieten moeten helemaal onder de grond gestopt worden en het groen laten jullie er boven uit steken. Alles moet binnen het kwartier klaar zijn want ik verwacht de reus spoedig. Ik heb gezegd!" „Oh, we begrijpen het!" en met deze woorden renden ze allen over de akker en begonnen vol ijver de bieten in de grond te stoppen. Lezing over de Veluwe. Voor de Geref. Jongens- en Meisjes clubs meldt de heer Heikamp uit Hoen- derioo Vrijdag een lezing met lichtbeel den in zaal „Montaan". De heer Heikamp vertelde iets over de Veluwe, waarbij hij enkele sagen ver telde. Ook de prachtige flora en fauna bleef niet onbesproken. De heer J. P. Wattel opende deze avond met gebed. Donderdag hield de heer Helkamp ln Souburg en Zaterdag in Vlissingen deze lezing. Buurtfeest Vlasmarkt, Kromme Weele e.o. Voor de feestavond van de Buurt- ver. Vlasmarkt, Kr. Weele en omge ving, die in de grote zaal van het Schuttershof werd gehouden, bestond grote belangstelling. Muziek van het „huisorkest', onder leiding van mevr. Zee, wist met populaire wijsjes de juiste stemming te brengen. Als voorzitter opende de heer J. Vos deze avond en verwelkomde spe ciaal de heren Mazure, Van 't Hof en L. Helder, die de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" vertegenwoor digden. De toneelver. „Mercurius" gaf een opvoering van het blijspel „Hoog bezoek". Verder werd de wedstrijd „Twee maal één ls één" gehouden. Na afloop van het toneelstuk schonk de heer J. Vos het gezelschap een taart. Raadsleden werden voorgelicht over de bescherming der bevolking. Op uitnodiging van de burgemees ter vond j.l. Vrijdagavond een bijeen komst van de leden van de raad plaats, teneinde te worden voorgelicht over de organisatie van de bescherming der bevolking. Teneinde de met de opbouw belaste figuren op de hoogte te brengen met de taak van de organisatie is van Rijkswege opgericht de Stafschool Be scherming Bevolking, welke ook door een aantal uit deze gemeente afkom stige personen is bezocht. Indien ons land onverhoopt ander maal in een oorlog zou worden be trokken, zal de nationale verdediging bestaan uit twee in wezen gelijkwaar dige componenten, n.l. de militaire verdediging en de burgerlijke verde diging. Naast de maatregelen, die van over heidswege zullen genomen worden, zal aan de zelfbescherming een ruime plaats worden gegeven, zowel wat be treft haar individuele optreden als haar werkzaamheid ln collectief ver band (blok- en wijkbescherming en zelfbescherming in bedrijven). Voor de opbouw van de brandweer, politie, geneeskundige dienst, opruim en reddingsdienst zal een beroep ge daan worden op iedere man en iedere vrouw, die zich niet op een andere wijze nuttig kan maken. Het te verwerven, personeel zal één of meer cursussen moeten volgen, waarvoor de daarmede belaste in structeurs zijn of nog worden ge vormd. Op de begroting der gemeente voor 1952 is voor de Bescherming Bevol king een bedrag van ruim f36.000 uitgetrokken, waarvan pl.m. f22.000 bestemd is voor aan cursisten te ge ven vergoeding. Hierna werden door het hoofd Be scherming Bevolking, de heer A. Ro- rije, nog nadere byzonderheden ver strekt over de organisatie in deze ge meente. Benoeming Keuringsveearts. In verband met de vacature voor Keu ringsveearts, door het aan de heer L. W. de Waardt verleende ontslag, heeft het gemeentebestuur in overleg met Middel burg een niet-alphabetische voordracht opgemaakt, luidende: 1. Dr M. J. Mol, keuringsveearts van de keuringsdienst Eist; 2. Dr J. G. Ojeman, praktizerend dierenarts te Amsterdam. De raad van Middelburg benoemde reeds Dr Mol, be houdens het besluit van Vlissingen. B. en W. van Goes hebben van de Eerste Hollandse Levensverzekerings bank een aanbieding gekregen voor een geldlening groot f250.000 tegen 3% rente. De voorwaarde aan deze lening verbonden is, dat B. en W. een eerdere geldlening met de Eerste Hollandse Le vensverzekeringsbank groot f 117.600 tegen een rente van 3]4 aflossen. De nieuwe lening heeft een looptijd van 30 jaar en is bestemd voor de woning bouw. Binnenkort zullen B. en W. de raad voorstellen welke en waar wo ningen in verband met deze en een voorgaande lening gebouwd kunnen worden. Eerste lustrum studieclub schilders. Onder voorzitterschap van de heer W. Wisse hield de studieclub schilders „Luc- tor et Emergo" op Zaterdag 1.1. haar 5e jaarvergadering. Voor deze gelegenheid was de voorzitter van de Centrale club leiding, de heer J. A. Meere te Utrecht, als gast aanwezig. In zijn openingsrede gaf de voorzitter een kort overzicht vanaf de oprichting. Uit het verslag van de penningmeester bleek een batig saldo van 416,46. De heer v. d. Knaap bracht ver slag over de vakpropaganda. De aftre dende bestuursleden de heren K. Mulder, A. Franse en P. Schrier, werden herko zen. Uit het agendapunt „Plannen 1952" bleek weer een aantrekkelijk programma voor het komende Jaar in voorbereiding te zijn. Na de gemeenschappelijke koffietafel werd door de leden een uitstekend en vlot programma afgewerkt. Naast de vele schriftelijke felicitaties en bloemstukken voor deze le Lustrumviering, werd het woord nog gevoerd door wethouder Buys, de voorzitter van de Vakgroep schilders bedrijf de heer van Noppen, de voorzit ter der Noord- en Zuid-Bevelandse schil derspatroonsbond, de heer Geense, de voorzitter der Centrale clubleiding, de heer J. A. P. Meere, en de directeur der Goese A.B.S., de heer C. J. Buurman. Cultuurtechnische Dienst. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zijn aangesteld in vaste dienst bij de Cultuurtechnische Dienst als ingeni eur de heren ir. C. Bosman en ir. L. Eel- kema te Goes. Kon. Ned. Natuurhistorie. Zaterdag hield de Kon. Ned. Natuur historische Ver. afd. Zeeland haar jaar vergadering in hotel Tivoli. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. De heren H. H. Even huis en H. Lodder werden respectieve lijk gekozen tot voorzitter en vice-voor- zitter. Na het zakelijke gedeelte hield de heer G. Middelman uit Scheveningen een lezing met kleurenplaatjes over Lapland. Een groot aantal leden en ge nodigden volgden met aandacht deze boeiende voordracht. Twee inbraken. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is een inbraak gepleegd in de in dustriehal van de fa. Merison alhier. De dader wist binnen te dringen door het indrukken van een ruit. De buit was niet groot, n.l. de inhoud van een winkelkas, groot 16 gulden. De brand gast was ongemoeid gelaten. De dief *was blijkbaar een ordelijk man, want hij heeft bij zijn vertrek netjes een scherm voor de ingeslagen ruit be vestigd. De politie beschikt over aan wijzingen. De dader heeft zich name lijk bij het indrukken van de ruit ge sneden en op verscheidene deurkruk ken bloedsporen achtergelaten. In de nacht van Vrijdag' op Zater dag werd ingebroken in een leegstaand pand van de Vosmaerstraat, voordien bewoond door tandart K. Hier ver dween de dader met een groot aantal flessen wijn en enkele flessen sla-olie. Chr. onderwijzers vergaderen. Zaterdagmiddag vergaderde de Afd. Zuid-Beveland der Ver. v. Chr. Onder wijzers in de U.L.O.-school te Goes, o.l.v. de heer G. Vleugel, hoofd der B.L.O.- school. Als spreker trad op de heer van Andel uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur der Ver., met het onderwerp; „Indrukken uit Amerika". Hij vertelde op onderhoudende wijze over het negervraagstuk, de Amerikaanse school en het onderwijs. Gladheid van de weg eiste een dode. Door de gladheid van de weg ge beurde gistermorgen aan de Ommordse- weg te Rotterdam een ongeval, dat het leven heeft gekost aan de 39-ja- rige chauffeur G. van Lent uit de Ru waards traat. De man bestuurde een vrachtauto, beladen met heikoppen, en door het gladde wegdek gleed de wagen uit en sloeg om. Het portier had hij geopend om beter achteruit te kunnen kijken, want hij moest het erf van een hout zagerij oprijden. Door het omslaan van de auto kwam de chauffeur in de mod der terecht en kwam door verstikking om het leven. Een takelauto heeft de omgeslagen vrachtauto iets opgelicht en zo kon men het slachtoffer bevrij den. ^Z,enMng Oude vrouw in haar huis verbrand. Gistermorgen brak onder Wijhe (O.) brand uit in een boerderijtje van de alleenwonende weduwe J. W. Houtjes. De brandweer was dadelijk aanwezig. Tijdens het blussingswerk deed het ge rucht de ronde, dat de 76-jarige be woonster nog in haar woning zou zijn. Twee brandweerlieden drongen het huis binnen, maar zij vonden de vrouw niet. Na de blussing en het omver trekken der muren vond men het ver koolde lijk. Vermoedelijk is de oude vrouw bij het aanmaken van een pe troleumkachel in brand geraakt. Bus van de dienst Middelburg— Vlissingen in de sloot. Gistermorgen is een bus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die de dienst tussen Middelburg en Vlissingen on derhoudt, even voorbij de molen aan de Oude Vlissingseweg te Middelburg in de sloot geraakt, doordat de chauf feur van een truck met oplegger, die uit de richting Middelburg kwam, plotseling naar links uitweek. De bus moest toen ook uitwijken en kwam in de sloot terecht. De voorwielen bleven gelukkig rusten op een dam in de sloot. Chauffeur en passagiers kwamen met de schrik vrij en de dienst onder vond slechts geringe vertraging. De chauffeur van de truck heeft waar schijnlijk van het ongeval niets ge merkt. Weg Middelburg—Veere wordt beveiligd. Vooral bij regenachtig en mistig weer levert de weg MiddelburgVeere gevaar op voor het wegverkeer. Het verloop van de weg is onder derge lijke weersoomstandigheden n.l. niet duidelijk te zien. Kortgeleden heeft de A.N.W.B. de Provinciale Waterstaat dan ook ver zocht langs de weg „bermplankjes" te plaatsen. Dit zal thans in de loop van dit jaar geschieden op alle punten, waar dit beslist noodzakelijk blijkt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groningen H. L. van Zijll Langhout te Lemmer; te Nijenga D. J. Groentjes te 's-Gravenzande; te Rotterdam-Charlois P. Holst te Woer den. Geref. Kerken. Beroepen te Westmaas H. Feddes, cand. te Wildervank; te Barendrecht K. Kramer te Lioessens; te Pernis J. J. Ritsema te Zaamslag. Bedankt voor Amsterdam B. Tim mer te Den Haag-Oost. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Bedankt voor Breukelen A. J. Moggre te Zevenbergen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam H. Ligten- berg te Rotterdam en J. van den Berg te Utrecht. Beroepen te Tholen K. de Goer te Lisse. VAN MAKèO GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, goed prijshou dend, op vochtconditie f23,50125; prima kwali teit zonder vochtconditie f 24,5025,25. De voedergranenmarkt gaf in verband met de regeringsmaatregel een zeer verward beeld, zo dat geen noteringen zijn vastgesteld. Peulvruchten boeren schoon) groene erwten f40—162; schokkers f45—f70; bruine bonen f 40f 45. AARDAPPLLBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenhei mers, practisch geruimd, geen notering; Bintjes 12,25—f 12,75Alpha's f 10,50f 11Furore f 14— f 15Bevelanders f 15f 15,50, Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Noorder ling f 11Voran 8,25Eigenheimers f 9,50— f9,75; Record f8,75; IJselster f 10; Libertas f 10,50. Voeraardappelen f 5,50—f 6,75, alles per 100 kg. GOES. Veiling van 4 Febr.: Groenten: Sprui ten A 20—30; idem B 16—18; Groene kool 7,50—17; Rode kc/ol 916; Boere kool 721; Gele Savoye kool 12; Veldsla 2427; Kroten 13—20; Peen 14; Uien (stek) 6—8, alles per 100 kg. ZLERIKZEE. Veiling van 1 Februari: Spruiten 16—35; Prei 18-20; Witlof 44—55; Boere kool 10 —16; Witte kool 6; Rode kool 19—20; Savoye kool 19—23; Sjalotten 12; Bosselderij 9; Appels en pe ren: Jonathan 15—23; Ontario 15; Goudreinette 14—19; Bellefleur 15—22; Zoete Ermgaard 27—38; Zoete Campagner 1731; Saint Remy 41—42, alles per 100 kg, stuks of bos. De „Prins Hendrik" vandaag weer in de vaart. Gisteren is de „Prins Hendrik" naar Breskens gevaren. Men heeft onder zocht, of het schip in staat is de fuik binnen te komen met behulp van de noodvoorziening door middel van gro te lieren. Dit onderzoek heeft een zo danig gunstig resultaat opgeleverd, dat de „Prins Hendrik" vandaag de dienst zal hervatten in afwachting van het tijdstip, waarop de „Prins Bernhard" kan gaan varen. BI EZELIN GE Ziekenzorg. Onder voorzitterschap van de heer L. de Koeyer hield de Ver. Zie kenzorg te Biezelinge Vrijdagavond haar algemene vergadering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. de Koeyer herkozen, terwijl in de va cature H. Zuidweg werd gekozen de heer Chr. Smallegange. De voorzitter wekte de leden op vrijwillig de contributie te verhogen. De heer A. v. d. Velde hoopt deze maand het feit te herdenken, dat hij 30 jaar bode is. BRUINISSE Mosselverzending. De mosseiverzen- ding was in de week van 27 Januari tot 2 Februari belangrijk minder dan in de vorige week. Van de Waddenzee had geen aanvoer plaats, terwijl ook de verzending van Zeeuwse mosselen meer dan 50 pet minder was. Deze 'bedroeg slechts 1175 tonnen. Aanvoer. In de maand Januari werden aan de haven aangevoerd 31.820 kg zee sterren en 4220 kg bliek. De bliekvisserij leverde 86 kg schubben op. Geitenfokvereniging bijeen. In het „Centrum" hield de geitenfokvereniging haar jaarvergadering. Het ledental bleef gehandhaafd op 16. De contributie zal van ƒ2,op ƒ3,worden gebracht. De leiding berustte bij de heer J. Stouten. GRljPSKERKE Vergadering C.B.T.B. Tijdens de jaar vergadering van de afdeling Grijpskerke van de C.B.T.B. werden tot bestuursleden herkozen de heren J. Louwerse en A. Poppe. De voorzitter van de provinciale afdeling, de heer C. de Putter te Axel, hield een causerie over akkerbouwpro- blemen. Een drukke bespreking volgde op dit onderwerp. 's-HEERENHOEK Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd voor het prop. examen de heer D. C. M. Boonman al hier. KAPELLE Ouderavond Jongensclub. Op de ouder avond van de Chr. Jongensclub „Samuël" heeft de heer M. Aliewijn te Goes Vrij dagavond gesproken over „Weest op Uw hoede". Dit onderwerp was een ernstige oproep aan de ouders om stelling te ne men tegen onwellevendheid en bande loosheid van de jeugd. De leiding van deze samenkomst be rustte bij de heer P. G. Vermaire. Het onderwerp van de heer Aliewijn werd uitvoerig besproken, evenals het club werk in algemene zin. Een spel, geschikt voor ouderen, verhoogde de gezelligheid. De heer Joh. Leendertse verzorgde de dagsluiting. Ronde van Kapelle. Op 3 Mei a.s. hoopt het bestuur van de wielersportclub „Ka pelleBiezelinge" de 8e ronde van Ka pelle te laten verrijden. Dit werd beslo ten in de vergadering, welke Vrijdag avond werd gehouden onder voorzitter schap van de heer A. C. de Klerk. De course, welke gaat over 100 km, is weer bedoeld voor amateurs. Voor de plaatse lijke nieuwelingen zal vergunning worden aangevraagd om mee te mogen rijden. Aanrijding. Zaterdagavond had op de hoek WeststraatDijkweisestraat een aanrijding plaats tussen de bromfietser V. uit Wemeldinge en een luxe auto, be stuurd door de heer K. uit Schore, waar bij de bromfietser met de schrik er van af kwam, maar zijn bromfiets flink be- T.B. Op deze jaarvergadering sprak de heer C. de Putter over akkerbouwpro- blemen, waarop een geanimeerde bespre king volgde. De heren W. de Schipper en K. van Sparrentak werden gekozen tot bestuurslid. De leiding had de heer J. Simonse. KRABBEN DI]KE Jaarvergadering muziekvereniging. De muziekvereniging „Concordia" hield Vrij dag haar jaarvergadering in zaal Sinke. Blijkens de jaarverslagen heeft de ver eniging een goed jaar gehad. Op 5 Juli a.s. zal worden deelgenomen aan het fe deratief concours te Valkenswaard. Geitenhoudersvereniging ontbonden. In een algemene vergadering van de geiten- Annaland haar zesde jaarvergadering in het catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. De krans wordt momenteel door 16 leden bezocht. De avond werd gevuld met het voordragen van gedichten en het lezen van verhalen. Een koortje onder leiding van de heer J. Ridderhof verleen de medewerking. Een collecte bracht ƒ56,25 op. De presidente, mevr. v. Dijk Jansze sloot met dankgebed. ST. MAARTENSDIJK Praatavond. Donderdag hield de Vei lingsvereniging St. Maartensdijk en Om streken te Sint Maartensdijk in samen werking met het Centraal Bureau v. d. Tuinbouwveilingen te Den Haag een praatavond. Mr van Reenen hield een le- schadigd werd. Naar de schuldvraag werd door de politie een onderzoek ingesteld. Bond van Plattelandsvrouwen. De bond van plattelandvrouwen afd. Kapel leBiezelinge hield haar maandelijkse samenkomst onder leiding van de presi dente mevr. van Suylekom. Na afdoening van het huishoudelijk gedeelte konden de vele dames genieten en leren van de bakdemonstraties, die werden gegeven door de P.Z.E.M. Voorts werden zij ge wezen op de mogelijkheden die er zijn bij de Kenwood Foodmixer. KORTGENE Gymnastjekuitvoering. Dezer dagen gaf de gymnastiek- en athletiekvereniging „O.K.K." in de „Stadswijnkelder" haar jaarlijkse uitvoering. De meisjes en jon gens lieten enkele grondoefeningen zien, alsmede een oefening aan de brug. De dames kwamen met een knots- en rhythmische oefening voor de dag. Na de pauze werd het stuk „Buskruit" opge voerd. KOUDEKERKE Arjos opgericht. Om te komen tot op richting van een Arjos werd Vrijdag een vergadering belegd, die onder leiding stond van de penningmeester der A.R. Kiesvereniging, de heer C. de Kroo. De heer L. de Bruyn zette doel en streven van de organisatie uiteen. Voorlopig zal begonnen worden met 12 leden. Het be stuur ls als volgt samengesteld: de heer C. de Kroo, voorzitter, de heer D. Stroo, secretaris, de heer A. Huysman, penning meester. C.B.T.B. vergaderde. Vrijdag vergader de de afdeling Koudekerke van de C.B. houdersvereniging voor Krabbendijke en omgeving werd besloten de vereniging te ontbinden in verband met de sterke da ling van het ledenaantal. OOSTKAPELLE Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Crescendo" gaf Donderdag voor haar donateurs en Zaterdag voor de belang stellenden in het verenigingsgebouw een uitvoering. Onder leiding Van de direc teur, de heer P. Wisse werden op vlotte wijze enkele muzieknummers ten gehore gebracht. Op beide avonden gaf de to neelclub „Onder Ons" haar medewerking. Het voerde op „De verliefde beeldhou wer" onder regie van de heer A. J. de Broekert. RETRANCHEMENT Z.L.M. bfjeen. De dorpsafdeling van de Z.L.M. hield Donderdag haar jaarverga dering. Voorzitter C. Almekinders liet in zijn openingswoord speciaal uitkomen, wat door de organisatie is te verkrijgen, en wat samenwerking vermag tot stand te brengen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. de Regt opnieuw be noemd. In de plaats van de heer J. de Hullu, werd de heer Joz. van Cuijck ge kozen. Ir Geuze vertelde vervolgens van zijn reis naar Denemarken en Zweden. Na een gezellige koffiemaaltijd vertoon de mr Schlingemann films over het Z.L. M.-leven in 1952, en over een Z.L.M.- exsursie naar Z.O. Frankrijk. Het verde re deel van de dag werd gevuld met spel, causerie en muziek. ST. ANN ALAND Jaarvergadering dameskrans. Vrijdag hield de dameskrans „Indonesië" te Sint zing over de taak van de Veilingen, als mede over de afzetmogelijkheden van Aardappelen, Uien en Peen. Na de pauze werden enkele films vertoond. ST. PHILIPSLAND Vergadering C.B.T.B. Onder leiding van de heer I. G. de Jager vergaderde de afdeling St. Philipsland van de C.B.T. B. Het jaarverslag van de secretaris en penningmeester gaf een gunstig verslag van de afdeling. Over het onderwerp ar beidsvoorziening sprak de heer G. de Jager. Deze wees op de gunstige werk- inkomens tijdens de winter van de D.U. W.-arbeiders tegenover de landarbeiders op de landbouwbedrijven. Alle aanwezi gen zagen gaarne „Oogstvoorziening" ge handhaafd. Daarna volgde een inleiding over landbouwboekhouding door de heer Marinussen. Tenslotte volgde een toelichting over de P.B.O. door de heer G. de Jager Izn. Bij de stemming voor bestuursleden wer den gekozen de heren A. C. Wisse als secretaris en P. Vogelaar Pzn. als pen ningmeester. ST. LAURENS Muziekuitvoering. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „E.M.M." uit Se- rooskerke haar jaarlijkse uitvoering in het vergaderlokaal. In een gevarieerd pogramma werden een zevental muziek nummers onder leiding van de directeur, de heer A. Joosse, afgewerkt. Na de pau ze volgde het optreden van „De spelende boertjes". Besloten werd met de opvoe ring van een stuk in drie bedrijven. Begin van brand. In de nacht van Zon dag op Maandag ontstond brand in de woning van de beer J. Meertens te Brig- damme. Het bleek, dat een petroleum- toestel, dat bij een aquarium stond, in brand was gevlogen. De omwonenden slaagden er in de brand te blussen, zodat ingrijpen van de brandweer niet nodig was. De schade bleef beperkt. SOUBURG Goed initiatief. Bij ae onderwijzeres van de 4e klasse van de J uiianaschool leefde reeas lang de wens tot meer con tact met de ouaers. Als resultaat hiervan zal naast de grote ouderavond voor de geheele school ook een ouderavond wor den gehouden voor iedere klasse apart. Vorige week vond een dergelijke avond plaats voor de klas van mej. de Nood. Da het bezichtigen van het werk der leerlingen in net geheet nieuw-mgeriente klasselokaai hield mej. de Nood een cau serie over „Het werk van het kind in de 4e klasseDe heer J. Dey, hoofd der school, hield een korte toespraak. De nieuwe onderwijzeres, mej. H. ieitsma, die uit Leeuwarden komt, werd in deze bijeenkomst officieel verwelkomd. WAARDE Onderscheidingen. Het ereteken voor orae en vreae werd uitgereikt aan ae heren ds G. de Boer, J. j. van Fraassen, H. J. Kole, J. van de Poel, J. Scarier, N. P. Verburg, J. Waterman en M. vvest- strate. „Vrederust". Voor de stichting „Vrede rust' trad in het kerkgebouw u-r Geref. Gemeente voor de araetmg \v aarde op ds Dielenian uit Yerseke. Ds Dieieman iiad als onderwerp: Lucas 163o „isn zo gij meer aan hen ten Koste zat leggen, uat zal ik wedergeven ais ik wederkom De collecte voor de sticntmg braent op 13Z, „Helpt Elkander". In oe zaai van mej. Kaoet heelt oe landbouwverenigmg „Helpt Elkander" haar leoen een gezei- uge avond aangeboden. De voorzitter, ue neer C. Mol, sprak een woord van wel kom tot B. en W. en de ouu-voorziuvr, ae neer a. Dees. Hem werd net ere-nd- maatscnap aangeboden. De neer Aimk uit Wemeldinge hield een lezmg over ue maisteeit. Verschillende leden gaven en kele voordraenten ten beste, rva de Kox- xiemaaitijd vertoonde de neer D. Wouter- se uit Krabbendijke enkele films. WOLPH AARTSDIJK Chr. school. Tijdens de jaarvergadering van de Chr. schooi, Papeweg, bieeit, dat de vereniging een goed jaar acnter a rug had. De heren D. P. Broetheer, d de leiding had, F. Caan en C. M. van der Schraaf werden tot bestuursleden herkozen. De onderwijzer, de heer J. v. Elenbaas, hield een inleiding ovei h« gebed op school. De heer Elenbaas sloot met dankgebed. Dinsdag 5 Februa Gisteren is te Utd ajt jaar door de Beurs voor Meubel! 'bet 40-jarig bestaan Aan dit evenement «anten deel, te weten I houten meubels, 4 ril en 39 grossiers in wJ „ane grond van de L -hallen aan het VrI fs door de Meubelbeul On een te Utrecht» ferentie heeft de lid ïe Waddinxveen, vooi lerende organisatie, L gemaakt over de fabrl fa Nederland. I Momenteel is het J Industrie ook exporti van de totale product! De heer Kempkes.l de Centrale Bond in J sluitend de goede kari industrie te wil'en zid Er is bij de overi meubelambacht naar L wel wat verloren gel duet moet wel onder WToch moet men best er met serieproductiel niets te bereiken vail kwestie van ontwerl werper een product t| van constructie en a minimale kosten een! wordt behaald, dan k! te»en aanvaardbare F oresenteren, welke hi gen niet te hoge prijs 1 biedt. Helaas, aldus de worden nog te veel eer de naam „voorV meubel" verdienen lijn en juiste verhoul Er zijn stellig nol voorlichting van fabrJ bliek nodig om te B verantwoorde meU vaardigd en gekocht. KLEEDT EERST De heer F. H. V. Amsterdam,- voorzittel van Nederlandse lei eaf hierna een uitea motto: „Kleedt eerst! De textielgrossiers F jaar niet te klagen 1950 mag verwacht 1 Fabrieksongelu^ Zondagmiddag is j schoorsteen van een te Jemappe (Heneg Tien arbeiders vvarel nabij de schoorstee; Drie hunner werdeij Door het instorta steen brak een ga| brand ontstond. De scheiüene uren. De 1: te geen water, tenel met zandsteen bedel schadigen. Er moe! tonnen kleiaarde wf om de gaten, jgaarll snapte, te dichten. Zl de brandweerlieden werk. I Het vuur heeft eq toren- en de steenkd reikt. De eigenlijke I 48 die in 1950 wej echter zwaar 'oesch zou verscheidene In de oude keri Apostelen te Veronl van uitstekend bev1 de 14de eeuw aan De ontdekking werklieden de geplel de sacristie aan hot" ren. De fresco's, die zichtigheid worden eeuwenlang verborg gepleisterde lagen, werden aangetast, baar, beelden de fres de school van Veron- op de troon gezeten gelen en heiligen. en over Bij ministeriele Des* dat de eantinedienst van 1 Februari word' dat de dienst recreatii wikkeling (R.A.O.) zelfde datum welzijn! worden. De Griekse minis! wetsontwerp goedgek' welk de vrouwen bij mene verkiezingen kii De Maatschappij medegedeeld, dat van tenvliegdienst tussen geopend zal worden. De Canadese ministi Zaken, Pearson, heefl financiële jaar meel de Europese defensie gesteld. Dr Kurt Schumacl West-Duitse sociaal- medegedeeld, dat zijnl bij haar duidelijk na Duitse deelneming aan dediging. Binnenkort zal het panse uitvoer aan dej worden overgedragen, geen verzachting van EL Dl Panama is men zoek naar een Zweed! Videgaard. Videgaard kamer en is sindsdien Door de Amerikaansi Aircraft is een straal toerismevliegtuigen on' die slechts 80 kg zal w heid van 450 km per ken. De bevolking van de jaarlijks met drie mill dus een bericht van Het vorig jaar zijn in de V.S. gearresteei aan vals bankpapier ii Krachtens een besl minister van financiën, Britse ambtenaren vo jarige leeftijd niet me ven te gaan. Er zal v, bruik gemaakt worden gelijk is". De betrokk wel, indien zij de lee gaan bereiken, regelm den. Het staat hun e hereiken van de zestii dienst te verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2