ïlieuwtfeó u-ati a£Jt& Eilcmden Uit Zeetandi Vreemd ongeval te Rilland wekte achterdocht op» Ernstige critiek van Chr* van den Heuvel op het regeringsbeleid* <D« avonfuren van §crl{an €il BAAYENS UW OPTICIEN Zaterdag 26 Januari 1,. ARTSENDIENST APOTHEKEN Kwaliteit wint altijd f Het begon op het veer Perkpolder- Kruiningen. DB BEURS NOTEERDE GISTEREN Middelburg. Goes. WATERSTANDEN SCHEEPSTIJDINGEN VAN ZEEUWSCH DAGBI.AD Pagina 2 Het roer moet om! Bijeenkomst van de kiesvereniging. Donderdagavond heeft de heer Chr. v. d. Heuvel, in een vergadering, belegd door 1 j kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje'' te Goes, ernstige critiek geleverd op het regeringsbeleid van de afgelopen zeven jaar. In het bijzonder hekelde de heer van den Heuvel het Indië-beleid, de financiële politiek, de huur- politiek en de politiek van de toenemende staatsoverheersing van de vier kabi netten na de oorlog, die wezenlijk een ketting-kabinet vormden. Met grote be- iubfèerd«fJSïv, 6 aan.w®z,/en. onder wie zich talrijke dames bevonden ge luisterd naar het klemmend betoog van de referent, die zijn auditorium opwekte de christelijke actie niet te verslappen, de geloofsovertuiging een politieke over tuiging te doen zun, het fatalisme te laten varen en het A.pf-beginsel üit te dra- gen, opdat er een nieuwe politieke constellatie komt tot heil van het volk. Het volk, dat alleen wel zal varen, als het zich stelt onder het gebod van God. De grondslagen van de beleidsfouten cialisme is in alle landen op de terue- in de reeerine m de atahnm .even m oVC Qe reiug- van de regering in de afgelopen zeven jaar, zo voerde de heer van aen Heuvel aan, werden reeds geiegd door het kabi- net-Schermernorn. Het was in dit kabi net, dat voor een groot deel uit door braakmannen bestond, waarin zich per sonen bevonden met weinig politieke ervaring. De Indië-pohtiek leidde tot een drama. Minstens tienmaal liet de regering een reeds ingenomen standpunt varen. Het respect in het buitenland raakte zoek. Het gevolg was een verorokkeid Konink rijk. Voor de toekomst is nodig, zo zei de heer van den Heuvel, een vaste hand die de politiek ten aanzien Nieuw-Gui- nea, de West en de Indische Nederlanders voert. FINANCIEEL BELEID. Het op de grote voet laten leven van de bevui.ting door subsidies op levens middelen, een sterke centralisatie- en contrbiezuent, het oprichten van instel lingen ais de regeringsvoorlichtings dienst, de verkeerde politiek betreffende de betalingsbalans en het heffen van de zware belastingen, noemde de heer van den Heuvel o.m. als ernstige fouten van het financiële beleid van de overheid. Een vermeerdering van de uitvoer, die de betaimgsbalans ten goede komt, kan bereikt worden door vergroting van de productie. Maar het zijn de zware be lastingen, die een domper zetten op de ondernemingslust en de arbeidsactiviteit en die noodzakelijke investeringen be lemmeren. Het gevolg hiervan kan zijn werkeloosheid nu zien elk jaar steeds 45.000 op de arbeidsmarkt melden. Daar bij kan een omslag van de conjunctuur een vermindering van 25 procent van de omzetbelasting, de ondernemingsbelas ting en de invoerrechten tot gevolg heb ben en dit zal catastrofaal zijn. CHRISTELIJK-SOCIAAL, Juist omdat de A.B.-partij een christe ltlke sociale partij is, heeft ze zoveel cri tiek op het financiële beleid van de overheid. Slechts een betaalmiddel, dat veel waard is, is heilzaam voor hen die minder vermogend zijn. Het zijn juist de harde werkers ge weest van het verleden, die de regermg gedupeerd heeft door tot 1951 de huur laag te houden. Dit beleid van de rege ring, zo merkte de referent op, is zeer onrechtvaardig geweest. Scherp was de critiek op het econo misch dirigisme. Het economisch ratio nalisme kan alleen maar met rationele factoren rekening houden. Daarom komt men vaak bedrogen uit. Wij willen de krachten in ons volk stimuleren, opdat het sterk worde. De economische maat regelen moeten genomen worden in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties, zij het dan ook bij de gratie van het veto van de overheid. „Er is alle reden", zo concludeerde de heer van de Heuvel, dat we een eind maken aan het gevoerde beleid. Het roer moet om van het landsbestuur". Het so- Zondag a.s. is de praktijk van de artsen als volgt geregeld: Middelburg: J. C. Peek, Langeviele 49, telef. 2637; Vlissingen: J. A. van Kooten, Koudekerkseweg 78, telef. 2525; Goes: C. Griep, Ganzepoort- straat 6, telef. 2460; 's-H. Arendsker- ke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wolfaartsdijk telefoon K 1198231; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit te Borssele, telef. K 1105203 voor dr Gelder blom, W. H. C. C. J. Lucas Luyckx, Werril 16, 's-Heerenhoek, telef. K 1105282 voor dr Folmer; Koudeker- ke, Westkapelle en Zoutelande: H. Frima, Zuidstraat 306, Zoutelande, telef. K 1186—282; Oostkapelle, Se- rooskerke en Veere: P. J. Bom, Dorps- 2, Oostkapelle, telef. K 1188—276; Tho- len, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en. H. Menger te St.- Philipsland, telef. 20. In de week van 26 Jan.2 Febr. zul len de volgende apotheken voor avonjl- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Badhuis straat. Goes: La Porte. Zondagsdienst dierenartsen Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de praktijk van de die renartsen in West Zuid-Beveland wor den waargenomen door A. A. Elzer- man te Goes, telef. K 11002233 en M. Gaakeer te Ovezande, telef. K 1195—283. Commissaris der Koningin opent Maandag a.s. de openbare lagere school te Stavenisse. Op Maandag 28 Januari a.s., des middags om half drie, zal de geheel Verbouwde openbare lagere school te Stavenisse door de commissaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casem- broot, officieël word?!t geopend. Deze opening zal ook bijgewoond worden door het lid van G. S., de heer A. Schout. Voordrachtavond Zeeuwse Vereniging „Luctor et Emergo" te Dordrecht. De vele Zeeuwen, die Dinsdag in Amercain bijeen waren, hebben kun nen genieten van de voortreffelijke voordrachtkunst van mevr. Huisman- Griep uit Rilland-Bath. Deze begaaf de voordrachtkunstenares gaf de be langrijkste fragmenten uit het boek „Het verjaagde water" van A. den Doolaard op talentvolle wijze weer. Mevrouw Huisman-Griep vertolkte de hoogtepunten op een zodanige wijze, dat het was, alsof de aanwezigen de gebeurtenissen beleefden. Ook de schetsen in Zuid-Bevelands en Schou- wens dialect, die na de pauze werden gebracht, vonden een aandachtig ge hoor. De heer Goedhart, die wegens ziekte van de voorzitter, deze avond leidde, vertolkte de gevoelens van de aanwezigen, toen hij met enkele wel gekozen woorden mevr. Huisman- Griep bedankte. In de pauze zorgde de Hawaiian band „The Mauna Loos" o.l.v. mevr. Blokkerus-van Beveren voor enige muzikale afwisseling. tocht. Succes zullen we hebben als we de eenheid zoeken de verdeeldheid van het protestantisme is het meest tra gische, wat er is en onze beginselen uitdragen. Het waarachtig belang van ons vaderland wordt alleen gediend als het volk zich stelt onder Gods gebod. Daartoe moeten wij al onze krachten in spannen. Het was het enige Zeeuwse Kamerlid, de vertegenwoordiger van de C.H.U., mr W. F. E. baron van der Feltz, die van harte met deze rede instemde en dit in een. korte en vriendelijke toespraak me dedeelde. Naar aanleiding van een van de vele vragen, die er werden gesteld, laakte de heer van de Heuvel zeer de actie van de Nederlandse Volksunie, die deze avond een betoging in Kapelle hield. HET GROTE WERK IS AF „Maar vooruit kinde ren, nog even de tanden op elkaar. Misschien nog vijftig bieten moeten beschilderd worden, dan zijn ze klaar!" moedigde Ali Ben Klop de kinde ren aan. En even later waren ze weer druk aan het werk. Gertjan en Turk» schilderden de bieten, die de beeldhouwer zo kunstig van steen had gemaakt, mooi donkerrood en Maartje had een grote pot groene verf om de blaadjes te kleuren. Het was lang niet zo eenvoudig als jullie wel zouden denken. Steeds kwam Ali Ben Klop kijken of het wel goed gebeurde, want hü wilde hebben dat de stenen bieten niet te onderscheiden waren van echte. Maar eindelijk kwam het grote werk toch af. „Prachtig!" riep de beeld-houwer. „Prachtig, kinderen, dat hebben jullie schitterend gedaan. Nu komt de tijd om ons plan uit te voeren. Ik ga direct naar de commis saris van politie. Jullie stapelen de bietjes netjes op en wachten dan tot ik terug ben!" (Ingez. mededeling, adv.) Brutale dief viel door de mand. Dank zU de achterdocht van een auto mobilist en de grote activiteit van de politie te Bergen op Zoom is Donderdag binnen enkele uren een brutale auto diefstal, die in lerneuzen was gepleegd, opgelost, de dief gearresteerd en de ge stolen wagen in beslag genomen. Het verhaal begon Woensdagavond om elf uur op de laatste veerboot van Perkpolder naar Kruiningen. Daar vroeg een autobestuurder, die naar Til burg moest, aan een automobilist, die naar Amsterdam ging, of hij het eerste gedeelte van de weg achter hem mocht rijden, omdat hij de weg naar Tilburg niet zo goed wist. Aldus gebeurde. ONGELUK. Op de grote verkeersweg werd direct door de man die voor reed een flinke snelheid ingezet. De ander, die niet erg met zijn wagen vertrouwd bleek te zijn, volgde met grote moeite. Even buiten Rilland-Bath slipte zijn auto en reed te gen een boom. Toen de autobestuurder, die voor reed, merkte, dat hij niet meer gevolgd werd, reed hij terug en vond de wagen tegen een boom. De bestuurder, die het onge luk gemaakt had, vroeg of hij mee mocht rijden naar Bergen op Zoom. De eerste aarzelde even. Toen Hf te de .on fortuinlijke bestuurder op een vrachtauto die naar Bergen op Zoom ging en hij Het zijn mooie nieuwe wagen in de steek. DIEFSTAL? De achterblijvende wist toen niets be ter te doen dan de auto te onderzoeken. De wagen bleek het eigendom te zijn van het aannemersbedrijf „De Hoop" uit Terneuzen. De gang van zaken vond hij wel wat vreemd. De achterblijvende reed toen door naar Bergen oji Zoom. Deel twee van het verhaal was, dat de politie in deze plaats werd Ingescha keld. In Terneuzen bleek, dat er een auto op de Markt was gestolen. IN HANS WEERT GESNAPT. In samenwerking met de politie te Hansweert men had een tip gekre gen, dat de dief met een taxi naar Hans- weert was gegaan wist men de man van zjjn bed te lichten. Het bleek een jonge zeeman te zijn van omstreeks vier en twintig jaar, ze kere H. W., afkomstig uit Axel. Hij werd op transport gesteld naar Bergen op Zoom. De gestolen auto werd naar Bergen op Zoom gesleept en In be slag genomen. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N V - INCASSO-BANK N V.. GOES. Nederland 1947 Dollarelning 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 84# 96 89# 89# 87# 95 86# W4 WA 3.5 K. Olie 1950 103# C. Hand. ïnd. B. 41 Nat. Handelsbank 88 Ned, Handel My 143# 144 A.K.U. 157 15744 Bergh's Jurg. 226# 227 Berkel's Patent 97 96 Calvé Delft 114# 115# Centrale Suiker 168# 169 Fokker 101 102# Gelder Zonen 158# 160 Kon. Hoogovens 149# 148# Lev. Br. Unil. 189 189 Ned. Ford 240 236 Ned. Kabelfabr. 202# 205# Philips' Gloeil. 169# 168# Do 6 cum pref. wd. 129# 129# Wilton-Fyenoord 150 150 Billiton I rubr. 250 256 Billiton n rubr. 180 186 Dordtsche Petr. 261# 261# Dito pref. 272 273# Kon. Olie 286# 287# Dito onderaanda. 286# 287# Moeara Enim 443# 444# A'dam Rubber 91# 93# Bandar Rubber 93# 94 Deli Bat. Rubber 92# 94# Kendeng Lemboe 81# 84 Oost Java Rubber 33# 34 De Oostkust 84 85 Serbadjadi 43 44 Holl. Ara. Lyn 182 183# Jav. China Jap.lyn 138 Kon. Boot 136# 141# Kon. Palcetvaart 122 124# Kon. Rott. Lloijd 141 142 Ned. Sch. Unie 143# 145# Ommeren's Sch.vrt 179# 180# Stv. My. Nederl. H.V.A. Java Cutl. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. My Deli My Senembah Muller Co. Amsterd. Bk Escompto Bk 157# 160 97# 100# 44 44 84 84 20# 21# 102# 104# 72# 73# 70 71# 169# 169 166# 165# 48 48 Rotterd. Bk Twentsche Bk Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrijsler General Motors Hudson Motor Intern Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North. Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Central Pennsylvania 163 16341 161(4 163 85 85 12014 122 149 150 1814 18(4 108(4 108 391* 5844 57 36(4 76B 76 55(4 55(4 14 1344 52 3044 96(4 98 46H 4544 6>4 6(4 45(4 4344 119 118(4 21(4 2154 6944 68(4 81'4 81(4 112 111(4 76(4 7644 52(4 52 641 22(4 2144 m 21(4 (Ingez. mededeling, advert.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 BAARLAND Vergadering A.R. kiesvereniging. Op de jaarvergadering van de A.R. kiesver eniging heeft de heer Murre een Inlei ding gehouden over het onderwerp: „De handel". De secretaris en de perihing- meester brachten hun jaarverslagen uit. Drie nieuwe leden konden worden ge boekt. BRU1NISSE Geen houten schepen meer. Het laatste der houten vaartuigen de Bru 1 is in Yerseke verkocht. De Bruinisser vissers vloot bestaat thans uitsluitend uit ijzeren schepen. Hierbij zijn slechts nog enkele schepen van het oude model. Merkwaardigheden. Het motorvaartuig Bru 13, schipper G. de Waal ving bij de kuilvlsserij 'n paling van 3 pond schoon. Bij de Bru 23, Gebr. Jumelet vond men tussen de mosselen een zeester met acht geheel volgroeide punten. Chr. Middenstanders bijeen. Woensdagavond kwam de Chr. Mid denstandsvereniging in de Bakkerszaal van het Schuttershof in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. P. J. Baars, opende deze goed bezochte vergadering met gebed en las een gedeelte uit Romei nen 14 en 15, waarna hij in korte trek ken het verloop van het verenigingsjaar weergaf. Hierin kwam tot uitdrukking de samenwerking in de M.M.C. met de zus terverenigingen, tevens bleek, dat de ver eniging ook in dit jaar weer gegroeid is. Na de verslagen van secretaris en pen ningmeester, was er bestuursverkiezing, de beide aftredende heren W. P. J. Baars en J. Jacobse werden in hun functie her kozen. Na de pauze werd o.a. het spel „Zeg, weet jij het" gedaan, waarna de heer P. I. Hamming in zijn slotwoord de dames opwekte om ook de gewone ledenverga dering trouw te bezoeken. Aanrijding. Op de Molenberg reed een militaire auto tegen een stilstaande aanhangwagen. Er ontstond enige materiële schade. Jeugdconcert. Uitgaande van de Z.V.U. werd Donderdagmiddag een concert gege ven voor de leerlingen der middelbare scholen. Dat de jeugd deze concerten op prijs stelt, blijkt wel uit de gewel dige belangstelling die hiervoor werd getoond. Met aan de vleugel de heer Willem Hielkema speelde de violist de heer Herman Krebbers een aantal werken van de oudere meesters tot aan de hedendaagse componisten, zodat de jeugd gelegenheid kreeg kennis te maken met de diverse stijlen welke in de respectievelijke tijdperken gang baar waren. Uit het spontane applaus waarmede de concertgevers werden beloond, bleek wel zeer duidelijk dat het ge- bodene zeer op prijs werd gesteld. Vrijdagmiddag werd voor de Vlis- singse scholieren eenzelfde concert gegeven. J. K. „Middenstand-bufferstand". De christelijke Middenstandsvereniging ,,Goes en Omstreken" organiseert op Woensdag 30 Januari des avonds om 8 uur in het C.J.M.V.-gebouw een propa- ganda-avond. Als spreker zal optreden de heer P. Dondorp uit Den Haag, bonds- secretaris, die het woord zal voeren over „Middenstand-Bufferstand". Hij zal hier bij de economische positie van de mid denstand bespreken en tevens de jongste regeringsmaatregelen op fiscaal gebied onder de loupe nemen. Eindles fruitteeltschool. De eindles van de Fruitteeltschool te Wilhelminadorp, welke op 31 Januari a.s. was vastgesteld is verzet naar de 14e Februari des middags 2 uur in „De Prins van Oranje". Mr C. J. Verplanke spreekt voor de A.R.J.O.S. In de bovenzaal van „De Prins van Oranje" zal Zaterdag 2 Februari mr C. J. Verplanke uit Haarlem voor het streekverband Zuidbeveland van de A.R.J.O.S. een rede houden over het onderwerp „De staat op de zand grond of de staat op de rotsgrond". Z.P.M. bijeen. De afdelingen Goes, Kruiningen en 's-Heer Abtskerke van de Z.P.M. vergaderden Donderdagmiddag te Goes in de „Landbouw". Juffr. de Groot vertelde op onder houdende wijze het een en ander over bloemen schikken en de behandeling van bloemen. Conferentie Vrije Evang. Gemeente Op de conferentie van de Vrije Evang. Gemeente die Dinsdag, Woens dag en Donderdag werd gehouden, werden drie onderwerpen ingeleid. Het eerste behandelde ds v. d. Werf, die sprak over: „De vluchtende mens zoekt naar God". Vervolgens sprak ds van Petegem over: „Alleen genade bij God". Ds Postma sloot de rij met het onderwerp: „Eeuwig thuis in het Vaderhuis". Mannheim 2.72 (-0.09), Trier 2.64 (-0.12), Kulen 2.85 (—0.19), Rurhort 5.19 (—0.23), Lobith 11.62 (—0.26), Nijmgen 9.49 (—0.26), Arnhem 9.23 (—0.26), Eefde 4.85 (—029), Namen la plante 2.18 (plus 0.12), Borgharen 42.18 (—0.29), Bel- feld 13.50 (-0.37), Grave (ben.) 5.92 (-0.33), Vreeswijk 1.24 (—0.07), Lith 2.74 (—0.43). Stuw geopend te Lith. GROTE VAART. KLIPFONTEIN: 25 van Antwerpen naar Am sterdam; LINDEKERK: 24 van Suez naar Perz. Golf; VEENDAM: 24. van New York naar Rotterdam; WILLEM RUYS: pas. 24 20 Kaap Finisterre naar Tandjok Priok; INDRAPOERA: 24 van Aden naar Soerabaja; JAGERSFONTEIN: 24 van Fineriffe naar Beira; SKAYBRYN.r. 24 te Colombo naar Sydney. CO LI JNSPLAAT Wagen met stro gekanteld. Woensdag middag reed de tractorchauffeur I. L. met een met stro geladen aanhangwagen uit de Dorpsstraat de Westachterweg in naar de haven. Vermoedelijk door te snel rijden kreeg de wagen overwicht en kan telde. De strovracht kwam op de afras tering van de tuin van de heer Lems te recht, hetwelk onder de zware last be zweek. Filmavond N.C.L.B. Voor de afdeling Colijnsplaat van de N.C.L.B. werd Woensdag in de zaal boven de christe lijke bewaarschool een filmavond gehou den. De hoofdfilm was getiteld: „Da zon ging op". Na de pauze werden enkele bijfilms vertoond. HEINKENSZAND Jubilea bij „Soranus". Ter ere van de heren J. Koopman, A. Vermeulen en A. de Jong, die resp. 60, 50 en 40 jaar lid zijn van de handboogschuttersvereniging „Soranus" zal op 27 Augustus a.s. weer een groot concours worden gehouden. Vorig jaar was er een groot concours ter ere van het 100-jarig bestaan van „So ranus". KAMPERLAND Beplanting. De dijk van de Onrustpol der zal binnenkort weer wat beschutting bieden tegen de wind. Er zullen daar 800 populieren worden geplant. Hierdoor zal het Westen van de Noord-Bevelandse dijken weer een mooi aanzien krijgen. KAPELLE Jubileum landbouwvereniging. De landbouwvereniging „Vios" bestaat 75 jaar. Dit feit hoopt men op 30 Januari feestelijk te herdenken. Van half zeven tot half acht is er in hotel „De Zwaan" een receptie. Hierna wordt voor genodig den een feestavond gegeven. KRABBENDIJKE N.C.V.B. Onder leiding van mevr. de Pagter hield de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maan delijkse vergadering. Als spreker trad op de heer van Moosel uit Middelburg met als onderwerp: „Feestvieren en vacantie van de rijpere jeugd". Herv. Zondagsschool. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk heeft de Ned. Herv. Zondagsschool haar jaarvergadering, te vens ouderavond gehouden. Jaarversla gen werden uitgebracht. De heren J. Schouten en J. Koster leverden een on derwerp. Door de heer J. van Boven werd de Zondagsschool in praktijk ge bracht. KRUININGEN Raad komt bijeen. De raad dezer ge meente zal Maandag a.s. vergaderen. De agenda vermeldt o.m. verbetering straat verlichting te Oostdijk, voorstel tot toe treding bij de A.V.O. en verpachting 70 perceeltjes tuingrond te Kruiningen en Hansweert. KLOETINGE Vergadering A.R. kiesvereniging. De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oran je" hield haar vierde vergadering in dit seizoen. De heer G. de Dreu werd als secretaris herkozen en als nieuw be stuurslid de heer E. Mieras. Tot afge vaardigden naar de „Centrale Goes" en. het Prov. Comité werden aangewezen de heren R. Buitenhuis en J. A. van den Guchte. De voorzitter hield tenslotte een inleiding over „Het gemeentebeleid in 1951". Filmavond. In café „De Tol" werd door de vereniging van oud-leerlingen te Kloetinge in samenwerking met de N.F.O., afdeling Goes een filmavond ge houden met medewerking van de R.F. V.D. Vertoond werden: „De irosie en ir rigatie in Amerika", „de drooglegging van de N.-O. Polder", „het kanaal van Korinthe" en een film over het eiland „Walcheren". De bijeenkomst stond on der leiding van de heer W. P. Beye. RILLAND-BATH Plattelandsvrouwen. De contactavond van de afdeling Rilland van de Bond van Plattelandsvrouwen stond dit keer in het teken van de geneeskunde. Dr Nanninga heeft -gesproken over „Preventieve ge neeskunde". De vergadering stond onder leiding van mevr. Huisman-Griep en werd gehouden in het Herv. jeugdge- boUw. Muziekuitvoering. Donderdag werd in de zaal van de heer Colpaart, een uit voering gegeven, door het muziekgezel schap „Rillandia", in samenwerking met de toneelclub uit Bath. Opgevoerd werd het stuk: „De ver schoppeling". Ook het muzikale gedeelte werd zeer goed uitgevoerd. STAVENISSE Jaarvergadering Meisjesvereniging. De Meisjesvereniging „Ora et Labora" hield op Donderdag j.l. haar jaarvergadering in de bewaarschool, o.l.v. ds Enkelaar. Mej. J. Dorst hield een Bijbelinleiding over „De Samaritaanse vrouw". (Joh. 41 30). Het programma bevatte verder sa menzang. Verder werd een declamatie- en zangstuk ..De cijfers van de klok" en het fraaie declamatorium „19401945" ten gehore gebracht. Ds Enkelaar sloot de vergadering met dankgebed. ST. LAURENS Bazar. In verband met de a.s. restau ratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente is een comité opgericht tot het organiseren van een bazar. Het comité bestaat uit de heren S. Sanders, mevr. Kalkman, J. Maas en C. P. Passenier. De bazar zal gehouden worden op 2 en 3 Juni (Pinksteren) in de christelijke school. SOUBURG Maatschappelijk werk. In deze gemeen te is een commissie werkzaam, die be doeld een schakel te zijn tussen de stich ting van maatschappelijk werk en de gezinsverzorging op Walcheren. In deze commissie hebben zitting mevr. Karre- man-Suurmond, mevr. Buys-Arendse, mevr. Polderman-van der Broeke, mevr. Kaat-Verhoeven, zuster Vermaas en de heren J. Cevaal, P. Husen en W. Joosse. Te Ritthem de heer J. Schout. WEMELDINGE Plattelandsvrouwen. Op de afdeling Wemeldinge van de Bond van Platte landsvrouwen heeft de heer J. G. Schloff uit Bergen op Zoom een' rede gehouden over Zeeland in zijn opwas, be dijking, afslag en herrijzing, zoals een botanicus dat ziet. Het gesproken woord ging vergezeld van een serie natuurop namen. WISSEKERKE Afdeling Z.L.M. bijeen. Woensdag hield de afdeling Wissekerke van de Z.L.M. n ledenvergadering in hotel „De Kroon" onder leiding van de heër M. G. Hoveyn. De heren A. J. van der Maas en M. J. Doeleman werden tot bestuursleden her kozen. In de vacature wijlen C. Breure werd gekozen de heer S. J. de Regt. Ir Schüngemann vertoonde 'n film over de excursie naar Frankrijk en de landbouw- dagen in Zuid-Beveland. KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Woudenberg, J. H. Cirkel te Ede, die bedankte voor Rijssen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Hendrik-Ido-Ambacht, H. Blok te Rotterdam-C en A. Vergunst te Zeist. Beroepen te Paterson (U.S.A.), J. W. Kersten te Genemuiden; te Waarde, J. T. Dorresteyn te Opheusden. Bedankt voor Oudemirdum, H. van Gilst te Elspeet. De directie van diergaarde Blijdorp heeft het wandelgedeelte van haar tuin gesloten ter voorkoming van infectie met mond- en klauwzeer, welke ziekte in en om Rotterdam in toenemende mate optreedt. Dc nieuwe Provinciale Almanak, De Provinciale Almanak voor 1952, sa mengesteld door mr J. K. Munters hoofdcommies der 2e afdeling van dé Prov. Griffie van Zeeland en uitgegeven door de Fa Littooy en Olthoff te Mid delburg is thans verschenen. Bij de lijst van Commissarissen der Koningin m Zeeland is thans een foto opgenomen van wijlen jhr mr J. W. Quarles van Ufford, die eind vorig jaar overleed. Een grote vooruitgang betekent het opnemen van de naam der partij, waarvoor de gemeen teraadsleden zitting hebben achter hun naam. Tot heden was het zo, dat wel was aangegeven hoe de zetelverdeling in iedere gemeenteraad was, doch mr Mun ters heeft thans de weg bewandeld, waar op wij reeds vorig jaar wezen. Voorts is de Almanak uitgebreid met een indeling van de bevolking naar werkkring en na tionaliteit, gebaseerd op de cijfers van de volkstelling van 1947. Verder is ook 'n lijst opgenomen met de indeling van de bevolking naar kerkelijke gezindten. Ook hiervoor is gebruik gemaakt van de in 1947 beschikbaar gekomen cijfers. Even als de andere jaren is de Almanak goed uitgevoerd. Hij zal opnieuw blijken een betrouwbare gids te zijn voor velen m Zeeland. Groentenuitvoer op Engeland. Zelfde regeling als afgelopen jaar. Volgens het A.N.P. zal de door de Britse regering gestelde regeling 1952 voor invoer van groenten uit Nederland dezelfde zijn als die in 1951. Dit betekent, dat dezelfde tijdvakken voor Invoer van de diverse producten zijn vastgelegd en daarmee ook de ge sloten tijdvakken. Voor de invoer van fruit uit ons land is nog geen regeling vastgesteld. Bij de komende handelsbe sprekingen zal ze ter tafel komen. DE KONINGIN JULIANA" IN HE C DOK De „Koningin Juliana" ligt thans in het Scheldedok te Vlissingen. Onmid dellijk is het onderzoek begonnen naar de aard en de oorzaak van het manke ment aan de schroef. Er is een rede lijke hoop, dat de „Juliana" binnen on geveer een week weer dienst kan gaan doen. Intussen zijn de grootste moeilijkhe den op het veer VlissingenBreskens opgelost. Gisteren hebben twee sche pen 23 vaarten gemaakt en die zijn allen vlot verlopen. Het enige ongerief is voor de bestuurders van grote vrachtauto's, die aangewezen zijn op KruiningenPerkpolder. Subliem spel van Krebbers te Middelburg Voor de Z.V.U. speelde Vrijdagavond in Middelburg Herman Krebbers. Pia nist was Willem Hielkema. Zij, die de spiegelgladde wegen ge trotseerd hadden, zullen geen spijt van hun aanwezigheid gehad hebben, want wat Krebbers uit zijn viool wist te halen, heeft niet nagelaten grote in druk op de aanwezigen te maken. Hij speelde alsof er geen moeilijkheden bestonden en of het nu muziek van Handel, Dvorsak of Ravell was, alles scheen hem eigen te zyn. De begelei ding was bij Willem Hielkema in uit stekende handen. Hoe volkomen pas ten deze kunstenaars bij eikaar aan. Het langdurig applaus werd beloond met enkele toegiften van werken van de Sarasate en Mendelssohn. Schilderij voor gemeente Vlissingen Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft in bruikleen ontvangen een schilderij van de in Italië woonachtige Elias van Stabroeck. Het schilderij, 'n fraai portret van de Ruyter, werd om streeks 1670 vervaardigd door Ferd. Bol. Het is niet uit te maken, of het het originele schilderij of een copie daarvan is. Van Stabroeck is een verre afstammeling van de grote Zeeuwse admiraal. Het schilderij krijgt een plaats in de wethouderskamer. en veiling SINT ANNALAND. Uienveiling van 24 Jan- Uien middel 33.50-34.02; Urieliugen 31.65 1'icUerl 19.11Stek 9.29. Alles per 100 kg. Aanvoer 60 ton. SCHERPEN1SSE. (Via de veiling van Sint Annaland). Uienveiling van 24 Jan. Uien midaei 33.60; Drielingen 30.73; Picklers 19.; Stek W- Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. MIDDELBURG. Veiling van 25 Jan. Aardappelen Blauwe Eigenheimers 9.10; Witte aardappelen 10.60—11. Bintjes 11.80; Meerlanders 11.40; Koop- mans Blauwe 13.10. Fruit: Goudreinet- te 2447; Cox Orange Pippin 16—42, Zure Bellefleur 8—25; Zoete Ermgaard 38—42; Sterappels 7—22; Légipont 29 31; Brederode 34—42; St. Remy 3f 39. Groenten: Bloemkool B 21—4"> idem C 1329; idem D 10—16; Rodt:- kool 715; Savoyekool 720; Witte- kool 8—13; Boerekooi 1117; Witlo 26—60; Spruiten 12—57; Snij- en sia- dunsel 1.09—1.51; Uien 3—35; Prei ■27; Kroten kg 14—29; Veldsla 2ü- 1.05; Koolrapen 2—7; Glasandijvie J» —74; Bospeen 28—30; Peen kg 8—w. Schorseneren 2223. GOES. Veiling van 25 Januari 1952. Bloemkool 25-55 cent per sttK, Spruiten 22—31; Witlof 287^ ?Ako0l kool 6,5—19; Rodekool 7—10; Wittekooi 6; Boerekooi 1520; Ramenas Kroten 15—18; Andijvie 53; Peen, 7. 16; Uien (stek) 4—19; Koolr *7' Prei 1420, per kg; Bosselderij per bos.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2