m Nick i w Souburg wil duplexwoningen bouwen* AKKERTJE V)"W \io\qende sigaret smaaVJbettf en Uit ZeeictncLs iPJtedexi. „Kweeklust" te Middelburg heeft te weinig grond Feest N.-0. vasfgest Begroting 1952 aangenomen. Grieperig verfrissende WRIGLBy DE c£>ADIO brengt u Middelburg. Vlissingen Goes KERK In 1943 we m Maandag 4 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Gematigd optimisme. Het meest kenmerkend voor Souburg In 1951, noemde de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede, dat de gemeente zich vrijwel geheel heelt hersteld van de oor- logs- en inundatieschade. Wat de financiën betreft, kon de bur gemeester een gematigd optimisme laten noren. De totale schuld der gemeente be droeg op 1 Januari 1952 ƒ3.524.947,90, dat is bijna 150.000,minder als een jaar tevoren. De nog te consolideren kapi taalsuitgaven bedroegen 1.194.526,85. Voor het nieuwe jaar kondigde de voorzitter aan, dat het Marnixplein zal worden verbeterd, terwijl de doortrek king van de Kerklaan naar het Marnix plein mogelijk wordt, hetgeen de bebou wing aan de Doornlaan ten goede zal komen. Bovendien wordt getracht een schoollokaal te vinden waar t.b.v. het V.G.L.O. huishoudonderwijs kan worden gegeven. Voor verschillende activiteiten der be volking, aldus de burgemeester, is volop ruimte. Hjj dacht hierbij aan het in het leven roepen van een vereniging, die in de toekomst de speeltuin voor de jeugd zou kunnen beheren en onder wier leden het speelveld van de nodige werktuigen zou kunnen worden voorzien. Voorts is ruimte gereserveerd voor een tennisbaan. De heer L. Ch. Jansen dankte als oud ste raadslid. BEGROTING. De gemeentebegroting voor 1952 eiste door de grondige voorbehandeling slechts korte tijd de aandacht op. Namens de P.v.d-A.-fractie sprak de heer A. W. Bouff waarderende woorden voor het werk van B. en W. en de heer G. J. Janse deed hetzelfde voor de Prot. Chr. fractie. De heer Bouff uitte voorts zijn ontevreden heid over de sportvelden en wees er op, dat de afmetingen van het korfbalveld onjuist zijn. De heer G. Janse vroeg het gemeentebestuur voldoende aandacht te schenken aan de woningbouw, speciaal voor de huwelijkscandidaten. De voor Zitter antwoordde, dat de zaak van het korfbalveld in bespreking is, terwijl hij de hoop uitsprak, dat het met de voetbal velden goed zal aflopen en dat het on gerief slechts het gevolg is van het feit, dat de velden pas zijn aangelegd. Tot de heer Janse zei de voorzitter, dat getracht zal worden in 1952 te komen tot de bouw van duplexwoningen, waar mee jonggehuwden kunnen worden ge holpen. De begroting werd daarna z.h.s. aanvaard. AGENDA. Voor de behandeling van de gemeente begroting was een aantal voorstellen be handeld. De heren J. J. Passenier en L Ch. Jansen waren benoemd tot leden van de Gem. Instelling voor Soc. Zaken. Be sloten werd gelden beschikbaar te stel len voor de verbetering van het school plein van de Marnixschool. Aan de heer J. J. Cijsouw werd wegens benoeming in Kortgene eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de O.L. school. De Spoor straat zal worden aangesloten op de rio lering naar de zuiveringsinstallatie. Er komt een afrastering rond het speelter rein aan het eind van de Spoorstraat. Er werd afwijzend beschikt op een ver zoek van de Muziekvereniging om de muziektent te vergroten. De heer G. Janse deelde de bezwaren van B. en W. Hjj meende, dat de door de muziekver. aangewezen plaats niet beter is dan het Oranjeplein en achtte het beter te wach ten met verplaatsen tot een betere plaats gevonden zou zijn. Hij vond het beter de tent eerst te verplaatsen en daarna te vergroten. Het vergroten zou volgens de brief van B. en W. moeten geschieden door particulieren en niet ten laste van de gemeentekas moeten komen. De voor zitter deelde nog mee, dat het college de zaak ernstig heeft bekeken, doch het be ter heeft geoordeeM dat geen overhaaste stappen worden gedaan. Bovendien zal het verkeer over het Oranjeplein gaan afnemen. Bij de rondvraag vroeg de heer Janse of bij de sportvelden volkstuinen zullen komen. Er bleek bij B. en W. niets van bekend te zijn. De heer J. v. d. Have vroeg naar de twee nog niet herstelde woningen in de Vlissingsestraat. Volgens de voorzitter zijn deze eigendom vaneen inmiddels overleden Belg. ingez. me .ede (Ingez. mededeling, adv.) naöe getonde de echtekt*#» Westhillkring Zeeland opgericht. Onlangs werd door mej. J. de Nood te Middelburg en de heer C. Dronkers te Vlissingen, resp. hoófdleidster en leider van de Westhillkinderdiensten, het initiatief genomen tot oprichting van 'n Westhillkring in Zeeland. O.l.v. de heer Dronkers werd Zaterdagmid dag in Middelburg een geslaage poging daartoe ondernomen. Het doel is de on derlinge contacten te bevorderen en de training van leiders en leidsters ter hand te nemen. De instructrice van de Westhill, mej. J. van Kuipers, gaf een uiteenzetting van het nut van een der gelijke kring. In het bestuur namen zitting de heer J. den Hollander, voorzitter; mej. J. Marteyn, secr.esse, beiden te Middel burg, de heer J. Zwart, Vlissingen, penningmeester. Voorts namen zitting in het bestuur mej. de Nood, namens de Westhill te Middelburg, de heren C. Dronkers en G. Bertijn namens Vlissingen, mej. S. Traas namens de Doopsgezinde gemeen te te Vlissingen, mej. Smallegange en wika W. Veenhoven te Goes, ds J. C. Muller te Ritthem en de dames Schout en Hoogland te Biggekerke. Zaterdag avond hield mej. van Kuipers nog een causerie over het uitspelen van ver halen. Zondagmiddag was men in de Noorderkapel te Vlissingen bijeen. Streekverband Zuid-Beveland Arjos bijeen. In de vergadering van het streek verband Zuid-Beveland van de Arjos, die Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" geleid werd door de voor zitter van de Goesse Arjos, de heer D. J. Rouw, heeft mr C. J. Verplanke te Haarlem gesproken over het onder werp; „De staat op de zandgrond of de staat op de rotsgrond". Mr Verplanke behandelde de verschil lende Kabinetscrises na 1945 en kwam tot de conclusie, dat de gedachte, als zou de A.R. partij hebben afgedaan, volkomen onjuist is. Het A.-R. ideaal is handhaving van het overheids gezag, uitsluitend door recht. Dat is de staat op de rotsgrond, ge grond op de Bijbel. De staat op de zandgrond stelt zich tot taak zich met alle terreinen te bemoeien. Hoe funest dat is, zien wij aan de grote staats schuld) en de woningbouwpolitiek. Burgerzinleningen zijn louter een ge volg van de na-oorlogse financiële politiek. „Wij staan thans op de puin hopen van de staat op de zandgrond", aldus mr Verplanke. Aan het slot van zijn betoog stelde mr Verplanke de vraag: WalTdoet de A.-R. jeugd van daag aan de dag? We hebben de zaak intellectueel voor elkaar, maar niet in de praktijk. We moeten in de eerste plaats onze beginselen be leven. Daar de heer C. Boucherie zich niet herkiesbaar stelde als voorzitter, werd gekozen de heer Verhage. Voor mu: zikale afwisseling zorgde de violiste Nel Verstrenge. Br_m Lapot en Kees Jiskoot zongen enkele liedjes. Mevr. R. SchoutenVogelaar declameerde tenslotte enkele gedichten. DINSDAG S FEBRUARI 1952. HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 De Groenteman; 9.30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Alt en piano; 12.00 Piano-trio; 12.30 Land- en tuinbomvmededelin- gen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws j 13.15 Mededelingen of gram.13.20 Dansmuziek14.00 Voor de vrouw 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze Amerikaanse Buren"; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Gram.; 17.25 Cello en piano; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 Paris voos parle; 19.20 Jazz muziek; 19.50 Vraagtekens voor a.s. militairen; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma; 21.15 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 21.30 „Als de bloemen", causerie; 21.35 Amusementsmuziek; 22.05 Discogram; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.7.30 Gram.; 7.45 Morgenge bed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 School radio; 11.00 Voor de huisvrouw; 11-30 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade-orkest en solist; 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 „De tragedie van een tra ditie", causerie; 13.25 Kamerorkest; 14.00 Gev. programma; 14.55 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15-30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Feli- Sitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen- ing: Sam Robles: „Studerende jeugd in Su riname"; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje18.30 Gram.; 18.45 Cursus voor le- kenspelers; 19.00 „Hier is vrij Europa", vaude ville-programma 19.30 Gram.19.40 „Dit is le ven", causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en weerberichten20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Omroeporkest en solist; Om 21.10 Actuaiteiten en „De Radiodokter"; 22.10 Vocaal ensemble; 22.45 Herdenking Z.Em. Joszef Kardinaal Mindszenty en de vervolgden van onze dagen; 23.00 NieuwS; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.25—24.00 Radio Philh. Orkest. BRUSSEL (324 m. Vlaams). 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Eram.13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.30 ram.33.45 Lichte muziek14.00 Schoolradio 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kleu ters; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Radio-documentaire; 18.23 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Lichte muziek19.50 Syndicale kroniek 20.00 Hoorspel21.15 Gram.21.45 Actualiteit 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. K.R.O. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45: 1. „Voor oog en oor"; a. Bezoek, n het Zoölogisch Museum te Amsterdamb. lm; c. De Noord- en Zuidhollandse Redding- aatschappijd. Weeroverzicht. Pauze; 2. paanse dansers. De uitvalsweg. Bij de behandeling van de begroting van gemeentewerken in de raad van Middelburg verzocht de heer J. M. Wondergem (C.H.) de niet ren dabele oude gemeentewoningen te ver kopen. Volgens wethouder van 't Westende hebben pogingen daartoe geen succes gehad. De heer Hesselink voelde weinig voor aanleg van de uitvalsweg (bij de Seisweg) en voor het in orde brengen van de Barbaragang, waarop de heer van 't Westende mededeelde, dat be doelde weg in het wederopbouwplan is opgenomen en dus de gemeente niet veel zal kosten. Persoonlijk achtte hij deze weg volstrekt onnodig. Over de Barabaragang volgt binnenkort een voorstel aan de raad. Nog tal van kleinere zaken kwamen in bespreking. Op een vraag van de heer M. Wattel (A.R.) werd geant woord, dat de voorbereidingen voor 'n noodverlichting aan de Nieuwe Vlis- singse weg aan de gang zijn en de heer L. A. Schenk (V.V.D.) kreeg ten ant woord, dat getracht zal worden met Augustus, als de kerken heropend zul len worden, in ieder geval één grote luidklok in de Lange Jan te hebben. Over het aparte voorstel tot subsi diëring ontspon zich een discussie, waarbij de heer Schot zei zich niet te kunnen voorstellen, dat de kerken subsidie aanvragen. Met zijn stem te gen werd het voorstel aangenomen. Op 16 Mei Zeeuwse Schooldag te Middelburg. Op 16 Mei a.s. zal te Middelburg de Schooldag, georganiseerd door het 9e District van de Schoolraad, worden ge houden, waaraan een grote tentoonstel ling van leermiddelen zal verbonden worden. Als sprekers zullen optreden de heren J. Wedzinga, hoofd van een C.V.O.:school te Amsterdam en lid van de Cie van Uitvoering van het Christelijk Paedago- gisch Studiecentrum met het onderwerp „De organisatie van de vernieuwende school" en prof. dr W. G. Scholten van Utrecht, die het thans weer actuele vraagstuk zal bezien van „De Christelijke School als de Nationale School". Ds P. J. F. van Voorst Vader te Mid delburg treedt af als bestuurslid wegens a.s. emeritaat. Nieuwe Leger des Heils-offlcieren. Donderdag zijn de nieuwe bevelvoe rende officieren van het Leger des Heils, de luitenants Ligtelijn, gearri veerd. In een druk bezochte samenkomst zijn zij des avonds hartelijk verwelkomd. Verschillende sprekers en spreeksters wensten hen Gods zegen toe op hun arbeid, waarna de officieren het bevel van Met corps overnamen. Ringvergadering Geref. J.V. In het Geref. Jeugdgebouw verga derde Vrijdagavond de Ring „Middel burg" van J. V.'s op G.G., o.l.v. de heer P. S. Marinussen. Een gedeelte der aanwezigen vorm de een model-J.V., die o.l.v. een der voorzitters, het onderwerp: „Dr Kuy- per in het staatkundige leven" behan delde. De heer L. Marinissen leidde dit onderwerp, in. De overige aanwezi gen maakten daarna van de gelegen heid gebruik de modelvergadering te becritiseren. Hierdoor werd veel van elkaar geleerd voor het jeugdwerk, Teun Gijssen cn Hiroshige exposeren. In verband met het feit, dat de in 1910 te Hansweert geboren Zeeuwse kunstschilder Teun Gijssen voor het eerst in Zeiand exposeert, heeft de burgemeester van Kruiningen, de heer M. Vogelaar, Zaterdagmiddag in de bovenzaal van de Boekhandel van bovenzaal van Boekh. v. Benthem en Jutting deze expositie geopend. Er be stond daarvoor grote belangstelling. Hoewel er niet zo heel veel werken van Gijssen worden geëxposeerd, geeft het geheel een duidelijk inzicht in het geen waartoe de Zeeuwse kunstschilder in staat is. Op het eerste gezicht doen zijn werken enigszins bizar aan, doch bij nadere beschouwing blijkt al spoedig, dat Gijssen een ware kunstenaar is. Zijn werken in Italië geschilderd (gezichten op Venetië en Genua) behoren tot de beste van deze expositie. Gijssen houdt van donkere kleuren en juist in deze werken toont zich de meester. Naar ge lang de doeken bonter van kleur zijn, komt men tot de conclusie, dat men deze schilder niet tot een bepaalde school kan rekenen. Zijn Nederlandse werken zijn vaag en doen vreemd aan, in vergelijking tot hetgeen hij in Italië schilderde. Zijn geheel aparte stijl ge tuigt, dat Gijssen tot grote dingen in staat is en wars van alle eopieëring. Naast de expositie van Gijssen is ook een plaats ingeruimd voor de Japanse kunstenaar. Hiroshige. Een groot aantal prenten en houtsneden wordt tentoon gesteld, waardoor men een inzicht krijgt in de veelzijdigheid van deze in 1797 geboren Japanse prentkunstenaar. De tentoonstelling wordt gehouden tot en met 16 Februari a.s. Feestavond C.J.M.V. Zaterdagavond heeft voor een volle Schuttershofzaal de C.J.M.V. Rom 1 16a haar jaarlijkse feestavond ge geven. De wnd. voorzitter van de Commissie van Bijstand, de heer C. P. de Jongh, kon o.m. verwelkomen wethouder A. J. Berenpas, de garni- zcenscommandant, maj. J. Potteboom, comm. van politie M. A. Reneman en de voorzitter van de Herv. Jeugdraad, ds W. B. A. Smits. Het programma begon met een ge slaagde openingsceremonie, waarbij door de leden de vlaggen van de lan den, waar C.J.M.V.-werk bestaat, wer den aangedragen, waarna de fakkels, die men meedroeg, werden aange stoken en het Bondslied werd ge zongen. De opvoering van „Masscheroen 1941" van W. A. P. Smit stelde hoge eisen. Toch heeft men niet te hoog gegrepen, hoewel het stuk niet hele maal smetteloos werd voorgedragen. Na de pauze werd opgevoerd m.m.v. een aantal oud-leden en dames de toneelschets „Hoe het weeuwtje uit het „Hof van Holland" gevrijd werd". Deze schets, die door Charivarius is bewerkt naar de novelle van Potgie ter, werd goed en vlot gespeeld, het geen mede te danken was aan het feit, dat men over goede spelers als J. van Pagee, W. Don, C. Hamelink, F. Geervliet, mej. C. de Lange, mej. C. Kleyn e.a. beschikte, die geknipt bleken voor de hun toebedeelde rol len. Het stuk zal opnieuw worden opgevoerd tijdens de grote Bondsdag op 2e Paasdag. Er werd gecollecteerd voor het Chr. Mil. Tehuis. Indonesisch kustvaartuig vertrekt. Het 423 brt. metende Indonesische kustvaartuig „Tongkol", toebehorende aan de „Pepoeska" uit Indonesië, dat ruim een week geleden ter hoogte van het Galloper vuurschip motorschade opliep, is hier gerepareerd. Het heeft thans de reis naar Tjondjok-Priok vervolgd. Noorse zeeman hersenschudding geslagen. Eén der zeelieden van het Noorse schip „Brimanger", dat momenteel in reparatie ligt, kreeg in een dancing aan de Boulevard twist met de Vlis- singer v. P., met het gevolg, dat v. P. een stoel nam en daarmede de Noor te lijf ging. Met een gapende hoofd wonde zeeg deze ineen. Een ijlings ont boden geneesheer constateerde een her senschudding, zodat opname in het ziekenhuis St. Joseph noodzakelijk bleek. Nadat de politie was verschenen en de ambulancewagen de Noor trans porteerde, keerde de rust weer. Conferentie plattelandsvrouwen irf Zeeland. Dinsdag wordt een kaderdag voor de bésturen gehouden. De bondssecretares- se spreekt dan over het verenigings werk. 's Middags wordt er gediscussi eerd over een belangrijk onderwerp. Het onderwerp voor Woensdag, de le dendag, ls: „De woning en haar Inrich ting". Ir P. 't Hooft spreekt 's morgens over: „Het wonen" en 's middags spreekt mevr. J. van Doornlnck-Japin- ga uit Havelte over: „De inrichting van onze woning". Verhoging pachtprijzen in Zeeland. Door de Grondkamer worden thans in diverse plaatsen in Zeeland bespre kingen gehouden met vertegenwoordi gers uit de landbouw inzake een ver hoging van de pachtprijzen, welke naar men aanneemt niet meer kunnen uit blijven. ARNEMU1DEN Jaarfeest „Benjamin". Onder leiding van de heer A. Dekker hield de Geref. Jongensclub „Benjamin" een jaarfeest in ,De Arne". Na een kort openingswoord van de leider werden jaarverslagen uit gebracht en werd de avond verder af gewisseld met voordrachten en samen spraken. H. Dekker en T. van Boven kregen ieder een prijs in de afdeling sa menspraken. De spreekwoordenwedstrijd had tot uitslag, dat ds P. M. Veldhuijzen en R. Schroevers Jr een gelijk aantal punten hadden. Het lot bezorgde aan ds Veldhuijzen een taart. In de afdeling voordrachten verwierf J. Maljers een prijs. Het slotwoord sprak ds Veldhuij zen. DOMBURG Jaarvergadering V.V.V. De V.V.V. hield haar jaarvergadering ln de zaal „Tramzlcht" onder voorzitterschap van de heer W. Brand, die in zijn openings woord de overleden penningmeester, de heer B. J. Westenburger, herdacht. Ver der wees hij op de groeiende werkzaam heden van de V.V.V. De verslagen wer den goedgekeurd. Met het goede slot van 1950, groot f 1757.50, waren de in komsten f 3897.52. De uitvaven bedroe gen f 2919.86. Het kampeerterrein bracht een winst op van f200.97. Hiervan zul len nog enkele verbeteringen op het ter rein worden aangebracht. De bestuursleden, de heren P. J. Elout en P. M. de Kam, werden herko zen, terwijl in de vacature Westenbur ger, de heer J. N. van Hanja werd ge kozen. De vergoeding van de bureaullste werd vastgesteld op f500. Tot plaats vervangster -werd mej. E. Minderhoud benoemd. Verer werden posten op de begroting gebracht voor reclame ln dag- en week bladen, verlichting van 't Groentje, con certen, tennistournooi en andere feeste lijkheden. Aan de raad zal gevraagd worden om een betere verzorging van plantsoenen, straten en pleinen. Aan het slot deelde de heer P. J. Elout, secretaris van de Domburger Golfclub, mede, dat vrij spoedig met de opruiming van het terrein begonnen zal worden en zonder tegenvallers in 1953 het golfspel weer beoefend zal kun nen worden. GAPINGE Jaarvergadering A.R. Donderdagavond jJ. hield de A.R. kiesvereniging haar jaarvergadering onder leiding van de heer Louwerse. Secretaris en penning meester brachten hun jaarverslagen uit. Het ledental bedraagt 74; er was een batig saldo. De aftredende bestuursleden de heren Jac. Wattel en C. Caljouw, wer den herkozen. Verder werd de gemeente politiek besproken. HE1NKENSZAND Gemeente-avond. Donderdag werd in gebouw „Maranatha" een gemeente-avond gehouden onder leiding van Ds Klijn. O.m. werd gesproken over de overgang naar de nieuwe kerkorde. Ongeluk. Op de hoek Dorpsstraat Julianastraat kwam Donderdagavond een auto uit Den Haag met aanhangwagen gereden. De bestuurder wilde de aan hangwagen achteruit in de Julianastraat rijden, maar de wagen kantelde en de inhoud, meest vlechtwerk, viel op de straat. Na een paar uur werken kon de auto naar de garage gebracht worden. KAMPERLAND Dr J. Schouten spreekt. Dr J. Schou ten hoopt op Maandag 25 Februari a.s. te spreken voor Noord-Beveland ln de Geref. kerk alhier, over het onder werp: „Onze politieke roeping". KRABBEN Dl ]KE Straatverlichting. Men is thans zover gekomen, dat de lantaarnpalen voor de verlichting allemaal geplaatst zijn. Wan neer echter de verlichting branden zal is nog een vraag. „Vrederust". Op Donderdag 7 Februari zal in de Geref. kerk te Krabbendijke een propaganda-avond gehouden worden voor „Vrederust". MELISKERKE Vergadering „Vrederust". Wijdag avond hield de afd. „Vrederust" haar jaarvergadering o.l.v. ds C. v. Nes. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat er 167 leden zijn. De heren Jac. de Korte en P. Sturm werden herkozen als bestuursleden. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer H. Janse, werd gekozen de heer C. van Maelzaeke. Tot afge vaardigden naar de jaarvergadering werden benoemd de heren P. Jacobse, A. Adrïaanse, J. Francke en H. Ver hage. De heer Minderhoud eindigde met dankgebed. Jubileum. De heer Jac. de Korte herdacht vorige week het feit, dat hij 40 jaar penningmeester was der Geref. Gemeente. Jaarfeest Chr. Jongeren „ConAmo- re". Onder voorzitterschap van de heer P. Davidse hield „Con Amore" haar jaarfeest. Uit de verslagen bleek, dat de toestand der vereniging gezond is. De avond werd verder ge vuld met voordrachten, inmprovisatie, samenspraken en hersengymnastiek. NIEUWDORP Vergadering C.B.T.B. De plaatselijke afdeling van de CJB.T.B. hield o.Lv. de heer A. J. de Jager zijn jaarvergadering. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend verenigingsleven. Als bestuurs leden werden herkozen de heren C. W. Traas en A. H. Zandee. Vervolgens sprak de heer Jan de JagerMol te Kapelle over het onderwerp„Een praatje tot Vader en Zoon". Spreker behandelde speciaal de toekomst van onze platte- landsjeugd. Jaarvergadering. De Geref. Mannenver. „Belijden en Beleven" vierde haar 20- jarig bestaan onder voorzitterschap van de heer C. Melse. De secretaris, de heer N. Baljé, gaf een historisch overzicht. Ouderling A. J. de Jager feliciteerde na mens de kerkeraad. Afgevaardigden van de Ned. Herv. Mannenver. en de Geref. J.V. te Nieuwdorp, alsmede van de Geref. Mannenver. te Lewedorp, boden hun ge lukwensen aan. De heer J. Dekker leidde het onder werp: „Het chr. leven als leven in lijd zaamheid in. Ds Beukema eindigde met dankgebed. RITTHEM Opening Dorpshuis. Vrijdag 15 Februari zal het dorpshuis „Ons Dorpsleven" offi cieel worden geopend. SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering M.V. en J.V. Vori ge week hielden de M.V. en J.V. op Geref. grondslag haar jaarvergade ring in de Geref. kerk. De voorzitter der J.V.-afd. A, de heer S. van den Broeke, opende de vergadering en kon een 300-tal begunstigers en genodig den verwelkomen. Gerard Jobse hield een inleiding getiteld: „Christus roept de Jeugd". Het lid der M.V., Jo Wat tel verzorgde een inleiding over: „De specifieke geaardheid van de jonge ren en het meisje". Verder werd deze avond gevuld met de opvoering van de „Kuyper Revue", uitbeeldend het leven en werk van dr Abr. Kuyper. Tussen de bedrijven door werd decla matie, zang en muziek ten gehore ge bracht. De heer J. Jobse eindigde met dank aan God. ST. LAURENS Groepscommandant. Met ingang van 15 Februari a.s. is benoemd tot groepscommandant der Rijkspolitie de opperwachtmeester W. v. d. Ster te Rhoon. SOUBURG Zendingsavond. Vrijdag werd in de Geref. kerk een zendingsavond gehouden, waar sprak dr F. E. Bakker te Amster dam, oud-zendingsconsul in Indonesië. Hij sprak over de zendingsopdracht en verklaarde, dat van de 120U millioen in woners van Oost-Azië er 16 millioen christen zijn. Dr Bakker besprak verder de verschillende godsdiensten in Indo nesië en beantwoordde enige vragen. Het Evangelie-zangkoor verleende medewer king. Jubileum de heer S. Vreeke. Vrijdag herdacht de heer S. Vreeke de dag, dal hij voor 40 jaar in dienst trad als onder wijzer aan de Julianascnool. Dit feit wera Vrijdagmorgen temidden van de kinderen en net personeel der schooi ge vierd. De jubilaris werd door het hooid der school, de heer J. Deij, toegesproken. Namens de kinderen werden hem enkele souvenirs aangeboden. Ook de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. J. Hoi- lestelle, feliciteerde de heer Vreeke. Van het personeel ontving hij een zilveren vuipotiood en van het schoolbestuur een tweetal boeken. Opname in inrichting. Op een vraag tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voor 1952 betreffende de opname van personen in een inrich ting en het verschil in zakgeld, werd ge antwoord, dat de mensen in een inrich ting worden geplaatst op medisch attest. Over de lichamelijke gesteldheid oor deelt dokter Sloos in Koudekerke, over geestelijke stoornissen dokter Pfaeltzer in Middelburg. Het verschil in zakgeld ont staat, doordat in de verschillende inrich tingen de mensen verschillend zakgeld ontvangen. De Instelling voor Sociale Za ken geeft de personen een bedrag, dat de andere mensen in die zelfde inrich ting ook hebben. Ook wordt gelet op de ondersteunden zelf. WEMELDINGE Blindenbond. Woensdag had in het Evang. Kerkgebouw een propoganda- avond van de Blindenbond plaats o.l.v. burgemeeter van Sas. De heer J. van den Berg sprak een propagandawoord en de clameerde enkele gedichten. Het Evang. kinderkoor o.l.v. mej C. Hillebrand en het Herv. kerkkoor o.l.v. J. Kousemaker zongen enkele toepasselijke liederen. De heer Bakker vertoonde vervolgens de film „Een van Ons". Het slotwoord sprak ds de Goede. Brandstoffen voor Ouden van Dagen. Sedert enige tijd is het mogelijk dat Ouden van Dagen en personen welke niet regelmatig ondersteund worden, doch wier inkomen beneden zekere grenzen ligt, in aanmerking komen voor een z.g.n. Brandstoffentoeslag voor Ouden van Da gen. Zij, die menen voor een dergelijke steunverlening in aanmerking te komen, kunnen zich persoonlijk wenden tot het Burgerlijk Armbestuur of tot de Diaco nie der Ned. Her. Gemeente. WESTKAPttLLm Jubileum-jaarfeest. Het Chr. gemengd zangkoor „Looft Den Heere" heeft Woensdag het 45-jarig bestaan gevierd. De secretaris de heer K. Kaland, memo reerde in zijn jaarverslag de duizendste ïepetitie van de dirigent M. P. Ventevo- gei. De voorzitter feliciteerde mej. Theu- ne met haar 30-jarig lidmaatschap van de vereniging en bood haar een muziekboek aan. Felicitaties werden uitgebracht door de heer Kaiand namens de C.J.M.V., mej. Boogaard namens de C.M.V. Beiden bo den een enveloppe met inhoud aan. Bij monde van de heer W. Dieleman bood het Westkappels Dameskoor een bloem stuk aan. Na de pauze werd opgevoerd het stuk „Materialisme". Ds Oosthoek sloot de avond. Afscheid hooid chr. xicuverscoool. In aanwezigheid van bestuur, ouders en de oudste kleuters der school nam vorige week mej. J. Suurmond afscheid als hoofd van de chr. kleuterschool wegens vertrek naar Souburg. Zij leidde zelf het eerste deel van de avond, waarin de kleuters zongen en mochten plakken. Ds Oosthoek had na de pauze de leiding. Eerst hield het nieuwe hoofd, mej. p. Jobse, een inleiding over „Wat de kleu terschool doet voor de lichamelijke en geesteüjke verzorging van de kleuters". Ds Oosthoek sprak daarna mej. Suur mond toe en vertelde, dat, toen zij kwam, er 80 kinderen waren met twee leer krachten. Thans, na 3 jaar, wordt in het nieuwe jeugdgebouw school gehouden met 120 kinderen en 3 leerkrachten. Hij wenste haar Gods zegen toe. Namens het bestuur bood de penningmeester, de heer K. Lievense, haar een schemerlamp aan en de tweelingmeisjes Westerbeke, na mens de kinderen, een wandlijst. Mej. Suurmond dankte voor de prettige sa menwerking met bestuur en ouders. Ds Oosthoek heette daarna mej. L. Jobse hartelijk welkom. De beide onderwijze ressen werd toegezongen Ps. 134 3. ZOUT ELAN DE Muziekuitvoering. Vrijdagavond hield de Muziekver. „Luctor et Emergo" haar jaarlijkse uitvoering in Middendorp, o.l.v. de heer A. Joosse. Na opening door de voorzitter, de heer J. Verhage, werden voor de pauze 6 nummers ten gehore gebracht. Daarna werd een toneelstuk opgevoerd ,,'n Best Daggie". Daarna wer den nog enige nummers gespeeld. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Elburg, L. Trouwborst te Monster; voor Harderwijk, J. de Lange te Nunspeet. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE VOLKSTUINEN. Binnenkort toewijzing van perceel aan de Karelsgang. De Vereniging tot exploitatie van Volkstuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg boekte in 1951 een ledenwinst van precies 20 pet. „Kweeklust" komt echter steeds meer grond tekort en de grond- commissie staat voor de moeilijke opgave de grond eerlijk te verdelen. Gelukkig zullen de terreinen binnenkort worden uitgebreid met een per ceel grond aan de Karelsgang. Zodra Gcd. Staten do verhuur door de gemeente hebben goedgekeurd zuilen 25 gegadigden worden geholpen. Dit alles werd Zaterdagmiddag in de Bogardzaal medegedeeld tijdens de jaarvergadering, die o.l.v. de heer M. Kleinepier werd gehouden. Hij wees in zijn openingswoord speciaal op de uit breiding van de maisteelt, doch waar schuwde ervoor, dat men daarmee de telers op de naastbijgelegen perceel tjes geen overlast mag bezorgen. Het jaarverslag van de heer J. Antheunisse meldde, dat het ledenaantal tot 271 (v.j. 226) is gestegen. Vijf leden wer- wen geroyeerd wegens het vervuilen van hun tuintjes. In totaal heeft „Kweeklust" in pacht 62.950 vierk. m. De opbrengsten in 1951 waren goed. De secretaris wees de leden op de be palingen van de wet op de aardappel moeheid, alsmede op het schoonhou den van tuintjes, paden, slootkanten enz. Medegedeeld werd, dat de heer M. Wattel, Hoofdass. Rijkstuinbouwvoorl. dienst, is benoemd in de geschillen commissie. Tenslotte zei de heer Antheunisse, dat het behoud van de terreinen aan de Nadorst bubieus is, i.v.m. de uit breiding van de sporttereinen. De secretaris van de Grondcommissie, de heer Abr. Everaars, deelde mee, dat de kwaliteit der gronden goed is. De aanvragen voor grond stroomden bin nen, maar de terreinen konden niet worden uitgebreid. GROND TEKORT. Van sommige leden moest het twee de perceel, dat men in tijden van min dere belangstelling had uitgegeven, C.N.V.-kadervergaderingen in Zeeland voorjaar 1952. De voorlopige indeling van de voor- jaars-kadervergaderingen van het C.N.V. is voor wat Zeeland betreft als volgt: Goes: Zaterdag 15 Maart, 2.30 uur, voor de Chr. Besturenbonden te Axel, Bergen op Zoom, Goes, Heinkenszand, Krabbendijke, Terneuzen, Tholén en Zaamslag. Zierikzee: Zaterdag 15 Maart, 2.30 uur, voor de Chr. Besturenbonden te Brouwershaven, Bruinisse, Haamstede, Oosterland en Zierikzee. Middelburg: Zaterdag 22 Maart, 3 uur voor de Chr. B.B. te Arnemuiden, Koudekerke, Middelburg, Serooskerke, Souburg, Vlissingen en West-Zeeuwsch- Vlaanderen. worden afgenomen, om anderen te hel pen. Gelukkig, dat men door het uit geven van de nog toe te wijzen gron den aan de Karelsgang de wachtlijst kan afwerken en 25 personen kan hel pen. Er zijn er echter velen, die graag meer grond zouden villen hebben. De penningmeester, de heer J. An theunisse deelde ede, dat er in 1951 f4192.74 is ontvangen en dat er eind December een saldo was van f 2135.12, terwijl de reserve f 2360.46 bedraagt. De bestuursleden de heren Antheunisse, J. L. I. Baljeu en C. Meyers werden herkozen. Bij de rondvraag werd nog opgemerkt, dat de leden elkaar in ge val van ziekte behoren te helpen, voor al in het schoonhouden van het tuintje. De wens werd geuit weer aandacht te schenken aan het planten van bloemen langs de paden. Na de pauze hield de heer M. Wattel een lezing over: „Prac- tische wenken voor de groenteteler". Geslaagd. Voor het examen 3de stuurman grote handelsvaart slaagden de heren P. Spuy en B. J. Scheybeler, leer lingen van de „De Ruyterschool". Benoeming by de P.S.D. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd tot olieman bij de Prov. Stoombootdiensten P. B. Vermaire. NAGEKOMEN AD VER 1'ENIIE Heden nam God tot Zich onze j lieve Vader en Grootvader, de heer GEERARD ECKHARDT, Weduwnaar van Maria Cornelia Linthout, in de ouderdom van ruim 75 jaar. Goes: J. ROUW-ECKHARDT. E. J. ROUW. Apeldoorn: J. G. ECKHARDT. A. ECKHARDT-DEN HERDER. En Kleinkinderen. Goes, 3 Februari 1952. 's-Heer Henarikskinderendijk 145 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 6 Februari a.s., des middags 2 uur. Liever geen bezoek en geen Maandag 4 Febru Hanover in Pennsylva, Amerikaanse stadje m juen een kaart van de niet eens kan vinden. Nicholas Mandell ls ee pok niet armlastig. Hj standers. Samen met Tweede Wereldoorlog, macht drj}ft hjj de Nick woont met vrom bovenétage hl één der Men zou dus kunnei pu wel bij uitstek een Was om er niet over te derdaad, indien men a en stand, dan is het g< belangrijk. Echter, ik kennen, de dagen, die dit heel gewone, onbelaj horen tot de prettigst! rjjkste ervaringen did had. Deels valt deze voor| verklaren uit de grote voor Nederland heeft: geen kwaad van Neder eirree. Ik heb er alleen ondervonden. In Nove onze Liberator neerges nemuiden en Ik werd de Nederlanders gehol] o.a. in Dedemsvaart en Ik ln het Zuiden terecl trok ik door België en Ij piet behulp van de ill Pyreneeën en door Spa slotte in Portugal en v: Engeland in de Stati hebben ze mij geholpe: zo hartelijk als in Nedi mij geen kwaad van len, no sirree, dan sla zicht, yes sirree". Dit i zeker niet alleen, wat i dit gezin: hoe prettig hu een enthousiast bewoncl derland te ontmoeten. Veel meer ls het ric hartelijke sfeer ln dit e die zulk een diepe indij Europeaan. Immers, wi geneigd de Amerikaan] dollarjagende material! eigen gewin en v oordeel] dige is nu dat ik dit tyj trekkelijk weinig heb om Is ";t artikel ge gewone groenteboer, OMHO Gemakkelijk heeft niet gehad in zijn je van de jongste kindert gezin. Zijn vader en nu nog in Philipsburt district van Pennsylv enkele jaren werkte hoewel hij al over de in de mijn. Moeilijke jaren zijn dell niet bespaard ge de crisis van de derti wens, het is nooit g een groot gezin „met C groot te brengen. Mat zijn er in geslaagd. Alle kinderen zijn ni dochters zijn getrouwd kinderen ls er niet éénl beider". Ze hebben zicll werkt tot kleine midden ,.Ik wil niet zeggen der minder bent, dan zc mijn eigen vader spuwe: gaat niets boven een waar je alleen baas bel misschien maar nauweli] de industrie en je hebt der kopzorgen, maar j daar houden wij van", s de situatie uit. Als jongen van een kwam hij bij zijn broer een groentehandel was ij nover. Teen kwam de en de oorlog, net toen c 10-jarig bes Het wordt een waardi Thans ls officieel vas viering van het tlenjar de Noordoost polder zal Woensdag 2 tot en met De eerste dag zal de zijn. De tentoonstelling welke een indruk zal geen er gedurende de s ren in het gehele land bracht, zal dan offlclei pend. In de kerken zuil* diensten worden gehoui voor die dag de opvoerinjf luchtspel over de poldi gramma. De volgende dl aie agrrische dag; er fokveekeuring worden derde dag zal aan de s met o.a. een concours I dag 5 Juli ls speciaal volks- en kinderspelen. Men heeft gemeend ee) denking tot uitgangspun men en de feestelijkhede plaats te moeten stellen deze herdenking de aand dit gebied, waar, dank z Inspanning reeds veel Is nog veel meer zal moete Argentinië diplon spiritistisch mf De Argentijnse medis verrast door een medei ministerie van Volksgezc afdeling voor sociale p van dit ministerie de vi zijn aangesloten bij de Ai clatie van spiritisten, z] Deze verenigingen zuili een rapport moeten indi| bijeenkomsten. Personen, um werkzaam willen zij| bewijze van hun desku: bezit zijn van een gei bun, na het met vruclr een examen ln de psyi psychologie en psychiatrj de"ng voor sociale ps van het ministerie wordi Men leest uit het berb krgentijnse ministerie mi van een splritlsten-diplo: kwaad" te «nderdrukke: te bevorderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2