„Psalmbriefjes" getuigen van een verwaar loosd kerkelijk bezit* Biggekerke staat er goed voor* KABOUTERS Leerliitg-Verplegenden fa J. ZEEUWSCH DAGBLAD Psalmbundel is maar al te vaak een „gesloten boek'\ Rijnsburg's Uienzaad Arbeider meisje Openbare Verkoping Aan de lichten „HEBRON" en „ZON EN SCHILD" BOER, IJZERHANDEL, GOES Maandag 21 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van onze Utrechtse correspondent). jaren geleden benoemde de gereformeerde kerkeraad van een dorp in de buurt Van Dordrecht een jeugdig lid der gemeente tot organist. Omdat de eerwaarde broederen de jonkheid van de nieuwe functionaris toch wel een beetje bezwaarlijk vonden, kreeg hij het consigne mee: Orgelgor dijntjes goed dicht houden, want het geeft geen pas dat de gemeente een organist in korte broek achter het klavier ziet zitten". "Het euvel van de korte broek is in de volgende jaren wel verholpen. De jeugdige organist, aanvankelijk nog scholier, werd student. Na de voltooi ing van zijn studie verliet hij het dorp en vestigde hij zich als econoom in het Noorden van ons land. Tijd voor orgelspelen schiet er niet meer over. Toch heeft de organisten periode nog een plaatsje behouden in het hart van de econoom. En ook een plaatsje in zijn boekenkast. Toen wij hem een dezer dagen een bezoek brachten, haalde hij althans een map te voorschijn vol met herinneringen aan het organistschap. De map bevatte een collectie vodjes papier en een aantal getypte staten. De vodjes waren „organistenbriefjes", zoals de predikant die 's Zondags pleegt af te geven. De staten bevatten becijferingen met betrekking tot het psalmgezang der gemeente. Niet na tuurlijk over de kwaliteit van het zin gen maar wel over de vraag: welke psalmen zong de gemeente en hoe vaak hief zij deze liederen aan? Waardevol overzicht. De kerkeraad van het Zuid-Holland se dorp heeft niet kunnen vermoeden, dat er in de baardeloze knaap achter het klavier al een econoom stak! Week aan week heeft de organist zijn ge gevens verzameld. Het resultaat van deze spaaractie was een duidelijk overzicht van wat er in die dorpsge meente gedurende een jaar of tien werd gezongen. Wij maken er hier melding van omdat bedoeld overzicht wel een indruk geeft van wat er ge middeld in alle gereformeerde kerken aan psalmen wordt aangeheven. Het is bekend dat een flink deel van de 150 psalmen nooit gezongen wordt. In de gemeente waarvan hier sprake is, kwamen in een jaar doorgaans niet meer dan een goede negentig van deze liederen in aanmerking. Er was een topjaar waarin niet minder dan 116 psalmen werden gebruikt. Dit lijkt nogal goed maar wanneer men nu weet, dat er in het recordjaar 109 keer kerk werd gehouden (tijdens welke men in totaal 541 maal een psalm aanhief) en dat er in deze dien sten slechts negentien psalmen vaker dan zesmaal werden opgegeven, dan komt wel vast te staan dat er zelfs in dit topjaar een armzalig gebruik van de psalmbundel werd gemaakt! In deze gemeente waren het niet de gezangen, die de psalmen de loef af staken, aangezien er maar hoogst zel den een gezang werd opgegeven, vol gens besluit van de kerkeraad. Ook kan men niet zeggen, dat de predikant ter plaatse zo zuinig met het psalmboek omsprong; de gemeente werd in de t(jd waarover de statistiek loopt door verschillende predikanten en hulppredikers gediend, terwijl in de vacante periode allerlei voorgan gers de kerkdiensten leidden. Daarom zullen deze cijfers in grote trekken wel voor het merendeel der gereformeerde kerken toonaangevend zijn. Psalm 89 favoriet. Uiteraard zit een aantal psalmen in de klasse der favorieten: 25, 27, 42, 68, 73, 84, 89, 103, 118, 119; hieronder bezet psalm 89 weer ae eerste plaats. In de tweede klasse komen de psalmen 19, 32, 51, 65, 97, 99, 106, 116 en 138. Hoewel hierin per gemeente wel eni ge nuance zal zijn, kunnen we veilig aannemen dat slechts een 30 35-tal psalmen geregeld wordt gebruikt; daarop volgt een gelijke groep welke zo nu en dan eens op de lippen der gemeente komt; tenslotte is er een se rie van omstreeks vijftig psalmen die een- of tweemaal per jaar aangekon digd staat. Eï resterende liederen uit het psalmboek worden nooit gezongen. Nu kan men inderdaad vaststellen, dat een groep psalmen onzingbaar is, hetzij door ingewikkelde melodie, het zij door gebrekkige berijming. Maar ook al worden deze belemmeringen door het ingebruiknemen van een nieuwe berijming opgeheven, men hoeft toch niet te verwachten dat het aantal gezongen psalmen erg zal stij gen. Vermoedelijk is dit gevolg van het feit, dat de meeste predikanten niet al te serieus naar liederen bij de predi king zoeken. Men krijgt de indruk dat menige dominé na het maken van zijn preek „gauw een paar versjes" op zoekt, waarbij hij dan in veel gevallen een traditionele keus maakt. Op die manier blijft het psalmboek in veel opzichten een gesloten boek! Immers, wanneer men nagaat welke verzen er van de gaarne aangeheven psalmen gebruikt worden, dan blijkt het vrijwel niet voor te komen dat een psalm in zijn geheel geliefd is. Hoe weinig verzen van de psalmbundel blijven er over, die werkelijk door de gemeente worden gezongen! De vodjes. Dezelfde nonchalance die het meren deel der predikanten blijkt te hebben bij de keuze der psalmen, tonen zij bij het opgeven der te zingen liederen aan de organist. Of onze organist-econoom moet het wel heel slecht getroffen hebben! Dat is evenwel onwaarschijnlijk. Hij liet ons de psalmbriefjes zien van vele tientallen dienaren des Woords. Een enkele dominee heeft voor zijn mededelingen aan de organist een ge stencild of gedrukt papiertje (soms met gothische letter, zeker om het plechtige van de zaak aan te geven!) Het merendeel van de predikheren gebruikt echter overgeschoten vodjes papier als organistenbriefjes: de ach terzijde van een envelop, een giro strookje, een geboortekaartje, 't band je van een krant. In de collectie die wij onder ogen kregen, was een serie van twintig briefjes van hetzelfde papier; de ver zamelaar paste ze netjes aan elkaar, draaide toen alle twintig om en zo waar, de andere zijde van de legkaart bleek een reclamefolder van een uit gever te zijn. Bij ontvangst van deze folder heeft de dominee kennelijk ge dacht: „Ziezo, tien weken lang orga nistenbriefjes!" Een enkele voorganger heeft lange smalle stroken geknipt ter grootte van een reep chocola, een andere heeft miezerige snippers gebezigd, die men met zijn duim kan bedekken. Telegramstijl. Bij het schrijven heeft menigeen zich van telegramstijl bediend. De geoefende organist moet maar uitzoeken dat „Si meon 2" het tweede vers van Simeons Lofzang aanduidt en dat „Xgeb" de Tien Geboden verbeelden! In onze onnozelheid hadden we al tijd gedacht dat de dominee's bij tijd en wijle eens een vriendelijk woord op het organistenbriefje zetten, ter aan moediging van de functionaris achter het klavier. Zoiets als „sterkte broe der!" Niets van dat alles. Onze eco noom had in zijn museum alleen maar briefjes met vriendelijkheden als „We zingen veel; wilt u dus niet te royaal zijn met voor-, tussen- en naspelen?" Eén dominee schreef op het psalm briefje voor Nieuwjaarsdag: „S.v.p. na de zegen inzettenDat 's Heren zegen op u daal". Voor wie dominee? Na al dit kwaad over predikanten mogen we besluiten met iets gunstigs: uit de talrijke organistenbriefjes bleek ons, dat er waarlijk nog dominé's zijn die een mooie hand van schrijven heb ben. En de hoofdletter P van Psalm heeft klaarblijkelijk de graveerlust van menig predikant opgewekt! UITSPRAKEN ARRONDISSE MENTSRECHTBANK. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de tijdens de zitting van 4 Januari j.l. behandelde zaken. M. de P., chauffeur te Schoondijke, werd vrijgesproken. Hij zou op 7 No vember 1.1. over de Rijksweg te Aar denburg met zijn auto gereden heb ben, terwjjl hij dronken was. Dit feit werd echter niet bewezen verklaard. G. O. G., chauffeur te Aardenburg, werd veroordeeld tot een week gevan genisstraf, met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vier maanden. Hij had op 8 October van het vorig jaar met een vrachtauto over de Hoogstraat te Sluis gereden, terwijl hij dronken was. De vishandelaar P. de J. uit Groede kreeg eveneens 1 week gevangenis straf onvoorwaardelijk en 3 maanden intrekking rijbewijs voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Ook hij had dron ken achter het stuur van zijn wagen gezeten. P. M. J. v. d. L., filiaalhouder te Goes had over de Provinciale weg te Terneuzen met zijn auto gereden ter wijl hij onder invloed verkeerde. Hij werd thans veroordeeld tot f 100.of 30 dagen, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 2 maanden intrekking van het rijbe wijs. De Belgische groothandelaarster in fruit uit Brussel, M. F. H„ die op 13 September 1.1. te Rilland-Bath een auto-ongeluk had veroorzaakt waar- Financiële meevallers leiden tot reservering. Bij K.B. is met ingang van 15 Janüari j.l. de burgemeester van Biggekerke de heer J. L. Dregmans herbenoemd en dit was voor hem aanleiding om in de Vrijdag middag gehouden raadsvergadering een terugblik te werpen op de afgelopen 6 jaar, waarin hij de gemeente heeft mogen besturen. Hij kwam tot de slotsom, dat Bigge kerke een van haar oorlogswonden vrijwel genezen gemeente is. Het verzorgings- peil is aanmerkelijk hoger dan voor de oorlog. Door allerlei meevallers, bekend geworden na de vaststelling van de begroting voor 1952, staat de gemeente er financieel gunstiger voor, dan vele andere Walcherse gemeenten. De heer Dregmans begon zijn terug blik met de herdenking van wijlen Jhr mr J. W. Quarles van Ufford, oud-Com- missiris der Koningin. Hij memoreerde eveneens het overlijden van oud-burge meester L. Simonse. In de analen van onze gemeente, aldus de burgemeester, zal 1951 bekend staan als een rustig jaar. Het bevolkingscijfer onderging uiteinde lijk geen verandering en bleef - 903. He laas was de actie in de wederopbouw ge ring. Slechts drie woningen kwamen ge reed. Tenslotte releveerde de heer Dreg mans de in 1951 genomen voornaamste raadsbesluiten. NA 6 JAAR. In zijn overzicht over de zojuist be ëindigde eerste ambtsperiode, herinnerde de heer Dregmans er aan, hoe in 1946 de gemeente door oorlogsgeweld en inun datie zwaar had geleden. De jaren 1948 tot en met 1951 waren voor de landbouw gunstige jaren. Alle woningen konden worden hersteld, vrijwel alle mensen, die redelijkerwijze voor de herbouw in aan merking konden komen, hebben her bouwd, waardoor de open ruimten met voor Biggekerke prachtige woningen zijn gevuld. Op allerlei gebied werd veel tot stand gebracht om Biggekerke te maken tot wat het thans is. Vrijwel de gehele bebouwde kom kon in de afgelopen jaren van waterleiding worden voorzien. Al bij twee personen werden gewond, kreeg hiervoor een geldboete van f 250 of twee maanden hechtenis.- Dronken chauffeurs voor de Rechtbank, Vrijdag stonden voor de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg op nieuw twee chauffeurs terecht die dronken achter het stuur hadden ge zeten. De eerste was de Middelburgse koopman J. v. d. Y. De bloedproef had uitgemaakt, dat verd. menige borrel op had, toen hij werd aangehouden. Dit werd door de getuigen bevestigd. De Officier van Justitie eiste 6 weken gevangenisstraf, alsmede 6 maanden intrekking van het rijbewijs. De tweede verdachte was de vee handelaar E. A. v. d. K. te Putten (B.). Hij was in Hulst dronken achter het stuur van zijn wagen aangetroffen. Hoewel verd. bleef ontkennen vorder de de Officier van Justitie een gevan genisstraf van 6 weken en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen. met al werd, aldus de heer Dregmans, een vruchtbare periode afgesloten. FINANCIEEL BEELD. De finaciële positie was in 1946 verre van rooskleurig. Door een zuinig en uit stekend beheer werd een bedrag aan schulden en tekorten met een totaal van f23.526.afgeschreven. Deze afschrijvin gen konden worden gedaan, aangezien de ondernemingsbelastings-opbrengst ver hoogd werd van f4.200. tot f16.221. Zodoende werd een voordeel verkregen van een extra uitkering over 1950 van f 12.021. terwijl de jaarlijkse hogere uit kering zolang de noodwet Oud van kracht blijft f 8.781 zal bedragen. Zonder over drijving mag gezegd worden dat het be reikte resultaat van zeer verstrekkende betekenis mag worden geacht. Bü be grotingswijziging voor 1951 en 1952 werd daarop de reserve van de gemeente voor de wederopbouwrekening gebracht op f35.000, AGENDA. Nadat wethouder Moens als oudste raadslid dank had gebracht en de burge meester had gefeliciteerd met zijn her benoeming, werd de agenda afgewerkt. Bij de ingekomen stukken werd meege deeld, dat G. S. reeds thans de begroting voor 1952 hebben goedgekeurd. Het voor stel tot ingebruikneming van een gedeel te van het voorm. tramemplacement aan de Zeeuwse Voeder- en Kunstmesthandel te Middelburg voor een bedrag van f500 per jaar werd z.h.s. aangenomen. Een subsidie van f5 per jaar werd toegekend aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam. De leden van het Burgerlijk Armbestuur, do heren P. Lambert en J. Meyers werden herkozen. Het voorstel tot aansluiting bi) het Instituut voor Bestuurswetenschap van de Ver. van Ned. Cvmeenten werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Pol derman hoe het stond met de samen voeging van gemeenten. De burgemeester deelde mede, dat hierover niets bekend is. Wel zullen eerstdaags G.S. op bezoek komen. De heer Lampert wilde iets doen tegen de loslopende honden, die schapen dood bijten. De heer Dregmans deelde mede, dat maatregelen tegen deze honden al leen genomen kunnen worden, als om liggende gemeenten dit eveneens doen. Daarom zal de zaak in de Ver. van Bur gemeesters en Secretarissen worden be sproken om te trachten een gemeen schappelijke regeling te treffen. In de hope des eeuwi gen levens ontsliep on ze innig geliefde Man en Vader JACOBUS JOHANNUS BAL in de ouderdom van 49 jaar en 10 maanden. W. BAL-v. d. VLIET KEES CATHRIEN GERARD Kattendijke, 18 Jan. '52 Prima Hoge kiemkracht. Soort Ui reeds jaren bekend in vorm en houdbaarheid. Zaad direct uit depót te leveren. C. OELE ZOON, 's-Gravenpolder. Met Maart a.s. een gevraagd. Woning met licht en water leiding aanwezig. C. DE KOK, Zonnemaire. GEVRAAGD tegen 1 Febr. -■ een flink in gezin met 6 schoolg. kin deren. Intern. Mevr. J. ALINGH PRINS- HALBERSMA, Jan van Ghestellaan 49, Hilligers- berg-Rotterdam. TE KOOP: - UIENZAAD oogst 1950 Kiemkracht 88% a 12, per kg. Dorpsstraat A 45, Wolphaartsdijk. Beste jonge WERKPAAR- j DEN, kalfkoeien en kalf- vaarzen. HUYSMAN, St. Laurens. Donderdag, stal Middelburg. GEVONDEN: Gekleurde HOOFDDOEK, zw. handschoenen, enz. TA r* TT TTJCV nifföclrorlro op Donderdag 31 Jan. 1952, 's middags 2 uur te Schore, in het café van de heer de Pree, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de heer J. van der Burgh en ten overstaan van de Nota ris J. J. VAN DIJKE te Kruiningen, van: Een WOONHUIS en erf aan de Steenweg te Schore, groot 3 Are 33 33 centiare. Bewoond geweest door mevr. de Wed. W. Hemmekam. In gebruik te aanvaarden, behoudens goedkeuring van B. en W. van Kapelle, bij de betaling der kooppenningen. Nadere inlichtingen te be komen ten kantore van de Notaris. PERSONEEL: Mevr. P. ASSELBERGS- TROMP, Stationsstraat 17 te Bergen op Zoom vraagt te gen 15 Febr., eerder of la ter, een R.K. zelfstandige DIENSTBODE voor dag en nacht. Gehele was buitens huis. Meerdere hulp aan wezig. Een MEISJE gevraagd voor de morgenuren, niet beneden 18 jaar. Mevr. VROON, Zuidsingel 82, Mid delburg. DIVERSEN: H.H. Gladiolentelers. Te koop alle soorten GLADIO LEN, knollen en pitten. Adres J. J. MOL, Driewegen Tel. K 1195—203 (Ove- zande). Vraagt prijsopgave van: betonschuttingen, droogpa- len, wagenhuizen, kippen hokken, varkenshokken, schuurtjes, enz. en alle voorkomende beton-artike- len bij W. DANIËLSE, Voorstraat 18, W.-Souburg. Uiterste zuinigheid tijdens de piék-uren Geen weldenkend mens zal vol-op electrïciteit gebruiken tijdens de piek uren I Natuurlijk baadt men zich dan niet in het licht, maar gebruikt slechts de lampen die men strikt nodig heeft. Men gebruikt ook geen electrische toestellen 's morgens van 7.30 tot 9 u. en 's avonds van 4.30 tot 6 u. Deze afspraak geldt nog maar 12 dagen, t/m 2 Februari a.s., want dan Is de piektijd ten einde. En voor 's Zaterdagmiddags en 's Zondags geldt zij gefukklg helemaal niet. 's morgens van 7.80.9 's avonds van 4.30-6 Ned. Herv. Inr. voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort, vragen (ongehuwd m. en vr.), ter opleiding voor het B.- diploma. Godsdienst bij voorkeur medelevend Ned. Herv. Salaris gedurende de opleiding ƒ1130,tot 1380,p. j. (plus de verhoging per Maart 1951), onder aftrek van f 520,voor kost en inwoning. 3 weken vacantie per jaar. Diploma's niet vereist. Voor de eerste aanschaf van uniformkleding wordt gezorgd. Soil, aan de Geneesheer-Directeur. De administratie van „Zeeuwsch Dagblad" belast zich vertenties in alle dag- en weekbladen, zonder enige ook gaarne met het plaatsen Uwer berichten en ad- prijsverhoging. Wij hebben de meest uitgebreide sortering In Cirkelzagen, cirkelzaagassen, beugelzagen, boomzagen, handzagen, enz. Ganzepoortstraat 24 Telefoon 2513 Sen ivinkelslraal *n zoklermaal Thuis, In de huiskamer, „winkelt de huisvrouw. Dagelijks ziet zij de advertenties in haar dagblad. Een voordelige aanbieding1 Een mooie japon l Een nieuw artikel i De merken van naam en de meest bekende winkels hebben haar voorkeur. Zij kent ze door „haar dagblad. Adyerteer daarom in dagbladen Bedenk, wat dagbladreclame vermag I brengt de naam er IN!

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4