de loup< KeJik en fendmy. Voor critiek van Indonesische zijde bestaat geen aanleiding. D.D.D. SPORT eft SPEL. Bet je Wolffs „boekenkamertje" zal worden gerestaureerd» ONLUSTEN IN EGYPTE. VAART DER STILTE De grondwetsherziening en de status van Nieuw-Guinea. Taak, positie en k&rakter der Eerste Kamer blijven buiten beschouwing. Rapport Zaaijer als onjuist terzijde gelegd. Oliewinning inWcst-Duitslani wordt belangrijk vergroot. Grote Drie bijeen vóór confe rentie te Lissabon HIER Dc Tafekenniscompetitie. Opbrengst van lezingen door mej. dr H. C, M. Ghysen wordt er voor bestemd» Vijftig jaar zending op Soemba. ONS FEUILLETON. Vrijdag 1 Februari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 „De regering is van oordeel, dat haar niet gebrek aan takt kan worden ver weten, zij een nodig geachte grondwetsherziening aan de orde stelt en daarbij voorstellen doet, die zakelijk generlei aanleiding kunnen geven tot de van In donesische zijde geoefende critiek. Als men zich echter afvraagt, of het wel wenselijk is zich op dit ogenblik aan bepaalde teksten te verbinden, omdat im mers de uiteindelijke voorziening ten aanzien van de status van Nieuw-Guinea nog onderwerp' van beraad uitmaakt, moge worden geantwoord, dat, hoe de toekomstige status ook moge uitvallen, het huidige hestuur van Nieuw-Guinea toch duidelijker grondwettelijke basis moet hebben dan in de artikelen 63 en 63, welke bovendien om andere redenen dienen te vervallen. Van een vormgeving, waaraan politieke beslissingen zouden moeten voorafgaan, is hier geen sprake". Het bovenstaande is te lezen in de memorie van antwoord, die de regering aan de Tweede Kamer heeft gezonden over de zes wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet. Er is geen aanleiding om de benaming „West Nieuw-Guinea" in te voeren. Wat de uitbreiding van het ledental Het spreekt vanzelf, dat het wetsont- der Tweede Kamer betreft, wijst de re- werp tot uitbreiding van de Eerste Ka- gering erop, dat de drang tot uitbreiding uit die Kamer zelf is gekomen. De re gering noemt als een zeer belangrijk winstpunt, dat de individuele Kamer leden meer gelegenheid zullen krijgen om het contact met hun kiezers te on derhouden. Voor invoering van een stel sel van stemoverdracht kan de regering niets gevoelen en de invoering van een stelsel van plaatsvervanging raadt zij af. DE EERSTE KAMER. Het voorstel tot verhoging van het aan tal leden der Eerste Kamer hangt samen met de gedachte, dat bij de partiële grondwetsherziening taak, positie en ka rakter der Eerste Kamer geheel buiten beschouwing en discussie moeten blijven. De regering wenst in geen enkel opzicht vooruit te lopen op mogelijke voorstellen of denkbeelden, welke in dit opzicht bij de algemene herziening van de grond wet aan de orde zouden kunnen komen. DE ZAAK VAN DER PUTTEN. Ned. Chr. Bond van Overheids personeel handhaaft verklaring. Het hoofdbestuur van de Ned. Chr, Bond van Overheidspersoneel deelt het volgende mede: „Met verwijzing naar het commu niqué over de zaak van der Putten van 5 Jan. j.l. en het antwoord van de minister van Oorlog op de vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Ritmeester op 14 Jan. j.L, ver klaart het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, dat in de besprekingen, die tussen de minister en het hoofdbestuur over deze zaak zijn gevoerd, is komen vast te staan, dat de minister het rapport Zaaijer als onjuist terzijde heeft ge legd met de bedoeling de heer v. d, Putten volledig te rehabiliteren." Op de vraag, of de minister van Oorlog nog commentaar had op dit bericht, werd door de Legervoorlieh tingsdienst medegedeeld, dat de mi nister niets heeft toe te voegen aan zijn antwoord op de vragen van de heer Ritmeester. Volgens de jongste schatting van de Duitse olie-ondernemingen zal de olie winning in West-Duitsland in 1954 kun nen worden vergroot tot twee millioen ton per jaar. Daarbij zal het Eemsland het grootste kwantum opbrengen, n.L ruim 900.000 ton. Het oude Duitse olie-gebied ten Noorden van Hannover wordt voor dat jaar geschat op een productie van 735.000 ton. Eerst in 1950 heeft de Duitse olie productie de grens van één millioen ton Overschreden. Op het ogenblik produceert W.-Duits land ongeveer het derde deel van zijn eigen oliebehoefte. De uitbreiding der productie in de laatste dertig jaren heeft zich vrijwel uitsluitend beperkt tot de Noord-Duitse terreinen. De vindplaatsen in Baden zijn van weinig betekenis ge bleven. De jongste proefboringen hebben vooral in Sleeswijk-Holstein succes opge leverd. Daar is olie gevonden bij de Duits-Deense grens en langs de Noord zeekust, waardoor zich nieuwe perspec tieven hebben geopend voor de gebieden rond Cuxhaven en Dithmarsch. Volgens welingelichte kringen te Parijs zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk op 13 en 14 Februari te Londen besprekingen voeren, alvorens naar Lis sabon te gaan, waar op 16 Februari de Noord-Atlantische Raad bijeenkomt. Deze voorbesprekingen zouden worden gehouden op verzoek der Britse regering. In diplomatieke kringen te Washington heeft A.F.P. vernomen, dat Bondskanse lier Adenauer zal worden uitgenodigd de besprekingen bij te wonen. Gesproken zou worden over Duitse vraagstukken. en over de grenzen De Griekse minister van Buitenland se Zaken, Venizelos, voert met zijn Turkse ambtgenoot, Koprulu, bespre kingen over een Grieks-Turks plan voor de verdediging van het Middellandse- zeegebied en het Nabije Oosten. De Amerikaans-Japanse veiligheids overeenkomst zal geen regeling bevat ten over atoombases of plaatsen voor het opslaan van atoomwapens in Japan. De Australische radio deelt mede, dat het aantal slachtoffers van de orkaan, die de Fidji-e'ilanden heeft geteisterd, dertig doden en meer dan 200 gewonden bedraagt. De minister van Staat, mr J. R. H, van Schalk, vierde gisteren zijn 70ste verjaardag. Hij ontving te zijnen huize aan de Van der Spiegelstraat te 's-Gra- venhage tal van gelukwensen in velerlei vorm. Minister Rutten, heeft gisteren ge ïnstalleerd een commissie opleiding orga nisatiedeskundigen, welke speciaal aan dacht wijden zal aan de opleiding voor bedrijfsorganisatie en bestuursefficien- cy. Een autobus van de dienst tussen Schagen en Den Helder is gistermorgen nabij de grote keten in de gemeente Caliantsoog tengevolge van de hevige Sneeuwval van de weg gegleden en in de berm van de weg omgeslagen. Drie Inzittende passagiers en de chauffeur konden de bus ongedeerd verlaten. mer zal worden Ingetrokken, indien dat inzake de versterking van de Tweede Kamer niet mocht worden aangenomen. HET PASSIEVE KIESRECHT. Verder is de regering van oordeel, dat het In principe niet uitgesloten mag zijn, dat een 23-jarige, die als zodanig in staat wordt geacht aan de verkiezingen deel te nemen, ook voor verkiezing tot lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten in aanmerking wordt gebracht. Uiteraard houdt deze opvatting niet in, dat de regering alle of zelfs een belang rijk gedeelte van de 23-jarigen voor dit lidmaatschap geschikt acht. Het lijkt de regering niet juist de leef tijdsgrens voor het actief kiesrecht, die in 1946 reeds tot 23 jaar werd terugge bracht, andermaal te verlagen. De regering heeft over het vraagstuk van de zittingsduur van de leden der Staten-Generaal in geval van bezetting, het advies gevraagd van de grondwets commissie. Uit dit* advies blijkt, dat de meerderheid dezer commissie meent het treffen van een voorziening te moeten ontraden. De regering sluit zich hierbij aan. Men betreedt een gevaarlijke weg, waarvan de consequenties niet te «verzien zijn, indien men incidenteel, uitsluitend voor dit onderdeel van het staatsbestuur, een voorziening zou treffen, welker strekking is te geiden in omstandigheden, waarin het staatsbestel ontwricht is. (Tngez. mededeling, adv.) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen' huidaandoeningen In de oude pastorie van Beemster. Door tussenkomst van mej. dr H. C. M. Ghijsen te Domburg heeft het Historisch Genootschap „Jan Adriaenszoon Leeghwater" te Beemster zich tot de burgemeester van Vlissingen gewend met het verzoek na te gaan of het mogelijk is financiële steun te verkrijgen voor zijn pogingen de door het Genootschap aangekochte uit 1666 daterende pastorie in de Beemster te restaureren. Dit gebouw is van 1759 tot 1777 de woning geweest van Betje Wolff, die in 1738 te Vlissingen werd ge boren. Als eerste onderdeel van de restauratie van het fraaie soliede huis zal Betje's „boekenkamertje", waar zij altijd heeft gewerkt, in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht, waarvoor waarde volle gegevens ten dienste staan. De res tauratie van het gehele huis zal over vijf jaar verdeeld worden, waarvoor jaar lijks een bedrag beschikbaar is. De kos ten van het boekenkamertje worden op 1.900,geraamd, van welk bedrag nog slechts een klein gedeelte bijeen is. Het moet mogelijk zijn uit geooorte- provincie en -stad van Betje Wolff een zeker bedrag bijeen te brengen door te gen vergoeding gelegenheid te geven voordrachten over Betje Wolff bij te wo nen en de kosten daarvan zoveel mo gelijk te beperken of geheel te vermijden. Mej. Ghijsen, die in dit onderwerp een bekende deskundige is, is bereid belan geloos drie voordrachten te houden en ook lokaliteit kosteloos beschikbaar te stellen. Het ligt in de bedoeling van mej. Ghijsen de volgende voordrachten te houden: „Jeugd te Vlissingen en Beemster jaren", op 22 Februari a.s. te Vlissingen, „Betje Wolff als opvoedster", op 7 Maart te Vlissingen en „Alida Leevena en tante Martha", op 21 Maart te Vlissingen. EEN TENTOONSTELLING. Getracht zal worden aan de voordrach ten een kleine tentoonstelling te verbin den van werken van Betje Wolff en Aagje Deken. De prijs der voordrachten bearaagt ƒ2,50 per avond per persoon en voor tweede of verdere leden van het zelfde huisgezin 1,50 per avond per per soon. Opgaven worden verwacht aan de gemeente-secretarie Vlissingen (afdeling onderwijs). Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: B. Kolff, W. Poppe, W. M. van Aiier, W. D. de Bruine, W. Berdenis v. Berlekom, J. W. A. Ditmarde Vos, Th. Heybiom, A. de Jonge, G. A. Kemper, W. E. Kapsenbergv. Ysselstein, A. A. Leenhouts, H. de Lussanet de la Sablo- niêre, M. MarkusBeneker, H. Pieters, A. E. Priesterv.d. Sande, R. Sorgedra- ger, B. D. H. Tellegen, W. S. Unger, E. de VriesSchoorl, A. G. Wiersma. Met Pinksteren zal in de Geref. Kerken in het bijzonder worden herdacht, dat 50 jaar geleden de zending op Soemba een aanvang nam. In 1881 zond de Ned. Geref. Zendings vereniging de heer van Alphen naar Soemba als zendeling. In 1884 werd het Soembanese zendingsterrein overgenomen door de Chr. Geref. Kerk. Na de ver eniging met de kerken der Doleantie in 1892 werd in 1896 op de Geref. synode van Middelburg het zendingswerk in nieuwe, kerkelijke banen geleid. Als ge volg daarvan werd op 1 Januari 1902 de zending op Soemba overgedragen aan de kerken der provincies Groningen, Dren the en Overijssel. Op 1 Januari 19'52 was het dus 50 jaar geleden, dat dit zendings terrein door de Geref. Kerken werd over genomen. In totaal werden tot heden naar Soem ba uitgezonden 14 predikanten, 6 artsen, 1 verpleger, 8 verpleegsters en 10 onder wijskrachten. Op het ogenblik werken op Soemba 5 predikanten, 2 artsen, 2 ver pleegsters, 6 onderwijskrachten en 1 taal geleerde. In de loop der jaren zijn 18 gemeenten, die thans een eigen pandeta hebben, geïnstitueerd. In 1946 kon de eerste Soembanese synode vergaderen. De Soembanese Kerk heeft de leiding van het kerkelijk werk overgenomen met steun van de zending. Er zijn thans ruim dO.OOO christenen, 2 grote ziekenhuizen, 10 hulpziekenhuizen (onder leiding van de,Chr. Vereniging voor Ziekenzorg), 110 lagere scholen (onder leiding van de Chr. Schoolvereniging), 1 opleidingsschool voor onderwijzers, 1 ambachtsschool, 1 middelbare school en 1 theologische school. Modaliteiten in de Ned. Herv. Kerk In de kring van de Ned. Herv. ge meente van Oldebroek bestaan plannen om een evangelisatie in het leven te roepen, aangezien men met de huidige gang van zaken niet tevreden is. Deze ontevredenen worden gevonden in de kring van de afdeling van de Geref. bond. De predikant der gemeente, ds A. J. Wijnmaalen, is geen lid van de plaatselijke afdeling van de Geref. bond, doch vervult wel elders spreekbeurten voor afdelingen van de bond. Ds Wijn- maaien heeft inmiddels een beroep aan genomen naar Maartensdijk. Onmiddel lijk na diens vertrek zal men aanvangen met het doen houden van eigen dien sten, met dien verstande, dat deze zul len stilstaan als in de kerk predikanten voorgaan, die op bevindelijke wijze de Geref. waarheid prediken. Afscheiding van de Ned. Herv. kerk wil deze groep zeer beslist niet. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de beide predikanten van de Ned. Herv. gemeente van Veendam, vrijzin nig van modaliteit, maar ook voorstan ders zijn van de nieuwe kerkorde, ter wijl deze kerkorde in de plaatselijke afdeling van de Ver. van Vrijz. Herv. weinig of geen aanhang vindt. Dat kwam naar voren, toen een aantal lid maten een adres tot de kerkeraad richtte, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat de afgevaardigden naar de classicale vergadering hun stem tegen de nieuwe K.O. zouden uitbren gen. Van de vier afgevaardigden van de kerkeraad hebben echter drie voor gestemd. Aangezien onlangs bij de ver kiezing van kerkeraadsleden door de Ver. van Vrijz. Herv. candidaten ge steld waren, maar deze niet naar het genoegen van de meerderheid van de kerkeraad waren, is dit college, geheel tegen de traditie in, zelf met candida ten gekomen. Alzo werd het een kracht meting van vrijzinnige voorstanders en vrijzinnige tegenstanders. Uitvoerend comité Wereldraad van Kerken. Van 4 tot 8 Februari a.s. zal het uit voerend comité van de Wereldraad van Kerken in Londen een halfjaarlijkse vergadering houden in het Lambeth Palace. De agenda vermeldt de voorbereiding van de bijeenkomst van het centrale comité in Januari 1953 te Lucknow in India, terwijl voorts gesproken zal wor den over de vluchtelingennood en de taak der kerken in deze. Tevens zal ter sprake worden gebracht het rapport over „Leven en arbeid van de vrouw in de kerk", welk rapport is geschreven door Kathleen Bliss. Tenslotte wordt ter sprake gebracht de arbeid van de com missie van de kerken voor internatio nale zaken. Den Haag kan tien millioen lenen, B. en W. van Den Haag hebben van een bankinstelling een aanbieding ge kregen voor het verstrekken van een geldlening aan de gemeente in de vorm van een 4 procent obligatielening, groot nominaal ƒ10.000.000,ten behoeve van de financiering van kapitaalsuitgaven. De lening zal een looptijd hebben van 30 jaar en na verloop van deze tijd in zijn geheel a pari worden afgelost. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is aan de gemeente niet toegestaan. De geldlening is verdeeld in obligaties aan toonder, groot ƒ1000, Britse bank in Perzië gaat sluiten. De Britse Bank of Iran and the Middle East heeft aangekondigd, dat zij over zes maanden haar werkzaamheden in Perzië zal staken. Als reden wordt opgegeven, dat de bestaande bepalingen het werken onmogelijk maken. De filialen zullen over drie maanden gesloten worden en m.i.v. 1 Juli a.s. zal het centrale kantoor zijn werkzaamheden staken. Na enkele weken van onderbreking is men aan de tweede helft van de tafel- tenniscompetitie begonnen. In de 2de klasse had Wilno II geen moeite met P.Z.E.M., dat door een 28 nederlaag nog wat steviger op de onderste plaats kwam. Sorry handhaafde zich in de kopgroep door Goes met een 64 nederlaag naar huis te sturen. Spirit veroverde een kost baar puntje op Be Fair (5—5), zodat de stand nu is: 8 7 9 6 9 5 8 9 9 8 9 9 In de 3de klasse kreeg Sorry III in eigen huis een stevige 37 nederlaag te slikken van Wilno III. Sorry II deed het beter en stuurde P.Z.E.M. II met een 100 nederlaag naar Middelburg terug. Ook V.S.V. bleef in de kopgroep, want Spirit II werd met 91 geklopt. De Schelde-reserves verbeterden hun positie niet weinig door een 64 overwinning op Goes n. De stand is hier: Wilno Wilno II Sorry W. van Zoelen Goes Be Fair Schelde Spirit P.Z.E.M. 15 60 -20 14 60—30 12 53—37 9 39—41 9 4743 8 4446 6 33—47 3 39—51 0 15—75 W. van Zoelen II Sorry XII Sorry II V.S.V. Schelde II Spirit II Wilno III Goes II P.Z.E.M. II 9 5 9 5 9 5 9 4 9 3 9 3 9 3 9 0 0 16 62—18 3 11 52—38 11 51—39 11 49—41 8 42—48 7 41—49 7 40—50 6 4446 1 19—71 In de 4de klasse A werd slechts één wedstrijd gespeeld, 't Zand had geen moeite met haar eigen reserves, die met 28 ondergingen. De stand is nu: 't Zand 6—10; Arnemuiden 5—7; A.T.T.C. 5—7; Sorry IV 5—6; V.S.V. II 5—2; 't Zand II 5—0. In de 4e klasse B bleef Will. v. Zoelen III ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop door een 9—1 overwinning op hekkensluiter Schelde III. De stand is: Will, van Zoelen III 6—12; P.Z.E.M. III 5—8; A.T.T.C. II 5—6; V.S.V. IH 54; Arnemuiden II 52; Schelde m 5—o. SCHAKEN. Spanning in Schaakcompetitie. In de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond heerst grote spanning. Niet minder dan drie clubs zijn hier in een strijd om de bovenste plaats gewikkeld. Het zijn Middelburg n, Terneuzen en Goes. Door de benauwde 5%4% over winning op Z'zee heeft Terneuzen de leiding van Middelburg overgenomen. De hoofdstedelingen staan er echter nog iets gunstiger voor, want zij hebben één verliespunt minder. De stand is nu: Terneuzen 4 3 0 1 6 23 17 Middelb. H 3 2 1 0 5 17 —13 Goes V.U.K. Zierikzee Vlissingen 15%14% 20%—19% 18 —22 16 —24 Goes III-V.U.K. II 4^-4^. Voor de 2de klasse B van de Zeeuwse Schaakbond speelde Goes HI tegen V.U. K. II. De wedstrijd eindigde in een voor lopig 4%4% gelijk spel. De uitslagen waren: W. Kole—G. C. M. Luyk 0—1; J. J. BastmeyerJ. Cabboort 01; j' Torbijn—A. Cabboort M. C. Hout hamer—P. J. Sanders 1—0; G. Driessen J. J. Coppoolse 01; W. van Dullemen SrP. D. de Boe afg.; J. MeyerJac. J. de Boe 01; W. van Dullemen JrJ. de Boe 10; N. HeyboerM. J. de Visser 1—0; M. RozendaalCh. P. M. van Loon Goes I—Middelburg II ?,y2—iy2. A. J. C. NordlohneJ. Blokpoel afg.- L. PieterseH. Kraak idem; W. A. Duve- kot—P. Sanders 1—0; J. Tholenaar—D. de Vos 10; J. de LangeJ. Denies 10; H. VerbeekL. J. Woudstra I. C. FranseF. de Buizer afg.; Dr A. Looyen W. Flissebaalje idem; J. van Zweeden J. Joosse 01; Ir. H. Oliemans—K. v. Belzen afg. De voorlopige uitslag is 3% 1%. Goes II—Middelburg IV 8—2, De afgebroken partij van de wedstrijd Goes IIMiddelburg IV tussen H. Flipse en G. Woudstra werd na arbitrage voor Flipse gewonnen verklaard. Hierdoor werd de definitieve uitslag van deze wedstrijd 82 in het voordeel van de Goesenaren. De Pion's-Gravenpolder 5K-4J4 In de 2de klasse B van de Zeeuwse Schaakbond won „De Pion" uit Yerseke met 5%4% van 's-Gravenpolder. De uitslagen waren: C. Vlaming L. J. Verkerke J. W. Marsman J. Blom 1—0; L. M. C. Manneke—P. de Pundert 01; J.PleuneM. Tolhoek 0 1; M. C. PoldermanM. A. v. d. Have 1—0; A. C. WillemseM. v. d. Ree 0—1; J. P. L. ZonruiterJ. van Damme 01; J. GlerumA. J. Geensen 10; A. Bee- rensJ. Janse 10; A. den Hoed—A. van Overbeeke i—0. Onder Door Britse troepen gevangen genomen leden van de hulppolitie van lsmaila staan met de handen op het hoofd als teken van overgave. De Egyptische politie, die zich op de daken had verschanst en van daar af de Britse sol daten belaagde, had opdracht gekregen zich over te geven, doch weigerde. Hierop wierpen de Britten zware Centurion-tanks in de strijd met als ge volg dat 41 leden van de Egyptische politiemacht werden gedood. Acht honderd van hen moesten zich overgeven en werden ontwapend. Ze schaterde om zijn Frans, waarin de zinnen nog zoveel vreemder leken dan Karei ze in het Hollands be dacht. „Ik zal wachten tot U klaar bent", bood ze aan en terwijl hij de achterstand inhaalde vertelde ze hon derd uit in steeds vlugger Frans, zodat hij er bijna geen woord meer van volgen kon. Om haar bezig te houden knikte hij van tijd tot tijd maar eens tussen twee zinnen door en als ze dan verwonderd stil hield, omdat hij „ja" zei, waar ze „nee" ver wacht had, herstelde hij haastig: „Ik bedoel nee, natuurlijk", waarop ze weer verder vertelde, alsof ze er van overtuigd was dat hij haar verhalen volgde. Steeds vaker moest Karei naar dat opgewonden gezichtje kij ken. „Wat ben ik toch voor een dwaas", dacht hij. „Dit moet zeker weer dezelfde kant opgaan als toen met Nellie. Ik wil Marianne hebben, maar ik laat me telkens overhalen om verliefd te worden op andere meisjes. Komt dat doordat ik van Marianne nog steeds niet zeker ben?" Na het diner werd hem de wissel beker uitgereikt. In een stuntelige speech bedankte hij en voelde zich hinderlijk warm worden toen hij zag hoe de Belg Léonard zat te genieten van z'n taai-blunders. Kort maakte hij zich er af en ontevreden over zichzelf streek hij weer naast Thérése. ,,'tGaat niet", verontschuldigde hij zich. „Prachtig ging het", bewonderde ze. „Als ik mijn talen toch eens zó sprak." „Dat is nu het nadeel van een klein land", legde hij uit. „Je moet de talen van 'de grote landen leren om mee te GO VERBURG Fransen. Eén meisje was er bij.. Mmm..!" „U houdt me voor de gek", pruilde ze, maar hij kreeg niet de tijd om daar op in te gaan, want Leonard tikte hem op z'n schouder en spotte: „Het Frans gaat je toch beter af dan ik daarnet dacht." „O, hij spreekt het zo goed", ant- 59. kunnen doen. Jullie hebben dat niet nodig, want Frans en Engels wordt in bijna alle landen gesproken." „O, maar ik zou Uw taal willen leren, omdat ik de Nederlanders zulke vriendelijke mensen vind", dweepte ze rustig verder. „O, ja", deed Karei vergenoegd en nieuwsgierig vroeg hij: „Hoeveel Nederlanders heeft U in Uw leven al ontmoet?" Ze kleurde om die vraag en op haar vingers telde ze verlegen: „Va,... deux., trois.. en U, dat is dan vier. En zulke aardige mensen allemaal!" „Prettig is dat", plaagde Karei, „maar U kunt nooit zulke aardige Ne derlanders ontmoet hebben als ik woordde Thérèse voor hem, „als hij een maand onze gast wilde zijn, zou hij het spreken als een Fransman." „Zou je hem wel een maand als gast willen hebben?" ondervroeg Leo nard, met een plagerig knipoogje naar Karei. „O ja", ging ze er enthousiast op in. „Ik houd zo van de Nederlanders! Ik zou dan veel van dat landje kun nen horen." Karei ergerde zich aan de Belg, vooral toen ook Vorstermans er bij kwam staan. „Ze zouden het met elkaar werke lijk zover willen brengen, dat ik hier bleef", dacht hij boos en hij weerde af: „Ik heb werkelijk geen tijd om 'n extra maand vacantie te nemen". De voorzitter wandelde langs „Een ogenblikje", excuseerde Karei zich en hij maakte van de gelegenheid ge bruik om weg te glippen. Thérèse on veranderd vriendelijk, babbelde ver der met Vorstermans. Met de voorzitter besprak Karei de geschiedenis met monsieur Le Petit en daardoor vergat hij al direct zijn tafeldame. Er waren andere zorgen en hij vertrok die avond zonder haar te groeten. Pas toen ze in de auto van Léonard naar het hotel reden en Vorstermans hem een compliment maakte over zijn verovering, herin nerde hij zich zijn onbeleefdheid. „Ik zal haar morgen opzoeken", bedacht hij om zichzelf gerust te stellen. Maar een dag kan lang zijn in een mensenleven. VLUCHT. Het kan soms zo vreemd gaan. Achter het hotel was een grote par keerplaats. Wel tien auto's stonden daar naast elkaar in bonte rij en met nummerborden van verschillende landen. Dat interesseerde Karei en in het licht van de grote booglamp die op het terrein stond las hij de num mers op de witte en blauwe borden. Toen opeens, de eerste wagen van de rij, zag hij het bekende nummer en aan de vorm en kleur herkende hij toen ook de auto. „Marianne!" schrok hij. „Toch,..." V HEEFT OF GEEFT. Het Goesse idee voor een nieuw soort burgerzinlehing had ons giste ren bijna tot een typische fout ver leid. Wij maakten voor dat bericht een kop en schreven er boven: „Wie duizend gulden heeft krijgt een huis". Bij het overlezen veranderden we die h m een g, zodat er stond: „Wie dui zend gulden geeft krijgt een huis". Hetgeen iemanddie deze verandering zag, de opmerking ontlokte: „Zou het niet beter zijn die h toch maar te laten staan!" Ziein deze letteromzetting zit pre cies het gevaar, dat dit initiatief m zich bergt. Als 't hebben van dui zend gulden al voldoende is om een huis toegewezen te krijgen, dan komt de kleine man, die dit bedrag nog nooit bij elkaar heeft gezien, er in het geheel niet aan te pas Maar als dat bedrag gegeven moet worden dan kan die kleine man toch wellicht mee profiteren. Al heeft hij dan dat geld niet, iemand anders kan het voor hem geven en dan is hij ook, waar hij wezen moet. Dan is het ver schil tussen die h en die g wegge vallen! Waarom iemand, die al een huis heeft, zo maar eens duizend of vijf honderd of nog minder guldens zal geven aan een lening, die niet eens rente opbrengt? Denk dan eens na over de naam die de Stichting zal dragen: BURGERZIN! Juist die men sen, die al een huis hebben, die de weelde kennen samen met hun gezin een eigen plek op deze wereld te hebben, die moeten tonen dat zij daar dankbaar voor zijn en dat zij ook an deren die weelde gunnen en als dat in hun vermogen ligt natuurlijkdaar toe de gelegenheid willen scheppen. Dat is burgerzin. Niet alleen de man die naast U woont, ook in een eigen huis, is Uw naaste, maar veel meer de man en de vrouw die nog nergens wonen, omdat er niets voor hen be schikbaar is! Beschouwen wij nu het Goesse ini tiatief, dan kunnen wij daar alle waardering voor hebben. Maar ter- wille van de sociale rechtvaardigheid zouden wij graag ziendat deze res trictie gemaakt werd: wanneer er f 50.000 nodig is dan zal slechts f 25.000 hiervan mogen worden volgestort door mensen die voor zichzelf of voor hun personeel (zeg de kapitaalkrachtigen) een huis nodig hebben. De andere f 25.000 zal uit burgerzin bijeen moeten worden gebracht, d.w.z. dat van de 50 huizen er 25 beschikbaar moeten zijn voor een instantie die deze huizen toe wijst aan de niet-kapitaalkrachtigen. Men' kan dit natuurlijk ook bereiken door f 2000 te laten betalen voor één huis, maar ook dan kan men de stich ting beter 'n andere naam geven: dan is de burgerzingedachte weg en heeft men alleen nog te maken met eigen belang! Een andere ktuestie is in hoeverre de stichting zeggenschap moet heb ben in die 25 te verdelen huizen. Moet dit' geheel en al worden overgelaten aan de gemeentelijke dienst, uiteraard geadviseerd door de woonruimtecom missie? Dat is een vraag, waarop van te voren wel een duidelijk antwoord moet worden gegeven ter vermijding van latere moeilijkheden. Helaas heb ben vele mensen in gemeentelijke diensten nu eenmaal niet zo erg veel vertrouwen (heel dikwijls ten onrech te, geloven wij) en het zou jammer zijn als dit initiatief op dit wantrou wen zou afstuiten. Het gaat er uit eindelijk om om zoveel mogelijk wo ningzoekenden aan een woning te - helpen. Als die mogelijkheid bestaat moet het altijd mogelijk zijn voor de organisatie hiervan een bevredigende oplossing te vinden! DAMMEN. Damkampioenschap van Zeeland. De uitslagen van de 9e ronde van de voorwedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland (Hoofd klasse) zijn: Beke—D. Davidse 1—1; J. Blom— .oedbloed 1—1; J. Sinke—W. Cijsouw W. BoogaardC. Beeke 20; J. v. jii.end. van de Kreke 02. wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap der eerste klasse werd voort gezet met de volgende wedstrijden: Groep A. Van 't Westeindeden Engelsman 1 1; Blankenburghvan Belsen 02; Van OverloopEkkelenkamp 20; v. d. Schraafvan 't Westeinde 11; den En gelsmanop 't Hof 02. Groep B. H. de Vlieger—G. M. v. d. Voorde 2 N. CorstanjeW. Kootstra 11; A. KerkhofN. Valkier 02; H. v. Benthem -A. J. van Blokpoel 02. VOLLEYBAL. Volleybalcompetitie op Schouwen weer begonnen. Op Schouwen en Duiveland werd met de nieuwe volleybalcompetitie begon nen. Bij de dames won de openbare ulo min of meer verrassend met 30 van Avanti, terwijl Lyceum B slecht begon door een 30 nederlaag tegen L.H.S. In de 1ste klasse heren startten de Padvinders weer goed, want zij klopten het sterke Set Up met 21. A.B.S. won met de zelfde cijiers van de Musketiers, terwijl Zeelandia ook al een 21 zege behaalde op Saturnus. In de 2de klasse heren werden slechts twee wedstrijden gespeeld. De chr. ulo zag zich met 03 geklopt door A Com binatie en Smash bracht Zierikzee een 21 nederlaag toe. WIELRENNEN. Nieuwe consuls in Zeeland. Ter voorziening in de vacature Heükelom als consul in Zeeland, heeft de N.W.U. thans benoemd tot consul de heer P. Warnier te Hulst voor O. Z.-Vlaanderen en de Bevelanaen en de heer A. G. Calon te IJzendijke voor W. Z.-Vlaanderen inclusief Ter neuzen en Sas van Gent, alsmede Walcheren. Iraakse goede diensten in Brits- Egyptische geschil? Woensdagavond heeft Koning Faroek van Egypte de Iraakse gezant in Cairo ontvangen. De gezant zou de koning een nota van de regent van Irak, Emir Ab- doel Illah, overhandigd hebben, waarin een aanbod voor goede diensten wordt gedaan door de Iraakse premier, Noeri Es Said Jasja, om tot onderhandelingen over het BritsEgyptische geschil te ko men.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5