Egyptische regering waarschuwt tegen inwilliging van Brits verzoek Frankrijk heeft weer een nieuwe regering Nasleep van de zware storm k SNIPPER NIEUWS „Piet Hein" terug in den Helder Oorkonde voor Prinses Margriet* Gemeentebestuur van Middelburg ontving Indische gerepatrieerden De verdroging en verzilting in Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Diplomatieke vertegenwoordigers ontboden Bendelid schiet kloosterzuster neer Impasse ia Panmoendjon doorbroken Tunesië doet beroep op de Veiligheidsraad Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2075 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 21 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TRO OSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag- Zon op 8.38 u., onder 17.07 u.; Maan op 4.27 u., onder 11.50 u. Hoogwater op Dinsdag 22 Jan.: Vlissingen: 8.44u. 1.43 m., 21.32 u. 1.54 m.; Terneuzen: 9.11 u. 1.64 m., 22.01 u. 1.75 m.; Wemel- dinge: 10.09 u. 1.30 m., 23.01 u. 1.43 m.; Zierikzee: 9.52 u. 1.12 m., 22.44 u. 1.23 m. Zaterdag zijn de diplomatieke vertegenwoordigers van de V.S., Noor wegen, Frankrijk en Nederland op het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken ontboden. Zij werden gewaarschuwd tegen inwilliging van het Britse verzoek om hulp voor handhaving van de vrije doorvaart in het Suez-kanaal. Britse troepen hebben gisteren een wijk in Ismailia bezet en een onder zoek ingesteld naar de aanwezigheid van Egyptische gewapende benden en wapens. Daarbij zijn 41 personen gearresteerd. Voorts worden uit ver schillende plaatsen gevechten gemeld. Een kloosterzuster, afkomstig uit een Frans klooster in de Suez-kanaalzone, is door Egyptische jongemannen neergeschoten. De Egyptische politie schijnt meer verzoeningsgezind te worden. Tijdens gevechten bleek, dat de politie drastische maatregelen nam, waardoor de Britse troepen zich konden terugtrekken. In een Brits communiqué wordt aangaande de gebeurtenissen in het Franse klooster verklaard, dat de Egyptenaren, die de tuin binnen drongen, naar de voorzijde van het klooster liepen, vanwaar men uitziet op een brug en een Britse post. Toen zuster Anthony zag, dat zij dit als 'n stategisch punt voor het gooien van bommen op de brug wilden gebruiken, liep zij op hen af en trachtte zij hen door woorden hiervan te weerhouden. Zij werd door een der bandieten neer geschoten. Een Egyptische politieman verklaar de echter, dat de Britse troepen zus ter Anthony hadden gedood met een salvo schoten vanaf de brug. Het klooster is na het gebeurde door Britse troepen bezet. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Cairo heeft Zon dag bekend gemaakt, dat de ambas sade stappen zal ondernemen, zodra de omstandigheden, waaronder de Amerikaanse non, zuster Anthony, werd doodgeschoten, bekend zijn. GEALLIEERDEN DOEN CONCESSIES Bij de besprekingen in Korea heb ben de Verbondenen aangeboden twee veranderingen aan te brengen in hun voorstellen voor het uitwisselen van krijgsgevangenen. Zij hopen hierdoor de impasse, waarin de besprekingen zjjn geraakt, te kunnen doorbreken. Voorgesteld werd het voorstel voor uitlevering van krijgsgevangenen op erewoord toe te passen op alle krijgs gevangenen en niet slechts op diege nen, die overblijven in handen van een der partijen als de andere partij zijn gevangenen heeft uitgewisseld. Tevens boden de Verbondenen aan hun eis voor uitwisseling van een ge lijk aantal communistische gevange nen voor voormalige Zuidkoreaanse burgers, die nu in Noord-Korea zijn en die gerepatrieerd wensen te worden, te herzien. Dit zou betekenen, dat de Verbondenen de communistische sol daten, die zij na uitwisseling van ge lijke aantallen krijgsgevangenen over houden, op een ruimere basis dan van man tegen man voor Zuidkoreaar.se burgers willen uitwisselen. De sub-commissie voor controle op een wapenstilstand is Zondagmorgen tien minuten bijeen geweest zonder iets te bereiken. Men zit elkaar slechts aan te kijken, omdat geen der partij en iets mee te delen had. De Amerikaanse torpedobootjager „Halsey" heeft kans gezien heimelijk op klaardichte dag de Noordkoreaanse haven van Sambo binnen te dringen. Het vaartuig zou een opslagplaats ver nietigd en veie boten en het haven hoofd geschadigd hebben. GEVECHTEN. Vrijdagavond zyn bij het station te Port Said gevechten uitgebroken, die 3 uur duurden. In Cairo deden zich Zondag botsin gen voor, waarbij 2 studenten zijn gedood. Leerlingen van Egyptische middel bare scholen zullen buiten schooltijd een militaire opleiding krijgen, aldus heeft het Egyptische ministerie van Onderwijs Zondag bekend gemaakt. Besloten is de regeringsorganisatie, die belast is met de controle op de bevrijdingsbataljons, te verzoeken deze oefening op zich te nemen. DIPLOMATIEKE STAPPEN. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse DE V.N. EN DE ONTWAPE NINGSVOORSTELLEN De algemene vergadering der V.N. heeft met 40 tegen 5 stemmen, bij 3 onthoudingen, een reeds door de poli tieke commissie goedgekeurde resolu tie bekrachtigd, waarin is bepaald dat de ontwapeningscommissie vijf punten zal behandelen uit het Russische voor stel, dat voorziet in een algeheel ver bod van het gebruik van atoomwa pens en een tezelfdertijd van kracht wordend internationaal toezicht, om naleving van dit verbod te verzeke ren. Verworpen werd het gedeelte van het Russische vredesplan, dat aan dringt op een onmiddellijke wapen- Stilstand in Korea, ontruiming van Ko rea door buitenlandse troepen binnen drie maanden en het sluiten van een vredespact door de grote vijf. Amerikaanse deskundigen werken thans ook aan nieuwe voorstellen voor algemene ontwapening, die bij de ont wapeningscommissie der V.N. zullen worden ingediend. ambassadeur Jefferson Caffery, die eerder op de dag een nota had ont vangen, waarin de V.S. door Egypte gewaarschuwd wordt, niet te treden m het Britse verzoek om vloothulp voor het onderhouden van de scheep vaart door het Suezkanaal. Frankrijk, Noorwegen en Nederland hadden dezelfde waarschuwing ont vangen van de waarnemende Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken. VLIEGTUIGONGELUKKEN IN DE V.S. Door het verongelukken van twee Amerikaanse vliegtuigen zijn waar schijnlijk 42 personen om het leven gekomen. Tenminste 61 personen werden gewond. Voorts wordt een derde vliegtuig met acht personen aan boord vermist. In Brits Columbia stortte bij het vliegveld Sandspit een Amerikaans lynvliegtuig in zee, dat militairen uit Korea naar de Verenigde Staten ver voerde. Door een roeiboot werden ze ven personen gered. Men vreest, dat de andere 36 inzittenden om het leven zijn gekomen. Op een luchtbasis in Californië stortte een bommenwerper neer op 'n wachthuis. Tien minuten, nadat de reddingploegen het huis waren bin nengedrongen om opgesloten gevange nen in veiligheid te brengen, vloog het gehele gebouw in brand. Zes perso nen verbrandden levend, tenminste 61 anderen liepen verwondingen op. Het vermiste vliegtuig is een bom menwerper, die met acht personen aan boord van het vliegveld Sandspit, waar het lijntoestel verongelukte, was opgestegen. Men gelooft, dat de bom menwerper uit het lijnvliegtuig gebor gen lijken aan boord heeft. BRITSE AMBASSADEUR IN PERZIE VERVANGEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de ambassa deur in Teheran, Sir Francis Shep herd, binnenkort vervangen zal wor den. Het zou hier gaan om de normale routine-aflossing. In Londen beschouwt men deze mededeling als een aanwijzing dat Groot-Brittannië goede betrekkin gen met Perzië wil blijven onder houden. Het is zo goed als zeker, dat Robert Hankey tot opvolger wordt benoemd. WAT ZULLEN DE SOCIALISTEN DGEN Frankrijk heeft een nieuwe regering. De nieuwe premier, Edgar Faure, heeft gistermorgen de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt, na de gehele nacht besprekingen te hebben gevoerd Het kabinet omvat 25 ministers, van wie er 23 reeds in het afgetreden ka binet Fleven zitting hadden. Bijna al len hebben dezelfde portefeuille be houden. Schuman is weer minister van Buitenlandse Zaken en Bidault be hield Defensie. De premier is tevens minister van Financiën. In het nieuwe kabinet hebben geen socialisten zitting. De parlementaire meerderheid van de regering-Faure Grieks schip bij Westkapelle aan de grond Het is voor de sleepboten geen gemakkelijke karwei geworden om, toen de Noordwesterstorm Zaterdagmorgen ging liggen, het Panamese schip „Merope" binnen te slepen. Pas Zaterdagavond is het gelukt en ook de sleepboot „Witte Zee" kon veilig binnen worden gehaald. Het lijk van de bij de redding van de bemanningen van de „Witte Zee" en „Ganges" jam merlijk verdronken schipper van de reddingsboot „President Leis" is aan gespoeld aan de kust van Schouwen. Door onopgehelderde oorzaak is Zaterdagavond omstreeks half 8 een Grieks schip even voorbij de West- kapelse zeedijk vastgelopen. Het schip wist Zondagmorgen op eigen kracht vlot te komen. De „Merope" heeft de sleepboten heel wat moeilijkheden gegeven. Tegen 7 uur kon het schip met een viermijlsvaart naar binnen worden gesleept. Het vaartuig schuurde over de bodem. Twee sleepboten, n.l. de „Argus" en „Maas" trokken het schip terwijl de „Holland 2" en de „Hud son" zich aan het achterschip hadden vastgemaakt. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg lag door dit bergingswerk geheel stil en zelfs de „Nieuw Amsterdam" moest in de Waterweg voor anker gaan. Na de „Merope", die naar de Waalhaven te Rotterdam is gesleept, kwam om streeks half 10 de „Witte Zee", op sleeptouw genomen door de sleepboot „Blankenburg" bij Hoek van Holland binnen. Zaterdagmorgen heeft de reddings boot „President Wiersma", die Vrij dagavond uit Breskens was vertrok ken en in Stellendam gestationeerd was, nog twee leden van de beman ning van de sleepboot „Ganges", die nog buitengaats vastzit, van boord gehaald en naar Stellendam gebracht. De reddingsboot liep schade op. BIJ WESTKAPELLE. Tot grote verrassing van vele Westkapelaars, die in de loop van de avond een kijkje gingen nemen, liep de Griekse vrachtvaarder „Thomas Nepiphanianos" Zaterdagavond bij de duinen dwars over een paalhoofd op het strand. De reddingsboot „Maria Blankenheim" uit Veere, die in Bres kens ligt, zolang de „Pres. Wiersma" nog niet is teruggekeerd, werd gereed i gehouden en de sleepboot „Adriaen Letzer" uit Vlissingen voer ter assis tentie uit. Ook twee sleepboten uit Antwerpen voeren uit. Ondanks het feit, dat menigeen verwachtte, dat het schip voorlopig niet los zou komen, omdat men de positie zeer netelig achtte, kwam de Griek Zondagmorgen om 7 uur zo waar op eigen kracht los en stoomde naar Antwerpen. LIJK AANGESPOELD. Op het strand te Noordwelle op Schou wen is Zaterdagochtend om half 11 het stoffelijk overschot van schipper Arie Brinkman van de reddingsboot „Pres. Leis" aangespoeld. Het Konink lijk Paar heeft in een telegram aan de weduwe van de schipper hun medeleven betuigd met het verlies. Zondagmiddag geraakte de coaster „Globe" voor Hoek van Holland in moeilijkheden door de zware leining. Een deel van de lading, die aan het verschuiven was, werd overboord ge zet, waarna het schip op eigen kracht kon binnenlopen. Voor de mond van de Elbe liep gistermorgen een Amerikaans schip van 7000 ton op een mijn. Het vaar tuig werd licht beschadigd. zal echter afhangen van de stemmen van de socialisten. Ditzelfde was het geval met de rege- ring-Pleven, die is gevallen door so cialistische bezwaren. Faure heeft de socialisten concessies gedaan met be trekking tot de bezuinigingsmaatrege len en ging in principe accoord met hun eis tottoepassing van een bewege lijke loonschaal, indien de inflatie geen halt wordt toegeroep Afgezien daarvan zijn nu echter moeilijkheden gerezen over de kwestie Tunesië. De socialisten eisen een on middellijke hervatting van de onder handelingen over de Tunesische eisen voor een grotere mate van zelfbestuur. Hoe Faure over deze zaak denkt is nog niet bekend. DRIE ENGELSEN DOOR DE RUSSEN VRIJGELATEN. Drie Engelsen, die een week in Oost-Duitsland zijn vastgehouden, zijn thans te Helmstedt vrijgelaten. De mannen waren verdwaald toen zij op weg waren van Berlijn naar West- Duitsland. A NIEUWE BESPREKINGEN VOOR EEN OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG? De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk, beslo ten Zaterdag te pogen tot een hervat ting te komen van de vier-mogendhe- den-besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. De Sowjet-Unie heeft, in antwoord op een uitnodiging der westelijken, medege deeld, in te stemmen met een hervat ting der besprekingen, mits gesproken zal worden over Triëst en over de Rus sische beschuldiging, dat westerse mo gendheden van Oostenrijk een mili taire basis maken. De Westelijke plaatsvervangers heb ben de Russen geantwoord, dat zij de Russische voorwaarden voor een her vatting van de onderhandelingen als geheel buiten hun arbeidsveld liggend beschouwen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het onzeker is, of do Russische autoriteiten thans zullen instemmen met het houden van een bijeenkomst. KWARTIERMEESTER OVERBOORD GESLAGEN Vrijdagmorgen vertrok Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" vanuit Den Helder naar Korea, doch keerde Zaterdagmorgen om 10 uur weer terug. Het schip geraakte Vrijdag middag ter hoogte van Callandsoog- Petten in een zware storm. Door een onverwacht zware zee is de kwartier meester F. v. d. Horst uit Voorscho ten overboord geslagen en verdronken. Onverwijld werd hem een reddings boei nageworpen, doch het slachtoffer is vermoedelijk direct buiten bewust zijn geraakt. Men heeft geruime tijd naar de drenkeling gezocht, doch zon der resultaat. Het slachtoffer was ge huwd. Enkele opvarenden liepen tijdens het zware weer min of meer ernstige verwondingen op. Het schip zelf kreeg bovendien bovendeks averij, terwijl drie stuurboordsloepen vernield wer den. Ook in de machinekamer ont stond schade. Het personeel van de Rijkswerf is bij aankomst van het schip onmiddellijk begonnen met het herstelen van de schade. Verwacht wordt dat het schip vandaag of mor gen weer zee zal kunnen kiezen. Nieuw Amerikaans plan voor controle van de atoomkracht? Vernomen wordt dat Amerikaanse deskundigen bezig zijn met het op stellen van een nieuw plan voor in ternationale controle van de atoom kracht, dat in de plaats zou moeten komen van het in 1946 opgestelde plan- VBaruch. Dit laatste plan wordt thans onpractisch geacht, zulks als gevolg van de Russische voorstellen, die er in voorzien dat elk land zal blijven be schikken over zijn eigen op aanwen ding van atoomkracht berustende in dustrie, terwijl een internationale or ganisatie het recht zou moeten hebben de atoomkrachtfabrieken te bezoeken, teneinde er op toe te zien dat er geen atoomwapens zouden worden vervaar digd. Leerlingen van het opleidingsinstituut voor koopvaaruij-oi'ficieren „Abel Tasman" te Delfzijl hebben een estafetteloop naar Soestdijk georganiseerd, om aan Prinses Margriet ter gelegenheid van haar verjaardag een oorkon de te overhandigen. Vrijdagmiddag werd door een deputatie van deze esta fettelopers de oorkonde aan Prinses Margriet aangeboden. GESLAAGDE SAMENKOMST IN BURGERZAAL VAN STADHUIS Het gemeentebestuur van Middelburg heeft Zaterdagavond in de Burger zaal van het Stadhuis een groot aantal in de Zeeuwse hoofdstad gevestigde Indische gerepatriëerden ontvangen. Het werd een zeer geslaagde samen komst en het doel van de avond, n.l. het leggen van meer contact tussen het gemeentebestuur en de gerepatriëerden, die nu niet meer in de hotels, maar in eigen woningen verblijven, is ongetwijfeld bereikt. Behalve de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, waren van de ontvangende partij aanwezig de wethouders, vele hoofden van dienst der gemeente, als mede vele personen, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de verzorging van de uit Indonesië gerepatrieerden, terwijl ook enige raadsleden van hun belangstelling deden blijken. Burgemeester Bolkestein heette de gerepatrieerden in een sympathieke speech hartelijk welkom. Hij wees er op, dat voor zeer velen in Indonesië de beproeving in de oorlog groot wa ren en dat de verdwijning der Jappen Ir. Francke en Ir. Drok spraken voor dc B.T.A. Dat de verdroging en de verzilting der gronden en de waterbeheersing in Zeeland steeds meer de aandacht gaan vragen bleek ook Zaterdag weer op de, door de technische contactcommissie van de Bond van middelbare en hogere technische ambtenaren (B.T.A.) in de „Prins van Oranje" te Goes georganiseerde bijeenkomst, waar deze problemen door de Rijkscultuur- consulent, Ir A. Franke, en Ir Drok uit Terneuzen werden besproken. Onder de vele technici bevond zich ook Ir A. G. Wiersma van de Polder Walcheren. In Griekenland zijn Zaterdag 29 le den van de Communistische partij ge arresteerd op beschuldiging van spion- nage en verstandhouding met de vij and in verband met een onderzoek, dat is ingesteld na de ontdekking van ge heime radiozenders. Zaterdag is in tegenwoordigheid van de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, de eerste vleugel van het nieuwe stadhuis te Eindhoven in ge bruik genomen. De nieuwe Britse ambassadeur in ons land, Sir Nevile Montagu Butler, is Zaterdagmorgen in Den Haag aangekomen. In den Haag is ingebroken. De buit had een waarde van f3000. Een 60-jarige Haagse aannemer, die een half jaar geleden uit de gevangenis werd ontslagen, heeft een Rotterdamse pensionhoud ster voor f 8000 opgelicht. De Pur- merender pijprokersclub heeft liit Amerika bericht ontvangen, dat haar oudste lid Opa Klijzing no. twee is ge plaatst op de internationale ranglijst. Dr Drees heeft tijdens zijn tocht door de V.S. een bezoek gebracht aan Pittsburgh. De heer P. J. J. Key te Bergen op Zoom heeft een Franse on derscheiding ontvangen voor zijn aan deel in het verzet tegen de Duitsers. Bergen op Zoom zal een obligatie lening van 1 millioen gulden aan gaan tegen een rente van 4 per percent. In Den Haag is een man betrapt, die er aardigheid in bleek te hebben damesmantels met inkt te be kladden. De „inktspuiter" had op de ze wijze al 20 damesmantels bedorven. In Engeland zijn 120 voetballiefheb bers, die op een brug over de spoor baan op de trein wachtten, omlaag ge stort toen de brug bezweek. Er werden 50 personen gewond. Ir Francke, die, na het welkom van de voorzitter, de heer J. A. A. Mol uit Veere, het woord voerde, heeft, zoals bekend, de problemen reeds lange tijd bestudeerd. Hij behandelde achtereenvolgens het begrip grond en polderwaterstanden en de oorzaak van, alsmede de maatregelen tégen verzilting. Hij wees er in zijn betoog op, dat de regen vooral in de win ter en de kwel (veroorzaakt door de druk van het hoger staande bui tenwater) oorzaak zijn van verhoging van het binnenwaterniveau. Dit bin nengekomen water wordt afgevoerd door de verdamping (in de zomer verdampt practisqh al het regenwater; ca. 400 mm., hetgeen inhoudt, dat we in deze tijd voor de planten water te kort komen). Voorts door inzijging (het tegenovergestelde van de kwel) en tenslotte door de lozing via slui zen of gemalen. GRONDWATERSTAND VAN BE LANG VOOR BOUWLAND. Ir Francke wees vervolgens op het verschil tussen sloot- en grondwater stand (de laatste stijgt 's winters) en toonde het belang aan van de grond waterstand voor de opbrengst van het bouwland. Het is gebleken, dat door capil laire opstijging de meest „op- drachtige" gronden het sterkst zul len verzilten als ze in een zoute omgeving liggen. Tenslotte sprekend over de water beheersing wees ir Francke op het gevaar dat ontstaat wanneer in een bepaald gebied, bijv. door verkave ling, een groot aantal sloten wordt gedempt. Daardoor wordt n.l. de zgn. „open waterberging", die bij grote regenval van belang is, verkleind en het dem pen van zoveel sloten zal dus moe ten samengaan met grotere capaciteit van sluizen en gemalen. Van belang is in dit geval dan ook de aanvoer naar de lozingsmiddelen. Ir Drok, die vervolgens aan het woord kwam, borduurde hierop voort en besprak uitvoerig de ligging van toevoerkanalen, sluizen en gemalen ten opzichte van elkaar, waarbij hij voorbeelden aanhaalde uit de verbe tering van het Waterschap Hoede- kenskerke, die thans wordt uitgevoerd. De twee Tunesische ministers, die te Parijs zijn om bemiddeling van de Ver. Naties in het Frans-Tunesische geschil te verkrijgen, hebben Zater dag aan secretaris-generaal Trygve Lie een telegram gezonden waarin zij om optreden van de V.N. tegen wat zij noemen bloedige Franse onder drukking van de nationalistische ac tiviteit verzoeken. De ministers zeggen, dat het aantal burgers, dat gedood, gewond of gear resteerd wordt, dagelijks toeneemt. Tussenkomst van de Veiligheidsraad is dringend vereist om te verhinderen dat de internationale vrede en veilig heid in gevaar worden gebracht door militaire strafacties tegen ongewapen de en vreedzame Tunesische burgers. De ministers zouden verder van plan zijn een telegram aan de minister-pre sident Nehroe te zenden, waarin de hulp van India wordt gevraagd om de kwestie Tunesië op de agenda van de algemene vergadering der V.N. te krijgen. Zeven personen hebben het leven verloren en 26 personen zijn gewond geraakt bij botsingen, die zich Zater dag hebben voorgedaan tussen Mo- medaanse betogers en de Franse poli tie te Mateur, ten Zuid-Westen van Bizerta. De ongeregeldheden begon nen toen de politie een menigte voor de kantoren van de „Neo Destour" (de nationalistische partij) trachtte te ver spreiden en drie nationalisten arres teerde. niet bracht wat door velen werd ge hoopt, n.l. een herstel van de vooroor logse toestand. De burgemeester was van mening, dat het niet zijn taak was daarover in beschouwingen te treden en voorts, dat wij nog niet ver genoeg van de gebeurtenissen afstaan om een oordeel te vellen. De feiten waren, dat velen zich door de veranderde om standigheden niet meer konden voe gen in het land, waar zij waren gebo ren of het grootste gedeelte van hun leven hadden doorgebracht. Wat zij van Nederland zagen zal velen echter tegengevallen zijn, al is hier de angst voor levensgevaar niet aanwezig. ALLEN NU BURGERS. Mr Bolkestein verklaarde, dat de gerepatrieerden in Zeeland gelukkig kunnen zijn met de leiding van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg en de sociale werkster en wees er ver der op, dat allen nu burgers zijn van dit land en dat onherroepelijk het ogenblik nadert, dat genoemde Dienst de handen van hen zal aftrekken. Me de met het oog daarop was deze sa menkomst belegd. „Gij zult u burgers van deze stad en van ons land moeten gaan gevoelen en medeleven met wat hier geschiedt. Ik kan mij voorstellen, dat u, vooral des avonds, heeft aange keken en nog aankijkt tegen de geslo ten deuren en ramen. Maar ik kan u de verzekering geven, dat, wanneer u hier wat langer woont, u zult bemer ken, dat daarachter een sfeer van warmte en gezelligheid heerst. Voor al voor de ouderen onder u zal het moeilijk zijn u hier thuis te voelen. Denkt u dan echter aan uw kinderen, die nu al geheel zijn opgenomen in de kameraadschap der Nederlandse kinderen. Want het komende geslacht zal hier moeten leven als Nederlan ders zonder onderscheid". GESPREKKEN. Reeds spoedig was het ijs gebroken en mengden beide „partijen" zich tot het voeren van gesprekken, waarin de ontvangende partij veel te horen kreeg over de ontzaglijke moeilijkhe den in Indonesië en in het leven van de gerepatrieerden en waarin ook veel kon worden verteld over de maat schappelijke verhoudingen, zoals die in Nederland bestaan. Later op de avond werd een serie lantaarnplaatjes getoond over Middel burg vóór 10 Mei 1940, over het bom bardement en over de inundatie. De heer J. Ph. Koene, de gemeente-sec retaris, gaf bij elk plaatje een pretti ge toelichting. Namens de gerepatrieeerden werden tenslotte woorden van hartelijke dank aan het adres van 't gemeentebestuur gesproken door de heer Felix. „Wij kunnen u zeggen, dat wij ons hier al thuis voelen", zei hij o.m. DE BILT ZEGT: Om het vriespunt. Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1