Volksbrood vijf cent duurder, margarine zes cent per pakje goedkoper Wordt Koning Faroek opper bevelhebber van Suez-kanaalzöne? C*B*T*B* en N*CX*B* openden een school te 's~Heer Arendskerke 1k SNIPPER A NIEUWSk Monnik te Rome werd voor Martin Bormann aangezien Werving van vrijwilligers in Zeeland zal op grote schaal beginnen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voor bereidingen in het grootste geheim getroffen Luxe witbrood ondergaat geen prijsverhoging Enige toenadering der Noordelijken „Uitgangspunten der partijen liggen ver uiteen" Drie doden bij twee auto-ongevallen Frankrijk staakt handel met Europese landen /k 1 i Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2087 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: {ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.18 u., onder 17.32 u. Maan op 11.45 u., onder 5.10 u. Hoogwater op Dinsdag 5 Febr.: Vlissingen: 9.30 u. 1.24 m., 22.21 u. 1.26 m. Terneuzen: 9.555 u. 1.45 m., 22.49 u. 1.48 m. Wemeldinge: 10.51 u. 1.16 m., 23.43 u. 1.19 m. Zierikzee: 10.33 u. 0.98 m., 23.24 u. 1.00 m. (Van onze Haagse redacteur.) Met ingang van vandaag zijn de maximumprijzen voor volkswitbrood en bruinbrood met 5 cent per 800 gram verhoogd. De prijs voor bloem en meel, bestemd voor deze broodsoorten, is gestegen met f8.50 per 100 kg. Het luxe witbrood zal geen prijsverhoging ondergaan. Als compensatie voor deze verhogingen zullen de prijzen van bak-braadvet, spijsolie en margarine met 24 cent per kg. dalen. Ook deze verlaging gaat hcden_ in. De boeren zullen eveneens een aderlating moeten ondergaan. De prijzen van de geïmporteerde voedergranen zullen worden verhoogd met f7.per 100 kg, terwijl de prijs voor zemelen zal stijgen met f4.75 per 100 kg. Dit alles vertelde minister Mansholt Zaterdagmiddag op een haastig belegde persconferentie. Enige minuten voordien had minister Mansholt afgevaardigden van de Stich ting van de Arbeid en van de Maal- industrie van deze ingrijpende maatre gelen op de hoogte gesteld. De uit werking der plannen heeft in het grootste geheim plaatsgevonden. Zelfs de Stichting voor de Landbouw is niet in het overleg gekend. De achtergrond van deze bepalingen is de toenemende Schaarste aan voedergranen op de we reldmarkt, waardoor de prijzen zijn ge stegen. Door het verlenen van steeds hogere subsidies is de regering tot dus verre in staat geweest een betrekke- De besprekingen te Panmoendjon. Bij de besprekingen te Panmoendjon hebben de communisten gisteren een nieuw voorstel gedaan voor de uitwis seling van krijgsgevangenen, waarin wordt ingestemd met het V.N.-voorstel, dat aan op vrije voeten gestelde krijgs gevangenen niet zal worden toegestaan de wapens weer op te vatten. De communisten verwierpen echter nog het voornaamste punt van het ge allieerde voorste], waarin wordt be paald, dat de krijgsgevangenen zelf zullen uitmaken of zij al dan niet naar het leger, waarin zij dienden, zullen worden teruggezonden. De Noordelij ken stemden ermede in de besprekin gen te openen over het punt: „Aanbe velingen voor de wederzijdse regerin gen". Alg. Vergadering der V.N. zal politieke toekomst van Korea niet bespreken. Met 51 tegen 5 stemmen en 2 ont houdingen heeft de gecombineerde ver gadering van de politieke, de econo mische en de sociale commissie der V.N. een Amerikaans-Engels-Franse resolutie aanvaard, waarin voorgesteld wordt de politieke toekomst van Korea te bespreken na het sluiten van een wapenstilstand. De resolutie heeft ten doel, dat niet vooruitgelopen zal wor den op de aan de gang zijnde bespre kingen. Malik verklaarde, dat de resolutie slechts ten doel had „om Amerika de vrije hand te laten bij het uitvoeren van zijn bloeddorstige plannen". De Amerikanen hadden vergiftigde ont plofbare kogels gebruikt, waardoor Koreaanse burgers hoofdpijn hadden gekregen en aan slapeloosheid en ge brek aan eetlust gingen lijden, aldus de Rus. Een Sowjet-resolutie, volgens welke de politieke toekomst van Korea onmiddellijk door de Algemene Verga dering in behandeling genomen diende te worden, werd met 52 tegen vijf en één onthouding verworpen. lijk laag prijspeil van geïmporteerd krachtvoer in het binnenland te hand haven. Deze subsidielast neemt echter zo'n grote omvang aan, dat de rege ring zich genoodzaakt ziet de geïm porteerde voedergranen aanmerkelijk in prijs te verhogen. Natuurlijk heeft dit gevolgen voor de prijzen van het volkswit- en bruin- brood. Er dient nl. voorkomen te wor den, dat de bloem en het meel, die worden gebruikt voor dit soort brood en welke artikelen worden gesubsidi eerd, bestemd zullen worden voor vee voer. DE COMPENSATIE. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de prijsverlaging van de vetten op de zelfde dag zal vallen als de verhoging van de broodprijs, heeft de minister bepaald, dat de bereiders van eerst genoemde artikelen over de afleverin gen in de week van 28 Januari t.m. 2 Februari een restitutie zullen ontvan gen ter doorbetaling aan hun afnemers. Bij een gemiddeld verbruik door een gezin van 4 personen van 7 h 8 volks broden per week zullen de hogere uit gaven 35 a 40 cent bedragen, terwijl bjj een gemiddeld verbruik van 1250 tot 1500 gram margarine de uitgaven met' 30 tot 35 cent per week zullen ver minderen. Wat de hakkers betreft meende de bewindsman te mogen verwachten, dat door deze broodprijsverhoging een ver schuiving zal plaats vinden naar het wit brood. HEFFING OP EIEREN VERVALT. Wellicht zijn de boeren nog het meest gedupeerd. De verhoging van de prijzen der geïmporteerde voedergranen heeft natuurlijk een vermindering van de sub sidie ten gevolge. De minister sprak de verwachting uit, dat het Landbouw Ega lisatiefonds een gunstig resultaat van deze maatregelen zal ondervinden van f40f 45 min. Dit bedrag zou dus ten laste komen van de boer. Belangrijk voor de pluimveehouders is echter, dat de exportheffing van één cent per ei zal komen te vervallen. De laatste tijd heeft deze exportmaatregel de boer f 12% min. gekost. Het is niet uitge sloten, dat de eieren op de binnenland se markt nu met 1 cent zullen stijgen. Een volledige compensatie kan dit echter niet zijn. Daarom deelde de mi nister nog mede, dat de huidige ga rantieprijs voor haconvarkens zal worden verhoogd. De bewindsman verontschuldigde zich, dat hjj geen overleg had gepleegd met de organisaties. De maatregelen moesten echter in het diepste geheim worden voorbereid. Reeds Zaterdagochtend ging een leger ambtenaren het land door om voorra den op te nemen. Een hoge functionaris van de Stichting voor de Landbouw vertelde ons deze geheimhouding te kunnen begrijpen, maar liever had hij overleg gezien in zeer klein verband. NIEUWE VOORSTELLEN VAN ENGELAND OP KOMST. In Caïro is de spanning verminderd. Volgens het Engelse blad „Sunday Chronicle" zou Engeland eerstdaags nieuwe voorstellen aan Egypte doen, op grond waarvan Koning Faroek in aanmerking zou komen voor de functie van opperbevelhebber van de Suez- kanaalzóne in het kader van een wet op de verdediging van het Midden- Oosten. Verder zouden de voorstellen voor zien in ontruiming van de zóne door de Britse troepen met uitzondering van een „symbolisch Contingent", terwijl Egyptische troepen met de verdedi ging zouden worden belast. Het onafhankelijke Egyptische blad „Achbar el Yom" meldt, dat alle Egyp tische commando-organisaties besloten hebben haar activiteit in de Suez-ka- naalzóne op te schorten om de nieuwe regering een kans te geven een oplos sing voor het Brits-Egyptische geschil te vinden. .1 SAMENWERKING TUSSEN GRIEKENLAND EN TURKIJE, De Griekse vice-premier, Venizelos heeft te Ankara verklaard, dat Grie kenland en Turkije het eens zijn ge worden over een plan tot gezamenlijke actie, zodra beide landen definitief tot het Atlantische Pact toegelaten zijn. Men neemt aan, dat militaire samen werking wordt beoogd met Italië en mogelijk ook met Joego-Slavië. Tussen Griekenland en Turkije zal ook een culturele uitwisseling plaats hebben. De Nederlands-Indonesische besprekingen. Het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft in een com muniqué over de Nederlands-Indonesi sche besprekingen medegedeeld, dat een in alle opzichten bevredigende op lossing voor het complex van vraag stukken nog niet is bereikt, aangezien met name op het gebied der economi sche en financiële betrekkingen er nog meningsverschillen van zowel algeme ne als bijzondere aard bestaan, die in de naaste toekomst tot een voor beide partijen bevredigende oplossing moe ten worden gebracht. Bij de besprekingen over het Nieuw- Guinea geschil is men in de eerste fase van het overleg gestuit op de moei lijkheid, dat de uitgangspunten van de partijen ver uiteen liggen. Gebleken is, dat consultatie met de regeringen en verantwoordelijke poli tieke kringen in beide landen nodig is, teneinde de oplossing van het pro bleem te verwezenlijken. De Indonesische missie heeft besloten mr Moh. Yamin naar Indonesië te zenden, teneinde zijn regering omtrent de stand der besprekingen in te lich ten. Canberra bevestigt: AUSTRALISCHE STAP BIJ SOEPOMO. Te Canberra is bevestigd, dat Austra lische vertegenwoordigers in Den Haag aan het hoofd van de Indonesische de legatie, prof. Soepomo te kennen heb ben gegeven, dat Australië tegen op neming van Westelijk Nieuw-Guinea in het gebied van Indonesië is. Verscheidene leden van het Kabinet verzochten het aantal militaire pa trouilles in Nieuw-Guinea te verhogen, teneinde te voorkomen, dat pogingen tot infiltratie van Indonesische zijde worden ondernomen. Blijde dag voor chr. landbouwonderwijs in Zeeland. EEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL IN SEPTEMBER? Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van de afd. Zeeland van de C.B.T.B., de heer C. de Putter uit Axel, de nieuwe christelijke lagere landbouwschool te 's-Heer Arendskerke, die uitgaat van de C.B.T.B. en de N.C.L.B., in het Verenigingsgebouw aldaar officiëel geopend. Tevoren had hij het hoofd van de school, de heer J. C. van Hoven, het bestuur en de commissie van toezicht geïnstalleerd. Wat in het vat zit verzuurt niet, zo zei de heer de Putter in zijn toe spraak, want het heeft lang geduurd, voordat wij deze school konden openen. Het is jammer, zo vervolgde hij, dat er feitelijk geen gelijkheid bestaat in de subsidiëring van het landbouw onderwijs. Wij moeten nu rekenen op de hulp van een zekere groep der be volking, die zeker het gevraagde zal bijdragen. Het onderwijs zet een stempel op het hart en de ziel van onze kinde ren. Daarom moeten zij christelijk onderwijs genieten. Wij zijn niet al leen met de wetenschap klaar. Ons onderwijs blijft maar ten dele. God bepaalt het leven van de mens. De heer de Putter dankte allen, in het bijzonder G.S., vertegenwoordigd door de heren A. Schout en C. Phi- lipse en het gemeentebestuur van 's-Heer Arendskerke voor de verleen de medewerking. Zaterdagavond zijn in Utrecht twee auto-ongevallen gebeurd, die drie do den eisten. Een Chevrolet Fleetmaster is met een vaart van 80 km. op de zeer gladde rondweg om Utrecht op het viaduct bij de Lunetten tegen de af scheiding tussen de rijweg en het voet pad gereden. De auto schoof over de brugleuning, waarvan een balk in de auto drong. De 26-jarige mej. G. M. uit Amersfoort werd uit de wagen ge slingerd en overleed ter plaatse. De 57- jarige bestuurder H. G., een bedrijfs leider uit Baarn, zat zodanig beklemd, dat de kraanwagen der brandweer er aan te pas moest komen om hem te bevrijden. Toen men S. tenslotte be vrijd had bleek ook hij te zijn over leden. Aan de andere kant van de stad, op de Amsterdamsestraatweg, werd door de 33-jarige Utrechtse autobestuurder T. v. Z. een voetganger doodgereden. i Speciale Balkan-commissie gereed met haar werk. De speciale commissie der V.N. voor de Balkan heeft Zaterdag haar werk zaamheden beëindigd. De Franse afgevaardigde verklaarde, dat de commissie, Hoewel niet al het geen werd ondernomen tot een positief resultaat leidde, gegevens heeft ver strekt, die gegrond waren op onaan tastbare bewijzen, en meer rust heeft kunnen teweeg brengen in het grens gebied. Fonds voor spoedhulp aan vluchtelingen. De Alg. Vergadering der V.N. heeft met 38 tegen 5 stemmen bij 8 onthou dingen haar goedkeuring gehecht aan een aanbeveling van de sociale com missie, volgens welke aan de hoge commissaris voor de vluchtelingen, dr van Heuven Goedhart, de bevoegdheid wordt verleend voor de dringendste ge vallen een internationaal beroep te doen op spoedhulp. Dr van Heuven Goedhart schat, dat hij drie millioen dollar nodig zal hebben voor zijn fonds. Tsjechoslowaakse koerier verzoekt asyl in Engeland. Vrijdagavond heeft de Londense po litie een Tsjechoslowaakse koerier van de naam Rosa in verzekerde bewaring genomen. Hij werd halverwegen een re genpijp van de Tsechoslowaakse am bassade gezien. Rosa verklaarde, dat hij in een kamertje op de bovenste verdieping opgesloten was geweest en dat men van plan was hem terug te zenden naar Praag om doodgeschoten te worden. Hij heeft nu om asyl ge vraagd. Thans is hem ergens in het land „geheim asyl" verleend. De Tsjechoslowaken hebben uitlevering verzocht. Het Nederlandse motorschip „Mad- joe" (250 ton) is in de nacht van Vrij dag op Zaterdag tijdens een sneeuw storm gestrand aan de zuidkust van het Deense eiland Aaroe in de Kleine Belt. Het schip zit ongeveer tien meter van de kust op de bodem vast. Er zijn 7 of 8 mensen aan boord. Frankrjjk heeft besloten de maat regelen tot vrijmaking van de handel met de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ongedaan te maken, met uitzondering voor grondstoffen en levensmiddelen. De ongunstige ontwikkeling van de Franse overeenkomsten met de leden van de Europese Betalings Unie heeft zich voortgezet en is in de laatste maanden nog scherper uitgekomen. Hieruit komen voor Frankrijk zwaar drukkende verplichtingen tot betaling voort, waartegen de uitgeput rakende reserves geen stand kunnen bieden, in dien de toestand niet spoedig verbe terd wordt. Om deze verbetering te bewerkstel ligen en vooral om hervatting van de export te stimuleren, heeft de regering een reeks maatregelen getroffen, zo is medegedeeld. België heeft Tsjecho-Slowakije ver zocht de militaire- en luchtvaartatta ché te Brussel, Miroslav Hoppe, terug te roepen. Hij heeft militaire en econo mische gegevens vergaard op een wij ze, die door de diplomatieke praktijk veroordeeld wordt. Volgens de pers dienst van de West-Duitse socialisti sche partij zijn tot nu toe 13.520 Duit sers, die in het Franse Vreemdelingen legioen in Indo-China hebben gestre den, gesneuveld. Een handelsover eenkomst tussen Perzië en Hongarije opent voor het eerst de mogelijkheid van export van Perzische olie naar Hongarije. Harold Ickes, van 1933 tot 1946 minister van Binnenlandse Zaken der V.S., is Zondagavond over leden. Zondag is te Sfax in Tunis een transformator in de lucht gevlogen. Een hulptransformator werd onmid dellijk daarna in werking gesteld. De winkels bleven voor de derde dag ge sloten uit protest tegen de Franse vei ligheidsmaatregelen. Bij K.B. is be paald, dat de diensttijd van militairen, die in Kórea en andere gebieden in het Verre Oosten dienst hebben gedaan bij de t?r beschikking van de V.N. gestelde strijdkrachten, dubbel telt bij de voor de pensioenberekening geldende dienst tijd. Zaterdagmiddag zijn in het stadje Huissen bij Arnhem twee jonge tjes verdronken bij het spelen op ge vaarlijk ijs. Beide kereltjes, A. Peters en A. Nijenhuis, waren 5 jaar. Van avond om 9.05 zal de VARA een vraag gesprek uitzenden met dr Drees over zijn reis naar de V.S. In Cairo is een vermindering van de spanning merkbaar, welke gepaard gaat met een verminderde militaire bewa king en verzachting van de avondklok, die van 9 tot 10 uur 's avonds is ver schoven. Zaterdag zijn maatregelen aangekon digd, die ten doel hebben de kosten van levensonderhoud te verlagen. Zo zullen o.m. alle petroleumproducten van rech ten vrijgesteld worden. Er worden maatregelen overwogen om de prijs van meel uit koren, rijst en vlees te verminderen. Noodherstel fuik te Breskens bijna gereed. Met de noodvoorziening aan de fuik te Breskens vordert men snel. Zater dag werden lieren aangevoerd van de Kon. Mjj. „De Schelde", waarmede het aanleggen van de „Prins Hendrik" zal geschieden. Vandaag hoopt men met de werkzaamheden gereed te komen. De toegang naar de ponton, waaraan de „Prins WiHem I" ligt gemeerd, is thans wat begaanbaar gemaakt. Het houten noodbrugje met lastige trap jes, vooral voor ouderen en fietsers blijft nog een tijdrovende stagnatie voor het laden en lossen van deze boot. Met ongeduld wordt dan ook de komst van de „Prins Bernhard" eind van de weeke£egemoet gezien. Sensationele verklaring van Duitser werd prompt tegengesproken. Eberhard Stern, voormalig voorzitter van de afdeling West-Berlijn der socialistische Rijkspartij, die als een herleving der vroegere Nazi-party wordt beschouwd, heeft te Berlijn meegedeeld, dat Martin Bormann, Hitiers plaats vervanger en gewezen hoofd van diens kanselarij, nog in leven is. Hij zou monnik geworden zijn en zich te Rome bevinden. Bormann zou „vader Martini" heten en verbiyf houden in het klooster der Franciscanen „San Antonio". Stern zou met „Bormann" hebben gesproken en deze zou hebben gezegd: „U ziet, dat ik leef en ik wens met rust te worden gelaten". Zoals bekend werd aangenomen, dat Bormann bij de laatste gevechten, die de Duitsers te Berlijn tegen de Russen leverden, om het leven is gekomen. Stern nam een foto van „Bormann" die Zondag in het te West-Berlijn ver schijnende socialistische dagblad „Te- legraf" is gepubliceerd. Op deze foto heeft „Bormann" de ogen gesloten en draagt hij een monnikspij. Van de zijde van het klooster is de mededeling van Stern naar het rijk der fabelen verwezen. In het klooster bevindt zich sedert 1938 een zekere pater Martino, een Duits kenner van middeleeuwse philo- sofische stromingen, die in Januari van Stern een brief ontving, geadresseerd aan „pater Martini Bormagione". Bij het lezen van de brief had hij echter niets van de inhoud begrepen. De pater had niets meer van de zaak gehoord, totdat enkele dagen later een corres pondent van „Münchener Illustrierte" hem had medegedeeld, dat Stern in hem Bormann meende te hebben ont dekt. Nieuwe plannen van prof. Piccard. Professor Piccard is te Triest aange komen met nieuwe plannen voor een duikerklok, die het mogelijk zal ma ken tot 3000 meter diepte in de zee te dalen. Hij zal technische en financiële bijzonderheden bespreken met de ma rinewerven in Triëst. De ontwerpen voor de „duikerbol", die een diameter van twee meter zal hebben, werden reeds verscheidene weken in Triëst be studeerd. De professor zal pogen bij Napels te dalen. S.W.G. KOMT TOT NIEUW LEVEN. Hoewel Zeeland naar verhouding het grootste aantal aanmeldingen heeft geboekt voor de diensten van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag, zal, in het kader van een landelijke actie, in deze provincie op grote schaal worden begonnen met de werving van vrijwilligers. Men wil deze o.m. be vorderen door alle buitengewoon dienstplichtigen folders te zenden, door het gebruik van nieuw propagandamateriaal, door het oprichten van schiet verenigingen en door provinciale schietwedstrijden. Aldus werd medegedeeld op een Zaterdagmiddag te Goes belegde byeen- komst voor leden van de provinciale- en plaatselijke commissies in Zeeland, waar de mogeiykheden en moeilijkheden van het Instituut werden be sproken en waar mr A. B. Roosjen uit Amsterdam, lid van het Nationaal Bestuur, een rede uitsprak. De bijeenkomst werd bygewoond door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot; de commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, Maj. W. H. van Baliegoyen de Jong; de commandant der Kon. Marechaussée, Kapt. W. H. van Haersma Buma; de commandant van de Groep Luchtwachtdienst Breda, Kapt. T. H. E. van Wij men; de com mandant van de Reserve Grensbewa king, Maj. W. A. Hulsman; de Kapt. P. Kloosterman, verbonden aan de Staf der Nat. Reserve, district Zee land; de secretaris van het Nationaal Bestuur, de heer J. J. A. Keuchenius, alsmede vele burgemeesters. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester mr B. Kolff uit Vlissingen, die in zijn openingswoord mededeelde, dat in Zeeland thans de duizendste vrijwilliger is geboekt. In O.-Zeeuwsch-Vlaanderen, Vlissingen, Goes en Schouwen-Duiveland loopt de aanmelding goed; in de andere plaatsen en delen van Zeeland zal de activiteit moeten worden opgevoerd. Voor de Reserve Grensbewaking zal speciale actie worden gevoerd in Sas van Gent, Aardenburg en Sluis, de Reserve Rijkspolitie heeft over de ge hele provincie nog aanvulling nodig, de Reserve Gemeentepolitie loopt aardig in Zierikzee, Goes en Vlissin gen. Wat betreft Middelburg en T^> neuzen is hier nog weinig gedaaW De luchtwachtdienst, de jongste telg van de reserve-diensten, die ressor teren onder S.W.G., zal krachtig wor den opgebouwd. Burgemeester Kolff deelde mede, dat op 31 Januari een landelijke stichting „De Vrijheid" is opgericht, welke de reeds opgerichte plaatselijke schietverenigingen zal overkoepelen. Nieuwe schietverenigingen zullen te vens worden opgericht, waarvoor de plaatseiyke commissies van S.W.G. zullen worden ingeschakeld. Mr Kolff wees in dit verband op de mogeiyk- heid de plaatseUjke commissies een kleine reorganisatie te doen onder gaan. Voor de provinciale schietwed strijden, waaraan alle vrijwilligers kunnen deelnemen, heeft jhr mr de Casembroot een fraaie beker beschik baar gesteld. Mr ROOSJEN. Na hem kwam mr Roosaen aan het woord. In zijn rede veroordeelde hij fel de Jan Saliegeest, die onder ons volk leeft, ook onder sommige leden van de plaatselijke commissies. Dit is een groot gevaar, want de commu nisten werken dag en nacht en met een geraffineerdheid, die verbluffend is. Ons volk moet gaan verstaan, dat men zich nu ter beschikking moet stellen, wil straks ons land niet ten prooi vallen aan gezagondermijnende elementen. Na zijn rede beantwoordde hij een aantal vragen, waarbij hij erop wees, dat de vrijwilligers over hun bestem ming thans door de nieuwe richt lijnen geen ogenblik meer ongerust behoeven te zijn. Op een vraag, of het niet wenselijk zou zijn de aan melding verplicht te stellen, antwoord de hij ontkennend. S.W.G. moet steu nen kunnen op gezagsgetrouwe men sen en verplichting houdt in, dat men ook de onbetrouwbare elementen bin nenhaalt. Hij betreurde het derhalve, dat de mensen van de Vrijwillige 'Landstorm afwijzend staan tegenover de N.R. Na mr Roosjen sprak de Commis saris der Koningin over de nieuwe organisatie tot bescherming van de burgerbevolking. Hy was van mening, dat hier een taak ligt voor de bur gemeesters en de plaatselijke com missies. Dat Zeeland aan de top staat wat de aanmelding voor S.W.G. betreft verheugde hem ten zeerste, doch hy legde er de nadruk op, dat dit aantal hoger moet worden. En dat kan, want „het defaitisme begint plaats te ma ken voor vertrouwen", aldus jhr de Casembroot, die besloot met de woor den: „Ik ben U dankbaar, dat U allen hier gekomen zqt en ik hoop vurig, dat God U de kracht moge geven op deze weg voort te gaan". De byeenkomst werd besloten met een drietal films, o.a. „Hallo, hallo, hier R.P. 10". Tot slot installeerde hij de commis sie van toezicht en het bestuur der school. HET BESTUUR. In het bestuur hebben zitting de heren drs J. J. Knibbe* te Goes, voor zitter, J. Maat te Nieuwdorp, secreta ris, P. van Sabbe, penningmeester, K. de Schipper, 's-Heer Arendskerke, A. C. Oele te 's-Gravenpolder, A. J. de Jager te Nieuwdorp, J. Breure te Colijnsplaat, J. Kraak te Wolphaarts- dijk en J. v. d. Plassche, Lewedorp. De commissie van toezicht bestaat uit de heren C. Philipse, A. A. Elen- baas, burgemeester van 's-H. Arends kerke, J. P. van Liere en E. Rouw. Drs Knibbe dankte voor het in het bestuur gestelde vertrouwen en zei te hopen, dat de aanduiding „christelijk" geen vlag zal zijn, die de lading dekt. „Wij zullen een christelijke school met de daad zijn", zo voegde hij er aan toe. De landbouwconsulent, ir J. Ver- steegh, voerde een warm pleidooi voor het landbouwonderwijs en bood zijn beste wensen aan.. De heer Schout zei zeer getroffen te zijn door het feit, dat in de agra rische provincie Zeeland een land bouwschool was gesticht door de C.B.T.B. en de N.C.L.B. Ook voor de arbeiderszoon ligt in Zeeland een goe de toekomst. Zich richtend tot het hoofd der school, zei de heer Schout tot slot: „Laat in uw werk de Schep per zien. Als wij onze menselijke krachten inspannen, dan zal God zeker de zegen van de wasdom geven". 33.000.—. Burgemeester Elenbaas onthulde, dat de school f 33.000.had gekost, waarvan de Provincie f 8000.had gevoteerd. Hij wees erop, dat, wil in September de huishoudschool geopend worden, er nog heel wat gedaan moet worden. De gemeente heeft hiervoor geen geld. Een mogelijkheid is, dat èf de boeren het geld lenen óf dat zij het zelf financieren. Namens de N.C.L.B. deed de heer A. Vingerling een beroep op de af delingsbesturen van de N.C.L.B. en ook op de werknemers om de school tot bloei te brengen. Het bestuurslid, de heer de Jager, bood een kaart aan voor de Bijbelles en de heer v. Sabbe voegde hier een enveloppe aan toe, waarvan de in houd bestemd was om Bijbels te kopen. Ds Talma, Herv. predikant, sprak een kort en principiëel woord. Tot slot spraken hiog de heer J. v. Belle namens de hoofden der scholen en het hoofd der school, de heer van Hoven. Na het zingen van het „Avondlied" sloot ds Talma deze bijeenkomst met dankgebed. Het nieuwe schoolgebouw, dat allen tot slot bezichtigden, bestaat uit een ruim leslokaal en een werklokaal. Vóór de school ligt een siertuin, ter wijl de grond achter de school zal dienen als proefveld. De school telt 32 leerlingen. VLIEGTUIGEN VAN PLASTIC? Experimenten in Engeland. In Engeland worden op het ogenblik experimenten gehouden voor de ver vaardiging van vliegtuigen van plastic wegens het metaaltekort, dat thans in het land heerst. Men hoopt de eerste „vliegende driehoek" van plastic bin nen twee jaar te kunnen produceren, aldus de organisatoren van de aan staande jaarbeurs der Britse industrie. Vliegtuigen van dit materiaal zou den gemakkelijker gebouwd kunnen worden en 50 tot 80 pCt. goedkoper zijn. Men is reeds begonnen met de bouw van plastic zweefvliegtuigen. Standaard van Walcheren voor de Britse mariniers gewijd en opgelegd De standaard, die door de bevolking van Walcheren werd aangeboden aan de Britse mariniers, is gisteren gewijd en opgelegd in de kerk van de Britse mariniers in Portsmouth. De standaard werd aangeboden als een blijk van er kentelijkheid voor het werk van de commando's die Walcheren op 1 No vember 1944 van de Duitsers bevrijd den De plechtigheid werd geleid door re- verend J. Armstrong, chaplain van de marine, die ten tqde van de bevrijding van Walcheren by de commando's was ingedeeld. Militair zwaar gewond tijdens oefening. Tijdens een militaire oefening op de Oude Maas ter hoogte van de Spijke- nisserburg is Zaterdagmorgen de sol daat eerste klase A. Spaink uit Am sterdam zwaar gewond. Door het ont ploffen van een springlading werd zijn rechterhand afgeslagen en de duim van zijn linkerhand verbrijzeld. Hij is opgenomen in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. Door de schok werd hij uit een boot in het water geslingerd. Zijn kame raad, soldaat van de Wereld, sprong hem onmiddellijk na en wist hem te redden. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weersverwachting geldig tot vanavond Half tot zwaar bewolkt met plaatse- ïyk enkele sneeuw-, regen- of hagel buien, maar ook opklaringen. Matige, later tot vrq krachtig toenemende noordwestelijke wind. Weinig verande ring van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1