BLOEDIGE GEVECHTEN IN DE STRATEN VAN ISMAILIA TEGEN VERBETEN EGYPTENAREN Twee treinen door sabotage in Tunesië ontspoord Totale afbraak van krotten is nog niet mogelijk De eer gered BEGRIP VOOR EUROPESE PROBLEMEN IN AMERIKA NEGEN MOORDEN OM 65 DOLLARS Duizenden politiemannen na lange strijd gevangen genomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het debat te Delft» Britse vlooteskaders op weg naar het Suez-kanaal De verkiezingen in Perzië. Geen zorgen in 1952 voor woningbouw. Alfred v. Sprang over Indonesië. De stop van Lobith. Ypenburg o£ Schieveen Toekenning verzetskruis (posthuum). Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Hoofdstraat 35. Tel. administratie *>009, Tei- redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2080 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 26 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.31 u., onder 17.16 u.; Maan op 9.05 u., onder 18.07 u. Hoogwater op Zondag 27 Jan.: Vlissingen: 1.48 u. 2.20 m., 14.16 u. 2.33 m.; Terneuzen: 2.20 u. 2.40 m., 14.19 u. 2.53 m.; Wemel- dinge: 3.44 u. 1.80 m., 16.09 u. 1.97 m.; Zierikzee: 3.44 u. 1.80 m., 16.09 u. 1.97 m. ttMT HEBBEN die Delftenaren, die W bestuurders van de A.R-Kies vereniging en van de plaatselijke af deling van de P.v.d.A., eigenlijk voor gehad, toen ze het debat tussen de doorbraakman" Mr Dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Za ken, en Prof. Dr S. U. Zuidema, vice- voorzitter van het Centraal Convent jan A.R.-Kiesverenigingen, op touw zetten? Och natuurlijk: ze wilden wat sensatie. Ze wilden wat anders dan anders. Maar toen ze als onderwerp kozen, de vraag: „Kan een Christen lid zijn van de P.v.d.A.?", toen zal toch zeker ook bij allen de bedoeling aan wezig geweest zijn, dat er van weers zijden een antwoord op die vraag werd gegeven. Echter, wanneer ze nu op die avond terugzien ,dan zullen vooral de P.v.d. A.-mensen zich teleurgesteld moeten gevoelen. En dat niet alleen omdat bun kampioen lang niet opgewassen was tegen het oratorisch geweld van zijn tegenstander, een man die niet slechts sprak met zijn mond, maar die zijn ziel legde in zijn taal veel meer moeten ze zich teleurgesteld gevoelen omdat Mr van Rhijn kennelijk de strijd ontweek. Als we het beeld van de boksmatch, dat wij gisteren in ons verslag opriepen, nog even vasthou den, dan was het zo, dat kampioen van Rhijn het gevecht niet wilde: direct al bij het begin stormde zijn tegenstan der op hem af; met precies gerichte slagen trachtte deze hem in de touwen te dringen maar telkens en telkens stapte hij opzij. Wanneer prof. Zuide ma uitriep: „Meneer van Rhijn, ik vraag, ik eis nu van U' een concreet antwoord op mijn precies geformu leerde vragen!", dan bleef het potlood van Mr van-Rhijn liggen Hij noteerde de vragen niet, daar hij ze niet WILDE beantwoorden. En zo is dit eigenlijk een teleurstel ling geworden, een debat dat geen de bat was. Op de vraag of een Christen nu wel of niet lid kan zijn van de P. v.d.A. is door Mr van Rhijn eigenlijk geen ander antwoord gegeven dan dit: Jk ben als Christen nu zeven jaar lang lid van de P.v.d.A. en ik voel me er volkomen in thuis!" Natuurlijk liet ie slagvaardige professor onmiddellijk hierop volgen: „Ik ben in die jaren geen lid geweest van de P.v.d.A. Met evenveel recht kan ik dus aanvoeren dat het NIET kan!" Maar zulke argumenten zijn een principieel debat onwaardig! Had dit niet anders ge kund? Toen prof. Zuidema in zijn repliek allereerst zijn diépe te leurstelling uitsprak over het feit, dat zijn tegenstander vrijwel niet anders gedaan had dan de Chr. Partijen aan vallen zonder eigenlijk te spreken over de P.v.d.A., waar het toch in de vraag om ging, toen luidde het antwoord van mr van Rhijn„Ik had niet anders verwacht. Wij redeneren immers van twee diametraal tegenover elkaar staande gezichtshoeken uit. Wij heb ben nauwelijks aanrakingsvlakken!" En dit was ook zo. Uiteraard en mr van Rhijn sprak daar zijn dank voor uit werd in deze vergadering als volkomen vanzelfsprekend aange nomen, dat de Christenen in de P.v.d. A. ook inderdaad Christenen zijn, mensen voor wie Gods Woord, de Bij bel, uitgangspunt is van hun levens houding. Maar toch lag juist hier het kardinale punt: de Christen Zuidema is een volkomen- ander Christen dan de Christen van Rhijn. Als deze beiden de Bijbel openslaan, dan dienen ze eerst elkander het Hoe leest ge?" te vragen. Dit debat had alleen maar ge voerd kunnen worden als een theolo gisch debat en niet als een politiek steekspel. Deze tekortkoming openbaarde het zich al direct in beider uitgangspunt. Prof. Zuidema rafelde al direct het be ginselprogramma van de P.v.d.A. uit een en de door Prof. Banning hierop gegeven toelichtingen. Hij liet zien hoe de P.v.d.A. het toejuicht, dat zoveel mogelijk mensen van zo veel mogelijk overtuigingen zich in haar gelederen scharen. Er is plaats voor iedereen, de Christen zo goed als de atheïst. Als zij in hun geloofsovertuiging maar bereid zijn het socialisme te dienen! Eerst socialist zo eist het programma en dan pas Christen of humanist of atheïst. Zo bezien echter moet de Christen de levensovertuiging van de niet-Christen, de ongelovige, niet al leen respecteren, maar die zelfs toe juichen. Hoe meer schakeringen im- Mers, hoe beter het is voor de partij. „Maar dat kan en dat mag de Chris ten niet! zo riep prof. Zuidema uit ••„Hij heeft een Goddelijke roeping in deze wereld ten aanzien van zijn medemens. En als hij zich voegt in het kader van de P.v.d.A., dan moet hij ontrouw worden aan die roeping, noet hij zijn God verzaken!" En zie, hier had mr van Rhijn slechts dit tegenover te stellen: „De politieke partij is geen geloofsgemeen schap maar een werkgemeenschap. De kerk is een geloofsgemeenschap, in een partij komen echter die men sen bij elkaar, die een zelfde maat schappelijk doel nastreven. In een socialistische partij is dat doel het Verbeteren van de levensvoorwaarden van de arbeidende massa. Van welke Seloofsovertuiging uit men er toe komt dit doel als noodzakelijk te zien, 's de zaak van ieder persoonlijk. Dat koet er in het geheel niet toe. Want net bereiken van dat doel is iets, dat PWctische maatregelen vereist. Poli- jlek is iets van de practijk geloof ls iets van de kerk en van ieder per soon i' Ongeveer 1500 tot 2000 man Engelse troepen hebben gistermorgen na een urenlange strijd het bolwerk van de Egyptische politie over weldigd. De Egyptenaren boden fanatiek weerstand, maar zij waren niet opgewassen tegen de goed geoefende en modern bewapende En gelsen. Terwijl de gevechten zeer bloedig verliepen gierden de Engelse straaljagers boven de stad en boven de kanaalzone. Eerst nadat de kanonnen van de Centuriontanks de gebouwen waar in de Egyptenaren zich genesteld hadden in een puinhoop waren her schapen, gaven de naar schatting duizend Egyptische politiemannen zich over. Volgens berichten, die niet geheel te controleren zijn, sneu velden 40 tot 50 Egyptenaren en werden meer dan 60 gewond. Vijf Engelse soldaten sneuvelden in de straten van Ismailia. De felle actie van de Engelsen werd ingeleid door een verklaring van generaal Erskine, die zei: „Het is overduidelijk, dat Ismailia niet van ban dieten gezuiverd kan blijven ais het grootste gedeelte van de politie hen daadwerkelijk steunt". Het besluit om deze strenge maatregelen te nemen was pas genomen, nadat alle pogingen van de Britse autoriteiten om de Egyptische instanties er toe te bewegen de hulppolitie in toom te houden, hadden gefaald. Alle stappen mochten niet baten en de Engelse autoriteitera wisten niets beter te doen, dan om hard toe te slaan en er een eind aan te maken dat de hulppolitie van Ismailia een actieve rol speelde bij de tal rijke aanvallen op de Britse troepen. De gevechten waren zëer verbeten en de Engelsen spraken hun verwon dering uit over de moed van de Egyp tenaren. Ongeveer een uur voordat de politie zich overgaf, kwam 'n Egyptische ka pitein van politie uit het hoofdbureau lopen, de handen bedekt met bloed, Het vuren werd gestaakt en de kapi tein vroeg de bevelvoerende Britse of ficier ambulances te zenden en de ge wonden weg te voeren. De officier vroeg toen of de politie de wapens wil de neerleggen. Met tranen in de ogen zei de kapitein: „Nee, nee, dat kunnen we niet". De Engelse officier weigerde ambulances te zenden en zei: „U hebt de eer gered. Laat nu uw mannen naar buiten komen om verder bloed vergieten te vermijden". Hij gaf de politie vijf minuten tijd om zich over te geven. Anders zouden zij het ge bouw worden uitgeschoten. Maar later stelde de officier zijn besluit weer Uit. Pas rui een uur later, nadat herhaal de Britse oproepen onbeantwoord wa ren gebleven, openden de Britten het vuur weer. Na de overgave zaten op de gras perken van het Franse plein meer dan (Zie vervolg op pag. 5). DE BILT ZEGT: Kans op sneeuwbuien. Zwaar bewolkt met opklaringen en de kustgebieden kans op sneeuw den. Temperatuur om het vriespunt lichte vorst. Aanvankelijk zwakke '"m^> later matige wind hoofdzakelijk assen West en Zuid. Grote opkomst van kiezers. Donderdagavond zijn te Teheran de stembureaux gesloten op de vastge stelde tijd. Talrijke kiezers stonden toen nog te wachten om hun stem uit te brengen. Volgens waarnemers zijn ditmaal driemaal zoveel stemgerech tigden opgekomen als bij vorige ver kiezingen. Vooral markthandelaars, arbeiders en leden van religieuze groeperingen zouden in grote getale zün opgekomen. De stembussen wer den direct overgebracht naar de Se- phalarsar-moskee en de Perzische academie, waar de telling der stem men vandaag zal beginnen. Gisteren was het namelijk een feestdag. De stembussen worden scherp bewaakt door politie en vertegenwoordigers van de raad van toezicht op de ver kiezingen. Handelsbetrekkingen tussen Rusland en Japan. De eerste na-oorlogse handelsbe sprekingen tussen de Sowjet-Unie en Japan zullen op 29 Januari beginnen. Vertegenwoordigers van de Sowjet- missie in Tokio en zaakwaarnemers voor de diverse industrieën, alsmede deskundigen op het gebied van de visserij, zullen aan deze niet-officiële conferentie' deelnemen. 400 Egyptische gevangenen gehurkt achter het prikkeldraad. Per auto zijn zij naar Tel el Kebir gebracht. NOODTOESTAND. In Cairo is de noodtoestand afgekon digd, daar de atmosfeer steeds meer gespannen werd. Een menigte van verscheidene dui zenden Egyptenaren, die om wraak te gen de Britten riepen wegens de ge vechten te Ismailia, heeft zich gister avond voor het bureau van de premier verzameld, waar het Kabinet zijn spoedzitting hield. Krachtige politie- verstérkingen zijn aangerukt om het gebouw, waar de kabinetszitting wordt gehouden, te bewaken. Op punten in Cairo werden betogin gen gehouden, toen extra edities van de avondbladen de bijzonderheden van de gevechten verspreidden. De politie van de stad, die 4000 man omvat, heeft zich geposteerd voor ambassades, lega ties en consulaten en belangrijke Egyptische gebouwen. Verscheidene duizenden arbeiders, die in de kanaalzone hebben gewerkt, en honderden studenten trokken door de straten en eisten wapens om de ge vallen Egyptenaren te wreken. Ook in Alexandrië is de noodtoestand afgekondigd. De Egyptische premier Nahas Pasja heeft gisteravond nog een spoedverga dering van het Kabinet belegd ter be spreking van de gevechten in Ismailia. Na een zitting van vier uur heeft het Egyptische kabinet besloten morgen weer bijeen te komen om de toestand te bespreken. De minister van Binnen landse Zaken, Foead Serag el Din Pas ja, verklaarde dat Zondag belangrijke beslissingen worden verwacht en noemde de bijeenkomst van gisteren de belangrijkste sinds deze regering aan de macht kwam. De regering heeft ge- eist, dat alle gevangenen moeten wor den vrijgelaten. HULP? Een Brits eskader, bestaande uit een vliegdekschip, twee kruisers, zeven torpedobootjagers en een snelvarende mijnenlegger, is gisteren uit de haven van La Veletta (Malta) vertrokken. Er is van officiële zijde niets over de be stemming der oorlogsbodems meege deeld. Be aan wal zijnde opvarenden der schepen moesten zich op korte ter mijn aan boord melden. Er zijn ook schepen uit La Valetta naar Cyprus vertrokken, waar zij voor de Suez-kanaalzone bestemde troepen en voorraden aan boord zullen nemen. De kruiser „Glasgow" is reeds uitgevaren,^ vermoedelijk naar de ka naalzone. De „Liverpool" is reeds in Port Said' en ook de „Cleoparta" Stoomt naar het Suezkanaal op. Tor- Minister Drees terug in Nederland Om kwart over vier gistermiddag is de minister-president, dr W. Drees, weer op Nederlandse bodem'aangekomen na zijn -reis van ruim twaalf dagen op uitnodiging van de Amerikaanse regering naar de Verenigde Staten. Hij werd verwelkomd door zijn echtgenote en kinderen en de ministers Teulings, Beel en Wemmers, door de secretaris-generaal van het departement van Algemene Zaken mr. C. L. W. Fock, door de zaakgelastigde van de Verenigde Staten, de heer Trimble, enkele kamerleden, door dr Plesman en anderen. pedojagers en fregatten maken zich eveneens gereed om zee te kiezen. Vrijdag heeft het Wafdistische blad „Ai Misri", voor dat gevechten begon nengemeld, dat als maatregelen af breken van diplomatieke betrekkingen en uitwijzing van alle Britse onderda nen uit Egypte worden overwogen. Alle bezittingen van uitgewezen Britten zouden kunnen worden ge blokkeerd en onder beheer kunnen worden gesteld. Voorts zou volgens „Al Misrihet ministerie van Buiten landse Zaken Salah El din Pasja, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken die op het ogenblik in Parijs bij de V.N. vertoeft, telegrafisch heb ben gewezen op de noodzaak van zijn spoedige terugkomst om te overwegen, welke stappen tegen Engeland kunnen worden genomen. OOK MAROKKO EN TUNESIE IN DE NAVO? Met 519 tegen 101 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering president Auriol gemachtigd zijn goedkeuring te hechten aan het uitnodigen van Grieken land en Turkije toe te treden tot het Noord-Atlantische verdrag. Alleen de communisten stemden tegen. De minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft in de loop van het débat verklaard, dat Frankrijk zjjn best zou doen om ook Marokko en Tu nesië in bet Atlantische verdedigings- steisel opgenomen te krijgen. Minister In 't Veld: Ter gelegenheid van het inslaan van de eerste heipaal voor een complex van 234 woningen te Utrecht, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr J. in 't Veld ge zegd dat het slagen van welhaast alle burgerzinleningen, in diverse gemeen ten uitgeschreven ter financiering van de woningbouw hem voldoening had geschonken. Wij behoeven voor de huizenbouw in 1952 geen zorgen te hebben. Dank zij deze leningen is de financiering van 50.000 woningen klaar, al zullen waarschijnlijk niet alle 50.000 huizen nog vóór 1 Januari 1953 gereed zijn. Hiermede, aldus de minister, is de woningbouw weer vlot gekomen. We mogen verwachten dat het aantal in uitvoering zijnde woningen niet zal dalen, maar zal stijgen. Met het dub bele gevolg, dat niet alleen aan vele woningzoekenden een huis kan wor den aangeboden doch dal tegelijker tijd de werkloosheid in de bouwvak ken wordt tegengegaan. Er komt nog bij, dat het slagen van de burgerzinleningen ns de ga rantie heeft gegeven, dat de regering wanneer zij in nood zit niet tevre- geefs een beroep op de burgerij be hoeft te doen. Gebleken is dat er nog voldoende pit in ons volk zit. Wij zijn thans door de ergste moeilijkheden heen, verklaarde de minister. Althans wat betreft het jaar 1952. Wellicht brengt 1953 weer nieuwe moeilijkheden. Zo lang ik minister was zijn er trouwens steeds weer moeilijkheden gekomen. Na zijn uitwijzing. Zoals men onlangs in ons blad heeft kun nen lezen, heeft Alfred van Sprang Indo nesië moeten verlaten na een verblijf van zeven dagen: de militaire autoriteiten zagen in hem een ongenode gast! Maar al was dan zijn verblijf kort, de heer van Sprang heeft in die paar dagen zijn ogen de kost gegeven en zijn indrukken geeft hij thans in ons blad weer. Wij zijn er trots op deze reportage te kunnen publiceren. Niet omdat Alfred van Sprang hierin als met een scherp mes de vele misstanden bloot legt, die in de re publiek Indonesia heersen, maar zeker ook om zijn conclusie: „De situatie Indonesië geeft niet meer reden tot paniek dan in soortgelijke (Aziatische) landen. En mis schien zelfs minder!" Het artikel vindt men cp pagina 3. Engelse koninklijke onderscheiding Karl Barth. Prof. dr Karl Barth, hoogleraar in de dogmatiek aan de theologische faculteit van de universiteit te Bazel, is door de Engelse Koning onder scheiden. De Britse gezant in Bern heeft de medaille des Konings doen toeko men voor diensten, bewezen aan de zaak der vrijheid als erkenning van hetgeen prof. Barth gedurende de oorlogsjaren ten behoeve van Engelse belangen heeft verricht. de De „Ganges" is vlot. Omstreeks half twee is gistermiddag de sleepboot „Ganges", die zoals men weet bij Hoek van Holland aan de grond zat, vlotgetrokken. Het moet voor minister Drees ge weest zijn of hij nog steeds in de Ver. Staten .verbleef, want de I.C.A.-hal die anders uitsluitend gebruikt wordt voor vertrekkende vliegtuigen, was vol van journalisten, persfotografen, filmmensen en mensen van de televi sie. In zijn verklaring vertelde minister Drees, dat de Verenigde Staten hem geen bijzondere verrassingen hebben bereid. Ik had mij uiteraard, voor ik op reis ging, aan de hand van de be staande literatuur, goed op de hoogte gesteld van de Amerikaanse toestan den en Amerika is zeker niet wat men zou mogen noemen 'n onontdekt land. Maar de werkelijkheid heeft een zeer levendige en diepe indruk op mij ge maakt. In New York bezichtigde ik on der andere het Rockefeller-gebouw, waarin 40.000 mensen werken. De pro blemen, die zich bij de aan- en afvoer van deze mensen voordoen, zijn wel iets anders dan de verkeersproblemen, waarmee wij hier te kampen hebben Overigens zijn de problemen in Ame rika dikwijls dezelfde als bij ons. Maar de verhoudingen zijn er anders. Waar ik bijzonder veel belangsteUing voor had waren de verhoudingen in de fabrieken, de verhouding werkgevers werknemers, de woningbouw en de defensie-problemen. Bij de bestudering hiervan is mij nogmaals duidelijk ge worden, dat Amerika werkelijk het machtigste en prachtigste land ter we reld is. Dit land beschikt over ontzag lijke krachten en enorme energie. Dr Drees prees de grote culturele Staat in het ongelijk gesteld. De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in het cassatieberoep van de Staat tegen het arrest van het Haagse Gerechtshof, waarbij de zo genaamde stop te Lobith onrechtma tig werd verklaard, als zjjnde jn strijd met de door de Rijnvaartacte gewaar borgde vrije Rijnvaart, Het cassatieberoep van de Staat werd verworpen met veroordeling van de Staat in de kosten van het geding. Donderdagavond zijn op ongeveer 40 km van Tunis twee treinen ontspoord. Eén van do treinen was op v/eg naar Algerië, de andere naar Kef. Dit is de tweede maal in tien dagen tijd, dat in Tunesië treinen tot ontsporing zijn ge bracht. De twee spoorwegongelukken zijn te wijten aan sabotage. De ont spoorde treinen waren goederentreinen. De schade wordt geraamd op honderd millioen franc. Het verkeer op beide lijnen is verbroken. Vrijdagmorgen is het in Bab cl Kadra, één der voorsteden van Tunis, tot een hotsing gekomen tussen twee a driehonderd betogers en politie. Er werden schoten gewisseld. Het gebied van Kaap Bon is gezuiverd. De toestand te Teboelba blijft echter gespannen. Uit Toulon wordt gemeld, dat de torpedobootjager „Marceau" Donderdag avond naar Bizerta vertrokken met aan boord de staf van de eenheden der mobiele garde, die Vrijdagmorgen aldaar aan land zijn gegaan. Het liberty- schip „Oddet" heeft raöiojeeps, vrachtwagens en lichte wapenen geladen en wacht nu blijkbaar op inscheping van meer troepen. belangstelling, die er blijkt te bestaan, de gezondheidszorg en de durf om weg te breken en op te ruimen datgene, wat een goede stadsontwikkeling in de weg staat. Het was, minister Drees opgevallen hij ontmoette behalve Truman en Acheson uiteraard nog talloze andere vooraanstaande politici dat er voor de Nederlandse en Europese proble men in Amerika wel degelijk ruim be grip bestaat. Vele Amerikanen tonen grote belangstelling voor Nederland, aldus de premier, en men heeft waar dering voor de grote inspanningen van de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk om de moeilijkheden, die er bestaan, te overwinnen. Op de vraag of hij zijn reis als mi nister-president of als minister van Algemene Zaken heeft gemaakt, ant woordde dr Drees lachend„Ik ben uitgenodigd door de regering van de Verenigde Staten en ik denk niet, dat men zich in Washington heeft afge vraagd in welke kwaliteit men mij heeft genood. Ik vraag mij zelfs af, of men in Washington wel weet, dat ik beide functies bekleed". Over het Europese leger zei minister Drees dat hjj onze denkbeelden uiteen had gezet. Minister Drees meende, dat zijn reis nuttig is geweest en achtte deze voor zichzelf uitermate bevredi gend. GEMEENTERAAD VLISSINGEN De Vlissingse raad heeft gistermiddag, na het aanhoren van de nieuwjaars rede van burgemeester mr. B. Kolff, waarvan we het verslag op pagina 5 publiceren, in recordtijd een 28 punten tellende agenda afgewerkt. Twee belangrijke zaken kwamen aan de orde, n.l. de opruiming van krotten en de vraag, of het ledental der Ver. „De Ruyterschool" niet dient te worden uitgebreid. Bij de ingekomen stukken was een mededeling van de directeur van het telefoondistrict Breda, volgens welke dit jaar drie nieuwe telefooncellen zullen worden geplaatst. Het verslag van de woningdienst over 1951 was voor de heer J. Post (Arb.) aanleiding erop te wijzen, dat opruiming van krotten in de binnenstad dringend noodzakelijk is en dat sommige wijken (b.v. de Spuistraat) ten spoedigste die nen te worden gesaneerd. Weth. M. A. van Popering Arb.) ver klaarde, dat de nieuwbouw tot heden verhinderde radicaal opruiming te houden onder de onbewoonbare wo ningen. In 1940 had Vlissingen 6.261 wonin gen en thans 6.154. Direct na de oorlog waren er maar 4.446 woningen. Telt men de 605 noodwoningen, keten en nissënhutten erbij, dan zijn er 6.759 onderkomens. AMERIKAANSE VAGEBOND WIL TER DOOD VEROORDEELD WORDEN Een 28-jarige vagebond, Lloyd Go mez, begaf zich naar het hoofdbureau van politie te Sacramento, in de Ame rikaanse staat Californië en verklaar de aldaar: „Ik heb er genoeg van te leven zoals ik het nu doe. Ik wil ster ven". Gomez, die reeds tien maal we gens diefstal was veroordeeld, herhaal de de politie nu hoe hij in de loop der jaren negen andere vagebonden, die hij had ontmoet, had vermoord en be stolen. De negen moorden hadden hem echter tezamen slechts 65 dollar opge leverd. Aanvankelijk hield men Gomez voor gek en de politie weigerde geloof aan zijn woorden te hechten. Doch Gomez hield aan en begon bijzonderheden over de door hem gepleegde moorden mee te delen, die bleken te kloppen met de daarover in de politie-dossiers voorkomende gegevens. De politie be gon zich voor zijn verhalen te interes seren. Zij nam nu niet slechts aan dat Naar wij vernemen is het te verwach ten dat de minister van Verkeer en Wa terstaat binnenkort de vliegveldkwestie YpenburgSchieveen aan de minister raad ter beslissing zal voorleggen. hij inderdaad negen vagebonden had vermoord, doch begon hem ook uit te vragen over alle moorden, waarvan de daders nog niet waren opgespoord. Doch Gomez liet zich niet beinvloeden. Zijn enige commantaar luidde: „Ik heb gezegd dat ik er negen vermoord heb en dat is alles, het is er niet één meer, maar ook geen minder". Gomez zal waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld. Bij Koninklijk Besluit is toegekend het verzetskruis posthuum aan: ir L. R. Beij- nen, geboren 23 September 1896, in ge vangenschap overleden 13 April 1945; dpi. sergeant der Genie D. M. R. H. Kroon, geboren 27 Mei 1909, gefusilleerd 7 Januari 1945; dpi. sergeant der Genie J. C. H. F. van Hanxleden Houwert, ge boren 8 April 1906, gefusilleerd 7 Januari 1945; de heer J. D. van Melle, geboren 26 Mei 1897, gefusilleerd 14 April 1945; Officier van Gez. II dr A. O. H. Teile gen, geboren 23 Mei 1907, gefusilleerd 23 October 1943, wegens: onder gevaarlijke omstandigheden betoonde moed, initia tief, volharding, offervaardigheid en toe wijding, in de strijd tegen de bezetier en voor het behoud van de geestelijke vrij heid". Onmiddellijk dit probleem in zjjn ge heel aanpakken is niet mogelijk. In de meest dringende gevallen wordt ge tracht te helpen. Een grote moeilijk heid blijft steeds de bewoners der oude woningen, welke een lage huur doen, op te vangen, omdat de meesten dfe nieuwe, veel duurdere woningen om financiële redenen niet kunnen betrek ken. 59 gezinnen der hier bedoelde groep lieten zich inschrijven voor een beter huis. Aan een registratie kan niet worden begonnen, omdat door inkrim ping de woningdienst daarvoor te wei nig personeel heeft. Tenslotte deelde de wethouder mede, dat 336 gegadig den van buiten de stad woonruimte vroegen en dat er 194 aanvragen zijn van bewoners van noodwoningen. De aan de raad overgelegde statuten van de Ver. „De Ruyterschool" vend de heer M. J. van Poelje (Arb.) uit stekend, maar hij was bevreesd, dat de macht, die officieel bij de ledenverga dering berust, volledig door het be stuur wordt uitgeoefend, omdat er zo weinig leden zijn. Daartoe verzocht hjj B. en W. het bestuur te animeren me de te delen, dat iedereen als lid kan toetreden. Weth. W. Foppe (A.R.) deelde mede, dat er maar 9 of 11 leden zijn, die ook het bestuur uitmaken. Deze „leden" zijn van mening, dat aan uitbreiding geen behoefte bestaat. Wie lid wil worden, moet ziclb schriftelijk melden, maar de ledenvergadering be stuur) beslist! Op verzoek van de bur gemeester zal de heer van Poelje zijn opmerkingen schriftelijk formuleren, waarna B. en W. een nota aan de raad zullen richten. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag vroeg de heer M. J. Corveleijn (K.V.P.), of het juist is, dat het Rijk de provincies gelden ter beschikking stelt voor de woning bouw. De burgemeester antwoordde, dat voor 1952 door bemiddeling der levensverzekeringsmaatschappij 356 millioen gulden voor dit doel over de provincies zal worden verdeeld, maar dat nog niet te zeggen is, hoeveel wo ningen daarvan in Vlissingen zullen kunnen worden gebouwd. Woningnood en werkgelegenheid Bouwbedrijf. De ernstige inzinking in de bouwbe- drijvigheid sinds medio 1951, waardoor met name het aantal in uitvoering zijn de woningen is gedaald tot ruim 38.000, heeft een stijging van het aantal werk lozen ten gevolge gehad van meer dan 33.000, terwijl de leniging van de wo ningnood ernstig wordt vertraagd. Ai- dus de Bondsraad van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1