rolt beter plakt beter Ze zitten II fantastisch Zullen wij onze doden begraven? KABOUTERS Zeeuwsch Dagblad kersvers van de pers Walchcrse Robinson moest op zijn derde jaar al voor zichzelf zorgen* Instituut „NIEUWENBURG" bekwame Verkoopster i&EZERS Een boek met goede en slechte kwaliteiten» i Zeeuwse Wandelingen j Zware sneeuwval in Karinthië Officiële Publicatiën BURGERLIJKE STAND VERGADERING Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren" Hulp in de huishouding Oosterbaan Le Cointre H.V. Goes Maandag "4 Februari 1952 .ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 HENGSTENKEURING TE GOES, AXEL EN HULST. Uitgaande van de Kon. Ver. „Het Ne derlandse Trekpaard" werd Donderdag te Goes een hengstenkeuring gehouden. De volgende hengsten werden goedge keurd: jonge hengsten: Karei van Kei len, eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge en Willem van 'tSchenge, eig. N.V. Hofstede „Schenge" te Goes. Oudere hengsten: Frits uit de Stooflaan, eig. C. Verdonkv. d. Heyden, Nieuwdorp; Evert van Brunswijk, eig. Gebr. Ver donk, Nieuwdorpj Nico van Dorpshoek, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke (op genomen in het stamboek)Nico II van Coraline, Gebr.Verdonk (in het stam boek); Nico van de Fuus, eig. W. de Buck, Meliskerke; Nico van Ella, eig. D. A. Timmerman; Brutus van 'tHof, eig. E. Koppejan en P. Dingemanse te Zoutelande en P. Wisse, Biggekerke (in het stamboek)Marquis van de Koe straat, eig. J. Maljaars te Oostkapelle en I. de Buck, Grijpskerke; Nico van Stegeshof, eig. coöp. H.V, „Eiland Tho- len" werd te Steenbergen goedgekeurd; Clairon van Nico, eig. J. v. 't Westeinde, Nieuwdorp en A. J. v. d. MeulenBeen te IJzendijke te Groningen. Voorts werd nog ln het keurstamboek opgenomen Azure de Knocke, eig. Hengstenassociatie Dinteloord-St. Phl- lipsland. Axel. Goedgekeurd voor keurstamboek: Dirk van Aldengoor, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Nico v. d. Klef, eig. Jac. de Putter Pzn., J. K. de Putter, Axel, Jac. Dieleman Mzn., Zaamslag en O. Kerck- haert te Westdorpe; Senateur d'Amice, eig. L. den Exter, Sluiskil-Terneuzen; Nero van Oudenpolder, eig. Alph. Mangnus te Boschkapelle en E. Ver- straaten te Graauw. Hengsten van 3 tot 6 jaar: Berliet v. d. Jozinahoeve, eig. C. v. d. Hauwe—- Burm, IJzendijke; Clairon v. d. Klef, eig. Jac. de Putter te Axel; Nico v. Eversdam, eig. C. A. Dekker Czn. te Axel; Leonard v. Groenendijk, eig. Abr. Haak Czn. te Zaamslag; Voltigeur van Axel, eig. W. J. Dieleman te Sluiskil Terneuzen; Leon, eig. P. B. v. Hoeve te Axel; Carlo van Hoek, eig. Abr. Haak Czn. te Zaamslag; Infernal van Coe- gors, eig. W. J. Dieleman te Sluiskil Terneuzen; Paul, eig. fa. F. Dekker te Axel; Herman van Weverslo, eig. Wed. Jac. de Feijter Czn. te Boschkapelle; Marquis van den Zeedijk, eig. M. L. M. IJsebaertv. d. Linden te Axel; Willy van de Mariahoeve, eig. Gebr. van Cam- pen te Graauw. Hulst. Goedgekeurd voor keurstamboek: Antoon van Strijen, eig. H. de Maat te Stoppeldijk. Hengsten van 4 tot 6 jaar: Paul, eig. R. O. Buijsse, SchelfhoutshoekGrauw. Henk van Blokshoeve, eig. H. de Maat, Stoppeldijk en H. Kerckhaert te Breda; Nico van Terhole, eig. R. Cornelissens te TerholeHontenisse; Espoir van Jaap, eig. R. A. C. Hendriks te Hulst en L. O. J. Daelman te Westdorpe; Her- seur van Alstein, eig. P. J. Boënne te Graauw en H. Buijsse te Biervliet; Benno, eig. Al. Serrarens te Ossenisse. In Ochten bij Tiel heeft de „Mij. De Betuwe" een terrein groot 6000 M2 aan gekocht, waarop o.a. een grote fabrieks hal wordt gebouwd. Het ligt in de be doeling dat het een fruitschoonmaakbe- drijf wordt. WAT GAAT ER GEBEUREN? Toen iedereen wist bij welke groep hij hoorde, trok de hele schare de stadspoort uit. Trots lie pen Gertjan en Maartje met Ali Ben Klop en Turko vooraan. De maan stond hoog aan de hemel en verlichtte de omtrek zilverachtig. Zwijgend bewoog de zonderlinge stoet zich voorwaarts. Af en toe keek de beeldhouwer eens om en gaf dan een knipoogje aan Gertjan als wilde hij zeggen: Dat plannetje van jou was toch maar goed! Na een lange wandeling splitste de weg zich in drieën. Hier volgden Gertjan, de beeldhouwer en Maartje met Turko ieder hun eigen weg. Gebukt onder de last van de zware zakken, liepen de mannen zwijgend over de zandvlakte langs boerderijen en akkers. Links en rechts zagen ze de sporen van de reus, die de vorige nacht een bezoek aan deze streek had gebracht en zeker ook deze nacht zou terugkeren. Ongeveer gelijk kwamen de groepen op de afgesproken plaats aan. Vermoeid zetten de mannen hun zakken neer, nieuwsgierig naar wat er nu eigenlijk zou gaan gebeuren. Een leeuw waakte voor zijn hut Het eilandje Ponedo de St. Po aan de Noordwestkust van Afrika was volkomen onbewoond, toen het Middelburgse meisje Sofia, de jongeling Eduard en de Zwit serse predikant Filopater daar in het jaar 1672 schipbreuk leden. Maar zij sloegen zich er doorheen. Al spoedig trouwden Sofia en Eduard en precies een jaar later, op 3 October 1673, werd de held van het verhaal, dat In 1752 te Noordwjjk ver scheen, geboren. Het was de Walcherse Robinson. Moederliefde heeft Robinson nooit ge kend, vaderzorg maar heel weinig. Zijn moeder stierf vijf dagen na zijn geboor te. Hü was nog maar een jaar oud, toen ook zijn vader stierf, zodat Filopater ge heel alleen overbleef om voor de wees te zorgen. Hij deed dit voorbeeldig, zo goed hij er tenminste toe in staat was. Het bleek hem, dat geitenmelk met fijngemaakt koren het meest geschikte voedsel voor het kind was. Als hij op jacht ging, bond hij Robinson op zijn rug, omdat hij hem met alleen in de hut durfde laten, want er waren veel wilde dieren op het eiland. Toen het jongetje wat groter werd. strooide Filopater vergiftige planten rond de hut en geen enkele keer werd het toen slapende kind overvallen. Filopater zaaide en oogstte, leerde het knaapje het verschil tussen eetbare en vergiftige planten kennen, onderwees hem op een voudige wijze in de eerste beginselen van de godsdienst. ROBINSON BLEEF ALLEEN ACHTER. Als Robinson drie jaar oud is, treft hem een zware slag; Filopater wordt door Turkse zeerovers weggevoerd. Hij had een schip bij het eiland gezien en gezwaaid om bevrijd te worden. Maar de schepelingen waren piraten en namen hem mee naar Salé. Ze hebben ook Ro binson gezien, maar deze verstopt zich in een holle boom en hoewel ze drie dagen het eiland afzoeken, kunnen ze hem niet "vinden. Wat moet een jongetje van drie jaar alleen beginnen op een onbewoond eiland waar het wemelt van wilde dieren? Hij weet zich nog iets te herinneren van zijn omgang met Filopater en zo goed mo gelijk wordt het leven op dezelfde wijze voortgezet. Hij stopt graankorrels in de grond en oogst na enkele maanden zijn eerste koren. Als hij een boog vindt, gaat hij op jacht en kan na verloop van tijd en veel oefening schieten als de bes te. Het vlees moet hij rauw eten, want vuur maken kan hij niet. Later vindt hij het brandglas van Filopater, dan kan hij een houtvuur aanleggen en gebraden vlees eten. Grote steun en bescherming ondervindt hij van een leeuw, die geregeld voor zijn hut slaapt en over hem waakt. Hij eet met Robinson mee van zijn koren en zijn vlees. Als deze ongeveer acht jaar oud is, wordt hij ernstig ziek, maar de leeuw bezorgt hem geneeskrachtige kruiden en Robinson knapt op. Een andere keer be schermt de leeuw hem tegen een paar beren, die het op zijn leven gemunt heb ben. Zo groeit Robinson op, past zich aan bij de omstandigheden en weet zich jaar op jaar beter te behelpen. WIJSGERIGE BESPIEGELINGEN. Het vierde en vijfde boek geven aller lei philosophische beschouwingen. Robinson is dag op dag alleen met zichzelf en heeft de aard goed uit zijn ogen te kijken en over verschillende ver schijnselen na te denken, vooral als hij wat ouder» wordt. Deze gedachten, over peinzingen en conclusies, vullen twee hoofdstukken van het boek. Hij weet dat hijzelf rechtop loopt, het hoofd gericht naar de hemel, en de dieren met de kop naar de aarde: er is dus verschil tussen mensen en dier. Hij bemerkt ook onder scheid tussen wilde en tamme dieren, tussen zoogdieren en vogels en onder zoekt het inwendige van geslachte dieren. Uit het trekken der trekvogels volgt zijn conclusie, dat er dus nog andere landen moeten zijn dan dit eilandje. Hij leert de verrichtingen van zon, maan en sterren kennen, het nut van regentijd en droogte. En al deze bespie gelingen brengen hem tenslotte tot de erkenning, dat er een Schepper moet zijn, die alwijs en almachtig is en al deze ver schijnselen in de natuur en het leven be stuurt. Zoals hij eens Filopater had zien doen, knielt hij neer voor die Schepper, spreekt hem aan, bidt tot hem. 166. GERED DOOR FILOPATER. Als Robinson 21 jaar is, komt er een schip naar het eiland, hij hoort voor het eerst na zoveel jaren menselijke stem men. Verstaan kan hij ze niet, zelf spre ken gaat ook moeilijk. Het is Filopater met vier mannen. Hij is gevlucht uit de slavernij, heeft ook zijn zuster gered van de rovers en is naar Walcheren gezeild. Daar weet men niets van Robinson af en daarom is hij opnieuw in zee gestoken op zoek naar het eenzame eiland en zijn enige bewoner. Zo vindt Filopater het achtergelaten driejarig kind terug als een jonge man. Na zes weken kan Robinson de mannen verstaan en zelf behoorlijk spreken. Filopater leert hem lezen en schrijven, onderwijst hem in de goddelijke waar heden en in de geschiedenis. Ze blijven de gehele winter op het ei land, Robinson draagt nette kleren, leert omgaan met mes en vork, slaapt in een bed, proeft ander eten dan hij altijd ge woon was te gebruiken, kortom wordt een beschaafd mens. De nacht vóór ze aan boord gaan om voor goed het eiland te verlaten, sterft de leeuw „met ijselijk gebalk". Robinson brengt de lijkkisten van zijn ouders aan boord en de tocht naar Zeeland begint. Ze komen juist in Middelburg tijdens een bruiloftsfeestzijn oom Frederik trouwt met Maria, de zuster van Filo pater. Robinson slijt met zijn redder de rest van zijn leven op de lusthof van zijn grootvader, die reeds gestorven is. BEOORDELING VAN HET BOEK. Na meer dan twee eeuwen wordt het Engelse boek Robinson Crusoë nog steeds gelezen, maar zulks is niet het geval met de Walcherse Robinson. Dit boek is vol komen vergeten, de meeste lezers van dit artikel hebben er waarschijnlijk nog nooit van gehoord en het nog minder gelezen. Toch bezit het boek zijn goede kwali teiten. Het is vlot geschreven met een heldere stijl en een duidelijke uiteen zetting van de feiten. Het is wel zo goed als zeker, dat de onbekende schrijver (misschien wel een Middelburger), een deel van de stof ontleend heeft aan het Arabische boek: „Het leven van Hai Ebn Yokdhan", geschreven door een Spaanse Arabier. Dit boek uit de twaalfde eeuw is ook in het Nederlands vertaald en is zelfs een paar keer herdrukt. Sommige gedeelten van de Walcherse Robinson lijken zo sprekend op het Arabische ver haal, dat de schrijver dit wel zal gekend hebben. Een paar mooie gedeelten zijn b.v. de beschrijving van de slag bij Solebay en de omgang van Filopater met het ouder loze kind. Ook het optreden van de oude suffert Arnoldus aan tafel is levendig be schreven, hoewel ieder, die het leest zal walgen van zo'n vrijer. Echter heeft de Walcherse Robinson ook zijn gebreken. Ik heb al gezegd, dat Róbinson pas geboren wordt op de laat ste bladzijde van het tweede „boek", over de geschiedenis van zijn moeder is veel te lang uitgeweid. Om de tijd te korten vertelt Filopater op de zeereis heel uit voerig de avontuurlijke levensloop van zijn zuster Maria, een verhaal dat gerust had kunnen weggelaten worden. Ook de wijsgerige beschouwingen uit het vierde en vijfde boek konden' gerust wat be knopter zijn. Föuten in de compositie, die wellicht wel de oorzaak zijn, dat het boek geen grote opgang heeft gemaakt en nu vrij wel vergeten is. L. v. W. cjrypen naar de. pevy^ MEELEVENDE ZEEUWEN. Enkele weken geleden heeft het Zeeuwsch Dagblad een artikel opgeno men, waarin de Zeeuwse bevolking werd opgewekt medewerking en steun te wil- len verlenen aan de bazar voor de chr streekpers in Oost-Gelderland. In anh woord hierop hebben wij van de Zeeuwse bevolking tal van blijken van sympathie en medeleving ontvangen en nog dage lijks komen er giften in natura of in geld binnen. Deze giften gaan dikwijls ver. gezeld van ontroerende brieven, waaruit blijkt van hoe groot belang een chr streekpers wordt geacht. „Wij ervaren zelf dagelijks de betekenis van een chr. pers", schrijft iemand uit Zeeland. Een ander doet een gift van 10,— vergezeld gaan van een brief waarin o.a. staat: „Wij zijn in Zeeland blij dat we het Zeeuwsch Dagblad heb ben. We zouden het niet graag willen missen en daarom willen wij ook U. in Gelderland, helpen". Bescheidenheid is natuurlijk een zeer goede deugd. Men zegt dat de Achter hoekers bescheiden zijn, doch, af te gaan op de giften en de brieven, die wij uit Zeeland ontvingen, komen we tot da conclusie dat de Zeeuwen nog beschei dener zijn. Velen willen namelijk hun linkerhand niet laten weten wat hun rechter doet en vermelden bij hun gift geen naam en adres. Wij kunnen hier wel begrip voor heb ben. Weet U, wat echter voor ons comité dat stil is geworden van de uit Zeeland ontvangen hartelijkheid, wel een beetje pijnlijk is? Dit, dat we die hartelijke Zeeuwen, zonder hun adres te weten, niet persoonlijk kunnen bedanken en dat zouden we toch heel, héél graag doen. Daarom een vriendelijk verzoek: willen zij, die aan deze poging om ook in de Achterhoek van Gelderland een chr. streekpers op te bouwen- mede willen werken, als het kan, hun naam en adres vermelden bij de te verzenden giften? Wij willen U zo graag bedanken. Namens het comité voor de chr. streekpers, Ds L. JGOEDE te Aalten. R. J. VAN LENTE te Lintelo. 80.000 mensen geïsoleerd. In Zuid-Karinthië zijn door lawines en zware sneeuwval 80.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Vele auto's zijn blijven steken in de sneeuw, die hier en daar vijf meter dik ligt. Bij Eisenkappel werd een trein door een lawine getrof fen. De passagiers konden worden be vrijd. Niemand had letsel opgelopen. Uit vele kleine plaatsen in het Karawanken- gehergte zijn boodschappers op ski's te Klagenfurt om hulp komen vragen. UITLOTING GELDLENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat Donderdag 14 Februari 1952 14.00 uur in het tijdelijk gemeentehuis (Wagenaarstraat 12) door hen in het openbaar zal worden uitgeloot éèji obligatie groot f 500.— van de ten laste van <3è gemeente lopende geldlening, oorspronkelijk groot f35000.opgenomen in 1899. KRUININGEN. Geboren: Margaretha, d. P. C. W. Laprè en H. A. Jurriëns; Johanna; d. v. L. Sinke en M. Nieuwenhuyse. Ondertrouwd: L. Mmderhoud, 28 j. en C. Rijk. hals, 20 j. NISSE. Geboren: Adriana en Dirk, d. en i<. v, A. M. van der Heijde en C. J. Koole: Piett? L., z. v. L. Zonnevylle en E. 8. SijnK?, Gehukd: M. van Doom, 27 j. té Baarland eg A. C. Timmerman, 30 j. WEMELDINGE. Ondertrouwd: B. Bjaj, en W. D. Vleugel, 25 j,T. M. van j. en J. M. de Witte, 24 Gehuwd: M. van Asperen, 30 j. te Amster dam en L P. Ruissen, 34 j. Overleden: Smit, 60 j„ echtg. van M. Fer. dinandusge; C. Zweedijk, 90 j. WESTKAPELLE. Geboren: Piet er Huibregtse en M. Minderhoud Huibregtse en T. Brasser; C van Sighem en W. P. Verhage, Ondertrouwd: F. G. Hafkenschcid, 26 3. *n Pi Kaland, 28 j. OverledenH. Hengst, 74 j.H. van Vaardg* gem, 50 j. echtgen. van A. Louweree. Doren: Pieter z.v. 11. houd; Tohaima <Lv. r; Catrlen M., d.v. ft Heden overleed, na een langdurig, doch ge duldig gedragen lijden, onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder TANNETJE SCHROEVERS— DE NOOIJER, in de ouderdom van ruim 76 jaar. Familie JOBSE en SCHROEVERS. Arnemuiden, 1 Februari 1952. Appelstraat 42. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 5 Fe bruari a.s., op de Alge mene Begraafplaats te Arnemuiden. Voor alle bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze gelief de Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JOHANNA HOLLEBRANDSE, Wed. van A. Wattel, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: B. WATTEL. Vrouwenpolder, 1 Februari 1952. Aan allen, die ons blijken van deelneming bewezen na bet overlijden van onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer JAN VOS, betuigen wij onze harte lijke dank. Inzonderheid aan Mej. J. Willeboordse voor de goede verzorging aan Vader bewezen. Uit aller naam: Familie VOS-VOLKERS. Middelburg, Febr. 1952. Seisweg 250. van de op 7 Februari 1952, om 10 uur v.m., In het Nederl. Koffiehuis van de heer v. d. Harst, Markt 49, Middel burg. Spreker: de heer G. GROTENHUIS, Adj.-Dir. Gezondheids dienst Zeeland. Onderwerp: „Besmettelijk verwerpen". IEDER WELKOM. HET BESTUUR. Wegens huwelijk der tegen woordige gevraagd in gezin van twee bejaarde mensen te Goes. Meerdere hulp aanwezig. Bereid eventueel tot enige lichte verpleging. Brieven onder No. A 3456, Bureau „Z. Dagblad' te Goes. Nieuwe Cursussen v. d. Practijk-examens TYPEN STENO STENO-TYPIST (E) PRIVÊ-SECRETARESSE (voor bezitters van einddiploma Ned. en Mod. talen H.B.S. en M.U.L.O.). NED. HANDELSCORRESPONDENTIE (voor Zeeuwsch-Vlaanderen aanm. iedere Maandag van 47.30, hotel „De Vuijst", Oostburg). Langeviele 30 Walstraat 10 (Tel. 2919) Middelburg Vlissingen Nu de Begrafeniswet op de helling komt Is weer hoogst actueel de brochure; door Dr P. JASPERSE Prijs 0.95 tri In dit werkje wordt de onschiftuurlijkheld der lijkverbranding princlpiëel belicht. De schrijver behandelt de hygiënische zijde» zowel als de juridische en de aestheti$che kant van het vraagstuk en na de vrees voer levend begraven te worden, behandeld te hebben, geelt hij het antwoord, dat de Heilige Schrift ons geeft op deze vraag: Zullen wij onze doden begraven Verkrijgbaar via de Boekhandel of rechtstreeks bij de Uitgeefster: Giro 36000 Gevraagd tegen 1 Maart a.s., of later, een enigszins voor verkoop van Damesconfectie. Soil, worden ingewacht bij Lange Delft MIDDELBURG Gooi Uw geld niet weg aan advertenties in alle mogelijke blaadjes en programma's Adverteer uitsluitend in UW DAGBLAD. Een knaap van een schoen, deze Super Swift De gewilligste dienaar, die U zich maar kunt denken. Super Swift Spijkerloos! U weet, wat dat zeggen wil: de nieuwe maakwijze van Swift, die in korte tijd zo enorm populair is geworden bij de mannen van Nederland. Het binnenwerk is zonder één enkel spijkertje aan het bovenleer verbonden. Daarom buigt Suner Swift zo gewillig mee met Uw voet. Reeds bij de eerste stappen vergeet U, dat U nieuwe schoenen aan hebt. Gaat U ze maar eens passen. Wedden, dat U ze neemt! Hier hebt U een van de vele Swift sport-modellen. Voorblad uit één stuk,dus geen naden op Uw tenen! Super Swift Spijkerloos. Dubbele zolen -323Ü" Voortaan 25.90 SWIFT - NIJMEGEN Gevraagd: 2 FLINKE MEISJES v. d. en n., liefst boven 20 jaar, in ons eerste klas pen sion van middelmatige om vang. P.G. Prettige werk kring. Loon plus verval ƒ70.per mnd. Br. onder Nr B 4920 Boekh. HIJMAN, c.s., Postbus 21, Arnhem. In ieder Christelijk het Christelijk dagblad! Adverteert in dit blad TE KOOP GEVRAAGD: wm Oude eiken Kabinetten, ook opgelegde, eiken Kasten, ge verfd of vergieten geen be zwaar. Tevens te koop ge vraagd: Antieke Meubelen, Tin, Porcelein en snuisterijen. Br. onder No. A 3452, Bur. v. d. Blad te Goes. SCHRIJFMACHINE t. ,k. gevr., defect g. bezw. Aanb. m. omschr., uit. pr. en proefschr. Br. No. A 3457 Bur. blad, Goes DIVERSEN: 'T 1NTERLOCKHUIS is nog goedkoper, let a.s. Dinsdag op de markt te Goes op het kraam 't Interlockhuis, stand plaats op de hoek bij het post kantoor. Textielgoederen voor bijna de helft van de prijs. 'T INTERLOCKHUIS is nog goedkoper, morgen op de markt te Goes, een parui prachtige Zwanendons Dames Nachthemden in heel mooi keperflanel, alle maten m zalm, rose en bleu van f»v nu f 5.95. 'T INTERLOCKHUIS is nog goedkoper, morgen op markt te Goes het allerbeste Dames-Interlock voor 1 schitterend Heren-Interlo Ondergoederen aan spotpr j zen enz. enz. enz.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4