AFSCHEID VAN EEN VORSTELIJKE WONING. HET BOEK Strategische luchtmacht het zwaard in de moderne oorlog* DE OOSTERPOLDER VALT IN 1956 DROOG. VAART DER STILTE Oranjes woonden 350 jaar op Paleis Noordeinde. "AKKERTJES" ft al: afgelast Grossiers in textiel houden beurs te Amsterdam. ROND DE HAARD ORANJEBOOM BIER! Kou, koorts, griep, Internationale vliegtuig* herstelplaatsen. Flevostad zal 30 tot 70 duizend inwoners tellen. Dc hefcr J. Huser 25 jaar bij de P.Z.E.M. -bed is ook voor U ideaal! ONS FEUILLETON. Pagina 2 Maandag 21 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD De portier, n hij hoorde linuten voor en Maartje ehoord had. er van deze nnen uit te wedstrijden ie Zaterdag- n allen door -reingesteld- india. 51 gestaakte llandia zal jeeld, indien de bezetting ste plaats in :dagmiddag- icht zijn, zal stand 50 iwdorp, ter- 41 minuten, Jeelgenomen 1. van Zwe- tien spelers ïre. Walcheren n nog regel- geduld van zeker dat jdig zal be terdag weer, n Vlissingen 'oor acht 's draaiden de luis de brug etsers in to- aan de boot opging. Ook iveerde juist or de over- lat men bij jordat prac- romt van de rerk aan de aks het cla- het roepen zwaaide het en gooide ilend los. e kant ging van Malde- laat en on- an een re den de pas- iok in Oost- worden ge- igers de boot verspeelden, veroorzaken voor werk* grote onte* rEN IN e Unie heb- a Hanoi in ïgezet tegen Uetminh. ;n, die ge- gtuigen en ianval over- offensief is •en van op- 8000 man dch in het n. Franse n hoofdaan- bombarde- troepen irma? et grensge- goedgewa- che troepen zich bij an- :mese grens .merikaanse n bereiden linese com- aril moeten GEN ïzen. besteed het bijkomende ;t: F. Duin- casse en G. )00; P. de Cambier en 11.875; P. J. De Bokx, uijsscher en Juberts, De !e, Biervliet Terneuzen d. P. Hol gekerke. n openbare n een land- Geschiere Fa Gebrs 5; J. Oly- A. J. Stop- Iraven, Sint .anse Zn, oedemondt, nberg, Big- Middelburg Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever). Nu het besluit gevallen is om het paleis aan het Noordeinde in Den Haag in te richten als internationaal academisch instituut, wordt een punt gezet achter een stukje geschiedenis van Oranje. Weliswaar een stukje van onder geschikt belang. Niet de huisvesting maar de regering van de Oranjevorsten en -vorstinnen is beslissend. Al heeft onze Koningin aan het paleis Soestdijk de voorkeur gegeven als woonoord, zij is er ons niet minder dierbaar om. Doch wij zullen te zijner tijd bij het passeren van het voormalig paleis Noord einde een gevoel van heimwee niet kunnen onderdrukken. Zeker, de Oranjes vertoefden niet permanent op het Noordeinde. Vele dagen van het jaar woei de driekleur niet op het paleisdak. Maar daarmee bleef het gebouw toch koninklijk pa leis en op hoogtijdagen ontbraken de vorsten er nooit. Wie zal zeggen hoe veel duizenden mensen zich bij feeste lijke gelegenheden voor de vorstelijke woning hebben verdrongen? Wie telt de keren dat de Oranjefamilie op het balcon verscheen, toegejuicht en -ge wuifd door een enthousiaste en ont roerde menigte? Dit alles is voorbij. Het witte ge bouw aan het Noordeinde zal voort aan een gewoon gebouw zijn. Of niet? Zal ooit de betiteling „paleis" ver dwijnen? Nog eens: zal men er ooit langs lopen zonder op te zien naar die plek waar gedurende drie en een halve eeuw koningshuis en volk elkaar ont moeiten, in lief en leed? DE EERSTE BEWOONSTER, Prins Willem van Oranje heeft nooit in Den Haag gewoond, al bad hij hier wel een „stadhouderlijk salet" waar hü de Staten en andere autoriteiten kon ontvangen Prins Maurits ging wel in Den Haag wonen. Hij vestigde zich echter op het Binnenhof. Enkele jaren nadat hij zijn stadhouderschap had aanvaard, huur den de Staten van Holland een patri ciërswoning in het Noordeinde voor de weduwe van Prins Willem I, Louise de Coligny. Dat was in het jaar 1591. Sedert dat ogenblik is de straatnaam Noordeinde een begrip geworden, hetwelk schier onverbrekelijk met het Oranjehuis verbonden schijnt te zijn. In 1595 wer den de Staten eigenaars van de wo ning. Zij zouden dat niet lang blijven want in 1609 schonken ze het huis aan Prins Frederik Hendrik, die het ge bouw waar zijn moeder gewoond had liet restaureren. Hij nam er echter niet zijn intrek doch gebruikte het gebouw voor feesten en ontvangsten. Na de dood van Frederik Hendrik woonde zijn weduwe, Amalia van Solms, er tal van jaren. Ook de wedu we van Prins Willem IV, Prinses An na, hield hier verblijf. Veel later zou Koningin Emma als weduwe van Ko ning Willem III, tijdens haar regent schap, het paleis Noordeinde tot wo ning hebben. De naam, die de Staten van Holland in 1591 aan het huis ga ven, heeft dus door de vrouwelijke bewoning zeer lang betekenis gehad: 't Hoff van de Princesse van Óragnen". DE GROTE VERBOUWINQ. Al hadden er in het Noordeinde vele bruiloften plaats van Oranjeprinsen of -prinsessen en al werd van dit ge bouw uit menigmaal een droeve tocht naar Delft aanvaard, het gebouw werd pas tot paleis verheven na de terug keer der Oranjes uit de ballingschap gedurende de Franse tijd. Prinses Wilhelmina van Pruisen, gemalin van Koning Willem I, die er (Van onze correspondent) Van Maandag tot en met Vrijdag wordt in het R.A.I.-gebouw te Amster dam een Textiel-Grossiers-Beurs ge houden. Deze beurs gaat uit van de F.T.G.B., de Federatie van Textiel- Brossiers Bonden, een in 1931 gestich te organisatie, waarvan acht bonden in de textiel, woninginrichting e.d. deel uitmaken. Voor het eerst treedt de F.T.G.B. op deze wijze naar voren. Natuurlijk rijst de vraag: waarom acht men het nodig een afzonderlijke textielbeurs te hou den, nog wel in Januari, nu de Jaar beurs over twee maanden haar jaar lijkse manifestatie in dezelfde branche opent? De heer B. Voorzanger, voorzitter van de tentoonstellingscommissie en zelf deelnemer aan de Jaarbeurs, ver klaarde, dat men in geen enkel op zicht met „Utrecht" wil concurreren, Integendeel: na besprekingen met de directie der Jaarbeurs besloot men tot deze afzonderlijke textielbeurs over te gaan. De oorzaak van dit zelfstandig op treden ligt in het feit, dat de Utrechtse beurs onmogelijk ruimte verschaffen kan aan alle grossiers uit de Neder landse textielwereld, die hun produc ten willen exposeren. Slechts een paar bevoorrechte firma's zitten al ja ren op de Jaarbeurs; deze blijven er ook. Maar een ander deel krijgt in Utrecht nu eenmaal geen kans. De vraag is trouwens, aldus de heer Voorzanger, of de Jaarbeurs nog wel zoveel betekenis voor de textielgros- siers heeft. De F.T.G.B. hoopt deze beurs te herhalen; dit hangt echter af van het bezoek. Er zjjn 42.000 persoon lijke uitnodigingen verzonden. Op grond van deze uitnodigingen heeft men gratis toegang tot het R.A.I. gebouw. Anderen hebben er geen toegang. Dit is wel een novum. De grossiers vormen de schakel tussen fabrikant en detail list. Zij stellen derhalve geen prijs op contact met het gewone publiek. Op de Jaarbeurs, waar het publiek wel toegang heeft, verliezen de standhou ders teveel tijd door gesprekken met mensen, die geen zakelijke interesse blijken te hebben. Te Amsterdam zullen alleen detail listen in textiel, woninginrichters, stoffeerders, binnenhuis-architecten, behangers, leveranciers van scheeps- meubilair en andere deskundigen met de grossiers kunnen spreken. Bij een rondgang bleek ons, dat 125 standhouders aan de Textiel-Grossiers- Beurs deelnemen; er zijn in Nederland 20.794 detaillisten in textiel. Ons volk gaf in 1950 2.006 millioen aan tex- tielgoederen uit. haar eerste gelukkige huwelijksjaren had doorgebracht, stond er op dat de de Koning het huis in het Noordeinde ging bewonen. Tot die tijd woonden de Oranjes op het Binnenhof maar de aldaar staande gebouwen werden na de terugkeer van het vorstenhuis voor departementale doeleinden gebruikt. Koning Willem I liet de behuizing aan het Noordeinde in de jaren 1815 1821 geheel verbouwen. Toen kreeg het paleis zijn tegenwoordig aanzien. Een indrukwekkend vorstenverblijf is het niet, op architectonische verdien sten kan het niet bogen; het paleis Noordeinde is een stijf gebouw, tege lijk de nationale eenvoud en helder heid demonstrerend. CONCURRENT. Tijdens de regering van Koning Wil lem II kreeg het paleis een concurrent in het paleis aan de Kneuterdijk, dat door de laatste bewoond werd. Koning Willem II liet aan de achterzijde van zijn paleis een gotische galerij voor zien van hoektorens optrekken. Deze galerij kwam uit in het Noordeinde, recht voor het aldaar gelegen paleis. Aan de periode van Koning Willem II zijn in en om het Noordeinde nog drie herinneringen bewaard gebleven. De gotische galerij werd reeds kort na zijn dood afgebroken, maar de gotische zaal waar de Koning zijn schilderijen collectie had uitgestald, staat nog ver eenzaamd in de Paleisstraat. Die straat is aangelegd op de plaats waar vr-oeger de tuin van het paleis Kneuterdijk lag. Van het geboomte in die tuin is alleen de fraaie kastanjeboom overgebleven, die met een bank er omheen getim merd recht tegenover het paleis Noordeinde staat. Bij Oranjefeesten pleegt men deze boom vol oranje bal len te hangen. De derde herinnering aan Koning Willem II is het ruiterstandbeeld van Prins Willem de Zwijger, dat hij in 1845 liet oprichten voor het witte pa leis en dat er in den vervolge wel een beetje vreemd zal staan! VOORTEKEN? Tijdens de regering van Koningin Wilhelmina beleefde het paleis zijn laatste glansperiode. Kort voor het einde van haar regering, in Mei 1948, maakte een brand 't gebouw onbruik baar. Dit leek een voorteken! Intussen, al is Den Haag in letter lijke zin geen residentie meer, er staan daar nog twee paleizen: het sedert 1933 ongebruikte paleis van Koningin- Moeder Emma aan het Voorhout en het paleis Huis ten Bosch, dat door de Koninklijke familie wordt bewoond bij bezoeken aan Den Haag. (Ingez. mededeling, adv.) Vervoering van Rusland niet mogelijk. Voldoende afweermiddelen tegen atoomwapens zijn noodzakelijk. Een strategische luchtmacht, opgebouwd uit moderne lange-afstandsbom- menwerpers moet het potentieel van de vijand in zijn achterland gaan ver lammen. Indien bijvoorbeeld een agressie uit Rusland zou komen, dan zou het veroveren van dit land met zijn enorme diepte en zijn ook in Azië ge spreide kernen en hulpbronnen niet te verwezenlijken zijn. Als land- en tactische luchtmacht het schild vormen, dan moet de strategische lucht macht het zwaard zijn, dat de vijand moet verslaan. In de strijd ter zee zou men een dergelijk defensiesysteem, gebaseerd op de modernste middelen, behoeden. Speciaal de verbindingen ter zee moeten tot elke prijs worden beveiligd. (Ingez. mededeling, advert.) Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J Na de oefening „Cirrus". De Canadese vice-luchtvaartmaar- schalk John J. Plant heeft verklaard, dat het de taak van een onder zijn lei ding staande commissie is, de uitrus ting op de onderscheidene bases van straaljagers in West-Europa zodanig te organiseren, dat hierop onverschillig welk soort toestellen geravitailleerd en hersteld kan worden. De mechaniciens en andere technici der vliegvelden zullen in de gelegenheid worden ge steld alle bij de N.A.T.O.-landen in gebruik zijnde vliegtuigtypes van na bij te bestuderen en hun gereedschap zal zoveel mogelijk geschikt gemaakt worden voor al deze types. Op de vliegtuigbases zullen in de toekomst alle motorbrandstoffen en smeermid delen aanwezig moeten zijn, welke de verschillende soorten straaljagers ge bruiken. Iedere piloot van een straalvliegtuig zal bovendien over een soort gids be schikken, waarmee hij, indien hij in 'n land moet dalen, waarvan hij de taal niet kent, duidelijk kan maken welke reparaties er aan zijn toestel verricht moeten worden. Generaal Kruis, die voor de Vereni ging van Krijgswetenschap deze be schouwing hield over aspecten van de moderne oorlog wijdde uitvoerig aan dacht aan het gebruik van atoomwa pens, die, naar zijn inzicht, in e volgende oorlog zullen worden ge bruikt. Bijzondere afweermiddelen moeten worden gebruikt om eigen eco nomisch en industrieel potentieel af doende tegen een vijand te bescher men. Dat zal a.h.w. een „parapluie" moeten zijn. Zowel tactische als stra tegische luchtmacht zullen atoomwa pens gebruiken. Met het oog op een gewapend con flict met Rusland zal de Ver. Staten de militaire hulp aan Europa tot het uiterste moeten beperken. Europa moet zo veel mogelijk op eigen kracht het „schild" vormen, opdat de V.S. alle aandacht en mogelijkheden aan NA ROTTERDAM DEN HAAG. Startbaan op Ypenburg is 2 millioen'gulden goedkoper. Den Haag en Rijswijk hebben reeds voor de jaarwisseling hun circulaires bij mi nister Wemmers ingediend, waarin de aanleg van een startbaan op Ypenburg uit industrieel en economische overwe gingen wenselijk en noodzakelijk worden geacht. Immers, de aanleg van een baan op Ypenburg zal 2,5 millioen en bjj Rot terdam zal de baan 4,5 millioen kosten. „zwaard en parapluie" zullen kunnen besteden. Na een inleidend kort historisch- strategisch overzicht van de jaren 1914 tot 1945, zeide mr Kruis van mening te zijn, dat voor een directe verdedi ging van West-Europa bij een even tuele agressie een ultra-moderne, zeer mobiele legermacht op de grond nood zakelijk is. Goed geoefende manschap pen met snel vurende wapens, modern niet-terugstotend geschut, en goede afweermiddelen tegen lucht-, atoom- en tankaanvallen zullen doorlopend paraat moeten zijn als een voorlopig schild om de aanval op te vangen. Deze landmacht dient door de tactische luchtmacht afdoende beschermd te worden. DE KAPPER VAN EEN WIL NIET BETALEN. Wederom prijkte Vrijdag op de rol van de Arrondissementsrechtbank te Assen de naam van de kapper van Een, M. J. van R., thans vertoevende in Antwerpen. Zoals men weet was hij veroordeeld tot het betalen van de onderhoudskosten voor zijn vrouw en de beide kinderen, doch aangezien hij in gebreke bleef ook maar één cent te betalen, werd tegen hem een gevangenisstraf geëist van twee jaar. Vrijdag moest van R. zich hiervoor verantwoorden, doch hij was niet verschenen. De Officier van Justitie persisteer de bij zijn eis van twee jaar gevan genisstraf. Prof. van den Brink pleit voor internationale samenwerking. De minister van Economische Za ken, prof. dr J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdag in een gesprek met een vertegenwoordiger van een Westduits Persbureau onder meer verklaard, dat de bevolking van Nederland met het opnemen van Duitse eenheden in een Europees leger als een gezonde en goede bijdrage van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa zal instemmen. De Nederlanders zijn echter tegen het weer instellen van een nieuw Duits nationaal leger. Minister van den Brink zei, dat het zo dichtbevolkte Nederland aangewe zen is op nauwe samenwerking met andere landen. Hij verklaarde zich voorts voor stander van het plan tot oprichting van een Europese agrarische unie. De problemen voor een dergelijke land- bouwunie lopen weliswaar nog meer uiteen dan die voor een industriële aaneensluiting, doch een verstandig georganiseerde landbouwunie zou voor alle belanghebbenden alleen voordelen met zich mee kunnen brengen. Nederlands twaalfde provincie. Het ziet er naar uit, dat de dijk rond de Oosterpolder in 1955 ge reed zal komen en dat na 8 maan den malen de 54.000 H.A. grond in 1956 droog zullen vallen. Volgens de laatste sociale en economische beschouwingen zal de centrale stad voor de Oosterpolder. Zuiderpolder en Westerpolder, voorlopig Flevo stad geheten, dertig- tot zeventig duizend inwoners kunnen hebben. Naast de hoofdstad is in de Ooster polder een tiental dorpen geprojec teerd voor enige duizenden inwoners ieder. Deze woonkernen zullen op plm. zes tot zeven kilometer van elkaar liggen. De kavels in de polder zeilen ongeveer 1000 meter lang en 250 tot 300 meter breed zijn, zodat men de gronden in bedrijven 15 hectare en veelvouden daarvan zal kunnen verdelen. De kleinste bedrijven zullen het dichtst bij de dorpen gelegen zijn. Er wordt rekening gehouden met kerk- en schoolbelangen, recr-atie (bos en strand) e.d. Behalve een we gennet heeft men zich ook een net van kanalen, tochten en sloten gedacht, waarvan het wateroppervlak een hon derdste deel van de polder zal beslaan. De voornaamste waterwegen in de polder zullen voor schepen tot 300 ton bevaarbaar zijn. Kleinere schepen worden toch steeds meer verdrongen door wegvervoer. Het middenkanaal, tussen de Zuidooster en Westerpolder langs Flevostad geprojecteerd, zód voor schepen tot 600 ton bevaarbaar zijn, evenals op de duur het Rand- of Eemmeer langs de Gelderse en Utrechtse kust. Een systeem van scheepvaart- en spuisluizen zal het peil op deze wateren handhaven, zo dat omliggend oud gebied niet kan verdrogen. Aangezien de IJsselmeerbodem van ZW. naar N.O. helt, zal dwars door de thans in wording zijnde •.'Oosterpolder een scheidingsdijk gelegd worden. Honderdjarige in Zeeuwsch-Vlaander en. Op 29 Jan. a.s. hoopt mej. Judoca de Koning-Vermeulen te Graauv. haar 100ste verjaardag te vieren. De gehele gemeente maakt zich op dit feit luisterrijk te vieren. De Commis saris der Koningin in Zeeland is ver zocht hierbij tegenwoordig te zijn. Belde delen van de polder zullen een eigen waterpeil hebben. INDUSTRIE. Op industrie rond Fle /ostad en langs het Middenkanaal is gerekend. In ver band met recreatiemogelijkheden in het Noorden is het industrieterrein ten Zuiden van die stad geprojecteerd. Het verkeer in de Oosterpolder zal ge bruik kunnen maken van wegen over de dijken; zulks in tegenstelling met de wegenaanleg in de Wieringermeer en de N.O. Polder. Bij voorkeur vaste bruggen, zullen de polders onderling en met het vasteland verbinden. SPOORLIJN. Met de aanleg van een spoorlijn AmsterdamFlevostadGroningen is rekening gehouden, ook al wordi ver werkelijking in twijfel getrokken. Van da spoorlijn over do afsluitdijk is de finitief afgezien. Het waterpeil van de Oosterpolder zal geschieden door gemalen bij Flevo stad met drie pompen, tegerover do Ketelmond met drie pompen en aan het Eemmeer tegenover Harderwijk met twee. Ieder der pompen, electrisch of met dieselolie aangedreven, krijgt 500 kubieke meter per minuut capa citeit. Dit jaar zal een begin worden ge maakt met het sluizencomplex bij Fle vostad voor het middenkanaal alsook met de tijdelijke sluis bij Harderwijk, welke laatste na het gereedkomen van de Zuiderpolder naar de oever van het Gooi zal worden verlegd. Ir I. F. A. van de Wal, hoofdinge nieur-directeur van de Zuiderzeewer ken, die deze mededelingen te Den Haag deed, voegde hieraan toe, dat op korte termijn een proefpolder zal worden aangelegd. De instelling van een twaalfde pro vincie zal waarschijnlijk voortgang vinden. Jit de wereld van SPORTNIEUWS VOETBAL. De Juniorencompetitie. Na enkele maanden van onderbre king zullen de juniorenwedstrijden van de K.N.V.B. afdeling Zeeland weer een aanvang nemen. De eerste wedstrijden zullen worden gespeeld op 2 Februari a.s. Gymnastiek. Er staan Vlissingen nog enkele gym- nastiekwedstrijden te wachten. De jaarlijkse uitvoering van V.T.V. zal in verband met de onlangs gehouden ste- denwedstrijd eerst in April kunnen plaats vinden. Op 16 Februari houdt de damesgymnastiekver. Lichaamsont wikkeling haar jaarlijkse uitvoering. Hier zullen de vrije oefeningen en de knotsoefening, waarmede het jaarlijk se Bondsfeest van het K.N.G.V. te 's-Gravenhage zal worden geopend, worden gedemonstreerd. Het Hoogoventournooi. In de 3de en 4de ronde van het hoog oventournooi te Beverwijk won de Middelburgse schaker J. L. Woudstra van W. J. Bos en speelde remise tegen W. Dijkstra. Hij verloor de afgebroken partij uit de eerste ronde van Donk. Hij behaalde dus 2 punten uit 4 wed strijden. Zijn vader L. J. Woudstra won in de 3de ronde van Holthans en verloor in de 4de ronde van van 'tHof. Hij be haalde hiermede 2y2 punt uit 4 wed strijden. (Ingez. mededeling, adv.) Lekker warm en volkomen geruisjoze vering; Korte Verklaring van Exodus, tweede deel, tweede druk, door Dr W. H. Gispen. Korte Verklaring van Daniël, tweede druk, door Dr G. Ch. Aalders. Korte Verklaring van Markus, derde druk, door Dr J. A. C. van Leeuwen. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Het is verblijdend, dat van de bovengenoemde Korte Verklaringen reeds herdrukken moesten verschij nen. Daaruit blijkt, dat er grote be langstelling bestaat voor het Woord van God en dat men dieper wil gra ven in deze onuitputtelijke goudmijn. De serie behoeft eigenlijk geen nade re aanbeveling: Wie eenmaal één deel heeft aangeschaft, heeft zoiets moois voor zijn gehele leven in zijn huis dat hij alle Bijbelboeken, in deze serie verklaard, in zijn bezit wil hebben Zowel voor persoonlijk Bijbelonder zoek als voor gebruik in onze christe lijke verenigingen lenen de Korte Verklaringen zich uitstekend. Paraphrase Heilige Schrift Le viticus, door Dr C. J. Goslinga. Paraphrase II Koningen, door Ds W. Tom. Paraphrase Romeinen, derde druk, door Ds C. Vonk. Uitg.: T. Wever, Franeker. Het doel van deze Paraphrase is anders dan dat van de Korte Verkla ring. De opzet is eenvoudiger, maar het resultaat is minstens even voor treffelijk. Deze deeltjes zijn werke lijk kostelijk. Wat komt de Schrift ons daardoor een stuk nader, „zelfs' een zo moeilijk boek als Leviticus! De doorwrochte inleidingen op de Bij belboeken geven een uitstekend in zicht in de stof, die in de boeken wordt behandeld. Een Paraphrase is uitnemend geschikt voor lezen aan ta fel in de gezinnen, terwijl zij ook goede diensten kan bewijzen bij per soonlijke Schriftstudie. De boekjes zijn een rijkdom in uw huis! En die jouw hebben wil.plaag de Bert. Houd jij je nu maar stil, want dat weten wt wel. Spaar dus je krachten, want we zijn zo bij de kromming. Daar zullen je krachten nodig zijn", wees zij hem op hetzelfde plagerige toontje terecht. Stop 'es even", verzocht Karei en vlak naast elkaar stonden ze stil, midden op de dijk. .Wilde ganzen", zei Bert, toen hij de trekgrep van de ganzen hoorde, zoals ze daar voorttrokken hoog bo ven hun hoofden door de nacht. Nog- eens herhaalde hij, als om zichzelf en de anderen gerust te stellen; „Wil de ganzen", en hij verduidelijkte; „Ze beginnen te trekken, de vogels. Het zal een strenge winter worden, want de wilde ganzen zijn vroeg." Karei had de vogelroep niet be doeld, toen hij waarschuwde, maar hij kwam onder de ban van die een zame vogels die hun trekweg gedwee gaan, gehoorzaam aan een onver klaarbaar verlangen. „Het is een mooie nacht", zuchtte hij. „Ik zou in een ballon willen zijn en de dieren langs me heen horen vliegen". Er kwam geen weerwoord op die woorden, alleen een tevreden lachje van Nellie. Karei begreep die lach: ze wilde er mee zeggen, dat de zucht naar steeds meer avonturen het ook nu won. „Lach daar niet om", dreigde hij, ,,'t is al erg genoeg, dat een mens de slaaf van zijn pleziertjes wordt." „Ik dacht dat het je werk gewor den was", ging ze daar tegenin. „Je werk kan ook je plezier zijn", verdedigde hij. „En het is even erg trommeld om ons te helpen, want ik voel niets voor een pak slaag en een nat pak door zo'n stel eigenwijze boeren." „U zei?" deed Nellie verbaasd. „O ja, ik moet je soortgenoten wat eerbiediger behandelen zeker", ver onderstelde hij. „Ik zal dat gaan doen hoor, maar vanavond moeten ze even GO VERBURG '61- ■J) om de slaaf van je werk te zijn." „Of van een vrouw.vulde Bert aan. „Kom lui, we moeten verder. Heeft onze steedse vriend het ge hoord, dat er niets verontrustends was in die vogelroep. We kunnen dus rus tig doorlopen." Toen pas bedacht Karei dat het niet daarom was dat hij „Stop"! ge zegd had. Hij zei dat ook: „Ik had die ganzen helemaal niet bedoeld. Hier onder de dijk 't is er zo gru welijk donker dat je niets zien kan maar daar hoorde ik iets en ik meen de ook iets te zien bewegen, maar dat zal wel verbeelding geweest zijn, want het is aardedonker daar." „Zoveel te beter", zei Bert. „Ik heb een stelletje arbeidersjongens opge- leren, dat er toch zaken zijn waar zij buiten moeten blijven." „Maar heb ik dus gelukkig gehoord onder aan de dijk, of vergis ik me", kwam Karei weer op het onderwerp terug. „Het is best mogelijk, dat je iets hoorde. Die boeren staan bij de krom ming op ons te wachten. Er is daar immers dat wilgenbosje? Daar zullen ze wel in verscholen zitten. Dat is zo'n beetje de gewoonte, wanneer er iets te verrekenen valt. 't Lijkt flin ker dan het is, want ze springen je met een hele kluit tegelijk in je nek en voordat je 't goed weet heb je een pak slaag beet en lig je af te koelen in het kanaal. Mjjn kameraden gaan dus door de wallekant om met ons gelijk te komen, of beter nog een beetje voor. Straks vallen ze aan van de waterkant, zodat we niet onver wacht toch nog een bad krijgen. Mis schien is het wel goed, dat jullie je er allebei zoveel mogelijk buiten hou den, want we zijn niet bepaald wat je noemt zachtaardig in onze vecht partijtjes. Ze zouden je geradbraakte botten opnieuw kraken met hun boerenknuisten." „Maar waarom in vredesnaam lo pen we niet een eind om? Als je toch precies weet waar die heren zitten, kunnen we toch zorgen dat ze voor niets wachtten?" „Een arbeiderszoon gaat niet voor een boer opzij", zei Bert nors. „Om jullie zou ik het misschien gedaan hebben, als er geen hulp was, maar nu is dat niet nodig. We zullen een stel boeren zwemmen leren", beloof de hij. Zonder verder hun pas in te hou den kwamen ze aan de -kromming, waar een smalle vaart het kanaal be reikte. Het leek of Bert zich tenslotte toch nog vergiste, want ook in het wilgenbosje bleef alles stil. Tergend langzaam en duidelijk zei Bert: „Het is prettig weer om te wandelen, Nel lie. De boertjes zullen wel jaloers op me zijn. Waarom wilde je eigenlijk geen boer? Vond je die kerels te eigenwijs?" (Wordt vervolgd.) Op Zaterdag 26 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Huser te Middelburg, boekhouder le klas op de afdeling Personeel der N.V. Prov. Zeeuw- sche Electriciteits-Maatschappij, bij deze maatschappij in dienst trad. De heer Hu ser, geboren en getogen Zeeuw, is een ambtenaar in de beste zin des woords, wiens grote kennis en ruime blik hem hebben gemaakt tot een vraagbaak voor velen. De a.s. jubilaris is secretaris van de Personeels-vereniging der P.Z.E.M., welke vereniging hij op velerlei gebied grote diensten heeft bewezen. Het is me de aan hem te danken, dat deze vereni ging is gegroeid tot één der beste en ac tiefste op dit gebied in onze provincia. Bovendien is de heer Huser lid van het Georganiseerd Overleg en van de Dienst commissie der P.Z.E.M., benevens voor zitter van 'de Vakgroep P.Z.E.M.-perso- neel van de Chr. Bond van Overheids personeel. Ook op ander terrein heeft de jubila ris zijn sporen verdiend. Zo is hij mede oprichter en eerste secretaris van de Chr. Film-Actie Middelburg en Omstreken, be nevens lid van het hoofdbestuur der Landelijke Christelijke Film-Actie. Op 26 Januari a.s. zal de heer Huser in de koffiekamer van het Hoofdkantoor der P.Z.E.M. te Middelburg worden gehul digd. Wat brengt de radio? DINSDAG 22 JANUARI 1952. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.; 9.30 De Groenteman; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.10.50 Voor de kleuters11.00 Voor de zieken; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Amuse mentsmuziek; 12.30 Land- cn tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Groeten van emigranten uit Australië; 13.30 Dansmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram.; 14.40 Schoolradio15.00 Gram.15.30 „Onze Ame rikaanse Buren"; 16.05 Kinderkoor; 16.30 Zen dersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusements muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Fanfare-orkest; 19.44 „Herinneringen uit mijn letterkundig ver leden" causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Gram.; 21.25 Aha! Oho!"f causerie; 21.30 Metropole orkest; 22.0G „Dit is Uw land, Uw volk", klankbeeld: 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.40 School radio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 00 Angelus12.03 Gram.12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13-20 Nieuws van de luchtmacht; 13.25 Promenade-orkest14.00 Gevarieerde muziek; 14.55 Sopraan en piano; 15.00 Schoolradio; 15.20 Gram.; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sportpraatje 18.30 Pianoduo; 18.45 Cursus voor lekenspelers; 19.00 „Hier is vrij Europa", vaudeville program ma; 19.30 Gram.; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 Kamerorkest en solist; 21.00 Pianotrio; 21.30 De Radiodokter; 21.40 Or gelconcert; 22.05 Sopraan en piano; 22.30 Gram.; 22.35 Gesprek met mijn zoon22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.2524.00 Maas trichts stedelijk orkest. BRUSSEL (324 m.) Vlaams. 12.00 Omroep orkest-; 12.30 Weerberichten; 12.34 Boekenspiegel; 12.40 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke mu ziek; 14.00—15.30 Schoolradio; 18.00 Studenten leven; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Syndicale kroniek; 20.00 Hoor spel; 20.45 Gram.; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Om roeporkest; 21.4522.00 Nieuws. K.R.O. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45 1. a. Actualiteit of film, b, Interview, c. Interview, d. Weeroverzicht. Pauze. 2. Voor dracht; 3. Wedstrijd voor verloofde paren. frs I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3