MAHER PAS|A BEREID TOT OVEREENSTEMMING Weinig steden hebben zo n mooie traverse als Goes FIE [el! ISTG PRINSES BEATRIX wordt veertien jaar. In Goes heeft men een originele burgerzinlening uitgedacht* Minister Joekes in moeilijk parket Amerikaan McCormick krijgt opperbevel over Atl* Oceaan i SNIPPER NIEUWS1 Vlissingse politie snapt oplichter, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maak! g: an, bruin 75.- and f48.50! en Tijd I ielburg ten Is, Wending in Brits-Egyptisch geschil Churchill over het Europees front Kwestie-Soedan als eis tot toetreding defensie-pact d i i Schiphol zal potdicht Commissaris der Koningin verrichtte officiële opening Middenstand moet oude spankracht terug krijgen Uitgave Stichting „Zee'uwsch' Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Viissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2084 Abonnementsprijs ;i 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 31 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.24 u., onder 17.25 u.; Maan op 10.11 u., onder 0.01 u. Hoogwater op Vrijdag 1 Februari Viissingen: 5.39 u. 1.94 m., 18.07 u. 1.93 m.; Terneuzen: 6.11 u. 2.12 m., 18.37 u. 2.12 m.; Wemeldinge: 7.27 u. 1.56 m., 19.50 u. 1.66 m.; Zierikzee: 7.07 u. 1.31 m., 19.33 u. 1.42 m. caar. htig fijne 'g!" i delburg ns rdeel. iets! Zware coats met „Kniebe- ntels f 66.50 68.50. Kle- HOOFT- 35, Mid- iets! Zwart sen f 159. Kleding- )OFTMAN, ddelburg. i 71, ::!iiiiiiiiiiiiii!!'iiiiiiiiiiiliiiiiniiniiiiiiiiiiiiniiiimHiHiiH!iiiiiiiii[miiiiiiniiiiiHiiiiimiiiiiiiii Churchill heeft gisteren in het La gerhuis medegedeeld, dat de Westelij ke mogendheden in het Verre Oosten, Zuid-Oost Azië en het Midden-Oosten in het geheel de beschikking hebben over ongeveer 26 divisies. Als de hui dige moeilijkheden in deze delen van de wereld niet bestonden, zouden er, naar Churchills mening, voldoende troepen beschikbaar zijn teneinde in Europa een front te vormen tegen de 176 Russische divisies, die zich daar zouden bevinden. GEEN VERSTERKING NAAR KANAALZONE? In goed ingelichte kringen in Nico sia, Cyprus, is verklaard, dat de Britse autoriteiten hun plan om Zondag te beginnen met overbrenging van nieu we Britse troepen naar de kanaalzone, hebben opgegeven. Voor deze over brenging zou gebruik gemaakt worden van acht oorlogsschepen, vier schepen en negen transportvliegtuigen. Het op geven van het plan zou zijn ingegeven door de regeringswisseling in Cairo en de daarop gevolgde ontspanning van de toestand. ARRESTATIES IN TUNIS. Woensdag zijn te Menzel Djemin in het gebied van Bizerta in Tunis 30 personen gearresteerd. Te Nabeul had had een plaatselijk leider van de „Neo Desteur" zich in zijn huis verschanst en soldaten moesten een gat in een muur van zijn woning maken om bin nen te kunnen komen om hém te ar resteren. Woensdagavond heeft het Franse ministerie van Oorlog ontkend, dat het zenden van soldaten naar Tunesië is gestaakt. De Egyptische premier, Ali Maber Pasja, heeft in een commentaar op Edens verklaring in het Britse Lagerhuis, gezegd bereid te zijn ieder voor stel van Eden tot het bereiken van een overeenstemming in overweging te nemen. Tevoren had Koning Faroek de Britse ambassadeur Stevenson in audiëntie ontvangen voor het eerst sinds 9 October de datum waarop het ver drag van 1936 met Engeland werd opgezegd. Egypte schijnt thans wel bereid te zijn toe te treden tot een defensiepact voor het Midden-Oosten onder voorwaarde dat de instelling hiervan zal geschieden in het kader van het Handvest der Verenigde Naties. TEGENOFFENSIEF IN INDO-CHINA. Radio Vietminh heeft aangekondigd, dat Ho Tsji Minh de voorbereidingen voor een algemeen tegenoffensief in Indo-China met spoed zal voltooien, in deze uitzending werd gepleit voor nauwer samenwerking met „het we reldkamp van vrede en democratie". Dc terreur in Cairo Gisteren hebben namelijk de verte genwoordigers van de landen, die voorstellen hebben gedaan voor een verdedigingsorganisatie voor het Mid den-Oosten Engeland, Frankrijk, Turkije en de Ver. Staten 'n bezoek gebracht aan Maher Pasja. Een woordvoeder van de Egyptische regering heeft naar aanleiding van dat bezoek verklaard, dat de vorming van het defensiepact in het kader van het Handvest, deel uitmaakt van een com plex van vraagstukken ener vorming van een nationaal front. Het „natio naal front" zou over deze zaak beslis sen. De premier was van mening, zo zei de woordvoerder, dat, indien een voor Egypte gunstige studie zou worden ge maakt van het „tweede vraagstuk", de Egyptische regering in gunstige zin zou oordelen over de deelneming aan het defensieplan. (A.F.P. tekent hier bij aan, dat met het „tweede vraag stuk" kennelijk de kwestie-Soedan werd bedoeld). Reeds uit hetgeen onze correspon dent Alfred van Sprang schreef bleek, aan welke terreur de buitenlanders, en speciaal de Britten, in Cairo tijdens de laatste gebeurtenissen hebben blootgestaan. Thans zijn echter on danks de strenge Egyptische censuur de eerste gedetailleerde gegevens over de onlusten op het Britse hoofdkwar tier te Ismailia binnengekomen. Deze berichten geven details over de behandeling, die de leden van de Brit se „Turf-club" ondergingen. Het ge bouw van de club werd door nationa listische opstandelingen in brand ge stoken. Een van de leden, die langs aan elkaar geknoopte lakens van de tweede verdieping naar beneden klom, werd door de menigte doodgestoken. Vier lijken zijn gevonden, die zo deer lijk verbrand waren, dat zij op de vu ren moeten zijn geworpen, aldus deze berichten. Van een lijk waren 'n been boven de knie en een hand en onder-- arm afgesneden. Van een ander was de schedel ingeslagen. Een ander lijk werd van de kleren ontdaan, over de straat gesleept, gedeeltelijk verminkt en op een haastig aangestoken vuur geworpen, aldus deze berichten. De teweeggebrachte vernielingen hebben naar schatting 10.000 a 15.000 mensen werkloos gemaakt. De directe schade wordt op 25 a 50 millioen pond sterling geschat. Geen rente, maar wel een woning. Wie f 1000,— geeft krijgt een huis; echter ook mogelijkheid voor lagere inschrijvingen. Naar wjj vernemen bestaan er in de gemeente Goes plannen tot het uit schrijven van een burgerzinlening, die wei van een zeer bijzonder karakter zal zijn en die de eerste van deze soort in ons land kan worden genoemd. Men wil n.l. de bevolking animeren tot het verstrekken van bedragen van f 1000. zonder vergoeding van rente. Degene, die f 1000.beschikbaar stelt, verkrijgt daarmede het bewoningsrecht van één der te bouwen huizen. Ter administrering van één en ander zal de Stichting Burgerzin worden opgericht. Volgende week Donderdag zal in het Goesse Schuttershof een samenkomst worden gehouden, waarin onderzocht zal worden, of er voor deze plannen animo bestaat. (Opname M. Woldringh, N.F.K.) TWEEDE KAMER OVER SOCIALE VERZEKERING. Zelfs zijn partijgenoten lieten hem in de steek „EEN VERSCHRIKKELIJK STEL FUNCTIES". Engelsman Andrewes plaatsvervanger Te Londen is bekend gemaakt dat de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie Woensdag de Amerikaanse admiraal Lynde McCormick tot opper bevelhebber over het gebied van de Atlantische Oceaan heeft benoemd. McCormick heeft de Engelse vice-admiraal Sir William Andrewes tot plaatsvervangend opperbevelhebber benoemd. Andrewes is op het ogenblik opperbevelhebber van de EngelsAmerikaanse vlootbases op de Antillen. McCormick, die tevens opperbevel hebber van de Amerikaanse vloot in de Atlantische Oceaan is, verklaarde aan verslaggevers te beseffen, dat hij „een verschrikkelijk stel functies be kleedt, die heel wat van mijn tijd en energie zullen vergen". Zijn hoofdkwartier voor beide func ties zal Norfolk zijn. McCormick deelde mee, dat zijn staf MAHER PASJA .bereid tot praten.. Wegens deviezen-overtreding f75.000 BOETE GEëlST. Voor het Amsterdams Gerechtshof is gisteren (bij verstek) f75.000 boete geëist tegen de Utrechtse zakenman A. P. S. Deze verdachte, die in Frankrijk afwacht welk vonnis de Nederlandse Justitie over hem zal vellen was di recteur van een firma in Utrecht, die zich bezig hield met het fabriceren van uistallaties voor het te water laten van reddingboten. Aan verdachte was ten laste gelegd overtreding van het Deviezenbesluit in de eerste na-oorlogse jaren. In de dag vaarding w rd een bedrag van vier millioen Belgische francs genoemd. zou worden samengesteld uit officie ren uit alle betrokken landen. Binnen kort zouden de namen van zijn voor naamste officieren bekend worden ge maakt. „Ik zal sterk moeten steunen op mijn onderbevelhebbers en zo ruim en objectief mogelijk moeten zijn. Het is mijn voornemen in aanzienlijke mate te decentraliseren", aldus McCormick, die in het vooruitzicht stelde, dat, mocht er oorlog komen, de twee com mando's, die hij thans bekleedt, niet in handen van één persoon zouden kunnen zijn. Naar zijn mening zou het 'bijstaan van generaal Eisenhower 'n zeer groot deel van zijn taak vormen. 4 i i Toen inbrekers de geldla van een café in de buurt van Venlo leeg von den, namen zij maar wat eitjes en worstjes mee, die zij naar huis lopend, oppeuzelden. De eierschalen wierpen ze achteloos weg. Zodoende was het voor de politie eenvoudig hen met be hulp van een hond in te rekenen. Vijftienhonderd H.A. koolzaad in de Noord-Oost Polder zullen dit jaar be sproeid worden tegen de snuitkever met hulp van een vliegtuig. Voor de Schiedamse kantonrechter is f 6 boete of drie dagen hechtenis geëist tegen de secretarie-ambtenaar uit Vlaardingen die een radio-toestel had gebruikt zon der luistervergunning. Zes jaar lang hebben de toeschouwers van voetbal wedstrijden op 'n terrein te Heilbronn (Duitsland) letterlijk op een „kruit vat" gestaan. Onmiddellijk na de oor log is namelijk een bomtrechter op 't terrein, waarin zich verscheidene ton nen scherpe munitie, bommen en an dere springstoffen bevonden, dichtge gooid. Toen iemand eensklaps dacht aan de dichtgegooide bomtrechter is men gaan graven en heeft men inder daad de gevaarlijke stoffen aangetrof fen. De mijnopruimingsdienst heeft 2 dagen nodig gehad om de springstof fen te bergen. De kosten, verbonden aan het in bedrijf brengen van de reusachtige fabriek voor de vervaardi ging van de waterstofbom, zijn meer dan verdubbeld en bedragen thans 1250 millioen dollar, aldus een rapport van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Joekes had gisteren in de Tweede Kamer 'n moeilijke dag. Een groot deel der Kamerleden is het na melijk niet eens met de opzet van het wetsontwerp „Herziening Uitvoerings organisatie Sociale Verzekering". Hij en zijn staatssecretaris moeten vechten naar twee kanten, ten eerste naar de kant van de A.R., K.V.P., V.V.D. en C.H.U., die het wetsontwerp een in houd willen geven die voor de rege ring bijzonder onaangenaam is. Daar naast hebben de bewindslieden het ook nog aan de stok met de socialisten die bet compromis-voorstel maar ma tig kunnen waarderen en die tegen het wetsontwerp zullen stemmen als het amendement-Stapelkamp wordt aan genomen. Het wetsontwerp zegt dat de bedrijfs verenigingen onder bepaalde voor waarden zelf de administratie van de sociale verzekering mogen voeren. Die voorwaarden worden bepaald door de Sociale Verzekeringsraad die het cen traal administratiekantoor bestuurt. Doen de bedrijfsverenigingen het niet zelf dan zullen zij de administratie door het „C.A.K." moeten laten voe ren. In de Sociale Verzekeringsraad zitten, naast werkgevers en -nemers, ook leden die door de minister worden aangewezen De heer Stapelkamp (A.R.) en zijn medestanders staan op het standpunt, dat deze raad een half-ambtelijk ap paraat is. Zij willen dat de bedrijfs verenigingen bevoegd zijn om zelf de administratie te voeren. Kunnen zij dat niet alleen, dan moeten zij hun toevlucht vinden bij het gemeenschap pelijk administratiekantoor, dat zij zelf oprichten. De Sociale Verzekerings raad is daarbij dus uitgeschakeld en zo wordt het G.A.K. een orgaan, dat voorkomt uit het bedrijfsleven. Het derde standpunt wordt ingeno men door de heer van de Born (P.v.d. A.) die van mening is dat de bedrijfs verenigingen verplicht zijn haar admi nistratie centraal te laten voeren be houdens uitzonderingen, waarvoor toe stemming nodig is van de Sociale Ver zekeringsraad. Daar de meerderheid van de Kamer zich achter het standpunt van de heer Stapelkamp plaatste, kwam minister Joekes in grote moeilijkheden. Zou hij jaren is gedokterd intrekken? Voorzitter Kortenhorst achtte het raadzaam, geruime tijd de beraadsla gingen te schorsen. Het was opvallend, dat -zowel de minister als de staats secretaris erop wezen, dat de voorstan ders van het amendement-Stapelkamp uitdrukkelijk hebben verklaard, dat de overheid verantwoordelijkheid blijft houden en dus controle kan uitoefe nen. Het lijkt niet uitgesloten, dat er in deze richting nog iets te bereiken valt. Binnenkamers wordt onder hoge druk gewerkt; minister Joekes ont bood direct zijn ambtenaren om deze kwestie door te spreken terwijl de on dertekenaars van het amendement- Stapelkamp zich hedenochtend zouden heraden óver hun houding. Het is niet te verwachten dat zij hun uitgangs punt zullen laten varen. De bedoeling is in korte trekken deze: de Stichting Burgerzin, waarvan voor het allergrootste gedeelte belangheb benden bestuursleden zullen zijn, gaat met de ontvangen bedragen, stel in to taal f50.000.naar een geldgever en verzoekt om een lening aan de gemeen te Goes tot een bedrag van f450.000.— d.w.z. 4 ton plus de f 50.000.tegen het voorgeschreven rentepercentage van 4. Aangezien de geldgever dan maar vier ton beschikbaar behoeft te stellen en f450.000.uitzet, waarover hij 4 rente ontvangt, ligt in feite voor hem het rentepercentage hoger. Als hij iy2 van zijn geld wil hebben, mo menteel ongeveer wel het normale per centage, krijgt hij dat, d.w.z. 4 van f 450.000.- of f 18.000.hetgeen de gemeente hem moet betalen', maar welk bedrag precies gelijk is aan 4x/2 van f400.000.—. De f50.000.— n.l., die de bevolking van Goes renteloos verstrekt, is geen eigen geld van de geldgever en daarvan ontvangt hij dus ook geen rte. Op deze vernuftige wijze is de moeilijkheid wat het hogere renteper centage, dus meer dan 4 betreft, ondervangen. Deze bijzondere vorm van lenen is in bankierskringen besproken en daarin werd zij zeer acceptabel ge vonden. De lening, die door de gemeente zal worden gegarandeerd, zal een normale looptijd hebben van 30 jaar. Er wordt onderzocht, of aflossing van het geld, dat de burgerij verstrekt, tussen het tiende en twintigste jaar van deze pe riode kan geschieden. In dat geval zal men dus op zijn hoogst 20 jaar op zijn f1000.moeten wachten, maar daar staat tegenover, dat men dan al jaren lang in een woning zit. Het ligt ook in de bedoeling de moge lijkheid te scheppen op de burgerzin lening voor kleinere coupures dan van f 1000.in te schrijven. In overleg met de bevoegde huisvestingsinstanties zul len dan de meest urgente gevallen wor den geholpen. Het zal er nu maar aan liggen, of de Goesse bevolking voor deze renteloze lening wat gevoelt. Voor bedrijven en particuliere woningzoekenden, die f 1000.op tafel kunnen leggen, zitten er zeer mooie zijden aan, terwijl ook zij, die zelf geen woning nodig hebben, uit oogpunt van burgerzin hun steentje kunn bijdragen. Als men bedenkt, dat er tha-ns zeer velen zijn, die ieder jaar enige honderden guldens uitgeven voor reiskosten, dan is het wel duidelijk, dat er voor die mensen muziek zit in de plannen. DE SCHELDE-RIJN VERBINDING. Met Brabants wensen wordt rekening gehouden. In de vergadering van de provincia le Staten van Noord-Brabant heeft de voorzitter der Staten, prof. dr J. E. de Quay, het standpunt toegelicht van Ged. Staten inzake een eventuele ScheldeRijn verbinding. Hjj deelde mede, dat het rapport Asselbergs, waarin het Brabantse standpunt inza ke deze kwestie is uiteengezet niet voor publicatie zal worden vrijgege ven. Hfj noemde het een feit, dat, wan neer een kanaal tot stand komt, er te gemoet zal worden gekomen aan be langrijke Brabantse wensen. Na ruim twintig inbraken gearresteerd. De politie te Enschede is er na moei lijk speurderswerk in geslaagd vijf jongemannen te arresteren, die ver antwoordelijk worden gesteld voor ruim twintig inbraken, welke deze en de vorige maand zijn gepleegd en die een golf van onrust te Enschede heb ben veroorzaakt. De vijf jongemannen, van 17 tot 29 jaar en allen werkloos, hadden het in hoofdzaak voorzien op alleenstaande woningen aan de rand van de stad. Zij wisten ongeveer 2000 gulden buit te maken. Het was hun alleen om geld te doen, andere kost- dit belangrijke wetsontwerp waaroverbaarheden lieten zij onaangeroerd. Mist hinderde het luchtverkeer. Een zeer dikke mist, die gistermid dag een groot deel van ons land in zijn greep hield, heeft vooral het luchtver keer danig parten gespeeld. Tussen 4 uur des middags en half elf des avonds is slechts één toestel op Schiphol ge land en dit nog wel in de late avond, toen de mist vrij snel begon op te trekken. De meeste vluchten met als einddoel Schiphol moesten echter geannuleerd worden. Zo kwam er Woensdagavond geen enkel toestel uit Londen binnen en ook de machines uit Parijs en Dus- seldorf lieten verstek gaan. Het toestel van de Pan American uit Londen dat op weg naar Frankfort een tussenlan ding op Schiphol zou maken, vloog Amsterdam ook al vanwege de - mist voorbij, evenals toestellen van de Bri tish European Airways die recht streeks naar Hamburg doorvliegen. De passagiers van het K.L.M.-toestel uit Djakarta, dat om half vier des middags op Schiphol verwacht werd, maakten wel een zeer gecompliceerde reis. Toen de Constellation namelijk boven Schiphol verscheen kreeg de piloot op dracht koers te zetten naar de uitwijk- haven Brussel. Daar aangekomen bleek echter, dat de mist op Schiphol enigszins begon op te trekken en dus kreeg de piloot instructie om wederom naar Amsterdam koers te zetten. Een maal weer boven Nederlands, grondge bied teruggekeerd bleek echter, dat de vermindering van de mist maar een tijdelijk verschijnsel was geweest. Schiphol zat nog dichter dan tevoren en dus werd het vliegtuig andermaal naar Brussel gedirigeerd. De politie te Viissingen arresteerde de 21-jarige ex-waterklerk V., die een zeer geraffineerd oplichter bleek te zijn. Ge bruikmakend van zijn oude relaties als waterklerk en met het opdissen van al lerlei fantastische verhalen, heeft hij ge durende l'/2 jaar totaal een bedrag van ƒ20,009,achterover weten te drukken. Soms wekte deze jongeman medelijden op en vertelde verhalen, dat hij in geld nood zat, omdat zijn zuster zo ziek was. Er waren er dan, die hem geloofden en geld gaven. Een andere keer had V. geld nodig om zijn autohandel uit te breiden, die hij niet bezat of moest hij een bar in Amsterdam, die niet bestond, finan cieren. Ook werkte hij met valse schuldbe kentenissen. Eveneens zijn winkeliers het slachtoffer geworden van V. Zo wist hij winkeliers te bewegen goederen af te ge ven voor op de rede liggende schepen. Deze goederen verkocht hij dan weer aan andere winkeliers. De opbrengst stak hij in zijn zak, zonder dat de winkeliers één cent zagen. VERTEGENWOORDIGER VAN MINISTERIE ZEI HET ZELF; Gistermiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, onder grote belangstelling de nieuwe ver keersweg door Goes, door middel van het doorknippen van een lint offi cieel geopend. Onder de hartelijke toejuichingen van het publiek, dat zich langs de weg had geschaard, reed de Commissaris vervolgens over het nieuwe weggedeelte, voorafgegaan door de muziekcorpsen „Euphonia" en „Hosanna" en gevolgd door een lange stoet van motorrijtuigen, terwijl talrijke vlaggen feestelijk wapperden. Tevoren had burgemeester mr W. C. ten Kate tijdens een korte plechtig heid in de raadszaal, waar vele geno digden bijeen waren, zijn dankbaar heid uitgesproken over hetgeen tot stand was gebracht. De burgemeester sprak over de gesmede plannen, de ge nomen beslissingen, de vele teleurstel lingen en eindelijk over het totstand komen van het nieuwe weggedeelte, waar Goes terecht trots op kan zijn. Mr W. C. ten Kate dankte allen die direct of indirect hadden meegewerkt aan de nieuwe traverse en sprak tot slot de wens uit dat het nieuwe weg gedeelte tot in lengte van dagen mocht bijdragen aan een meerdere bloei van Goes en Zeeland. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, liet in zijn hartelijke toespraak niet na zijn be wondering uit te spreken over het ini tiatief en het doorzettingsvermogen van het Goesse gemeentebestuur en de Goesse middenstand. „Tijdens mijn laatste bezoek aan Goes", zo getuigde de Commissaris der Koningin, „heb ik de prachtige aanleg van de nieuwe wijken in Goes, de nieuwbouw en de prachtige scholen bewonderd". Jhr mr de Casembroot sprak nog over de fi nanciële moeilijkheden, die gepaard gingen met de aanleg van dit wegge deelte en de prachtige propaganda, die Goes maakte in het verleden door het verkeer als door een doolhof door de plaats te leiden. Maar ook nu, zo voeg de spreker er aan toe, zal de traverse door Goes geen windeieren leggen voor de middenstand. De Commissaris der Koningin feliciteerde heel Zeeland en in het bijzonder Goes met het nieu we weggedeelte en besloot zijn toe spraak hartelijk en spontaan met een „Veel geluk er mee". MINISTERIE VAN VERKEER. Na de opening van de weg sprak nog in de raadszaal namens het ministerie van Verkeer en Waterstaat de hoofd- genieur-directeur, ir M. Ie Casquino de Bussy, die het zeer op prijs stelde deze opening te kunnen bijwonen. De ze spreker wees er op, dat het een zeldzaamheid is, dat er een traverse wordt aangelegd door een stad als Goes en tekende de voordelen, die hieraan verbonden kunnen zijn. Ook was de verlichting, die deze middag voor het eerst in haar geheel brandde voor hem een novum en ir le 'Casquino de Bussy was zeer nieuwsgierig of zij in de toekomst zou voldoen. Ook hij feliciteerde Goes van harte met de be haalde resultaten. Nog geruime tpd waren de aanwe zigen in feestelijke stemming onder het genot van de erewijn en versna peringen in de raadszaal bijeen. Geen scheiding tussen belijdenis en zaken. Gisteravond heeft de heer P. Don- dorp uit Den Haag, secretaris van de Chr. Middenstandsbond, voor de afde ling Goes en omstreken in een toe spraak gewezen op de plicht om lid te worden van een christelijke orga nisatie vooral ook met het oog op de vertegenwoordiging in de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatiè en in de S.E.R. Het komt er op aan, dat de christe lijke middenstand aan de centrale fronten sterk staat door middel van 'n machtige organisatie. Er mag, zo voeg de de heer Dondorp er aan toe, geen geen scheiding bestaan tussen de be lijdenis en zaken. Onze talenten, zaken mogen we alleen aanwenden tot eer van de Grote Eigepaar. De heer Dondorp vergeleek de mid denstand met een gummibal, die nu eens van de kant van de overheid, dan weer van de kant van de werknemer of van de agrarische zijde een gevoe lige trap krijgt. De klappen komen soms zo hard aan, dat de innerlijke spankracht dreigt verloren te gaan. Het komt voor, dat men zelfs het be staansrecht van de middenstand be twist. Deze geda'chte begint veld te winnen in de P.v.d.A. Maar niet alleen het bestaansrecht, maar ook het be staan zelf wordt onmogelijk gemaakt mede door het beleid van de regering. De regering neemt de middenstand niet meer serieus en de semi-over- heidsinstellingen wel (verhoging van de stroomtarieven). Zo heeft men de middenstand het moeilijk gemaakt door de verkoopprijs te baseren op de vervangingswaarde. Het is voor ons moeilijk, zo voerde spreker aan, om het onrecht te bewij zen wat ons is aangedaan. Want het is zo, dat we weinig over gegevens be schikken. Wij kunnen onze grieven dikwijls niet waar maken. Moeilijk kunnen we b.v. door een gedocumenteerd betoog bevorderen dat de heffing van de omzetbelasting naar de bron wordt verschoven. Nu zijn we dikwijls onbezoldigde belas tingambtenaren. Daarenboven wordt de middenstand te weinig gehoord, omdat er maar weinig middenstands specialisten in de Tweede Kamer zit ting hebben en de onderwerpen be treffende de middenstand niet vol doende deskundig worden behandeld. De gummibal, de buffer moet haar oude spankracht weer krijgen. „Daar om moeten wij bidden", zo besloot de heer Dondorp, „dat wij onze oude plaats weer hernemen en dat wij als christelijke middenstanders onze za ken en organisaties aanwenden tot meerdere glorie van Gods Naam". De enkele practische en principiële vragen, die de aanwezigen stelden, be antwoordde de referent duidelijk, ter wijl hij de moeilijkheden waarmee de organisatie te kampen heeft niet ver heelde. De leiding van de avond was m han den van de heer J. Snoodijk uit 's-H. Hendrdkskinderen. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt met enige regen en toenemende dooi. Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig aan wakkerende wind tussen Zuid en Zuid- West.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1