NOG ALTIJD DEPORTATIES IN COMMUNISTISCH HONGARIJE. 'n Enorme steekvlam, die de hartstochten bluste! Niemand is veilig voor de spionnen der veiligheidspolitie. Moderne kruisers met de nieuwste snufjes staan op stapel* Dit drong heen door het ijzeren gordijn Eisenhower is nog niet tevreden. In 1960 einde woningnood. Gevechten op Java. Hereniging Lutherse Kerken een feit. Fusie van bankbedrijven. Vele oude schepen worden uit de vaart genomen. Felle gevechtenmoord, plundering en bestialiteit Volgend jaar kuikens van de bon 1 Saterdag 2 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ofschoon de deportaties uit Boedapest niet langer worden door gevoerd in die mate, waarin zij de Westerse wereld enige maanden geleden deed opschrikken, komen toch nog steeds bijzonderheden door vafl afzonderlijke gevallen van deportatie, welke sindsdien hebben plaatsgevonden. Hongaren, die naar Oostenrijk gevlucht zijn, vertel den hierover. Een officier in actieve dienst, opgenomen in het leger van de volksdemocratie, werd plotseling zonder opgaaf van redenen ontslagen en de volgende dag door de A.V.H. (Staatsveiligheidspoli- tie) gearresteerd. De politie bezorgde bij zijn gezin een deportatiebevel, waarin de gezinsleden werd aangezegd om de volgende dag om 2.00 u. klaar te staan. Allen werden naar een onbekende bestemming ge zonden. Onder hen bevond zich een kind van 18 maanden, dat long ontsteking had. De vluchteling vernam naderhand, dat allen hadden gewoond in een kamer ten huize van een „koelak" (onafhankelijke, voor zichzelf werkende boer). Een andere boer ontving een deporta tiebevel, waarin werd gezegd, dat hij en zijn gezin werden „verwijderd", omdat zijn vader officier in het leger was ge neest. Daar de bewuste vader 35 jaar geleden was overleden, deed het gezin een beroep op het plaatselijk bestuur, waarbij het de verontschuldiging uitte, gat hier een misverstand in het spel was. Men deelde hen echter mee, dat het feit van overlijden niets ter zake deed, daar hij hen voor zijn dood zou kunnen heb ben „besmet". Ondanks een lange, zachte herfst moe ten de gedeporteerden veel ontberingen ondergaan, rinkelen, die er in geslaagd zijn te ontsnappen, deelden mee, dat het merendeel alleen maar stengels van zon nebloemen als brandstof heeft en in het district-Békès, waar de omstandigheden bijzonder slecht zijn, lijden vele wegge voerde kinderen aan dysenterie. De na dering van de winter betekent ook, dat de enige bron van inkomsten van de ge deporteerden in vele gevallen zal opdro gen. In het zojuist genoemde district ver- die.ioen vele 'gedeporteerden vijf forinten per dag, d.i. iets meer dan drie gulden. Dit loon werd dan alleen gedurende de zomermaanden geïnd met het werk op de akkers, maar nu het winterseizoen is gekomen, valt er niets meer te ver dienen. ZO WERKT DE A.V.H. Zoals uit bovenstaande voorbeelden wel blijkt kunnen de redenen voor de portatie vele en velerlei zijn. Wil men iemand uit de weg ruimen dan is het al voldoende om een tip door te geven aan de A.V.H., de Staatsveiligheidspolitie, en het gehele spionnenapparaat staat klaar om de persoon in kwestie „aan de tand te voelen". Met de middelen neemt deze „politie" het niet zo nauw: wanneer men iets van iemand wil weten blijft er van zijn privê-leven niets verborgen. Een Hongaar, die zich nu in West- Do ts'and bevindt, heeft de instructies laten lezen, die een agent van de A.V.H. ontvangt wanneer hij aan een bepaalde „zaak" gezet wordt. Deze instructies heb ben het karakter van een vragenljjst, welke het verzachtende opschrift draagt: Studie van de kringen, waarin de be trokkene verkeert'." De volgende vragen, welke zo maar uit de meer dan 100 vragen tellende lijst zijn genomen, wijzen op de grondige wijze, waarop men te werk gaat, wanneer zowel het particuliere leven als het op treden in de maatschappij van een ver dachte worden nagegaan. HET VRAGENLIJSTJE. Waar werkt hij en in welke hoedanig heid? (Wanneer er een diepgaand on derzoek naar het doen en laten van een verdachte moet worden ingesteld, dienen ook „grondige" bezoeken te worden afgelegd bij degenen, bij wie verdachte vroeger heeft gewerkt). Met wie van zijn medewerkers onder hield verdachte nauwe betrekkingen? (Bezochten zij hem thuis?) Op welke wijze heeft hij zich een poli tieke ontwikkeling eigen gemaakt? Langs welke weg schriftelijk of mondeling verkreeg hij inlichtingen? (Nieuwsbladen, informatie-centra van buitenlandse mogendheden). Zijn er leden van het gezin, die lid zijn van de partij en wat weet U in het algemeen dan van de houding, welke zij in politiek opzicht innemen? Wat is zijn mening over de Sowjet-Unie, over het Amerikaanse imperialisme en over de godsdienst? Is hij op zijn werk lid van een of andere kliek? Zijn er vergaderingen in zijn huis? (Wanneer vinden zij plaats en wie ko men er, wat wordt er besproken?) Gaan zij dikwijls uit? (Waar naar toe? Toneel, bioscoop, restaurant, dancing of wanneer zij zich thuis vermaken, wat doen zij dan?) Heeft hij hobbies in deze of gene rich ting? (Vrouwen, kaartspelen, alcohol drinken, paardenrennen). En in hoe verre spelen zij een grote rol? Wie zijn in het algemeen zijn mannelijke kennissen, wie zijn vrouwelijke, wie vergezellen hem meestal? Heeft hij buitenlanders onder zijn ken nissen in dit land? (leden van dele gaties, legaties, buitenlandse firma's). Hoe gaan man en vrouw met elkaar om? Blijft hij lang weg, wanneer hij is uit gegaan en hebben zij dan ruzie met elkaar over deze kwestie? Heeft hij een speciale vriend in het flat gebouw (met wie hij omgaat) of een vijand (die event, ook gehoord moet worden?) De instructies betekenen in feite, dat de A.V.H. de post van een verdachte kan censureren, de huisbewaarder kan onder vragen, evenals de buren en de dienst bode over de wijze, waarop verdachte met zijn vrouw omgaat. De instructies betekenen tevens, dat de A.V.H. een ver dachte kunnen volgen op straat om te zien, waar hij naar toe gaat voor ont spanning; bovendien kan de staatsveilig heidspolitie met de een of andere ver ontschuldiging zijn apartementen bin nendringen om de stijl van zijn meubilair te bestuderen, terwijl deze organisatie ook inlichtingen kan inwinnen bij de genen, die een verdachte niet goed ge zind zijn. Zo ziet het ijzeren gordijn aan de OostenrijksHongaarse grens er uit: een dubbele haag van hoog opgetrokken prikkeldraad. Een enkele aanra king van die draad kan mijnen tot ontploffing brengen en lichtkogels de lucht doen inschieten. Desondanks lukt het sommigen door angst ge- kwelden de versperring te nemen. Aan hun verhalen is bijgaand artikel ontl eend. Generaal Eisenhower heeft gezegd dat, hoewel de Westerse defensie-op bouw gedurende 1951 gestadig voort gang heeft gemaakt, er in 1952 veel meer gedaan moet worden. In een uitzending over de B.B.C. zei de generaal, dat in geheel West-Europa het vertrouwen en het moreel verbeterd zijn. De Navo, tot dusver een geraam te, moest nu snel van spieren worden voorzien om zonodig doeltreffend te kunnen handelen. Ieder moest offers brengen, maar er moest zorg voor wor den gedragen dat de nationale econo mieën niet werden ondermijnd. „Het ge vaar voor ons vermindert naarmate wij sterker worden", aldus zei Eisenhower. In 1960 kan de woningnood in Neder land grotendeels verdwenen zijn, aldus verklaarde mr dr J. in 't Veld. Maar dit betekent, dat het tempo van de woningbouw nog zal moeten worden verhoogd, opdat er gemiddeld 55.000 woningen (waarvan 8.000 duplexwonin- gen) per jaar gereed komen. Als er niet voldoende duplexwoningen in de pro ductie begrepen zijn, zal het enige ja ren langer duren voor een einde zal zijn gekomen aan de woningnood. Als er he lemaal geen duplexwoningen zouden worden gebouwd, zal het, aldus meende de minister, zeker 1965 worden. Dit be tekent intussen niet, dat er dan hele maal niets meer te doen zou zijn. Wij zouden ons dan ten volle moeten gaan wijden aan de krotopruiming, waaraan tot dusver weinig of niets is gedaan. 17 rebellen van het opstandige „Ba taljon 426" en 12 militairen zijn gesneu veld in een gevecht b\j Bojolali, ten Noorden van de weg van Bojolali naar Solo, In Midden-Java, tussen onderdelen van het Indonesische leger en de op standelingen. De rebellen kwamen naar de dessa Bot, waarschijnlijk uit de omgeving van Simo. Mogelijk zouden zij een treffen met het leger hebben kunnen ontlopen, als niet een dessabewoner door slaan op de „gentongan" (een in elke kampong aanwezige gespleten houten balk, waar op door slaan met een knuppel nood signalen kunnen worden gegeven), in de buurt gelegerde leger-onderdelen had gewaarschuwd. De moedige dessaman, die de waarschuwingsseinen gaf, werd door de rebellen gedood. De verzetshaard Simo, die door de luchtmacht met mitrailleurvuur werd bestookt, is thans door de A.P.R.Ï. (Ind. leger) bezet. In een bijzondere zitting van de sy node van de Evangelisch Lutherse Kerk is te Amsterdam de herenigingsacte van deze kerk met het Hersteld Evangelisch Luthers kerkgenootschap, vastgelegd in een notariële acte, getekend. Reeds eerder hadden beide tot hereniging na ruim 160 jaar besloten. Voor de Evangelisch Lutherse Kerk tekenden de president en de eerste secretaris dei- synode: ds J. P. van Heest en ds C. Pel. Voor het Hersteld Evangelisch Luthers kerkgenootschap tekenden als gemach tigden van de algemene kerkelijke ver gadering de voorzitter en de secretaris: ds N. Schenkman en ds A. Vermeulen en voorts de heer P. Brussel. Fusionering van de drie gelijksoor tige bedrijven der Associatie eassa 'W., Rente-cassa en Kas-vereeniging VV. met ingang van 1 Januari 1952, is het oogmerk van commissarissen en di recties van deze ondernemingen, onder voorbehoud van de goedkeuring der vergaderingen van aandeelhouders. Hoewel de gang van zaken in het kassiersbedrijf niet ongunstig kan wor den genoemd, wegen de inkomsten niet °P tegen de tengevolge van verhoging van salarissen en verdere onkosten ver gaarde uitgaven, aldus een verstrekt wricht aan aandeelhouders. De drie instellingen ontmoetten dezelfde pro blemen. Aandeelhouders zal worden voorgesteld een samengaan in de rechts- 'tguur van de Kas-vereeniging N.V., waarvan de naam zal worden gewijzigd ln Kas-Associatie N.V. Onze vloot breidt zich uit De nieuwe kruisers „De Ruyter" en de „Zeven Provinciën" zij voeren beide geschut van 15 cm zullen het volgend jaar in dienst worden gesteld. Op het bouwplan van de Koninklijke Marine staan echter nog meer schepen dan ge noemde Kruisers. Bij Wilton Feyenoord zijn nog in aanbouw de torpedobootjagers „Gelderland" en „Overijssel", bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij de onder zeebootjagers „Holland" en „Rotterdam", bij „De Schelde" te Vlissingen de onder zeebootjagers „Zeeland", „Noord-Brabant", „Limburg" en „Utrecht" en bij de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam de onderzeeboot jagers „Friesland", „Groningen", „Drenthe" en „Amsterdam". Voor een viertal nieuwe onderzeeboten, die bij de R.D.M. en Wilton Feyenoord gebouwd zuilen worden, is thans het definitieve ontwerp bijna gereed. De eerste materiele be stellingen zijn al geplaatst. Bij de opstelling van dit bouwplan 90 van de onderdelen wordt in ons land gemaakt heeft de gedachte voor gezeten, dat de nieuwe schepen in 1954 deel zouden moeten uitmaken van de varende vloot, tezamen met een aantal mijnenvegers van deze schepen moe ten er nog 32 worden gebouwd, zes van Amerika gekregen fregatten en een aan tal nieuwe hulpvaartuigen en opnemings vaartuigen. Deze vernieuwing van de vloot zal er toe leiden, dat een groot aantal van de thans varende schepen uit de vaart genomen en gedegradeerd zullen worden tot instructieschip. Op het ogen blik bestaat er evenwel geen zekerheid, dat het bouwplan in 1954 afgewerkt zal zijn, al vordert men gestadig. „BAKKEN" VERDWIJNEN. Bij de bouw van de kruisers was de kwestie van de ruimte een alles over heersend vraagstuk. Men herinnert zich dat het gebrek aan ruimte op de kruisers heeft geleid tot het besluit om af te stappen van het al oude systeem van de „bakken", die wel iswaar als militaire eenheid van perso neel zullen blijven bestaan, maar niet als vorm van samenleving aan boord van de schepen. Dit was een ernstig besluit voor de marine niet alleen, omdat gebroken werd hiermee met een eeuwenoude tra ditie, maar omdat het stelsel van de „bakken" zo voortreffelijk was voor de verhoudingen en het werk aan boord. Op de kruisers zal men niet meer aan „bak" eten, maar in de cafétaria en dat zal een hele ommekeer zijn. Dit cafétariavraagstuk vereist een spe ciale „kommaliewant" (eetgerei). Men heeft daarvoor een metalen plateau ont worpen zoals de Amerikaanse vloot ook kent, maar dan aangepast aan het menu van de Nederlanse marine. Dit menu kent de snert en de rijst schotel. Deze heerlijkheden behoren uit een diepe schotel te worden gegeten. Dus zijn er in het Nederlandse plateau drie vakken gemaakt, voor vlees, groenten en aardappelen. Wanneer er dan snert is of rijst, dan komt er een afzonderlijke scho tel bij, die precies past in een van de vakken, zodat hij zeevast staat. De scho tels passen in elkaar, de plateaux ook, Strenge censuur en verbroken postverbindingen hebben niet kunnen weerhouden, dat deze foto van het brandende Cairo in het buitenland is terecht geko men. Zware rookkolommen ver raden dat de vlammen lekken o.a. aan het gebouw, waarin de Britsh Overseas Airlines en an dere Britse ondernemingen zijn ondergebracht V OALS op een drukkend hete dag, wanneer het schijnt of de natuur er op uit is mens en dier tot uitput ting te brengen, plots felle bliksem schichten de lucht kunnen doorklie ven en de donder langs de hemel kan rollen, waarna het schijnt, dat de at mosfeer gezuiverd is en men weer ruimer kan ademhalen, zo is het in de afgelopen tien dagen ook in Egyp te geweest. Langzaam maar zeker was de atmosfeer van haat als tot stik- kens toe geworden: de door premier Nahas Pasja gekweekte haat tegen alles wat Engels is, die in blind na tionalisme uitgroeide tot een haat te gen alles wat niet-Egyptisch is maar ook de haat van een in ar moede levend volk tegen de overdre ven luxe van de bezittende klasse.' De eerste bliksemschicht was het optre den van de Britten in Asmailia, het stadje in de kanaalzone. Omstreeks 1000 man hulppolitie waren hier door de Egyptische regering ondergebracht om orde en rust te handhaven; maar het grootste deel van deze politie macht bleek meer te voelen voor een guerilla tegen de Britten. Toen goede woorden niet hielpen wierp de Britse bevelhebber Erskine zijn Centurion- tanks in de strijd: grote gebouwen zakten in korte tijd ineen tot puin hopen en vele leden van de hulp politie moesten met hun leven voor hun activiteit betalen. Toen het gerommel van deze don derslag in de hoofdstad Cairo ge hoord werd, liep het volk te hoop. Dreigend vulden zich Zaterdag de straten van de stad met opgewonden Arabieren.en wie zal zeggen wie de lont in dit kruitvat heeft gewor pen? Als een steekvlam is plotseling de haat naar buiten uit geschoten, een vlam die alles wat in haar weg kwam verteerd heeft. Natuurlijk hebben al lereerst de Britten het moeten ont gelden, maar daarnaast keerde zich de menigte tegen alles wat niet- Egyptisch was: het Zweedse consu laat ging zo goed in vlammen op als de winkels van Griekse kooplieden. De blinde woede van een in bittere armoede levend volk was losgelaten op de zich in weelde badende bezit ters. Als de berichten juist zijn, zijn beestachtige tonelen voorgekomen. Heeft men mensen de kleren van het lijf gescheurd, hen meegesleurd over de straten en ze tenslotte levend in de vlammen geworpen als bij een Spaans autodafé. Een enorme steek vlam was omhoog geschoten Caïro stond in brand! DE EXPLOSIEVEN voor deze steek vlam waren ruimschoots aanwezig: premier Nahas Pasja had ze zorgvuldig opgestapeld. Al eerder hebben we in deze overzichten over deze man ge schreven en hem toen op één lijn ge plaatst met de Pers Mossadeq: mensen die de hartstochten van hun volk uit buiten voor hun politieke doelstelling; die met die hartstochten chantage ple gen. Nahas Pasja is een Engeland-hater ook al had zijn handtekening dan naast die van Eden gestaan bij de onderteke- zodat het „kommaliewant" zeer weinig ruimte inneemt, wanneer het is opge borgen. Op de beide kruisers zijn thans de voor- en achtertorens geplaatst. Alle ka nonnen zijn beproefd op het schietterrein nabij Petten. Zij hebben daarvoor hun eerste vaart gemaakt, zij het dan op een schuit door het Noord-Hollands kanaal. Onder in de kruisers liggen ook reeds alle electrische leidingen. Voor de krui sers wordt staal 52 gebruikt. De platen komen uit Oostenrijk. Dit staal is bijzon der moeilijk te verwerken en de lassers, die er mee moeten werken, moeten dan ook iedere drie maanden een proef af leggen. Een andere bijzonderheid is de toene ming van het electrische vermogen van de kruisers. Deze oorlogsbodems zullen een vermogen kunnen opwekken, dat in staat is steden als Leeuwarden en Maas tricht met inbegrip van de industrie van electriclteit te voorzien. In noodgevallen zullen zij ook stroom aan de wal kunnen leveren. ning van het voor 20 jaren gesloten ver drag tussen Engeland en Egypte in 1936. Op 8 October van het vorige jaar zegde hij dit verdrag op, eiste hij ont ruiming van de Suez-kanaalzóne en liet hij koning Faroek tot keizer van de Soedan uitroepen. Het Egyptische volk juichteen het was bereid alle me dewerking te verlenen om deze woorden kracht bij te zetten. Maar het ging niet zo gemakkelijk: Engeland dacht er niet over deze een zijdige opzegging te erkennen. Integen deel: het versterkte zijn troepen in de bedreigde zóne en het liet zich in het geheel niet intimideren door luid ge schreeuw en wat schoten van sluip schutters. En de rest van de wereld was ook niet zo erg met de plannen ingeno men, met uitzondering dan van Rus land, dat hier een kans zag in het Mid den-Oosten te penetreren en de Ame rikaanse plannen te dwarsbomen. De Amerikanen n.L werkten nog altijd aan hun plan voor een defensiecommando voor het Midden-Oosten, waarin Tur kije een grote rol zou spelen. Van een dergelijk commando is het Suez-kanaal een levensader. Medewerking van Egyp te was hierbij vereist, maar Nahas Pas ja wenste die medewerking niet te ge ven": „Egypte enkel en alleen voor de Egyptenaren!" was zijn devies en geen vreemde troepen op ons grondgebied. Een zwakke leus tegen een land als Amerika, dat niet zo erg veel vertrou wen had in de kracht van dat Egypti sche leger, gezien het echec in de oor log met Israël! NJAHAS PASJA echter hield vol, ge- sterkt door het enthousiasme van zijn volk. Er kwamen bemiddelingsvoor stellen van koning Ibn Saoed van Saoe- die-Arabië en van de Iraakse premier Noeri es Said. Turkije bood bemiddeling aan, maar er was niet veel te „bemidde len, zo lang Egypte door ging met ge weld en Engeland niet voor geweld wenste te bukken. Nahas Pasja verrekende zich echter in dat enthousiasme. Niet dat zijn volk hierin tekort schoot, maar de eenmaal aangewakkerde hartstocht richtte zich niet alleen tegen de buitenlanders zij richtte zich ook tegen de toestanden in Egypte zelf! Zij richtte zich tegen de exotische pracht van het koninklijk hof en de daar nauwelijks voor onder doen de paleizen der bezitters. En dat volk schijnt hierin gesteund te zijn door par tijleden van Nahas Pasja zelf. Een bij zondere correspondent van Trouw weet te melden dat er geruchten lopen dat een extremistische groep Wafdisten (de Wafd is de sterkste partij in Egypte en Nahas Pasja is haar leider) zich op het critieke ogenblik aan het hoofd van de opstandige beweging had willen stellen en via een paleisrevolutie koning Fa- roek had willen doen vervangen door een van zijn bloedverwanten. En ook lopen er verhalen over buitenlandse agi tatoren, Spanjaarden en Bulgaren, die via een opstand terrein "trachtten te winnen voor hun extremistische doel einden. Zo is deze opstand uiteindelijk ook een revolutie tegen Nahas Pasja geworden. Hij heeft de explosieven op gestapeld voor de steekvlammaai de steekvlam heeft ook hem verteerd! OP DIEZELFDE DAG dat het opvoer losbarstte werden Nahas Pasja en zijn ministers naar huis gezonden door koning Faroek. De koning zal dat ze ker met genoegen gedaan hebben, want de premier was allerminst een vriend van hem! En Ali Maher Pasja, een C«- jarige advocaat, die ook steeds een be langrijke rol heeft gespeeld in het po litieke leven van zijn land, werd door Faroek als zijn opvolger aangewezen. En zie nu de ommekeer: toen Maher in het parlement verscheen om een ver trouwensvotum te vragen, werd hij van alle kanten luide toegejuicht. Van alle kanten ook door de Wafdisten, die de meerderheid hebben in het parlement! En dat, terwijl toch bekend was, dat de nieuwe premier zeker niet de extreme weg zal bewandelen van zijn voorgan ger. Het is als in de natuur na die felle bliksemschichten: de atmosfeer is ge zuiverd. De steekvlam heeft de brand van de hartstocht geblust. Ali Maher Pasja zal het zich niet kunnen veroorloven een pro-Britse po litiek te voeren. „Mijn politiek zo heeft hij gezegd zal er op gericht blijven de Britse troepen uit het Nijldal weg te leiden en Egypte en de Soedan te verenigen". Maar de wijze waarop zal zeker verschillen van die van Nahas Pasja, ook al noemde Maher hem dan „mijn grote voorganger Het streven van de nieuwe premier is gericht op het vormen van een verenigd politiek front, waarin ook de Wafdisten zitting zullen hebben en naar het zich thans laat aan zien zal hij in dat streven slagen. En dan, als orde en rust zijn terug gekeerd en de politieke verhoudingen in het land weer enigszins hun evenwicht hebben hervonden, dan zal waarschijn lijk de tijd rijp zijn om nieuwe onder handelingen met Engeland aan te kno pen waarbij de aangeboden bemiddelings pogingen waarschijnlijk opnieuw hun diensten zullen kunnen bewijzen. Van wat er thans uit de diplomatieke kana len is uitgelekt kan men opmaken, dat Egypte niet meer afwijzend zal staan tegenover het voorgestelde defensie commando. Dat zal met zich brengen, dat de Engelse troepen vervangen zul len worden door geallieerde. De stelling dat het Suez-kanaal een zuiver Egyp tische aangelegenheid is, zal wel niet meer te berde worden gebracht. De op stand van Zaterdag heeft wel geleerd dat dat te gevaarlijk is! Vrij zeker zal de Soedan het grote struikelblok blijven. Een tussenweg zal hiervoor gevonden moeten worden. En die kan gevonden worden, als beide par tijen dat willen en het prestige-element, dat tot op heden zo sterk heeft over heerst, uit de besprekingen geweerd kan worden. ONGEWILD waarschijnlijk heeft Nahas Pasja deze grote verdienste gehad: hij heeft de gronstoffen voor de steekvlam aangevoerd, zonder welke een zuivering van de politieke atmosfeer niet mogelijk geweest zou zijn. Hij heeft de Egyptische regeer ders duidelijk gemaakt, dat volks hartstocht een zeer gevaarlijk middel is bij het bereiken van een politieke doelstelling. Aan de andere k.ant ech ter heeft hij de rest van de wereld duidelijk doen weten, dat het de Egyptenaren ernst is en dat een hau tain afwijzen, waartoe men in Enge land nogal eens vlug bereid is, ernstige gevaren voor de wereldvrede in zich kan bergen. Aan Faroek en Maher Pasja en aan Churchill en Eden is het nu van de thans ontstane gun stige situatie gebruik te maken. Wel licht zal deze steekvlam een betere verstandhouding brengen tussen de gehele Arabische wereld en de Wes telijke wereld. Omdat de hartstoch ten door dit vuur geblust zijn. Namens de voedselcommissaris van Gelderland is gisteren op de jaarvergade ring van de vereniging van boerderijen en pluim veebedrijven in Nederland, wel ke in het concertgebouw te Barneveld werd gehouden, medegedeeld, dat er overwogen wordt volgend jaar de kui kens van de bon te doen. Zoals bekend is, heeft het thans gel dende systeem veel critiek ontmoet. Het aantal kuikenbonnen is namelijk afhan kelijk gesteld van de hoeveelheid ma is en aardappelen welke door de pluimvee houder worden verbouwd. Met deze maatregel wordt beoogd de eigen voeder productie zoveel mogelijk op te voeren. 300 MILLIOEN DOLLAR VOOR SPANJE? Uit goede bron is vernomen, dat Spanje hulp zal ontvangen ter waarde van 300 millioen dollar volgens een nieuw ontwerp ter verdeling van de credieten voor economische en militaire hulp voor het tijdvak 19511952, dat op het ogenblik door de M.S.A. (het or gaan dat in de plaats is gekomen van de E.C.A.) wordt opgesteld. Het besluit hiertoe zou genomen zijn door de dien sten van Harriman, de directeur van de M.S.A., na bestudering van het rapport van de Amerikaanse militaire missie, die onlangs uit Spanje te teruggekeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3