BOMMENWERPERS NAAR DE KANAALZONE Twaalf Ned. jacht vliegers naar Korea Ook versterkingen voor de land macht aangekomen Tweede Kamer zette debat over Kweekscholen voort k SNIPPER J NIEUWS1 EERSTE GROEP vertrekt 1 Maart Chr* levensstijl in een wereld vol verwarring* Wederopbouwlasten oorzaak van grote tekort PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Britten blijven op hun qai-vive Politicus eerst be stuurder, dan pas vertegenwoordiger Suikerprijs: f4.80 Ouders wensen andere leerkrachten r r l'k i tl i Referaat van de heer K. C. v. Spronsen uit Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. gO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vüssingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2686 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J, Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, G oes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.21 u., onder 17.28 u. Maan op 10.44 u., onder" 2.42 u. Hoogwater op Zondag 3 Februari: Vüssingen: 7.12 u. 1.55 m„ 19.47 u. 1.53 m. Terneuzen: 7.41 u. 1.77 m., 20.14 u. 1.76 .m. Wemeldinge: 8.46 u. 1.37 m„ 21.17 u. 1.44 m. Zierikzee: 8.25 u; 1.16 m., 20.58 u. 1.24 m. DE STATEN-GENERAAL verte genwoordigen 't gehele Nederland se volk" staat in de grondwet. Maar er staat nog meer. In het eerste artikel van het hoofdstuk, dat handelt over de wetgevende macht, staat dit: „De wet gevende macht wordt gezamenlijk door de Koning en de Staten-Generaal uitge oefend". Dus, de mensen die in de Staten-Ge neraal gekozen worden zitten daar niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om het Nederlandse volk te vertegen woordigen zij zitten er om dat volk te besturen. Als volksvertegenwoordi gers leiden zij dat volk, samen met de Koning, die regeert bij de gratie Gods Welke hoedanigheid moet men dus allereerst aan een kamerlid stellen? Deze, dat hij bestuurscapaciteiten heeft. Wie die niet heeft, is voor kamerlid volkomen ongeschikt, ook al is hij de beste specialist op welk voor geheel ons volk belangrijk gebied ook. Een secre taris van een vereniging kan alles we ten wat er op het terrein, waarop zijn vereniging zich beweegt, te weten valt maar desondanks kan hij ongeschikt zijn voor voorzitter. Omdat hy geen leider kan zijn. Misschien is er iemand die alle middenstandsproblemen onder de knie heeft of iemand die alles af weet van wat er leeft in de vervoers sector dan kan hij nog ongeschikt zijn voor het lidmaatschap van de Ka mer. Omdat daarvoor in de eerste plaats andere capaciteiten gevraagd worden. Zodat deze conclusie getrokken moet worden, dat het de pHcht is van ieder partijbestuur die mensen naar de Sta ten-Generaal af te vaardigen, die en dat natuurlijk in de allereerste plaats blijk hebben gegeven van de levens- en wereldbeschouwing van die partij ten volle te onderschrijven en die daar naast over de grootste bestuurscapaci teiten beschikken van alle mensen in de partij. Zelfs en dat is natuurlijk een theoretisch geval als al die mensen uit dezelfde sector zouden komen, allen bankdirecteur of ingenieur of iets der gelijks zouden zijn! 1UAAR STEL NU EENS, dat een partij- inderdaad tien bankdirec teuren zou afvaardigen naar de Kamer. In die partij zitten alle mogelijke men sen: arbeiders, middenstanders, indus triëlen, mensen uit de vrije beroepen, enz., enz. Hoe kan nu een bankdirecteur ooit een bezonnen oordeel vellen over die veelheid van problemen, waarmee hij in de practijk nooit kennis heeft ge maakt? Is dat niet absurd? Het is niet zo absurd als het lijkt. Natuurlijk zou het gemakkelijker zijn als die tien mensen ook uit tien ver schillende kringen kwamen, maar als dat niet zo is, kan het toch ook. Want de band, die hen aan de kiezers bindt, is de levens- en wereldbeschou wing. En de kennis, die hun ontbreekt van een bepaald probleem, is met hard werken te verwerven. Kamerlid is nu eenmaal een beroep, dat heel hard wer ken vraagt! Natuurlijk moeten de ver schillende organisaties, waarbij hun geestverwanten zijn aangesloten, bereid en in staat zijn hen daarbij te helpen. Niet door ellenlange betogen over mo gelijkheden en wenseüjkheden, maar door hen inzicht te geven in de practijk en hen de feiten onverbloemd te doen leren kennen. Dan kan een man, die in derdaad bestuurscapaciteiten heeft, zichzelf een oordeel vormen. Natuurlijk kan het dan voorkomen, dat dat oordeel niet in overeenstemming is met de wen sen van de groep in questie maar dan dient die groep zich toch wel eens af te vragen of de fout bij de kamerleden ligt of soms bij henzelf. Vele mensen hebben nu eenmaal de gewoonte luider te schreeuwen dan bij een nuchtere be schouwing van de feiten wel nuttig en nodig is. Laten we ons maar van voor beelden onthouden Laat men in die kringen, die zo hard roepen om een eigen specialist in de Kamer, toch beseffen, dat die man in de eerste plaats wetgever wordt van bet gehele volk. Niet eerst vertegen woordiger van hun groepje of vechte d voor hun groepje. Een kamerlid, dat die geestelijke instelling heeft, is er volko men naast. J4 ELAAS moet het ons van het hart, dat sommige Kamerleden niet he lemaal vrij zijn van die geestelijke in stelling; en dat de door mr van Rhijn geuite klacht, dat in tal van Chr. poli tieke partijen door fractiebroeders zo geheel verschillend over allerlei pro blemen wordt gedacht, in 't geheel niet onrechtvaardig is. Van hetzelfde be ginsel uit redenerend komen ze zo vaak tot geheel verschillende conclu sies, zodat de een afbreekt wat de an der met moeite tracht op te bouwen, ïs dat niet maar al te vaak het ge volg van het feit, dat men te zeer is vastgekleefd aan de groep waaruit men is voortgekomen. Naar onze smaak zijn vooral de arbeidersverte genwoordigers hiermee besmet. Ter wijl ook specialisten uit de tegenover gestelde kringde werkgevers, niet altijd vrij zijn van een wel zeer „be houdende" instelling. Kamerlid zijn is een enorm moeilijke functie, waarvoor mensen met zeer grote capaciteiten vereist zijn. Laat men toch bij het opstellen van de groslijsten hiermede rekening houden! Laat men toch niet alleen maar afwe gen hoeveel stemmen een bepaalde man uit een bepaalde groep mee trekt. Een goede ploeg van negen Ka merleden is beter dan een slechte Pioeg van tien. Wanneer die tien het °nderling voortdurend oneens zijn, spelen ze alleen maar mensen als mr van Rhijn in de kaart. Waardoor het aantal zetels steeds verder terug zal lopen. Terwijl een negental waarvoor Een Britse militaire woordvoerder heeft Vrijdag te Ismailla medegedeeld dat drie R.A.F.-escadrllles, waaronder een escadrille bommenwerpers, in de Suez-kanaalzone zijn aangekomen. Twee escadrilles „Vamplre"-straaljagers, die tezamen 32 toestellen omvatten, zijn afkomstig van bases op Cyprus en Malta. De acht toestellen omvattende escadrille „Lincoln"-bommenwerpers is uit Engeland gekomen. Behalve versterkingen voor de Britse luchtmacht zijn Vrijdag in de kanaal zone ook versterkingen voor de landmacht aangekomen: n.l. het eerste batal jon „Goldstream Guards" en een eenheid van de 32e brigade. Men verwacht dat de rest van de brigade in de komende paar weken zal volgen. De Britse luchtmacht zet de dage lijkse verkenningen boven het zone- gebied voort Uit Nicosia (Cyprus) wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag twee Britse vracht schepen met Britse soldaten, arbeiders van Cyprus, militairen voertuigen, lichte tanks en voedselvoorraden uit Famagusta naar de kanaalzone zijn vertrokken. Tevens zijn in de afgelopen 48 uur twee korvetten met versterkingen en militaire voorraden naar de kanaal zone vertrokken. Een militaire woordvoerder ver klaarde desgevraagd berichten te heb ben gehoord, dat de nieuwe Egyp tische regering eenheden van de „be vrijdingsbataljons" uit de kanaalzone naar de Nijldelta heeft teruggeroepen. Het was echter niet gemakkelijk be vestiging van deze berichten te krij gen, aldus de woordvoerder. Méér geld voor de teler. Teneinde tegemoet te komen aan de wenselijkheid het bestaande suikerbie ten-areaal in stand te houden en zo mogelijk uit te breiden, heeft de mi nister van Landbouw,Visserij en Voed selvoorziening besloten, de suikerprijs voor de producent van de oogst 1952 met f 4 te verhogen tot f 48 per 100 kg. De verhoogde producentenprijs zal niet tot uitdrukking behoeven te ko men in de suikerprijs voor de consu ment. De berekeningen van het Landbouw- Economisch Instituut wezen op een kostenverhoging voor de teelt van ge middeld f 1,35 per 1000 kg bieten, ter wijl daarnaast als gevolg van de stij ging in lonen en lasten ook de verwer vingskosten in de fabriek zijn geste gen. Op basis van de nieuwe suiker prijs zal het de industrie mogelijk zijn, de teler een belangrijk hogere prijs te betalen dan in het afgelopen jaar. Op het ogenblik houden de Britten nog ruim 1000 Egyptenaren vast, n.l. 900 verleden week Vrijdag gearres teerde agenten van de hulppolitie en 100 tot 120 bij de recente razzia's aan gehouden personen. In Cairo heeft de Egyptische open bare aanklager het juiste aantal naar aanleiding van de relletjes van Zater dag j.l. gearresteerden niet bekend willen maken. Volgens betrouwbare Egyptische bronnen zouden enige hon derden personen zijn gearresteerd. STUURMAN DANCY KREEG f 5000. De Amerikaanse ambassadeur te Londen heeft namens de „Isbrandtsen Lines", de eigenaar van de gezonken „Flying Enterprise", aan de beman ning van de Britse sleepboot „Tur moil" een bedrag van f 25.000 geschon ken voor haar moedige houding bij de poging om de „Flying Enterprise" te bergen. Stuurman Dancy kreeg f 5000, kapitein Parker f 7500. VERKORTE WERKWEEK BIJ PHILIPS. De N.V. Philips is voornemens wan neer Van de betrokken overheidsin stanties toestemming wordt verkregen voor een aantal van haar werknemers tijdelijk een tot circa 40 uur verkorte werkweek in te voeren. Aan gehuwden en kostwinners zal een bijbetaling worden gegeven tot 46 uur per week, voor niet-kostwin- ners geldt een bijbetaling tot 42 uur. Bekend Leger des Heils-functionaris in Vlissingen overleden. Gisteren is op 69-jarige leeftijd in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin gen overleden de heer J. J. B ij 1, ser geant-majoor van het Erecorps van het Leger des Heils. De heer Bijl was 46 jaar bij het corps en genoot als zoda nig grote bekendheid. De uitvaart vindt plaats Dinsdagmiddag vanuit het ziekenhuis. Des avonds wordt in Leger des Heils-gebouw een herdenkings dienst gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de nieuwe Kweekschoolwet is nu goed op gang gekomen. Alle fracties zijn aan het woord geweest. Het bleek, dat de twee sprekers, die het debat hadden geopend, eigenlijk de voornaamste punten al hadden belicht. Gisteren deed men het dus nog eens dunnetjes over. Voor de C.H.-fractie traden op de heren Schmal en de Ruiter. Deze laatste wees erop, dat de onderwijzers teveel kennis wordt bijgebracht waaraan zij later niets meer hebben. Het opvoedende element moet in de leerstof een grotere plaats innemen. De zwakke plek is deze wet is, dat den voor de openbare kweekscholen. Schoolconflict in Noordwolde. Een eigenaardig schoolconflict is er in het Friese plaatsje Noordwolde uit gebroken. De ouders van de kinderen, die ter school gaan op de U.L.O. al daar zijn niet tevreden met de bereik te resultaten en wijten dit aan het hoofd der school en een der leerkrach ten. Beide onderwijsmannen zijn door het gemeentebestuur met ziekteverlof gezonden, maar einde Februari loopt dat verlof af. De ouders van bedoelde kinderen dreigen nu met het stichten van een bijzondere neutrale school als deze leerkrachten inderdaad in de school terugkeren. De ontstemming over het onderwijs aan deze school dateert al van enkele jaren terug. Het hoofd zou namelijk zijn heil zoeken in een steeds maar op voeren van het leerlingenta!, zon der te letten op de capaciteiten der leerlingen. Men wijt het hieraan, dat onlangs van de 18 candidaten voor het examen er slechts zes slaagden. Wegens verduistering is gisteren een 58-jarige procuratiehouder uit Hel mond tot 2 jaar met aftrek veroor deeld. Hij had 'n bedrag van f 325.000 verduisterd waarvan ongeveer f 170.000 werd teruggestort. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de Prov. Staten voorgesteld het ambtenarenverbod te laten gelden in de. provinciale orga nen. Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis zullen als de K.N.A.U. toe stemming geeft, op 12 en 18 April in Israël starten. Vanaf 5 Februari zal voortaan Dinsdag in Frascati te Am sterdam een bromfietsenveiling wor den gehouden. De beruchte Brussel se arts Rinchard is tot levenslang ver oordeeld. Te Aratune (Java) heeft een man, amok makend, twee mannen met een mes gedood, een zwaar ver wond en toen zelfmoord gepleegd. In Estland heeft men een ski-spring- schans gemaakt zonder sneeuw. De ski-ers glijden omlaag over in lagers draaiende cylinders en komen neer op een met een dikke laag zaagsel bedek te helling. de leerlingen die hun studie onder breken niet in de maatschappij terecht kunnen. Zij worden teveel „afgericht" op de onderwijzersloopbaan, aldus de heer de Ruiter, die uitrekende, dat als men de dienstplicht moet vervullen men een paar jaar later voor de klas komt. Hij gaf daarom in overweging de eerste leerkring slechts één jaar te laten duren, inplaats van twee. De A.R.-afgevaardigde Roosjen die zich met de opzet van de wet kan ver enigen, had ernstige bezwaren tegen enige artikelen betreffende de finan ciële gelijkstelling. Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) be naderde het standpunt van de socialist van Sleen wat betreft de vooroplei ding. Zij wenste ook de H.B.S. als voorportaal te zien, waardoor een ver dere universitaire studie niet wordt uitgesloten. Waarom houdt de minister zo krampachtig vast aan de M.U.L.O. als vooropleiding?, zo vroeg zij. In zijn onderwijsnota heeft hij met de M.U.L. O. gebroken en nu wordt deze school in de wet weer ten tonele gevoerd? DE FINANCIëLE GELIJKSTELLING. Het zwaarste geschut werd toch wel in stelling gebracht tegen de artikelen over de financiële gelijkstelling. Zo merkte de heer de Kuiter op, dat in het ontwerp met is geregeld de kapi taal-voorziening van de eerste inrich ting van de scholen. Dit geld zal toch ook uit de publieke kas moeten komen, wil men de financiële gelijkstelling kunnen doorvoeren. De heer Roosjen (A.R.) wenste geen verband te leggen tussen de subsidie verlening en het feit of de school al of met gerechtigd is om een school examen af te nemen. Volgens de wet krijgen alleen de „aangewezen" scho len dus die een school-examen mo gen afnemen subsidie. De heer Roosjen zeide te overwegen om het woord „aangewezen" te schrappen. Ernstiger was zijn bezwaar tegen de bepaling dat een bijzondere school ge middeld 15 leerlingen per klas moet hebben, gedurende drie achtereen vol gende jaren. De heer Peters (K.V.P.) had reeds verteld dat dit minimum ook moet gel- Daar was de A.R.-spreker het natuur lijk mee eens. Maar bovendien was hij Twaalf jachtviiegers van de Neder landse luchtmacht zullen als vrijwilli ger naar Korea vertrekken om daar, ingedeeld bij een squadron van de Amerikaanse luchtmacht, aan de luchtacties deel te nemen. itiun indeling geschiedt steeds in groepen van vier man en voor de duur van ongeveer vier maanden, zodat de twaalf jachtviiegers gezamenlijk een jaar in Korea zullen verblijven. De eerste groep bestaat uit de res. Ie luitenant-vlieger A. J. M. v. d. Mor tel uit Tilburg, de res. 2e luitenant vlieger A. F. Boshuizen uit Den Haag, de sergeant-majoor-vlieger F. v. Oord uit Amsterdam, wiens benoeming tot tijdelijk res. 2e luitenant-vlieger bin nenkort is te verwachten en een nog nader aan te wijzen vlieger. Het vertrek van de eerste groep is vastgesteld op 1 Maart a.s. Voordien zullen de vliegers op bases van de Amerikaanse luchtmacht in Europa nog een aanvullende operationele trai ning ontvangen. Van Oord is 28 jaar en te Amsterdam woonachtig. In 1943 wist hij via Zwe den Engeland te bereiken, waar hij in dienst trad bij de R.A.F. Hij werd uit gezonden naar Canada voor 'n vlieger- opleiding. In 1944 keerde hij in Enge- van mening, dat het aantal van 15 dat te hoog is teruggebracht moet worden tot 12. Over deze kwestie zul len we nog wel meer horen. Ook kwam nog het vraagstuk van de beurzen ter sprake. Nu de opleiding aan de kweekschool in het algemeen met één jaar wordt verlengd, worden de kosten hoger. De minister zal dan met milde hand met beurzen moeten strooien, zo meenden practisch alle sprekers. De heren Schmal (C.H.), van Dis (S.G.P.) en Roosjen (A.R.) vroegen de minister vooral het onderwijs in ge schiedenis niet te beknotten. Dinsdag middag zal minister Rutten antwoor den. Slotconferentie der C. J. B.T. B. De vierdaagse conferentie van de C.J.B.T.B. is voorbij. Vier dagen heeft men kunnen luisteren naar de interessante referaten van de verschillende sprekers en in deze vier dagen zijn er hechte banden gelegd o.a. tussen Gro ningers en de Zeeuwen. Gisteren sprak de heer K. C. van Spronsen uit Goes over het onderwerp: „Christelijke levensstijl in een wereld vol verwarring". De heer v. Spronsen wees er op, dat het begrip „een wereld vol ver warring" wel iets te euphemistisch is uitgedrukt. Liever spreekt hij over „een wereld, die beheerst wordt door een cultuur-pessimisme". Spr. stelde als tegenstelling de aanvang dezer eeuw, die zich kenmerkte door een cultuur-optimisme, pacificatie-idee, in ternationalisme, religieus humanisme (de „ziel overwint over een eeuw van materialisme). Het humanisme kreeg na 1914 de genadeslag en ging later onder in een donkere nacht van het zwarte cultuur-pessimisme, welke ligt onder de ban van de levensangst, hetwelk spr. illustreerde aan de hand van de moderne literatuur (Simon van het Reve, Vestdijk e.a.). Hoe hebben wij als Kerk van Chris tus daartegenover te staan? De heer v. Spronsen ging de wereldhistorie in korte trekken na en liet zien hoe God telkens weer Zijn volk isoleert van de wereldse cultuur: Noach, Abraham, Israël, eerste christen-gemeenten en telkens weer bij iedere kerkreformatie. Nochtans wil God geen wereld- mijding (dopers) noch ascese (Rome) maar de eigen levensstijl wordt aan gegeven door Paulus in zijn brief aan de gemeente van Corinthe (1 Cor. 7, de verzen 29 tot 31): „Deze wereld bezittende als niet bezittende, omdat de gedaante dezer wereld voorbij gaat". Deze levensstijl houdt Paulus Co rinthe voor, omdat deze jonge ge meente onderging in wereldgelijk vormigheid. De parallei met vandaag is treffend. Wanneer deze levensstijl wordt' aanvaard, zal ons dit bewaren voor cultuur-optimisme zowel als voor Gultuur-pessimisme. „Wy moeten blij de zijn als niet blijde zijnde, wenen de als niet te wenen enz." Dat maakt ons ook voorzichtig voor het vandaag opnieuw opkomend humanisme, dat in wereldlederatie toch weer de wereldeenheid zoekt. Op deze rede volgde een levendige en principiële gedachtenwisseling. De voorzitter dankte alle aanwezi gen en constateerde, dat deze confe rentie de band tussen Zeeuwen en Groningers voqr goed gelegd heeft en meende te kunnen vaststellen, dat al deze conferentiedagen uitnemend ge slaagd mogen heten. Aan het gemeenschappelijk maal sprak nog drs J. J. Knibbe uit Goes, die de voorzitter hartelijk dank zij voor zijn uitnemende leiding en de landbouwers van Z.-Vlaanderen voor de royale gastvrijheid. Om half twee werd de samenkomst gesloten en spoedden de Groningers zich naar de bus, die hen weer naar liet Noorden zou brengen. (Over het verslag van Woensdag middag en Donderdag zie men pag. 2). Middelburgse raad stelde begrotingen vast, De gemeenteraad van Middelburg heeft gistermiddag, na een zitting van bijna vier en een half uur, de begrotingen voor het jaar 1952 vastgesteld. Daarbij werden aangenomen voorstellen tot subsidiëring der gezinsverzor ging, tot verhoging van de subsidie voor vreemdelingenverkeer van i 1000 tot f 1200, welk bedrag gekoppeld werd aan het (gelijke) bedrag, dat de V.V.V. in Walcheren ontvangt aan contributies en bijdragen en waarbij het maximum-subsidie op f2000 werd vastgesteld, en tenslotte het voorstel tot verhoging van de bijdrage per leerling voor de opleiding bij het kleuter onderwijs van f60 tot f75 per jaar. In de algemene beschouwingen sprak derzoeken en uitte zijn gr-^te ongerust- iedereen respect heeft, zich waar schijnlijk: zal kunnen handhaven. En uiteindelijk gaat het toch om een hoger doel waaraan ieder zijn persoonlijk leven en wij allen geza menlijk ons politieke leven dienst baar moeten maken: de eer van God en de komst van Zijn Rijk. Verge ten wy dat doel niet soms uit het oog als we het zo druk hebben met onze eigen belangen? eerst mr P. van Empel (C.H.), mede namens de A.R.-fractie. Hij vergeleek de gemeente met een pakezel, die alle mogelijke lasten van het Rijk moet dragen. Hij wilde geen critiek leveren op het tekort van ruim 4 ton, omdat dit een gevolg is van de onvoldoende Rijkssteun bij de herbouw. Hij achtte voor 1952 verbetering van de Seisweg het meest noodzakelijke werk en di rect daarna de bouw van de brand weerkazerne en reinigingsgarage, ter wijl aan het Vlissings Wagenplein een vaste brug moet komen, omdat daar vandaag of morgen de grootste onge lukken zullen gebeuren. Een eenvou dig zwembad is voorts een minimum eis. HUIZENSPLITSING? De heer van Empel verzocht B. en W. de mogelijkheid van splitsing van grote huizen in de binnenstad te on- heid over de verzouting en misschien wel de vernietiging van de prise d' eau aan Oranjezon. De post van f 100.000 voor verple ging van behoeftige krankzinnigen achtte hij veel te hoog. Hier is een wanverhouding met hetgeen de Pro vincie doet, n.l. f 100 per verpleegde per jaar. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.) betreurde het, dat nog altijd de begro ting voor 1951 niet is goedgekeurd, en vroeg speciale aandacht voor het gym nasium. Hij verzocht B. en W. te on derzoeken, welke motivering gevonden kan worden om op hogere Rijksbijdra gen aan te dringen. Reeds nu wilde de heer Schorer een intensieve propagan da voor de expositie van Oost-Vlaam- se kunstschatten in Juli a.s., terwijl hij spoedig contact met de vervoersonder nemingen in den lande voor het be zoek aan de Zeeuwse tentoonstelling in 1953 ten zeerste gewenst achtte. Jhr Schorer zou het voorts toe juichen, dat op de begroting een post werd geplaatst voor het aantrekken van industrieën, z.g. verwervingskos ten. Hij zou het betreuren, indien door het standpunt van Middelburg andere gemeenten hun steun aan 't E.T.I. zou den onthouden. Tenslotte verzocht hij oriënterende voorlichting over de ka- nalenkwestie. Ook de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) tamboerde op de noodzaak van een betere financiële verhouding Rijk-ge- meenten. HET VERLIES OP DE HERBOUW. De heer A. J. Schot (S.G.P.) wilde weten, waarom het bedrag, dat waar schijnlijk voor erkening der gemeen te zal blijven als verlies bij de her bouw, sinds 1951 van 2 tot 4 millioen is gestegen. Dat thans zeer ongunstige factoren een rol spelen kan vroegere gemeentebesturen niet verweten wor den, zo meende hij. Met verhoging van enige subsidies was hij het niet eens. Wij kunnen onze stand niet ophou den zonder dieper in het moeras te geraken. Onder de kapitaalswerken vond hij er verschillende niet urgent. Tenslotte wees de heer Schot er' op, dat er geen vragen meer is naar God en Zijn geboden, maar een opgaan in brood en spek Alleen in de terug keer tot Hem en het onderhouden van Zijn wet ligt behoud. (Zie vervolg op pag 2.) land terug. Gedurende anderhalf jaar maakte hij „ferry"-vluchten van Enge land naar Nederland. Later kwam hij als instructeur op de jaehtvliegschool op Twente. De officieren, met wie hij naar Korea vertrekt, zijn allen oud- leerlingen van hem. De res. Ie luitenant-vlieger A. J. M. v. d. Mortel is 28 jaar. Toen het Zui den bevrijd was, trad hij in dienst. Op 19 November 1946 kwam hy bij de luchtmacht. De res. 2e luitenant-vlieger A. F. Boshuizen is 24 jaar en sinds 3 No vember 1948 bij de luchtmacht. Hij ontving zijn gehele opleiding in Ne derland. De vliegers zijn allen onge huwd. Twee kinderen door gas gedood. Vermoedelijk door ontsnappend gas uit de geyzer zijn gisteravond in Weert twee zoontjes van de familie Jongen om het leven gekomen toen zij in het bad zaten. Toen de moeder de beide jongens, resp. 12 en 6 jaar oud vond waren ze bewusteloos. Doktershulp mocht niet meer baten. Italiaanse regering krijgt vertrouwen. Over salarisverhoging. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Vrijdagavond met 285 te- 233 stemmen bij drie onthoudingen 'n motie van vertrouwen in de regering de Gasperi aangenomen voor haar be handeling van het vraagstuk der sala risverhogingen voor bijna een millioen ambtenaren. Bezinning op de burgerlijke verdediging. Burgemeester W. C. ten Kate opendo Rode Kruis-bazar te Goes. Het Rode Kruis doet niet alleen een beroep op u, om het door middel van deze bazar geldelijk te steunen, maar het vraagt ook uw medewerking in deze tijd van oorlogsgevaar. Nu- da burgerlijke verdediging op handen is, waarin het Rode Kruis en de E.H.B.O. organiek een plaats zullen vinden, is het nodig dat het Rode Kruis beschikt over een getraind corps en uitstekend materiaal. In deze geest sprak gister avond de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis afdeling Zuid-Beve land-West ter gelegenheid van de ope ning van de Rode Kruis-bazar in „Het Schuttershof" te Goes ten behoeve o.a. van de materiaal-voorziening. In vre destijd hebben we de gelegenheid, zo voegde de heer van Heel er aan toe, om te zorgen dat we paraat zijn in oorlogstijd. Hierna sprak burgemeester mr W. C. ten Kate een kort openingswoord, dia er op wees, dat in deze tijd, nu men vertrouwd is geraakt met de gedachte dat de oorlog 19401945 niet de laat? ste is geweest, men niet moet nalaten het Rode Kruis te steunen. Met de bes te wensen voor het welslagen van de bazar, verklaarde burgemeester ten Kate deze voor geopend. De leider van de Ambonese band zei in zijn hartelijke toespraak dat hy en zijn mannen als oud-K.N.I.L.-mili- tairen niets liever deden dan iets te presteren voor een mooie instelling al3 het Rode Kruis is. Spontaan waren zij dan ook bereid met hun spel het hun ne tot het slagen van de bazar bij te dragen. Toen begon de pret! Terwijl de Am bonese band uit Middelburg meesle pende klanken uit de slaginstrumen ten ontlokte, deden de bezoekers hun best om op de juiste manier met een bal te mikken, de pluimpjes precies in de roos te schieten of met één lucife* achttien kaarsjes aan te steken. En wia in dit alles geen zin had, kon rustig op een stoel gaan zitten om zich te la ten uittekenen of de prachtige hand werkjes bewonderen, die lagen Uitge stald. De bazarstemming zat er in en het Rode Kruis liep binnen. En dat is hard nodig! ZESTIG INDUSTRIE WONINGEN TE SOUBURG. Ged. Staten hebben de gemeente Souburg bouwvolume toegekend voor 60 industriewoningen. Dit deelde de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, Vrijdagmiddag tij dens de raadsvergadering, waarin de begroting voor 1952 werd behandeld mede. De woningen zullen worden ge bouwd aan de Zeewyksingel. 25 komen er voor rekening van de N.V. P.Z.E.M. en 35 worden ten behoe ve van het personeel der Kon. My „De Schelde" gebouwd. Voorts liggen de plannen klaar om zo mogelijk nog meer woningen te bouwen. Het ver krijgen van bouwkapitaal vormt een onoverkomelijke moeilijkheid. Op de raadsvergadering komen we Maandag terug. DE HEER W. SIETEMA GEHULDIGD. De heer W. Sietema te Middelburg, die per 1 Februari pensioen ontving als hoofd-assistent A bij het Rijksvee teelt- en Zuivelconsulentschap voor Zeeland, is Vrijdagmiddag in het „Schuttershof" te Middelburg een grootste hulde bereid. Zeer vele figu ren uit agrarisch Zeeland kwamen van deze bij iedere veehouder bekende functionaris afscheid nemen. Het hoog tepunt van de middag was ongetwij feld het ogenblik, waarop de vertegen woordiger van minister Mansholt, iv H. Verschuijl, Rijkszuivelconsulent in algemene dienst, de scheidende amb tenaar namens H.M. de Koningin de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst spelde. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperatuur. Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige wind overwegend tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1