Mr van Rhijn antwoordde niet op vragen van Prof. dr Zuidema TOESTAND IN TUNESIE GAAT ZICH TOESPITSEN Opnieuw moeilijkheden op veer Vlissingen-Breskens Bevolkingsonderzoek te V lissingen geslaagd Bakkers tegen regeringsbeleid inzake de broodprijzen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Christen en de Partij van de Arbeid Overweldigende belangstelling voor Delfts debat Bouw van nieuwe legerplaat sen in voorbereiding. Gloster Meteor neergestort Indonesië keerde terug tot barbarisme. /SNIPPER Ari NIEUWS Pagina 6 Uitgav» s Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2079 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 25 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ,ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.33 u., onder 17.14 u.; Maan op 8.41 u., onder 16.29 u.; Nieuwe Maan 23.26 u. Hoogwater op Zaterdag 26 Jan.: Vlissingen: 0.55 u. 2.06 m., 13.25 u. 2.16 m.; Terneuzen: 1.27 u. 2.25 m., 13.25 u. 2.35 m.; Wemel- dinge: 2.48 u. 1.68 m., 15.16 u. 1.81 m.; Zierikzee: 2.33 u. 1.42 m., 15.05 u. 1.55 m. Helaas, in een politiek debat, dat verlopen moet met het horloge naast de spieker, is geen knock-out mogelijk als bij boksen. Ware dit wei het geval geweest, dan had men gisteravond mr dr A. A. van Rhijn, de staatssecretaris van Sociale Zaken en „doorbraaklid" van de Partij van de Arbeid languit op de planken kunnen zien liggen van de Stadsdoelen te Delft. En dan zou de liactie-leider van de V.V.D. in Delft, ir S. H. Stoffel, ongetwijfeld de ge- haiulschoencle vuist omhoog gestoken hebben voor prof. dr S. U. Zuidema die als kampioen voor de A.R.-partij met de P.v.d.A.-man debatteerde over de vraag: „Kan een Christen lid zijn van de Partij van de Arbeid". aanhangers van de Chr. partijen en de socialisten. Ze vulden de grote zaal, de grote foyer, de kleine foyer, overal waar men maar kon zitten en waar men door middel van een luidspreker het gesprokene kon volgen. 1500 men sen. waren aanwezig, toen ir Stoffel de vergadering opende en aan prof. Zui dema als eerste het woord gaf. De in deling was n.l. aldus: eerst voor elk der beide sprekers 40 minuten, daarna voor elk 15 minuten en tenslotte vijf minuten. HET DEBAT. Prof. Zuidema ging onmiddellijk over tot de aanval. Hij citeerde enkele ge deelten uit het beginselprogram van de P.v.d.A. en kwam daaruit tot deze conclusie, dat het voor een Christen onmogelijk is God te belijden en te dienen, zoals hjj dat doen moet in de kring van de P.v.d.A. Sterker zelfs, ais hij een goed lid is, moet hij van de P.v.d.A. eisen, dat zij geen rekening houdt met hetgeen God van ons vraagt. Mr van Rhijn deed in zyn antwoord een scherpe aanval op de practische politiek van de Chr. partijen. Hij stelde het aldus: „Het moet niet de vraag zijn of een Christen lid mag zijn van de P.v.d.A., maar of hij lid mag zijn van een Chr. partij". Na de pauze fulmineerde prof. Zuidema hier zeer scherp tegen. „Dertig minuten heeft U staan praten, zo riep hij uit, dat er weinig deugt van de Chr. par tijen, maar zeifs als er niets van deugt, is dit nog geen argument om lid van Wanneer ooit gebleken is, hoezeer ons volk behoefte heeft aan een der gelijk politiek debat over een zo be langrijk vraagstuk, gevoerd door des kundigen, dan was het gisteren wel 't geval in Delft. Het bestuur van de A. R. kiesvereniging had lang en breed gepiekerd over de vraag op welke wij ze men het beste het verkiezingssei zoen zou kunnen inleiden. Contact werd gezocht met de plaat selijke afdeling van de P.v.d.A., de handschoen werd geworpen in de vorm van de vraag „Kan een Christen lid zijn van de P.v.d.A.?" en de debat avond was in beginsel tot stand geko men. De P.v.d.A. vaardigde mr van Rhijn af en voor de A.R. vond men prot. Zuidema bereid het woord te voe ren. IN DE RIJ. En zo stonden dan gisteren al een uur voor de aanvang de drommen mensen voor de deuren van de Stads doelen. Uit het hele land waren ze gekomen Nou breekt mijn klomp We weten niet of mr. van Rhijn het als een grap bedoelde, maar in ieder geval vertelde hij dan deze grap met een zeer ernstig gezicht. Hét ging over de ver meende liefde der Anti-revolutio nairen voor vrije economie. Dat een Christen bezwaar.heeft tegen het vrije huwelijk, accoord, dat hjj bezwaar heeft tegen vrije lief de, vrije zeden, accoord. Maar waarom maakt hij dan geen be zwaar tegen vrije economie? Het antwoord van prof. Zuidema luid de: „Nou breekt mijn klomp". En daarmee was het commentaar af gelopen. FRANCO OVER GIBRALTAR Generaal Franco heeft in een inter view medegedeeld, dat de Britse ko lonie Gibraltar, die in 1704 op Spanje werd veroverd, onvermijdelijk weer onder Spaanse souvereiniteit moet ko men, Spanje zou echter bereid zijn voor korte tijd een basis te Gibraltar aan Engeland te verpachten om de politie ke moeilijkheid om de overdracht uit te voeren te verzachten. WYSJINSKY IN OOST- BERLIJN Volgens berichten uit West-Berlijn jou de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, Woensdagavond voor geheime bespre kingen met Oostduitse regeringsperso nen in Oost-Berlijn zijn aangekomen Naar het A.N.P. verneemt zal binnen afzienbare tijd begonnen worden met de bouw van een aantal nieuwe legerplaat sen. Deze nieuwe legerruimte is nodig geworden door de langere diensttijd en de versnelde legeropbouw. De onderhan delingen over de plaats van vestiging zjjn nog gaande, zodat op het ogenblik nog niet met absolute zekerheid te zeg gen is, waar de nieuwe legerplaatsen zuiien verrijzen. Ais plaats van vestiging worden thans gewenst Weert, Huybergen, Wezep en Garderen. de P.v.d.A. te zijn". Hij stelde aan zjjn tegenstander een aantal zeer concrete vragen en verweet hem o.a. dat het recht op arbeid en het recht op be staanszekerheid een Marxistische my the is, die door en door onchristelijk is. Op geen van deze vragen gaf de staatssecretaris een antwoord. Integen deel, hij bepaalde zich weer tot aan vallen van de behoudzucht der Chr. partijen. Zo werd het geheel een vruchteloos debat, omdat de een niet wilde ant woorden op de vragen, die de ander hem stelde. De indruk, die men hier van over houdt, is, dat er nauwelijks een moge lijkheid van gesprek is, tussen deze doorbraakmensen en de aanhangers van een Chr. politiek, door middel van een Chr. partij. PILOOT GEDOOD Gistermiddag om vijf uur is een Gloster Meteorstraaljager van de lucht strijdkrachten, afkomstig van het vlieg veld Leeuwarden bij Kollumerland neergestort. De piloot kwam daarbij om het le ven. Het vliegtuig vloog in een formatie, waarmee oefeningen in het landen met slecht zicht werden gehouden. De piloot van het verongelukte toestel heeft zich in de hoogte vergist, waar door het vliegtuig met de grond in aan raking kwam, hetgeen noodlottige ge volgen had. De financiële commissie van de Ita liaanse senaat heeft Donderdagavond het plan-Schuman goedgekeurd. Na de te verwachten goedkeuring door de commissie voor buitenlandse zaken zal het plan ter ratificatie bij het parlement worden ingediend. MEER TROEPEN NAAR OPROERIGE CENTRA De toestand in Tunesië begint zich steeds meer toe ie spitsen. Uit ver schillende plaatsen werden gisteren nieuwe onlusten gemeld. Via de radio is nu een beroep gedaan op de bevolking om de kalmte te bewaren, doch het staat te bezien of dit resultaten zal afwerpen. Tot nu toe hebben alleen Franse politiemannen de relletjes onderdrukt, doch momenteel worden grote aanvallen troepen aangevoerd, die zich gereed houden om zonodig in te grijpen. Plannen voor Nederlandse bierbrouwerij in Suriname. Een Nederlands concern, waarin de Heinekens Bierbrouwerij voor 50 procent deelnemen, is van plan een brouwerij in Suriname te bouwen. De heer J. Em- mens, een der directeuren van Heinekens, die voor nadere besprekingen over dit plan in Suriname was, deelde aan de pers mede, dat men nu wacht op maat regelen, die de overheid zal treffen In zake invoerrechten op grondstoffen en wat betreft accijnzen. In geval de plannen worden uitgevoerd, zal voorlopig alleen voor de binnenland se markt geproduceerd worden. Wrange woorden van Engels blal. Het Engelse blad „Daily Express" heeft zich Donderdag uitgesproken voor het sluiten van een verdrag tussen Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Portugal, teneinde een gemeenschappelijk front te vormen tegen de moeilijkheden in hun overzeese gebieden. „Omdat deze mogendheden geen een heid hadden bereikt, is Indonesië tot barbarisme teruggekeerd, worden Indo china en Malakka bedreigd en moeten de Fransen in Tunesië een crisis onder de ogen zien, die steeds ernstiger wordt", aldus de „Daily Express". Vijfhonderd millioen dollars voor militaire orders in Europa De Amerikaanse autoriteiten zouden in beginsel besloten hebben om van de gelden, waarover het bureau voor wederzijdse beveiliging de beschikking heeft, 500 millioen dollars te bestem men voor het plaatsen van bestellin gen voor militair materiaal in de N.A. T.O.-landen. r Wel sanering geen sanering in de sigarenindustrie. Het landelijk verbond van midden- en klein sigarenfabrikanten, gevestigd te Gouda, verspreidde aan het begin van dit jaar een plan om tot sanering van het bedrijf te komen. Men wil een vijfhon derdtal van de kleinste fabrikanten uit kopen om zodoende tot meer doelmatige Productie te komen. Tegen deze plannen komt thans de „Federatie van Nederlandse sigaren- fabrikantenverenigingen in de midden- en kleinindustrie" in het geweer. Men is van mening, dat uitkoop niet de enige v>eg sanering is. Gestreefd wordt naar verlaging van kostprijs om de sigaren binnen de koopkracht der massa te bren gen. De Federatie beweert, dat het pian afkomstig is van een kleine groep fabri kanten. Men acht het plan niet uitvoer baar en heeft zich daarom met protest tot de vakgroep sigarenindustrie en de verenigingen van grootfabrikanten ge wend. IN KOREA GESNEUVELD. De regering deelt mede, dat eerst thans bekend kan worden gemaakt, dat tot haar leedwezen in Korea op lb October 1951 is gesneuveld de soldaat R. G. Jonker, legernummer 250624242. Soldaat Jonker werd geboren op 24 Juni 1925. Hjj was ongehuwd en af komstig uit Oisterwijk (N.-Br.). NIEUWE BRITSE AMBASSA DEUR IN WARSCHAU Sir Francis Shepherd, Brits ambas sadeur te Teheran, is benoemd tot am bassadeur te Warschau, als opvolger fan sir Charles Bateman, die zich bin nenkort uit de diplomatieke dienst zal terugtrekken. Het Franse kernkabinet is Donder dagavond bijeen geweest om de toe stand in Tunesië te bespreken. Na de bijeenkomst werd vernomc i, dat de regering heeft besloten geen onder handelingen met de Tunesische leiders te openen, voordat de door hen bij de Veiligheidsraad ingediende klacht is ingetrokken. OVERLEG. Vertegenwoordigers van zeven Azi atische en zes Arabische landen heb ben gisteren een onderhoud gehad met de voorzitter van de algemene verga dering der V.N. Nervo. NOTA VAN DE WESTELIJKE PLAATSVERVANGERS VOOR OOSTENRIJK De Britse, Franse en Amerikaanse plaatsvervangers voor de bespreking van een vredesverdrag met Oostenrijk hebben bij de Sowjetrussische zaakge lastigde te Londen een nota ingediend, waarin wordt verklaard, dat de Sow- jet-Unie door haar houding de sluiting van een Oostenrijks verdrag opzette lijk belemmert. Tevens wordt in deze nota de hoop uitgesproken, dat een Sowjetrussische vertegenwoordiger spoedig een bijeenkomst der plaatsver vangers zal bijwonen. Cafébezoeker na onenigheid overleden. De 32-jarige caféhouder A. W. C. R. uit Rotterdam werd gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld wegens mishandeling tot een boete van f 200 subsidiair 60 da gen. Volgens de dagvaarding zou hij, toen hij onenigheid met een klant had deze hebben geschopt, waarna de be zoeker is gevallen, bewusteloos ge raakte en overleed. De eis was twee maanden gevan genisstraf. i i k Hoewel H.M. de Koningin de nieuwe brug bij Doesburg eerst morgen offici eel zal openen, heeft men de brug voor het verkeer moeten inschakelen, toen de schipbrug gisteren enige tijd on klaar geraakte. De bekende schrij ver Leonard Roggeveen heeft een Bel gische onderscheiding gekregen. Vi- ce-admiraal de Booy is gisteren per vliegtuig uit Curasao naar Nederland teruggekeerd. De Groningse ambte naren van de Burgerlijke Stand zullen binnenkort bij de huwelijksvoltrekkin gen in toga gekleed zijn. Bij Dront- heim is een Noorse kotter op een klip gelopen, waarbij verscheidene doden te betreuren zijn. De officier van Justitie bij de rechtbank te Den Bosch heeft gisteren levenslang geëist tegen een Eindhovenaar, die zijn echtgenote vermoordde. De Britse mijnenveger „Apollo" brengt momenteel een be zoek aan Spaanse havens. Zij hebben Nervo verzocht bij de Franse regering stappen te doen de onderhandelingen met de Tunesische leiders zo spoedig mogelijk te hervat ten. Twee Sowjet-diplomaten uit Griekenland gewezen 1 Volgens betrouwbare bronnen zullen twee Sowjet-diplomaten in Grieken land uitgewezen worden. De maatregel zou getroffen zijn als repressaille tegen het Sowjet-besluit om geen verblijfsvergunning te verle nen aan een secretaris bjj de Griekse ambassade te Moskou. Financiële gelijkstelling kleuteronderwijs op komst» De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer J. van Zwijndregt, heeft gisteren in de Haagse gemeenteraad tij dens de behandeling van de ontwerp begroting 1952, meegedeeld, dat er een wetsontwerp in de maak is, dat de finan ciële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs op de ge meenten legt en dat de verandering van de verordening daarop wacht. O QJB ITALIANEN. Het conservatieve parlements lid, Victor Raikes, heeft te Liver pool verklaard, dat Britse mijn werkers bezwaar maken tegen het aantrekken van Italiaanse mijnwerkers, omdat de Italianen een „bepaalde aantrekkings kracht voor de vrouwen en doch ters van de Britse mijnwerkers hebben". Volgens Raikes was dit en niet het gevaar van toekomstige werkloosheid het werkelijk be zwaar tegen de aanstelling van Italianen. In de nacht van Woensdag op Donderdag passeerden de deelnemers aan de Bailee Monte Carlo de controlepost in het'Apollo-paviljoen te Amsterdam. Ondanks het ver gevorderde nachtelijk uur en de sneeuw- en hagelbuien was er vrij veel belangstelling. 1952 jaar van afrekening In de „Prins van Oranje" te Goes sprak gisteravond de heer Chr. van de Heuvel, lid der Tweede Kamer voor le den van de A.R. kiesvereniging en ge nodigden over het onderwerp: „1952 jaar van afrekening". Wegens overvloed van copy zijn we helaas genoodzaakt het verslag van dit referaat morgen te plaatsen. Negen personen zijn in Peru om het leven gekomen, toen een wegwerker, die wegens het stelen van twee pistolen per vrachtauto naar Lima werd overgebracht, een aantal dynamietpatronen tot ont- Schroef van „Koningin Juliana" geraakte onklaar Twee kleinere schepen zullen de dienst voorlopig onderhouden De „Koningin Juliana", die de verbinding' tussen VlissingenBreskens onderhoudt, is gistermorgen uitgevallen. Nadat het schip zijn eerste vaart had gemaakt en te Vliss.ngen terugkeerde, kon het niet in de fuik komen tengevolge van het feit, da. de omkeerbare schroef door tot heden onbekende oorzaak onklaar was geraakt. Zo spoedig mogelijk is de dienst hervat met andere schepen, hetgeen uiteraard ongerief meebracht vooral voor de auto mobilisten, die aangewezen waren op de verbinding KruiniiigenPerkpolder. Hoe lang het herstel van de schroef der „Koningin Juliana", die momenteel in het kleine dok van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ligt, zal duren, valt niet te zeggen. Het is noodzakelijk, dat tot nadere aankondiging vooral de zwaardere wagens gebruik maken van het veer KruiniiigenPerkpolder, aan gezien het vervoer met de twee in dienst zijnde schepen tussen Vlissingen en Breskens aan diverse beperkingen onderhevig is. De oorzaak van het onklaar worden der schroef is nog niet bekend. Het is niet onmogelijk, dat zij werd bescha digd door één of meer balken, die mo menteel in betrekkelijk groot aantal in de Schelde drijven en afkomstig zijn van schepen, die of zijn vergaan of bij storm hun deklast hebben verloren. Hoe het zij, toen met veel moeite pas sagiers en auto's van het schip af wa ren en na onderzoek bleek, dat de „Ju liana" niet meer te gebruiken was, werd onmiddellijk omgezien naar een andere boot voor het vervoer van de voetgangers. Deze werd gevonden in de sleepboot der S.H.V., de „Van Woel- deren", die in de buitenhaven lag en onmiddellijk door de Provincie werd gehuurd. Hiermede is tot des middags half drie de verbinding onderhouden. De „Koningin Juliana" werd later op de dag uit de fuik gesleept en is vannacht in het Scheldedok opgeno men. Het schip moest, om te kunnen onderzoeken waar de averij zat en waaruit deze bestond, aan één kant worden beballast. De gehele nacht zou worden doorgewerkt en men hoopte SLECHTS ZES GEVALLEN VAN T.B.C. GECONSTATEERD Het bevolkingsonderzoek op T.B.C. is in Vlissingen uitstekend geslaagd. De dame, die gisteravond als laatste voor het toestel plaats nam, was de 14.059ste die werd gefotografeerd en hoewel nog niet alle foto's zijn bestu deerd, kon de leider van het onderzoe kingsteam, dr C. R. N. F. van Joost, mededelen dat tot op heden slechts 6 gevallen zijn gevonden met actieve T.B.C. Aan de sluiting van het onderzoek in de Scheldestad was een officieel tintje gegeven. In tegenwoordigheid van zijn wethouders en tal van geno- PROTESTVERGADERING TE GOES Vele Zeeuwse bakkers waren gisteren naar Goes gekomen om in Zaal Krijger de protestactie bij te wonen, die door het „Noord Hollands Comité" te Alkmaar is ingeluid. Dit comité is nu een landelijk comité geworden, dat de steun heeft van de drie bestaande bakkersorganisaties.! Het regeringsbeleid ten aanzien van de broodprijs, vooral het feit, dat volksbrood beneden de kostprijs moet worden verkocht, werd scherp gelaakt. Medegedeeld werd, dat aan de verschillende politieke partijen gevraagd zal worden hoe zij staan tegenover de middenstandsproblemen en of zij een eind willen maken aan de bestaande toestand ten aanzien van het volksbrood. De bakkers werden opgewekt bij de komende verkiezingen geen stem uit te brengen op een partij, die in dit opzicht geen duidelijke belofte doet. Na eèn inleidend woord van de se cretaris van het Zeeuwse actie comité, de heer A. P. Rotte, die er op wees, dat het gaat om een broodprijs, geba seerd op de kostprijs plus winst gecom bineerd met een verschillenrekening, sprak de heer Dekker uit Alkmaar, die een en ander nog eens verduidelijkte. De heer S. Talma uit Kollum greep in zijn rede terug naar de historie en vergeleek de strijd der bakkers met die der Geuzen. „Ook toen was er ver drukking, onrecht en tyrannie", aldus deze spreker die in een fel pleidooi eiste, dat er een eind zal komen aan de vertrapping van de Nederlandse bakkersstand. De heer Jordens uit Den Bosch wees op de noodzaak dat alle bakkers als één man voor hun recht op komen. De heer Veenboer uit Am sterdam haalde de woorden aan die het C.H.U.-kamerlid, de heer van de Wetering eens voor de zaak der bak kers heeft gesproken: We zullen strij den tot het bittere einde". Hij vroeg heer Wattel uit Middelburg vertolkte zich thans af, waarom de heer van de I de steun van de plaatselijke afdeling Wetering zijn interpellatie heeft inge-1 van de Chr. Middenstandsbond aldaar. trokken. Hij leverde scherpe' critiek op het socialisme en de komende P.B.O. en eiste, dat de politieke partijen voor de komende verkiezingen zich uit zul len spreken of zij bereid zijn een rege ling op te heffen waarbij voor de be paling van de verkoopsprijs van een bepaald product rekening wordt ge houden met de omzet in andere, meer lonende artikelen. Als de actie niet langs gerechtelijke weg kan slagen dan zal er een ander woord gesproken moeten worden. Na een korte pauze werd door een aantal sprekers uit de vergadering nog het woord gevoerd. Hoewel men in het algemeen achter de actie bleek te staan werden er toch ook woorden van be zinning gesproken. Eén der sprekers wees er zelfs op, dat de onderlinge sa menwerking tussen de bakkers vaak te wensen overlaat en wekte daarom op tot eendrachtig samenwerken. De digden, o.w. ook dr Schreuder, voorz. van medisch centrum, heeft burge meester mr B. Kolff zijn dank uitge sproken tot allen die aan het welslagen van de actie medewerking hebben ver leend. In totaal werden 18909 personen opgeroepen. Er waren 1100 personen - meest ouden van dagen - die weiger den zich te laten onderzoeken, een per centage van 5,82. Ook de financiële re geling is uitstekend verlopen, aldus burgemeester Kolff; gemiddeld werd er 96 cent per persoon afgedragen. Slechts in Veere, aldus dr van Joost, die vervolgens het woord voerde, lag het percentage ongeldige weigeraars lager. Het cijfer is echter voor Vlissin gen een unicum. Het percentage ge vonden actieve T.B.C.-gevallen ligt in Vlissingen ook lager dan het landsge- middelde van één pro-mille, dat b.v. door Middelburg werd overschreden. Van de zes gevonden gevallen waren er drie kinderen. Het is de bedoeling, dat het onder zoek naar onbekende bronneh met kracht ter hand zal worden genomen. Speciale dank bracht dr van Joost aan de heer J. T. Visser, het hoofd van de dienst Sociale Zaken, zonder wiens medewerking dit succes niet mogelijk was geweest. Dokter Doeleman uit Goes, de voorzitter van de Zeeuwse commissie voor het bevolkingsonder zoek, wees op het belang van propa ganda. In de toekomst zal het mogelijk moeten zij tl de gehele Zeeuwse bevol king één maal per jaar te onderzoeken. Naar men ons mededeelde, moeten thans op Walcheren nog drie gemeen ten worden afgewerkt, n.l. Koudeker- ke, Biggekerke en Sint Laurens. Daar na vertrekt het onderzoekingsteam naar West Zeeuwsch Vlaanderen. Van daag echter wordt nog een onderzoek in het Vlissingse Gasthuis verricht. MUTATIES IN LEIDING DER N.V. „STOOMTRAM WALCHEREN". De buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. „Stoomtram Walcheren", die gistermiddag samen kwam in Hotel „De Burg" te Middel burg, heeft op zijn verzoek ontslag ver leend aan de directeur dezer onderne ming, jhr mr D. H. van Doorn. Tot zyn opvolger werd benoemd de heer C. Bruins te HCrogezand, -thans werk-o zaam bij de G.A.D.O., de Groningse Autobusdienst Onderneming. Voorts werd besloten tot enkele an dere mutaties in de leiding dezer ver voersonderneming. vanmorgen een conclusie te kunnen trplfK pn DE „PRINS WILLEM I" IN DE VAART. Na half drie gistermiddag is de „Prins Willem I" in de vaart gebracht. Dit was niet eerder mogelijk, aange zien het schip in de reparatie lag. Ge lukkig was het mogelijk deze zodanig te versnellen, dat reeds enkele uren later kon worden gevaren. Tot kwart over zeven gisteravond heeft dit schip in een viertal vaarten de dienst alleen onderhouden. Auto's en motoren kon den niet vervoerd worden. Daarna is de „Prins Hendrik" komen assisteren. Ook dit schip was volop in reparatie, doch met alle beschikbare krachten is het in de loop van de dag gelukt het schip zover in orde te ma ken, dat het dienst kon gaan doen. Men zal zich afvragen, waarom niet direct het zusterschip van de „Konin gin Juliana", de „Prins Bernhard", die eveneens in de binnenhaven onder handen is, in de vaart is gebracht. Wij vernamen, dat dit uitgesloten was, om dat de „Bernhard" wacht op enkele speciale onderdelen, die uit Zwitser- lan moeten komen. Deze zijn reeds geruime tijd geleden besteld, doch eerst zeer onlangs is er de invoerver gunning voor afgegeven. Uit heel deze uiteenzetting blijkt opnieuw, hoe drin gend nodig het is één of meer reserve schepen beschikbaar te hebben. Ailes moet nu, om het vervoer aan te kun nen, worden gebruikt en nauwelijks kan tijd worden gegeven voor de nood zakelijke revisie en reparatie der sche pen. 'in dit licht krijgt het verzoek, dat de Provincie reeds geruime tijd geleden tot de regering richtte om een nieuwe boot des te meer klem. Zodra de averij met de '„Juliana" be kend werd en bleek, dat voorlopig niet gevaren kon worden, zijn aan de Rijks weg bij Kruiningen grote borden ge plaatst en zijn de grensposten gewaar schuwd. VERBINDING MET TWEE SCHEPEN. Zolang de ferry boot uit de vaart is, zal de verbinding Vlissingen-Breskens met de „Willem" en de „Hendrik" worden onderhouden. Men dient er echter rekening mede te houden, dat geen normaie uurdienst mogelijk zal zijn i.v.m. de snelheid dezer schepen. Ook de vervoerscapaciteit zal aanmer kelijk minder zijn. De „Willem" kan geen motorfietsen en auto's vervoeren, omdat die niet over de houten nood brug te Vlissingen, die naar de aanleg plaats leidt, heen kunnen. In dit ver band vraagt men zich af, waarom de Rijkswaterstaat de brede stalen brug, die hier enkele weken geleden werd weggehaald voor een niet belangrijke reparatie, nog niet heeft hersteld. Dan kon thans de „Willem" motoren en au to's meenemen. Wij vernemen tenslotte, dat tot na dere aankondiging de „Prins Willem" de volgende vaarten zal maken; vanaf Vlissingen vertrek om 4.55, 7.20, 8.40, 10.30, 11.50, 13.10, 14.30, 15.50, 17.10 en 18.30. De „Prins Hendrik" vertrekt van Vlissingen om 5.40, 7, 8.25, 9.45, 11.05, 12.25, 13.45, 15.05, 16.25, 17.45, 19.05, 20.25 en 22.20. Uit Breskens vertrek ken beide schepen steeds 40 minuten later, uitgezonderd de „Willem" voor één vaart, n.l. niet om 9.20, maar om 9.30. En zijn in totaal dus 23 vaarten. De „Hendrik" kan geen wagens ver voeren, die zwaarder zijn dan 30 ton, breder zijn dan 2.40 en noger dan 3.40. Ook beladen wagens met aanhangwa gens kunnen niet worden overgezet. Zolang deze situatie voortduurt, blij ven de borden bij Kruiningen staan. DE BILT ZEGT Rustig weer. Veel bewolking en aanvankelijk overwegend droog weer, later in de middag in het Noorden van het land kans op enige regen of sneeuw. Zwak ke tot matige wind uit eenlopende richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1