Deelname van West-Duitsland aan Europees leger is zeer twijfelachtig Busdienst Stavenisse-Tholen bestaat 30 jaar, Geallieerden deden concessies Truman verlaagde het bedrag voor de defensie Komt de Tunesische kwestie in de Veiligheidsraad? k SNIPPER NIEUWS In Ritthem kwam een dorpshuis tot stand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Saarkwestie en Atlantisch Pact de struikelblokken Adenauer stelt medewerking afhankelijk van inwilliging van vergaande eisen EMIGRATIE, Nieuw type Duits soldaat „burger in uniform" 1 De diensten van de heer KRIJGER samen een eeuw. Wild studentenfeest in Groningen Sabotagedaden in Tsjecho- Slowakijë engeland"protesteert Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2088 Abonnementsprijs j' 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 5 FEBR. 1952. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.16 u., onder 17.34 u. Maan op 12.32 u., onder 6.09 u. Hoogwater Woensdag Febr.: Vlissingen: 10.56 u. 1.28 m., 23.35 u. 1.34 m. Terneuzen: 11,21 u. 1.50 m., u. m. Wemel- dinge: 12.16 u. 1.19 m., u. m. Zierikzee: 12.00 u. 1.00 m., u. m. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft Maandag op een bijeen komst van de fractie der chTistelijk-democratische partij in de Bondsdag ver klaard, dat het hem onmogelijk is het algemene verdrag en de speciale verdragen met de Westelijke mogendheden en de overeenkomst over een Europees leger te tekenen, voordat de West-Duitse wensen met betrekking tot het Saargebied en de toetreding van West-Duitsland tot de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie geregeld worden. De kanselier zei, dat hij slechts één Ier contractuele overeenkomsten, waarover thans wordt onderhandeld, Hl. die betreffende de West-Duitse bur gerluchtvaart als rechtvaardig kon be schouwen. De andere overeenkomsten bevatten punten, waarmee de Duitsers het niet eens konden zijn. De parlementsfractie besloot daarop een resolutie op te stellen voor het de bat over de defensie, dat Donderdag en Vrijdag wordt gehouden. Een woordvoerder van de partij ver klaarde later, dat zowel Adenauer als de meerderheid van de partij besloten vast te houden aan de huidige politiek t.o.v. Europa en te blijven streven naar de opneming van West-Duitsland in de Europese defensiegemeenschap. Zij waren echter van mening, dat deze niet zou kunnen werken, voordat de oorzaken van wrijving en de overblijf selen van eenzijdige wetgeving, welke i. „Op Dinsdag 22 Januari 1952 begint het emigrantenschip „Zui derkruis" aan de eerste emigra- tiereis van dit jaar naar Canada. In het eerste halfjaar van 1952 zal het schip volgens de thans vastgestelde plannen in totaal zeven reizen maken, en de „Siba- jak" zal volgens dit schema een reis vice-versa uitvoeren." DIT BERICHT, dat we in onze dag bladen konden lezen, zet ons in eens midden in het emigratie-vraag stuk. Daarover is al heel veel geschre ven en gesproken. Het lijkt dus wel haast overbodig om hierover nog meer te schrijven, ware het niet, dat de me ningen hierover zo zeer verschillend zijn. De een vindt, dat door geboortebeper king de overbevolking van Nederland moest worden tegengegaan, waardoor emigratie overbodig wordt; 'n ander zegt, dat emigratie een dringende eis is, omdat in Nederland, waar men elkan der op de tenen trapt, geen werkgele genheid meer is. Weer anderen maken de opmerking, dat de besten van ons volk vertrekken, of dat alleen het Cal vinistische volksdeel emigreert en de Rooms Katholieken blijven. Zij zien in dit verband in de nabije toekomst al 'n Roomse overheersing van ons land. Er zijn emigranten, die vertrekken uit balsturigheid en uit ergernis om wat er van Nederland na de oorlog is ge worden, of uit angst voor het Russische gevaar, of omdat hun toekomstig vader land hun is voorgespiegeld als een para dijs op aarde. Er zijn er ook die emi greren uit bittere noodzaak. Volledig is hetgeen wij hierboven op somden zeker niet, doch wel, en juist daarom, dient er te worden gewaakt, dat onze Nederlandse bevolking niet be vangen wordt door een emigratie-epi demie. Vooral als men vele ouderen, die hier een goede positie en baan hebben, hoort zeggen, dat als ze 20 of 30 jaar jonger waren, zij ook vast zouden gaan emigreren. Dan lijkt het er op alsof hier in Nederland niets meer deugt, en het aan de overzijde van de plas alles ro zengeur en maneschijn is. Emigreren is geen snoep reisje, uit welk gezichtspunt men dan ook het emigratie-vraagstuk beziet. Want de emigrant begint met heel veel op te offeren: zijn beetje bezit, wellicht even schamel als het vaderland zelf, zijn vertrouwde omgeving, de ouderlijke zorg voor hem, het contact met familie leden en vrienden. Misschien zal hij er in zijn nieuwe vaderland in slagen weer enig bezit te verwerven en een nieuwe vriendenkring te scheppen. Misschien, en misschien ook niet. In ieder geval verlaat hij voor goed veel wat hem dier baar was, en verbrandt hij zijn schepen achter zich. Want de emigrant keert niet gemakkelijk terug, omdat hij slechts zelden de kosten daarvan kan betalen. Men gaat, hoopt er het beste van, houdt zijn optimisme zoveel moge lijk op peil, en verbergt teleurstellingen zoveel mogelijk voor anderen en voor zichzelf. Natuurlijk, er zijn emigranten, die vanaf de eerste dag dat zij voet aan wal zetten in hun nieuwe vaderland, niet meer terug zouden willen, omdat zij misschien in eigen land zich nooit thuis hebben gevoeld. Er zijn er zo maar zij vormen een kleine minderheid. Wij geloven, dat een groot percentage van de velen, die ver van ons land een rui mer bestaan hopen te vinden, al te lang in de greep blijft van een vaag verlan gen naar „thuis" en dat deze mensen, zoal niet aan derden dan toch aan zich zelf wel eens toevertrouwen, liever in een Nederlands steegje hun leven te willen slijten, dan ergens in de rimboe, of waar ook van het vreemde land. Niet iedereen is voor emigratie ge schikt. NIETTEMIN is het emigratievraag- stuk voor Nederland een probleem van nationale betekenis, hoe veelzijdig het dan ook is. Het heeft een demogra fisch aspect, evenzeer als een sociaal- economisch. De geestelijke en zedelijke belangen van ons volk zijn er bij be trokken, evenzeer als de landspolitiek. Het is daarom, dat wij in enkele ar tikelen onze mening over deze proble men willen geven. schadelijk zijn voor Duitsland, wegge nomen zijn. In welingelichte kringen te Parijs acht men het onwaarschijnlijk, dat Adenauer de bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. te Londen op 13 en 14 Februari zal bij wonen. Men meende te weten, dat Eden en Schuman in het afgelopen weekeinde hebben besloten, dat Adenauer alleen zou worden uitgenodigd, indien er aanzienlijke vorderingen zouden zfjn gemaakt bij de onderhandelingen te Bonn over de contractuele overeen komsten, die het huidige bezettingssta tuut moeten vervangen HET AMERIKAANSE STANDPUNT. Uit Washington wordt gemeld, dat de V.S. ernaar streven het Frans-Duit se geschil over het Saargebied en het vraagstuk van een West-Duits lidmaat schap van het Noord-Atlantische Ver drag gescheiden te houden van de on derhandelingen tot instelling van een Europees leger. De Amerikaanse regering is van me ning, dat West-Duitsland en de Wes terse mogendheden zich thans in de eerste plaats moeten toeleggen op de onmiddellijke opbouw ener Europese verdedigingsgemeenschap en het opne men van West-Duitse eenheden in een Europees leger. Later zouden dan op lossingen moeten worden gevonden voor tegenstellingen over het Saarge bied en een ev. toetreden van West- Duitsland tot de Noord-Atlantische v erdragsorganisatie. Het Brits-Egyptische geschil. IRAK WIL BEMIDDELEN. Irak heeft gepoogd tussen Groot- Brittannië en Egypte te bemiddelen. Dit is door de Egyptische minister-pre sident Ali Maher Pasja medegedeeld. De premier heeft de eisen der bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen om verzekering van de veiligheid hun ner werknemers en van de passagiers ingewilligd, evenals een verzoek om het behandelen der paspoorten door de Egyptische beambten sneller te doen verlopen. Er zijn nog 1300 tot 1500 ex-generaals in W.-Duitsland. De adviseur van de West-Duitse re gering inzake de veiligheidsaangelegen heden, Theodor Blank, heeft, vooruit lopend op de beslissing, die de Bonds dag zal nemen, reeds mededelingen ge daan over zijn plannen t.a.v. de op te richten West-Duitse defensie-eenhe den. Het ligt allereerst in zijn bedoeling geheel te breken met het militaire ver leden van Duitsland en een nieuw type soldaat te vormen, „de burger in uni form". Blank, die officier is geweest in de tweede wereldoorlog, wenst geen mechanische soldaat, maar een intelli gent mens, die met zijn wapens kan omgaan en kan optreden naar de be hoefte van de omstandigheden. Zo min mogelijk officieren van de voormalige Wehrmacht zullen worden ingescha keld. Volgens Blank zijn er op het ogen blik 1300 tot 1500 ex-generaals in W. Duitsland. Voor het West-Duitse con tingent zou men er echter 30 tot 50 no dig hebben. Andere plannen van Blank zijn, dat hij de militairen wil toestaan buiten dienst burgerkleding te dragen en de troepen zoveel mogelijk wil stationne ren in het gebied, waaruit zij afkom stig zijn. Tenslotte verklaarde hij, dat West- Duitsland wellicht garde-regimenten zou moeten hebben, gezien het feit, dat de Benelux-landen erop stonden hun koninklijke garde-regimenten te hand haven. Men zou er echter voor waken, dat geen regimentstradities konden herleven. V.N.-ONTWAPENINGS- COMMISSIE VOOR HET EERST BIJEEN. De ontwapeningscommissie van de V.N., opgericht door de Assemblée om de regulering en beperking van alle wapens te bestuderen, is gisteren voor de eerste maal bijeen gekomen. Op voorstel van Griekenland werd besloten, dat de Braziliaan Muniz ge durende Februari het voorzitterschap zal waarnemen. Elke maand komt er een nieuwe voorzitter. De Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck stelde voor, dat de meeste bijeenkomsten besloten zouden zijn. De Sowjet-afgevaardigde Malik maakte daar bezwaar tegen. Hij zei, dat de commissie niets te verbergen had. Bij besloten vergaderingen, zo be toogde hij, zou de Amerikaanse dele gatie de Amerikaanse persbureaus een „scheve lezing" van het besprokene ge ven. Na een bespreking aanvaardde de commissie met enkele kleine wijzi gingen de in de commissie voor atoomenergie geldende regel, waarbij het aan de leden wordt overgelaten te beslissen, of een vergadering al of niet besloten zal zijn. Engelse koning schenkt Karl Barth een médaille.. Prof. dr Karl Barth te Bazel heeft van de Engelse koning de „Médaille des Konings" ontvangen voor diensten, bewezen aan de zaak der vrijheid, als erkenning van hetgeen prof. Barth ge durende de oorlogsjaren ten behoeve van de Engelse belangen heeft ver richt. \lr 'b Op 6 Februari bestaat de autobusdienst Stave nisseTholen, die thans tot Bergen op Zoom loopt, dertig jaar. De ondernemer, de heer J. C. Krijger uit Goes, die tevens de diensten on derhoudt GoesWol- faartsdijkse Veer en GoesKatse Veer, meende dit feit te moe ten vieren en besloot, in de bus blazend, het ver voer op alle drie ge noemde diensten die dag gratis te verzórgen. De heer Krijger, die jongstleden Zaterdag zelf 65 is geworden, bezit thans drie" dien sten, die de respectabele leeftijd hebben van een eeuw. Men rekene zelf maar uit: de dienst Goes —Wolfaartsdijk bestond 10 Januari 38 jaar en is de oudste in ons land. De dienst GoesKatse Veer bestaat 32 jaar. Het publiek heeft over het vervoer nimmer te klagen gehad al waren dan in het begin de bus sen heel wat minder comfprtabel dan ze te genwoordig zijn. Op de foto een van de eerste bussen, waarmede de heer Krijger de dienst GoesWolfaartsdijk on derhield. De onderne mer hoopt nu, dat de pogingen om zijn con cessie af te nemen als nog zullen mislukken. DE ONDERHANDELINGEN OVER KOREA. Wordt het Internationale Rode Kruis uitgeschakeld? Volgens vice-admiraal Libby hebben de geallieerde en noordelijke vertegen woordigers in de subcommissie voor de kwestie der krijgsgevangenen hun ge schillen op het stuk van de uitwisse ling van krijgsgevangenen tot twee Verklaring van Amerikaanse minister van Landsverdediging. DE V.S. HEBBEN BETERE STRAALJAGERS DAN DE RUSSEN. De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Lovett, heeft verklaard, dat het oorspronkelijk gevraagde bedrag van 71 milliard dollar voor de Amerikaanse weermacht door zijn ministerie was verlaagd tot 55 milliard en dat president Truman dit nog had verminderd tot 52 milliard dollar. Dit bedrag was volgens Lovett onvoldoende om de uiteindelijke sterkte der Amerikaanse weermacht te verwezenlijken. Zou op de 52 milliard nog worden besnoeid, dan zouden de risico's zodanig worden vergroot, dat dit in strijd zou zijn met een verantwoordelijk verdedigingsbeleid. Lovett legde zijn verklaringen af voor de commissie voor toewijzingen van de Senaat en de Congrescommissie DE ONLUSTEN NEMEN WEER TOE. Vijftien Afrikaanse en Aziatische landen, die zich bezig houden met de Tunesische kwestie, zullen de zaak in de Veiligheidsraad brengen, zo ver neemt Reuter te Parijs. Een woordvoerder der delegaties zei, dat hiertoe is besloten, omdat de toestand in Tunis slechter wordt. Een Franse woordvoerder heeft ver klaard, dat de V.N. niet competent zijn het Frans-Tunesische dispuut te be handelen. In ieder geval was het niet de bedoeling der vijftien landen om bij te dragen tot de hervatting van vriendschappelij ke onderhandelingen tussen Frankrijk en de Tunesische na tionalisten. In Tunis zelf is het weer tot een uit barsting gekomen na een betrekkelijke rust van ongeveer tien dagen. Volgens de eerste berichten werd een Arabier gedood en een Franse agent van po litie gewond. Een optocht van onge veer 400 personen trok door de Ara- A'j A g. Het is gebleken, dat de foto van een als Franciscaner monnik geklede man, welke in Duitsland is gepubliceerd als die van Hitiers plaatsvervanger Bor- mann, in werkelijkheid van Romualdo Anto Nuzzi, prior van het Francisca ner klooster van San Bonoventura is. Het aantal doden tengevolge van overstromingen in Zuidwest-Frankrijk is tot zeven gestegen. Het peil van de Garonne begint te zakken. De ge meenteraad van Keulen heeft besloten een orgel te doen vervaardigen voor de „wereldvredekerk" in Hirosjima. De Perzische regering heeft besloten alle buitenlandse verenigingen en cul turele instellingen te Teheran en in de provincie te sluiten. Japanse diplo maten zullen naar Formosa gaan om te onderhandelen over een vredesver drag met de Chinese nationalistische regering. In Arabische kringen in Marokko verluidt, dat generaal Franco in het begin van het voorjaar een be zoek aan Spaans Marokko zal brengen. Meer dan een week lang heeft het Zweedse vissersschip „Ragnhild" ge zocht naar het uit Gotenburg afkom stige vissersschip „Skagerak", dat reeds vermist wordt sinds 15 Januari, toen het ten Westen van Haugesund (Noorwegen) in een orkaan terecht kwam. Er werd echter niets gevonden. De Ned. Bond van Haringhandelaren heeft een contract afgesloten voor 18.000 vaten gezouten haring ter leve ring aan Polen. In alle eenvoud is gistermiddag het stoffelijk overschot van wijlen jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en van Oorlog, in het familiegraf te Tiel L. bijgezet bische wijk. Een politieman gelastte de menigte uit elkaar te gaan, doch hij werd met stoelen en knuppels aange vallen. Twee Arabieren werden door de politie neergeschoten. Zij arresteerde 20 personen. Donderdag regeringsverklaring over Europees leger. De regering heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat zij in de vergadering van Donderdag a.s. gaarne een verklaring wil afleggen over de onderhandelingen met betrek king tot de oprichting van een Euro pese defensiegemeenschap. Selectie-instituut in Huis van Bewaring te Utrecht, In het Huis van Bewaring te Utrecht is gevestigd een „selectie-instituut voor ter beschikking van de regering gestelden". Tot de oprichting is besloten, omdat met de toeneming van het aantal cri minele psychopathen zich steeds meer behoefte doet gevoelen aan deskundige adviezen voor de plaatsing van deze psychopathen in de verschillende voor hen bestemde verpleeginrichtingen. voor economische zaken. In antwoord op vragen van Senatoren deelde hij mede, dat de V.S. thans over gevechts vliegtuigen beschikken, die beter zijn dan de „MIG" straaljagers der Russen, maar dat het enige tijd zal kosten om de Russische productiecijfers voor mi litaire vliegtuigen te evenaren en te overtreffen. De minister deelde mede, dat de sterkte van het leger thans 1.570.000 man bedraagt. Op de been zijn 18 di visies en 18 regimentsgevechtsgroepen. In Juni 1950 waren 590.000 man onder de wapenen, terwijl er 10 divisies en 11 regimentsgevechtsgroepen waren. De Amerikaanse vloot beschikt thans over 400 oorlogsbodems en de perso neelssterkte bedraagt 790.000 man. In Juni 1950 waren deze cijfers resp. 283 en 380.000. De luchtmacht bestaat thans uit 90 groepen met bijna 900.000 man perso neel. In Juni 1950 waren er 48 groepen en 511.000 man. Er zijn voorts 219.000 mariniers te gen 74.000 in Juni 1950. Gestreefd wordt naar 21 geheel ge- vechtsklare divisies voor het leger, 408 oorlogsbodems en 16 groepen vliegdek schepen voor de vloot, 3 volledig uit geruste divisies mariniers, die zullen kunnen beschikken over 3 vliegtuig- groepen en een uit 143 groepen be staande luchtmacht. Het tramverkeer in Oslo zal in de toekomst per radio geleid worden. Men is bezig met het bouwen van een cen traal radiostation, een patrouille-auto met zender en ontvanger en een re paratiewagen met een ontvanger. In de Vennewatersp older hebben twee tuinders uit Heiloo een visotter gevangen. Het dier, dat door een hond werd opgespoord, had een lengte van 1.10 m., zonder de staart, die 40 cm. lang was. hoofdzaken teruggebracht: de vrijwil lige repatriëring en de waarborgen van terugkeer van verplaatste burgers. In de loop van de vergadering van gisteren heeft Libby voorgesteld, dat de Rode Kruisorganisaties van beide partijen deel uitmaken van de comité's voor de uitwisseling en de repatriëring in plaats van het Internationale Rode Kruis. De Noordelijken zouden dit voorstel in overweging nemen. In de subcommissie voor het toezicht op de wapenstilstand hebben de geal lieerden twee kleine concessies gedaan. Zij gaan ermee accoord, dat het maan delijkse cijfer van de aflossing van troepen, met inbegrip van verlofgan gers in Japan, van 75.000 verlaagd wordt tot 60.000 of 40.000, indien ver- lofreizen naar Japan niet meegerekend worden. De Noordelijken stonden erop, dat het totaal niet boven de 25.000 zou uitkomen. Verder zijn de geallieerden bereid het aantal „toegangshavens" in Noord- Korea, dat tijdens een wapenstilstand zou moeten worden geïnspecteerd, van 12 tot 10 te beperken. De Noordelijken staan er nog steeds op, dat dit aantal slechts drie mag bedragen. Twee gewonden, f 1000.— schade. Twee personen werden gewond en voor duizend gulden schade werd aan gericht tijdens een gevecht tussen de Groninger politie en studenten van het Groninger studentencorps „Vindicat Atque Polit". Gisteren vierde dit corps nl. zijn 137- ste dies natalis, een studentenfeest, dat ieder jaar nogal luidruchtig toegaat. Het zijn vooral de jongere jaars, die des ochtends meisjesscholen en huis houdscholen bestormen en zich bezig houden met het ontvoeren van vrou welijke leerlingen der middelbare scholen. Dit jaar kon de politie niet voorko men, dat het tot een handgemeen kwam. Van het Groninger Praedinius- gymnasium hadden de studenten reeds in de vroege ochtenduren de deuren geforceerd. Politieversterking rukte onmiddellijk uit. Het bleek, dat zich ruim zestig studenten in de school be vonden. Zij wilden er niet uit, zodat de politie gebruik maakte van slagwa pens. Twee personen werden hierbij gewond en moesten jn het Academisch Ziekenhuis' worden verbonden. Er werd schade aangebracht aan uniform petten van de politie. Verder hadden de studenten op schoolborden minder welvoegelijke tekeningen met krijt ge maakt. Een 18-jarige student werd we gens uitjouwen van de politie naar het hoofdbureau gebracht. Een aanval van vijftig studenten op de Groninger huis houdschool kon door de politie wor den voorkomen. Dr V. S. Krajcovic; voorzitter van „het nationale comité van vluchtelin gen voor de bevrijding van Slowakije", heeft te Washington verklaard dat Tsjechische verzetsstrijders in Decem ber te Slovensk Lupca een munitie opslagplaats in de lucht hebben laten vliegen en te Sered een suikerfabriek in brand hebben gestoken. De bericih- ten waren per koerier het land uit gebracht. Dr Krajcovic zei voorts, dat de com munistische autoriteiten meer gehei me agenten hebben gezonden naar ge bieden waar verzet is. Aan de bevol king zouden nieuwe identiteitskaarten worden uitgereikt, waarvan het zegel elke maand moest worden vernieuwd. Kortere zittingen van de Algemene Vergadering der Ver. Naties? De Alg. Vergadering der V.N. heeft met 44 tegen zes stemmen en twee ont houdingen een voorstel goedgekeurd om op de voorlopige agenda van de volgende Alg. Vergadering maatrege len te bespreken ter beperking van de duur der vergadering. Het oorspron kelijke voorstel, ingediend door Noor wegen, IJsland, Birma, Cuba en Ecua dor, spreekt van zeven weken. Een voorstel omtrent de status van staatloze personen werd naar de vol gende Alg. Vergadering verwezen. Voorts is besloten, dat men voort zal gaan de commissie voor de status van de vrouwen eens per jaar bijeen te roepen, omdat het beginsel van gelijke rechten voor mannen en vrouwen nog niet algemeen aanvaard is. BIJ ARGENTINIë. De Britse zaakgelastigde te Buenos Aires, Allen, heeft aan de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Re- morine, een protestnota overhandigd inzake het incident met het Britse on derzoekingsschip „John Biscoe". Vrijdag vuurde een Argentijns hulp vaartuig een waarschuwingsschot af over de hoofden van een aantal op varenden van de „John Biscoe", toen zij bij Hope-Bay op de punt van Gra- ham-iand in het Zuidpoolgebied aan land gingen. Hope-Bay, een Britse Zuidpoolbasis, was in 1949 door de Britten ontruimd. De opvarenden wilden de basis nu weer vestigen. HOTELBRAND TE SPIJKENISSE. In de afgelopen nacht is het hotel „De Keizer" te Spijkenisse door onbe kende oorzaak geheel uitgebrand. De woning van de eigenaar werd ge deeltelijk door het vuur aangetast. Het aangrenzende woonhuis van de vader van de eigenaar liep veel waterschade op. De naburige landbouwschuur bleef behouden. De motorspuit van Spijkenisse, waar mee de vrijwillige brandweer van dit plaatsje voor het eerst in haar bestaan uitrukte, weigerde. Daar de motorspuit van Abbenbroek vrij spoedig ter plaat se was en het blussingswerk door windstilte begunstigd werd, kon de brand tot het hotel, dat in het centrum van het plaatsje ligt, beperkt worden. Ontvangen giften maakten de stichting ervan mogelijk. Vrijdag 15 Februari a.s. zal het feest zijn in de kleinste gemeente van Walcheren. Er is alle reden toe, want door eendrachtige samenwerking kwam een dorpshuis tot stand, dat die middag om drie uur officieel zal worden geopend. Het is een gebouw geworden, waarop de inwoners van Ritthem met recht trots kunnen zijn. Voor het bloeiende verenigingsleven was er dringend behoefte aan dit gebouw. Burgemeester P. Danielse heeft ons eigenaar geworden van het voormalige iets verteld over de totstandkoming. Op de plaats in de Dorpsstraat, waar het gebouw is verrezen, stond voor de inundatie een café dat al enkele eeuwen oud was. Na de inundatie stond er maar weinig meer van over eind en het bouwval werd afgebroken. Men gaf er voor de oorlog wel uit voeringen, maar eigenlijk voldeed het niet. Na de terugkeer naar Ritthem, toen het leven weer wat normaler werd, maakten de verenigingen ge bruik van de consistorie der Ned. Herv. kerk. De heer L. van Eenennaam was café-verenigingsgebouw. Hij was ge ëvacueerd in Nieuwland en moest in Ritthem herbouwen. Toen is een oplos sing gezocht, waarmee binnenkort heel Ritthem herbouwen. Toen is een oplos- gingsgebouw verrees naar een ontwerp van de Middelburgse architect J. B. v. Wijckhuijse. Voor het gebouw is een kleine caféruimte, waar ook kleine vergaderingen kunnen worden gehou den. Tussen café en zaal bevinden zich een tapruimte en de toiletten. In Juli 1951 werd met de bouw begonnen en momenteel is men nog druk met de in richting bezig. In de zaal is ruimte Ivoor 150 tot 180 personen. Zij heeft geen plafond, maar de eiken balken zijn gebeitst. Er is een ruim toneel met een tweetal kleedkamers. DE FINANCIËLE BASIS. Wat de financiering van het geheel betreft vertelde de heer Danielse, dat men, behoudens de Rijksbijdrage voor de herbouw, kan beschikken over ont vangen giften. De Stichting „Schelde- monden" schonk Ritthem f 6000. van Volksherstel werd f4200.ont vangen, terwijl nog een bedrag van f 1000.voor de inrichting werd toe gezegd. Op deze wijze profiteert de hele bevolking van deze schenkingen. De opzet is, dat de verenigingen geen huur betalen, maar alleen een vergoe ding voor vuur en licht. „Ons Dorps leven" is de naam van het gebouw. Ritthem heeft 20 tot 25 verenigingen. Het gemeentebestuur heeft ook een bedrag in het dorpshuis gestoken en contractueel laten vastleggen, dat het gebouw in de komende eeuw uitslui tend als verenigingsgebouw mag wor den gebruikt. Een volgende eigenaar zal dus aan deze bepaling gebonden blijven. Door het Britse- en buitenlands Bij belgenootschap worden Bijbels en Bij belgedeelten in twee talen in omloop gebracht, speciaal bestemd voor emi granten naar Australië, Nieuw Zeeland en Canada. Stalen damwand in haven van Breskens. Gisteren is men begonnen met het plaatsen van de stalen damwand in de haven van Breskens. Zoals men weet zijn de kademuren door oorlogshande lingen ernstig beschadigd en bestond hier reeds jaren een noodtoestand. Het plaatsen van de wand zal zeker een jaar in beslag nemen. DE BILT ZEGT: Zonnig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Droog weer met weinig bewolking en een overwegend matige Noordelijke wind. Aanvankelijk bijna overal lichte vorst, later op de dag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1