Nog is Middelburg de woningnood niet de baas. VAART DER STILTE Hulp voor ambtsdragers* Ruim 4 millioen passagiers staken in 1951 de Zeeuwse stromen over. Kwestie van het Europese leger zo goed als geregeld* SCHOOL e geopend Nieuwjaarsrede burgemeester mr dr N. Bolkestein Ged. Staten te trouwe uitvoerders van Haagse verzoeken. Waarom Vv leven te slijten op een pijnbank? In de Ned. Herv. Kerk verschijnen handboekjes. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Eisenhower definitief candidaat. Alle geld in Roemenië ongeldig verklaard. PUROL GENEEST Scherpe woorden van natio- nalistisch China. Op Vlissingen-Breskens de meeste personen, op Kruiningen-Perkpolder de meeste auto's. Koningin Juliana ontving de nieuwe Bijbelvertaling. HIER SIROOP BONNEMA ONS FEUILLETON. Pagina 2 het gemeentehuis het tekenen van e Commissaris der F. C. de Casem- hout, lid van Ged. ïeester van Stave- rg, de geheel ver- igere school oïfi- mede is Stavenisse rijker geworden, ïoderne eisen vol- ele aanwezigen en ks 't oude school- iden. .emeester Verburg .te met trots sprak nieuwde sclioo.ge- overzicht gegeven chooi, die in 1871 Commissaris der Casemoroot prees activiteit van het .n Stavenisse en Afens uit dat het lengte van jaren n aan de opoouw venisse en tot heil iet tekenen van ae wijn rond. ispecteur van het heer C. Kuiper te het schoolgeöouw ld en vol lot was ïer verricht wero. nog de heer Vv. G. t'd der school; ue ir van de Genuine ld, ae heer Gi- hool, ds hnkeiaar, t, de heer A. van idercommissie, aie overlianaigde, te iting van ae turn heer Muller uit .ot siot bezichtig- ebouw. am arscheid te burg. de beide samen- iger des Hens te Vons-Koudijzer regens overpiaat- (O.). De morgen- o.m. bijgewoond der Koningin in i'. C. de Casem- ezochte avonapij proken door ds e\ hied. Herv. Ge- rl. Veldkamp, ue- Beiden spraken an alscheia er op Ir verschillen zijn, is. Door de plaat- leiders der ver werden eveneens n. De kapiteins ie vriendscnap en zij, vooral ook es, hebben onder- ivond zullen de hun intrede in RICHTEN irs van 28 Jan. Bin- ze noteringen per 100 rwe goed prijshou- 1e 23.50—24.95prima litie 24.50—25.25; ove- gestemdZomergerst :tra zware daarboven; uchten boerenschoon: ikkers 45—72.50; Bruine eibeurs van 28 Jan. opwaarts: Eigenhei- .5013; Alpha's 11 Bevelanders 1515.50; opwaart#: Noorderling ïeimers 9—9.50; Voer- es per 100 kg. Prij- delsvoorwaarden vast- van consumptie-aard- >f auto. t van 28 Jan. Aan- koeien en ossen 1076; lammeren 321. 2.45-2.65, 2.15-2.40; 18, 2.05; Schapen 145, 120, 110. Jan. Groenten: Sprui- 435Groene Savoye- 0; Uien afwijkend 14; end 11. ran 28 Jan. 1952. export-garnalen r 3345; 9 kg bot de vis 28—41. Ldvertentiën een langdurig dragen lijden, Moeder, Be- eder HNANDUSSE mit van bijna 70 DINANDUSSE ;ren en. Klein kinderen re tot Zich ons Zusje E ;ijd van 12 jaar -POLDERMAN plaats hebben 2 uur. bezoek. het ziekenhuis geliefde Man PE Kzn. n 72 jaar. ekend hebben at ik in hem ippE—VADER 1952. onze geliefde n Oom PE Kzn. n 72 jaar. dlLIE POPPE JILIE VADER 1952. Dinsdag 29 Januari 1952 ZEEUW SCH DAGBLAD 4, Paqina 3 Burgemeester mr dr N. Bolkestein heeft in de Nieuwjaarsrede, die hij gister middag aan het begin der raadsvergadering van Middelburg uitsprak, verschil lende belangryke problemen aan de orde gesteld. Hij leverde critiek op het college van Ged. Staten, dat de verzoeken van den Haag wel erg trouw opvolgt en op tal van instanties, die zelf weinig doen, maar vooral de gemeenten tussen de benen lopen. Te spreken was mr Bolkestein ook allerminst over de wiize waarop de organisatoren van loterijen en bazars de middenstand afstropen en deze feiteiyk voor de tekorten laten opdraaien. Ook achtte de burgemeester het zeer gewenst, dat nu spoedig bekend wordt, wat het Kijk zal bijdragen in de kosten van wederopbouw der monumenten in de Zeeuwse hoofdstad. keldheden over en weer tussen Dam en Wagenaarstraat. Het zat, aldus de heer Bolkestein, voor Middelburg van groot belang zijn, wan neer het uitbreidingsplan en de begro tingen voor 1951 en 1952 thans spoedig worden goedgekeurd en wanneer de be trokken ministers thans spoedig de bij dragen in de kosten van herstel en bouw van Stadhuis en Lange Jan vaststellen, evenals het percentage der Rijksbijdrage ra het herbouwplan. TEVEEL INSTANTIES. Burgemeester Bolkestein wees er ver volgens op, dat er t.a.v. gemeentelijke zaken zoveel instanties bevoegd zijn ge worden, dat het haast niet meer mogelijk is. deze meestal wel goedwillende, maar niet erg snel werkende en zeer eenzijdig deskundige barrières te overwinnen. „Ik vraag me wel eens af", aldus de burgemeester, „of al deze autoriteiten en autoriteitjes voor de opbouw van ons land niet nuttiger zouden zijn, wanneer zjj zelf wat deden inplaats van anderen, met name* de gemeenten, tussen de benen te lopen". Als een plan door vijf instanties is goedgekeurd en de zesde wil het anders, dan moet men ae eerste vijf opnieuw zien te winnen en inmiddels is de situatie zó veranderd, dat ook objectief vaststaat, Voor de Indische gerepatrieerden wer den 40 woningen-ter beschikking gesteld, waarvoor de gemeente 50 nieuwe wonin gen mag bouwen, die thans met 5 in dustriewoningen aan de Nieuwe Vlissing- seweg in aanbouw zijn. In 1951 werden 129 woningen bewoonbaar verklaard. Met de bouw van 111 woningen werd begonnen en eind 1951 waren 92 wonin gen in uitvoering. Het aantal woning zoekenden bedraagt nog 537, waarvan 195 aanvragen uit de stad, 183 van bulten en 159 trouwcandidaten. Het Huisves tingsbureau werd in 1951 door 4.147 men sen bezocht. Nadat de burgemeester aandacht had besteed aan de herbouw van het stads centrum, de restauratie van kerken, toren en Abdijeomplex, de voorgenomen wer ken aan de Oostkerk, het grotendeels gereed komen van de aanleg van het park „Toorenviiedt" en de bestemming van „Westhove', na het herstel, tot va- cantiekolonie voor Middelburgse en Vlissingse kinderen, verklaarde hij, dat van grote gemeentelijke werken geen melding kan worden gemaakt. Er wordt momenteel in de overheidssector niet veel meer geïnvesteerd. Voor Middelburg komt daar nog bij de slechte financiële toestand. „Ged. Staten behoren stellig tot die colleges, die de verzoeken van den Haag wei erg trouw opvolgen. Dit is niet over al het geval. De achterstand in Zeeland is vorig jaar nog vergroot. Dit is wel zeer te betreuren. De bedoeling der re gering is trouwens de overheidsinveste ringen te beperken, niet ze geheel stop te zetten. Er is bovendien op velerlei ge bied zoveel achterstand, dat een stop zetten een ramp zou betekenen en slechts zou leiden tot een zeer groot aantal ab soluut noodzakelijke investeringen over enige jaren", aldus de burgemeester. Hij verklaarde verder niet in te zien, waai om de grote en ev. ook de middel grote ondernemers de hoofden niet bij elkaar steken, een half millioen op tafel leggen en vijftig huizen voor hun werk nemers bouwen. INDUSTRIALISATIE. De burgemeester was verder van me ning, dat gemeentebestuur en bevolking hun aandacht weer moeten gaan geven aa.i andere problemen, in de eerste plaats de industrialisatie. De stad beschikt over unsiekend gelegen industrieterrein. Men kan aannemen, dat, wanneer zich hier geen nieuwe industrie vestigt, de bevol king binnenkort ook niet meer zal toe nemen. De centrumfunctie kan nog iets worden uitgebreid, maar dit heeft zijn grenzen. Met grote instemming werd kennis ge nomen van de beslissing van de direc- teur-generaai der T.T.T., de heer Neher, tot overplaatsing dit jaar van de Inspectie der Posterijen van Breda naar Middel burg. De heer Neher heeft dit gedaan met de uitdrukkelijke bedoeling de cen trumpositie van Middelburg te verster ken. Een belangrijke verbetering is bereikt, doordat de aan de A.M.Z. verleende nieuwe concessie inhoudt, dat deze di recte diensten zowel van de zak van Z.- Beveland als van Wolphaartsdijkse- en Katseveer naar Middelburg v.v. mag on derhouden. DE MIDDENSTAND. Mr Bolkestein was verheugd, dat zich in de laatste jaren een schitterende win kelstand heeft ontwikkeld, die echter te groot is voor de stad alleen en zelfs voor het eiland alleen. Gelukkig komen steeds meer mensen uit andere delen van Zee land hier winkelen. Wat het collectieve optreden der winkeliers betreft kan z.i. nog meer gebeuren. Laat men zich eens bezinnen op de vraag, of een driedubbele organisatie (Middenstandscentrale, „Han delsbelang" en winkeliersverenigingen) niet wat te veel is. De huidige organisa tie is kostbaar, omslachtig en onprac- tisch. Men moet z-i. deze zaak liever verstandelijk dan sentimenteel zien. Ernstige critiek leverde de burgemees ter op het feit, dat tal van organisaties voor een loterij of een bazar de midden stand afstropen en die in feite voor te korten laten opdraaien. De organisatoren dienen ervoor te zorgen, dat zij zelf hun uitvoeringen enz. kunnen betalen. De middenstand kan zijn geld wel nuttiger besteden. GEPRIKKELDHEDEN. De spoed en het enthousiasme, waar mede de wederopbouw na de oorlog is aangepakt, leidden ertoe, dat niet altijd aan de organisatorische, juridische en financiële kanten der problemen voldoen de aandacht kon worden besteed. Dit be moeilijkt het werk en kost geld. Het spreekt ook vanzelf, dat Ged. Staten een voortduren dezer situatie niet konden to lereren, hetgeen weer leidde tot geprik- (Ingez. mededeling, advert.) Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tab nit Uw ledematen. Met Kruschen Salts de wereldbe roemde wetenschappelijke samenstel ling van zes minerale zouten, die Uw bloedzuiverende organen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regelmatig ge bruik van Kruschen, nooit opeenhoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewanden wel voor, waar op Kruschen zo n weldadig aansporen de werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts - en dan iedere morgen die kleine dosis. BELGIE EN HET PLAN-SCHUMAN. De Belgische Senaatscommissie van Buitenlandse Zaken en van Economi sche Zaken hebben een ontwerp-ver- klaring ter aanvaarding van het plan- Schuman met 18 tegen 5 stemmen bij 1 onthouding goedgekeurd. In deze verklaring wordt o.m. opge merkt, dat de Senaat van mening is, dat het tot stand brengen van een Europese markt van kolen en staal thans de enig mogelijke weg is voor de landen van West-Europa om een nieu we stap te doen naar de integratie van hun economie, daar het verdrag tot oprichting van Benelux de eerste po ging in die richting is geweest. Dit is de voornaamste reden vóór aanvaar ding. dat het plan anders moet worden. Over de betaling van de herbouwkos ten verklaarde mr Bolkestein, dat het Rijk onherroepelijk vroeg of laat tot de conclusie zal moeten komen, dat men van een kikvors geen veren kan plukken, zo dat het, heel onrechtvaardig misschien, maar noodgedwongen, verreweg het grootste gedeelte der wederopbouwkosten op zijn schouders zal moeten nemen. Bovendien achtte hij het billijk, dat de extra kosten voor armenzorg, die de ge meente maakt voor de mensen van het platteland, die vanwege de betere sociale voorzieningen naar de stad komen (nog niet de helft van door de Maatschappe lijke Zorg ondersteunden zijn autoch- thone Middelburgers!), hun tegenpost vinden in een verhoogde Rijksuitkering. WEINIG SCHOT IN „ZEELAND 1953". Over de tentoonstelling „Zeeland 1953' werd medegedeeld, dat er nog weinig schot zit in de voorbereidingen. Het zit vast op de totstandkoming der sportter reinen en dit is één van de zaken, die door teveel bemoeiing van anderen niet in het gewenste tempo kunnen worden afgewerkt. De politie is op de voorgeschreven sterkte teruggebracht. Het blijkt echter, dat het corps nu, vooral in de zomer maanden, te klein is. Voorts wees mr Bolkestein op de totstandkoming van een Volkshogeschool in Zeeland. Het bijwo nen van de eerste cursus versterkte hem in zijn overtuiging, dat een dergelijke instelling voor velen van nut kan zijn. Er heerst daar een sfeer, die men elders niet zo gauw vindt. In het laatste deel van zijn rede stond de burgemeester nog stil bij het geschil met de P.T.T. over de radiodistributie- kabels, de ongeregeldheden met de Am bonezen en verklaarde hij misschien aan het representatieve gedeelte van zijn taak wat minder aandacht te kunnen be steden, omdat het reële bestuurswerk primair moet blijven. (Ingez. mededeling, adv.) jDB'FLVING* ENTERPRISE Heb je 't al gehoord De Flying Enterprise - ls weer bovett gekomen I (Van onze speciale verslaggever). Een dezer dagen heeft de uitgeverij der Ned. Herv. Kerk (Boekencentrum N.V., Den Haag) een begin gemaakt met de uitgave van een serie „practisch theologische handboekjes". Het verschijnen van deze serie verdient meer belangstelling dan in het algemeen voor het uitkomen van een boek mag worden gevraagd. Immers hebben we hier te doen met een serie, welke in de kerken van Nederland enig is in haar soort. Wel bestaan er over de meest uiteenlopende theologische onderwerpen dikke vakboeken en populaire geschriften. Maar werkjes die noch voor de vakgeleerden, noch voor de grote massa maar voor ambtsdragers en andere kerkewerkers in serie zijn verschenen, kennen wij in Nederland eigenlijk niet, althans niet in de vorm en opzet waarin de boekjes geschreven zijn welke Boekencentrum thans komt aanbieden. Het ligt in de bedoeling een zestal rubrieken te behandelen: Apostolaat, Pastoraat, Diaconaat, Stof en vorm, Ambt der gelovigen, Kerk en beroep. Men hoort ip verschillende van deze termen klanken uit de nieuwe kerk orde. Dat klopt; verschillende boekjes hebben geen andere bedoeling dan al len die in een ambt of dienst staan, nader te informeren over de kerkorde. REVISIE KERKORDE. Het eerste boekje dat wij in handen kregen „Inleiding tot het Nederlandse'' Kerkrecht" wordt door de schrijver (dr A. J. Bronkhorst uit Den Haag), een uiteenzetting genoemd, die aller eerst gegeven is om de nieuwe kerk orde te helpen lezen. Er zullen niet veel predikanten in de Ned. Herv. Kerk zijn, die zoveel over de kerkorde hebben gepubliceerd als dr Bronkhorst. Zijn boekjes over de arbeid van de Generale Synode in de achter ons liggende belangrijke ja ren genieten grote bekendheid en daarom kan men er verheugd over zijn dat deze scribant het kerkrecht gaat verduidelijken. Het thans verschenen boekje; „De inrichting der Kerk" zal nog worden gevolgd door een publicatie in deze zelfde serie betreffende het werken der Kerk. De bedoeling die dr Bronkhorst met zijn boekje heeft is duidelijk. De lezer wordt inderdaad uitstekend voorge licht over de wijze waarop de Ned. Herv. Kerk is ingericht. Maar dr Bronkhorst had toch ook een bijbe doeling; ziehier wat hij er zelf van schrijft; „Het verlangen, dat de aan vaarding van de nieuwe kerkorde ook zal mogen leiden tot een nieuwe bloei tijd van de bestudering van het kerk recht onder Hervormden, deed mij vragen en critische gedachten niet te rugdringen. Bij dankbare aanvaarding van de kerkorde in haar geheel heb ik toch bezwaren ten aanzien van details. Het zou mij verheugen als de gehele kerk in de jaren, die ons van de (in overgangsbepaling 11) aangekondigde totale revisie der kerkorde in 1955 nog scheiden, zich met het kerkrecht ook in principiële zin intens zou bezig hou den. Een kleine dienst aan deze acti viteit hoop ik met deze „Inleiding" te hebben bewezen". OOK VOOR ANDERE KERKEN. Zo wordt door dit en andere werk jes hulp verschaft aan ambtsdragers en verdere mede-arbeiders van de Her vormde Kerk. Het nuttige van een se rie als deze is echter, dat ook leden van andere kerkformaties er wat aan hebben. In de eerste plaats omdat zij daardoor precies op de hoogte komen met de bedoeling van de nieuwe kerk orde. Hoe indrukwekkend ook naar vorm en inhoud, men begint met die kerk orde en de er aan toegevoegde ordi nantiën weinig als men in dat soort litteratuur niet geoefend is. De publi catie van dr Bronkhorst komt de mee levende leden uit andere kerken te hulp. Wie haar leest zal misschien ook meer oog krijgen voor de enorme berg werk, die verzet moest worden voor dat de kerkorde tot stand kwam. Blijk baar heeft ook dr Bronkhorst zelf op nieuw verbaasd gestaan over de werk kracht van hen, die deze ordening maakten; hij heeft zijn boekje tenmin ste opgedragen aan dr H. M. J. Wage naar, secretaris van de Commissie voor de Kerkorde, die zich van 1942 tot '51 geheel gaf voor die omvangrijke taak. In de tweede plaats dient de serie „practisch theologische handboekjes" ook voor andere kerken, omdat diverse onderwerpen niet alleen op de Ned. Herv. Kerk van toepassing zijn. Een bewijs daarvan is het boekje van dr P. J. Roscam Abbing uit Schevenin- gen over „Het gesprek met buiten kerkelijken", dat als tweede in de se rie uitkwam. Er is vrijwel geen enkele kerk meer, die zich afzijdig houdt van de buiten kerkelijken. Men kan gelukkig zeggen dat er dagelijks duizenden belijders zich bezig houden met ongelovige mensen. Zeer veel van deze werkers zullen met de wenken van dr Roscam Abbing blij zijn. (Ingez. mededeling, adv.) U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPEL.L.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. E3st Carter's Leverollletjes. DE LADING WAS ZELFRIJZEND BAKMEEL VAN Generaal Dwight Eisenhower is defi nitief candidaat bij de republikeinse ver kiezingen voor de presidentschapscandi- datuur, aangezien hö niet beeft verzocht zyn naam te schrappen voor de voorver kiezingen in de staat New Hampshire, die 11 Maart worden gehouden. De lei wordt gebonden aan de roebel. Roemenië heeft Zondag al het in om loop zijnde geld ongeldig verklaard en de koers van de munteenheid, de lei, ge bonden aan de Sowjet-Russlsche roebel. Er is een variabele koers vastgesteld, die varieert van 20 tot 400 oude leis voor één nieuwe. De hervorming komt hierop neer, dat de koopkracht van de Roeme nen met meer dan twee derden wordt verminderd.' Al het „overbodige" geld, zo wordt de maatregel verder uitgelegd, zal verdwij nen, daarin begrepen het grootste deel van de spaargelden. Alle contante geldmiddelen, alsook bank- en spaarbanktegoeden van parti culieren, staatscoöperaties en onder nemingen zijn geen wettig betaalmiddel meer. Zij zullen binnen vier dagen door de nationale bank worden omgewisseld in nieuwe leis (in bankbiljetten of schat kistobligaties) In een regeringsverklaring wordt ge zegd, dat de hervorming het gevolg is van „inflationaire druk", veroorzaakt door speculanten en hamsteraars en de terugkeer van „kapitalistische neigingen" op het platteland.. (Ingez. mededeling, advert.) ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen De politieke commissie* In de politieke commissie der V. N. heeft de Chinese nationalistische afge vaardigde dr Tsjang een resolutie inge diend, waarin de VJf. wordt verzocht Rusland te brandmerken als verbreker van het vriendschapsverdrag tussen Chi na en Rusland, dat in 1945 werd gesloten. Dr Tsjang verklaarde, dat langs de gehele Chinese grens voorbereidingen worden getroffen voor verdere expansie en dat centra voor opleiding van Viet namese en Birmese jongelieden in revo- lutionnaire activiteit waren opgericht. De communisten hadden besloten, zo zei dr Tsjang, in de onmiddellijke toekomst van Vietnam en Birma centra van mili taire strijd te maken en van Malakka en Indonesië centra van economische strijd. Jacob Malik, de Russische afge vaardigde, antwoordde, dat het vriend schapsverdrag van 1945 voor Rusland niet bestond „omdat de nationalistische rege ring van China niet langer bestond". Hij sprak voorts over „de lasteraars van de Kwomintang en hun Amerikaanse be schermers" en zei, dat Formosa „op het ogenblik niet meer was dan een Ameri kaanse militaire basis voor spionnage in communistisch China „Deutschland über Alles". OOK BIJ OLYMPISCHE SPELEN Het parlement van Neder-Saksen heeft besloten president Heuss te ver zoeken de eerste drie strofen „Deutsch land, Deutschland über alles" tot West duits volkslied te verklaren. Het voor stel was ingediend door de rechtse .Duitse partij" en de christen-democra tische partij, waartoe Adenauer behoort. Als voornaamste reden werd opgegeven, dat Westdultse sportlieden niet aan de Olympische Spelen te Oslo zouden kun nen deel nemen, zonder dat er een W. Duits volkslied is. Een druk jaar voor de Prov. Stoombootdiensten. Voor het eerst in de geschiedenis hebben de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland meer dan vier millioen passagiers vervoerd. Het aantal auto's, dat werd overgezet, bedroeg in één jaar niet minder dan ruim 555.000. Deze record aantallen, die het vorige jaar werden gehaald, spreken een nog duidelijker taal, als men bedenkt, dat in 1950 het aantal vervoerde passagiers nog onder de drie en een half millioen lag en het aantal auto's even boven de 500.000. De grootste toename was te constateren op het veer VlissingenBreskens, waar een stijging met byna een half millioen passagiers zich voordeed. Overigens was het op alle veren, zowel over de Wester- als over 8e Ooster- Scheide, drukker, ai blijkt uit de cijfers, dat op enige veren het verzadigings punt wel zo ongeveer is bereikt. Bij de cijfers over 1951 zijn ter vergelijking die over enige voorafgaande jaren opgenomen. Aantal vervoerde passagiers. 1938 1948 1949 1950 1951 Vlissingen-Breskens 342.276 984."27 1.351.128 1.658.281 2.192,216 Terneuzen-Hoedekensk. 83.878 189.138 234.831 263.347 315.394 Kruiningen-Perkpolder 83.511 1.036.409 1.068.176 1.088.000 1.157.283 Zierikzee-Katse veer 42.267 126.276 141.957 149.041 150.066 Kortgene-Wolphaartsd. 132.152 272.728 262.423 262.916 272.786 Veere-Kamperland 22.332 79.300 62.898 63.769 65.216 Totaal 706.416 2.688.378 3.121.413 3.485.354 4.152.961 Aantal vervoerde auto's. Vlissingen-Breskens 47.772 98.954 160.420 191.483 206.473 Terneuzen-Hoedekensk. 6.375 2.176 8.356 11.439 13.452 Kruiningen-Perkpolder 15.598 193.281 219.625 237.073 253.282 Zierikzee-Katse veer 5.892 11.301 15.472 20.212 22.833 Kortgene-Wolphaartsd. 21.611 36.706 43.281 51.951 59.394 Totaal 97.248 342.418 447.154 512.158 555.434 Op de lfin Vlissingen-Breskens zijn de meeste passagiers vervoerd, n.l. ruim 2 millioen; de fijn Kruiningen-Perkpolder heeft met ruim 250.000 de meeste auto's vervoerd. Hieronder volgen nog de gegevens over de maand December alleen Passagiersvervoer. December 1938 1948 1949 1950 1951 Vlissingen-Breskens 13.204 56.389 56.767 39.115 134.411 Terneuzen-Hoedekensk. 5.669 13.806 13.175 14.632 18.550 Kruiningen-Perkpolder 5.657 68.424 81.481 62.621 73.988 Zierikzee-Katse veer 2.853 7.713 8.237 7.812 7.969 Kortgene-Wolphaartsd. 7.568 20.613 18.687 17.443 20.480 Veere-Kamperland 1.235 4.014 3.535 3.430 3.570 Totaal 36.186 170.959 181.882 145.053 258.968 Autovervoer. Vlissingen-Breskens 2.167 7.839 10.311 5.741 11.684 Terneuzen-Hoedekensk. 412 446 721 705 806 Kruiningen-Perkpolder 1.029 16.022 18.447 14.630 18.225 Zierikzee-Katse veer 261 855 1.201 1.235 1.378 Kortgene-Wolphaartsd. 1.228 3.353 2.815 3.598 4.672 Totaal 5.097 28.515 33.495 25.909 36.765 De maandcijfers vertonen hetzelfde beeld als de jaarcijfers, n.l. voor passa giersvervoer de hoogste cijfers voor Vlissingen-Breskens en voor autovervoer het grootst aantal vervoerde auto's op Kruiningen-Perkpolder. Gistermorgen is namens het hoofdbe stuur van het Nederlands Bijbelgenoot schap een Bijbel in de nieuwe vertaling aangeboden aan H.M. de Koningin. Dit was nummer één van de genummerde exemplaren der eerste editie, gebonden in rood leer. De Bijbel werd overhandigd door de voorzitter van het genootschap, prof. dr F. W. Grosheide, die daarbij uit eenzette het belang van het gebruik van de hedendaagse taal en van het behoud van de eenheid bij het bijbelgebruik. In het daarop volgende gesprek werden verscheidene aspecten van de arbeid aan de vertaling besteed en de arbeid van het genootschap in het algemeen onder ogen gezien. Ook het belang van dun- drukuitgaven voor zakgebruik en bijv. voor luchtreizigers kwam daarbij ter sprake. Vechtpartij te Rotterdam. In de Delistraat te Rotterdam raakten Zaterdagnacht een aantal Finnen, Suri- namers, Denen en Nederlanders slaags. In het vuur van de strijd werd een 38- jarige Finse zeeman door een onbekende met een scherp voorwerp in het gelaat gesneden. Zijn linkerwang bleek geheel opengesneden te zijn. Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland. De algemene vergadering van boven genoemde organisatie zal Dinsdag 1 en Woensdag 2 Juli a.s. in het concertge bouw te Haarlem worden gehouden. (Ingez. mededeling, advert, i 8iU en over de grenzen Zaterdag heuoen Auier..., Engeiand en Frankrijk een beroep gedaan op de V.N., om een speciale zitting van de Algemene Vergadering bijeen te roepen, als een be stand in Korea wordt getekend of een noodzitting bijeen te roepen als de oorlog in Korea wordt hervat. Een Franse functionaris heeft de te Bonn door een officiële Duitse woord voerder afgelegde verklaring, dat eerst de Saarkwestie moet worden opgelost al vorens Duitsland zal bijdragen tot de W. Europese verdediging, een „bomontplof fing" genoemd. In West-Duitse sociaal-democratische kringen neemt de overtuiging toe, dat de leider der sociaal-democraten, Schuma cher, om gezondheidsredenen nooit in staat zal zijn aan het hoofd van een re gering te staan, ingeval zijn partij een regering zou moeten vormen. Zondag is te Bremershaven het eerste Amerikaanse contingent manschappen aangekomen voor de Atlantische strijd- kraenten van Eisenhower. Dit contingent, bestaande uit ruim 1500 officieren en manschappen met straal vliegtuigen en bommenwerpers, zal in Frankrijk gestationneerd worden. Het avontuur van de kapitein van de „Enterprise", Kurt Carissen, zal door Paramount worden verfilmd. De hoofd rol zal vertolkt worden door Burt Lan- cester. 15jj beschikking van minister Rutten is ingesteld een commissie, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag of en, zo ja, in welke mate en in welke vormen overlading voorkomt bij de onderscheidene takken van onder wijs, met uitzondering van het hoger on derwijs. De Amerikaanse regering heelt op ver zoek van de Birmese autoriteiten Tsjiang Kai-Sjek verzocht zijn troepen in het Noord-BirmeesChinese grensgebied te rug te trekken. Minister Stikker keerde optimistisch uit Parijs terug. Probleem Duitsland komt op N.A.T. O.-conferentie ter sprake. Het eilandje Ponedo de St. Po aan de Noordwestkust van Afrika was volkomen verklaarde minister Stikker gistermogen in den Haag. De minister van Buiten landse Zaken arriveerde met de D-trein uit Parijs, die 20 minuten te laat was, op het Hollandse Spoorstation. „De kwestie van het Europese leger is op de conferentie van Parijs zo goed als „Graag", aanvaardden ze en hun: „Au revoir!" klonk vrolijk, toen de auto de oprijlaan indraaide voor de reis terug. Het leven kan soms zo erg goed en mild zijn. De zon is dan overal en de zorgen lijken ver. Hier ook: ver als de Hollandse herfst leken de zorgen, toen ze door zonnig Frankrijk reden. Om hen te laten genieten van het mooie hier, reed de auto langzaam. Er was tijd genoeg om de reis tot een plezierrit te maken, want de ballon was niet zo erg ver van Lyon geland: de wind was zwak geweest en de vaartijd niet lang. Onderweg pikten ze nog twee auto's op, waarin andere deelnemers huistoe reden. Hun Belgische vriend Léonard was daarbij en hij glunderde bij de her kenning: „Waar zij-de dan gebleven? Gij zijt zo hoog gegaan, zunne, ge waart nergens meer te zien. Waarheen zij-de dan gegaan!" ,St. Etienne", riep Karei triomfan telijk terug. „En U?" „Ach, menierke, nog niet tot den ëlfte, ge zult gewis da prieske gewon nen hebben, gij; mee-oen hoogvliegerij". Toen gleed de sport-auto die van de Belg voorbij en ze zwaaiden uitgelaten, toen ze zijn laatste woorden wel hoor den maar niet meer verstonden. ,Ze schijnen nogal dicht bij huis ge bleven te zijn, die anderen", juichte Karei, „Misschien maken we nog kans om met de prijs te gaan strijken." „Ik zou er maar niet teveel op reke nen", temperde Vorstermans zijn vreug de. „Je hebt er nog maar één gespro ken en je weet niet of er ook anderen naar boven gegaan zijn." „Dan hadden we die moeten zien", wierp Karei tegen. „De wind zou ze allemaal in onze richting gedreven r len." „Je hebt meer gelijk dan je zelf ver moedt", gaf Karei toe en hoewel hij het op een luchtig spottoontje zei, meende hij dat ernstig. Vorstermans moet dat gemerkt hebben, want hij ging niet verder op het onderwerp door. 't Was ook niet nodig, want de to- T^\ GO VERBURG 56. kJ hebben." „Nou zit je toch dingen te verkon digen die je zelf niet gelooft, mijnheer Bovenkamp", spotte Vorstermans. „Je weet heel goed dat je op dezelfde hoog te toch nog heel best op een heel an dere plaats terecht kan komen. Het gaat er tenslotte maar om waar ze om hoog gegaan zijn." „Als je me de prijs niet gunt moet je 't maar zeggen", deed Karei ver ongelijkt „Je praat me gewoonweg van de mooie kans af." „Jongeman", onderwees Vorstermans. „Hoe vaak heb ik je nu al niet gezegd, dat je je lot en leven aan de wind moet overlaten? En wat zien we? Telkens weer probeer je zelf je zaakjes te rege- rens van Lyon waren al weer te zien. Hier en daar flitste boven de waren huizen al de lichtreclame aan en van af de hoge weg waarlangs ze naar de stad reden zagen ze de schemer ach ter de stad in het Oosten als een wolk opklimmen, uitrollend van de horizon naar de hoge lucht. In het restaurant vonden ze het feest al in volle gang. Ze waren bij de laatsten die aankwamen, alleen Léonard en een onbekende Fransman moesten nog aankomen. Bij hun binnenkomst juichten de andere en direct werden ze aangeklampt door de deelnemers en de jury-leden. Rond een grote ta fel, waarop een kaart van de streek lag uitgevouwen, wezen ze elkaar de plaatsen waar hun ballon was neer gekomen. Karei, omdat hij niet zo sterk was in zijn Frans, wachtte be scheiden tot het laatst. Hij zag dat de landingsplaatsen verdeeld waren tussen Lyon en St. Etienne, maar alle maal tientallen kilometers vóór de plaats waar hij met de „Nocturne" gedaald was. Het scheen alsof de bal- lonvaarders het zich allemaal gemak kelijk gemaakt hadden om vooral het feest hier niet te missen. Bovendien hadden ze zich allemaal aan de vast gestelde vaartijd moeten hoüden. Toen ook de laatste verteld had hoe hij was geland op een prikkeldraad hek, legde Karei trots en nu zeker van de prijs van drie-duizend gulden, zijn vinger op het kasteel, dat ach ter St. Etienne getekend was: „Hier zijn we geland", zei hij. Verbaasd en ongelovig eerst keken de ballonvaar- ders naar de beide jury-leden die de landingsplaats hadden vastgesteld. Ze knikten met een lach, zelf ook trots dat zij de verste vaarders ge volgd waren. Toen putten ze zich al lemaal uit in complimenten en feli citaties, hoewel ze niet begrepen, hoe dat met zulk stil weer in zo'n korte tijd mogelijk was. De voorzitter van de jury nam Karei mee naar het hoofd van de feest-tafel, terwijl de anderen zich bleven uitputten in bewonderde woor den. (Wordt vervolgd.) geregeld", zo zei mr Stikker, „met uit zondering van het probleem Duitsland". Hieronder begreep de minister het ge schil om de Saar, de militaire bijdrage van West-Duitsland en het toetreden van West-Duitsland in de N.A.T.O. Deze pro blemen horen meer thuis bij de N.A.T.O. dan bij een conferentie over het Europe se leger. De zes landen van het Europese leger zullen er dan waarschijnlijk jk met meer over praten, maar de oplo„.g overlaten aan de N.A.T.O.-comerenue, die binnenkort in Lissabon zal woraen gehouden. BEROERING. Minister Stikker verklaarde, dat de mededeling van West-Duitsland, dat het stond op toetreding in de N.A.T.O. bij enkele delegaties beroering heeft gewekt. „Nederland beschouwt de opname van West-Duitsland in de N.A.T.O. echter als een logische consequentie". Hij verklaarde voorts, dat de Assem blee voor de Europese defensiegemeen schap uit dezellde leden zal bestaan, die thans zitting hebben in de Assemblee voor het steenkool- en staaipian, met die verstande, dat er voor militaire zaken drie leden toegevoegd zullen worden aan iedere delegatie. Frankrijk, Italië en W.- Duitsland' 21 (18 in de steenkoolassem- blée), België en Nederland 10 en Luxem burg 4. De minister zei te vertrouwen, dat de kleinere mogendheden in de Eu ropese defensiegemeenschap in staat zul len zijn aandacht te vragen voor hun ge rechtvaardigde verlangens. Inzake net probleem van het gezamenlijke defensie fonds merkte de minister op, dat dit vrij wel geregeld is.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3