Franse regering tegen het brengen van de Tunesische kwestie in de Ver. Naties Wysjinsky Twintig ton munitie gevonden op begraafplaats te Ismailia 1 SNIPPER NIEUWS' Deblokkering van gereserveerde gelden in het Gemeentefonds Van Houtte stelde zijn Kabinet aan het Parlement voor* Opheffing van prij zenbeschikking handelsmarges 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Socialisten steunden premier Faure Nationale Vergadering stemde in met algemene politiek Zendingsarbeiders per „Willem Ruysnaar Indonesië terug naar Moskou Dc Koningin hield receptie. Uitvoering van Handels „Josua" te Goes PagïnH 1 i Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'. Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2077 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 23 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A: v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.35 u., on der 17.10 u.; Maan op 7.08 u.; onder 13.30 u. Hoogwater Donderdag 24 Jan. Vlissingen: 11.23 u. 1.71 nr., 23.54 u. 1.85 m.; Terneuzen: 11.50 u. 1.91 m., u. m; We- meldinge: 0.30 u. 1.48 m., 13.02 u. 1.47 m.; Zierikzee: 0.13 u. 1.26 m., 12.48 u. 1.24 m. Illllllllllllllllllllllllllllllll i!' m;I De Franse nationale vergadering heeft met 396 tegen 280 stemmen be sloten het debat over de interpellaties aangaande de toestand in Tunesië tot onbepaalde datum uit te stellen. Het uitstel was verzocht door de nieuwe premier, Edgar Faure. Men ziet in de behaalde meerderheid een aanwijzing voor de sterkte der nieuwe regering. De socialisten hebben met de regering medegestemd. Faure had vooraf een overzicht gegeven van de maatregelen, die in de afgelopen tijd genomen zijn om Tunesië meer zelfstandigheid te verlenen. Frankrijk is echter, zo verklaarde de premier, gekant tegen het brengen van de kwestieTunesië in de algemene vergadering der V.N. Naar in Londen vernomen wordt zou de Engelse regering het Franse standpunt delen. De premier verdedigde de maatrege len om de nationalistische en commu nistische leiders naar afgelegen plaat sen over te brengen. Hij zeide echter, dat de Franse re gering gaarne een spoedige hervatting van de FransTunesische besprekin gen over hervormingen zou zien. De Tunesische ministers maakten een fout door te pogen de zaak voor de V.N. te brengen. De huidige maatrege len in Tunesië, bedoeld om de orde te handhaven, waren slechts tijdelijk en door de omstandigheden gerechtvaar digd. Op het ogenblik dat de incidenten begonnen stond men op het punt nieu we hervormingen in te voeren, zoals in het gemeentelijke bestuur en de sa menstelling van een kamer van ver tegenwoordigers. De beginselen van de Franse politiek waren gebaseerd op het niet terug trekken der Fransen uit Tunesië en het voortgaan met de politiek van her vormingen in stadia. Het doel der Fransen was Tunesië interne autono- DE BESPREKINGEN OVER HÉT EUROPESE LEGER In tegenstelling- tot eerder op de dag ontvangen berichten is Dinsdagavond te Bonn officieel bekend gemaakt dat de zes betrokken ministers van Bui tenlandse Zaken 26 Januari a.s. te Fa- rijs hun besprekingen over het Euro pese leger zullen voortzetten. Bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken, dr Konrad Aden auer zal worden vertegenwoordigd door zijn plaatsvervanger, staatssecre taris prof. Hallstein van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Theodor Blank, Adenauer's voor naamste deskundige voor beveiligings zaken, is Dinsdagavond naar Parijs vertrokken voor verder deelnemen aan de besprekingen der experts van de zes Westeuropese staten. mie te verlenen binnen het kader van de bestaande verdragen. Voor de stemming over het al of niet voortzetten van het debat ver klaarde Faure, de stemming te zullen beschouwen als stemming over de re- geringpolitiek ten aanzien van Tune sië. De uitslag van de stemming bete- tekent, dat de kamer de samenstelling van Faure's kabinet goedkeurt evenals de algemene politiek. Gaullisten en communisten stemden tegen. CHINESE HULP AAN INDO-CHINA. Een Franse woordvoerder heeft te Ha noi verklaard, dat de Chinese commu nisten in de afgelopen vier maanden de Vietminh-opstandelingen aan militaire voorraden hebben geleverd, waaronder 100.000 mortiergranaten, 100.000 granaten, 10.000 75 mm ganaten, 10 millioen ge weerpatronen en in Rusland vervaardig de ontploffingsstoffen. Voorts zijn volgens de woordvoerder Russische en Chinese mortier-kanonnen zonder terugloop, 75 mm kanonnen, Tsjecho-Slowaakse machinegeweren en geweren en Duitse geweren geleverd. Op de „Willem Ruys", die gister middag naar Indonesië vertrok, reizen een groot aantal zendingsarbei ders, T. W. de Heer en mevr. J. Ber-. gerWestendorp, die door het Zen dingsbureau te Oegstgeest werden uit gezonden naar Tentana op Midden- Celebes. De heer Berger is landbouw kundige en zal voor de Kerk van Mid den-Celebes werkzaam zijn ten behoe ve van het landelijk opbouwwerk. Door dat zelfde bureau is uitgezonden ds W. van der Hoek, predikant te Ak- krum, die als Zendingspredikant naar Halmaheira gaat. Voorts keert na een verblijf van ongeveer een half jaar in Nederland naar zijn standplaats terug ds Tan How Siang, secretaris van het moderamen van de Chinese kerk van West-Java. Vervolgens vertrokken door bemid deling van het Gereformeerd Zen dingscentrum te Baarn mej. A. van Woudenberg, secretaresse van dat cen trum en dr P. J. Zuidema met echtge note uit Apeldoorn. Dr Zuidema gaat als missionnair arts arbeiden in het Bethesda-hospitaal te Djokja, w;Sir hjj ook voor de oorlog enige jaren heeft gewerkt. Dan vermeldt de pas sagierslijst nog twee vrouwelijke evangelisten, de dames N. Zwijnenburg en J. Palsgraaf, beiden uit Haarlem, De Rusüsche minister van Buiten landse Zaken Wysjinsky, is gister avond per trein uit Parijs naar Moskou vertrokken. Hij weigerde de vraag te beantwoorden of het juist was, dat hjj zich uit het politieke leven wilde te rugtrekken. Jacob Malik zal hem ver vangen ais leider van de Russische de legatie bij de V.N. Israël heeft zich gisteren uit protest tegen het ophangen van twee Syrische Joden in Irak teruggetrokken uit alle commissies van de V.N. Later* werd verklaard, dat deze stap slechts voor één dag geldt. Naar vernomen wordt zal de Veilig heidsraad volgende week weer bijeen komen ter bespreking van de kwestie- Kasjmir. LORD ALEXANDER BRITS MINISTER VAN DEFENSIE Burggraaf Bracken heeft bij aan komst uit Londen verklaard, dat Burggraaf Alexander, gouverneur-ge neraal van Canada, Brits minister van Defensie zal worden. (Premier Churchill is thans tevens minister van Defensie). Burggraaf Alexander zou in Canada worden op gevolgd door Vincent Massey, vroeger Canadees hoge commissaris te Londen. Lord Alexander zal 2 Februari naar Londen vertrekken om zijn post in de regering van Churchill te aanvaarden. Nog 2 millioen Duitse krijgsgevangenen. In de V.N.-commissie voor krijgs gevangenen die gisteren te Genève haar tweede zitting begonnen is, heeft de Duise afgevaardigde Von Trutzchler verklaard, dat meer dan twee millioen Duitse krijgsgevange nen en burgerlijke geïnterneerden zich nog in communistische landen bevinden. DE REIS VAN KONING GEORGE NAAR ZUID-AFRIKA Dinsdagavond is te Londen officieel medegedeeld dat Koning George en Koningin Elizabeth van Engeland op 10 Maart a.s. per trein naar Ports mouth zullen vertrekken, waar zij zich zullen inschepen aan boord van het Britse eslagschip „Vanguard". De „Vanguard" vertrekt 11 Maart naar Kaapstad, waar de oorlogsbodem 26 Maart zal aankomen. In de mededeling is niet gesproken over Prinses Margaret, die volgens het oorspronkelijke reisplan met haar ou ders zou meereizen. Men neemt aan dat zij haar ouders zal vergezellen. Het Britse Koninklijke paar zal in Zuid-Afrika onder meer een bezoek brengen aan het „Botha-huis", de in Zuid-Natal gelegen woning van minis ter-president Malan. Aandelenemissie Stork 6 Co tegen 100 pCt. Ter overneming van het bedrijf van de NV. machinefabriek Jaffa voor heen Louis Smulders Co te Utrecht en ter verbetering van de liquiditeit gaat de machinefabriek Gebrs Stork Co N.V. te Hengelo (O.) over tot kapitaalsuitbreiding. De inschrijving wordt opengesteld op 2734 gewone aandelen van f 1000 monimaal, ten volle delende in de resultaten van 1952 en'volgende jaren tot de koers van 100 pCt, In de verhouding van 1 nieuw voor 4 oude aandelen. De inschrijving staat op Vrijdag 1 Febr. a.s. open bij de Twentsche Bank. ZUSTER ANTHONY TER AARDE BESTELD Dinsdag hebben Britse soldaten het zoeken naar wapens en munitie o„ het Mohammedaanse en het Katholieke kerkhof te Ismailia voortgezet. Zij werden vergezeld door een Katholiek geestelijke en een Britse officier voor burgerlijke betrekkingen, die erop zullen toezien dat geen graven worden gemolesteerd of ontheiligd. Door het hoofdkwartier van de Britse bevelheb ber, generaal Erskine, is hekend gemaakt, dat de Egyptische autoriteiten te Ismailia op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken een uitnodiging om een Mohammedaanse geestelijke de soldaten te laten vergezellen, hebben afgeslagen. WEER HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND West-Duitse en geallieerde autoriteiten hebben het voornemen stappen te' doen om te komen tot hervatting van de han del tussen Oost- en West-Duitsland. Deze kwestie is besproken tijdens een bijeenkomst, die prof. Ernst Reuter, de burgemeester van Berlijn, en Amerikaan se autoriteiten hebben gehouden. Het handelsverkeer tussen Oost- en West-Duitsland kwam ongeveer twee n aanden geleden volledig stil te liggen, doordat West-Duitsland de handelsover eenkomst tussen beide gebieden, die op 20 September was getekend, weigerde uit te voeren, zolang de Russen het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn bleven hinderen. Hoge geallieerde functionarissen zou den thans van oordeel zijn, dat de Rus sen dit verkeer vrijwel geen belemme ringen meer in de weg leggen, en zij zouden nu het ogenblik gunstig achten om de handel te hervatten. HERDENKING MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN" Op 5 Februari zal in Soerabaja de muiterij op „De Zeven Provinciën" worden herdacht. Op 4 Februari 1933 brak muiterij uit op het pantserschip „De Zeven Provinciën", dat toen op de rede van Oleh-leh lag. De commandant en een deel van de officieren, onderofficieren en bemanning waren aan land, toen de schepelingen, die aan boord waren achtergebleven, bezit namen van de geweren, zich voorzagen van munitie en de officieren en onderofficieren overweldigden. Op 5 Februari verliet het schip de rede van Oleh-leh. DE BEVELVOERING OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Eisenhower's hoofdkwartier te Parijs heeft Dinsdag onthuld dat de Ameri kaanse admiraal, die belast zal worden met het bevel over de N.A.V.O.-mari- nestrijdkrachten in de Atlantische Oceaan, een Britse en een andere Amerikaanse admiraal als onder-be velhebbers zal krijgen, waarvan de Brit het commando zal voeren in het Oostelijke en de Amerikaan in het Westelijke gedeelte van de Oceaan. ZULLEN DE WOLPRIJZEN DALEN 7 De Australische vertegenwoordiger in het internationale wolsecretariaat heeft verklaard, dat de wolprijzen op alle wereldmarkten in de naaste toe komst wellicht scherp zullen dalen, in dien Uruquay en Argentinië de voor raden vrjj geven, die zij dit seizoen tot dusverre hebben vastgehouden. 'S MIDDAGS VRIJ OP NATIONALE FEESTDAG Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van het vrijaf geven op de na tionale feestdag de regeling van vorig jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toege staan op Maandag 5 Mei a.s. van I uur n.m. af vrijaf te geven met behoud van loon. Binnenkort zullen de militaire oe fenterreinen op de Veluwe opnieuw belangrijk worden uitgebreid. De K.L.M. onderhandelt in Amerika over een lening voor de financiering van de in bestelling zijnde vliegtuigen. Drs M. Kohnstamm is benoemd in de Uno-commissie voor het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duits land. Bjj het Muiderpoortstation te Amsterdam is een 61-jarige adj. com missie van N.S. onder een trein ge raakt en gedood. Voor de Arnhemse rechtbank heeft een 69-jarige landar beider wegens zware mishandeling te recht gestaan. Hij heeft wegens diver se mishandelingen al vijf en- een half jaar in de gevangenis doorgebracht. Nederland zal drie rijdende consulta- tiebureaux voor zuigelingen en kleu ters van vluchtelingen in Duitsland schenken. Een lijnvliegtuig van een Amerikaanse maatschappij is in de V.S. neergestort. Het toestel had 18 passagiers aan boord en een beman ning van 3 koppen. In Denemarken stortte een lestfliegtuig neer, waarbij twee inzittenden om het leven kwa men. Britse troepen hebben op de be graafplaats van Ismailia meer dan 20 ton munitie gevonden, afkomstig uit Britse legervoorraden. Een Egyptische schutter is doodgeschoten en 13 ver dachten zijn aangehouden. KLOOSTERZUSTER BE GRAVEN. Gisteren is de Zaterdag om het le ven gekomen Amerikaanse klooster zuster, zuster Anthony, op een bij Is mailia gelegen militaire begraafplaats onder grote belangstelling ter aarde besteld. Een Brits militair hof zal een on derzoek instellen naar de dood van zuster Anthony. Generaal Erskine heeft te Ismailia verklaard, dat de moeder-overste van het klooster van St. Vincent de Paul heeft ontkend te hebben gezegd dat zuster Anthony door een verdwaalde Britse kogel om het leven zou zijn ge komen. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo heeft in de Egyptische hoofdstad medegedeeld dat de Amerikaanse con- Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gistermorgen tegen twaalf uur de leden van het corps diplomatique voor de nieuwjaars receptie in het paleis op de Dam te Amsterdam ontvangen. Een paar honderd Amsterdammers, de koude trotserend, hadden zich ach ter de touwen voor de kleine steen tjes opgesteld om het aanrijden van het vorstelijk echtpaar, de gezanten en ambassadeurs gade te slaan. Achtereenvolgens arriveerden ten paleize de nieuwe ambassadeurs van Zuid-Afrika, India, Engeland, voorts de waarnemend hoge commissaris van Indonesië, de ambassadeur van de Westduitse bondsrepubliek, de Sov jet-Russische ambassadeur en de zaak gelastigde van de V.S. Velen der di plomaten droegen de galakledij met steek en degen. sul-generaal, Lamar Mulliner, te Cairo een grondig onderzoek naar de toe dracht van het gebeuren heeft inge steld. Nederlandse schepen nemen deel aan N.A.V.O. Vlootoefeningen Aan de gecombineerde vloot- en luchtoefeningen in Noordatlantisch verband, welke Maandag voor de Brit se kust zijn begonnen, nemen van Ne derlandse zijde deel H.M. mijnenve gers „Ameland", „Beveland", „Mar ken", „Terschelling" en „Texel". Het 'Nederlandse flottielje staat on der bevel van luitenant ter zee der tweede klasse J. G. Cornelissen. De Britten voeren het bevel over de ge hele oefening. MINISTER LIEFTINCK VERRAST DE GEMEENTEBESTUREN Winkelsluitingswet door Eerste Kamer aanvaard (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck deelde gisteravond in de Eerste Kamer mede, dat de Regering voornemens is om ten spoedigste over te gaan tot gedeeltelijke deblokkering van de gereserveerde gelden in het Gemeentefonds over de jaren 1948 tot 1950 ten behoeve van de consolidatie van de gemeentelijke vlottende schuld en voor de financiering van kapitaalsobjecten, die reeds zijn aangevangen en wier voltooiing gevaar loopt door gemis aan financie ringsmiddelen. Deze toezegging deed de minister, toen het wetsontwerp over de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meente aan de orde was. Drie burge meesters, de heer Tjalma (A.R.), Rey- ers (C.H.) en Berger (K.V.P.), een oud-burgemeester Wendelaar (V.V.D.) en een wethouder van Tilburg (Arb.), traden met de bewindsman in het strijdperk. Alle bekende vraagstukken kwamen weer ter sprake, maar onze senatoren beperkten zich op loffelijke wijze. Minister Lieftinck wist door zijn mededeling de belangrijkste critiek te bezweren en het wetsontwerp werd dan ook z.h.s. aangenomen. DE WINKELSLUITING. Dezelfde beperking legde de Eerste Kamer zich op toen het ging om de winkelsluitingswet. Slechts een viertal sprekers voerden hierover het woord. De bekende vraagstukken van de koopavond en de halve-dagsluiting werden weer besproken door de heren Kaptein (Arb.), Steinkühller (K.V.P.) en de Vos van Steenwjjk (V.V.D.). De socialistische afgevaardigde had er ei genlijk bezwaar tegen dat de gemeen ten veel te vertellen krijgen bij de uit werking van verschillende bepalingen. De andere sprekers deelden dit be zwaar niet. Zij wilden niet dat „Den Haag" oplegt wanneer de koopavond er moet zijn en wanneer de winkels een halve dag moeten zijn gesloten. De koopavond is nu facultatief ge steld. Het argument van de heer Kaptein, dat man en vrouw 's avonds moeten kunnen winkelen maakte op de andere kamerleden geen indruk. Dat was geen wonder, want hij vertelde erbij, VLIEGTUIG VAN RX.S. MAAKT NOODLANDING Dinsdagmorgen om half elf heeft 'n éénmotorig lestoestel van de Rijks luchtvaartschool een „Tigermotn", een geslaagde noodlanding gemaakt in een weide even buiten Amersfoort. De piloot, de instructeur Lohuizen, was tot deze landing gedwongen, we gens een motorstoring, die bemerkt werd kort nadat het toestel Amers foort was gepasseerd. Het toestel was vrijwel onbescha digd. Zowel de instructeur als zijn leerling, de heer H. Weg uit Amster dam, waren ongedeerd. Belgische regeringsverklaring. „Wij blijven waken voor onze waterwegen." dat mannen niet graag winkelen. Daar was minister Albregts het tenminste roerend mee eens. Hij gaf de heer Kaptein toe, dat er inderdaad voor treffelijke echtgenoten zijn, die met hun eega boodschappen gaan doen, maar hij bekende zelf niet tot die ca tegorie te behoren. Het ontwerp werd aangenomen met 31 tegen 3. De communisten waren te gen. De Belgische eerste-minister Jean van Houtte heeft gistermiddag zijn nienwe homogeen-katholieke regering aan het Parlement voorgesteld. Bij deze gele genheid legde hjj namens de regering een verklaring af, waaraan wij het volgende ontlenen: De regering zal haar verplichtingen, aangegaan in het kader van het Noord-Atlantische Pact, stipt nako men. Zij juicht de vorming van een Europese verdedigingsgemeenschap toe, omdat deze beantwoordt aan de fundamentele doelstellingen van de Belgische politiek, nl. de schepping van een efficiente militaire macht in Europa. Het inschakelen van Duits land in de Westerse gemeenschap en de eenmaking van Europa met eerbie diging van het eigen karakter van ieder volk. Het plan-Schuman be schouwt de regering als een hoeksteen MAATREGEL WELLICHT VAN TIJDELIJKE AARD De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening hebben besloten met ingang van heden de prijzenbeschikking handelsmarges 1951, alsmede de richtlijn voor de prijsberekening door de groot- en kleinindustrie in te trekken. Beide maatregelen werden begin April 1950 In werking gesteld. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen van de goederen, waarvoor geen afzonderlijke prijsregeling bestaat, voortaan weer zelfstandig door de be trokken ondernemers kunnen worden vastgesteld. wikkeling en dus ook niet over de in- Zij blijven evenwel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de prjjsopdrjjvings- en hamsterwet, terwijl ook het prjjsvor- mingsbesluit, hetwelk vereist, dat de prijsvorming in overeenstemming met het algemeen belang geschiedt, van kracht blijft. Het verlenen van grotere vrijheid in de prijsvorming is mogelijk, omdat blijkens de ervaring der laatste maan den als gevolg van de sterk gewijzigde marktverhoudingen in de prijsvorming geen tendenzen meer aanwezig zijn, phulp kunnen blijven verlenen, die tot kostprijstechnisch ongemoti veerde prijsverhogingen aanleiding zouden geven. Onder deze omstandigheden is de intrekking dezer prijsmaatregelen bo vendien gewenst, omdat in tal van be drijfstakken zich afzetmoeilijkheden voordoen. SLECHTS TIJDELIJK. voor de economische opbouw van het nieuw Europa. In het kader van de Raad van Euro pa en de Europese organisatie voor economische samenwerking, zal België alle pogingen blijven steunen, die kun nen bijdragen tot een toenadering tus sen de Europese naties in beter eco nomisch en politiek verband. „Wij zullen voortgaan op de weg", zo zegt de verklaring, „die ons in een nabije toekomst naar de Benelux-Unie zal leiden. Het blijft onze zorg, te wa ken over de verbetering der water wegen, die ons land met de grote Rijn- Maas Schelde-Delta verbinden. De studiecommissie, die door de Bel gische en Nederlandse regeringen werd opgericht om deze vraagstukken te onderzoeken heeft een verslag inge diend, dat door de twee regeringen voldoende werd geacht om als basis te dienen voor nieuwe besprekingen voor een regeling van dit probleem. De he ren van Cauwelaert en Steenberghe, aangewezen door resp. de Belgische en Nederlandse regering, hebben reeds 'n aanvang gemaakt met hun werkzaam heden". Hoewel prioriteit verleend moet worden aan de herbewapening, zal niet geduld worden, dat deze uitgaven de .positie van de munt in gevaar bren gen. België zal zich scharen achter alle pogingen, welke gericht zijn op de een making van Europa, doch het kan niet aanvaarden, dat de werking van be paalde internationale organen schade- •lijke gevolgen, hebben voor de wettige Belgische belangen. Er bestaat geen zekerheid omtrent de toekomstige internationale prijsont- vloed, die daarvan op het binnenland se prijsverloop zou kunnen uitgaan. De overheid volgt evenwel de prijs ontwikkeling op de voet en zal, wan neer de noodzaak daartoe aanwezig blijkt, onverwijld opnieuw in de prijs vorming ingrijpen met maatregelen, die door de dan bestaande situatie ge boden zullen zijn. Voor de naaste toe komst valt het accent op de prijsbe- waking, waarbij de plaatselijke prij- zencommissies haar gewaardeerde De geallieerden hoge commissie m West-Duitsland heeft na een bespre king met bondskanselier dr Adenauer onder meer bekend gemaakt, dat bij de bespreking van het opstellen van verdragen, waardoor de West-Duitse republiek bijna volledige souvereini- teit zal verwerven. Verscheidene der moeilijkste punten zijn oplossing ge bracht. DIEFSTAL TE MIDDELBURG OPGEHELDERD Vorige week werd zekere M., die rondzwerft door Zeeland door de Bel gische autoriteiten uitgeleverd in ver band met door hem gepleegde diefstal len te Axel, 's-Heer Arendskerke en Graauw. Achteraf is nu gebleken, dat de man vorig jaar ook een diefstal te Middelburg heeft gepleegd. Er werd toen ingebroken in een woning aan de Oude Vlissingseweg, waar jassen en 'n radiotoestel werden ontvreemd. Hoe wel de man deze diefstal ontkend, staat het zo goed als vast, dat hij de dader is. De jassen had hij weggegeven en de radio bleek vo'or weinig geld te zijn verkocht. De eigenaar is thans weer in het bezit van de ontvreemde goederen gesteld. M. verblijft, in af wachting van zqn berechting, in het Huis van Bewaring te Middelburg. SPREEKVERBOD VOOR A.V.R.O.-OMROEPER. De regeringscommissaris voor het Ra diowezen heeft aan de chef van de afde ling gesproken woord en aan één van de omroepers van de A.V.R.O. een spreek verbod voor de microfoon opgelegd voor de duur van acht dagen, ingaande 28 Januari, zulks in verband met een over treding van het reclame-verbod. Voor de A.V.R.O. op 1 Januari (gedurende een rondvaart door de Amsterdamse grach ten zijn loflieden gezonden op onder scheidene etablissementen, welke tijdens die rondvaart bezocht werden). Gisteravond gaf -de Chr. Oratorium vereniging „Willem 't Hooft" uit Goes een uitvoering van Handels Oratorium „Josua" in het „Schuttershof". De lei ding was in handen van de heer A. Kousemaker, terwijl de begeleiding verzorgd werd door de heer Felix de Nobel. Als solisten traden op Maartje Klif fen (sopraan), Lenie Henning (alt), Wiebe Drayer (tenor) en Peter de Vos (bas). Dit werk is, evenals Handels meeste oratoria van een fel bewogen drama tiek. Het gegeven, het bijbelverhaal van Josua, is wel wat vrij opgevat. Zelfs een romantische liefdesgeschie denis tussen Othniël en Aehsa wordt hierin uitgesponnen. Zoals vele van Handels oratoria zou men ook dit werk dus een geestelijke opera kunnen noe men, waarbij de handeling en de om lijsting aan de fantasie van de hoor der worden overgelaten. Deze opzet kwam niet geheel tot haar recht. De oorzaken hiervoor lagen niet zozeer aan de prestaties van het koor en de solisten als wel aan facto ren als het" ontbreken van een orkest- de vleugel, hoewel voortreffelijk door Felix de Nobel bespeeld, kon dit ge mis niet vergoeden de slechte ac- coustiek van de zaal. Overigens gaf het koor blijk van een goede discipline. De reacties waren goed en de zuiver heid liet niets te wensen over. Het enige bezwaar dat we zouden kunnen maken is, dat voor de uitvoering van zulk een dramatisch werk, de bezet ting te klein was. Van de solisten vielen vooral op Lenie Henning en Peter de Vos. Maar ook de zang van Maartje Kliffen en Wiebe Drayer was over het algemeen zeer goed. De leiding van de heer Kousemaker was sober maar correct. B. Chr. Besturenbond te Goes hield „Praatavond" Gisteravond werd in „De Prins van Oranje" te Goes door de Chr. Bestu renbond Goes e.o. een z.g. „praat avond" gehouden onder voorzitter schap van de heer A. de Lange. De heer C. van Nierop, secretaris van het C.N.V., uit Utrecht was hierbij tegenwoordig. Door de aanwezigen, al len bestuursleden der diverse aange sloten organisaties, werden verschil lende problemen opgeworpen, vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, waarop door de heer van Nierop werd ingegaan. Op verschillende terreinen werd door hem het inzicht van het C.N.V. daarop toegelicht en voor de vragenstellers alles zeer verduidelijkt. O. a. werd het werkloosheidvraagstuk besproken, de stijgende duurte ook in de naaste toekomst (verhoging reis- tarieven, posttarieven enz.), het Chr. georganiseerd-zijn, het 3e Chr. sociaal congres enz. De heer van Nierop ging voor in dankgebed. Kapitein Vons vertrekt uit Middelburg Kapitein P. Vons, die aan het hoofd staat van het Leger des Heils te Mid delburg, is overgeplaatst naar Hengelo (O.). Zondag hoopt hij afscheid te ne men in een tweetal samenkomsten n.l. om 10 uur en om half 8. De kapitein is een zeer geziene figuur en heeft des tijds vooral bekendheid verworven door de inzameling van kleren en goe deren voor de in kampen in Duitsland verblijvende verplaatste personen. De organisatie van de inzameling, die een groot succes werd, berustte bij hem. Het wordt door velen betreurd, dat deze zeer actieve en geziene Heilssol daat Middelburg gaat verlaten. Ook voor de jeugd heeft hij veel gedaan. Tot zijn opvolger is benoemd de luite nant Ligtelijn uit Scheveningen. DE BILT ZEGT Veel bewolking. Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Temperaturen om het vriespunt. il.' I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1