BEZUINIGINGSPLAN VAN BUTLER GOEDGEKEURD Adenauer en Westelijke Drie zuilen Saarkwestie bespreken Haagse scholieren brachten mooie geschenken Churchill wacht zwaar debat Bacon-export x 35*000 ton Wil regering oplossing forceren inzake Nieuw~Guinea? Kamer begon met Kweekschoolwet iU PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 7 Wat is datpolitiek 1 ATTLEE bepleit wereldomvattende regeling der goud- en dollarreserves Gaskachel in schoollokaal uitgewaaid. i kSNIPPER A'i i NIEUWS k Nazi's steken de kop weer op Vlissingen-Breskens voor auto's gestremd Overvallen op partijbureau in West-Duitsland, kei de mond, grond. Een iet vleit en cel warmte [arvapanta- 75. J- Middelburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2085 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: lACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.23 u., onder 17.27 u. Maan op 10.26 u., onder 1.22 u. Eerste Kwartier 21.01 u. Hoogwater op Zaterdag 1 Febr.: Vlissingen: 6.23 u. 1.74 m., 18.53 u. 1.74 m. Terneuzen: 6.53 u. 1.93 m., 19.22 u. 1.95 m. Wemeldinge: 8.04 u. 1.46 m„ 20.30 u. 1.57 m. Zierikzee: 7.43 u. 1.23 m., 20.12 u. 1.34 m. Als de verkiezingen nade ren gaat het Nederlandse volk zich wat meer interesseren voor de po litiek en speciaal voor hen die die poli tiek bedrijven; en omgekeerd gaan die politici zich wat meer interesseren voor liet Nederlandse volk in die zin, dat zij meer contact zoeken met de mensen, van wie zij veronderstellen dat zij ach ter hen staan. Kiesverenigingen worden actiever en voormannen, die men drie .aar lang niet gezien heeft, komen re devoeringen houden en de mensheid vertellen hoe zij over de gang van zaken denken. Len en ander is vrij logisch: voor het houden van verkiezingen dienen candi- daten gesteld te worden. De diverse partijen leggen van die candidaten gros lijsten aan, die zij aan de plaatselijke verenigingen of afdelingen voorleggen. En het is logisch, dat die kiesvereni gingen wel graag willen weten wat voor vlees zij met die candidaten in de kuip hebben. Daaraan is die verhoogde acti viteit te danken. Alleen op die manier kunnen de meest geschikte candidaten worden aangewezen. Als de lijsten zijn opgesteld en de verkiezingen zijn ge houden komt op een gegeven ogenblik de dag, dat de Kamers weer voor het eerste vergaderen. Verreweg de meeste gezichten zijn bekend, slechts hier en daar is een nieuweling te ontdekken. Een nieuweling er is weer iemand in de politiek gegaan! WAT IS DAT NU EIGENLIJK: in de politiek gaan? Moet men daar iets van kennen of is daar helemaal geen kennis voor nodig? Moet men ven alles en nog wat verstand hebben oi is het voldoende dat men zich op één onderwerp gespecialiseerd heeft? Moet men er een grote mond voor heb ben, ten debater voor zijn of is het voldoende dat men zijn gedachten hel der en duidelijk kan formuleren, zodat ieder het kan begrijpen ook al wordt men er dan niet door gepakt? In het eerste artikel van de eerste afdeling van het hoofdstuk uit de grondwet dat handelt over de Staten- Generaal, staat een heel simpel zin netje. Dat artikel luidt alleen maar; „De Staten-Generaal vertegenwoordi gen het gehele Nederlandse volk". Dat in-de-politiek-gaan, dat zitting nemen in de Staten-Generaal, dat is dus op treden als volksvertegenwoordiger. Tot dusverre is het niet zo moeilijk. Maai ga nu eens nadenken over dat simpele zinnetje: de Staten-Generaal vertegenwoordigen hét gehele Neder landse volk. Moet men het zo lezen, dat ze dat behoren i doen? Dat die Staten-Generaal dus - breed moeten worden opgezet, dat ze inderdaad het gehele Nederlandse volk in al zijn schakeringen en geledingen kunnen vertegenwoordigen? Of stelt dit zin netje ons voor een voldongen feit: het volk heeft deze mensen in de Staten- Generaal gekozen en alleen al door dit gebaar staat vast, dat zij het gehele Nederlandse volk vertegenwoordigen? De eerste interpretatie is niet te handhaven. Leg uw oor maar eens te luisteren in diverse kringen: de ortho doxe middenstander is wel tevreden over het principiële geluid, dat zijn vertegenwoordigers doen horen, maar als het over middenstandsproblemen gaat, dan vindt hij die vertegenwoor digers stuk voor stuk van nul en ge nei' waarde: „Ze weten er geen snars van en als ze van ons advies krijgen slaan ze dat in de wind. Er behoort een middenstander als vertegenwoor diger van onze partij op te treden!" Ken roomse varensgast denkt evenzo over zijn vertegenwoordigers en een V.V.D.-er, die aan het hoofd staat van een drukkerij b.v. denkt er precies zo over. Die mensen zijn misschien wel tevreden met hun afgevaardigden als het over beginselkwesties gaat, maar als het op hun eigen practijkbelangen aankomt zouden ze veel liever een specialist uit hun eigen kring in de Kamer hebben. Het is dan ook duidelijk dat de grondwet niet bedoelt te zeggen, dat de Staten-Generaal inderdaad het ge hele Nederlandse volk in ai zijn groep jes en groepen behoort af te spiegelen. De grondwet zegt: „U hebt ze gekozen en nu zijn ze uw vertegenwoordigers!" 70 BESCHOUWD roept dit grond- wetsartikel twee gedachten op. in de eerste plaats dat mr van Rhijn er wel zeer naast was, toen hij in zijn debat met prof. Zuidema de stelling poneerde, dat godsdienstige beginselen geen cement vormen voor een poli tieke partij, maar dat slechts de maat schappelijke doelstelling kan samen binden. Als de P.v.d.A. inderdaad geen beginselpartij maar een belangenpartij was, een partij waarin alleen het doei telde en met het socialistisch systeem, dan zou zij reeds lang als los zand uit een gevallen zijn. Dan zouden alleen die leden tevreden zijn, die een spe cialist uit hun eigen branche in de Ka mer hadden en zouden de anderen zich keer op keer teleurgesteld moeten gevoelen. is een, een ideologie en wel de socialistische ideologie eindt hen samen. Een ideologie die voor de christen met te onderschrijven is! En de tweede gedachte is deze, dat het wel ontzaglijk moeilijk moet we zen om Kamerlid te zijn. Hij wordt als principieel vertegenwoordiger ge- hozen, maar daarnaast wordt van hem verwacht, dat hij van de practijk van elk onderwerp, dat wordt aangesne den zoveel weet, dat hij verantwoord zijn stem kan uitbrengen. Dat brengt voor hen, die de groslijst samenstellen, een haast even grote verantwoorde- hjkheid met zich als voor de candi daten zelf. Wij ontkomen niet aan de ■ndruk dat hierover wel eens te licht Wordt gedacht. En dat vooral onze christelijke partijen wel enigszins hieraan mank gaan, blijkt wel uit de felle aanval van mr van Rhijn op de verdeeldheid onder de christelijke po- litici, Doch daarover morgen. Met een meerderheid van 31 stemmen heeft het Britse Lagerhuis zich achter de regeringsmaatregelen om het hoofd te bieden aan de economische crisis, geschaard. De Labour-motie tegen de maatregelen die door Butler (Financiën) waren voorgesteld, werd met 309 tegen 278 stemmen verworpen. De vijf Liberalen stemden voor de regering. Een regeringsmotie, die het Lagerhuis vroeg 't gevaar van de voort durende vermindering van goud- en dollarreserves te erkennen en alle maatregelen nodig om de reserves weer op te bouwen, goed te keuren werd met 306 tegen 275 stemmen (opnieuw een meerderheid van 31) aangenomen. Het debat begon met een verklaring van de leider der oppositie, Attlee, dat, tenzij maatregelen werden genomen voor een wereldomvattende regeling der reserves, crises zich zouden blijven voordoen. De ontzettende hoeveelheid goud in De buitenlandse politiek. LABOUR DREIGT MET MOTIE Premier Churchill ziet zich de vol gende week geplaatst voor een debat in het Lagerhuis, dat een eind dreigt te maken aan een lange wapenstil stand „tussen de grote politieke par tijen in Engeland t.a.v. de buitenland se politiek". De Labour-oppositie heeft gisteren besloten een motie van wantrouwen in te dienen als Churchills verslag van zijn besprekingen te Washington voor haar niet bevredigend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de verzekering dat er geen poging gedaan zai worden om Engeland een lijn te laten trekken met rechtse elementen in de Ver. Sta ten, die voorstanders zijn van een „krachtiger" houding ten aanzien van communistisch China. Churchill zal 't woord voeren in het debat, over de buitenlandse politiek, dat a.s. Dinsdag begint en twee dagen zal duren. Ver wacht wordt, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, het debat zal openen. De regering zal ook de critici van Labour moeten geruststellen, dat het niet in de bedoeling ligt een on afhankelijke Duitse strijdmacht in het leven te roepen. Amerikaanse kluizen behoorde te wor den gebruikt voor het dekken van va luta's in de gehele wereld, aldus Attlee. Het amendement van Labour erken de de noodzaak om het evenwicht van de betalingsbalans te herstellen, doch leverde critiek op de „aanvallen op de sociale diensten", die het „ontoepasse lijk, niet noodzakelijk en oneerlijk" noemde. Tevens werd in het Amende ment gezegd, dat de regeringspolitiek in „sterke tegenstelling staat tot de optimistische verklaringen, waarop de regering aan de macht was gebracht". Bevan, die uit de Labour-regering trad omdat hij het bewapeningspro gram te omvangrijk achtte, beschul digde Churchill er van het in hem ge stelde vertrouwen te beschamen door in te stemmen met interen van voor raden grondstoffen om op de invoer te bezuinigen. Churchill antwoordde te vrezen, dat Bevan hem zijn opmerking uit de oor log, dat hij (Bevan) een „lastig stuk vuil" was, betaald wilde zetten, waar op Bevan antwoordde, dat hjj reeds veelvuldig die rekening had vereffend. Volgens verklaringen zou Rusland 400 a 500 duikboten hebben, aldus Be van, en toch stelt Churchill voor in te teren op voorraden aan het begin van een jaar, dat Eisenhower een jaar van gevaar heeft genoemd. „Zo is de uto pistische politiek van de premier", al dus Bevan. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is in het nieuwe bacon-contract dat met Engeland wordt gesloten, en dat zal lopen van 1 October 1951 tot 31 December 1952, overeengekomen, dat minimaal 25.000 ton bacon zal worden geleverd tegen een prijs van f 4,72 per kilo, aan boord Rotterdam. De prijs voor de bacon die boven het minimum van 25.000 ton wordt geleverd, bedraagt ongeveer f 3,15 per kilo, aan boord Rotterdam. Het maximum van de bacon-export wordt gesteld op 35.000 ton. Dit is echter van theoretische bete kenis daar wij een zo groot aantal ze ker niet zullen bereiken. De genoemde bedragen betekenen uiteraard niet de boerenprjjs. Deze wordt gevormd uit het gemiddelde van de prijzen voor bacon, ham, worst en andere produc ten. Zo kan men vaststellen dat door dit contract de prijs van de bacon f 2,40f 2,50 per kilo zal bedragen. Onoerwijzeres en tien leerlingen bewusteloos. Door harde Zuidenwind is gister morgen in het klasselokaal van de openbare lagere school te Koedijk de gaskachel uitgewaaid. De onderwijzeres, die wel een ge ringe gaslucht had bespeurd, doch daar verder geen aandacht aan had ge schonken, heeft nog circa drie kwar tier met 28 leerlingen in het lokaal vertoefd, toen collega's een onderzoek kwamen instellen. Zij bleken nog juist op tijd te zijn gekomen, want de on derwijzeres en tien kinderen werden reeds buiten kennis aangetroffen. De plaatselijke arts heeft met hulp van terstond uit Alkmaar opgeroepen art sen en verpleegsters bijstand verleend. Met behulp van zuurstofapparaten is men er legen twaalf uur in geslaagd bij de kinderen het bewustzijn te doen terugkeren. De voorraad zuurstof was niet toereikend om daarmee ook de onderwijzeres te helpen. Deze is naar het ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. Brits kroonprinselijk paar uit Londen vertrokken. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edenburgh zijn Donderdag per vliegtuig uit Londen vertrokken voor hun reis naar Kenya, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. Zij zullen vijf maanden wegblijven. Koning George, Konipgin Elizabeth, Prinses Margaret en premier Churchill bevonden zich onder de naar schatting tweeduizend mensen, die hun uitgeleide deden. BINNEN VEERTIEN DAGEN; NOG DIT JAAR VRIJE VOLKSSTEMMING? Naar in gewoonlijk betrouwbare geallieerde kringen te Bonn verluidt, aldus Reuter, worden voorbereidingen getroffen voor een bijeenkomst in de komende veertien dagen van de West-Duitse kanselier Adenauer en de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk, waarop de Saar-kwestie zou worden besproken. Deze bijeenkomst zou kort voor de bijeenkomst op 16 Februari te Lissabon van de Raad van het Atlantisch Pact te Londen of Parijs worden gehouden. Hallstein met de Amerikaanse Hoge Aanvankelijk zou de Duitse bijdrage tot het voorgestelde Europese leger al leen het onderwerp der bespreking vormen, doch vermoedelijk zal de Saar-kwestie er nu bijgevoegd worden. Naar verluidt werd hiertoe besloten op de bespreking van staatssecretaris (Van onze parlementaire redacteur) Bijna ongemerkt worden deze week de besprekingen gevoerd tussen de Nederlandse en de Indonesische delegatie over de wijziging van het Unie statuut en de kwestie Nieuw-Guinea. Het is te begrijpen, dat velen nieuws gierig zijn naar de resultaten van deze onderhandelingen. Wat betreft de herziening van het Unie-statuut schijnen wel vorderingen te worden ge maakt maar de moeilijkheid is dat Indonesië de koppeling van deze vraag stukken eigenlijk niet wil loslaten, ook al bespreekt men beide problemen apart. Wat Nieuw-Guinea betreft zijn de onderhandelaars nog niet veel opge schoten. Een dezer dagen heeft het Kabinet de vaste commissie uit de Kamer geraadpleegd of er geen basis te vinden zou zijn waarop de onder handelingen met de Indonesiërs ge voerd kunnen worden. Zijn we wei in gelicht, dan hebben de meeste com missieleden- zich op het standpunt ge plaatst, dat dit Kabinet zitting heeft genomen op basis van de ijskastfor- mule. Zou men de ijskast open zetten dan ontvalt de grondslag aan dit Ka binet. Met verwondering constateren Haag- Bakkers en melkboeren mogen, als zij tengevolge van de sneeuwval extra hulp nodig hebben bij de bezorging aan de consumenten, tot nadere aan kondiging, 1 cent per liter melk of 800 gram brood méér berekenen dan de vastgestelde maximumprijs. Weer heeft een brand de chocoladefabriek „De Baronie" te Schiedam geteisterd, die enkele maanden geleden reeds voor een groot deel uitbrandde. Gis teravond brandde een deel van de sui ker werkerij uit. De oorzaak is, even als bij de vorige brand, onbekend. Engeland zal 250.000 ton blik uit voeren in de komende 12 maanden o.a. ook naar Nederland. De echtgenote van een Brussels zakenman heeft gis teren in een vlaag van verstandsver bijstering al het spaargeld, honderd duizend francs aan bankbiljetten ver brand. President Truman heeft zich niet herkiesbaar gesteld in New Hampshire. Men had zijn naam daar zonder zijn toestemming op de lijst geplaatst, zo verklaarde hij. se politieke kringen dan ook dat er gisterochtend toch een vergadering van de ministerraad is geweest waarin het Nieuw-Guinea-probleem opnieuw ter sprake is gebracht. Zoeken onze ministers persé naar een basis waarop zij kunnen spreken? Deze vraag hield gisteren de gemoe deren bezig en het schijnt vooral mi nister Stikker te zijn die een oplossing voor dit, in wezen onoplosbare, pro bleem wil vinden. Voor hem zijn de belangen van het Nederlandse kapi taal in Indonesië, zo hoort men in Den Haag verluiden, van doorslaggevende betekenis. Hij is van mening dat zon der een aanvaardde afdoening van de Nieuw-Guinea-kwestie de verhouding met Indonesië niet gezond kan wor den. Bevestiging van de geruchten die in omloop zijn is uiteraard moeilijk te verkrijgen. De journalisten die vragen stellen oVer de duur van de vergade ring en de dagindeling van de leden van de Indonesië-delegatie krijgen de kous op de kop met de mededeling dat dergelijke onschuldige zaken niet mo gen worden verteld. Overigens zal het de regering niet gemakkelijk vallen om de status van Nieuw-Guinea te wijzigen. In de Kamer is daar zoals de kaar ten nu liggen niet de vereiste twee derde meerderheid voor te vinden en bovendien zijn de verkiezingen in zicht, die de eventuele al te grote „progressiviteit" van sommige partijen wel zal remmen. Volgens het blad „Merdeka" is van officiële Australische zijde in Neder land te kennen gegeven, dat Australië het gebied van West-Nieuw-Guinea niet opgenomen wenst te zien in het territorium van de „Republiek Indone sia". Deze houding van Australië is aan de leider van de Indonesiche dele gatie in Den Haag, prof. Supomo ter kennis gebracht, aldus het blad. Commissaris McCloy. De volgende week zal de West-Duit se Bondsdag in het debat over de de fensie spreken over de benoeming van Grandval tot Franse ambassadeur in het Saargebied. In geallieerde kringen gelooft men, dat hiervan veel zal af hangen. De West-Duitse regering heeft be sloten dit weekeinde drie ministers naar Parijs af te vaardigen om de fi nanciële bijdrage van West-Duitsland aan de Westelijke defensie met „de drie wij ze mannen" van het Atlantisch Pact te bespreken. Een rapport van de drie ministers (Blücher, Erhard en Schaffer) is reeds per speciale koerier naar Parijs gezonden en zal met een door de geallieerde Hoge Commissie opgesteld rapport als basis dienen voor de beoordeling door „de drie wijze mannen" (Harriman, Monnet en Plow- den) van Duitslands financiële draag kracht ten aanzien van de defensie. D.P.A. Volgens Franse politieke krin gen zal de toelating van West-Duits land tot het Atlantisch Pact het „nete ligste" punt vormen van een eventuele conferentie der ministers van Buiten landse Zaken der „Grote Drie" met Adenauer. A.N.P.: De mogelijkheid, dat Duits land zal trachten nog dit jaar een vrije volksstemming in het Saargebied te verkrijgen, wordt in politieke kringen in Bonn besproken. Volgens de pers dienst van de liberale partij zal men trachten voor zulk een volksstemming de ondersteuning van de drie Weste lijke mogendheden te krijgen. HERENIGING DER LUTHERSE KERKEN. In bijzondere zittingen der Synodes van de Evangelisch-Lutherse en Her steld Evangelisch-Lutherse Kerk werd besloten de beide kerkgenootschappen te herenigen. Ds J. P. van Heest, pre sident der Evangelisch-Lutherse Syno de, die ook de president der Verenigde Synode zal zijn, tekende in de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der Evangelisch-Lutherse Synode, de herenigingsacte. Achter ds van Heest staat notaris W. W. Rutgers. Volgens het Deense blad „Ekstra- bladet" hebben dertig voormalige Deense nationaal-socialisten op een ge heime vergadering te Frederiksberg, een voorstad van Kopenhagen, beslo ten de partij weer op te richten. Op deze bijeenkomst, die werd ge houden ter herdenking van het feit, dat Hitier negentien jaar geleden naar de macht greep, zou voorts besloten zijn, dat de nieuwe beweging nauw zal samenwerken met de Zweedse, Duitse en de Noorse Nazi-partijen. Naar verluidt was de politie op de hoogte van de bijeenkomst. Het is nog niet bekend of er officeel maatregelen tegen de stichting der nieuwe partij zullen worden genomen. Vergadering van Nederlandse Volksunie te Goes. In het „Schuttershof" te Goes heeft gisteravond tijdens een vergadering van de Nederlandse Volksunie de heer B. Boelhouwer gesproken over: „Wat Westerling wil". „Ik klaag aan", was 't onderwerp waarover de ex-K.N.I.L.- kapitein Westerling per wire-recorder sprak. Geneesheren van een ziekenhuis te Chicago hebben het hart van een leer ling-verpleegster, dat een uur en drie kwartier had stilgestaan, weer in wer king gesteld door er een stroom van 110 Volt heen te zenden. Tevoren had den zij zulks vergeefs gepoogd dit te bereiken door massage. Veerboot ramde meerpalen. Tengevolge van een aanvaring is precies een week nadat de ferryboot „Koningin Juliana" is uitgevallen, gis teren ook de veerboot „Prins Hendrik" uit de vaart genomen. De los- en laad- inrichting van het veer te Breskens is namelijk onklaar geraakt, met het ge volg, dat nu uitsluitend voetgangers en rijwielen kunnen worden overgezet, hetgeen met de „Prins Willem I" ge schiedt. De stagnatie zai zeker drie a vier dagen duren. Toen de „Prins Hendrik" gistermid dag om 2 uur de fuik te Breskens wil de binnenvaren weigerde de telegraaf van het schip, dat toen in volle vaart op de fuik afvoer, hetgeen tot aanva ring met de meerpalen leidde. Een viertal palen kwam daardoor voor de fuik terecht, waardoor de toegang versperd werd. De passagiers konden van noord gaan, maar de auto's moes ten met het schip terug naar Vlissin gen. De Rijkswaterstaat is gisteren on middellijk met de herstelwerkzaamhe den begonnen. In geheel West-Duitsland heeft de po litie gistermorgen overvallen gedaan op bureaux van de communistische partij en de Socialistische Reichspartei. Onder meer zijn documenten meegeno men, waarin personen genoemd worden, die giften aan de communistische partij hebben geschonken. Ook propaganda materiaal is in beslag genomen. In Düs- seldorf is volgens een communistische zegsman onder meer huiszoeking gedaan in drie kamers, die gereserveerd waren voor communistische afgevaardigden in de Bondsdag. De woordvoerder zei, dat hiermede de parlementaire onschend baarheid was geschonden. HOE PRINSES BEATRIX HAAR JAARDAG VIERDE. Op de ochtend van haar veertiende verjaardag vond Prinses Beatrix, evenals de meeste Nederlandse kinderen, gisteren haar cadeautjes op de ontbijttafel klaar staan. Een van de geschenken vervulde een hartewens van de jarige Prinses. Het was een nieuw huisdier, een vogel in een fraaie kooi, die onmiddellijk in de kring van de familie werd opgenomen. Om negen uur begon als elke werkdag de school, die thans voor Prinses Beatrix wel zeer dichtbij is in een der kamers van paleis Soestdijk. De acht leerlingen van haar klasse werden op een tractatie onthaald. Ter wijl de lessen normaal doorgang von den, kwamen drie kwartier te laat door de sneeuw deputaties van twee Haagse scholen van de Kweek school voor kleuteronderwijs in Den Haag en de Neptunus M.U.L.O.-school uit Scheveningen op het paleis aan en overhandigden aan mevrouw N. Smitt-Avis, de particulier secretaresse van Hare Majesteit de Koningin, en kele zelfgemaakte verjaardagscadeaux. Het waren vier wandkleden, waarop de vier jaargetijden zijn uitgebeeld en een maquêtte, waarop een aantal knap gemaakte figuurtjes een eilenballet uitbeelden. Geheel onverwacht kwam Prinses Beatrix zelf binnen tijdens het (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de behandeling van de Kweekschoolwet. Na jaren dokte ren wordt nu eindelijk de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen wettelijk geregeld. Naast de financiële gelijkstelling zijn de belangrijkste ar tikelen van het ontwerp gewijd aan het leerplan. In plaats van vier jaar zal men nu vijf jaar aan de kweek school kunnen studeren, maar dan is men meteen klaar voor hoofd-onder- wijzer. Het leerplan is ingedeeld in drie leerkringen. De eerste geeft alge meen vormend onderwijs, de tweede is gericht op de opleiding tot onderwij zer en de derde die een jaar duurt komt eigenlijk in de plaats van de stu die voor de hoofdacte. Doorlopen de leerlingen deze laatste fase niet, dan kunnen zij alleen maar benoemd wor den aan lagere scholen. De twee sprekers die hierover het woord voerden, de heer Peters (K.V. P.) en van Sleen (P.v.d.A.) verschil den van mening over de vraag of de M.U.L.O. of de H.B.S. het voorportaal van de kweekschool moet zijn. De K.V.P.-afgevaardigde was voor de M. U.L.O. omdat dan onderwijzers uit alle bevolkingsgroepen worden gereeru- teerd. De heer van Sleen was echter van mening dat intellectuele werkers, zo als de onderwijzers toch genoemd kun nen worden, eenzelfde opieiding moe ten hebben als andere intellectuelen. De heer Peters had groot bezwaar tegen de wijze waarop de financiële gelijkstelling is geregeld. Er is n.l. be paald dat bijzondere kweekscholen tenminste 15 leerlingen per Idas moe ten hebben om voor een vergoeding in aanmerking te komen. Voor de open bare scholen is een dergeiijxe eis niet gesteld. Hedenmiddag wordt het debat voortgezet. Wetsontwerp Sociale Verzekering. De behandeling van het wetsontwerp inzake herziening van de uitvoerings organisatie der Sociale Verzekering is aangehouden tot Woensdag en het ziet er naar uit, dat de A.R.-afgevaardigde Stapelkamp succes zal hebben met zijn amendement. Minister Joekes en de commissie van voorbereiding zullen zich hierover nader beraden. „vrije kwartiertje" en bedankte de leerlingen hartelijk voor de geschen ken. Des middags voerden leerlingen van alle Baarnse scholen in Musis Sacrum te Baarn een revue op, waarin ook Prinses Irene meespeelde. Liefst in vier voorstellingen werd door de jeugd van de lagere scholen een programma uitgevoerd, waarnaar vriendjes en vriendinnetjes kwamen kijken. De jarige Prinses amuseerde zich kostelijk, vooral toen het hoogtepunt kwam en een „echt symphonie orkest" op het toneel plaats nam. Meisjes en jongens in zwart en wit en daartussen bij de eerste violen het zusje van de jarige Prinses, Irene. Het leek net echt, dank zij de zorg van Otto Glastra van Loon, die ervoor gezorgd had, dat er in perfect rhythme gespeeld werd. Dat moest wel, want de wérkelijke muziek kwam van vlotte gramofoon- platen. Echte muziek speelde Marijke Campagne. Zij zorgde voor een ent housiaste zaal. Toen bracht 'n jongens- verhaal „De schat van het apeneiland" echte spanning en daarna volgde een klompendans. Toen was het zover, dat het jarig Prinsesje met haar zusje en Koningin Juliana teruggingen naar 't wachtende paleis. Kennelijk teleurge steld waren de Prinsessen Beatrix en Irene, dat het nu al afgelopen was.... DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met buien. Sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde Westelijke wind. Temperaturen enkele graden boven 't vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1