EGYPTE'S HOUDING BLIJFT ONGEWIJZIGD TERNAUWERNOOD ONTSNAPT BRANDEND HOTEL UIT TJE Bonn heftig verontwaardigd over benoeming Grandval Geen gemeentelijke openbare kleuterscholen in Middelburg Veertig gebouwen werden door het vuur vernietigd ZMN DAGBLAD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mahev Pasja werd toegejuicht Nieuwe regering kreeg het vertrouwen Alexander Brits minister van defensie Uitwisseling tussen Duitse en Nederlandse scholen 1 SHIPPER t i'i NIEUWS Referaat over Nederlandse Raad van Kerken Van Sprang beleefde angstig avontuur in Cairo f Pagina 4 >E LAMPEN watt 0.90 watt 0.95 watt 1.20 watt 1.75 .ZACHT LICHT watt 1.20 watt 1.50 watt 2.00 >s dm niet, dat men oet uitgeven, rstandig zijn. ijn betekent Ig uitgeven ook in de dagbladen, ItreWend, is rantwoord agbladreclamo aam OF IN ittevaer iging „Schut- en en Duive-* rdag in het t als voorzit- Zonnemaire. n zijn ope- van het be- ms te Haam aren de ere- i heer J. van burgemeester rpen werden de algemene ering in de van het kust- van het bin- sm werd ge- de heer W. en herkozen te Bruinisse. de algemene ar te Harlin- d gekozen P. nningmeester idvert.) STAND d, z. v. J. H. Villem B., z. bert J., z. v. F. it; Peter, z. v. ens; Matttheus» Gerard C., anntje J., d. nMaria L. C. Hovelijn; Gcr- en S. j. Ben an Eenennaatn v. W. Koert stra v. A. Joziasse en U. E. E. ny 29 j. en N. 15 j. en D. C. 'Zoetermeer) en j. en M. Hij- j. en J. Dinge- ïrt 28 j. en L. j. en M. van n A. de Baar j., wed. v. J est 49 j., echtg. er 72 j., echtg. 101 j., wed. v. H. Groesser h. Schuit 76 j nina M-, B» r" etha C.» B. j. te Waspik Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel, redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2082 Abonnementsprijs j'0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 JANUARI 1952 Hoofdredacteur; J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.27 u., onder 17.21 u.; Maan op 9.47 u., onder 22.37 u. Hoogwater op Woensdag 30 Jan. Vlissingen: 4.07 u. 2.26 m., 16.38 u. 2.30 m.; erneuzen: 4.41 u. 2.43 m., 17.08 u. 2.47 m.; Wemeldinge: 6.06 u. 1.82 m., 18.29 u. 1.93 m.; Zierikzee: 5.47 u. 1.56 m., 18.17 u. 1.68 m. DeJ"ie^^eiEg.^pt.ische 2al dezelfde politiek volgen als de voor gaande. Nadat zij gisteren in beide Kamers van het Parlement eenstemmig het vertrouwensvotum had gekregen, heeft de nieuwe premier Maher Pasja hulde gebracht aan, wat hij noemde, zijn „grote voorganger". „Mijn politiek 's genekt op de evacuatie van_ de Britse troepen en de vereniging van de Nijldelta aldus de premier, die de achtste October, de datum waarop het Parlement de verbreking van het verdrag met Engeland goedkeurde „een grote en glorieuze dag" noemde. Hij werd luide toegejuicht. De Egyptische Kamer heeft een decreet goedgekeurd, waarbij de staat van beleg voor twee maanden geldend wordt verklaard. Deze termijn kan zo nodig worden verlengd. Maher zei ook, géén overeenkomst met Engeland te zullen sluiten. Hij zou pogen een verenigd politiek front te vormen, waaraan, naar hij hoopte ook de Wafd deei zou nemen. Naar Reuter meldt, zal de kabinetschef van Koning Faroek trachten Nahas Pasja over te halen, deel te nemen aan dit verenigd front. Namens de Wafdistische partij ver klaarde de afgetreden minister van Binnenlandse Zaken, dat de Wafd de nieuwe regering volledig zou steunen, Veldmaarschalk Burggraaf Alexander is benoemd tot Brits minister van De fensie. Alexander is tot dusver gouverneur- generaal van Canada geweest. Hij zal 17 Februari uit Halifax naar Engeland vertrekken. Vincent Massey, voorma lige hoge commissaris van Canada in Londen is de nieuwe gouverneur-gene' raai van Canada. Churchill heeft sinds het optreden van de nieuwe Britse regering de por tefeuille van Defensie beheerd. De nieuwe minister van Defensie heeft zich een reputatie verworven als mili tair, bestuurder, en diplomaat. De be noeming van Alexander gaat 1 Maart in. Waarschijnlijk zal Churchill ver antwoordelijk blijven voor de hoofd lijnen van de strategie en defensie aangelegenheden in het Lagerhuis be handelen. Burggraaf Alexander zal een zetel krijgen in het Hogerhuis. RUSSISCHE NOTA AAN HET WESTEN. De Sowjet-Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Za ken Gromyko heeft Maandagavond de vertegenwoordigers van de drie grote Westelijke mogendheden naar het Kremlin ontboden en hun een nota overhandigd. Over de inhoud van de nota is op het ogenblik nog niets be kend. ZUIVERINGSACTIE IN TUNESIë. Franse troepen en politie hebben gisteren het schiereiland Kaap Bon ten Oosten van Tunis afgesloten en zijn begonnen de dorpen uit te kammen om de leiders van de betogingen van vorige week te arresteren. Men gelooft, dat in totaal 400 personen in hechte nis zijn genomen. Ook het gebied van Kaiioen zal worden onderzocht want daar werd de politie gisteren nog be schoten. In Tunis zelf werd een tram beschadigd door een molotof-cocktail Hierna gingen de nationale vergade ring en de Senaat voor twee weken uiteen, om de nieuwe regering in staat te stellen zich met de binnenlandse veiligheid te bemoeien. Maandag is door de Anglicaanse bis schop van Egypte in de „All Saints"- kathedraal te Cairo een herdenkings dienst opgedragen voor de Zaterdag bij de aanval op de „Turfjclub" omge komen Britten. De bisschop bad ook voor de nieuwe Egyptische regering. De kathedraal werd bewaakt door Egyptische soldaten en politie. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken was officieel bij de dienst ver tegenwoordigd. Havenkringen in Famagusta menen, dat de te Famagusta aangekomen Brit se schepen troepen zullen innemen en Dinsdag of Woensdag naar de-Kanaal zone zullen vertrekken. SPOEDZITTING VAN BRITSE KABINET. Maandag is het Britse kabinet door minister Eden in spoedzitting bijeen geroepen voor het bespreken van de nieuwe situatie in Egypte. De staf-chefs van leger, vloot en luchtmacht woonden de vergadering bij. FAILLISSEMENT KAPPER VAN EEN. Meer dan f 31.000 schuld. Vandaag wordt-te Assen de verifi catievergadering gehouden in het fail lissement van kapper van Rooyen uit Een, die thans in Antwerpen woont. De lijst van betwiste schuldvorderin gen bevat 14 namen van personen die in totaal f 2045,50 hebben te vorderen. Op de lijst van niet-betwiste schuld vorderingen komen 175 personen voor, die in totaal ongeveer f31.000 hebben te vorderen. OMGEKOMEN VISSERS HERDACHT IN IJMUIDEN. Gisteravond hebben 1600 mensen ge komen uit Scheveningen, Katwijk, Marken en andere visserijplaatsen, in de oud-katholieke kerk van IJmuiden een gedachtenisdienst bijgewoond voor de 17 doden die de visserij sinds Kerstnacht betreurt. De dienst, die door alle kerkelijke gezindten werd gesteund, werd bijgewoond door vele autoriteiten. Vijf grote bloemstukken en kransen stonden gereed om vanoch tend op de vermoedelijke plek van de ramp met de „Alkmaar" in zee te wor den neergelaten. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en de Hervormde predikant ds J. van den Berg voerden het woord. De Canadese strijdkrachten telden aan het einde van het vorig jaar 88.527 man, een toename van 42 pro cent vergeleken bij December 1950. In 1954 zal volgens de plannen de sterkte 115.000 man bedragen. Saargebied weer twistappel Adenauer blijft bereid tot onderhandelen Het ziet er naar uit dat de Bondsdag te Bonn begin Februari in plaats van over de Duitse houding tegenover het Europese leger zal gaan debat teren over de Saar-kwestie. Het door de benoeming van een Franse am bassadeur in Saarbruecken herleefde dispuut heeft zich in Bonn snel ont wikkeld tot een discussie over de vraag wie eventueel verantwoordelijk zal zijn voor het falen van de onderhandelingen over het Europese leger. In politieke kringen in Bonn verdenkt men Frankrijk er van door de ma noeuvre aan de Saar, Duitsland in de onmogelijkheid te plaatsen met de legerbesprekingen door te gaan en het zodoende de verantwoordelijkheid voor een mislukking op te dringen. CHURCHILL IN ENGELAND TERUG. De Britse premier, Winston Chur chill, is Maandag met de „Queen Ma ry" uit de Verenigde Staten in Enge land teruggekeerd. Orkaan over de Fidji-eilanden, Het hoofdeiland van de Fidjigroep, Viti Levu, is door een orkaan met een windsnelheid van 240 km per uur ge teisterd. Uitgestrekte gebieden werden verwoest. In de hoofdstad Suva werd een groot Mok kantoren en winkels vernield. Een groot gebouw kantelde in zee. De stad ziet er uit alsof zij een bombardement heeft doorstaan. Volgens de eerste be richten is een Chinees om het leven ge komen. Ook uit het op hetzelfde eiland gelegen Lautoka wordt ernstige schade gemeld. Uit andre gebieden zijn geen be richten over de orkaan ontvangen. Generaal MacArthur geen candidaat. Generaal Douglas MacArthur heeft Maandag de gouverneur van de Ame rikaanse staat New Hampshire ver zocht zijn naam af te voeren van de lijst van republikeinse candidaten voor het presidentschap. De generaal was 'ngeschreven door vrienden. Zelf heeft hij herhaalde malen verklaard zich geen candidaat te zullen stellen. Wanneer de bestuursraad van de Ned. Beweging van Europese Federalisten ac toord gaat met het voorstel van de afde- hng NordrheinWestfalen van de Euro- Pa-Union zal dit jaar een uitwisseling tot stand worden gebracht tussen Duitse en Nederlandse scholen. De uitwisseling zou gelden voor hele Wassen. Het ligt in de bedoeling van de Duitse Europa-Union, dat het contact tot stand wordt gebracht tussen klassen van gMijke leeftijdsgroepen. De onderwijzers zouden de reis, die 14 dagen zal duren, ■hot hun klassen meemaken. Voor deze Uitwisseling komen in Duitsland de vol gende steden in aanmerking: Düsseldorf, Duisburg, Gelsenkirchen en Kevelaar. i Deze mening wordt openlijk verkon digd door de persdienst van dr Ade nauers eigen partij. De kanselier zelf heeft zich gehaast om deze indruk weg te nemen en Duitslands bereidheid tot verdere besprekingen niet in twijfel te doen trekken. Er was, zo werd gisteren door een regeringsspreker verklaard, niet spra ke van een directe verbinding der bei de onderwerpen. Duitsland heeft niet officieel deze verbinding gelegd, het heeft hoogstens medegedeeld, dat de Bondsdag de Saar-kwestie eerst zal moeten bespreken voordat de rege ring zich verder wil binden. Dit klinkt als een tactische verzachting van de eerste uiterst scherpe reacties uit de bondskanselarij. In dit verband wordt hier van offi ciële zijde ook opgemerkt, dat de eisen door Hallstein, de vertegenwoordiger van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken in Parijs, gesteld inzake de verhouding van Duitsland en het Europese leger tot de organisatie van het Atlantische Pact geenszins als een opzettelijke bemoeilijking der confe rentie bedoeld waren. Eerder had Hallstein deze wens reeds vertolkt. Met grote verontwaardiging heeft de gehele Duitse pers zich gisteren op het Saar-probleem geworpen. De officiële spreekbuizen der partijen hebben zich daarbij eensgezind aangesloten. Voor het eerst sloegen de Christe lijke partij van Adenauer en de So- De burgemeester van Westerbork, de heer F. J. v. d. Worp, is met in gang van 27 Januari ontslagen na een onderzoek op vermoeden van gepleeg de onregelmatigheden. De vereni ging voor de Effectenhandel te Am sterdam heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer waarin niet aan vaarding van het wetsontwerp tot ver lenging der dividend-beperking wordt bepleit aangezien deze op het ogen blik geenszins urgent is. Fruittelers en fabrikanten-exporteurs van fruit- pulp zijn ernstig ongerust. Aan pulp wordt jaarlijks f 25 millioen uitge voerd doch nu dreigt een tekort aan verpakkingsmateriaal bestaande uit gebruikte whiskeyvaten. Er zijn 60.000 vaten nodig, die tesamen onge veer 200.000 dollar kosten. Maar er zijn geen dollars.... Op het IJssel- meer hebben zich ijsvelden gevormd ter dikte van circa 1 centimeter. Is het waar, dat de bewegingsvrijheid van de Nederlandse diplomaten in Moskou nog meer aan banden wordt gelegd? zo heeft het Tweede Kamer lid Goedhart (P.v.d.A.) aan minister Stikker gevraagd. En verdient het geen aanbeveling om net als Frankrijk tot tegenmaatregelen over te gaan? ciaal-democratische partij in dit op zicht dezelfde scherpe tonen aan het adres van Frankrijk aan. In elk geval biedt de toespitsing der Saar-kwestie de West-Duitse regering in het legervraagstuk een verpozing, die haar naar de mening van waarne mers zeer wel van pas kan komen in verband met de zich steeds sterker uitende oppositie tegen wapendracht. De Christelijke partij, die steeds de verzoening met Frankrijk heeft gepre dikt en voor geduld in de Saar-kwestie heeft gepleit, is thans wellicht het scherpst van alle. Zij heeft verklaard, dat Grandval, de Franse ambassadeur in Saarbruecken, „sedert jaren de ver stoorder van de FransDuitse betrek kingen is". Waarom doen de Gereformeerden niet mee? „Het kenmerkende van het werk van de Nederlandse Raad van Kerken is", zo formuleerde gisteravond mej. mr S. M. Holsteyn, secretaresse van de Ned. Raad van Kerken, in haar referaat gehouden voor „De Jonge Kerk" en „In Dienst der Kerk" in „De Prins van Oranje" te Goes, „dat de Hervormde Kerk als grootste Kerk wel mee doet en dat de Gereformeerde Kerken, die zo belangrijk stempel zet ten op het Nederlandse volk, niet mee doen". „Wij missen de Gereformeer den in ons gesprek tussen de kerken ook omdat het gevaar bestaat, dat de invloed van de Hervormde Kerk te groot wordt. Gelukkig zijn er nog contactpunten", zo merkte spreekster op, „die verhel derend hebben gewerkt". „Wil het kerkelijk gesprek in Nederland meer zin krijgen", zo pleitte mej. Holsteyn, „dan moet zeker het gesprek met de Gereformeerde Kerken beginnen". Na in het kort een overzicht gege ven te hebben van de ontwikkeling van de Wereldraad van Kerken, ver telde mej. Holsteyn uitvoeriger over het werk van de Nederlandse Raad van Kerken. De vragen die opkomen in verband met de basisformule, het hoofdthema van de vergadering van de Wereldraad van Kerken in 1954, de kerkelijke verdeeldheid en de evange lisatie, het sociale vraagstuk, het pro bleem van vrede en oorlog, zijn zo de onderwerpen waarover in de maande lijkse vergaderingen van de Neder landse Raad wordt gesproken. Met grote ernst worden deze moeilijke pro blemen besproken. Benauwend zijn soms de grote onderlinge geschillen die dan aan het licht treden. Maar juist bij het naar voren komen van deze geschillen begint het werkelijk oecumenisch gesprek. In dit gesprek komt men eerst tot de verrassende ontdekking van het wederzijds begrip. Dan volgt een herleefd kerkelijk be wustzijn, dat mej. Holsteyn met ker- kisme aanduidde. Maar het slot van het gesprek moet zijn een critisch on bevangen luisteren naar elkaar. En daar móeten wij naar toe! De onderlinge discussie in aparte groepen leverde enkele essentiële vra gen op, die mej. Holsteyn openhartig beantwoordde. Trein greep auto op onbewaakte overweg. Gistermiddag is door tot dusverre onbekende oorzaak een bestelwagen van de heer C. D. van de W. uit Hei- loo, waarmede hij op weg was naar Bakkum, door een trein uit Alkmaar, die om 13.46 in Castricum moest arri veren, op de onbewaakte overweg van de Brakersweg te Gakkum gegrepen en 250 meter meegesleurd. In zeer zorgwekkende toestand werd de be stuurder naar het Sint Elizabethzie- kenhuis te Alkmaar overgebracht. Zijn auto is totaal verpletterd. De trein, die aan de voorkant eveneens beschadigd was, had. 45 minuten vertraging. De Veiligheidsraad zal morgenoch tend bijeenkomen om de bespreking van het vraagstuk Kasjmir dat India en Pakistan sedert 1948 verdeeld houdt, te hervatten. Maandag is in Minneapolis een aan tal kantoren en flatwoningen uitge brand. Dertien personen worden ver mist, o.w. een vrouw en twee kin deren. DE BILT ZEGT: Lichte dooi. Hier en daar een regen- of hagel bui, maar ook opklaringen. Overwe gend matige wind, draaiend naar Wes telijke richtingen. Middagtemperatu- ren tussen drie en vijf graden, in het Oosten van het land enkele graden lager. IN NEDERASSELT, gelegen tegenover Grave aan de Maas, staat deze standaardmolen, die dringend restauratie behoeft. De eeuwenoude molen, in 1740 bij de doorbraak van de Maasdijk meegesleurd door de golven, werd in 1741 weer opgebouwd. Indien de voor restauratie benodigde gelden niet bijeen gebracht kunnen worden, zal dit karakteristieke bouwwerk gedoemd zijn te verdwijnen. P, v, d. A,-wethouders in conflict met burgemeester ..l11 bet college van B. en W. van Middelburg heeft zich gistermiddag tijdens de raadsvergadering een kort doch hevig conflict voorgedaan tussen de burgemeester, mr dr N. Bolkestein enerzijds en de beide P.v.d.A.-wet- houders, A. J. Berenpas en L. J. Geers, anderzijds. B. en W. brachten advies uit aan de raad om niet over te gaan tot oprichting van gemeentelijke openbare kleuterscholen, zoals in een adres van de afdeling Middelburg van de vereniging voor Volksonderwijs was gevraagd. Volgens de burge meester werd dit advies eenstemmig uitgebracht, hetgeen door de P.v.d.A.- wethouders werd ontkend. De heer Berenpas wilde aan de raad teronderwijs besteed. kenbaar maken, dat het advies niet eenstemmig werd uitgebracht, doch de voorzitter riep hem tot de orde. Zowel de heer Berenpas als de heer Geers protesteerden en zeiden, dat zij niet achter het advies stonden, hoewel in het advies aan de raad geen melding was gemaakt van het feit, dat een deel van B. en W. er een andere mening op na hield. De burgemeester hield echter vol, dat in de vergadering van B. en W. het advies eenstemmig was aangenomen. Hij dreigde wethouder Berenpas het woord te ontnemen. NIET TE HAASTIG. Bij het aan de orde stellen van het advies had mr Bolkestein opgemerkt dat hem ter ore was gekomen, dat het wetsontwerp op het kleuteronderwijs toch nog in de huidige zittingsperiode van de Tweede Kamer zal worden be handeld. Hij wilde de zaak van op richting van kleuterscholen, liever la ten rusten tot de wet er is. De heer Schuitema betoogde, dat veel voor het hogere onderwijs wordt gedaan, doch dat men daartegenover veel te weinig aandacht aan het kleu- (Van onze correspondent Alfred van Sprang). CAIRO. In de zeven maanden aan de fronten in Korea en Indo- China heb ik de dood nooit zo dicht bij gevoeld als in die enkele ver schrikkelijke ogenblikken op de derde verdieping van het, vol rook staande, Shepheards hotel, dat door een redeloze troep studenten en straatschuimers was in brand gestoken tijdens de recente golf van anarchie, welke te Cairo practisch alle bioscopen, bars, nachtclubs en slijterijen in de as heeft gelegd. Het was de reactie op de laatste ge vechten in de Kanaalzone, waarbij meer dan veertig politiemannen het leven verloren hadden. Het was een anarchistische golf van stapel aan. Men was daar echter niet vernielzucht, zoals Cairo niet eerder beleefd heeft en waarbij veertig ge bouwen door het vuur zijn vernietigd. De brandweer kon weinig inbrengen daar het gespuis zich van de slangen meester maakte en deze doorsneden. De politie (grotendeels met rottan- stokken gewapend) liet uit ontevre denheid over verschillende maatrege len de ordeverstoorders rustig hun gang gaan. Acht uur lang is de stad derhalve overgeleverd aan de willekeur van het gespuis. Ik was aan het werk in mijn kamer op de derde verdieping van het Shepheards hotel toen ik buiten ru moer hoorde. De groep brandstichters bleek zich voor het hotel verzameld te hebben en bestormde de ingang. On der gehuil en gekrijs sleepten zij ta pijten, steelen, tafels, schemerlampen en andere voorwerpen voor de brand- tevreden mee. Het gehele hotel waar veel buitenlanders (inclusief Britten woonden) moest verwoest worden. Eerst besefte ik niet dat het zo ernstig was. Op het balkon aan de straatzijde was ik druk bezig met het opnemen van de straatgeluiden op een magne- tofoon en het fotograferen van de me nigte op straat. Ineens realiseerde ik me echter dat het hotel ook in brand gestoken was. Ik rende naar de deur om naar bene den te gaan. Te Iaat echter. Toen ik de deur openrukte bleek de gang vol rook te staan, dichte, zwarte rook. Ver schrikt smeet ik de deur dicht en be gaf mij naar het balcon. Er was echter geen mogelijkheid om langs de gevel de grond te bereiken. Op dat ogenblik schoot het door mijn hoofd in een val te zitten. In vertwijfeling ben ik toen de gang Een van de slachtoffers van de heftige relletjes te Cairo is onze correspondent Alfred van Sprang, die sedert enkele dagen in de Egyptische hoofdstad vertoefde om er de gebeurtenissen te ver slaan. Met achterlating van al zijn bezittingen heeft hij zich op het laatste nippertje uit het bran dende Shepheards hotel weten te redden. ingelopen, met een zakdoek voor mijn mond. In de verte ontdekte ik echter een lichtpunt. Het bleek een zijtrap te zijn die naar de achterkant van het grote hotel leidde. Op de trap liep ik een jongeman met een ijzeren staaf tegen het lijf. „Kan ik zo naar beneden?" vroeg ik hem in het Engels. „Ja", zei hij. OP HET NIPPERTJE. Beneden in de tuin waren vele gas ten verzameld. Sommigen waren ook op het nippertje ontkomen. Een oude heer was langs de regenpijp moeten klimmen. Een meisje was door de rook naar het dak gedreven en van daar in een uitgespreid tapijt gespron gen. Een Egyptenaar was op een bal con van de tweede etage verrast. Men beduidde hem de beddelakens aan el kaar te knopen en daarlangs naar be neden te komen. Toen hij zich echter wilde laten zakken, braken ze. Hij stortte omlaag en bleef dood liggen. De stemming onder de mensen was uiterst zenuwachtig. Vrouwen zaten vertwijfeld in het gras. Mannen liepen heen en weer om te kijken of er een mogelijkheid was om weg te komen. De heer J. W. Kögeler bestreed als wethouder van onderwijs dit laatste en verwees naar de begroting, die Vrijdag behandeld wordt en waarin wordt voorgesteld de subsidie aan de kleuterscholen op te voeren tot f 35 per leerling. De financiële consequen ties van de oprichting van een ge meentelijke school zou zijn, dat de kosten op f 80 per leerling kunnen ge raamd worden. Bovendien meende de heer Kögeler, dat, wanneer in een be paald deel van de stad een kleuter school zou worden gesticht, andere de len van de stad eveneens een school zouden eisen. De heer Schuitema diende een voor stel in om B. en W. plaatsen te laten aanwijzen, waar een kleuterschool moet worden gesticht. Dit voorstel werd verworpen, omdat alleen de he ren Berenpas, Schorer, Breel, van Loo en Schuitema (allen P.v.d.A.) voor stemden. Het advies van B. en W. werd daarop z.h.s. aanvaard. Een andere zaak, die de raad bezig hield was de kwestie van de tribune voor het sportterrein aan de Nadorst. Met de stem van de heer A. J. Schot (S.G.P.) tegen, werd besloten tot aan koop van een transportabele tribune, die f 10.000 kost, over te gaan. Sommigen spraken over gasten die la gen te slapen en waarschijnlijk in bed gestikt waren. Het gespuis was intussen druk bezig met een barbaarse vernieling. Kerels in lange vuile gewaden hielden luci fers bij de gordijnen van de eetzaal. Anderen sloegen met bijlen en hamers de ruiten stuk; schemerlampen en stoelen werden naar buiten gesmeten. Plunderaars kwamen te voorschijn met damestassen, schrijfmachines, kof fers en andere buit. Buiten was de opgewonden menigte nog steeds aan het tieren. Rondom het hotel waren ook andere gebouwen in brand gestoken. De lucht was grauw en scherp van de rook. ,We zullen u allemaal wegbrengen", beloofde een politieman. Inderdaad verschenen even later taxi's. De poli tie gaf de raad zich te beroepen op de Franse of Duitse nationaliteit in geval van aanhouding op straat. Dat was alles. We waren verder geheel aan de Egyptische taxi-chauffeur overgele verd. Kris-kras moest hij door de stra ten met puin en kapotgeslagen meubi lair laveren. Mannen met Ijzeren staven schreeuw den ons na en staken hun vuisten drei gend in de lucht. In het politiebureau troffen verscheidene bekenden elkaar weer, onder hen was ook een Neder lander, een van de koks van het Shep- heard hotel, W. F. Brand. „Ik ben alles kwijt", zuchtte hij. Maar het leven heeft hij er af ge bracht, en dat is tenslotte het belang rijkste. Het is een zwarte dag voor de Egyp tische regering e* aan de buitenwe reld heeft Egypte tenslotte het bewijs geleverd in geval van nood niet in staat te zijn orde en rust te bewaren. Dat geeft de Britten een sterk argu ment om in de Kanaalzone te blijven, om er de belangen van de internatio nale scheepvaart te beschermen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1