Eisenhower pleit voor bijeenroepen grondwetgevende Europese conventie Saoedi-Arabië wil bemiddelen Speciale zitting der Ver* Naties in de lente Pachtprijzen zullen geleidelijk stijgen Weer vier doden bij onlusten te Tunesie Wetenschappelijk onderzoek van belang voor ontwikkeling van bepaald gewas PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engelse deelname aan Europees leger ter sprake Politieke en economische unie noodzakelijk De kleine gemeenten De actie tegen de Goese Zaterdagmarkt Concert Vlissingse Orkestvereniging k SNIPPER NIEUWS Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren VIiss'ngen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2678 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 24 JAN. 1952 Directeur; (ACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.34 u., onder 17.12 u.; Maan op 8.03 u., onder 14.54 u. Hoogwater op Vrijdag 25 Jan.: Vlissingen: 12.29 u. 1.95 m., u. m.; Terneuzen: 0.25 u. 2.05 m., 12.57 u. 2.15 m.; Wemel- dinge: 1.41 u. 1.55 m., 14.14 u. 1.64 m.; Zierikzee': 1.25 u. 1.31 m., 14.02 u. 1.39 m. lüiiilllillllllllllllll Op een persconferentie, die hij gisteren heeft gehouden, heeft generaal Eisenhower verklaard, dat Amerika er veel betekenis aan zou hechten, als de Europese landen een officiële grondwetgevende conventie zouden bijeen roepen om problemen van een grotere politieke en economische eenheid te onderzoeken. Over een mogelijke derde wereldoorlog zei de generaal dat de Sowjet-Unie een zeer dwaze politiek zou volgen, als zij een wereldoorlog beoogde. Hij geloofde dat de mannen van het Kremlin dit inzien. Over mogelijke Russische actie, als de Duitsers wordt toegestaan zich op nieuw te bewapenen, zei Eisenhower, dat de Russische politiek zou worden bepaald door de Russische positie en door wat de Sowjet-Unie op dat ogen blik voor zichzelf gunstig acht. Hij betwijfelde, of gebeurtenissen in de vrije wereld, zelfs zo belangrijke gebeurtenissen als gedeeltelijke Duitse herbewapening, voldoende zouden zijn om de Sowjet-Unie belangrijk te doen afwijken van de weg, die zij voor zich zelf had uitgestippeld. Hij kon niet zeggen, dat Rusland op de lange duur niet ernstig de moge lijkheid van een wereldoorlog zal kun nen overwegen, doch voor het ogen blik zou dit een zeer dwaze politiek zijn. Mijns inziens, aldus de generaal, zou het voor niemand verstandig zijn een wereldoorlog uit te lokken en ik meen dat dit ook voor de Sowjet-Unie geldt. EUROPEES LEGER. Over het Europese leger zei Eisen hower, dat op die manier van Duitse kracht gebruik gemaakt kan worden onder voorwaarden, die voor het Duit se volk bevredigend zijn en die toch geen gerechtvaardigde vrees in de rest van Europa behoeven te wekken. De Noordatlantische verdragsorgani satie moet slagen, omdat er voor geen van ons een bevredigend alternatief bestaat, aldus Eisenhower. Samen met de andere landen van deze coalitie moet Amerika erkennen, dat zijn eigen belang is gediend met het doen slagen van de N.A.V.O. Eisenhower meende, dat met Enge- lands wereldomvattende verantwoor- ii. iN VERGELIJKING met België, 1 Duitsland, Frankrijk en andere lan den is het aantal kleine gemeenten in ons land zoals wij in een vorig ar tikel zagen sterk aan de lage kant. Toch maakt men zich de laatste tijd aan alle kanten op om dit percentage nog meer te drukken. In Noord-Holland heeft een com missie, in 1941 door Ged. Staten van die provincie ingesteld, een paar jaar geleden een uitvoerig rapport als inleidend deel uitgebracht, waarvan één der richtlijnen is: „Wat het inwo nertal betreft, naar boven geen grens, tal betreft, naar boven geen grensj naar beneden 5000 inwoners als mini mum, maar in het belang van eerbie diging van historisch gegroeide toe standen desnoods 2000 als minimum grens". In Zuid-Holland heeft het plan van Ged. Staten dier provincie om de 13 gemeenten op het eiland Goeree en Overflakkee tot een 5-tal terug te brengen, grote beroering gebracht, vooral op dit eiland zelf. In onze eigen provincie om dit als derde voorbeeld te noemen heerst een niet minder grote activiteit èn bij Ged. Stalen èn bij de Provinciale Ad viescommissie voor de reorganisatie der gemeentelijke indeling, officieel geheten „Provinciale Commissie her ziening indeling gemeentelijk grond' gebied in Zeeland". Vanwaar toch dit vaak rigoureuze optreden? De grondgedachte er van aldus dr J. W. Noteboom in zijn artikel „Ge meentelijke indeling en samenwerking van gemeenten" is die van 't ratio naliseren van het moderne staatkundig leven. „De fout van dit rationalisme ligt in zijn eenzijdigheid, d.w.z. in het niet erkennen, althans niet voldoende waarderen, van realiteiten". Deze fout komt wel zeer sterk uit in de motivering van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake de herindeling op Goeree en Overflakkee. Volgens „Flakkee's Verweer" een rapport opgesteld door mr L. J. den Hollander, op verzoek van een com missie tot onderzoek van dit voorstel volstond het Ged. College van Zuid- Holland met de mededeling, dat het was uitgegaan van de gedachte „dat het niet gewenst is dat een gemeente te klein van oppervlakte is of een te gering aantal inwoners heeft". Een soortgelijke argumentatie kon men ongeveer van Ged. Staten onzer provincie vernemen, toen nu al weer een paar jaar geleden de plannen voor sanering van Walcheren uit de bus kwamen. Immers in een begeleidend schrijven bij deze plannen deelden Ged. Staten mee, dat bij hun College 't besef leeft, dat in het algemeen gezien, onder de huidige omstandigheden de kleinere en kleinste gemeenten hun taak tegen over de ingezetenen niet langer naar behoren kunnen vervullen. Of, zoals mr Mes zich in het „Zeeuws Tijdschrift" uitdrukt in de eerste van een 6-tal conclusies: „De zeer kleine gemeenten ontberen een eigen ge meentelijk leven en zijn niet bij mach te om haar taak in voldoende mate te behartigen, zonder dat aan de wijze waarop deze taakbehartiging plaats vindt, grote bezwaren zijn verbonden' VIJN DEZE OPVATTINGEN JUIST? Kunnen de kleine gemeenten in derdaad hun taak niet meer aan? Geruime tijd geleden herinnerde ik aan een lezing, welke de heer M. J. te Boekhorst te Goes hield voor de Afd. Zeeland van de Ned. Bond van Ge meenteambtenaren over „Samenvoe ging van gemeenten of samenwer king", waarin deze allezins deskun dige zich krachtig verzette tegen op heffing van kleine gemeenten op grond van hun geringe zielental. Even krachtig weersprak hij de vaak ge uite mening, dat deze gemeenten over het algemeen zwak zouden staan. „Ja maar zegt mr Mes ze heb ben geen eigen burgemeester en/of se cretaris!" Over dit argument heb ik mij wel teer sterk verwonderd. Is zulks soms naar hun eigen wens cfverlangen? 't Lijkt wel iets op het verhaal van een sigarenhandelaar, wien men eerst he verkoop van tabak verbood en tegen wie men toen later zei: „Omdat le geen tabak verkoopt, heeft je zaak eigenlijk geen reden van bestaan meer en daarom moet je haar maar hele maal opdoeken". Daar zijn echter nog meer argumen ten tot opheffing van de kleine ge meenten, welke verwondering wekken. „De samenstelling van de raad levert 8rote moeilijkheden op", zegt mr Mes °ok in zijn artikel. Hij kant zich tegen gevoelsargumen ten, maar is dit nu werkelijk een steekhoudend argument tegen de klei- ■te gemeenten? Ook de uitspraken, dat het eigen dorpsleven bij opheffing der kleine itemeenten kan blijven bestaan en dat mgen verzorging gehandhaafd blijft, hunnen van even zovele vraagtekens ^Mden voorzien. Zo eenvoudig liggen, naar mijn en meerderer overtuiging, deze zaken delijkheden, de wereldomvattende aard van het Britse gemenebest en de vele malen bewezen kracht van de banden daarvan een politieke en eco nomische unie reeds bestaat. De Europese defensiestrljdmacht be schouwde hij als een stap voorwaarts naar de politieke en economische unie. RADIO PEKING BESCHULDIGT WEFR EENS Radio Peking heeft Woensdagmor gen de verbondenen ervan beschuldigd het neutrale gebied van Kaesong op nieuw te hebben geschonden. Er werd gezegd, dat een Amerikaans vliegtuig boven Kaesong heeft gecirkeld, terwijl vier Amerikaanse straaljagers boven Panmoendjon hadden gevlogen. Bij de bestandsbesprekingen is men ook gisteren weer geen stap vooruit gekomen. Woensdag zijn aan de Britse ambas sadeur in Djeddah voorstellen van Saoedi-Arabië tot bemiddeling in het BritsEgyptische geschil overhandigd. De Egyptische regering heeft de tekst gepubliceerd van haar waarschu wing van Zaterdag aan de V.S., Frank rijk, Noorwegen, Zweden en Neder land tegen het zenden van marine strijdkrachten naar de Suez-kanaal- zone in antwoord op een Brits ver zoek. Daarin wordt gezegd dat de Egyp tische regering het zenden door derden van oorlogsschepen naar de kanaalzo ne als een onvriendelijke, zo niet vij andige daad jegens Egypte -zal be schouwen. Koning Faroek zou de Duitse ex generaal Wilhelm Farmbacher uitge nodigd hebben om de opleiding der Egyptische troepen te leiden. Farm bacher was bevelhebber van de Duitse troepen in de „zak van Lorient". MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE BELGISCHE REGERING De Belgische kamer van af gevaar digden heeft met 103 tegen 97 stem men bij twee onthoudingen (Rooms Katholieken), een motie van vertrou wen aangenomen in de nieuwe rege ring van van Houtte. Socialisten en liberalen stemden te gen. Hervormden in Wemeldinge zullen bij bazuinen zingen Dinsdag 29 Januari a.s. breekt voor de Ned. Herv. Gemeente te Wemeldinge een historische dag aan. In een bijzondere dienst, die des avonds om 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk zal worden ge houden, zuilen voor de eerste maal de gemeentenaren in de godsdienstoefening door bazui nen worden begeleid. Gedurende 165 jaren leefde de Herv. Gemeente, onder de dwang van het beruchte testament van wijlen de Ambachtsvrouwe Ma ria Coomans, die in haar testa mentaire beschikking van 24 Maart 1787 bepaalde, dat „geen orgel voor rekening der kerk ter begeleiding van de gemeente zang mocht gemaakt of opge richt worden" op straffe van verbeurdverklaring van de door haar gelegateerde bezittingen. Vele pogingen werden in de loop der tijden aangewend om aan het „orgelloos" zingen der gemeente een einde te maken, die echter zonder resultaat ble ven. Thans is echter het besluit gevallen, dat voortaan bazuin- geklank de gemeentezang zal on dersteunen. VER. NATIES OP 5 FEBRUARI UITEEN POLITIEKE TOEKOMST VAN KOREA WORDT BESPROKEN Te Parijs is verklaard, dat behoudens wijzigingen te elfder ure de zesde zitting van de algemene vergadering der V.N. op vijf Februari zal eindigen. Volgens de plannen zal de Veiligheidsraad een week langer in Parijs blijven om zich eventueel bezig te houden met spoedgevallen, die zich op politiek terrein zouden kunnen voordoen. Daarna zal alle activiteit der V.N. zich weer in New York concentreren. Het schijnt thans zeer twijfelachtig, dat er in de huidige zitting nog over de politieke toekomst van Korea kan worden gesproken, daar er nog steeds geen wapenstilstandsovereenkomst tot stand is gebracht. In kringen der V.N. gelooft men, dat er voor dit doel een speciale zitting van de algemene vergadering nodig zal zijn op een of ander tijdstip in de lente. Twaalf landen hebben bij de poli tieke commissie een resolutie inge diend, waarin de toelating van Liby tot de V.N. wordt aanbevolen en aan de betrokken instanties der V.N. wordt verzocht, de nieuwe staat technische hulp te blijven geven. De speciale commissie der V.N. voor de repatriëring van krijgsgevangenen heeft Woensdagmiddag in een besloten bijeenkomst de Nederlandse en de Ita liaanse afgevaardigde gehoord. ONTWAPENINGSCOMMf S SIE, Onlangs heeft de algemene vergade ring van de V.N. een nieuwe ontwape ningscommissie ingesteld, welke voor stellen zal moeten uitwerken voui de regeling, beperking en evenredige ver mindering van de strijdkrachten en NONNEN IN CHINA VEROORDEELD. De katholieke autoriteiten te Hong kong hebben medegedeeld, dat twee Spaanse katholieke kloosterzusters tot vier en drie jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het veroorzaken van de dood van 16.000 Chinese wees kinderen. Voor het proces werden de nonnen zwaar geboeid door de straten van Woehoe geleid. De zusters wer den in Augustus gearresteerd. In China bevinden zich 22 Chinese en buitenlandse bisschoppen in arrest, aldus de katholieke autoriteiten te Hongkong. Zeker, men kan dit wensen en be pleiten, zelfs in conclusies vastleggen; men kan aandringen op het scheppen van de mogelijkheid tot vorming van een groter harmonisch geheel, maar daarmee is dit alles nog geenszins ver kregen. Theorie en praktijk zijn hier meestal niet in overeenstemming met elkaar. Terecht is in „Flakkee's Verweer" opgemerkt, dat, als men dorpen tegen de wil van de bevolking het eigen be staan ontneemt en samenvoegt, men bestaande gemeenschappen vernietigt, zonder dat er een nieuwe gemeenschap voor in de plaats komt. Geen wonder dan ook, dat prof. Struijcken in een studie over de ver andering van gemeentegrenzen voorop stelde de eis, dat grensverandering en inlijving tegen de wil van de bevol king alleen als een uiterste maatregel mag geschieden, zodat hiertoe niet mag worden besloten, zolang nog op andere wijze, met name door vrijwil lige of gedwongen samenwerking, de gerezen bezwaren zijn op te lossen. N. J. Hs. bewapeningen en voor de controle der atoomenergie. Leden dezer commissie zijn de leden van de Veiligheidsraad en Canada. De Nederlandse regering heeft als verte genwoordiger in genoemde commissie aangewezen de heer D. J. von Ballu- seck, permanent vertegenwoordiger bij de V.N. „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" MET EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË Om zes uur Woensdagavond is de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland uit Amsterdam vertrokken voor een reis naar Australië. Dit is de eerste tocht van de „Olden barnevelt", nadat het schip speciaal voor het vervoeren van emigranten is omgebouwd. Op deze eerste emigran- tenreis worden ruim 1400 Nederlan ders naar Australië vervoerd. De vier afgevaardigden van de Be- velandse plattelandsmiddenstanders de heren J. de Jonge Mz. uit Ellewouts- dijk, P. G. v. d. Weele uit Cobjnsplaat, burgemeester Th. J. Andriessen van Ovezande en Quaak van Kruiningen, hebben gisteren voor de Raad van Sta te de motie wezen toelichten zoals die op 10 Januari naar de Kroon is gezon den. Het woord werd gevoerd door de heer P. G. v. d. Weeie. Ruim 20 tot 25 minuten werd door de Raad aan deze zaak aandacht besteed. Militair Comité van de N.A.V.O. elf Februari bijeen Het militair comité van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie zal op 11 Februari te Lissabon bijeenkomen. Zoals bekend zal de raad van mi nisters der N.A.V.O. zelf op de 16e met zijn werkzaamheden beginnen. Prof. mr. A. Anema, de nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van de A.R.-fraetie, hoopt 10 Februari a.s. zijn tachtigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan zal prof. Anema gehuldigd worden. KRING WALCHEREN DER Z.L.M. VERGADERDE Toedeling van gronden krijgt dit jaar haar beslag De Kring Walcheren der Z.L.M. hield gistermiddag zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. W. Cevaal in café „De Vriendschap" te Middelburg. Zeer vele leden waren opgekomen om te luisteren naar de jaaroverzichten cn naar de rede van mr J. F. G. Schlingemann, alg. secr. der Z.L.M., over het onderwerp: „Zijn de pachten te laag?" de laatste groep boeren naar de N.O.- Polder vertrekken. De heer Cevaal achtte de resultaten van het oogstjaar 1951 bevredigend De goede prijzen maakten ook de lagere opbrengsten van sommige producten goed. Het bintje leed veel schade door aardappelmoeheid, met de bestrijding waarvan een begin werd gemaakt. De coloradokever kwam veel minder voor dan in 1950. De opbrengst der suiker bieten en het suikergehalte was," ver geleken met andere delen van Zeeland, gunstig. Indien echter de suikerprijs niet verhoogd wordt, zal het areaal bieten afnemen en is het niet onwaar schijnlijk, dat vele telers op de mais zullen overschakelen, in welk gewas voor Walcheren toekomst zit. De vee houders leden nogal ernstige verliezen tengevolge van mond- en klauwzeer onder hun koeien. In 1951 nam de teelt van kwaliteitsvee toe en werd meer gelet op het grote belang van een stij gende melkproductie. De toedeling der gronden aan de boeren in de Zuidwatering en rond Westkapelle was bevredigend, al wa ren er enkele ldachten. Gehoopt wordt dat SeptemberOctober 1952 de toe deling in overig Walcheren haar be slag zal hebben gekregen. Dit jaar zal BEMIDDELINGSPOGINGEN VAN ARABISCHE EN AZIATISCHE DELEGATIE BIJ DE V.N. Bij de ongeregeldheden in Tunesië zijn Woensdag minstens vier Franse politiemannen gedood. Twee anderen zijn door de bevolking ontvoerd en één ernstig gewond. Te Moknin hebben 5.000 Arabische demonstranten een politiebureau be stormd, waarbij drie politiemannen werden gedood, twee ontvoerd en één gewond. Naar verluidt zullen te Parijs ver tegenwoordigers van veertien Arabi sche en Aziatische delegaties bij de V.N. heden een bezoek brengen aan de voorzitter van de assembleee, Pa- dilla Nervo, om de toestand in Tune- Een lijvig proefschrift Ir. C. W. C. VAN BEEKOM PROMOVEERT OP 7 FEBRUARI Op Donderdag 7 Februari zal in liet hoofdgebouw van de Landbouwhoge school te Wageningen de promotie plaats vinden van Ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden op het proefschrift: „De invloed van onderzoek op de ontwikkeling van de teelt van uien en sjalotten". Het proefschrift, dat tevens een samenvatting in de Engelse taal bevat, beslaat meer dan 130 pagina's druk en is voorzien van uitstekende foto's. Als promotor treedt op dr ir S. J. Wellensiek. Er zal voor deze promotie ongetwij feld grote belangstelling bestaan, voor al uit Zeeland. In zijn 12 toegevoegde stellingen zegt de heer van Beekom o.m. „De geografische ligging, bodem gesteldheid en de hoedanigheid van zijn boeren scheppen voor Zeeland gunstige voorwaarden als producent van zaaimais" en „De teelt van olievlas dient in een belangrijk productiegebied van vezelvlas als Zeeland te worden ontraden". Voorts noemt ir van Bee kom „het systeem van tuinbouwteelt vergunningen bij voortschrijdende li beralisatie van het handelsverkeer strijdig met de belangen van de Neder landse tuinbouw". De volgende stelling bewijst hoezeer Ir van Beekom op zijn Amerikaanse reis door het plattelands jongerenwerk wordt gegrepen. Hij po neert n.l.: „Het Project", als kern van het plattelandsjongerenwerk in de Ver. Staten, kan bij invoering bijdragen tot verhoging van de zelfwerkzaamheid der leden van onze organisaties van plattelandsjongeren" en „De Ameri kaanse levensstijl kan het publieke le ven in ons land ten voorbeeld worden gesteld". HET PROEFSCHRIFT. Wij schreven reeds dat het proef schrift een lijvig boekdeel is geworden. Doel van dit geschrift is het aantonen van de betekenis van wetenschappelijk onderzoek voor de ontwikkeling van 'n bepaald gewas. De ui en de sjalot boden daartoe een goed voorbeeld. Na de geschiedenis van de uienverbouw besproken te hebben, geeft ir van Beekom de economische betekenis van deze verbouw en de teelt voordat werkelijk gespecialiseerd onderzoek mogelijk was. Het onderzoek beschrijvend, zoals het is gecoördineerd door de Nederlandse Uienfederatie, door haar oprichter prof. ir Broekema (t 1940) object-associatie genaamd, be paalt ir van Beekom zich achtereen volgens bij de rassenkeuze en verede- lingsmethodiek, de bemesting, cultuur- proeven, ziekten, bewaring en de teelt van plantuien. Tenslotte de invloed van onderzoek op de ontwikkeling van de teelt be schrijvend, geeft ir van Beekom zijn mening over de door onderzoek be reikte, verbeteringen en ingevoerde teeltwijzen en een beschouwing over de toekomstige ontwikkeling van de uienteelt, waarbij hij de gedachte uit spreekt dat het niet is uitgesloten, dat het zwaartepunt van de werkzaamhe- denden van de Stichting Ned. Uien- federatie zich van het technische naar het bredere terrein van de afzet zal verplaatsen. sië te bespreken. Zij zullen volgens Arabische kringen trachten hem over te halen tot het verlenen van goede diensten om een beëindiging van de wanordelijkheden te bewerkstelligen. Een concert door de Vlissingse Or kestvereniging behoort in de Schelde- stad tot een der hoogtepunten in het muziekleven. Het Concertgebouw was dan ook geheel gevuld met muzieklief hebbers, toen gisteravond weer een concert werd gegeven. Het programma werd geopend met de ouverture „Iphigenia Inaulis" van Gluck. Behalve een enigszins slordig gefraseerd begin en enkele minder ge lukkige slotmaten kreeg dit werk een goede vertolking. Het vierde Branden- burgs Concert van Joh. S. Bach was wei het minst geslaagde van de avond. Het gehele werk door was de stem ming van de diverse instrumenten niet zuiver. Solistische medewerking werd verleend door de bekende hoboist Jaap Stotijn. Oogstte hij met het hoboconcert van Haidyn al een daverend succes, zijn optreden beleefde wel een hoogtepunt in een speciaal voor hem gecompo neerd hoboconcert van de Nederlandse componist Alex Voormolen. De diri gent, de heer Jan Kuiler en het or kest, deelden terecht in het daverend applaus. Vooral in het moeilijke con cert van Voormolen heeft het orkest zich uitstekend geweerd. Op verdien stelijke wijze werd Het concert beslo ten met de 38ste Symphonie van Mo zart. De heer Kuiler werd beloond met een warm applaus, terwijl hem bloe men werden aangeboden. J. K. T I i l In Stellendam is gisteren onder zeer grote belangstelling het stoffelijk over schot van de verdronken schipper van de reddingsboot „Pres. Jan Leis", de heer A. Brinkman begraven. Gister avond brak brand uit aan boord van het s.s. „Maasland" van de Kon. Holl. Lloyd, dat in de Amsterdamse haven ligt. Te Rotterdam is gisteren het 50-jarig bestaan gevierd van de Rot terdamse Droogdok Mij. «- Het vlieg- dekschip „Karei Doorman" is in Cura sao aangekomen. De Canadese re gering heeft de Nederlandse emigrant Willem Koele onderscheiden voor de redding van drie militaire vliegers uit een brandend vliegtuig. De voorzitter was van mening, dat een verhoging der pachten nodig is, nu opnieuw de polderlasten omhoog gingen. De motie-Loeff in de Folder Walcheren noemde hij een storm in een glas water. Nadat de secretaris, de heer M. Klei- nepier, zijn jaarverslag had uitge bracht en als penningmeester had ver teld, dat er een goed slot van f473,64 was, werd de heer C. A. Polderdijk herkozen als lid van het hoofdbestuur en werd in plaats van de heer Z. Mal- jaars te Oostkapelle, die niet herkies baar was, de heer S. de Visser Pz. ta Aagtekerke in dezelfde functie geko zen. Hun plaatsvervangers, de heren E. Verlaere te Nw.- en St. Joosiand en A. de Buck te Oostkapelle, werden her kozen. DE PACHTEN. Daarna was het woord aan mr. Schlingemann. Hij wees erop, dat de huidige pachtprijzen niet in verhou ding staan tot de opbrengst, die een eigenaar van onroerend goed moet maken. Dit is een gevolg van de sterk gestegen polder- en waterschapslasten. De pachtprijzen echter kunnen niet willekeurig worden verhoogd. In een vrije economie kon dat wel, maar se dert de Staat zich is gaan bemoeien met het economische en sociale leven, welke bemoeiingen na de oorlog sterk zijn uitgebreid, en wij nu een geleide loon- en prijspolitiek kennen, is ook de hoogte der pachtprijzen aan Staats controle onderworpen. Het is thans niet mogelijk deze vrij te laten. Mede door het enorme gebrek aan grond zouden zij omhoog vliegen, evenals in 1919, en tengevolge daarvan zouden wij terecht komen in de spiraal van hogere prijzen voor producten en hogere lonen. Niettemin moet worden geconsta teerd, dat de normen, die de Grondka mers voor de vaststelling der pacht prijzen gebruiken, te laag liggen, on danks het feit, dat de prijzen sedert Mei* 1940 met enkele tientallen pro centen zijn opgetrokken. Het is voor de grondeigenaar al moeilijk de be drijfsgebouwen normaal te onderhou den. Van grondverbetering kan dus helemaal niets komen. De pachters mogen niets meer betalen, ook al zou den zij dat willen. Nu gebeurt dat vaak clandestien. Er zijn zelfs eigenaren, die hun gebouwen aan de pachters verkopen, terwijl het ook voorkomt, dat de pachters van het bedrijf worden gezet en er bedrijfsleiders voor hen in de plaats komen. GROTE GEVAREN. Mr Schlingemann plaatste dit hele probleem tegen de achtergrond van de bij grote bevolkingsgroepen levende vraag om volledige sociale zekerheid van de wieg tot het graf. In dit ver zekerde bestaan zitten grote gevaren: de ar'beidslust gaat verloren en tenge volge daarvan dalen de opbrengsten. De pachtprijzen spelen hierpij ook een rol: worden zij gedrukt, dan vermin dert de prikkel om de productie op te voeren. In zandstreken is dit probleem al zeer ernstig. Verdubbeling van pacht of zelfs ver hoging met 56 procent zou echter gro te gevaren meeDrengen naar het oor deel van de Spreker. Ongetwijfeld zul len de pachtprijzen stijgen, maar dat zal geleidelijk gaan en niet ais bij de huren door een regeringsbeslissing in één keer over de hele linie. Een voor zichtige politiek achtte de heer Schlin gemann in dit opzicht wel gewenst met het oog op de loon- en prijspolitiek, waaraan we vaslziueu. uiteraard zal steeds overleg tussen eigenaar en pach ter gehandhaafd blijven. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leenwezen in Korea gesneuveld is de soldaat Ch. F. Toerink, geboren 17 Januari 192?, ongehuwd en woonachtig te Borne (O.). DE BILT ZEGT Lichte vorst. Veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1