'J Chefarine „4 Communisten winnen de oorlog met onderhandelen. r VAART DER STILTE Unificatie der uitvoering van sociale verzekeringen* ABDIJSIROOP Bespaarde gelden op kolenimport voor opvoering eigen productie* „Topconservatief" Duynstee. Vier bondgenoten legen pijnen en griep Zeeuwse C* J* M* V*~bestuurders hielden kernconferentie* eiling Wetsontwerp zal gunstig onthaal vinden. Koningin Juliana opent Amsterdam-Rijnkanaal. De „fantastische'' wapens van Truman. NET N KUCHJE Moskou dicteert de besluiten te Panmunjom. Invoerrecht op couranten papier verlaagd. Thüfinger Borstkruidensiroop Pagina 2 \Voensdag 30 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 v. op gerekend, een zak bieten, maan opkomt _c heb gezegd", hand gaven ze dan ook geen ve e Ik 00.000 lenen. wethouders van raad, die Vrij.' n geldlening van De lening heeft jaar, terwijl de agt. De vlotten- neente bedraagt S. en W. achten te trachten deze te consolideren. s uit Goes rde. aveerde aan de iiteit te Amster- )s, leraar Frans m. Als promotor nthor. Na afloop een receptie ge il ling van 29 Jan. ardappelen 10 I; Koopmans bl. ludreinette 24— Zoete Ermgaard )us 2947; Sint n: Spruiten 7 —83; Boere kool :ei 1227; Rode .1 10—25; Witlof 31—75; Witte —16; Bloemkool D 13—17; Kro- ipen 27; Snij- irseneren 13. i 29 Jan.: Aan- :t-garnalen 96 33; 2 kg kabel- sorteerde vis 35 vau Jan. Aan- oeien en ossen 950; eren 50; Graskalve- 981Varkens 79 Reulens 9; Schapen geiten 37. 2.45—2.65, 2.202.40; 2.50—2.70, 2.30-2.50, Nuchtere kalveren Slachtpaarden 2.10, 105Lammeren 130, 00, 770; Melkkoeien P20, 650, 580;Vaarzen 0, 350. ran. Export-veiling: C 35; I 32.50-46.20; 45—59; II 23; BC IA 34; I 23.30-33.50; |C 37—44.10; I 33.40- iGoudreinette A 46 Delicious A 74; Jüeine veiling: Klei- lan 20—49; St Remy Golden Delicious 21 1 1137Zure Belle- fe 9—28; Zoete Erm- feur 8—21Zwijndr. I Cornice 48—91. Alles Jan. Prijs voor Zaterdag 1.93 per vassen eieren wordt betaald. 129 Januari. Uien pen 32.30; Picklers ton. ■les. In de ver- I Zwitserse kamp [king plaats van |ë-veteranen uit pren hierbij aan- bnt van de M.O. Is met zijn eeht- 1 zijn echtgenote, het personeeL ■afdeling van de por vrolijke mu- pman sprak een jb de onderschei- luit, waarna het Ln. Voorts voer- r Volkers en ds pngens sprak de dankwoord. ^vereniging. On- de heer F. de |svereniging haar tuur sleden wer- 2. A. de Kraker Lzen de heer A. gris leverde een Christendom en Ivertentiën [olksunie SPREEKT 1G AAN" |me) Januari te chuttershof" ER over: |ing wil" J, P. Albers cent. uur. d. zaal. EEN DOOLHOF. (Van onze parlementaire redacteur). Dezer dagen zal de Tweede Kamer de uitvoering van de sociale verzekerin gen in behandeling nemen. Minister Joekes diende 14 Juni 1950 een ontwerp in. waarvan de strekking is het zwaartepunt van de uitvoering van de sociale verzekeringen te leggen in handen van organen van het georganiseerde be drijfsleven. In dit wetsontwerp wordt de uitvoering van de ongevallen-, de ziektegeld-, de invaiiditeits-, de kinderbijslag- en de waehtgeld- en werkloos heidsverzekering geregeld. De bedoeling is dat de belanghebben den zelf by de uitvoering betrokken lijn. Dit zal bereikt worden door een bedrijfstaksgewflze opbouw van de uit voeringsorganisaties. Iedere bedrijfs vereniging, representatief voor onder nemingen, die een geiyke of verwante functie vervullen, wordt dus belast met de uitvoering. Zo worden de ziektewet cn de kinderbysiagverzekering het eerst door deze bedrijfsverenigingen behar tigd. Omdat het naast elkaar werken van twee bedrijfsverenigingen moeilijk heden tengevolge zal hebben, zullen de reeds bestaande bedrijfsverenigingen ter uitvoering van de ziekte en kinder bijslagwet en de onlangs opgerichte be- dryfsvereniging voor de wachtgeld- en werkloosheidswet samenvloeien. DOOLHOF. Tot nu toe geschiedden de uitkeringen krachtens de ongevallenwet '21 in hoofd zaak ambtelijk door de Rijksverzekerings bank en de Raden van Arbeid. De in validiteitswet wordt daarentegen weer geheel ambtelijk uitgevoerd door dezelf de organen. De land- en tuinbouwonge- vallenwet 1922 wordt in hoofdzaak niet ambtelijk door bedrijfsverenigingen en aanvullend ambtelijk door de Rijksver zekeringsbank en de Raden van Arbeid uitgevoerd. Dit geldt ook voor de kin derbijslagwet. De ziektewet heeft wéér een andere procedure. Haar uitkeringen geschieden weliswaar in hoofdzaak niet ambtelijk door bedrijfsverenigingen, maar aanvullende ambtelijke hulp wordt verstrekt door de Raad van Ar beid. En tenslotte om de reeks maar te beëindigen hebben we nog de wachtgeld- en werkloosheidswet, waar van de uitkeringen zullen plaatsvinden via de vakbedrijfsverenigingen. DE VOORGESCHIEDENIS. Hoe de uitvoeringsorganisatie pre cies moet zijn is steeds een strijdpunt geweest. Reeds in 1899, bij de behan deling van de ongevallenwet, stelde dr Kuyper het ministerie Piersom voor grote problemen door de indiening van een amendement het zgn. „groot-amen dement Kuyper", waarin bepaald werd dat de uitvoering van deze verzekering gelegd moest worden in de handen van de vereniging der werkgevers. De be doeling dit blijkt heel duidelijk uit zijn toelichting was niet anders dan het „zelf-doen" te bevorderen, inplaats van de Overheid een steeds grotere taak te geven. De tijd was toen voor deze ge dachte nog niet rijp. En sindsdien heeft men op meer dan één gedachte gehinkt. Nu eens werd de uitvoering ambtelijk, dan weer bijna geheel niet-ambtelijk, EENHEID IN UITVOERING. Het was begrijpelijk dat de gang van zaken op de duur echter geen bevredi ging schonk. Na de bevrijding werd er een commissie gevormd, onder voorzit terschap van de huidige staatssecreta ris van Rhijn. Deze commissie bereikte een compromis dat waardeloos was, omdat tal van organisaties dit compro mis niet konden aanvaarden. Het werd langzamerhand echter tijd, dat deze materie in een wetsontwerp geregeld zou worden. Op 14 Juni 1950 werd het eindelijk ingediend en het bleek duide lijk dat de minister van Sociale Zaken zich had aangesloten bij het compromis van de commissie van Rhijn. CENTRALE ADMINISTRATIE. In de Memorie van Antwoord deelde minister Joekes mede, dat de bedryfs- Koningin Juliana zal 21 Mei a.s. het AmsterdamRijnkanaal openen door de grote hefdeur van de sluis in Tiel om hoog te laten gaan. Inmiddels zijn de plannen voor de het van grootscheepse tentoonstelling in R A I.-gebouw, die ter gelegenheid de feestelijke opening van het kanaal zal worden gehouden, vrijwel gereed. De Rijn, die door het R.A.I.-gebouw zal stromen, vormt wel een probleem voor de organisatoren. De Amsterdamse water leiding zal 14 uur nodig hebben om de 1 millioen 900.000 liter water, die deze stroom zal vormen, te leveren. Intussen heeft men berekend, dat iedere dag 10.000 liter water zal verdampen, terwijl er bo vendien een reinigingssysteem zal moe ten worden gemaakt om de cigaretten- peukjes, lucifers en stukjes papier, die door nonchalante bezoekers van de ten toonstelling in het water zullen worden gegooid, weer te doen verdwijnen. Dit zal betekenen, dat iedere dag 300.000 liter water zal moeten worden toegevoerd. Het water zal bovendien voortdurend op een temperatuur van 24 graden worden gehouden, omdat regelmatig waterspelen zullen worden georganiseerd en de meis jes, die hieraan zullen deelnemen, niet in ijskoud water kunnen rondzwemmen. Het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report" geeft een opsomming van een aantal nieuwe wapens, waaraan thans in de Verenigde Staten zou worden gewerkt. Deze wapens, aldus het blad, zijn onlangs door president Truman «fantastisch" genoemd. Het blad vermeldt radio-actief gas, een door vliegtuigen mee te voeren water- Etoloom, atoomtorpedo's, -mijn en -gra natin, door atoomenergie voortbewogen vliegtuigen, duikboten en vliegdeksche pen en verschillende soorten atoombom- Hen voor speciale doeleinden. Te Aiken in Zuid-Carolina, aldus het blad, is men begonnen met de bouw van een fabriek voor waterstofbommen. Het Project kost een en een kwart müliard doitar. „U.S. News and World Report" schrijft tenslotte, dat het vervaardigen van deze nieuwe wapens niet langer wordt ver traagd door gebrek aan grondstoffen, doch door gebrek aan fabrieken. Ontvoering van Griekse kinderen. be Tsjechoslowaakse gedelegeerde Frantisek Vavricka heeft voor de Per manente Commissie der V.N. voor de repatriëring van Griekse kinderen ver klaard, dat zijn land bereid is in Praag onderhandelingen met het internationale Rode Kruis over deze kwestie te voeren, he onderhandelingen werden in 1950 af gebroken. verenigingen in beginsel de bevoegd heid hebben om de administratie zeif te voeren, mits een goede administratie gewaarborgd is. Wenste een bedrijfsver eniging haar administratie niet zelf te voeren dan zijn zij verplicht om zich te vervoegen bij het Centraal Administra tie Kantoor. Dat was dus een behoor- iyke tegemoetkoming. Eén mogelykheid (Ingez. meledeling, advert.) dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKER'S -'s Wtreldt beste hoestsiroop is echter niet opengelaten en wellicht wordt daarover in de -lamer nog ge sproken. Er kunnen bijv. een paar be drijfsverenigingen zijn die samen een administratie willen voeren. Dat mag echter niet. Wel mogen tien bedrijfs verenigingen in één gebouw zitten, maar zy mogen geen centrale admini stratie hebben. Een andere mogelijkheid dan een aparte administratie of het Centraal Administratie Kantoor is er dus nog niet. Het lijkt ons gewenst als ook in die leemte nog wordt voorzien. DE SOCIALE VERZEKERINGSRAAD Het wetsontwerp van minister Joekes spreekt ook over een Sociale Verzeke ringsraad. Ook de positie van deze Raad is gewijzigd vergeleken bij het oorspronkelijke ontwerp. Thans is haar positie aldus, dat zij wordt gevormd door leden van de werkgevers, werkne mers en uit personen door de overheid aan te wijzen. Ieder van deze groep van een derde van het aantal leden. De Raad is belast met het toezicht op de uitvoering der verzekering. Om dit te kunnen doen heeft hy vry grote bevoegdheid. De Raad kan voorschrif ten geven om tot een goede en gecoör dineerde administratie te komen. Te gen de invloedrijke positie van deze Raad bestaat ook nog wel wat bezwaar, o.a. in kringen van de werkgevers. Voorts is er een nauwe band tussen de Sociale Verzekeringsraad (S.V.R.) en de Sociaal Economische Raad. De S.E.R. wordt bijv. gehoord bij de benoe ming van de voorzitter van de S.V.R., terwijl de S.E.R. alle inlichtingen kan verlangen die zij t.a.v. de sociale ver zekering wenst. In het algemeen kan men zeggen, dat de S.E.R. zich zal "be zig houden met de sociaal-economische kant van de sociale verzekering, terwijl de S.V.R. in de eerste plaats is aange wezen voor de behandeling van de ver zekeringstechnische vraagstukken. Hiermede is de voornaamste inhoud van het wetsontwerp aangegeven. Na tuurlijk zijn er nog andere problemen, Imaar die blijken wel als dit ontwerp in de Kamer wordt behandeld. Zeker is echter, dat de unificatiegedachte met gejuich zal worden ontvangen. (Ingez. mededeling, advert.) Minder Amerikaansemeer Nederlandse kolen. Meer mijnwerkers, meer mechanisatie, meer huizen. Twee duizend arbeiders meer naar het kolenfront, uitbreiding van de mecha nisatie, woningbouw in de mynstreek voor geld, dat o.m. op kolenimport uit Amerika wordt bespaard. Ziedaar enige onderdelen van het plan om de kolen- productie in ons land op te voeren en die door de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, gisteren werden besproken in een ver gadering van de Mijnindustrieraad te Heerlen. De minister zei de indruk te hebben, dat de productie hierdoor met 400.000 ton per jaar zal kunnen worden opgevoerd, waardoor dertig millioen gulden aan dollardeviezen zal kunnen worden bespaard. der interne bedryfsmaatregelen ter be schikking van de ondernemingen komen. Het bestuur van de stichting zal door directies en werknemers paritair worden gevormd. De benoeming geschiedt door de ondernemingsraad. Bij elke stichting wordt een regeringscommissaris be noemd. De maatregelen blijven van kracht, zolang de kolenprijs-egalisatie ge handhaafd blijft. De Nederlandse invoer van kolen be loopt thans zes millioen ton. Het recht om van Nederland uit onder Duits ge bied te delven zal ons na een zekere aanlooptijd twee tot driehonderdduizend ton per jaar kunnen opleveren. De mi nister verwacht, dat naast de betalings balans ook de huisbrandpositie hierdoor niet onbelangrijk zal verbeteren. Bere kend is, dat bij verwezenlijking der plan nen tien procent op de tegenwoordige totale koleninvoer kan worden bespaard. De Nederlandse productie kan met vijf procent stijgen. De minister achtte deze Nederlandse inspanning in Europees ver band belangrijk, doch niet voldoende. Het blijkt mogeUjk, aldus de minister, om onder de gewijzigde omstandigheden op de Nederlandse arbeidsmarkt duizend ondergrondse en duizend bovengrondse arbeiders aan te werven. Buitenlanders zullen niet nodig zijn. De moeilijkheid is de huisvesting. Indien echter de pro ductie omhoog gaat, dan zal het brand stoffen-egalisatiefonds meer inkomsten hebben, omdat de doUar-invoer zal dalen en de eigen productie stijgt. Uit deze meerdere inkomsten zal, zonder bezwaar voor de schatkist, uit dit fonds woning bouw gefinancierd kunnen worden. Hier toe zullen gemeenten door het beschik baarstellen van bouwvolume, kunnen meewerken. De bereidheid om in de mijnen te werken hangt nauw samen met huisvesting van arbeidersgezinnen binnen redelijke termijn. Voor ongehuwden geldt hetzelfde t.a.v. gezellenhuizen. Meer huizen, aldus de minister, bete kent meer mijnwerkers. Meer mijnwer kers betekent meer kolen. Meer kolen betekent ongestoorde voortgang van onze samenleving en sanering van de dollar balans. EXTRA GELD IS NODIG. Voor de uitvoering van andere maat regelen, die de kolenproductie kunnen stimuleren, verdere mechanisatie en de versnelde afbouw van gunstige lagen (zonder roofbouw te plegen), is eveneens extra geld nodig om de meerdere kosten en de grotere risico's, die daaraan ver bonden zijn, te kunnen dekken. Over de financiering zei minister van den Brink, dat in den vervolge de hef fing op elke ton steenkool, die boven de thans als normaal geldende wordt ge produceerd en de besparing op het sub sidie, dat op iedere ton geïmporteerde steenkool wordt gegeven door het brand- stoffen-egahsatiefonds, tezamen zullen worden gebruikt om kosten en risico's van de aangekondigde maatregelen te bestrijden. De binnenlandse kolenprijzen worden hierdoor niet belast, zomin als de schatkist. Daarentegen leidt deze re geling tot een directe besparing op de doHaruitgaven en derhalve tot een ver lichting van de betalingsbalans. Door bouw en beschikbaar komen van wonin gen zal grotere werkgelegenheid ontstaan zowel in de bouw- als in de mijnindus trie, DE VERDELING. Een deel der beschikbaar komende gelden zal ten goede komen aan een bjj elke mijnonderneming op te richten stichting ter bevordering van de huis vesting van het personeel. De rest zal ter compensatie van kosten en risico's Nieuwe verzekeringen bijna f2 milliard in 1951. De productie van nieuwe verzekeringen is in 1951 bijna 100 millioen groter ge weest dan in 1950, blijkens het C.B.S., Totaal werd verleden jaar bij Neder landse Maatschappijen voor een bedrag van 1992,4 millioen verzekerd tegen 1897,9 miUioen in 1950. Adenauer naar Canada uitgenodigd. De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, heeft Maandag te Hannover medegedeeld, dat hij Bonds kanselier dr Adenauer tot een bezoek aan Canada heeft uitgenodigd. De macht van het kleine Luizen hebben, naar „Politiken" weet te melden, de dienst op een Kopen- haagse politiepost totaal in de war ge schopt. Een arrestant had ontelbare van die lieve diertjes naar binnen ge smokkeld en het gevolg was, dat de hele op wacht zittende politiemacht naar het ziekenhuis moest ter ontlui zing. Een politieman, die na verrichte dagtaak al naar huis was gegaan, werd zelfs nog eventjes opgehaald. De arres tant werd zelf in een ambulance-auto van de brandweer naar het ziekenhuis gebracht en de auto en de twee man bemanning van dat voertuig kregen daar ook een grote beurt DOBBELMANN lekker man 1 PANMUNJOM, 9 Januari. Het nieuwe jaar is al weer ruim een week oud, doch de vorderingen bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmun jom zijn even gering als een paar weken geleden, toen men in ieder geval nog hoopte, dat het bevel „Staakt het vuren" gecoommandeerd zou worden binnen de 30daagse periode. Er zijn nog vele verschilpunten op te los sen. Zodra men denkt, dat een bepaald agendapunt is behandeld, ko men er weer moeilijkheden te voorschijn, die men niet had voorzien. Als men mediteert over de resultaten van de besprekingen, dan moet men zich wel afvragen: „Zijn de communisten nu wel zo verlangend naar een wapenstilstand?" „Wordt er oprecht geconfereerd en geven de onder handelaars van beide zijden alles wat in hun vermogen is om tot een spoe dige oplossing van het geschil te komen?" aldus schrijft de' Nederlandse oorlogscorrespondent, de res. kapitein B. M. Koster. Wanneer men zich deze vragen stelt, dan wordt men minstens achterdochtig, indien men tenminste geen stap verder is gegaan en de vragen met „neen" heeft be antwoord. We zijn te gast geweest bij de Chl nese nationalistische generaal Kong en de luitenant-kolonel Liu, die te Seoul vertoeven als militaire attache's. „Altijd gebruiken de communisten onderhandelingen om een oorlog te winnen. Zij hebben dat geleerd van Moskou. Met succes passen zij het ge leerde toe. Zij zaaien onrust in de wereld en alleen bij uiterste noodzaak komt het tot een „warme" oorlog. Dan gaan zij onderhandelen en ge bruiken deze onderhandelingen in hun propaganda en zo en op geen an dere wijze, trachten zij tot een we reldheerschappij te komen. Wij heb ben ervaring met deze lieden. Soms benutten zij de tijd, waarin men con fereert, voor de opbouw van htm strijdmacht. Soms stellen zij door on derhandelingen beslissingen uit, want Moskou moet altijd worden ingelicht en geraadpleegd. Tractaten worden indien het zo uitkomt niet be schouwd als bindende overeenkom sten, doch als nietszeggende stukjes papier. De Chinese reden hebben bij deze onderhandelingen meer achter gronden. Zij loeren op een erkenning van Amerika en andere landen. Wij zijn er zeker van, dat de U.N. krijgsgevan genen een goede behandeling hebben gekregen in China. Allicht. Uit pro pagandistische overwegingen zijn zij goed behandeld, want de wereld moet zeggen„Zie je, die Roden vallen wel mee". Wij hebben het meege- Voorzitter K.A.B. in een rede: De heèr A. C. de Bruyn, verbonds voorzitter van de K.A.B., heeft te Tilburg gezegd, dat bij de compromis tussen de groep Steenberghe en het bestuur van de K.V.P. men te veel had toegegeven aan de oppositionele groep Steenberghe. „Maar wij hebben er bezwaar tegen", aldus dev heer de Bruyn, om geregeerd te worden door topconservatieven van het type Duynstee. Prof. Duynstee en mr Steenberghe zullen zich er mee moeten verenigen, dat de arbeider van thans zijn stem zal laten horen als het hem nuttig en verantwoord voorkomt. De Zuidafrikaanse volksraad heeft Maandag met 79 tegen 65 stemmen een motie van wantrouwen van de oppositie in de regering van dr Malan verworpen. Negen leden van het Kabinet hebben deelgenomen aan het debat over de mo tie, dat vijf dagen geduurd heeft. i trig!" mededeling, adv.) De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen (alen. maakt, dat wij soldaten terug kregen op Formosa, die krijgsgevangen wa ren geweest en opnieuw vrijgelaten. Deze soldaten hadden een dusdanige goede verzorging ontvangen, dat zij bij hun terugkomst tegen de troep zeiden: „Waarom zullen we vechten tegen eigen volk? Wy zijn goed be handeld en we zien niet in waarom we weer de wapenen zullen opnemen." „Beziet men de onderhandelingen in Panmunjom en gaat men na. dat reeds een half jaar wordt gesproken over wapenstilstand, dan verzwakt het geloof in een vrede. Het heeft er te dikwijls de schijn van, dat de on derhandelaars niet kunnen en mogen beslissen; dat besluiten worden opge houden, totdat van „boven af", bij de communisten van Moskou een beslis sing is genomen." Mosselexport naar Frankrijk loopt terug. De verzending van mosselen naar Frankrijk is de afgelopen week achter uit gegaan. Een gevolg van de mindere kwaliteit Waddenmosselen. Op het ogen blik betrekt de Parijse markt het leeu wendeel van haar mosselen uit Duitsland. Niet alleen goedkoper, maar ook betere kwaliteit. Zodra Holland weer goede kwaliteit kan aanbieden, zal ze spoedig haar afzetgebied hebben herwonnen, ook dank zij vooral haar (vlugge) service. Enige tijd geleden heeft de minister van financiën in de Tweede Kamer een toezegging gedaan inzake verlaging van 't invoerrecht op courantenpapier. Thans is een K.B. verschenen, vermeldende, dat ingaande 1 Februari dit invoerrecht Is verlaagd van 10 op 6 procent. Deze ver laging geldt voorlopig tot het einde van 1952. Zij kan echter voor het einde van dit tijdvak voor het geheel of voor een deel worden ingetrokken indien het al gemeen belang dit wenselijk maakt. (Jammer is echter, dat er vrijwel geen courantenpapier in Nederland wordt in gevoerd! Re4 „SILVER STAR" POSTHUUM UITGEREIKT. Aan de moeder van wijlen sergeant der le klasse D. A. C. Jansen en aan de vader van wijlen korporaal der le klasse M. Zijp, beiden van het oorspronkelijk Nederlands detachement Ver. Naties, werd gisteren de Amerikaanse onder scheiding van de „Silver Star" posthuum uitgereikt. Deze onderscheidingen werden verleend voor betoonde grote dapperheid in de strijd in Korea. Zij werden beiden op 31 Mei 1951 in de buurt van Inje, Noord-Korea, door vijandelijk vuur ge troffen, nadat zij grote dapperheid, moed en zelfverloochenende plichtsbetrachting hadden betoond. De korte plechtigheid werd gehouden in de kamer van de am bassadeur der Ver. Staten in den Haag. De Noorse groothandelaren in groente hebben verzocht wortelen, uien en andere groenten te mogen invoeren uit Neder land, Denemarken en Spanje. Een Noor se veterinaire autoriteit heeft naar aan leiding daarvan echter verklaard dat, gezien het gevaar voor mond- en klauw- zeerbesmetting, op het ogenblik nog geen algemene toesy.mming kan worden gege ven voor de import van deze producten. (Ingez. mededeling, advert.) Ua-e.il en pijn aekdiu-ijril, Waak Xdiiking-ek u-ekbchLjnt. Vraagt Uw apotheker of drogist uitsluitend Pharm. fabriek Fa 1. ien Doesschaie Anno 1782 BITTERSTRAAT 73-81 - ZWOLLE Het werk in de practijk. De voorzitters of bestuursleden van C.J.M.V.'s op Zuid-Beveland en Oost- Zeeuwsch Vlaanderen zijn in het conferentie-oord van het C.J.M.V. te Lage Vuurscbe met hun collega's uit Brabant en Drente samen geweest om te spreken over hun opdracht als C.J.M.V.-er. Het C.J.M.V. heeft de kadertraining intensief aangepakt. Deze winter wer den en worden op de Ernst Sillem Hoeve alle afdelingsvoorzitters verwacht om zich te bezinnen op hun taak. •n4ije doet wonderen! De leiding van deze eerste conferen tie voor de Zeeuwen berustte bij de heer C. Leunis te Terneuzen, lid van het bondsbestuur en voorzitter van de provinciale commissie Zeeland. Om elkaar te leren kennen werden in het begin van de Zaterdagavond ver schillende spelen gedaan. Leuk en ge zellig was dit en bovenal werden de deelnemers overtuigd van de waarde van sport en spel in het C.J.M.V .-pro gramma. Een onderdeel dat ook op het platteland steeds beter tot zijn recht gaat komen en ook dient te komen. VERANTWOORDELIJKHEID. Het onderwerp van secretaris Bult: „Christen zijn en Christelijk zijn", was een ernstige oproep om zich bewust te zijn van de verantwoordelijkheid als Christen. Indien dit noodzakelijk is dient er gebroken te worden met tra ditie. Ook in het C.J.M.V. gebeurt nog zo veel dat niet meer past in het raam van de tijd. In discussiegroepen kwamen de spon tane reacties los op dit onderwerp. Wie wel eens beweert dat Zeeuwen niet ge makkelijk los komen in een discussie zou wel tot andere gedachten zijn ge komen als hjj had meegemaakt hoe er gediscussieerd werd over alles wat sa menhangt met een verantwoorde Chris telijke levensstijl. Toen aan het eind van de avond ONS FEUILLETON. Pas toen Karei daar zat en rustig rondkeek door de zaal, zag hij het norse gezicht van de Italiaan. De kerel keek hem recht aan met zijn donkere ogen en toen hij zag, dat Karei ook naar hem keek, stootte hij een lange slanke man naast hem aan. Zonder er op te letten dat Karei hem zag wijzen wees de Italiaan in zijn richting. Rustig kwam de andere toen in zijn richting en met zijn ene hand op de tafel geleund en de an der op de leuning van Kareis stoel, boog hij zich naar hem over. „Ik zou U graag even willen spreken, monsieur", zei hij rustig en vriende lijk. Karei keek van hem naar zijn ta felgenoten, onzeker of hy met de man mee zou lopen of tot na het diner uitstellen. Hy koos het laatste: Straks", zei hij. Van dat uitstel had hij een heime lijk genoegen, want zonder hem te kennen, had hij een hekel aan de Italiaan en hy begreep dat deze man met die ander te maken had. Zo makkelijk kwam hij er echter niet af. Zonder veel aandacht aan de tafel of aan zijn woorden te schenken, legde de slanke Fransman uit: „Ik ben Le Petit, rechercheur van politie. Ik zou willen dat U direct even mee ging". Karei boog zich over naar de voor zitter van de jury die naast hem zat: „Mijnheer hier is van de politie, hij wil me spreken", legde hy uit en zijn ogen dwaalden terwijl naar de Italiaan, die onverschillig tegen de deurpost geleund stond, als ging hem heel dit feest niet aan. Aan zijn mouw trok de voorzitter monsieur Le Petit naar zich toe en op- Heel het protest van de voorzitter en alle gasten scheen de rechercheur niet te deren. Recht en rustig ging hij Karei voor naar een klein kamertje naast de portiers-loge. Zijn hand gebaarde naar een stoel: „Zet U", verzocht hij en te gen de Italiaan, die na hen het kamer tje was binnengekomen: „Ik roep U straks wel als het nodig is", waarop de GO VERBURG 57. -0 gewonden begon hij te betogen dat dit niet aanging. Mijnheer Bovenkamp was gast en eerste prijswinnaar, het gesprek zou heus tot na het diner moeten wach ten. De politieman was de kalmte zelf. Heel de radde woordenvloed liet hij over zich heenstromen en toen de voor zitter het pleit gewonnen meende, om dat hij geen weerwoord kreeg, zei mon sieur Le Petit: „Het spijt me, ik wens mijnheer direct te spreken". Met een onverschillig schouderschokken stond Karei op. Ook de voorzitter, rood van ergernis, rees recht, maar de poli tieman drukte hem met zijn hand op de schouder weer terug in zijn stoel. „Hier blijven", beval hij kort, maar on veranderd vriendelijk. kerel weer even snel verdween. De Fransman ging sportief op een hoek van de tafel zitten. Zijn kin rustte in zijn hand. „Er is een gat in de ballon van de Italiaan gesnedeH", zei hij en hy wees naar de deur, als om te beduiden welke Italiaan hij bedoelde. Intussen bleef hy Karei strak aankijken. Daardoor kleur de Karei en bitser dan hy bedoeld had zei hij: „Ik weet het, maar wat heb ik daarmee te maken?" Monsieur Le Petit scheen zijn ver weer nauwelijks te horen, want zonder er op in te gaan vertelde hij verder: „We hebben de dader al gearresteerd: een jongen van zestien jaar was het". Steeds minder begreep Karei wat hij daar dan mee te maken kon hebben, maar hij wachtte af of er nog meer zou komen. Er kwam meer. „De jongen had opdracht om een ballon kapot te snij den, maar hij heeft de verkeerde ge nomen. Het ging niet om de Italiaanse ballon, maar om de Nederlandse. We begrijpen dus best, dat u de opdracht gever niet geweest kunt zijn, maar mis schien kunt u ons helpen om de dame op te zoeken die het dan wel was Van schrik rees Kavel overeind: de kleur van ergernis trok weg en een do delijk wit kwam hiervoor in de plaats. „Een dame?" hijgde hij. „Was het een dame?" De rechercheur knikte. „Een buiten landse dame was het", glimlachte hij, „kan liet een Nederlandse geweest zijn?" Daar kwam niet direct een antwoord op. Karei moest eerst nadenken over de mogelijkheden. Het kon haast niet en toch, wie anders? En als...... wat zou den dan de gevolgen zijn. Zou de Ita liaan zich op hem als winnaar wreken, wanneer hij wist dat zijOm tijd te winnen zei hij: „Ik kan me niet voor stellen wie dat zou moeten zijn, maar ik kan wel eens uitkijken of ik hier een dame zie die ik ken". „Heeft u onder uw kennissen een dame die u niet zo erg vriendelijk ge zind is?" wilde de politieman nog weten en er glinsterden pretlichtjes in zijn ogen. (Wordt vervolgd). bondsbestuurder L. van Dis uit Fynaart de dagsluiting hield kon van het eerste deel der conferentie reeds gezegd wor den dat het bijzonder geslaagd was. De Zondag was echter zeker niet min der geslaagd. Als 'n gesprek van man tot man was de huiselijke godsdienstoefe ning geleid door secretaris Bult. Gezellig en huiselijk waren de maal tijden met de nodige tafelspeeches. Het C.J.M.V .-werk in zijn geheel werd uitvoerig besproken. Secretaris Slettenhaar behandelde in vogelvlucht het onderwerp: „Mensen van 1850, mensen van 1950". Veel is er veranderd in deze eeuw. Ook in het C.J.M.V. De grondslag hiervoor is ech ter dezelfde gebleven en moet dezelfde blijven. De conferentiegangers kwamen tot de conclusie dat thans voor alles nodig is een brede activiteit naar buiten, ge voed door versterking naar binnen. Op welke manier die activiteit zich kan ontplooien bleek bij de behandeling van het C.J.M.V.-programma. Er zijn vele mogelijkheden en zij die hierop zijn ge wezen zullen het geleerde zonder twij fel in de praktijk brengen. Omdat op deze conferentie alle voor zitters worden verwacht zijn ze van on schatbare betekenis voor de algemene gang van het C.J.M.V.-werk. Het kan niet anders of men gaat er weg, geladen met enthousiasme en geestdrift. Uienprijs van f 0.35 levert voor exporteurs verlies op. De weersgesteldheid is altijd van grote invloed op de uienmarkt en een zachte winter is niet bevorderlijk voor de uien- afzet. Mocht het winterweer dat thans is in getreden wat aanhouden, dan zullen eind Februari of begin Maart de uienprijzen zeker wat oplopen. Dat dit tot dusver nog met gebeurd is, is mede te wijten aan het feit dat Italië ae Libanon, Oost- uiutsland en Polen met hun uien even eens op de Engelse markt waren en de Hollandse en bpaanse uien beletten om ai ie zeer te stijgen. Ook Frankrijk neett in December nog geëxporteerd. De telersprys van 3d cent, die door sommige exporteurs een ogenoiik betaald wordt, leven voor de exporteurs dan ook verlies op want noch Engeland, noch Duitsfana wil deze prijs betalen en de genoemde buitenlandse uien nouden de marktprijs op netzeilde peil. Zo is de ex port in de maand December dan ook niet iioog geweest en ook in Januari is er weinig trek. De teiersprijs van 30 cent per kg. (op zichzelf een zeer behoorlijke prijsi schijnt voorlopig wel het maximum te zijn, ln totaal werden in December 10.528.454 kg uien verzonden, verdeeld over de vol gende landen: Engeland 4.498.545 kg, Duitsland 2.973.321 kg, België 1.348.999 kg, Ierland 606.115 kg, West-iiidië 490.950 kg., Finland 300.375 kg, Engels leger in Duits land 200.799 kg, Airika 83.450 kg, Zwitser land 10.000 kg, Luxemburg lO.OOO kg, Nieuw-Guinea 4.250 kg, Noorwegen l.boü kg. De totale hoeveelneid geëxporteerde uien steeg daardoor tot 57.793.720 kg. I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3