2 OOK VOOR U oupe VAN SPEYK, de grootmoedige Aemstel wees150 jaar geleden geboren. Franse politiek torpedeert Europees leger* 1 Bevan voelt niet voor bezuiniging. VAART DER STILTE 1802 31 Januari 1952 »Dat nooit - dan maar liever de lucht in", zei hij vermoedelijk niet. Dames! Vooral lan meeF gerekend. Adenauer in ernstige moeilijkheden. Kwestie Bertha HeFtogh nog niet ten einde. nette werkster Fordson Bestelwagen Ijzerwaren Gereedschappen Fa J. Boer, Goes Yiiet aVlzejti tnaa/i o-o-k Resolutie tegen Rusland aangenomen. Lodcwijk van Deyssel ten grave gedragen. Onder Ned. militaire attaché ia Singapore gewenst ONS FEUILLETON. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Toen Holland hooploos uitkomst zocht; En vóór 't geweld haat: kon verlagen Hebt gij s Volks vlag zo hoog gedragen, Dat haar geen smet bereiken mocht. In zijn dichterlijke beschrijving van de Nieuwe Kerk te Amsterdam neemt ds J. J. L. ten Kate de hierboven geciteerde regels op. wanneer hij staat voor het graf van Van Speyk. Begraven in dezelfde kerk als Michiel Adriaanszoon de Ruyter, heeft an Speyk evenals zijn grote voorganger steeds de bijzondere verering van ons volk gehad. Er is alle reden om 150 jaar na zijn geboorte te herinneren aan de held, die op jeugdige leeftijd (en in een periode welke zeer ten achter stond bij de eeuw van De Kuyter) zijn leven gaf voor het vaderland. De Amsterdamse weeskinderen waren I een lont (volgens sommigen een bran- v oorheen bekender dan alle andere we- dende sigaar) in het kruithuis, met het zen en wel als gevolg van hun kleder- j bekende gevolg. Of de jonge held vooraf op het be vel tot overgave de woorden heeft geuit: „Dat nooit, dan liever de lucht (Ingez. mededeling, advert.) Hamea-Gelei voor Uw handen In politieke kringen te Bonn is men van mening, dat de West-Duitse regering vasthoudt aan de opvatting, dat de Saar- kwestie tot haar tevredenheid moet wor den geregeld, voordat West-Duitsland dracht. Het roodzwarte costuum (de kleuren van Amsterdam) trok alom de aandacht. Jan Carel Josephus van Speyk, die op zijn tiende jaar het wees huis binnenkwam, heeft dit pakje ook gedragen. Er bestaat een plaatje waar op men hem, aldus uitgedost, voor de weeshuispoort ziet staan, de poort met het opschrift van Vondel: „Wij groeien vast, in tol en last", e.d, Heeft Van Speyk zich in het wees huis ongelukkig gevoeld Absoluut niet. in hem leefde allerminst 'n onstuimig verlangen naar de zee, dat zoveel jon gens bezielde die later op het ruime sop hun bestemming hebben gevonden. KLEERMAKER I Van Speyk had als ideaal het kleer-1 makersvak voor ogen! Er hing in de regentenzaal van het I weeshuis een schilderij van Verwer voorstellende de overwinning op de Spaanse vloot op het Slaak (1631). Dit schilderstuk, dat hij dikwijls moet heb ben gezien, heeft in Van Speyk aller minst de begeerte opgewekt om carriè re te maken op zee. De „grootmoedige Aemstelwees", zo- als i en Kate hem bezingt, meende zijn I verder deel kan nemen aan de plannen toekomst te vinden op de kleermakers- voor Europese eenheid tafel. Daar heeft hij dan ook vijf jaar De mening overheerst, dat door de doorgebracht. jongste ontwikkeling de regering Ade- NAAR ZEE! nauer in de critiekste fase is komen te verkeren, die zij tot nog toe heeft door- Toen overviel hem de trek naar zee, I gemaakt. Dr Adenauer is zich ervan be- u aarschijnlijk omdat een broer van Van wust, dat de Franse stap ook door de Speyk daar al zijn bestemming had ge- I scherpste Duitse protesten niet meer on- vonden. I gedaan kan worden gemaakt. Anderzijds Eenmaal aan boord gekomen (wat I z'Fb voor de moeilijkheid gesteld, niet meeviel aangezien men de tengere I het plan voor het Europese leger in niet mee\iei aangezien men ue tengere de nieuwe omstandigheden niet meer weesjongen aanvankelijk nergens plaat- I verzekerd zou kunnen zijn van een meer sen wilde), beviel het Van Speyk alles- derheid in de Bondsdag. Mogelijk zal nu behalve. Hij keerde terug, doch de zee ook de laatste hindernis, die het Schu- bleek nu vat op hem te hebben. Nadat man-verdrag in Duitsland heeft te ne- hij in 1822 voor de tweede keer scheep men, de bondsraad moet er morgen was gegaan, begon de eervolle loopbaan- °v.fr J??.?dsse?' ,meer dan een formali- eerst gedurende vijf jaar in de Indo-Itelt bUjken te z^lL An^Cehrnerteren' I De staatssecretaris bü het West-Duitse p u ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. DAT NOOITHallstein, heeft Dinsdag te Bonn ver- Op 31 Januari 1831 vierde Van Speyk klaard, dat Saarland langzamerhand ge- als commandant van een kanonneerboot I maakt wordt tot een onafhankelijke staat ep de Schelde zgn 29ste verjaardag. Nog enkele levensdagen waren hem gegund. I ^e^omst. S Door de sterke wind was Van Speyk's I Hij staafde zijn bewering met de vol- schip afgedreven. Als gevolg daarvan gende feiten: viel het in handen van de Belgische op- I 1) Het nieuws, dat Saarland met een standelingen. De jonge zee-officier, die wel begreep dat tegen de overmacht, i welke aan boord was gekomen, niet te Met W eStCFliOÜ WOFut Jlict vechten viel, had zijn besluit gauw i in", is niet bekend en niet waar schijnlijk. Maar in elk geval heeft hij in deze geest gedacht en gehandeld. Men vond later zijn lijk en zette dat bij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, gelegen op korte afstand van het wees huis (dat in de jongensafdeling door een monumentje de herinnering aan de grote zoon dezes huizes bewaart). Op de graftombe, dat met zeer veel symbolen van zeevaart en heldenmoed versierd is, leest men: Hij handhaafde op den 5 Februari 1831 voor Antwerpen de eer van 's lands vlag ten koste van zijn leven. De mast van Van Speyk's kanonneer boot werd in 1842 opgericht voor het instituut voor Marine te Willemsoord, Het is goed om op 31 Januari door de verjaardag van H.K.H. Prinses Bea trix toch al een nationale dag te denken aan de „grootmoedige Aemstel weesdie anderhalve eeuw geleden werd geboren en die in zijn optreden toonde de beste vaderlandse eigenschap pen te bezitten. Meningen te Bonn j klaar. Onder het voorwendsel de nodige pa- I perassen voor de overgave in de kajuit te zullen halen, daalde Van Speyk de (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) Met het practisch uitsterven van de w" I in Indonesische kringen hier niet langer "'he^edergek^en^wter'p Van Speykreken?n§ met pogingen van Westerling 6 e j om zich naar dat gebied te begeven. Lange tijd heeft men zijn bewegingen in Europa met speciale belangstelling laten nagaan. De Britten waren daarbij ook zeer in zijn plannen geïnteresseerd, daar men hem niet graag voor een (Van onze correspondent Alfred Itweedb keeb te, S,ingapor^ zoa wmen van Sprang zien. Toen Westerling zich echter naar De kwestie Bertha Hertogh houdt Fr?ns grondgebiedinNoord-Afrika be- nog steeds de gemoederen in de Isla- gaf' ™as het moedyker om gegevens mietische wereld in beroering. Men ove* hem te krijgen. De Fransen wei- weigert zich namelijk neer te leggen bij ge£ n namehjk medewerking uit gram- de beslissing van het gerechtshof, dat schap °Yer defkoadl"g „va? Indonasie het huwelijk ongeldig verklaard heeft. Imzake de onafhankelijkheid van Ma- Het gaat nu niet langer om Bertha rokko. Hertogh maar om het principe of het I In de Maleise Pers heeft men overi- gerechtshof een Islamietisch huwelijk I Sens ™eldlTng gemaakt van de b«a?n" ongeldig kan verklaren. Men wil dit I m in Nederland, waarop Westerling proefproces tot voor de Privy Council ym gramofoonplatenihet woord-gevoerd in Londen uitvechten. Om de hoge kos- Jieeft._De bladen m de Engelse taal heb- ten hiervan te bestrijden, heeft een ac- hen dit voorval echter volkomen ge- tie-comité onder leiding van de hono-1 negeerd. raire consul van Irak, Al Sayed Ibrahim ander land niet Frankrijk een so ciale overeenkomst heeft getekend; 2) Het verbod van de „democratische partij" in Saarland. Hij weigerde mede te delen met welke staat Saarland een overeenkomst had ge tekend, dit met het oog op een mogelijk protest van de West-Duitse regering. Ge noemde ontwikkelingen schonden de af spraak, die Frankrijk en West-Duitsland ten tijde van de ondertekening van het plan-Schuman hadden gemaakt, dat geen van beide partijen in Saarland iets zou doen waardoor vooruit zou worden ge lopen op een toekomstig Duits vredes verdrag. Aneurin Bevan, leider van de lin kervleugel van de Britse Labourpar- tij, heeft op een vergadering de an dere fractieleden opgewekt zich te verzetten tegen de nieuwe bezuini gingsvoorstellen van de conservatieve regering door middel van een motie van afkeuring. Hij betoogde dat het bewapeningsprogram, indien dat over vier of vijf jaar (in plaats van drie) wordt verdeeld, kan worden uitge voerd zonder bezuiniging op de ge zondheidsdienst en andere bezuini gingsmaatregelen. De socialisten zullen een amende ment op de voorstellen indienen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat zij op een stemming zullen aansturen. De Labourfractie zal echter niet haar steun onthouden aan het bewape ningsprogram, dat van de Labourre- gering is uitgegaan. De drastische invoerbeperkingen, die de Engelse minister van finan ciën, Butler, heeft aangekondigd, wor den in ambtelijke kringen te Was hington als een bemoedigende ont wikkeling beschouwd. Men gelooft, dat het sterlinggebied inderdaad in staat zal zijn in de tweede helft van 1952 zijn betalingsbalans sluitend te maken. Int. bijeenkomst van kerkelijke leiders in Londen. Internationaal bekende kerkelijke leiders, geestelijken en leken uit Frankrijk Griekenland, Groot Brit- tannië, Noorwegen, Zweden, Zwitser land, Duitsland, Canada en de Ver enigde Staten zullen van 4 tot 8 Fe bruari in Lambeth Palace in Londen bijeenkomen om de vergadering van het uitvoerend comité van de Wereld raad der Kerken bij te wonen. VERRUKKELIJK EN IN TWEE TELLEN KLAAR Ooe egn lepeltje Nescafe in een kop. Giet er kokend water op. Voeg suiker en melk naar smaak toe. [VT ESCAFË heeft het verrnkkelijke -L aroma van de vers-gebrande koffie, welke voor de bereiding is gebruikt. Met NESCAFÉ maakt U in een handomv draai een geurige, pittige kop koffie. GEEN tijdrovend koffie zetten! GEEN verlies: U maakt in een oogwenk juist zoveel als U nodig hebt Vraag vandaag nog Uw kruidenier om de wereld, beroemde Nescafe a f 3.- per busje- Onder bet busdekseltje is een speciale afsluiting, die een garantie betekent voor de inhoud. EEN NESTLÉ PRODUCT Ii:il|[!l[ll[l[[|l[|[||llllllili]||]l!l[ll!il!ll!l!!llll[||||l!llll[]l!l|j|[]||]lijli|[ll!llil[lllllilUII]ll]lll[!ll!l!!l!|[]llili]l[liil De Vereniging „Kinderzorg" Veersesingel 148, Middel burg, vraagt een van goede getuigen voor zien, 5% dag per week. Aanmelden bij de directeur van bovengenoemde vereni ging. TE KOOP: in prima staat zijnde bouwjaar 1950, 1% jaar oud. 250 kg laadvermogen. 43000 km gelopen. Zonder gebre ken. Wegens aanschaffing van grotere wagen. Prijs 2600.Van particulier. P. M. TREURNIET, Markt 306, St.-Maartensdijk. Voor en Ganzepoortstr. 24, Tel. 2513 de oplage bepaalt de publiciteitswaarde van een blad, het verlangen om van de inhoud dadelijk kennis te nemen! Na debat van 3 dagen. De politieke commissie van de V. N. heeft Dinsdag met 24 tegen 9 stem men bij 25 onthoudingen een resolu tie goedgekeurd, die de Sowj et-Unie in gebreke stelt wat betreft de nako ming van een verdrag van vriend schap en bondgenootschap met China, De resolutie stelt verder, dat de Sow- j et-Unie de Chinese nationalisten heeft belet hun gezag in Mansjoerije na de Japanse capitulatie opnieuw te vestigen en de Chinese communisten heeft gesteund in hun strijd tegen de nationalisten. Onder de vele onthou ders hadden sommigen betoogd, dat de V.N. de klok niet terug kunnen zetten en dat de politieke commissie niet gerechtigd is een oordeel te vel len over de wettigheid van interna tionale verdragen. Aan de stemming ging een debat van drie dagen vooraf. Met het verscheiden van Lodewijk van Deyssel is een historisch tijdperk in de Nederlandse letterkunde afge sloten. Hierop wees prof. Anton van Duin kerken in zijn toespraak bij de baar, waarop het stoffelijk overschot van dr K. J. L. Alberdingk Thijm in de aula van Westerveld stond opgebaard. Spreker noemde van Deyssel een mens, wiens levenskracht naar li chaam en ziel onvermoeibaar was tot het uiterste. In de glorie van de be weging van tachtig is de overledene de meest glorieuze geweest. Deze glo rie blijft gefixeerd ook na de dag, waarop de laatste tachtiger de on sterfelijkheid ingaat, aldus spreker. Nadat de organist het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de Mat- thaus-passion van Bach ten gehore had gebracht, werd de kist naar het graf in de duinen gedragen, waar de zoon van de overledene voor de be langstelling dank zegde. De Belgische wegenwacht telt thans, drie en een half jaar na haar oprichting, 105.000 leden. De afdeling „automobilis ten" van de Belgische Touringclub telt 60, .000 leden. VRAGEN OVER DE FRUIT PULP EN DE WHISKY -VATEN Het Tweede Kamerlid Beernink (C.H.) heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het de ministers bekend, dat de Nederlandse fruitverwerkersindus- trie voor de inmaak van tot fruitpulp verwerkte producten vrijwel uitslui tend is aangewezen op Amerikaanse whisky-vaten, zulks in verband met de houdbaarheid van de producten? 2. Is het juist, dat de bestelling in de Verenigde Staten van Noord-Ame rika van de noodzakelijke aanvulling voor het jaar 1952, welke na nauw keurig onderzoek door deskundigen is vastgesteld op 60.000 vaten, nog niet heeft kunnen plaats vinden, om dat de regering heeft geweigerd een deviezenvergunning voor het hiervoor benodigde bedrag van circa 200.000 dollar te verstrekken? 3. Is het de ministers bekend, dat jaarlijks voor een waarde van circa f 20.000.000, waarvan f 3.000.000 dol larexporten, aan fruitpulp wordt ge ëxporteerd en dat thans in de krin gen van de fabrikanten-exporteurs van fruitpulp en van de telers van het z.g. kleine fruit ernstige onge rustheid bestaat omtrent de gang van zaken in het komende seizoen? Commandant van de „Jacob van Heemskerck" naar Den Haag. Kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff te Vlissingen, commandant van Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser ...Jacob van Heemskerck", is met in gang van 1 Februari a.s. overgeplaatst naar Den Haag, waar hij belast wordt met het bevel over de Marinekazerne Den Haag (de vroegere Alexander- kazerne). De commandant Maritieme Middelen te Vlissingen, kapitein ter zee J. C. Broekhuysen, neemt het commando van de „Jacob van Heems kerck" over. De Nederlandse ambassadeur in India, de heer A. M. L. Winkelman, heeft gis teren meer dan tweehonderd ton levens middelen, in Nederland bijeengebracht door de actie „Nederland helpt India", overgedragen aan de Indische minister van volksgezondheid, Rajkumari Amrit Kaur. Saqqaf, gelden bijeengebracht. Hetzelf- I de comité heeft zich ook het lot aan getrokken van zes Aziaten, die ter dood veroordeeld zijn wegens moord op een I Brits militair. Men noemt dit een voor beeld van ernstige discriminatie. Men vreest, dat het aanleiding zal geven tot nieuwe agitatie in de Oosterse wereld. (Ingez. mededeling, adv.) VAN ROSSEM'S 'FIFS^ i: --■#-"v 1CLL r (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) Met het overlijden van de Nederland- Maar Karei keek hem recht aan. „Nee", zei hij, „er is er heus niet één, die uit wraak mijn ballon kapot zou se militaire attaché in Bangkok is de I laten snijden". Nu hij zich het geval be- kwestie van het stationneren van een ter indacht leek het hem steeds vreem- expert op militair gebied in Singapore der dat een dame zo'n opdracht geven weer ter sprake gekomen. kon. Wat kon ze daarmee voor hebben In buitenlandse kringen is men het En welke Nederlandse dame zou hier er over eens, dat Singapore één van anders zijn danHij durfde de naam de belangrijkste militair-politiek centra Marianne er niet achter denken. Het in dit deel van de wereld is en voort- leek hem al te gek in dit geval, dat zij durend nog in betekenis toeneemt. Dat daarmee te maken zou hebben, blijkt ook wel uit het feit, dat de Ver. Van de tafel keek hij weer op naar Staten hier een zeer groot consulaat monsieur Le Petit en hij zei eerlijk: „Ik hebben met een consul-generaal, die de zal u helpen om dit op te lossen, als ik persoonlijke titel van gezant heeft om kan, maar ik begrijp er tot nu toe hele- het belang van zijn positie te accentu-1 maal niets van. Onder mijn kennissen eren. heb ik niemand die ik daartoe in staat Het schijnt dat Nederland niet in acht en vijanden heb ik niet voor zo- staat is ook in Singapore een marine-1 ver ik weet". attaché te stationneren en evenmin be- „Was er ook niemand die er bezwaar reid is de vertegenwoordigers in Mei- tegen hebben kon dat u met deze bal- bourne of Tokio over te plaatsen. Met lion opsteeg?" probeerde de rechercheur de benoeming van een nieuwe militaire I nog één keer. attaché in de plaats van majoor Cramer Weer schudde Karei zijn hoofd. „Nie- zou men echter een stap in de goede mand heeft daar iets mee te maken", richting kunnen doen door hem Singa- legde hij uit. „Ik ben helemaal eigen Pore als standplaats aan te wijzen. Van baas. Als ik varen wil met een ballon, daar kan hij even gemakkelijk Siam, dan doe ik dat". Birma en Indo-China bestrijken als uit Monsieur Le Petit stond op. „Vrou- Bangkok. Hij heeft daarbij het voordeel wen zijn soms rare wezens", stelde hij veel dichter bij het centrum der mili-1 vast. „Ik ben er nog niet achter of we taire beslissingen te zijn. hier met misdaad of zorg te maken hebben, maar in ieder geval zullen we toch uit moeten zoeken wie de op drachtgeefster is, want ballonnen ka pot maken mag niet, welke reden er dan ook voor mag zijn. Hij hier zal het er ook niet bij laten zitten, want als je meedoet met zoiets denk je natuurlijk altijd dat je de eerste prijs wel gewon nen zou hebben. Het treft nu ook wel den, kwamen ze uit het kamertje Eigenlijk was Karei Bovenkamp toen de ballontocht vergeten en was hij met al z'n gedachten bij die onbekende dame, die zo vreemd van haar belangstelling had doen blijken door te proberen zijn ballon onklaar te maken. Terug in de zaal werd hij met gejuich ontvangen, maar de eer interesseerde GO VERBURG 58. bijzonder, dat u die prijs hebt. Hij was woedend en dacht dat u persoonlijk op dracht gegeven had". „Ik meende dat al", gaf Karei toe, „hij keek niet erg vriendelijk zo even". Voordat Karei terug mocht gaan naar de grote zaal vroeg monsieur Le Petit: ,Waar kan ik u vinden als ik u nodig heb?" „Ik logeer in Grand-Hotel de Luxe", antwoordde Karei, „maarToen zweeg hij, alsof een geheimzinnige macht hem het spreken verbood. „Het gaat je verder niets aan wat ik ga doen", bedacht hij opstandig. De ander schonk daar vreemd genoeg geen aan dacht aan. Als twee vrienden, allebei met hetzelfde doel: de schuldige te vin- hem vandaag niets. Verwonderd keek hij naar zijn nieuwe buurtje, die de plaats van de voorzitter had ingenomen. Een donkere Frangaise was het, die hij vandaag al eens meer ontmoet had, om dat ze de dochter van één der jury leden was. „U heeft wat in te halen", zei ze hartelijk, „daarom ben ik hier gekomen om U te verzorgen. Was het bezoek erg vervelend?" „Erg vriendelijk van U", antwoordde Karei en hij meende het, want het meisje was vriendelijk. „Nee, dat be zoek viel erg mee en nu U me komt helpen om het te vergeten, zal het een aangename herinnering worden". verwacht teveel van mij, heus", deed ze bedeesd. „Ik kom alleen maar toekijken, dat U zichzelf niet tekort doet, nu U zo laat aan het diner ver schijnt. Ik ben werkelijk niet zo'n goe de gastvrouw als U van mij verwacht". „Toch wel", plaagde Karei, „In Ne derland kunnen we ons nooit een betere tafeldame wensen, dan haar, die zorgt, dat we genoeg te eten krijgen". Hij kreeg plezier in dit mooie meisje. Haar vlot-zijn en toch ver legen doen herinnerde hem aan Ma rianne en hij bedacht dat dat Hol landse meisje meer met haar Franse zusters gemeen had dan alleen haar naam. „Vertel me van Uw land", vleide Thérése. „Ik heb er al zoveel van gehoord! Het lijkt me een heerlijk land". Karei probeerde juist een kippen boutje te ontleden. Zuchtend legde hij zijn mes en vork neer en hij keerde zich op zijn stoel naar haar toe. „Goed", zei hij dramatisch, „ik zal U vertellen, want al weet U nog zoveel over dit kleine landje, er is altijd nog wel meer van te zeggen". „Maar eet U terwijl toch door", drong ze bezorgd aan, „daarom ben ik immers juist bij U komen zitten?" ,Maar dat gaat zo moeilijk", wierp hij tegen. „Ik kan niet van die lange verhalen vertellen en tegelijk die las tige kip uit elkaar pluizen". (Wordt vervolgd.) V GRAAG GEZIENE BLINDHEID. Aan de oever van het water stond een man. Het was heet, zo heet als het in een tropisch klimaat maar zijn kan. De man had niets liever willen doen dan in dat water springen. Be grijpelijk want hij was de uitputting nabij. De hitte plaagde hem en bo vendien plaagden hem de muskieten, die steeds maar op hem aanvielen. In het water zou hij van die plagen verlost zijn, maar.in dat water leefden krokodillen. Hij wist dat en als hij het niet geweten had, had hij het kunnen zien. Die man stond aan de oever en dacht na. „Het is een misdaad aan de rechten van de mens zo dacht hij dat ik hier ten prooi ben aan deze moordende hitte en die niets ontzien de muggen. Ik hoorde me nu in dat water te kunnen verkoelen!" Toen heeft hij zich de kleren van het lijf gerukt en is hij in dat water gespron gen. enige dagen later heeft men zijn door de krokodillen verminkte en door het ongedierte weggevreten li chaam gevonden! Een domme manNiet dommer dan velen in Nederland, die denken zoals de briefschrijver, een gewezen lienst- plichtig korporaal, die reageerde op onze hoofdartikelen betreffende het leger in ons blad van 16 en 19 Januari j.l. Die korporaal schreef dit: „Zolang er mensen zonder werk lopen; zolang er collectes worden gehouden voor oorlogsinvaliden; zolang er rebusprijsvragen voor de bouw van een Diaconessenhuis wor den uitgeschreven; zolang er in de bioscopen collectes voor een vacan- tie-oord worden gehouden en zo lang de ziekenhuizen zonder ver pleegsters zitten, omdat ze niet ge noeg kunnen verdienen, is zulk een militaire krachtsinspanning als Nederland thans moet opbrengen), een misdaad aan de rechten van de mens!" Zie, dat is de man, die wel weet, dat er krokodillen in het water zijn, maar die er toch. inspringt „omdat hij als mens recht heeft op een mens waardig bestaan"! De men die elke cent, aan het leger besteed, onverant woord vindt, omdat er nog zoveel an dere, hogere doeleinden mee gediend kunnen worden. Met al dat geld, dat nu aan de militaire krachtsinspanning in geheel de wereld wordt uitgege ven, zou een soort heilstaat in stand kunnen worden gehouden! Ach ja, het zou kunnen maar het kan niet Daar in het water loert de krokodil en daar in het Oosten loert de Rus sische beer op zijn prooi. Hoe zwak ker die prooi is, hoe gemakkelijker het wordt! En door zijn ogen te slui ten voor het feit, dat die beer er is en zich maar te beroepen op de „rech ten van de mens", wordt die prooi wakker. En op het ogenblik, dat de mens meent dat aan zijn rechten is voldaan, slaat de beer toe en dan is er geen recht meer. Dan is er geen werkloosheid meer, want in Siberië kan men altijd nog meer mensen ge bruiken; dan zijn er geen oorlogs invaliden mer, want wie invalide is, waardeloos voor de staat: een spuitje en het lijden is uit; dan zijn er geen diaconessenhuizen meer no dig en geen vacantie-ooraen, want dat zal de almachtige staat wel eens even in orde brengen; en verpleegsters zijn er dan genoeg: niet goedschiks, dan kwaadschiks! Tja, een dergelijke blindheid ziet vadertje Stalin graag van zijn Wes terse vijanden. Zulke vijanden zijn soms meer waard dan vrienden.' De Hoogeveense trommelslager. De nieuwe Hoogeveense trommel slager, de heer Obe Lemstra, zal aan staande Zondag omstreeks half ne gen voor het eerst de kerkgangers „optrommelen". Daarmee wordt een oude traditie hersteld, die enige tijd moest worden afgebroken omdat er geen trommelslager was. Inmiddels is de trommel in Utrecht opgeknapt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3