I i ïlieuwtjei u-an alle. Eilanden. De vrije economie voldoet al lang niet meer» an en ^%>ua9»l|e0 Prov. Stoombootdiensten Zeeland wren van Zoutelande gaat in beroep tegen „Streekplan Walcheren"* BAAYENS UW OPTICIEN Conferentie C. J. B. T. B. te AxeL ARTSENDIENST APOTHEKEN Zondagsdienst dierenartsen Goes. Zierikzee. CIDOtftl De financiële toestand van de gemeente is zorgelijk. Thüringer Borstkruidensiroop KERK EN ONDERWIJS VËILINGBERICHTEN Zaterdag 2 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Referaten van drs J. J. Knibbe en it P. R. Boaman. (Van onze correspondent) »WÜ zitten thans midden in een tyd van ordeningen en geleide economie. Laat ons deze woorden niet schuw uitspreken in onze Prot. Chr. kring", aldus drs J. J. Knibbe uit Goes, Donderdagmorgen op de conferentie van de C.J.B.T.B. te AxeL „In ons overbevolkte land zullen de vraagstukken en de overheidsbemoeiing er zeker niet minder op worden, maar sterk toenemen. Maar waar de maatschappelijke krachten zelf kunnen ordenen, dient men daartoe over te gaan en dient de overheid terug te treden (P.B.O.). Het par ticulier initiatief en de persoonlijke vrijheid zullen zoveel mogelijk de vrije teu gel moeten hebben en de overheid regele niet meer dan strikt noodzakelijk is en zo mogelijk in grote lijnen''. Naar sprekers mening heeft de over heid als Gods dienaresse te waken voor het algemeen rechtsbelang en het «wakke in de maatschappij dient zij zo goed mogelijk te beschermen. Hierin tullen wij de richting van het waar heen moeten zoeken. In de brochure van dr Zijlstra over geleide economie wordt aangegeven, dat de vrije econo mie al lang niet meer voldoet. De kar tel- en monopolie-vorming tast de vrij heid aan, de georganiseerde werkne mers doen bepaalde looneisen. Dit alles Is een aantasten van de vrijheid en een ingrijpen der overheid is noodzakelijk. Op deze causerie volgde een zeer uit voerige gedachtenwisseling. C. DE PUTTER, Daarna werd het woord gevoerd door de heer C. de Putter uit Axel, lid van Prov. Staten en voorzitter van de C.B, T.B. in Zeeland, die zich als geen en thousiast voorstander van geleide eco nomie uitsprak, hoewel regeling en or dening in ons overbevolkte land onver mijdelijk zal blijven. Als Chr. organisa tie moeten wij niet met alles op de staat leunen. De staat dient alleen bij te springen als het particulier initiatief faalt. De overheidsbemoeiing gaat spr, soms wel wat ver. Na de middagmaaltijd werd een be zoek gebracht aan de Coöp. Vlasfabriek te Koewacht, de eerste Zeeuwse Vlas sersschool aldaar en aan de Boeren- kamer te Axel. Ir P. R. BOUMAN. Woensdagmiddag sprak ir P. R. Bou- man uit Axel over „De structuur onzer gronden en de invloed der bewerking' Onder bodemvruchtbaarheid dient te worden verstaan een grond, waar wa ter, lucht en grond in de juiste verhou ding staan. Deze verhouding dient sta biel te zijn en de grond moet de kracht hebben om zichzelf te herstellen. De goede structuur van de grond geeft de planten de kans om zich voldoende te ontwikkelen. Aan de hand van lantaarn plaatjes gaf ir Bouman vervolgens een beeld van de grond met goede en slechte structuur. Spreker toonde aan, hoe de planten zich in gronden met slechte De praktijk van de artsen wordt morgen in onderstaande plaatsen als volgt waargenomen: Middelburg: W. L. Pel, Rouaanse- kade 11, telef. 2585; Vlissingen: L, P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950 Goes: H. Doeleman, Oostsingel 118, telef. 2391; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: A. Reynders-Schilt, Dorps straat 46, Serooskerke, telef. K 1189 212; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: L. Sloos, Middelburgse straat A 61, Koudekerke, telef. K 1185—-231; Borssele, Driewegen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuw- dorp: J. J. Gelderblom, Havenweg H 21, Nieuwdorp, telef K 1196327 voor dr Kievit, A. Folmer, Korteweg 51, Driewegen, telef K 1195275 voor dr Luyckx; Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St Philipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef 40 en J. Vermet te Nieuw-Vosmeer, telef 10; 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: P. Staverman, Cla ra's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106—234. Tn de week van 2—9 Februari zul len de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Ockenburg, Singel. Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de dieren artsen in West Zuidbeveland worden waargenomen door M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195283 en Joh. Klaassen te Heinkenszand, telef. K 1106—288. POLDERBENOEMINGEN. Benoemd tot dijkgraaf van: a. de Her- togin-Hedwlgepolder, A. J. M. Rottier te St. Jansteen; b. het waterschap Broek en Rooland, H. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Benoemd tot plaatsvervanger van de dijkgraaf: a. de Houwerpolder, D. Vroegop te Poortvliet. Benoemd tot gezworene van: a. de Prosperpolder (Ned. ged.), D. Burm te Clinge; b. het .waterschap Krulningen M. A. Kostense Czn te Krulningen. c. het waterschap Het Vrije van Sluis, P. L. de Meijer te IJzendijke. Benoemd tot voorzitter van het dijks- bestuur van: a. de waterkering van de Calamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna-Frlso, A. Karelse te Wlssenkerke, Kamperland, b. de waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, C. van Dalen te Scherpenisse. Benoemd tot lid van het dijksbestuur van: a. de waterkering van de Calami teuze polders Onrust, Jacoba en Anna- Friso, K. M. de Regt te Wissenkerke, J. A. Luijk te Wlssenkerke. b. de water kering van de calamiteuze Zimmerman- polder, L. J. Bruijnzeel te Rilland-Bath. c. de waterkering van de calamiteuze Nieuw-Neuzenpolder, J. Moes Fzn te Terneuzen. Benoemd tot lid van de dijkraad van: a. de waterkering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, Jac. Bevelan der te Scherpenisse, als vertegenwoor diger van het cal. waterschap Scherpe nisse, Chr. Geuze te Scherpenisse, als vertegenwoordiger van De Houwerpol der. Benoemd tot raad van de polder Wal cheren: A. P. Koster te Grijpskerke, Mr P. Loeff te Middelburg. Ontslag verleend aan: a. G. C. Flik- weert te Overschllt als lid van het be stuur der waterkering van de Calami teuze Vlietepolder, structuur niet kunnen ontwikkelen, Goede grond heeft een bosgeur; on kruiden zijn vaak een aanwijzing voor minder goede structuur. Van groot be lang is ook de waterhuishouding. Er zijn gronden, die in de zomer veel te wei nig en in de winter veel te veel water hebben. Grondbewerking en organische be mesting moeten tezamen gelijktijdig toe gepast worden. De gedachte, de grond de juiste structuur te verschaffen door grondbewerking alleen is onjuist. Men moet dit slechts zien als een hulpmid del. Na de hierop volgende discussie gaf de heer Bos een korte uiteenzetting over „Technisch plattelandsjongeren werk". Dit is een nieuwe stichting, waarvan het bestuur is samengesteld uit de landbouw-organisaties en de drie agra rische jongeren-organisaties. Het doel zal zijn de bevordering van het wed strijd-element voor agrarische jongeren, dat zich zal uitstrekken over alle on derdelen van de landbouw. In de avondbijeenkomst werden di verse interessante films vertoond, als mede een keur van gekleurde opnamen uit Zeeuws-Vlaanderen. Steenwijk mag aardgas betrekken. Steenwijk zal als eerste gemeente in Nederland, behoudens goedkeuring van de raad, aardgas betrekken van de staat der Nederlanden. Dit is het resultaat van besprekingen tussen het gemeente bestuur van Steenwflk en de directeur- generaal van de energievoorziening. Het zal nodig zijn, dat de nu in gebruik zijn de gastoestellen worden omgebouwd, waarvoor de gemeente tn bespreking is getreden met deskundigen. Het voorstel komt Woensdag in de raad van Steen wijk in behandeling. Uit 2&elcundi tfteden. Middelburg Cum laude geslaagd. Cum laude slaagde voor het examen keurkorps Kon. Ned. Motor Ver., aan de politie-kaderschool de Varenkamp te Bilthoven de heer C. de Leeuw, Motor handelaar, Middelburg. De examens omvatten o.a.: motorkeu ring, rijtechniek, storingen, onderhoud en verkeersvoorschriften. Het is er de Kon. Ned. Mot. Ver. om te doen, een keurkorps samen te stellen van motorrijders, die door rijtechniek, motor en verkeerskennis, ver boven het middelmatige uitsteken. Het streven der K.N.M.V. is ook hier door: „Een veilig verkeer op de wegen". Nieuwe ramen in voorgevel stadhuis. De restauratiewerkzaamheden aan de voorgevel van het stadhuis zijn thans zo ver gevorderd, dat men begonnen is met het in zetten van de definitieve ramen. Lening van f 125.000.— tegen 4 voor woningbouw. B. en W. stellen de raad voor goed keuring te verlenen voor het lenen van f 125.000 bestemd voor de woningbouw. 14 April 1947 werd met de stichting „Pensioenfonds van 1926 der Rotterdamse Bankvereniging N.V., gevestigd te Rotter dam" een geldlening gesloten van f 179.758.04 tegen een rente van 3% pet. Het restant dezer lening bedraagt per 1 Jan. 1952 f 156.759.40, af te lossen in nog 20 jaar. B. en W. ontvingen van de Rotterdam se Bank een aanbieding voor een geld lening van f 125.000 rentende 4 pet., af te lossen in 30 jaar, onder voorwaarde dat de rente van eerstgenoemde lening wordt verhoogd tot 3% pet. 's jaars. De raad zal Woensdagmiddag bijeen komen. Carillon voor Amerika. In een vergadering Dinsdag 5 Februari a.s. te houden in de raadszaal zal ge sproken worden om een werkcomité op te richten, dat Zaterdag 16 Febr. gelden zal inzamelen voor het carillon, dat Ko ningin Juliana tijdens haar bezoek aan Amerika, dit land namens het Nederland se volk zal aanbieden. Het ligt in de bedoeling dat de klok ken van het carillon elk een bepaalde Nederlandse bevolkingsgroep zullen sym boliseren, b.v. de jeugd, de studenten, de vrouwen, de kunstenaars, de wetenschap, het voormalig verzet, enz. De elf groot ste klokken vah het carillon zullen de elf Nederlandse provinciën symboliseren. De Nederlandse jeugd zal in het caril lon gesymboliseerd worden door het lich te oktaaf, waarvan de kleinste klok het kleuterklokje zal zijn. Bij de overdracht van het carillon in Washington, zal dit, aangezien het alsdan nog niet gereed kan zijn, worden gesymboliseerd in het kleu terklokje, dat nog vóór het vertrek van H. M. de Koningin naar Amerika gereed zal kunnen zijn. Benoeming tot concierge. Tot concierge aan de Ambachtsschool te Goes is benoemd de heer Chr. Kole te Schore. Voorlichting over teerwegen. Het onderhoud van de wegen is voor ieder polderbestuur een bron van voort durende zorg. Vandaar dat van alle wa terschappen en polders alsmede van de Centrale Dienst, bestuursleden en opzich ters aanwezig waren, in het Huis van Nassau te Zierikzee, toen door de N.V. Nederlande Wegensproei Maatschap pij voorlichting werd gegeven over de aanleg van teerwegen en wat daarmee samenhangt. Deze voorlichting bestond in de eerste plaats in het vertonen van een film, „Dui zenden kilometers weg", anderzijds in een causerie van de heer Hoogenboom, waarin hij de technische voordelen van de asphaltweg uiteenzette. De film gaf een uitstekend beeld van het nog betrek kelijk jonge bedrijf van de Wegensproei Mij. Een gezellige koffietafel besloot deze middag. LEVE ALI BEN KLOP! Nog steeds kwamen van alle kanten de mannen met hun zware zakken aanlopen en bij de stads poort werd het al druk ker en drukker. Ieder een zette z'n beste been tje voor om mee te hel pen de kwade reus te verdrijven. Toen klom Ali Ben Klop op een muurtje en riep met luide stem: „Is iedereen aanwezig?" „Ik wel, ik wel!" klonk het uit alle monden. „Heeft iedereen zijn bietjes bij zich?" „Ja!" was het antwoord van de menigte. „Prachtig, luistert dan allen goed naar Ali Ben Klop. We gaan direct naar de akkers rondom de stad. Een gedeelte gaat met Gertjan mee, een gedeelte met Maartje en Turko en de rest met mij. Wat we precies gaan doen mag ik niet zeggen, want als de reus er achter komt heb ik tweeduizend bietjes voor niets gemaakt. Maar één ding druk ik u op het hart. Doet zo zacht mogelijk, loopt op uw tenen en praat niet met elkaar. Als alles goed gaat hebben we vanavond groot feest en daar heb ik zin in. Ik heb gezegd!1' „Hoera, leve Ali Ben Klop, Gertjan, Maartje en Turko. hoera!" Na gedankt te hebben voor de toejuichingen, kwamen de kinderen en de beeldhouwer naar beneden en werden de mannen in drie groepen verdeeld. De raad van Zoutelande heeft beslo ten tegen het door de Provinciale Sta ten van Zeeland vastgestelde Streek plan Walcheren 1951 in beroep te gaan bjj H, M. de Koningin. De raad heeft bezwaren tegen de vol gende feiten: le. Het plan met deze voorschriften tast de bevoegdheid van de gemeente besturen sterk aan om eigen plannen en regelingen te stellen, zo niet geheel wegneemt; 2e. Het ontwerpen van een verbinding van de provinciale (secundaire) wegen buiten de bebouwde kom. De Prov. Staten zjjn niet overeenkomstig de fei ten voorgelicht; 3e. De aanduiding „bebouwde kom". 4e. De gemeentelijke regeling zal ver vallen i.v.m. de bouw in het agrarisch gebied. 5e. De aanduiding „strand en buiten dijks gebied" en „badstrand". 6e. De aanduiding kampeerterrein. De raad vindt de regeling van de kampeerterreinen te streng. Diep wordt ingegrepen in het belang van personen. Wie zal hun de schade vergoeden? Is het juist om bestaande gelegenheden, zonder dat ook maar een poging ge daan wordt tot schadevergoeding te liquideren? Of moet straks de gemeen te de schade vergoeden? Of moeten de personen maar de dupe worden? Tegen de aanwijzing van een nieuw terrein rijzen bezwaren. Het gemeentebestuur acht het nodig invloed te kunnen oefenen op de plaats voor kamperen. De heren de Wolf en Wisse wezen op klachten van de omwonenden van het kampeerterrein. De rechten voor het gebruik van het slachthuis worden verhoogd. (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 Besloten wordt met de riolering van de Molenweg te beginnen, omdat daar het laagste punt is. De raming hiervoor is plm. f14.000 k f15.000. NIEUWJAARSREDE. De nieuwjaarsrede van de burgemees ter vermeldde, dat de bevolking terug gelopen is van 1084 tot 1010. Voor de landbouw is 1951 meegeval len. Ook het vreemdelingenverkeer is goed geweest. Er wordt geworsteld met het woningprobleem; het aantal wonin gen is 270. Er zouden wel woningen ge vorderd kunnen worden, maar de huur ligt te hoog voor de ingezetenen. 24 verwoeste woningen zijn nog niet hersteld of herbouwd. De financiële toestand van de ge meente is zorgwekkend. De heer P. Leijnse beantwoordde de nieuwjaarsrede. De heer J. de Pree werd met algem. stemmen benoemd tot plaatsvervangend ontvanger. (Ingez. mededeling, advert.) Ho~e.it en pijn u-eAdw-ijnt, Ulaab ZPuiiiny&'i. ineAAcAijnt. Vraagt Uw apotheker of drogist uitsluitend Pharm. fabriek Fa J. ten Doesschate Anno 1782 BITTERSTRAAT 73-81 - ZWOLLE AAGTEKERKE HEINKENSZAND Praatavond. Op de vergadering, die I Comité voor aankoop van klokken. Al door de voorlichtingsdienst werd gehou- I hier is opgericht onder voorzitterschap den, behandelde de heer Krijger het bouwplan, speciaal voor het gemengd be drijf, en de bemesting van verschillende gewassen. De heer Janse besprak de ras- senkeuze bij de nieuwste gewassen. Op beide onderwerpen volgde een drukke bespreking. De voorzitter, de heer A. Bosselaar sprak een dankwoord. AXEL Chr. Bedrijfsgroepen centrale. In de Chr. bewaarschool hield deze afdeling 'n drukbezochte jaarvergadering onder lei ding van de heer J. Risseeuw. Hij wees in zijn openingswoord op de moeilijk heden aangaande de arbeidsvoorwaarden in de Kanaalzone. De secretaris, de heer M. Verschelling, deelde in zijn jaarver slag mede, dat het ledental geklommen was van 97 tot 135. De penningmeester, de heer S. Janse, meldde een batig saldo van f224.88. Na de pauze hield de hoofd bestuurder, de heer Braspenning, een propaganda-speech. Mevr. Risseeuw zong enkele soli. Tenslotte werd opgevoerd „Waar ben je vannacht geweest?" BRUINISSE Onderhoud tramweghavens. Het onder houd, gedurende het jaar 1952 van de beide tramweghavens werd opgedragen aan de heer M. van de Velde voor 10.998. Het onderhoud van de vluchtha- vens te Dihtelsas en Zijpe aan de firma G. Dekker te Papendrecht voor f 10.888. COLIJNSPLAAT Feestavond S.D.G. Het muziekgezel schap „Soli Deo Gloria" hield met haar donateurs een feestavond in de zaal van de Chr. Bewaarschool/Onder leiding van de dirigent, de heer F. Smit, werden en kele nummers gespeeld. Verder werd op gevoerd een ernstig spel in vier bedrij ven, getiteld: „De weg terug". DOMBURG Jaarvergadering schietvereniging. De schietvereniging „Domburg" hield in zaal „Tramzicht" haar jaarvergadering. Het kastekort bedraagt f8.11. Het materiaal fonds kwam op f 132.40. De heren P. J. Elout, die deze vergadering leidde, A. Trielier en D. Trieller werden tot be stuursleden herkozen. De heer J. Coomans werd benoemd in de financiële commis sie. Op Hemelvaartsdag zal een onder linge wedstrijd worden gehouden. Er zal met vijftallen worden deelgenomen aan de winterwedstrijden van de Kon. Ned. Scherpschuttersvereniging. s-H. ABTSKERKE Benoeming. Tot adjunct-commies ter gemeente-secretarie te Kapeile is be noemd de heer P. Wisse, thans ambte naar ter secretarie te 's-H. Arendskerke. HANS WEERT Verkoping. Woensdag werd een huis aan de Oude Kerkstraat te Hansweert, bewoond door de heer J. C. Ridderhof, publiek verkocht voor f4500. Koper werd de heer C. Kraak te Hansweert. van burgemeester B. Funk een comité voor aankoop van klokken, die door het Nederlandse volk zullen worden ge schonken aan Amerika. In het comité hebben verder zitting: de heren A. Spee, Th. Spelier en J. van Belle. De huis aan huis-collecte zal Zaterdag 16 Februari a.s. worden gehouden. Mond en klauwzeer. Onder het vee van de landbouwer C. van Damme is mond en klauwzeer uitgebroken. KAPELLE Feestvergadering Landbouw. Op groot se wijze heeft de Landbouwver. V.I.O.S. te Kapeile Woensdagavond in Hotel „De Zwaan" haar 75-jarig bestaan gevierd. In het begin van de avond werd een druk bezochte receptie gehouden. De voorzitter, de heer A. de Schipper, hield de feestrede, waarin vooral de grote groei van de vereniging naar voren kwam. Be gonnen werd met 28 leden en een omzet van ƒ619,92 thans zijn er 203 leden, ter wijl in 1951 de omzet ƒ72.297,48 was. De heer D. Ganseman, die 16 jaar secretaris der vereniging is geweest, werd benoemd tot lid van verdienste. Na de feestrede begon een vlot en vrolijk programma van film, schets, voordracht en muziek, ver zorgd door het gezelschap Romijn uit Goes. De meer dan 200 aanwezigen ge noten hiervan ten volle. C.J.M.V. heeft twee afdelingen. Door het grote aantal leden heeft de C.J.M.V. „Obadja" zich gesplitst in twee aparte afdelingen, resp. met 25 en 27 leden. Deze hebben beiden een eigen afdelingsbe stuur. Woensdagavond werd uit deze af delingsbesturen een hoofdbestuur geko zen dat bedoeld is als overkoepelend li chaam en de vereniging naar buiten ver tegenwoordigd. Dit bestaat uitP. G. Vermaire, voorzitter; D. J. de Dreu, se cretaris en W. Burger, penningmeester. NIEUWDORP Onderlinge Hulp. Op Woensdag kwam de varkenshoudersvereniging „Onderlinge Hulp" in de zaal van de heer J. de Laat in jaarvergadering bijeen. In het afgelo pen jaar zijn zeven varkens gestorven. De kas telt een batig saldo van f 83.50. In de vacatures W. Blankenburgh en J. Maat werden tot bestuursleden gekozen de heren P. de Vos en J. van der Plasse. Tot bode werd benoemd de heer D. de Bruyn. RITTHEM Huwelijksvoltrekking op de gramofoon. Te Ritthem werd de huwelijksvoltrek king van het echtpaar de LangeVink opgenomen op een band van een instru ment, geconstrueerd door de heer Bou- wens. Nadat het toestel was ingescha keld werd het gesproken woord hierop vastgelegd. Onmiddellijk na de opname werd de plechtigheid door het toestel weergegeven. Ned. Herv. Kerk. De heer W. Cevaal is tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk benoemd. SCHORE Verkoping. Donderdagmiddag werd door notaris J. J. van Dijke te Kruinin- gen in café de Pree publiek verkocht een woonhuis aan de Steenweg alhier, be woond geweest door mev-r. de Wed. Hem- mekam. Hoogste inschrijver was de heer W. Karelse te Schore voor 2756,Ko per de heer C. Sanderse te Schore voor ƒ2800,—. SOUBURG Benoeming. Aan de school met de Bij bel is tot onderwijzeres benoemd mej. Nieuwenhuize, thans als zodanig werk zaam te Kamperland. VROUWENPOLDER Jaarvergadering Z.L.M. Onder voor zitterschap van de heer H. Maljaars hield de afdeling Vrouwepolder haar jaarvergadering. De penningmeester sloot zijn boekjaar af met een batig saldo. Voor de veekeuring werd f 15 beschik baar gesteld. De heer M. de Vlieger werd tot bestuurslid herkozen. De voorzitter werd bencfemd tot afgevaardigde naar de kringvergadering. De heer de Kam ver telde over zijn reis naar Amerika. WEMELD1NGE Atjeh-strijder overleden. Op 90-jarige leeftijd is in het rusthuis voor „Ouden van Dagen" te Wemeldinge overleden de oud-koloniaal Cornelis Zweedijk. De overledene was oorspronkelijk afkomstig van 's-Heer Hendrikskinderen en is eerst op hoge leeftijd naar Wemeldinge als verpleegde in het rusthuis „Vrede-Best" gekomen, waardoor hij was begiftigd met de Bronzen Medaille voor trouwe dienst als Europees Fuselier, toegekend bij be sluit van de Gouverneur van Ned. Oost Indië, verleend door de commandant op 20 Mei 1895. Verder was hij gerechtigd tot het dragen van het ereteken voor hen die in het tijdvak 1873 tot 1896, t.w. het ereteken met de gesp als deelnemer aan de krijgsverrichtingen in het Gouver nement Atjeh en ondernorigheden tijdens de jaren 1892, 1893 en 1894. Eervol ontslag. Met ingang van 1 Febr. 1952 is eervol ontslag verleend wegen het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heer D. Verschuure. voor heen sluisbeambte aan de Rijkswater staat te Wemeldinge. Gemeenteraad van Middelburg. (Vervolg van pag. 1.) HET ANTWOORD. Burgemeester Bolkestein, die in eer ste instantie antwoordde, deelde mede, dat de uitbreiding van het Gasthuis in twee fasen tegelijk zal geschieden. Dit werk komt in totaal op ca. 2 miilioen gulden. Voor de tentoonstelling in Juli zal veel reclame worden gemaakt. De or ganisatie in 1953 hangt af van het ge reedkomen der sportterreinen. Aan het aantrekken van industrieën, thans een leemte in het beleid, zal meer wor den gedaan. De burgemeester hand haafde zijn bezwaren tegen de handel wijze van het E.T.I.-bestuur en was van mening, dat het gemeentebestuur t.a.v. de kanalenkwestie geen stand punt behoeft in te nemen. Dit moet op Zeeuws niveau worden bepaald. Da huidige financiële regeling tussen Rijk en gemeenten noemde hij een beloning van vroegere gulheid en een bestraf fing van vroegere soberheid. Wethouder J. W. Kögeier (A.R.) verklaarde, dat de aflossing en de ren te van het voor rekening der gemeen te blijvende verlies van de wederop- bouwiasten het begrotingstekort gro tendeels verklaart. Richtlijnen zijn nog niet bekend, maar aangenomen wordt, dat 35 procent der lasten voor rekening der gemeente blijft. B. en W. zullen zich tot de Prov. Staten wenden met 't verzoek de ver ouderde regeling tot verpleging van behoeftige krankzinnigen te herzien. Aangezien dit alle Zeeuwse gemeenten aangaat zal hun een afschrift van dit verzoek worden gezonden. Wethouder J. L. van 't Westcnde (K.V.P.) deelde mede, dat met verbe tering en uitbreiding van de prise d' eau te Oranjezon binnen afzienbare tijd zal worden begonnen. SUBSIDIE AAN V.V.V. Een voorstel-Schenk het subsidie aan V.V.V. op f 2000 te brengen werd na uitvoerige besprekingen, waarbij de burgemeester er de nadruk op legde, dat de middenstanders de zedelijke plicht hebben deze vereniging gelde lijk te steunen, ook al uit eigenbelang, met 98 stemmen verworpen. Daarna werden de begrotingen z.h.s. aanvaard. De heer Schot verzocht aan tekening, dat hij tegen stemde wat de posten-kermis, openbare leeszaal, cul turele doeleinden, sportuitwisseling Folkestone en Benelux-ronde betrof. Aan het begin der vergadering be noemde de raad tot hoofd van de vee- en vleeskeuringsdienst en directeur van het slachthuis dr M. J. Mol, hoofd van de vee- en vleeskeuringsdienst kring Eist. Besloten werd medewer king te verlenen aan het bestuur der Vereniging voor Geref. Onderwijs voor de aanschaf van 24 banken voor de school aan de Gravenstraat tot een bedrag van f 1965,20. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zierikzee W. de Jong te Neede; voor de benoeming tot hulppredi ker voor de evangelisatie te Harskamp P. J. Dorsman te Schelluinen. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Zaandam M. Vrieze te Heemstede. MIDDELBURG. Veiling van 1 Febr. Aardappelen: Bintjes grote 1111,70; Witte aardappelen 8,4010,70; Koop- mans blauwe 13,1013,20; Fruit: Zoe te Ermgaard 3845; Jonathan 1051; Bellefleur 525; Goudreinette 11—41; Saint Remy 42; Kleipeer 31; Groenten: Bloemkool B 28; idem C 21; idem D 1314; Boere kool 317; Rode kool 7 16; Savoye kool 822; Witte kool 6—8; Witlof 18—48; Spruiten 12—45; Schorseneren 12—14; Prei 1722; Uien 8—38; Kroten kg 6—25; Pec-n kg I35; Koolrapen 27; Veldsla 40—67; Andijvie (glas) 5179; bmjsra i.e— 1,281,70; Herfstrapen 1216. MIDDkLBURG. Eierveiling van 31 Jau. 1951. Sortering I. Nu is minimum prijs voor pluim veehouders van 1.931.98 per kg. Winkelprijs pet 100 stuks kl. O 19; kl. 1 18; kl. II 17; kl. III 16, kl. IV 15 GOES. Veiling van 1 Febr.: Spruiten 16—34; Witlof 42—48; Savoye kool 8 17; Witte kool 6; Boere kool 15—1<> Koolrapen 7; Herfstrapen 11; Uien (stek en afw.) 418; Peen (afw.) 6—1 alles per 100 kg; Bosselderij 5—6 per 100 bos. SINT ANNALAND. Uienveiling van Vim- derdag 31 jan. Uien middel 33.31—33.32; Dri lingen 31.20; Picklers 23; Stek 9.35. Alles per 100 kgC'nt SCHERPENISSE. (Via de veiling van bini Annaland. Uienveiling van 31 Jan. Uien m« 33.41—33.30; Drielingen 31.29; Picklers 23; a"* 9;. Alles per 100 kg. Zaterdag 2, Zondag 3 en Maandag 4 Februari zal op de diensten Vlissingen Breskens als volgt worden gevaren: Vprtrpk Vlïccitifrpn 4.55 7.15 8.40 10.30 11.50 13.10 14.30 15.50 17.10 18.30 20.25 5.35 7.55 9.30 11.10 12.30 13.50 15.10 16.30 17.50 19.10 21.05 Gehoopt wordt dat Dinsdag weer met de „Prins Hendrik" gevaren zal kunne WOrden" DIR. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. 22.20 23.00

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2